Blair krijgt steun van Lagerhuis BUITENLAND Patstelling in Antwerpen over burgemeesterschap Vader Bush aangeklaagd voor oorlogsmisdaden Berlijn, Parijs en Moskou blijven tegen de oorlog Neo-nazi partij Duitsland mag activiteiten voortzetten Onlusten tijdens staking in Zimbabwe Arafat tekent wet invoering premierschap un Spanje is ir 'humanitair' Una - Spanje stuurt geen Jstroepen naar Irak. De e bijdrage aan de ko- oorlog is slechts van ie en humanitaire aard. premier José Maria gisteren in het parlement jgd. Het hospitaalschip a', vergezeld door een vertrekt binnenkort naar fom medische en huma- hulp te bieden aan de sslachtoffers. Behalve :he hulp stuurt Spanje nheden die zijn gespeci- d in nucleaire, biologi- n chemische oorlogsvoe- es gevechtsvliegtuigen n in Turkije gestationeerd t land te verdedigen te- nvallen van Irak. In totaal Spanje 900 militairen. tersoneel eg uit Irak d - De laatste medewer- in de Verenigde Naties g in Irak waren, hebben id gisteravond verlaten, trokken vanuit Bagdad egtuig richting Cyprus, bben bronnen bij de I i luchthaven laten weten. iris-generaal Kofi Annan VN had de medewerkers lag opgeroepen het land aten, nu een oorlog tegen ld onafwendbaar lijkt. -veteraan chtgesteld Haute - Een Amerikaanse rlogveteraan is gisteren federale gevangenis in de idiana terechtgesteld K e verkrachting van en op een soldate. De man de zich aan de vrouw te vergrepen door een beschadiging die hij v lademing van Iraaks ze- s zou hebben opgelopen, j s openbare aanklagers ide Jones echter voor ij zending naar de Golf j, agressief gedrag. Jones is, e federale overheid in n e voltrekking van dood- sen hervatte, de derde een veroordeling door erale rechter is terecht- 1 Het vonnis is voltrok- e t een dodelijke injectie. woerders Utah 1' geklaagd wgton - De Amerikaanse heeft de ontvoerders 15-jarige Elizabeth aangeklaagd wegens sek- ïisbruik en ontvoering, iben Amerikaanse me- eren gemeld. Brian Da- chell (49) en zijn vrouw Breeze (57) ontvoerden ith Smart in juni uit haar jk huis in Salt Lake City itaat Utah). Het meisje Ïrige week in een voor- i Salt Lake City uit han- haar ontvoerders be- litchell en Breeze had- meisje direct na haar - ring meegenomen naar elegen bergachtig ge- ilgens deskundigen zij het meisje daar ge spoeld. vic ir liek *0 - Het proces tegen an Milosevic is gisteren w stilgelegd. Milosevic e en te hoge bloeddruk en ikele dagen rust nemen. e ie van vandaag werd tot elast. Het tribunaal laat al ric door een cardioloog Deken. De 61-jarige oud- is aak ziek. In totaal proces sinds ruim een len begon door ziekte e! verdachte zeker dertig e vertraging opgelopen. woensdag 19 maart 2003 Jstan pakt iristen op door onze correspondent Pascale Thewissen brussel/gpd - De Amerikaanse oud-president George Bush sr. is aan de vooravond van een mi litair ingrijpen in Irak in Brussel aangeklaagd wegens oorlogs misdaden, begaan tijdens de golfoorlog in 1991. Ook de toen malige commandant van de Amerikaanse strijdkrachten, Norman Schwarzkopf, de huidi ge minister van buitenlandse zaken, Colin Powell en vice-pre sident Dick Cheney worden door een vereniging van Iraakse slachtoffers beschuldigd van misdaden tegen de menselijk heid. De aanklacht heeft betrekking op de Amerikaanse bombarde menten in de nacht van 12 op 13 februari 1991 op de burger schuilplaats van Almerya in Bagdad, de Iraakse hoofdstad. Bij die bombardementen vielen 403 slachtoffers, onder wie 52 kinderen en 261 vrouwen, zo beweert de vereniging, die zeven families vertegenwoordigd. Die weten zich gesteund door de Franstalige volksvertegenwoor diger Patrick Moreau, die giste ren de aanklacht bekend maak te. De Irakezen hebben hun klacht in België neergelegd, omdat dat land een zogenaamde genocide- wet kent. Die wet geeft Belgi sche rechters de universele be voegdheid om misdaden tegen de menselijkheid, waar ook ter wereld gepleegd, te vervolgen. Bush sr. is niet de eerste politie ke leider die in België wordt aangeklaagd. Meest bekend is de aanklacht tegen de Israëli sche premier Ariël Sharon, inge diend door enkele overlevenden van het bloedbad in 1982, in de Palestijnse vluchtelingenkam pen Sabra en Shatila. Als gevolg van de klacht tegen Sharon is de verhouding tussen België en Is raël de afgelopen maanden flink bekoeld. Zo heeft Israël haar ambassadeur uit Brussel terug geroepen. Britse troepen maken zich in Koeweit klaar voor de strijd. Gisteren stemde het Lagerhuis in met de oorlogsplannen van premier Blair. Foto: Reuters/Dan Chung door onze correspondent Harm Harkema londen - Een meerderheid van het Britse Lagerhuis heeft gister avond zijn steun uitgesproken voor het voornemen van premier Blair samen met de Verenigde Staten militaire actie tegen Irak te ondernemen. Een anti-oorlogs- motie kreeg de steun van 217 par lementariërs, terwijl 396 leden van het Lagerhuis tegenstemden. Na de motie van de tegenstan ders van oorlog, stemden de le den van het Lagerhuis over een regeringsmotie waarin stond dat Groot-Brittannië 'alle noodzake lijke middelen' mag inzetten om er zeker van te zijn dat Irak niet langer over massavernietigings wapens beschikt. Die motie kreeg de steun van 412 leden van het Lagerhuis. Tegen het voorstel stemden 149 parlemen tariërs. Aan het eind van de avond kon er bij de Britse premier eindelijk een lachje af. Want weliswaar stemde op een totaal van 613 aanwezige Lagerhuisleden een recordaantal van 217 leden te gen de oorlog (waaronder 139 van Labour) en dus tegen het beleid van Blair, maar dat waren er slechts weinig meer dan de 199 (waaronder toen 122 La- bourleden) die zich drie weken geleden al tegen de oorlog keer den. Een tegenvaller voor het anti- oorlogskamp, dat vorige week even hoopte op maar liefst 300 stemmen. Grote druk vanuit het kabinet op individuele leden bleek echter zijn uitwerking niet te hebben gemist. Bovendien riep de zeer invloedrijke minis ter van financiën Gordon Brown de afgelopen dagen eenieder op achter Blair te gaan staan, en kozen enkele twijfelaars het kamp van Blair uit ergernis over de starre opstelling van de Fran se president Chirac. De opluchting bij de regering dat de opstand niet uit de hand was gelopen was groot. „Het staat nu vast dat het parlement de regering duidelijk steunt", zei partijvoorzitter John Reid. En, met het oog op de broodnodige morele steun voor de Britse sol daten die hun leven in de waag schaal gaan stellen, stelde hij: „Het is nu tijd om ons te vereni gen en achter onze troepen te gaan staan." In het parlement zal dat nog wel lukken. Daarbui ten minder. Vredesdemonstaties blijven in heel het land als pad destoelen uit de grond schieten. Iedereen gaat er vanuit dat Blair zal overleven als de oorlog snel en zonder al te veel doden tot een goed einde wordt gebracht. Wel moet hij er rekening mee houden dat hij definitief het ver trouwen lijkt te hebben verloren van het meest linkse deel van zijn partij. Omdat Blair zich op voorhand verzekerd wist van een meerder heid had hij aan het begin van het gepassioneerde debat zon der enige consequentie kunnen dreigen met afrieden. Indrin gend en overtuigend speechend zoals alleen hij dat kan, hield de premier de volgepakte bankjes voor: „Onze bondgenoten ver tellen dat we weifelen, juist op het moment van actie, juist op het moment dat ze onze vastbe radenheid nodig hebben. Ik zou niet meegaan op die route." En vervolgens, alle registers opentrekkend: „Dit is geen tijd om te weifelen. Het is de tijd voor dit Huis om voorop te gaan. Om te laten zien dat we staan voor datgene waarvan we weten dat het goed is." berlijn-parijs-moskou/gpd - Duitsland, Frankrijk en Rusland blijven uiterst kritisch over het Amerikaans-Britse besluit een oorlog tegen Irak te beginnen. De Duitse bondskanselier Ger hard Schroder (SPD) heeft de VS elke rechtvaardiging voor een oorlog tegen Irak ontzegd. In een tv-toespraak naar aanlei ding van het Amerikaanse ulti matum aan de Iraakse leiding keerde Schroder zich gisteren met een kernachtig 'Nein' tegen president Bush. Ondanks het verzet van de rood-groene regering tegen een oorlog zal Berlijn haar verplich tingen tegenover Washington nakomen, benadrukte rege ringswoordvoerder Bela Anda. De overvliegrechten van Ameri kaanse vliegtuigen en de bewe gingsvrijheid van Amerikaanse militairen in Duitsland zijn ge garandeerd, zei Anda. 's Middags zat Schroder een zit ting voor van zijn zogenoemde 'veiligheidskabinet'. De opposi tie pleitte voor een Bondagsbe- sluit over de inzet van Duitse militairen in Awacs-toestellen boven Turkije. Die inzet is om- er%r - Pakistaanse agen- iben in Peshawar twee 3re n opgepakt die mogelijk j311 van het terreurnetwerk la. Dat hebben Pakis- n 1 inlichtingendiensten gis- imeld. Een derde ver- ontsnapte. Afgelopen hield de Pakistaanse ik een vermeend lid leda aan. De inlichtin- iten hopen door de ar- op het spoor van Osa- iden te komen. tpartij nen Een Amerikaanse en idese werknemer van ise oliemaatschappij zijn gisteren doodge- door een Jemenitische zichzelf daarna van beroofde. Een andere ler van de oliemaat liep bij het voorval een >nd op. De mannen wa- het werk in de olierijke r:ie Marib, zo'n 160 kilo- en noordoosten van I ad Sanaa. Het was niet (uidelijk of de schietpar- jw ek van aard was. In gro- dee ivan Jemen, waar lokale Ned mi zich buiten de wet opj is wapengeweld niet Mcelijk. Zoran Zivkovic nieuwe premier van Servië belgrado/ap - Zoran Zivko vic volgt de vorige week woensdag vermoorde Zoran Djindjic op als premier van Servië. Het parlement gaf gisteren zijn goedkeuring aan de benoeming van Zivkovic. Van de 250 parlementsle den stemden 128 voor Zivkovic en honderd tegen. Drie onthielden zich van stemming. De overigen wa ren afwezig. De samenstel ling van het kabinet blijft verder grotendeels ongewij zigd. Zivkovic was een van Djind jic' getrouwen en tot voor kort minister van binnen landse zaken van Joegosla vië. Hij heeft aangekondigd het hervormingsbeleid van zijn voorganger te zullen voortzetten, de strijd aan te zullen gaan met de onder wereld en verdachten van oorlogsmisdaden te laten berechten. In verband met de moord heeft de Servische politie in middels meer dan 750 men sen opgepakt, voornamelijk leden van de misdaadbende Zemun, die tijdens het be wind van president Slobo dan Milosevic floreerde dankzij nauwe banden met het regime en die volgens de regering achter de moord zit. Djindjic zou voor de val van Milosevic een deal met de bende hebben gesloten: in ruil voor een vlekkeloze machtswisseling zou Djindjic de bende on gemoeid laten. Het radiostation B-92 meld de gisteren dat de regering zich opmaakt voor de zuive ring van rechtspraak en jus titie, die ook nog vol aan hangers van Milosevic zit ten. De regering is van plan de voorzitter van het hoog gerechtshof en de hoofd aanklager van Servië te schorsen. Aanleiding is de opvallend snelle vrijlating van de man die vorige maand met een vrachtwa gen op Djindjic' konvooi in reed. De verdachte is sinds dien spoorloos verdwenen. door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - De omstreden Duitse neo-nazi partij NPD mag haar activiteiten voortzetten. Dit volgt uit een uitspraak van het Constitutionele Hof, gisteren in Karlsruhe. Het besluit om de NPD niet te verbieden wordt gezien als een zware nederlaag voor de rood groene regering van bondskan selier Gerhard Schroder (SPD). De Bondsregering had, samen met de Bondsraad en de Bonds dag, gepleit voor een verbod van de NPD. Maar het hoogste Duit se gerechtshof brak de juridi sche procedure, die hiertoe had moeten leiden, af met het argu ment dat het grootschalige ge bruik van infliltranten en ver klikkers de zuivere rechtsgang heeft gehinderd. De leiding van de NPD is in de afgelopen jaren massaal door Duitse veiligheidsdiensten geïn filtreerd. Niet minder dan vijf tien procent van de leidingge vende functionarissen zou als verklikker hebben gewerkt. Nog tijdens het onderzoek werkten spionnen binnen de NPD-ran- gen. Hierdoor was onduidelijk geworden hoe groot de invloed van de staat was op de besluit vorming en de acties van de partij, oordeelde het Hof. Er be stond twijfel over de zuiverheid van het bewijsmateriaal dat door regering en parlement aan de rechters was voorgelegd. Niet duidelijk was welke waarde moest worden toegekend aan de uitspraken van verklikkers: wer den die gedaan uit ideologische overtuiging of om bepaalde ac ties van NPD-aanhangers uit te lokken? De uitspraak is een gevoelige klap voor minister van binnen landse zaken, Otto Schily (SPD), die de procedure coördineerde. In 2001 hadden regering en de twee kamers van het parlement gezamenlijk een zaak tegen de NPD in gang gezet. Aanleiding hiervoor was een reeks van aan slagen in Duitsland met een rechts-extremistische achter grond. Schily uitte hevige kritiek op het besluit van het Hof, maar hij zei een nieuwe rechtsgang uit te sluiten. De minister verdedigde de aanwezigheid van zoveel ver klikkers binnen de NPD-rangen door erop te wijzen dat het daadwerkelijk ging om NPD-ac- tivisten en niet om ambtenaren van de veiligheidsdiensten. harare - Tijdens een staking tegen de regering van de Zimbabwaanse president Mugabe zijn gisteren in de hoofdstad Harare onlusten uitgebroken waar bij verscheidene stadsbussen in vlammen opgingen. In enkele wijken kwam het leger in actie. De politie zei dat 53 personen waren gearresteerd. Er waren geen berichten over slachtoffers. De oppositie sprak van de grootste staking in jaren tegen de voedselte korten en de repressie van de regering van Mugabe. Tot het protest was opgeroepen door de oppositie partij Beweging voor Democratische Verandering (MDC). De partij eist beëindiging van het econo misch wanbeleid en de corruptie, waardoor ruim de helft van de bevolking van dertien miljoen van hon ger dreigt om te komen. Foto: EPA/Aaron Ufumeli door onze correspondent Pascale Thewissen Antwerpen - Bijna een week nadat het voltallige ge meentebestuur van Antwerpen aftrad na beschuldigin gen over gesjoemel met creditcards, zit het overleg over wie de nieuwe burgemeester van de Scheldestad moet worden muurvast. Liberalen en socialisten, die elk een eigen kandidaat hebben, staan lijnrecht tegenover el kaar. Lachende derde is het Vlaams Blok. De crisis, am per twee maanden voor de parlementsverkiezingen, is koren op de molen van extreem-rechts. Blok-voorman Filip Dewinter heeft al gezegd dat als de coalitiepartijen er niet in slagen een nieuwe burgemees ter aan te wijzen, hij zelf de voorzittershamer zal opne men. In een bewogen gemeenteraadsvergadering haal de hij maandagavond fel uit naar de christen-democra ten, socialisten, liberalen en groenen. „Proficiat, u heeft niet alleen onze stad ten schande ge maakt met uw gesjoemel en gefoefel, u heeft ons ook getrakteerd op een vaudeville, een poppenkast, een tra gikomisch kluchtspel." Aan de schandalen lijkt geen einde te komen. Zo werd gisteren bekend dat justitie een onderzoek is begonnen naar het informaticabedrijf Telepolis van de stad Ant werpen. Ook daar zouden met overheidsgeld dubieuze aankopen zijn gedaan. En ook korpschef Lamine van de politie in Antwerpen is gisteravond geschorst op ver denking van misbruik van kredietkaarten en schriftver valsing. Drie topambtenaren en tien wethouders namen vorige week ontslag nadat was gebleken dat ze hun gemeente lijke creditcard hadden gebruikt voor privé-aankopen als kleding, handtassen en het drukken van geboorte kaartjes. Ook de socialistische burgemeester Leona De- tiège, sinds 1994 aan de macht, maakte haar vertrek be kend en stortte de stad daarmee in de zwaarste crisis uit haar bestaan. De socialisten zeiden aanvankelijk geen probleem te hebben met een liberale burgemeester. Toen echter bleek dat de Vlaamse Liberalen en Democraten (VLD) havenwethouder Leo Delwaide naar voren schoven, brak de hel los. Ook de tweede liberale kandidaat Hugo Coveliers, die nu nog fractieleider van de VLD in de Ka mer van Volksvertegenwoordigers is, stuitte op een veto van de SP-A De partij heeft inmiddels oud-reclameman Patrick Jans- sens naar voren geschoven. Om zijn kandidatuur kracht bij te zetten, trad Janssens maandag als partijvoorzitter af. Hij werd direct opgevolgd door de populaire Hasselt se burgemeester Steve Stevaert, wiens plaats als minis ter van mobiliteit in de Vlaamse gewestregering is inge nomen door de 55-jarige Gilbert Bossuyt, Vlaams parle mentslid en burgemeester van Menen. De stoelendans stuit op onbegrip bij de VLD. Voorzitter Karei de Gucht liet weten niet onder de indruk te zijn van het blufpoker van de socialisten en wijst er op dat Janssens aanvankelijk helemaal geen trek had in het burgemeesterschap. Sterker nog: hij bood de liberalen de burgemeesterssjerp op een gouden presenteerblaad je aan. Een blunder, blijkt nu. Na de voetbalwedstrijd GBA-Antwerp van zondag, waar hem naar eigen zeggen door veel Antwerpenaars werd gevraagd om de voorzit tershamer op te pakken, kwam Janssens tot inkeer. Hij acht zichzelf inmiddels prima in staat om schoon schip te maken in Antwerpen. De Antwerpenaren zijn het gesteggel echter meer dan beu. De drie grote vakbonden hebben opgeroepen tot een werkonderbreking uit protest tegen de wanverto ning in het stadhuis. Vandaag leggen de ambtenaren om vijf voor twaalf twee uur lang het werk neer. Op de Grote Markt gaan ze een 'lenteschoonmaak' houden. De boodschap aan de politici is om in het stadhuis het zelfde te doen. streden omdat de Awacs niet al leen kunnen worden gebruikt voor de bescherming van het Turkse luchtruim, maar ook voor de coördinatie van ge vechtstoestellen. De Franse president Chirac uitte eveneens scherpe kritiek op Bush. Hij zei dat Bush met zijn ultimatum aan Saddam Hussein 'een zware verantwoordelijk heid' op zich heeft genomen. In een verklaring van het Elysée werd het ultimatum 'een eenzij dige beslissing" genoemd, die 'in strijd is met de wensen van de Veiligheidsraad en de interna tionale gemeenschap'. De Fran se ambassadeur bij de VN sloot later echter niet uit dat zijn land zich in de strijd zal mengen als Irak gifgas gebruikt. Rusland noemt de Amerikaanse plannen voor een oorlog 'ille gaal' en 'een vergissing'. De Russische minister van buiten landse zaken, Igor Ivanov, bena drukte dat er geen enkele juridi sche basis is voor een oorlog. „Resolutie 1441 geeft niemand het recht militaire middelen te gebruiken." ramallah/afp-rtr - De Pales tijnse president Yasser Arafat heeft gisteravond de wet onder tekend die de weg vrijmaakt voor het benoemen van de eer ste Palestijnse premier. Eerder op de avond aanvaardde de Wetgevende Palestijnse Raad (het parlement) de nieuwe wet. Het Palestijnse parlement stem de gisteren in met een pakket bevoegdheden voor de nieuwe premier dat verder gaat dan wat de Palestijnse leider Arafat in ge dachten had. Die moet onder internationale druk democrati sche hervormingen doorvoeren. De instelling van de post van premier is daar onderdeel van. Naar verwachting zal Arafat nu formeel Mahmoud Abbas (ook bekend als Abu Mazen) voor de functie vragen. Die kan dan bin nen twee weken een kabinet sa menstellen. Arafat had voor de stemming een wijzigingsvoor stel ingediend, dat de premier zou verplichten de president te raadplegen alvorens zijn kabinet te benoemen. Het parlement keurde dat af. Arafat, die de Palestijnse gebie den sinds hun instelling in 1993 als autocraat regeert, behoudt drie belangrijke bevoegdheden. Hij kan de premier benoemen en ontslaan, wetten onderteke nen of dat weigeren en hij blijft opperbevelhebber van de Pales tijnse nationale troepen. Verder kan de president diplomaten benoemen en gevangenen am nestie verlenen. Bij verschillende vuurgevechten op de Westoevei*zijn gisteren twee topmannen van de Pales tijnse Hamas-beweging en een Israëlische militair gedood. Dat heeft het Israëlische leger ge meld. In een dorp ten zuiden van de Westoeverstad Bethle hem schoot het Israëlische leger de Hamas-leider Ali Alian dood. In de schotenwisseling kwam ook een Israëlische militair om het leven en werd een tweede verwond. Volgens Israël was de 27-jarige Alian het brein achter verschillende aanslagen op Isra ëlische doelen. Tijdens een offensief in een dorp bij Qalqiliya doodden Isra ëlische militairen het Hamas- kopstuk Nasser Asida. Het leger zei dat Asida verantwoordelijk werd gehouden voor aanslagen op joodse nederzettingen.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7