Actie IRAK Zorg en Zekerheid maakt wachttijden korter. Organisatie demonstratie verwacht hoge opkomst Nederlandse pers weg uit gevaarlijk Bagdad Scheuren in broze samenwerking CDA-PvdA tZoiïtn 'Nederland in vredesleger' Regering licht Kamer nog niet in over officieel Amerikaans verzoek Defensie Irak florg en Zekerheid terlingen uit iesië jagen' De jeugdbeweging grootste moslimor- Indonesië, heeft Ljiplomaten van de VS te verdrij- Anshor ge- egt miljoenen leden te IU heeft 40 miljoen de diplomaten niet rertrekken binnen 48 t begin van de Irak- het mogelijk dat het rerdrijft', aldus idonesië bereidt zich evige demonstraties, rocent van de Indo- moslim. e zandstorm nsregio Irak tad - In de Koeweitse voedt een hevige n, die het zicht tot en- rs beperkt. Dat zou vanuit het zuiden in en hinderen. Het Pen- :ft eerder gezegd dat een rol kan spelen bij van een aanval, men hebben als na- ij het zicht beperken, tare apparatuur kun- ïadigen. Maar zij heb- oot voordeel dat zij de ien en Britten be- i tegen waarneming aki's porten VS oor België De Belgische premier dt heeft gisteren ge- ujn land de VS müitai- irten zal toestaan. Het nse leger vervoert veel via de haven van Ant- aar de Golf. Minister isie Flahaut zei zondag die transporten zou als de VS zonder VN- oorlog beginnen, erhofstadt kan België oegen het best tonen erplichtingen na te )e VS werken niet t internationale ka- aken we duidelijk gen dat wij dat wél gië, fel tegen de oor verdragen verplicht gang te verlenen. e oppositie leiding VS Verscheidene Iraakse [roeperingen hebben se hoofdstad Ankara rd bereikt om hun ider Amerikaans 0 te laten strijden. «Amerikaanse gezant 1 overleg met de let akkoord behelst lijk de vele duizenden e'peshmerga' strij- Éutonome regio in en van Irak. Er is ook over hoe te voorko- urkse militairen in verzeild raken met s strijders. Turken en schten al decennia ling conflict uit. s doen niet an oorlog idi-Arabië neemt niet ïn oorlog tegen Irak. le Saudische kroon- dlah gisteravond ge- de staatstelevisie, dat zijn land zich erzetten als de VS O maken Irak op te de- e fouten de Iraakse e laatste jaren ook In an, het Iraakse broe- Ut ag daarvoor niet boe- li-Arabië is een bond en n de VS, maar maakte ux luidelijk dat de Ame- 10i en militaire actie te d mogen onderne- u f Saudische bodem. woensdag 19 maart 2003 washington/ap - Het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken heeft gisteren de lijst vrijgegeven van de dertig landen die behoren tot een 'co alitie voor de onmiddellijke ont wapening van Irak'. Nederland staat er op, naast Afghanistan, Albanië, Australië, Azerbeidzjan, Colombia, Tsjechië, Denemar ken, El Salvador, Eritrea, Est land, Ethiopië, Georgië, Groot- Brittannië, Hongarije, IJsland, Italië, Japan, Zuid-Korea, Let land, Litouwen, Macedonië, Ni caragua, Filipijnen, Polen, Roe menië, Slowakije, Spanje, Tur kije en Oezbekistan. Andere lan den hebben hulp aangeboden, ook Frankrijk en Duitsland. Die stellen hun luchtruim open voor de Amerikanen, ondanks hun felle oppositie tegen de oorlogs plannen van de VS. den haag/gpd - De Verenigde Staten willen dat Nederland straks troepen en materieel le vert voor een militaire macht die na een oor log de vrede en stabiliteit in Irak gaat bewa ken. Dat bevestigen bronnen rond het kabi net. De regering-Bush heeft 'zeer recent' een officieel verzoek ingediend bij het ministerie van buitenlandse zaken. In de spoedzitting van het kabinet van maandagavond is het verzoek niet inhoude lijk behandeld. „Vanwege de demissionaire status van het kabinet en de lopende kabi netsformatie", luidde nadien de verklaring van een ingewijde. Als een kabinet demis sionair is, mag het geen gewichtige beslui ten nemen. De Tweede Kamer is gisteren tij dens het kamerdebat over Irak niet door de regering ingelicht over de wens van de VS. De beoogde vredesmacht - een zogenoem de 'stabiüsatiemacht' - zou onder de vlag van de Verenigde Naties moeten opereren. De Amerikaanse regering heeft in eerste aanleg behoefte aan circa 300 Nederlandse militairen, zeggen bronnen. Voor de VN zijn al vele honderden Nederlandse soldaten ac tief, in diverse landen: in Kirgizië (150 man met F16's en een tankvliegtuig), Kabul (650 man), de Perzische Golf (200 man, met fre gat), in Turkije (350 man, met Patriot-lucht- afweer) en in Bosnië (1100 man). Die VN-inzet is er de reden van dat Neder land militair gezien nauwelijks in staat is een behoorlijke bijdrage te leveren als de Amerikanen daar nu om zouden vragen, nog los van de vraag of het politiek haalbaar en wenselijk is. „Dat zou lastig worden", zegt een woordvoerder van het ministerie van defensie. Het is niet zo dat Nederland helemaal niets meer aan zou kunnen, aldus de woordvoer der. Er kan echter geen bijdrage worden ge- Een klein en stil protest op het hek rond het Amerikaanse consulaat op het Museumplein in Amsterdam. Op de achtergrond is een tank van de Koninklijke Marechaussee te zien, die zorg draagt voor de verscherpte bewaking van het pand. Minister Nawijn van justitie heeft inmiddels ook moskeeën in Nederland bewaking toegezegd als dat nodig mocht blijken. Foto: ANP/Marcel Antonisse rijswijk/anp - De organisatoren van de tweede demon stratie tegen de oorlog in Irak verwachten dat er zater dag tussen de 50.000 en 80.000 mensen zullen deelne men aan de vredesdemonstratie in Amsterdam. Onder de demonstranten bevinden zich leden van de Neder landse afdeling van de Arabisch Europese Liga (AEL) en bestuurders van diverse vakbonden. De demonstratieve optocht, die om 13 uur op de Dam begint, eindigt op het Museumplein. De actie is op touw gezet door het Platform tegen de Nieuwe Oorlog, waar bij 216 organisaties zijn aangesloten. Hieronder zijn ker kelijke stichtingen, jongeren- en studentenbewegingen en politieke partijen. Het interim-bestuur van de Nederlandse tak van de AEL maakte gisteren op zijn website bekend dat de organisa tie de actie steunt. „Het interim-bestuur veroordeelt na mens zijn leden de niet-legitieme oorlog tegen de Iraak se bevolking." De AEL denkt dat Israël de oorlog zal aangrijpen om hard af te rekenen met de Palestijnen. Ook constateert de AEL dat „de Nederlandse regering steeds meer en meer de agressieve activiteiten van de Zionisten in het Midden-Oosten lijkt te steunen. Hiermee veroorzaakt zij spanning en scheuring onder de bevolkingsgroepen in Nederland en de rest van Europa." Volgens het Centrum Informatie en Documentatie Isra el (CIDI) hitst de AEL-NL met dergelijke uitlatingen 'doelbewust en gewetenloos' de gemoederen van Arabi sche Nederlanders tegen Israël op. „De AEL legt een niet-bestaand verband tussen het besluit van Bush om Irak aan te vallen en de politiek van Israël en Neder land", aldus het CIDI in een verklaring. De organisatie hoopt en verwacht dat de meeste Arabische Nederlan ders de vanouds goede banden met de joodse gemeen schap niet laten aantasten 'door de kretologie van de AEL'. (advertentie) Dat is gewoon Edah door Jaco van Lambaigen en Koos van Wees den haag -Als je het over oor log en vrede al niet eens kunt worden, wat moet je dan sa men in een kabinet?", zei PvdA-leider Wouter Bos nog geen twee weken geleden. Hij werd gisteren hardhandig aan die woorden herinnerd, toen de kwestie Irak leidde tot een crisis in de formatiebesprekin gen met het CDA. De sfeer in het debat over de aanstaande oorlog werd gron dig verpest toen beide fracties zich steeds dieper ingroeven. Zelden zullen twee partijen die samen een kabinet willen vor men zó fundamenteel van me ning hebben verschild over zo'n belangrijk onderwerp als gisteren CDA en PvdA. Want wat is er wezenlijker dan een discussie over het vraagstuk van oorlog en vrede, van leven en dood? Breekpunt bleek de waag of de oorlog die de VS willen gaan voeren tegen Irak rechtmatig is. De PvdA bleef erbij dat nog lang niet alles geprobeerd is om de aanval af te wenden. Het CDA - en de demissionaire i^- gering^~Viriden echter dat het na de langdurige druk op Bag- CDA-minister De Hoop Scheffer overlegt met een onbekende in de wandelgangen. Foto: ANP/Toussaint Kluiters dad niet meer dan logisch is dat er dan ook een militaire inter ventie komt. Op dit punt kwamen de partijen in het debat geen stap nader tot elkaar. Politieke steun voor de oorlog is voor de PvdA onver teerbaar. En mocht Bos daar eventueel zelf nog mee hebben kunnen leven, zo niet zijn frac tie. Die liet gisteren geen spaan heel van het regeringsbesluit om de oorlog politiek te verde digen, maar er militair niet aan mee te doen. Voor het CDA kwam die opstel ling als een volslagen verrassing. „Harde woorden," oordeelden verbaasde christen-democraten in de wandelgangen. Zij hadden er in het kabinet immers alles aan gedaan om een zo zorgvul dig mogelijk standpunt te for muleren, waarmee ook de PvdA zou kunnen leven. Bij het CDA bestond de overtuiging dat de toezegging dat Nederland op geen enkele manier bij de oor log betrokken wordt voldoende zou zijn. Dat bleek een misrekening, want wat de PvdA-fractie betreft leverd op bataljonssterkte. Dat zijn vijf- tot negenhonderd militairen, afhankelijk van de vraag of het om een 'kaal' bataljon gaat of om een bataljon dat opgetuigd is met bij voorbeeld genietroepen. Bij de marine is dat vergelijkbaar met twee fregatten, bij de luchtmacht met een squa dron van achttien F16's. „We hebben al for se verplichtingen. Maar als het gaat om klei ne zaken, zoals enkele militaire specialisten of speciale kleinere eenheden, zou dat moe ten kunnen." Het demissionaire kabinet heeft het aantal vredesoperaties terugge draaid van vier naar drie per jaar. Die wor den al uitgevoerd. De vermindering is inge geven door de forse bezuiniging - ruim 800 miljoen euro in vier jaar - die defensie moet uitvoeren. Er worden daardoor zo'n 6800 banen geschrapt, tien procent van het to taal. Mede daarom zit Nederland voor wat betreft grote operaties aan zijn tax. 2e ring,- rond centrum SAUDI-ARABIË washington - De Amerikaanse strijd krachten zijn be gonnen met het uit zenden van gede tailleerde instruc ties voor Iraakse militairen die zich willen overgeven als de oorlog tegen hun land eenmaal is begonnen. Dat zei den functionarissen van het ministerie van defensie in Washington giste ren. Via radio- en televisie-uitzendin gen vanaf marine schepen en uit Amerikaanse vlieg tuigen krijgen de militairen te horen wat ze moeten doen om niet als bedreiging te wor den gezien door Amerikaanse mili tairen die het land binnentrekken. Iraakse tanks zou den zich met de loop naar beneden moeten afwenden van de oprukkende Amerikanen. Andere bood schappen roepen de Irakezen op hun posten te verlaten. Eerder wier pen de Amerikanen al soortgelijke pamfletten af boven Irak. Op zul ke pamfletten is ook de oproep te lezen die president Bush maan dagnacht aan de Iraakse soldaten deed om geen massavernietigings wapens te gebruiken. Een week geleden maakte minister Rumsfeld van defensie bekend dat de Verenigde Staten in het geheim contact hebben opgenomen met Iraakse militaire leiders over hun mogelijke overgave. „Ze zullen instructies ontvangen, zodat ze zich op een niet-dreigende manier zullen gedragen en ze worden gezien als niet- strijders", zei Rumsfeld toen. Tijdens de vorige Golfoorlog, in 1991, gaven veel Iraakse soldaten zich over zonder ook maar één schot te hebben gelost. De Iraakse leider Saddam Hussein heeft zijn land in middels in vier zones opgedeeld. De zuidelijke, waar de aanval zal beginnen, staat onder leiding van zijn neef Ali Madjid, die ook be kend staat als 'Ali Chemicali'. Deze generaal was verantwoordelijk voor de aanval met gifgas op Koerden in 1988. Defensie sectoren: noord B zuid-oost $U centrum zuid-west Mogelijke tactiek: o Vernietiging dam voor verdediging Bagdad o Mijnenvelden,in brand steken olie-installaties o Inzet chemische of biologische wapens rijswijk-hilversum/anp-gpd - Nederlandse media trekken hun verslaggevers terug uit de Iraak se hoofdstad Bagdad, en sturen er geen nieuwe heen. De ver wachte oorlog maakt het wer ken daar te onveilig, zo oordeel den de meeste hoofdredacties gisteren. Journaal-verslaggever Gerri Eickhof zat gisteren nog in Bag dad, maar vertrok vandaag naar buurland Jordanië. Volgens zijn baas, hoofdredacteur Hans La- roes van het journaal, is Eick- hofs veiligheid de belangrijkste reden. „De eerste bombarde menten zullen niet zo gevaarlijk zijn, die zijn vrij precies. Het gaat om wat er daarna gebeurt, wanneer gewapende groepen door Bagdad trekken en zich misschien uitleven op westerlin gen", aldus Laroes. Daarnaast zou de verslaggever niet meer te verzekeren zijn. Eickhof zal opnieuw proberen Irak in te komen als de oorlog begonnen is. De verslaggever omschreef zijn vertrek, zo vlak voor de aanval, in het Acht Uur Journaal 'als een journalistiek voor het zingen de kerk uitgaan'. „Ik vind het erg om de mensen hier achter te laten", zo liet hij weten. Voor de gezamenlijke omroepen verbleef Tom Kleijn (Nova) tot gisteren in Bagdad, maar ook hij is naar Jordanië vertrokken, net als NOS-radiocollega Mustapha Oukbih (Radio 1 Journaal). RTL was van plan Conny Mus uit Is-, raël naar Bagdad te sturen, maar besloot gisteren na overleg met de verslaggever dat niet te doen. RTL blijft gebruik maken van de Vlaamse verslaggever Luc de Smet, die nog wel in de hoofd stad is. De Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) weet niet of er Nederlandse schrijvende ver slaggevers, radiocorresponden ten of freelancers in Bagdad blij ven. Rond Irak verblijven wel veel Nederlandse verslaggevers van alle tv- en radiostations en van de gedrukte media. Ook de bestuurders van de FNV-bonden Abvakabo en Bondgenoten lopen zaterdag mee in de demonstratie. In een verklaring hekelen de bonden 'het eigenmachtig optreden' van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Spanje. De bonden doen geen oproep aan hun leden zich bij de actie aan te sluiten. CNV-voorzitter Terpstra loopt eveneens mee. Hij doet dat als privé-persoon, om dat hij vindt dat het CNV geen politieke organisatie is. In het Amsterdamse theater Bellevue wordt vanavond uit protest tegen de aanstaande oorlog vanaf 23 uur de voorstelling 'Liefdeslounge' gespeeld. Volgens een woordvoerder van het theater is voor dit tijdstip geko zen omdat enkele uren later het ultimatum van aan Saddam Hussein afloopt. In Liefdeslounge spelen tien jonge acteurs korte scènes over de liefde. De toegang is gratis. (advertentie) ging de regering ook met die politieke steun al te ver. Zeker toen bleek dat alle prominente CDA'ers in hun optredens die steun juist nog eens benadruk ten. „Dat was niet de bedoe ling", aldus bronnen rond Bos. Toen CDA-fractieleider Verha gen gistermiddag ook militaire steun aan de Amerikanen niet uitsloot, was de boot aan bij de sociaal-democraten. Dat hij dat later alsnog inslikte, als tege moetkoming aan de PvdA, mocht al niet meer baten. De fractie bleek niet meer bereid tot inschikkelijkheid. Het CDA zag op haar beurt de mededeling van Bos dat hij za terdag tegen de oorlog gaat de monstreren als een provocatie. De PvdA-fractie kon na alle gro te woorden niet meer terug, en moest wel openlijk de garantie eisen dat Nederland niet aan de oorlog zou meedoen. Waarmee de hele formatie op scherp kwam te staan. De toch al moeizame samenwerking tussen beide partijen blijkt te broos om een politiek zwaar dossier als de oorlog in Irak aan te kunnen. Het lijkt er op dat Bos een vooruitziende blik had: Als je het over oorlog en vrede al niet eens kunt worden..." Dat lukt ons bij drie van de vier staaroperaties! De zorg voor uw gezondheid gaat ons nooit te ver. Daarom doet Zorg en Zekerheid er alles aan om wachttijden te verkorten en goede alternatieven te vinden. Voor staaroperaties hebben we extra capaci teit in de regio gevonden. Daardoor konden vorig jaar 3 van de 4 patiënten veel sneller geholpen worden. Zo zetten we ons in voor uw gezondheid. Wilt u meer weten over de prima dekking van onze zorgverzekeringen? Loop even binnen bij één van onze verzekeringswinkels, kijk op www.zorgenzekerheid.nl of bel (071) 5 825 825. ZIEKENFONDS PARTICULIER Zorg en Zekerheid. Voor alle zekerheid dichtbij.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3