Oorlog Irak zet formatie op springen Iraanse studenten op bezoek in Leiden: Oorlog moet laatste strohalm zijn Mogelijk aanval voor einde van ultimatum 'Kiezen voor overlast, of voor een saai Leiderdorp' Eerste aanwijzing over herkomst dodelijke longziekte Leidsch Dagblad Brute roof uit schoolpand Oegstgeest Flatscreens met geweld losgetrokken Jongetjes omgekomen Houding Bos grieft CDA Bussum heeft knapste klas van Nederland Leidsch Dagblad NR. 43184 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 t over de ir, behalve rinnaars erwijs mag ouders strenger iflict over rekbonus rtop Ahold «muur tegen tme is nu eklad iotheek mist graag Weeshuis rschotenaar it wandelaar reg Meir >elangrijker dan orlog te winnen is elemaal geen ;te hebben ET WEER MENTAAR Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad woensdag 19 maart 2003 JDagblad door Maijolein Hendriks leiden - Tien Iraanse rechtenstudenten uit Te heran verkennen sinds zondag Leiden, op uit nodiging van de Leidse studentenvereniging voor internationale betrekkingen (S.I.B.). Ter wijl de oorlog met hun buurland Irak naderbij komt, brengen de Iraniërs bezoekjes aan on der meer de Hortus Botanicus en gemeentelijk museum De Lakenhal. Ondertussen houdt de situatie in het Midden-Oosten de studenten echter behoorlijk bezig. Wat de studenten van de Shahid Behasty Uni versiteit precies denken over de kwestie Irak, is moeilijk te peilen. De antwoorden worden zorgvuldig geformuleerd. En de studenten houden elkaar scherp in de gaten. Als ze zeg gen wat ze werkelijk denken, krijgen ze mis schien moeilijkheden. Niet iedereen is dan ook bereid te praten in de vergaderzaal van studentencentrum Plexus aan de Kaiserstraat. Nader Shokri Kordemahini steekt van wal. „El ke oorlog is slecht. Iran was acht jaar in oorlog met Irak, dus Irak is een vijand van ons. Sad dam Hussein is een dictator en we willen hem en zijn beleid veranderen. Maar een oorlóg is niet de juiste manier om dit te doen. Oorlog voeren moet de laatste strohalm zijn. Eerst zullen de Verenigde Staten Irak de tijd moeten geven zijn beleid te veranderen. Bovendien zal de Irakese bevolking de dupe worden." Korde mahini zegt te twijfelen aan de bedoelingen van de VS. „Aan de ene kant zeggen ze dat ze het dictatorregime willen veranderen, maar aan de andere kant zijn ze wel bevriend met dergelijke regimes als Saoedi-Arabië. Ze willen oorlog voeren om de verkeerde redenen. Voor Yasaman Khadjeh Norri is een oorlog so wieso uitgesloten. „Ik haat oorlog", stelt ze. „De Irakese regering is de vijand, niet de be volking. Ik hoop dat het niet gebeurt." Pagina Ri: 'Ons gevoel zegt dat VS en VN moeten aanvallen' Een op drie Nederlanders steunt oorlog Een op de drie Nederlanders is het er mee eens dat de Verenig de Staten Irak aanvallen zonder steun van de Veiligheidsraad. Bijna de helft van de Nederlanders (49 procent) deelt de opvat ting van het kabinet. Dat geeft wel politieke steun aan de oor log, maar levert geen militaire bijdrage. Dit blijkt uit een onder zoek van Maurice de Hond onder zevenhonderd Nederlanders, gehouden voor het SBS-programma Stem van Nederland. washington-bagdad/anp-rtr - Krap een half etmaal voor het ultimatum aan de Irak afloopt, staan Britse en Amerikaanse troepen klaar om Irak aan te val len. Mogelijk doen ze dat al eer der dan kort na twee uur (onze tijd) komende nacht, omdat de Iraakse leider Saddam Hussein en zijn zoons volstrekt duidelijk hebben gemaakt niet te zullen voldoen aan de eis dat ze het land verlaten. Woordvoerders van het Ameri kaanse ministerie van defensie en het Witte Huis sluiten niet uit dat de Britten en de Amerikanen al eerder met de aanval op Irak gaan beginnen. Zij vertelden aan The New York Times dat dat mogelijk is door de openlijke weigering van Saddam zijn land te verlaten. Had hij niets gezegd, dan was het ultimatum om kwart over twee 's nachts afgelo pen, vinden zij. President Bush zei gisteren dat een weigering van Saddam en zijn zonen iets anders is dan het verstrijken van het ultimatum zonder dat er iets is meege deeld, en zou leiden tot 'een mi litair conflict dat begint op een tijdstip dat wij bepalen'. De positie van de Britse premier Blair is gisteren versterkt, nadat hij steun van het parlement had gekregen voor zijn plan om sa men met de VS Irak aan te val len. Blair had tijdens het debat met aftreden gedreigd. Hier ziet er verder naar uit dat de Verenigde Staten alsnog de mogelijkheid krijgen troepen via het Turkse luchtruim te vliegen. Toestemming voor de statione ring van Amerikaanse troepen in Turkije in het kader van de Irak-operatie is nog echter niet aan de orde, zei de Turkse mi nister Cecik afgelopen nacht na urenlange beraadslagingen. Het parlement stemt waar schijnlijk morgen over het ge bruik van het Turkse luchtruim. De Verenigde Staten hebben er mee ingestemd dat Turkse troe pen Noord-Irak binnentrekken. Bij een Amerikaanse invasie moeten die in het noorden van een land een bufferzone opzet ten voor vluchtelingen. Volgens Ankara krijgen zij ook humanitaire taken, en moeten zij de Turkmeense minderheid beschermen. Maar het gaat Tur kije er vooral om te verhinderen dat er een onafhankelijke Koer dische staat wordt uitgeroepen, en te voorkomen dat rebellen van de Koerdische PKK in Tur kije binnendringen. Saudi-Arabië heeft vandaag nog een uiterste poging gedaan om Saddam te bewegen het land te verlaten. „We hebben hem voorgesteld in ballingschap te gaan, een veilige plaats voor hem zijn zijn familie te regelen, en zo een vernietigende oorlog te voorkomen", zei een Saudi- sche diplomatieke bron. Pagina Irak Een Britse militair lijkt zijn evenwicht te verliezen tijdens een oefening in Koeweit gisteren, waarbij de gevaren van het opruimen van mijnen zo realistisch mogelijk werden nagebootst. Britse en Amerikaanse militairen bereiden zich voor op de aanval op Irak, die nu elk moment kan losbarsten. Foto: AP/Jon Mills ORMATIE er Bos heeft zich gister woede van het CDA op ehaald door het gema- inetsstandpunt over de gen Irak af te wijzen, onverwacht harde op leeft Bos de verhouding IDA onnodig op scherp indaag zal moeten blij- Irak-crisis de formatie nieuw kabinet in de weg ivond wees alles er op, ergelijk tussen CDA en men handbereik was. issionaire kabinet van en LPF presenteerde ch Hollands poldercom- )e coalitiepartijen had aar gevonden op een arbij rekening werd ge net de opstelling van de 1 politieke steun voor ikaanse aanval op Irak, Irukkelijk géén actieve bijdrage hieraan, n misser dat de PvdA ireiking van het demis- abinet heeft afgewezen, s tegen een invasie van haar goed recht an niet de ogen sluiten ëit dat het zittende ka- af het begin de Ameri- n heeft gesteund. Het doofwaardig zijn ge- anneer het CDA zijn een oorlog opeens zou ïgetrokken. Het kabi- 3unt gaf daarom ruim- opvattingen van alle Ook aan PvdA-onder- Bos, die met name be- itekende tegen het ge- actieve militaire steun Orlog. j de verkiezingsuitslag jen PvdA tot elkaar ver- Maar nog voordat er |van een hechte coalitie te bedrijfsongeval al De aankondiging van hij zaterdag tegen de ai dus tegen het kabinet •nstreren is een klap "it van Balkenende, de vraag rijzen of Bos wel wenst, want an- ij de politieke opening loor het CDA is gebo- beide handen aangrij- door Janneke Dijke leiderdorp - De voor- en tegenstanders van het plan voor een groot uitgaans centrum op bedrijventerrein De Baan- derij in Leiderdorp hebben gisteravond massaal van zich laten horen. Omwo nenden verklaarden zich in een bomvol le Muzenhof fel tegen de megadisco om dat ze bang zijn voor overlast. Andere inwoners van Leiderdorp kunnen niet wachten tot ze de dansvloer op mogen. Een aantal bewoners legde de aanwezige politici uit waarom zij zo'n feestpaleis bij hen om de hoek absoluut niet zien zit ten. Allereerst zijn ze bang dat de stroom bezoekers - initiatiefnemer Postma ver wacht op een avond in het weekend 1500 tot 2000 gasten - voor geluidsover last zal zorgen. „De Baanderij heeft ons al veel verkeer opgeleverd. Maar in de avonden en weekeinden is het tenmin ste rustig", zei mevrouw De Groot van de Zijldijk. Haar buurvrouw, Henriëtte Koopmans: „Denk maar aan de disco- dreunen uit de auto's, om alvast in de stemming te komen. "De voorstanders van het uitgaanscentrum lieten een heel ander geluid horen. Volgens hen is het beveiligingsplan van initiatiefnemer Postma waterdicht en heeft Leiderdorp het uitgaanscentrum nodig. „Ik spreek namens veel mensen die het in het leven wel wat gezelliger willen hebben dan in het dooie Leiderdorp", zei Joop van Ale. „Er is al genoeg eenzaamheid. We moe ten mensen de kans geven om iemand te ontmoeten." De voorstanders klaag den dat er in Leiderdorp alleen maar ge zeurd wordt.Politiechef A. Gravekamp slaagde erin om het dilemma waarvoor de gemeente Leiderdorp zich geplaatst vindt, treffend te verwoorden. „De keuze voor de gemeenteraad is niet zo moei lijk", vindt Gravekamp. „Of ze kiezen voor overlast, want die lui pissen en kot sen waar ze staan. Of ze kiezen ervoor dat Leiderdorp een saaie gemeente blijft." Pagina R5: 'Baanderij superveilig door disco's' Rotterdam - Een technisch rechercheur deed vanmorgen onderzoek in een uitgebrand huis in de Rotterdamse Landfortstraat. Bij de brand zijn de afgelopen nacht twee jongetjes van drie en vier jaar oud omge komen. Hun 37-jarige moeder is in kritieke toestand naar het zieken huis gebracht. De vrouw slaagde er zelf in de woning te verlaten, waarna ze op straat in elkaar zakte. Een derde kind verbleef bij de va der die elders woont. Aan de brand is hoogstwaarschijnlijk een explo sie op de begane grond voorafgegaan. Foto: ANP/Guido Benschop door Nancy Ubert oegstgeest - Uit de gloednieuwe mediatheek van het Teylingen College in Oegstgeest zijn 22 trendy computerschermen gestolen. Het is de vraag of de daders de flatscreens voor een nette prijs kunnen doorverkopen. De schermen zijn met grof geweld van hun standaards afgebroken en de kabels bot doorgeknipt. Het Teylingen College, voorheen Duinzigt ge noemd, wordt in etappes verbouwd. Een maand geleden is de mediatheek ingericht met moderne computerapparatuur. De officiële opening van het studiewalhalla moet nog plaatshebben. Vanaf de eerste dag wordt de ruimte intensief door de leer lingen benut. De komende tijd moeten ze thuis surfen en tik ken. Geen enkel apparaat in de mediatheek is nog bruikbaar. Sectormanager J. van de Meerendonk: „Natuurlijk laait nu de discussie op waarom we toch van die dure flatscreens hebben aangeschaft. Energie- technisch is dat beter. Ook nemen platte scher men veel minder ruimte in." Of het Teylingen nu weer overstapt op ouderwetse terminals kan de plaatsvervangend schooldirecteur nog niet zeg gen. „Eerst maar eens praten met de verzekering." De beeldschermen vertegenwoordigen met elkaar een waarde van 8500 euro. Daar komen nog de kosten bij van geforceerde deur en ramen. De mediatheek van het Teylingen College was goed beveiligd. „Het alarm is meteen afgegaan maar die lui waren zo snel. Toen de beveiligings dienst en de politie arriveerden, was er geen dief meer te bekennen", vertelt Van de Meerendonk. „De schermen zijn met brute kracht losgetrokken, de kabels zijn doorgeknipt. Volgens onze systeem beheerder is de kans groot dat met die flatscreens niet meer gewerkt kan worden. Misschien dat een gek er nog tien euro voor geeft." Op school is de diefstal het gesprek van de dag. „Hebben we eindelijk iets moois en leuks, is dat binnen een maand al verpest", klinkt het in de wandelgangen. frankfurt/rtr-afp-anp - Duit- se artsen zeggen een eerste aanwijzing te hebben over de herkomst van SARS, de dodelij ke vorm van longontsteking die onlangs opdook in Azië en in middels over de hele wereld le vens heeft geëist. Twee patiën ten in Duitsland zijn besmet met een virus dat lijkt op het mazelenvirus, hebben de artsen vastgesteld. Volgens de specialisten van het Instituut voor Medische Virolo gie in Frankfurt, waar de ziekte is geconstateerd bij een arts uit Singapore en zijn echtgenote, lijkt het virus op een paramyxo virus, zo maaiden zij gisteren bekend. Virussen van dat type veroorzaken behalve mazelen ook de bof en diverse ziektes bij dieren. Ook uit wetenschappelijk on derzoek in Hong Kong blijkt dat SARS door een paramyxovirus wordt veroorzaakt, zo meldt de krant The Standard. Op het ogenblik wordt onderzocht of de ziekteverschijnselen in Hong Kong, Vietnam en Duitsland wellicht samenhangen met een geheimzinnige ziekte die on langs in de Chinese provincie Guangdong 305 mensen heeft getroffen en vijf doden heeft veroorzaakt. Het aantal mensen in de wereld dat mogelijk is be smet met SARS is gisteren op gelopen tot boven de vijfhon derd. China rapporteerde tot dusver 305 vermoedelijke be- smettingsgevallen aan de We reldgezondheidsorganisatie WHO. Ook in onder meer Vietnam, Singapore, Canada, Duitsland, Zwitserland, Groot-Brittannië, den haag/gpd - De formatie van een nieuw kabinet staat op springen door de dreigende oor log in Irak. Het CDA is uiterst somber over de mogelijkheid dat het nog met de PvdA in een regering kan gaan zitten. PvdA- leider Bos vindt echter dat beide partijen de verantwoordelijk heid hebben om eruit te komen. Hij ziet niet zo gauw een alter natief, gezien de samenstelling van de Tweede Kamer, zei hij vanochtend bij aanvang van overleg met de fractie. Het CDA geeft de PvdA de schuld van de crisis omdat zij gisteren tijdens het Kamerde bat weigerde politieke steun uit te spreken voor de oorlog tegen Irak. Kabinet en CDA deden dat wel. Het CDA ziet de op stelling van de PvdA als een schoffering richting partijleider Balkenende, aldus bronnen in de partij. Balkenende heeft binnen het kabinet en het CDA zijn nek uitgestoken in deze kwestie, menen zij. Het demissionaire kabinet steunt de oorlog politiek maar levert geen militaire bijdrage. Zo dacht het rekening te hou den met de PvdA die tegen een oorlog is. Maar de PvdA ver oordeelt de oorlog en de op- bussum - De Gooilandschool in de Bussumse villawijk het Spiegel levert dit jaar Neder lands 'knapste klas' af aan het voortgezet onderwijs. Bij de Cito-eindtoets hebben 19 van de 51 leerlingen de bol lebozen-score van 550 punten gehaald. Het Cito in Arnhem bestempelt de uitslag als een unicum. Naar aanleiding van de aanhoudende geruchten in den lande over gesjoemel met de Cito-test, is er ongeloof bij andere Gooise scholen over zo'n hoog aantal superleerlin gen: 550 punten is het maxi mum dat bij de Cito-test ge haald kan worden. Volgens het Cito haalt slechts drie tot vier procent van alle 170.000 kinderen in groep acht de maximale score. Bij de Hilversumse Godelindeschool bijvoorbeeld wordt in een 'goed jaar door drie van de 32 leerlingen de 550 gehaald', al dus directeur Peter van 't Hof. stelling van het kabinet. Dat Bos in het debat vervolgens mee deelde zaterdag naar de anti- oorlogsdemonstratie te gaan, zette helemaal kwaad bloed bij het CDA en Balkenende. Bos wilde gisteravond na het debat niet uitsluiten dat de formatie 'klapt'. „Het is niet gelukt er vanavond uit te komen en dat is een groot probleem", erkende hij. Balkenende zelf wilde na af loop van het debat niet reage ren. Zijn vice-fractievoorzitter Verhagen zei 'eerst nog eens een nachtje te willen slapen'. De PvdA vindt dat het CDA te oorlogszuchtige taal is blijven voeren. Zo zou aanvankelijk nooit voor het begrip 'politieke steun' zijn gekozen, maar werd dat er door CDA'ers als Verha gen en minister van buitenland se zaken De Hoop Scheffer doorgedrukt. Politieke steun is echter onaanvaardbaar voor de PvdA, benadrukte Bos. Dat Ver hagen tijdens het debat aanvan kelijk niet wilde uitsluiten dat ook militaire steun aan de aan val werd gegeven, zette nog meer kwaad bloed bij de soci aal-democraten. Zie ook pagina Irak: Scheuren in broze samenwerking PvdA/CDA Berouwvolle Leidse inbreker leiden - Een 35-jarige Leide- naar kreeg maandag berouw van de inbraak die hij de nacht ervoor had gepleegd in een wo ning aan het Vrouwenkerkhof. Hij belde aan bij de bewoner, zei dat het hem vreselijk speet en beloofde de spullen op te halen en terug te brengen. Toen de man weer was vertrokken, belde de bewoner direct de po litie. Die arresteerde de inbre ker, die de spullen inderdaad had opgehaald, in de Haarlem merstraat. Een deel van de ge stolen goederen bleek de man inmiddels te hebben verkocht. 'Lid al-Oaeda ontvoerd' Mogadishu - Amerikaanse mili tairen hebben een vermoedelijk lid van het terreurnetwerk al- Qaeda uit een ziekenhuis in Mogadishu ontvoerd. Ze zijn met een vliegtuig naar een on bekende bestemming gevlogen. Dat hebben getuigen in de So malische hoofdstad gemeld. Australië, Israël en Spanje zijn opnieuw of voor het eerst men sen opgenomen met de symp tomen van SARS (Severe acute respiratory syndrome). Dat zijn hoge koorts, hoesten en ademhalingsproblemen. Volgens de WHO zijn er al zeker vier mensen bezweken aan de longaandoening. Bij vijf ande ren bestaat het vermoeden dat ze eraan zijn overleden. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam M V Straat fl) Postcode Plaats Telefoon 11. controle natx?zoft?r>Q) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betafeig s mjn bank-gronimmer I I II II I IT 712141 400114 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl DE WERELD OM JE HEEN

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1