Minder vluchtef Midden-O o ster» ECONOMIE Olieprijs zet duikvlucht vo<[ Personeel Nederlandse bedrijven nog niet terug uit Golf Rente in VS ongewijz: Obligatiehouders vrezen uitverkoop Getronics Jaarcijfers van 2002: miljarden verlies, geen dividend Werkloosheid naar 4,6 procent Heineken zelf naar Zuid-Afrika Opmars dvd is onstuitbaar Avebe verder met gen-aardappel ASML wint beroep octrooi van Nikon Air France wordt geprivatiseerd Shell-terrein aangevallen Conflict over vertrekbonus top bij Ahold In de rij voor veiling KLM niet naar Koeweit en Tel Aviv voorburg - De werkloosheid is verder gestegen. In de afgelo pen drie maanden waren ge middeld 343.000 mensen zon der werk. Dat betekent dat 4,6 procent van de beroepsbevol king werkloos is, aldus het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het CBS meldde in fe bruari nog dat 4,3 procent van de beroepsbevolking werkloos was, ofwel 321.000 mensen zonder werk. Vergeleken met een jaar geleden zijn er 73.000 werklozen bijgekomen. Vooral mannen jonger dan 45 jaar ko men vaak zonder werk te zitten. Veel vrouwen kunnen terecht in het toenemend aantal banen in de zorg en het onderwijs. Amsterdam - Heineken gaat vanaf eind april zelf zijn bier verkopen in Zuid-Afrika. De Zuid-Affikaanse bierbrouwer South African Breweries (SAB) is daar nu nog verantwoordelijk voor, maar verliest zijn licentie. Nadat SAB vorig jaar de Ameri kaanse brouwer Miller Brewer Company overnam, is het be drijf een wereldwijde concur rent voor Heineken geworden. „SAB liep niet meer zo hard om ons bier in Zuid-Afrika te verko pen. Daarom gaan we het zelf doen", aldus een woordvoer der. Heineken werkte sinds 1994 met SAB samen. Hilversum - De opmars van de dvd lijkt onstuitbaar. Vorig jaar groeide de omzet met 143 pro cent tot 283 miljoen euro. Dat heeft de brancheorganisatie NVPI dinsdag meegedeeld. Met de dvd verdienen de winkeliers flink geld. Volgens de NVPI ver kochten ze vorig jaar samen 13,9 miljoen plaatjes met een gemiddelde verkoopprijs van 21 euro. De omzet in videobanden nam met 31 procent toe tot bij na 107 miljoen euro. Daarvan gingen vorig jaar ongeveer 13,3 miljoen stuks over de toonbank met een gemiddelde prijs van 8 euro. den haag - Het Groningse zet- meelconcern Avebe mag klein schalige veldproeven houden met genetisch gemodificeerde aardappelplanten. Dat heeft de Raad van State besloten, aldus Avebe. Het gaat om een aard appel die het bedrijf heeft ont wikkeld met behulp van bio technologie. Sinds september 2001 heeft de zetmeelspecialist geprobeerd toestemming te krijgen voor het houden van kleinschalige veldproeven met deze aardappel. Begin vorig jaar gaf toenmalig minister van VROM, I. Pronk, er zijn fiat aan. Milieugroeperingen maakten echter bezwaar tegen een ver gunning. veldhoven - ASML heeft in ho ger beroep een octrooizaak ge wonnen van Nikon. De verko per van chipmachines was voor de Amerikaanse rechter ge daagd door concurrent Nikon wegens schending van octrooi rechten. De International Trade Commission (ITC) in Washing ton besliste echter in het voor deel van ASML. ASML ziet de uitspraak als een belangrijke overwinning. De zaak gaat over vijftien claims op zeven paten ten en was in januari van dit jaar al in het voordeel van AS ML beslist. Nikon ging echter in beroep. Nikon grijpt nu de laat ste bezwaarmogelijkheid aan. parijs - Het parlement in Frankrijk heeft gisteren inge stemd met de privatisering van de luchtvaartmaatschappij Air France. Een ruime meerderheid ging akkoord met het voorstel van de regering-Raffarin om het Staatsbelang in de onderne ming terug te brengen van 54,4 procent tot „iets minder" dan 20 procent. lagos - Stamleden hebben twee dorpen in de buurt van een olieraffinaderij van Shell in Ni geria aangevallen en een terrein van de Nederlands-Britse olie maatschappij volledig ver woest. Zeven dorpsbewoners werden bij de aanval gedood. Een contractarbeider van Shell wordt vermist. Voor zijn leven wordt gevreesd. In de Niger- delta is het al dagen onrustig. Shell is zondag begonnen met de evacuatie van personeel uit het gebied, nadat daar vijf men sen om het leven kwamen bij gevechten tussen regeringstroe pen en leden van de Ijaw-stam. Shell heeft vijf raffinaderijen in het gebied gesloten. rotte rdam/g pd - Nederlandse bedrijven die in de Golfregio actief zijn wachten zo lang mogelijk met het terugroepen van hun personeel. Het Rotterdamse sleep en bergingsbedrijf Smit heeft nu juist ex tra materieel en menskracht er naar toe gestuurd. Voor de bemanning van twee bergingsschepen, die op verzoek van het Amerikaanse leger paraat worden gehou den, waren voldoende vrijwilligers be schikbaar. Met ongeveer tweehonderd werknemers actief in de Golfregio is Smit één van de grootste Nederlandse werkgevers in het met oorlog bedreigde gebied. Het heeft eigen kantoren in Jemen, Sudan en Du bai. Ook is het bedrijf op dit moment ac tief in Qatar. Verder is één van de zware ladingschepen met bemanning verhuurd aan het Britse leger voor troepentrans port. Op verzoek van het Amerikaanse leger zijn twee bergingsvaartuigen naar de Golfregio gedirigeerd. Smit staat bijna constant in contact met het Britse en Amerikaanse leger om snel in actie te kunnen komen. Als het nodig is kunnen schepen die in de Golfregio nu met an dere projecten bezig zijn, voor bergings werk worden vrijgemaakt. De bemanning van de bergingsschepen bestaat uit vrijwilligers. „We dwingen niemand van ons personeel naar dat ge bied te gaan", zegt Smit-topman B. Vree. „Voor de bemanning van deze schepen hadden we keus genoeg." Alle Nederlandse bedrijven die in het Golfgebied actief zijn hebben de afgelo pen maanden familieleden van werkne mers al naar huis gehaald. In het alge meen wachten de bedrijven tot het laat ste moment met het evacueren van werknemers. Wel zijn maatregelen ge troffen voor een snelle aftocht. Baggerbedrijf Koninklijke Boskalis heeft mensen en materieel in de Verenigde Arabische Emiraten. Al enige tijd geleden heeft het bedrijf voorzorgsmaatregelen getroffen om de werknemers snel uit door oorlog bedreigd gebied te evacue ren, liefst samen met de schepen en an dere baggermaterieel. „Probleem is dat we er werken op contractbasis", geeft een woordvoerster van het bedrijf aan. „Om zo'n contract te verbreken moet je wel aantonen dat werknemers gevaar lo pen. Of en hoe we onze mensen evacue ren is dan ook sterk afhankelijk van waar de directe oorlogshandelingen plaatsvin den." Oliemaatschappij Shell is in nagenoeg al le landen in de Golfregio aanwezig. Ook in Iraks buurland Iran is het Nederlands- Brits concern actief. In Irak zelf en in Koeweit heeft Shell geen mensen. In to taal heeft Shell heeft in de regio circa 7.000 werknemers, van wie zeshonderd 'expats'. Dat zijn de personeelsleden die niet behoren tot de lokale bevolking van de landen waarin het concern actief is. Shell heeft de draaiboeken voor de oor log al enige tijd klaar. „Maar vooralsnog gaan de werkzaamheden gewoon door", zegt een woordvoerder. Uit veiligheids overwegingen voor de betrokken werk nemers wil het concern niet zeggen wat de plannen in concreto behelsen. Volgens het ministerie van buitenlandse zaken zijn nog achttien Nederlanders aanwezig in Irak. Het gaat vooral om journalisten en VN-medewerkers, laat een woordvoerster weten. Ook het Ne derlandse ambassadepersoneel heeft Irak verlaten. Er zijn nu nog twee plaatselijke medewerkers aanwezig in de ambassade in Bagdad. Als er Nederlanders in de pro blemen komen, zijn zij de enige die kun nen helpen. washington/anp - Het Ameri kaanse centralebankenstelsel heeft gisteren besloten zijn ren tetarieven onveranderd te laten. Analisten hadden dit al ver wacht, gezien de oorlogsdrei ging in het Midden-Oosten. De Amerikaanse centralebankiers zouden liever willen afwachten wat de gevolgen van een oorlog zijn voor de Amerikaanse eco nomie. De 'federal funds rate', het be langrijkste geldmarkttarief in de Verenigde Staten, blijft door het rentebesluit staan op 1,25 pro cent. Dit is nog altijd het laagste niveau in meer dan veertig jaar. Het beleidsbepalende comité van het Amerikaanse centrale bankenstelsel, de Federal Open Market Committee (FOMC), heeft sinds begin 2001 al twaalf keer verlaagd, gingen waren bedoelda Amerikaanse economie puls te geven, tot du wisselend succes. Nogi dwijnen er meer bane s: bijkomen en blijft de 1c' sche groei achter bij wachtingen. Amerikaai sumenten hebben ma: n vertrouwen in herstel. Het FOMC liet in een vf" weten dat het door de oorlog tegen Irak moei sico's voor de Amerika nomie kan inschatten, mité is echter optimist de economie terugke een gestage groei als kwestie achter de rug is moerduk - Honderden nieuwe tractoren, draglines, combines, graafmachines, kranen, vrachtwagens, bull dozers, hakselaars en andere grote machines staan op een industrieterrein bij Moerdijk te wachten op een nieuwe eigenaar. De machines, maar ook personenauto's en kleinere gereedschappen, worden vanaf van daag bij opbod verkocht. Ze zijn afkomstig van onder andere fabriekssluitingen en faillissementen. Bij de veiling gelden geen minimumprijzen, zodat iedereen mee kan bieden. Foto: ANP/Wim van Vossen den haag/gpd - De opgestapte topmannen van Ahold liggen in de clinch met het bedrijf over een vertrekregeling. Ahold be vestigde vanmorgen dat een be middelaar wordt aangesteld om met oud-bestuursvoorzitter Van der Hoeven en financieel top man Meurs een regeling over een te komen. Een woordvoer der wilde geen toelichting geven over de bedragen en voorwaar den waarover de ruzie is uitge broken. Een onafhankelijke commissie moet met de voormalige top van het supermarktconcern over eenstemming zien te bereiken, maar wanneer de partijen daar uit zijn is nog onduidelijk. De woordvoerder wilde niet in gaan op de vraag of deze kwestie de reputatieschade van Ahold ver groot. Ahold maakte op 24 februari be kend dat wegens fraude in de boeken de jaarcijfers over 2002 niet konden worden opgemaakt. Naar aanleiding van het boek houdschandaal vertrokken be stuursvoorzitter Van der Hoeven en financiële topman Meurs. De twee droegen in de periode tot 11 maart nog wel hun activitei ten over. Dagblad De Telegraaf meldde vanmorgen dat met name Van der Hoeven een exorbitant hoog bedrag zou vragen. Ahold spreekt dat tegen. De gewezen topman en zijn advocaat waren vanochtend niet bereikbaar voor een reactie. In het bedrijfsleven komen mil joenen-bonussen bij het ge dwongen vertrek van de directie vaker voor. Vorige week werd bekend dat de opgestapte top van het noodlijdende Getronics met 3,6 miljoen euro in de hand naar huis gaat. Bij ontslag van gewone werknemers wordt vaak de formule van de kantonrech ter gehanteerd. Dat is doorgaans een maandsalaris per gewerkt jaar als afvloeingsregeling. Vol gens een woordvoerder van Ahold zou dat ook nu het geval kunnen zijn. door Richard Mooyman/anp Amstelveen - Luchtvaartmaat schappij KLM heeft vandaag en kele vluchten naar het Midden- Oosten geschrapt vanwege de verwachte oorlog tegen Irak. De vluchten naar Koeweit en het Is raëlische Tel Aviv zijn geannu leerd. Op de route Amsterdam- Qatar landt het toestel op de te rugweg niet in Damman in Sau- di-Arabië. De KLM had vanochtend nog geen knopen doorgehakt over het schrappen van meer vluch ten de rest van de week. De vliegmaatschappij volgt de ont wikkelingen in het Midden-Oos ten op de voet en heeft gedetail leerde draaiboeken klaarliggen voor het geval de gevechten in Irak beginnen. De veiligheid van passagiers en bemanningen heeft daarbij prioriteit. In de scenario's wordt rekening ge houden met het annuleren van meer vluchten en het omleiden van bepaalde vliegroutes. Ruim tweehonderd KLM-passa giers die dreigden te stranden in Koeweit worden vandaag met een lokaal chartervliegtuig naar Dubai gevlogen. Daarna volgt een vlucht naar Amsterdam, waar zij volgens de KLM-woord voerder vanavond of vannacht zullen aankomen. De maat schappij blijft voorlopig vliegen op overige bestemmingen in het Midden-Oosten, waaronder Iran, Libanon, Bahrein en de Verenigde Arabische Emiraten. Maatschappijen kunnen beslui ten tot het annuleren van vluch ten als er te weinig passagiers zijn om een vlucht rendabel te maken. Ook kan het gebeuren dat verzekeringsmaatschappijen niet meer garant willen staan voor eventuele schade. Ondertussen is het aantal boe kingen voor vliegreizen naar het Middellandse Zeegebied fors ge daald. Vooral op de Turkse be stemmingen blijven de reizigers weg. Vliegreizen met apparte ment worden aangeboi stunttarieven. Volgens W. van den Hoogen vi :c zen zijn de prijzen 'i laag', zoals een (inmii geboekte) aanbieding v 3 ro voor een week Turki 5 volgens hem nog aanl 5 van 139 euro. „Deze p 11 gen ver onder de kostpiz' Hoewel de vraag sterk 'I gevallen, zijn er volgen»e Hoogen ook personen nu boeken vanwege deSf zen. „De één zegt: ik gi niet. De ander gaat erv de problemen alweer rug zijn op het mome vakantie." Volgens hem is er gnV van gevaar. De popi stemmingen aan de Ti liggen zo'n tweeduizen ter van Irak, aldus Vanf* gen. Voor het geval er tief reisadvies komt vo< kunnen reizigers hun annuleren. (advertentie) Wij hebben DE reis voor uw bedrijf, club of verenigir tbl 073-5 999 795/96 KRAS m.leijnse@kr Oorlogsdreiging geeft markt gewenste duidelijkheid amsterdam/gpd - De noodlijdende automa tiseerder Getronics is bezig met de verkoop van winstgevende bedrijfsonderdelen en houdt informatie daarover bewust geheim. Dat stelde advocaat Kleyn gistermiddag tij dens een kort geding dat hij namens drie belangrijke obligatiehouders tegen het Ge- tronics-bestuur had aangespannen. Voor de Amsterdamse rechtbank eiste hij dat Getronics zo snel mogelijk een beeld geeft van de toekomstplannen. Anders zijn de obligatiehouders niet in staat te beslissen over het nu op tafel liggende ruilbod. Daar bij moet de schuld van Getronics worden omgewisseld in aandelen en contant geld. Het merendeel van de obligatiehouders is bang dat het bestuur na conversie bedrijfs onderdelen verkoopt. Het bedrijfsonderdeel Human Resource Solutions (salarisverwer king), met een omzet van 240 miljoen euro een van de weinige winstgevende poten van Getronics, is in dit verband genoemd. In dien onderdelen worden verkocht, vermin dert de waarde van hun nieuw verworven aandelenbezit, zo redeneren de obligatie houders. Financieel directeur Wagenaar ontkende die suggestie. „Het is echt niet zo dat wij bezig zijn met het afronden van een verkoop. We kijken wat er naast de omwis selingsoperatie nog meer mogelijk is. Maar er is op dit moment niets concreets. En als dat zo is, maken we dat bekend. Dat zijn we verplicht." Kleyn, die naar eigen zeggen on geveer dertig tot veertig procent van de obli gatiehouders vertegenwoordigt, was daar van niet overtuigd. Hij voerde aan dat Ge tronics moreel verplicht zou zijn obligatie houders beter te informeren. Dat zou ook in de overeenkomst betreffende de omwisse ling zijn afgesproken. „Daarin wordt ge sproken over redelijkheid en billijkheid bij de uitwisseling van informatie." De Amsterdamse rechter J. Branbergen be loofde uiterlijk 25 maart uitspraak te doen. Twee dagen voor de vergadering van obliga tiehouders waarin de definitieve beslissing over het ruilbod valt. De schuldeisers ko men vandaag ook bijeen, maar gisteren stond al vast dat het vereiste tweederde deel van het totale uitstaande bedrag aan obliga ties niet aanwezig zal zijn. Daarom staat op 27 maart een tweede bijeenkomst gepland. Dan kan een minderheid wel bindende be slissingen nemen. londen/rtr-dpa-anp - De prijs van een vat ruwe olie (van 159 liter) is gisteren ondanks de oor logsdreiging op het laagste ni veau sinds half januari beland. Handelaren in Londen betaal den in de avonduren 27,35 dol lar voor een vat, ruim 2 dollar (7 procent) minder dan de dag er voor. Op de Nymex-markt in New York daalde de Amerikaan se olie ook sterk in prijs. Het ultimatum van de Ameri kaanse president Bush aan Sad dam Hussein, heeft de duidelijk heid geschapen waar de olie- markten zo lang naar hebben verlangd. Sinds maandagmid dag, toen de Verenigde Staten en Groot-Brittannië duidelijk maakten niets meer te verwach ten van een diplomatieke oplos sing, is olie op de termijnmark- ten 13 procent goedkoper ge worden. De oliemarkten gaan ervan uit dat Irak snel zal zijn verslagen en dat de schade aan olie-instal laties miniem zal zijn. „De onze kerheid is voorbij. De markten denken dat we oorlog gaan voe ren en dat we gaan winnen", al dus een handelaar van zaken bank Schroder Salomon Smith Barney. Handelaren baseren zich vooral op ervaringen uit het verleden. Kort na de eerste Amerikaanse aanvallen op Irak begin 1991 duikelde de olieprijs meer dan eenderde nadat die succesvol waren uitgepakt. Gisteren kostte een vat Brent- olie zelfs even 26,40 dollar. Amerikaanse olie, die van een betere kwaliteit is en minder zwavel bevat, noteerde 31,60 dollar als laagste dagstand. In februari steeg een v vv kaanse olie nog naar e ,r van bijna 40 dollar, werd de historische 41,15 dollar in okto e| twee maanden nadat weit was binnengeval! derd. Een Amerikaan n in Irak zal de Iraaks ol jr tie van 2,5 miljoen vati Bl nagenoeg stilleggen enfV( ook een deel van de productie aan de Iraa maar de oliemarkten ten dat Saudi-Arabië nen verder opendra op te vangen. Bover de Amerikaanse regeriij gegeven dat zij haar sB b voorraden wil aanspre n krapte ontstaat. In jan Vi maakten de VS en Eu den ook gebruik van ves. door Miranda Megens amsterdam/gpd - Alsof de kleine belegger nog niet genoeg is afge straft door de beurs, raakte het dit jaar ook nog eens in de mode om geen dividend meer uitte ke ren aan aandeelhouders. Be stuursvoorzitters laten weten dat zij het geld hard nodig hebben om het eigen vermogen op peil te houden of, veel erger, om schulden af te lossen. Aegon werd zwaar afgestraft toen het bij de presentatie van de jaarcijfers begin maart een dividendverlaging aankondigde. In twee dagen tijd zakte het aandeel 21 procent. ING meldde dat het dividend op peil blijft, maar in aandelen wordt uitge keerd. Een koersdaling volgde. Ook bij ondernemingen als Ha- gemeyer en Wegener gaat het dividend, dat altijd gold als de vaste beloning voor de aandeel houder in slechte tijden, op de schop. Maar niet alleen qua dividend is het kommer en kwel. Door de bank genomen is er met ieder bedrijf wel wat aan de hand, zo blijkt als de balans wordt opge maakt van het jaarcijferseizoen. ABN Amro presenteerde een re cordwinst, maar zit flink in haar maag met een enorme voorzie ning (1,7 miljard euro) voor slechte leningen. Aegon stelde beleggers teleur met een winst daling van 35 procent in 2002 en moest bovendien 1,3 miljard euro opzij zetten voor kredietri sico's en beleggingsproducten met een gegarandeerde eindop- brengsL ING stopte in 2002 meer dan 1,1 miljard euro in de stroppenpot, Fortis 613 miljoen. Van de schuldpositie van enkele AEX-fondsen wordt ook nie mand vrolijk. Leverancier van kantoorartikelen Buhrmann moet 1,7 miljard euro afbetalen en ook Getronics kampt met een enorme schuldenlast. KPN wil de schulden dit jaar met 1,9 miljard euro verminderen. De bank is een molensteen om de nek van sommige bedrijven, voor andere ondernemingen is dat de afschrijving op de good will. Daardoor leden LogicaC- MG, Numico en Philips zware verliezen. De malaise op de aandelen markt teistert ook veel concerns. Banken en verzekeraars moeten hun aandelenportefeuilles af waarderen omdat die onder de aanschafwaarde komen te lig gen. De bedragen gaan recht streeks van de winst af en leiden bij Fortis zelfs tot een afboeking van 1,7 miljard euro. Door de val van de beurzen moeten veel bedrijven extra pensioenlasten nemen. Bij Akzo bijvoorbeeld leidde dat tot een gat in het ei gen vermogen van 1,1 miljard euro. KPN meldde een recordverlies over 2002 van 9,5 miljard euro in 2002. Niettemin zag topman Scheepbouwer een lichtpuntje: in ieder geval 'zijn de financiële doelstellingen gehaald'. KPN rondt dit jaar een reorganisatie af die in 2001 begon, maar meer bedrijven (ABN Amro, Akzo, AS ML, Hagemeyer, Logica CMG) waren of zijn bezig met een her structurering. Van de AEX-fondsen moet al leen Ahold nog zijn jaarcijfers bekendmaken, maar dat zal niet veel goeds toe te voegen heb ben. Wat de overige bedrijven gemeen hebben is dat slechts een enkeling (Akzo, KPN) uit spraken doet over het lopend boekjaar. De andere concerns vinden de economische en poli tieke vooruitzichten te onzeker. Verder maakte ieder bedrijf mel ding van de moeilijke marktom standigheden, zelfs als er sprake was van een toename van de omzet of winst (ABN Amro, Unilever). Sommige bestuurs voorzitters zeggen niet eens on tevreden te zijn met de behaal de resultaten, gezien het moei lijke economische klimaat. Maar vanzelf gaat het allemaal niet. Door de hoge voorzieningen, af waarderingen van aandelenpor tefeuilles, het snijden in de kos ten, reorganisaties en het aflos sen van schulden blijft het wor stelen om de eindjes aan elkaar te knopen. Dordrecht - TNT Express Benelux heeft gisteren een nieuw p pot' in gebruik genomen in Dordrecht. Het bedrijf, onderdei Post, heeft inmiddels vier van dergelijke hoofddepots in Nel Vanuit Dordrecht worden wereldwijde expreszendingen opj afgeleverd in Zuidwest Nederland. Foto: ANP/Robert Vos

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 6