LEIDE WD hekelt Irak-petitie Groenlinks i")op aan Zwarte Pad grootste struikelblok in plannen Noord Opknapbeurt en nieuwe plaats voor monumentale loodsen jS* SiViAISS Uitgekeken op uw collega's www.autoheemskerk.com REGIO 'Ik geloof niet dat oorlogen helpen' doelwit ^oplichters Water even terug in de Langegracht VOORDELIG KAMPEREN IN HEI LAAGSEIZOEN MET CAMPING CHftlUE utjjgeen ander raam kan tippen sch kwaliteitsramen van Lieftink fabriek vervaardigd uit Schüco profielen, van uitvoeringen in of kunststof en met als kwaliteitsgarantie, in onze showroom. vroom: Produktieweg 15-17 :404 CC Alphen a/d Rijn '72 4 6 9 6 70 - www.liettink.nl oeningslijden showroom: tlm vrijdag van 9.30 tot 16.30 uur rdag van 10.00 tot 16.30 uur Gazelle Batavus Batavus elektra Tomos 100% service peer dan 100 modellen iliteit in tweewielers wieiers b.v. Willem de Zwijgeriaan 71-568 06 80 leiden - Plank voor plank wordt de oude schaverij op het terrein van Noordman aan de Haagweg gedemonteerd. De houten loods uit 1926, die sinds enige jaren als rijksmonument staat aange merkt, is volledig in kaart ge bracht, gefotografeerd en nage tekend. De losse delen worden opgeslagen en gerenoveerd. Bij de herinrichting van het Noord man-terrein zal de monumenta le schuur op een andere plek opnieuw worden opgetrokken. Het renoveren en verplaatsen van de oude schaverij maakt deel uit van een groter bouw plan. Directeur Joep Noordman, telg uit de familie die het hout bedrijf in 1856 in bezit kreeg, wil op het terrein van Noordman Hout en Noordman wijnen een complex met twee kleine woon torens en een kantoortoren. Op die plek, op de hoek van de Haagweg en de Churchilllaan, staat nu de directeurswoning. Die wordt in de plannen ge sloopt. Richting de binnenstad, ter hoogte van de T-splitsing met de Ter Haarkade, moeten negen huizen in blokken van drie komen. Centraal op het terrein blijft de karakteristieke molen staan. De ze oude zaagmolen is eveneens een rijksmonument, net als de twee oude houten loodsen die rond de molen stonden. „Dit bedrijf bestond al voor 1700. Deze molen is gebouwd in 1804 en is tot 1949 gebruikt als zaag molen", zegt Noordman. „Te genwoordig is dat niet meer te doen. Als je flink doorwerkt kun je zes bomen op een dag zagen. De zagerijen die tegenwoordig in Scandinavië worden gebruikt, zagen zeshonderd bomen per uur." Toch werkt de molen nog steeds. „De krukas is nu gebro ken. maar normaal gesproken zaagt de molen in het weekein- m llai edd Mijn Kramp De sloop van de huizen gd t Zwarte Pad lijkt het K struikelblok te worden ilannen voor Leiden- lok is er veel kritiek van 5 uit Groenoord-Noórd .jouw van woningen langs '*ie)|is Versterlaan, maar dat wethouder Hillebrand was in buurthuis de tatste bewonersbijeen- /er het grote wijkont- gsplan voor Leiden- (advertentie) Morgen vindt u de baan die bij u past m Noord. In de afgelopen weken heeft de gemeente in totaal zes voorlichtingsavonden gehouden over de plannen, waar tot half april bezwaar tegen kan worden gemaakt. Wethouder Hillebrand is te spreken over de uitkomst van de bewonersbijeenkomst, hoewel het nog afwachten is hoeveel bezwaarschriften er binnenko men en hoe de officiële reactie van de bewoners- en wijkveren- gingen luidt. Hillebrand heeft net als projectleider F. Bruins redelijk wat positieve reacties gehoord op het wijkontwikke lingsplan. De sloop van de woningen aan het Zwarte Pad en het deel van de Mamixstraat dat ten noorden van de Willem de Zwijgerlaan ligt, lijkt op het meeste verzet te stuiten. Deze huizenblokken moeten wijken voor nieuw bouwwoningen, bedrijfsruimte en een groenstrook die het Noorderpark met de rest van Leiden-Noord verbindt. Deze groenstrook van ongeveer 50 meter breed wordt over de Wil lem de Zwijgerlaan aangelegd die op dit punt half verdiept in een tunnelbak komt te liggen. Een tweede onderdeel dat op problemen bij bewoners stuit zijn de plannen voor Groenoord-Noord. De gemeen te wil langs de Floris Versterlaan huizen bouwen zodat deze wat minder onveilig wordt. Onder de bewoners van de huizenrij tjes die haaks op de Floris Ver sterlaan staan is daar kritiek op. Hillebrand dacht de bewoners een plezier te doen met dit plan, maar als dit niet zo is, wil hij dit kleine, voor de gemeente erg kostbare plan best schrappen. En voor een andere wens van de (advertentie) OP ZOEK NAAR EEN VERTROUWDE OCCASION? EEN ZAAK VAN VERTROUWEN a u t r k Leiden L. (071)-5310811 Roelolarendsveen R. (071 )-3312866 bewoners, het afsluiten van de Floris Versterlaan van de Willem de Zwijgerlaan, toonde hij zich eveneens ontvankelijk. Bij de kruising van de Kooilaan met de Willem de Zwijgerlaan wil de gemeente ook een zes miljoen euro kostende tunnel- bak graven. Maar of dat daad werkelijk gebeurt, hangt af van een nadere verkeersstudie. Het is namelijk nog niet duidelijk hoe in dat geval het verkeer van de Kooilaan op de Willem de Zwijgerlaan moet uitkomen. Zo'n verkeersstudie is ook van belang vanwege de bouw van de Brede School in dit gebied. Deze school, waarin alle basisscholen van Leiden-Noord opgaan, wil de gemeente bouwen tussen de Bonairestraat en Arubastraat en gaat in de toekomst ongetwijfeld extra verkeer aantrekken. De moskee, het gebouw van de Je hova's Getuigen, de garage en een aantal woningen moeten hiervoor wijken. Ook de Vrije School iets verderop aan de Kooilaan ziet de gemeente graag verhuizen, zodat ze op die plek een uitbreiding van het winkel centrum Kooiplein kan maken. De bijeenkomst gisteren was net als de voorlaatste in het Noor derkwartier slecht bezocht. Of dit duidt op een groot draagvlak in de wijk voor de plannen, durft projectleider F. Bruins niet te zeggen. Wel denkt hij dat de vele inspraakmogelijkheden die de wijkbewoners zijn geboden, hun vruchten afwerpen. Verte genwoordigers van bewoners zijn de afgelopen jaren intensief betrokken geweest bij de tot standkoming van het wijkont wikkelingsplan. En er zijn al en kele informatierondes in de wijk geweest. Een deel van de kritiek die daar uit voortkwam is overgenomen in het huidige plan. Zo is het idee om een plantsoen te maken van het te slopen wijkje tussen de Van Hoogendorpstraat en Mamixstraat, geschrapt. Daar komen op verzoek van bewo ners woningen. Het groen in de wijk leidde gisteravond ook tot een aantal kritische opmerking van bewoners. Zij zijn van me ning dat meer groen geen goed plan is zolang de huidige plant soenen en plantenbakken slecht worden onderhouden. Javastraat krijgt snel eenrichtingsverkeer De Javastraat wordt snel afge sloten voor verkeer uit de rich ting van Leiderdorp. Dat be loofde wethouder Hillebrand gjsteren tijdens de bijeenkomst in de Kooi over het wijkont wikkelingsplan. Een aantal be woners maakte van de gele genheid gebruik om de proble men in de straat met het sluip- verkeer weer eens aan te kaar ten. Vorig jaar was hen een richtingsverkeer toegezegd, maar de gemeente heeft dat voornemen nog steeds niet uitgevoerd. Hillebrand bood zijn excuses daarvoor aan. Het werk is door een samenloop van omstandigheden blijven liggen. De Kooi heeft veel last van sluipverkeer sinds de Lage Rijndijk vier jaar geleden werd afgesloten voor verkeer uit de richting van Leiderdorp. In plaats van de aangewezen om leidingsroute via Sumatra- straat, Willem de Zwijgerlaan en Kooilaan rijden automobi listen die van Leiderdorp of het Waardeiland af komen mas saal door de smalle straten van de Kool In de Javastraat heeft deze verkeersdrukte al tot scheuren in huizen en verzak kingen in het wegdek geleid. door Timoteus Waarsenburg («icio - Oplichters in en omgeving hebben de ien weken minstens tien inti 5en te pakken gekregen. ,D ikele bankpassen is ver- s geld opgenomen. De lers gaan meestal op de- 1 manier te werk. Ze ma- ipinautomaat onklaar '1U1 oor de pinpas in de auto- 'CM lijft steken. Vervolgens e f ze hulp aan. Vaak wordt estie gedaan om nog- r"a e pincode in te tikken 'hulpverlener' vervolgens Bt. Al de eigenaar van ue bij de bank naar binnen n de storing te melden, d* de pas uit de automaat l- volgens te verdwijnen. ;ttie, die in februari twee ,nï n en twee vrouwen in u heeft opgepakt, weet le8 het om één bende gaat. (advertenties) Plank voor plank wordt de oude schaverij uit 1926 op het terrein van Noordman Hout gedemonteerd. Foto: Hielco Kuipers de nog altijd hout. De Heester boom is een 'werkend monu ment'. We zijn nu bezig om een bedrijf te vinden dat de krukas kan maken. Maar daarvoor zul len we moeten uitwijken naar Oost-Europa. De technieken om zo'n massief gesmede krukas te maken, bestaan hier niet meer." De loods die nu wordt gede monteerd, krijgt samen met de open houtloods die al in no vember vorig jaar is afgebroken, een nieuwe plek rond de molen bij de definitieve herinrichting van het Noordman-complex. Eén loods komt in het water op de plaats waar nu het kantoor schip van Noordman hout ligt en krijgt een horecabestem- ming. In de andere loods wordt Noordman wijnen onderge bracht. Door het verplaatsen van de loodsen komt de molen beter in het zicht te staan en kan het terrein praktischer worden benut. Noordman is al vele jaren bezig om zijn plannen uit te voeren. „Ik ben secretaris van de Stich ting Houtzaagmolen De Hees terboom en in die hoedanigheid begaan met het behoud van de ze monumenten. Maar ik ben ook directeur van een bedrijf dat geld moet verdienen. De plan nen die ik voor dit terrein heb, maken beide doelen mogelijk." Maar een aantal omwonenden verzet zich heftig tegen de plan nen van Noordman. Hun weer stand richt zich vooral op het verdwijnen van de woonsche pen, het slopen van de direc teurswoning en het horeca-eta- blissement in het water. Ook de Stichting Industrieel Erfgoed Leiden (Stiel) verzet zich tegen de bouwplannen omdat de om geving van de molen te veel zal veranderen. Stiel vindt dat de loodsen samen met de molen een eeuwenoud geheel vormen. Argumenten die Noordman on zin vindt: „Ik ben er van over tuigd dat als alles straks klaar is, het hele terrein mooier is. En de molen en loodsen zijn dan ook beter zichtbaar en toegankelij ker voor het publiek." door Marjolein Hendriks vervolg van voorpagina leiden - „Wij zijn tegen alle wa pens en oorlogen zegt Janna (42) van de zeven leden tellende Leidse partij Leven duurt langer zonder wapens! stellig. Ze ziet er strijdlustig uit met haar gedeel telijk geschoren hoofd. Ze vindt het belangrijk dat Leidenaars 'blijven benadrukken wat ze vinden'. „De publieke opinie is tegen een oorlog. De mensen moeten dat uitdragen, zodat Balkenende niet langer het te gendeel kan beweren." Wat er dan wel moet gebeuren, vindt Janna een moeilijke vraag. „Ik hoop dat Saddam berecht wordt zonder oorlog. Eigenlijk moet dat met Bush ook gebeuren. Hij schendt ook de mensenrechten zoals hij omgaat met de Af ghaanse gevangenen op Cuba." De tweede spreker, de Afghaan Nang Arsala, twijfelt aan de be doelingen van de Verenigde Sta ten. „Ze maken misbruik van de naam Afghanistan. Bush en zijn vrouw gebruiken meisjes die een burqa dragen als reden om aan te vallen. Vervolgens geven ze vele dollars uit aan gevechts vliegtuigen in plaats van aan een school voor de meisjes." Een demonstratie is beter dan 'lui op je kont voor de tv zitten' volgens Sara Hoogerdijk (21) van de Leidse afdeling van DWARS, de jongerenorganisatie van Groenlinks. „Ik geloof niet dat oorlogen helpen." Er heerst veel woede onder de demon stranten, meent Sara. „Ik ben geen wereldleider, maar toch vind ik praten beter. Al kan die Saddam beter vandaag onder de zoden liggen dan morgen." Dan is er werk aan de winkel voor organisatrice Sara, want de stoet vertrekt naar het Bevrij dingsmonument bij Molen De Valk. Langs de Breestraat staan Leidenaars te kijken: de één kijkt bedenkelijk terwijl de ander zijn steun betuigt. De demonstran ten proberen de poep van de politiepaarden te ontwijken en joelen 'stop de oorlog, vrede nu'. Eenmaal bij het monument houdt een Amerikaan een toe spraak. De geluidsapparatuur laat het afweten. De demon stranten beginnen onrustig te schuifelen ('ik versta er niks van'). Een jongen klimt op het beeld, dat vervaarlijk heen en weer beweegt. Kinderen dragen oranje petjes met de tekst 'kies pies'. Een vrouw merkt op: „Ik heb mijn plicht weer gedaan." leiden - Een lek in de waterleiding zette gistermiddag de Langegracht onder water. De waterleiding vlak voor het gebouw van Nuon was rond half drie 's middags kapotgegaan bij graafwerkzaamheden. Nadat Nuon de leiding had afgesloten liep het water weer snel weg. In totaal, zo schat een woordvoerder van de Nuon, is 30 kuub water weggelopen. Nuon zelf en het Stadsbouwhuis waren de dupe van de afsluiting. Zij zitten samen op de hoofdwaterleiding die was lek geprikt. Na ruim een uur was het probleem verholpen en kon in beide gebouwen weer water worden getapt. Foto: Taco van der Eb door Wim Koevoet leiden - De Leidse WD-fractie- voorzitter L de Lange botst met GroenLinks-voorman G. van Hees over de oorlog in Irak. De Lange keurt de petitie af die Van Hees vanochtend heeft overhandigd aan burgemeester W. Lemstra. Volgens de WD'er zaait Van Hees met zijn actie angst onder de Leidse bevolking en voert hij de spanningen tussen verschil lende Leidse bevolkingsgroepen op. „De grondtroepen rukken op naar Bagdad, niet naar de Leidse Hout", aldus De Lange. In de door een deel van de ge meenteraad ondertekende peti tie vraagt Van Hees om in de Leidse regio geen activiteiten te laten plaatsvinden 'die onnodig gevaar opleveren voor de bevol king'. Ook wil Van Hees dat de gemeenteraad wordt geïnfor meerd over de rol die vliegkamp Valkenburg in oorlogstijd speelt. Burgemeester Lemstra zei hier vanochtend over dat niet hij Valkenburg 'exploiteert', maar dat de regie over het vliegkamp de verantwoordelijkheid van de Nederlandse regering is. De bur gemeester toonde zich voor het overige wel ingenomen met de petitie waarin hij vooral een op roep ziet 'om elkaar vast te hou den in Leiden'. De Lange leest het stuk heel an ders. Hij heeft vooral grote moeite met het verband dat erin wordt gelegd tussen de Ameri kaanse aanval en het verhoogde risico dat de burgers van Leiden en directe omgeving hierdoor zouden lopen. De Lange: „Ik verwacht van een politicus dat hij nuanceert, dat hij de dingen in proporties ziet. Ik erger me aan deze actie voor al omdat ze zo voorspelbaar is. Je kunt van tevoren uittekenen dat er zoiets komt. Maar wat Van Hees hier doet is mee sur fen op het gemakkelijke gevoel. Er wordt aan voorbijgegaan dat Saddam Hussein een verschrik kelijke dictator is van wie de te genstanders van de oorlog net zo graag af willen als de voor standers. En dan in zo'n gecom pliceerde kwestie zo'n monoge luid afgeven, vind ik kwalijk." Ook F. van As van de Christen- Unie steunt de petitie niet. Hij vindt het stuk vooral overbodig. „Er bij de nationale overheid op aandringen geen onnodige risi co's voor de burgers te nemen, is vragen naar de bekende weg. En het gebruik van Valkenburg in oorlogstijd is geen lokale aan gelegenheid." Burgemeester Lemstra zei van ochtend bij de overhandiging van de petitie dat hij over de oorlog net zo denkt als zijn par tij, het CDA: wel politieke steun maar geen militaire bijdrage. Toen eenmaal de camera's van TV West weg waren, zette Lem stra echter toch een handteke ning tegen de oorlog op een van de formulieren van de uit Iran afkomstige avondwinkelier F. Tahmasian. Lemstra was de 1045ste die dat deed. Sinds 14 februari kunnen in Tahmasians winkel aan de Breestraat hand tekeningen worden gezet, ook voor de oorlog. Daarvan heeft hij er enkele tientallen. De handtekeningen en de peti tie worden binnenkort aan de gemeenteraad aangeboden. (advertentie) Haal da zon in hufa) Voal da zon mat da niauwa an varrassande Calvé Sambasaus. Heerlijke zoete, romige saus mat aan pittige nasmaak. Regalreoht aan hit op kip, hamburgers, saucljzsn en BBQ-worst. Mocht het zonnetje buiten nog niétschijnen, maak dan aan pitabroodje kip mat Sambasaus. Snij kipfilet in kleine stukjes en bak ze In de pan. Lag da pitabroodjes in da oven an snijdt ze open als za klaar jfn Schep da gesneden ijsbergsla en kleine stukjes kip In hst pitabroodje en maak het af met Calvé Sambasaus De nieuwe Grolsch Lentebok is een stevig en fris bier, volblond van kleur en met een aanqename, zoetlqe smaak. Natuurlijk met vakmanschap qebrouwen. Proef de lente In Grolsch Lentebok. Kijk ook op www.proefdenleuwelente.nl. 5^1^» www.proefdenleuwelente.nl ëgarandecrcl ëen luxe kwaliteitscatiipili fee lage prijs van €13,- per naclttjN personen ind.^an^pJSits ëoj :el tot wel60$ ingpCJ?Atf| i n^urljiéSicamjiÖ GOEÓÉ Meer weten? Kom langs bij één van de ANWB-verkooppunten of bel gratis 0800-0503 of kijk op amvb.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11