GESPREK VAN DE DAG Academy Award al 75 jaar oud Winnen van Oscar moeilijk voor 'Zus zo' Trapauto Uitreiking gaat gewoon door W4£k_ WOENSDAG 19 MAART 2( DAGELIJKS LEVEN ERIC1. pE ZOW JCMÜNT MENSELIJK Een GITAAR van ELVIS PRESLEY is op een veiling in Los Angeles voor meer dan 29.000 dollar (ruim 27.000 euro) verkocht. Dit heeft het veilinghuis Butterfields maan dag meegedeeld. De gitaar van het merk Gibson was speciaal voor 'The King' gemaakt. Andere persoonlijke artikelen van de legendearische rocker waren ook zeer gewild. Een karatepak van katoen en rood satijn bracht meer dan 17.000 dollar op. Een gesigneerde bijbel ging voor bij na 6000 dollar weg. Bij de veiling werden artikelen van verscheidene beroemdheden aangeboden. Een collectie handtekeningen van The Beatles werd voor 23.500 dollar af gehamerd. Een persoonlijke kopie van regisseur Orson Welles van het scenario van zijn film Citizen Kane is verkocht voor meer dan 17.000 dollar. Foto: GPD Nederlandse studenten kunnen in NEW YORK een VAKANTIEBAAN TJE krijgen als STRANDWACHT. Ja ren nadat New York gestopt met het geven van zwemles op school is de nood 's zomers zo hoog dat de Ame rikanen hulp inroepen van andere landen, waaronder Nederland. Na een werkbezoek aan New York denkt Theo van Eijk, voorzitter van de deelgemeente Hoek van Holland, de Amerikanen te kunnen helpen. Van Eijk zoekt de komende weken uit of scholieren en studenten die zich in Hoek van Holland aanmelden als strandwacht, een paar weken in New York aan de slag kunnen. „Wie zich aanmeldt, moet voldoen aan de voorwaarden en de training goed doorkomen. Of het te regelen is met visa, huisvesting en dat soort zaken, moet ik nog uitwerken", aldus Van Eijk. Op Terschelling is in het aquarium van het Centrum voor Natuur en Landschap (CNL) een KAT-HAAI uit een gevonden ei geboren. De eieren van kathaaien spoelen vaker aan op de Nederlandse stranden, maar zel den of nooit komt daar een jong uit. Een jutter vond in april 2002 het ei en bracht het naar het CNL. Daar is het in een aquarium gelegd, waar het onlangs is uitgekomen. Het ka- thaaitje meet nu nog 14 centimeter, maar kan anderhalve meter lang worden. Als een kathaai een ei legt, laat de haai dat pas los wanneer het via zogenaamde hechtdraden aan de bodem van de zee vastzit. In dit geval is het ei aangespoeld met de dode moeder. De kathaai behoort tot de familie der hondshaaien, waar van er ongeveer honderd verschil lende soorten voorkomen. De eieren van de hondshaaien werden vroeger zeemeerminnentasjes genoemd. Friezen, Groningers, Limburgers en Zeeuwen internetten minder dan de rest van de Nederlanders. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Volgens het CBS had 45 procent van de Ne derlanders in 2000 de beschikking over INTERNET. In Limburg was dat 38 procent, in Friesland 39 pro cent, in Groningen en Zeeland 41 procent. De inwoners van Flevoland en Utrecht internetten het meest. In de provincie Utrecht had de helft van de bevolking internet, in Flevo land 52 procent. De oorzaak van de verschillen moet volgens het CBS vooral worden gezocht in de samen stelling van de provinciebevolking: hoe meer ouderen, des te minder in ternetters. De politie van Washington is giste ren massaal uitgerukt nadat een boer zijn TRACTOR in een vijver in de buurt van het Witte Huis had ge reden. Uit angst voor een aanslag werden straten in de buurt van de plek des onheils afgezet en omlig gende regeringsgebouwen extra be schermd. De boer probeerde in een telefonisch contact met de politie gezegd dat er explosieven in de trac tor liggen. Maar er kwam er alleen luide marsmuziek uit het gevaarte. Over het motief van de boer uit North Carolina is niets bekend. Onder dassendragers dient zich een nieuwe trend aan: de STROPDAS MET EEN GEURTJE. Tijdens het weven zijn deze zijden dassen voor zien van een aardbei-, kiwi-, limoen- banaan- of chocoladelucht. Voor de liefhebbers is er zelfs een siga rengeur. De dassen, van het merk Jay Pee Originals zijn alleen te rui ken wanneer je erover wrijft. Het is dan ook geen alternatief voor after shave. Of, zoals een woordvoerder van The Classic Clothing Company in Den Haag zegt: „De das is geen luchtverfrisser." De kleur van de dassen past bij het luchtje: de aard bei-das is roze-roomkleurig en de li moen-das is bijvoorbeeld fel limoen- groen. Ze kosten ongeveer 100 eu- De Britse gitarist en zanger MARK KNOPFLER (53) heeft in Londen een MOTORONGELUK gehad. De Britse krant The Sun meldde giste ren dat de voormalige voorman van de popgroep Dire Straits bij een stoplicht is botsing kwam met een auto. De gitaarlegende viel door de klap van zijn snelle Honda. Knopfler brak hierbij zijn sleutelbeen en zes ribben. Hij werd opgenomen in het nabijgelegen St. Thomas zieken huis. De muzikant was was vorig jaar goed voor zo'n 120 miljoen euro aan inkomsten. Foto: ANP Op mijn verjaardag brak de Tweede Wereldoorlog officieel uit. Dat was 3 september 1939. Ik werd die dag vier. Het schijnt dat met het klimmen der ja ren het lange geheugen het wint van het korte. Zou best kunnen, want ik herinner mij die 3de september van toen tot in detail Het was een zondag en prachtig weer. Mijn grootste wens ging in vervulling. lie kreeg een trapau to. Weliswaar geen splinternieuwe, dat ging de financiële actieradius van mijn ouders in die crisistijd te boven, maar het was een mooi opgekalefaterd exem plaar. Ik had de wielen liever uitgerust gezien met dunne spaken, zoals bij de traction avant, de prachtige Citroen uit die dagen, het geval was. Mijn wielen waren helaas gesloten als pannendek- sels. De banden waren massief. Ook dat was heel erg voor een autogek jongetje van vier, Desondanks staat mij helder bij dat ik de koning te rijk was. Alleen jammer was dat geen van de grote mensen zich met mij of mijn auto bemoeide. Mijn vader liep zenuwachtig van de huiskamer naar de keuken en dan naar de buitendeur als de bel ging. Vlug spoedde hij zich weer naar de huiskamer, waar de radio met span nend verlichte wijzerplaat, per meter band verschillend van kleur, perma nent stond ingeschakeld. Er kwamen nasaal klinkende stemmen uit in een taal die ik niet verstond. Op de ramen in de erker van onze bovenetage waren als een hekwerk verticale en horizonta le stroken dik plakband aangebracht. Mocht het vensterglas vreselijk gaan trillen door inslaande bommen in de buurt dan zou het niet in gruzelemen ten vallen. Dat verzekerde mij ome Koos die bij het GEB werkte en het dus weten kon. Er werd koffie gedronken met 'harde mokkas', een smakelijk rond zandgebakje met een schuimige inhoud afgedekt met een geglazuurde suikerrand die naar mokka smaakte. De familie deed zich te goed, maar was er niet met het hoofd bij. Zelfs het ad vocaatje met slagroom later werd ge haast door oma, moederen tante Nel naar binnengelepeld. Het is oorlog, hoor ik mijn vader nóg zeggen en ik reed met mijn auto de kamer uit, de gang in die te kort was om vaart te krij gen. Later in de middag droeg mijn vader de auto de portiek af en showde ik hem aan jaloerse vriendjes uit de straat. Jan tje Nuijen van de slager had er een, maar dat was niet veel meer dan een roestige step op vier wielen. Tonnie van de buren had zelfs helemaal geen auto. Het was een buurt waar de kleine Haagse ambtenarij en ambachtslieden woonden. Tegenwoordig is het een multiculturele probleemwijk. Jantje zou, toen hij 24 was, overlijden aan jeugdkanker. Tonnie, inmiddels Ton, sprak ik verleden week nog. Hij is slecht ter been maar de nier die hij getrans planteerd heeft gekregen functioneert perfect. We hebben het met zijn tweeën nog gehad over die oorlog van 1939, de 'phoney war", zoals ze die de eerste acht maanden noemden. Tot mei 1940 ge beurde er niets. Daarna rolden de mof- Zondagnacht 23 maart worden voor de 75ste keer de Oscars uitgereikt, de meest prestigi euze prijzen van de filmindustrie, met gemak 's werelds populairste entertainment De uit reiking trekt meer kijkers dan welke film ook. Eens per jaar kijkt heel de wereld naar Hol lywood, cijfers schommelen rond de 750 miljoen filmfans. En alles is bekend en uit geplozen: wie het meest is genomineerd (Walt Disney, 64 keer), wie is de jongste winnaar (Shirley Temple, 7) en wie de oud ste (Jessica Tandy, 81), wie is de meest ge nomineerde actrice (Katherine Hepburn, 12x) en wie de meest winnende (idem, 4x). Het langste applaus was voor Charlie Chap lin, de meeste Oscars gingen naar Ben Hur en Titanic (allebei 11). Het is dit jaar precies 75 jaar geleden, dat de Academy Awards - zoals de Oscars eigenlijk heten - voor het eerst werden uitgereikt. De prijs was ingesteld door de Academy of mo tion pictures arts and sciences, geen vak bond maar een vakvereniging van hen die zich bezighouden met het maken van films. Opgericht in 1927 kwamen de Awards twee jaar later kijken. Het was geen wereldschokkende gebeurte nis, die 16de mei. In het Roosevelt Hotel waren 250 leden voor de jaarvergadering bijeen en in nog geen acht minuten waren Ondanks de internationale situatie gaat de uitreiking van de Oscars vooralsnog ge woon door. Slechts drie keer eerder werd een Oscaruitreiking enkele dagen uitge steld: in 1981, na een aanslag op president Reagan, in 1968, toen Martin Luther King was vermoord, en in 1938, toen een grote overstroming Los Angeles trof. Wel hebben verscheidene genomineerden aangekondigd uit protest tegen de oorlog niet bij de uitreiking aanwezig te zijn. Grote kanshebber Daniel Day-Lewis, voorgedra gen voor zijn rol in Gangs of New York, wei gert te komen en ook de Spaanse regisseur Pedro Almodóvar (genomineerd voor Hable con ella) blijft liever thuis. De Oscar-win naars mogen in hun dankwoord overigens geen uitspraken over de oorlog doen. De uitreiking is zondagnacht vanaf twee uur op de Engelse zender BBC te volgen. Het NCRV-radioprogramma Nachtlicht volgt de uitreiking in Hilversum met een groep Nederlandse filmjournalisten. Zij voorzien de hele ceremonie op Radio 1 rechtstreeks van commentaar. 'Oom Oscar* Het verhaal dat het meeste terugkomt over de herkomst van de naam Oscar, is dat van de koffie mevrouw die de direc tiekamer van de film vakvereniging Aca demy of motion pictures arts and scien ces binnenliep en een Academy Award (de eigenlijke naam) zag staan. Een beeldje van een statige ridder, zwaard in de hand, staand op een filmblik met vijf spaken, symbolisering van de produc tie-elementen van de filmindustrie. Goudglanzend stond hij op het bureau. „Goh, da's net mijn oom Oscar", zei ze en liep weg. En gaf daarmee een bij naam aan een beeldje dat nooit meer anders heeft geheten. de eerste (15) beeldjes uitgereikt. Het alleral- lereerste ging naar ene Emil Jannings, een half-Duitse acteur die hem kreeg voor The last command, en dezelfde avond nog de boot naar huis moest halen zodat hij voor aan in de rij mocht staan. De vele aandacht van de pers verraste de Academy, waarop de volgende uitreiking heus op de radio kwam. Vanaf 1953 werd het feest op tv uitgezonden; in 1990 tekende het honderdste land in op de uitzending. Nu zitten driekwart miljard mensen voor de buis en is het vrijwel jaarlijks de best beke ken uitzending ter wereld. Alles draait om het beeldje. De naam 'Oscar' verscheen in 1934 in de pers, vijf jaar later gaf de Academy de strijd op en nam de bij naam officieel over. Het ontwerp is van Ce- dric Gibbons, uitgevoerd door beeldhouwer George Stanley en geproduceerd door fabri kant RS Owens. Aanvankelijk was het beeld je van brons, maar tussen 1940 en 1945 was dat metaal ergens anders voor nodig en werd Oscar van gips. Tegenwoordig is hij van een legering cfie britannium heet, met een 24-karaats vergulde buitenlaag. De beeldjes worden eigendom van de win naars, maar deze mogen ze niet verkopen zonder toestemming van de Academy. Ster ken de Academy heeft het eerste kooprecht, voor de vastgestelde prijs van een enkele dollar. De echte kostprijs is 18.000 keer zo veel. Het maken van een beeldje duurt anderhal ve week. Er zijn er 2455 in omloop, ze zijn sinds 1949 genummerd, met als start num mer 501. De fabricage loopt een jaar vooruit en dat is maar goed ook, want op 10 maart 2000 werden er 55 gestolen. Vuilnisman Willy Fulgear vond een paar dagen later 52 beeldjes terug en verdiende daarmee een vrijkaartje plus applaus. En daarmee is hij een van de weinige 'gewo- De Nederlandse film Zus zo is een van de vijf kanshebbers in de categorie niet-Engels gesproken speelfilms. Het kan in 25 jaar tijd de vierde keer worden dat een Ne derlandse speelfilm die Oscar pakt, een score zoals in deze periode door geen enkel ander land is ge haald. Maar de kans dat 'Zus zo', geregisseerd door Paula van der Oest, werkelijk wint als 'best feature film, foreign language' lijkt klein. Nederland won in 1986 met De aanslag, van Fons Rademakers, de race van 1995 werd gewonnen met Antonia, van Marleen Gorris en twee jaar later was het weer prijs met Karakter, van Mike van Diem. Te bedenken dat er ook nog Os cars zijn veroverd met korte docu mentaires van Bert Haanstra {Glas, 1959) en Charles Huguenot van der Linden {Deze kleine wereld, 1973) en met animatiefilms van Co Hoedeman Zandkasteel1977), Börge Ring {Anna Bella, 1985) en Michael Dudok de Wit {Vader dochter, 2000), dan is haast con cluderen dat Hollywood een zwak heeft voor de Nederlandse cinema. Dat wil zeker niet zeggen dat Paula van der Oest de onderscheiding cadeau krijgt. Er is ook een dosis geluk voor nodig. Dat heeft Van der Oest al voor een deel gehad doordat de Spanjaarden verzuim den om Hable con ella in te zen den. Tegen die sublieme film van Pedro Almodovar (drie jaar gele den winnaar met Todo sobre mi mad re) zou 'Zus zo' het gega randeerd hebben afgelegd. Bij de Golden Globes, waar 'Hable con ella' wél mee deed, werd er prompt gewonnen. Bij de Oscars is de Spaanse film toch nog terecht gekomen via een omweg, maar staat dan alleen genomineerd voor beste regie en beste scenario. 'Zus Zo' heeft vier concurrenten: de Mexicaanse film El Crimen del PadreAmaro (van Carlos Carrera), de Chinese film Hero (van Zhang Yimou), de Finse film The man without a past (van Aki Kaurisma- ki) en de Duitse film Nirgendwo in Afrika (van Caroline Link). Van der Oest start op de achterste rij. Haar film heeft het in eigen land slecht gedaan maar ook de Amerikaanse critici zijn er allerminst kapot van. Op de internetsite Rotten Toma toes, waarop Amerikaanse filmre censies worden geïndexeerd, haalt Zus zo een percentage van slechts 33 procent positief (op ba sis van 9 recensies). Ook belangrij ke bladen waren ronduit negatief. Dan mag het een wonder heten dat 'Zus zo' een Oscarnominatie heeft gekregen en wellicht is dan het tweede wonder - het winnen - óók mogelijk. Bij Rotten Tomatoes haalt intussen de Mexicaanse film een score van 63 procent positief (op 71 recensies). De Finse film haalt 86 procent (op 14 recensies) en de Duitse film 93 procent (op 27 recensies). Alleen de Chinees Een gigantisch Oscar-beeld wordt bevestigd aan het Kodak Theatre in Los Angeles bouw worden zondag 's werelds beroemdste filmprijzen uitgereikt. Foto: AP/Nick ne' burgers die de ceremonie meemaakten. De ruim drieduizend kaartjes zijn uitslui tend voor genomineerden en Academy-le- den. Ander publiek kan uitsluitend loten naar plaatsen voor de tribunes buiten, waar ze het binnenschrijden van de sterren kun nen zien, met de - een attractie op zich - spraakmakende mode-creaties. Voor tien mensen is een wat bizarre rol weggelegd: zij zijn stoelenvullers. Zodra een ster opstaat om de neus te poederen, wordt die lege stoel onmiddellijk bezet omdat het anders op tv geen gezicht zou zijn, aldus de organisatie. Bekend zijn sommige grote verliezers: Hitchcock heeft er nooit een gekregen, Tom Cruise ook niet, Citizen Kane, officieel de beste film aller tijden, kreeg er ETviel geheel buiten de prijzen. The color purple ondanks niets kreeg, vloog een Spielberg meteen naar Hawaï om len. Aan de hotelbar werd hij groet door een ober die Oscar Alles, alles weten we, behalve wie mende Oscars krijgen. Twee PricewaterhouseCoopers, sinds 193 ciële stemmenteller, weten het omi roemruchte enveloppen vullen (een ingevoerd sinds 1940, omdat het jas de LA Times in een speciale avonde embargo had doorbroken). Max Steenberghe Een scene uit de genomineerde Nederlandse film 'Zus 8< zo' van Paula van der Oest. Foto: ANP pakt de volle 100 procent, zij het op basis van slechts 6 recensies. Als de zevende negatief zou uitval len, zakt de score meteen naar 86 procent. Mocht Paula van der Oest de Aca demy Award mislopen, dan kan ze troost putten uit de gedachte dat de Oscars weinig geluk hebben ge bracht aan Nederlandse winnaars. Fons Rademakers maakte nog één film, het volledig geflopte The rose garden, waarna hij een punt zette achter zijn carrière. Marleen Gorris maakte drie kleine films - Mrs. Dalloway, The Luzhin Defence en i t Carolina - die kregen. En sinds zijn winst met 'Karakter' jaar wachten op nieuwe film van Pieter van U'erop fen in één handomdraai Frankrijk en de Lage Landen op. Alleen mensen, chimpansees en bonobo's, de pygmeeënversie van deze primaat, roeien de eigen soort uit. Andere gewervelde dieren zijn verstandiger. Die volstaan met onderling toebrengen van her stelbaar lichamelijk leed. Nu de aanstaande oorlog in Irak de deksels doet dansen op de pannen, dacht ik weer aan mijn trapauto uit 1939. In de hongerwin ter van 1945 heeft mijn vader hem geruild voor aardappelen. Tranen met tuiten huilde ik. Een boerenjongen moet nog veel plezier hebben gehad van mijn auto zonder spa ken. Wisten zij veel in de Hoekse Waard.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2