'Baanderij superveilig door disco' REGIO 'We rekenden op de zevende plek' Sjef van de Poel aan de wandel met doos sigaren Buurtbewoners bang voor drugsoverlast R5 S Milieudienst: meer aandacht voor overlast Schiphol jjquête over Teatie onder 0 bewoners i Rijnstreek icheidsreceptie rgemeester ■iwouDi - Burgemeester ?ni van Beek van Ja- woude krijgt op maandag laart een afscheidsreceptie ft gemeentehuis in Rijnsa- oude. Voorafgaand aan de itie, die van 17.00 tot 19.00 uurt, is er vanaf 15.00 uur luitengewone gemeente- vergadering. Beek gaat op 1 april als emeester aan de slag in ïieuwe gemeente Edam- ïdam. woensdag 19 maart 2003 jtelboten er veilig en aan den rijn - De 69 >ners van de hotelboten )e Hoorn in Alphen aan lijn kunnen vanavond vrij- eker terug aan boord. Op r. de gemeente Alphen boten begin deze week limd. Dat gebeurde nadat andweer een aantal over igen van de brandveilig- regels had ontdekt. Gister- lag voerde de brandweer ontrole uit die vermoede- ositief uitpakt. Vandaag it burgemeester Schoof eslissing. De hotelboten i sinds het midden van nber 2001 afgemeerd ter te van houthandel Sprey. irden tijdelijk bewoond medewerkers van bouw- jven die werken aan de il voor de hogesnelheids- ISL). J srlichting tr de overgang 3wou de-rijn dijk De 11 ang is donderdag 10 april to iderwerp van een voor- 1 igsavond in Het Anker Chopinlaan 1 in Hazers- 'n e-Rijndijk. Overgansgcon- te Janny Ledeboer geeft 32 5.00 tot 21.30 uur infor- 10 over de behandeling van ?e ten van vrouwen in de 11 mg. vc eenkomst wordt georga- f door de Stichting Aktie- tonheidszorg Rijnstreek IC landelijke organisatie Ca- 115 Women. De toegang is cn huis irenhotel' kijk - Wie een kijkje wil in de nieuwe luxe gas- blijven in de boerderij Stompwijkse familie Van kmen, kan zaterdag 29 i terecht. Van 11.00 tot uur laat Coby van Bohee- de tot gastenverblijven luwde hooizolder en zui- pite zien. Overnachten op erderij aan de Stompwijk- |55A kan vanaf 1 april. Informatie is te vinden op psite www.groenehartlo- laratuur l uit huis i aan de rijn - Een laptop, toobiele telefoons en een ^computerspelletjes zijn I p verdwenen in een huis ill Groningenstraat in Al- aan den Rijn. De politie og niet bekend hoe de t huis is binnengeko- door Judy Nihof voorschoten - Een paar dagen wandelen in de natuur en 's avonds op een mooie plek je tent opslaan. Volgens Sjef van de Poel (50) hoefje daarvoor niet al te ver weg. Ook is het niet nodig om een dure uitrusting aan te schaf fen. De oud-wethouder van Voor schoten spreekt uit ervaring. Sinds zijn studententijd gaat hij twee keer per jaar een dag of vier op pad met rugzak en tent. Van zijn hand is een gids verschenen met twintig van zijn mooiste voettochten. De gids bevat naast de routebeschrijvingen het ant woord op allerlei praktische vra gen als 'hoe vind je een kampeer- plek?' en 'wat heb je onderweg nodig?'. Met de gids op zak kan er niets misgaan. Van de Poel: „Ik miste zo'n boek. Dus heb ik het zelf maar geschreven." Boeken met wandeltochten zijn er volop, maar ze beperken zich meestal tot één gebied. De gids van Van de Poel bevat voettoch ten in de Benelux, Duitsland en oegstgeest De inwoners van de Leidse regio willen dat de Mi lieudienst West-Holland meer aandacht besteedt aan de over last die veroorzaakt wordt door Schiphol. Dat was gisteravond de belangrijkste uitkomst van een workshop die de milieu dienst had belegd in de aanloop naar haar nieuwe beleidsplan. De Milieudienst West-Holland, die werkt voor Leiden, Leider dorp, Oegstgeest, Zoeterwoude, Warmond, Voorschoten en Al kemade, schrijft een nieuw be leidsplan. Niet alleen de vijf ge meenten leveren ideeën aan voor het plan, ook de 180.000 inwoners en 3.000 bedrijven in Leidse regio kunnen meepraten. Gisteren hield de milieudienst in het gemeentehuis van Oegst geest zijn tweede conferentie van dit jaar. Werd in januari vooral met ambtenaren gewerkt, dit keer waren inwoners en be langengroepen aan het woord. Door zo veel mogelijk belang hebbenden te laten meepraten, wordt waar de regio met zijn milieubeleid naar toe wil. „Wij kunnen wel op eigen houtje iets op papier zetten", zegt een woordvoerder, „maar het is be ter dat met anderen te doen. Per slot van rekening hebben we ook andere organisaties nodig om de plannen uit te voeren." Het is de bedoeling dat het mi lieubeleidsplan voor de zomer klaar is. Eind dit jaar moeten de vijf gemeenten het nieuwe be leid hebben goedgekeurd. Ruim 1.500 bewo- Alphen aan. den Rijn, lude, Rijnwoude, Ter koop en Liemeer krij- imende weken een vra- in de bus over recreatie idelijk gebied. De en- een initiatief van de ge- ijke Rijnstreekgemeenten :t inzicht geven in het voor nieuwe recrea- intwikkelingen. De uit- van het onderzoek Pm betrokken bij het ge- ||Iijk recreatiebeleid. Het eksbureau van de ge- Alphen aan den Rijn enquête uit. reifiemers benaderen de ge in in de Rijnstreek in toe- j Jde mate met aanvragen j p creatieve voorzieningen. dgroei te voorkomen wil- 2 gemeenten vastleggen welke plekken gewenst bij speelt de mening van mers een belangrijke roL ns peilen de onderzoe een later stadium ook mening van de recrean- in de streek neerstrijken, vachting is dat de resul- an de enquête half mei worden. 32 (advertentie) RIJNLAND KOZIJNEN KUNSTSTOF KOZIJNEN MET VKC-KEURMERI TOONAANGEVEND IN KUNSTSTOF REUÏF KOZIJf Engeland. Het zijn gebieden die allemaal binnen een straal van 400 kilometer van de Randstad liggen. Dat maakt ze geschikt voor een lang weekend weg. Iedereen met een aardige condi tie kan zo'n meerdaagse voet tocht maken, denkt Van de Poel. „Ik ben ook geen sportschoolfi guur. Het is een flinke inspan ning, maar het is geen hoogge- bergtewerk." Het is volgens de Voorschotenaar belangrijk om niet meteen de eerste dag al alle remmen los te gooien. Vandaar dat hij elke tocht langzaam op bouwt. ,Je begint met een halve dag wandelen. Dan loop je tien, twaalf kilometer. Doe je meer, dan ga je kapot. Dat weten we uit ervaring." Een paar routes in het boekje zijn geschikt voor kinderen van af een jaar of zes, zeven. Als klei ne jongens beschouwden zijn eigen zoons het wandelen in de natuur met een eigen (niet te zware) rugzak en het wild kam peren als een spannend avon tuur. En nog steeds gaan ze - de oudste is inmiddels 23 - allebei mee. Het uitzoeken van een mooie route doet Van de Poel altijd thuis. Daarvoor kijkt hij op in ternet en duikt hij in de wandel- literatuur. Als hij een gebied heeft uitgekozen, koopt hij een gedetailleerde kaart bij een ge specialiseerde boekhandel om de route verder uit te stippelen. Een kennis uit de drukkerijwe reld bracht de Voorschotenaar op het idee om een wandelgids samen te stellen. De man wilde het manuscript hebben en zou zorgen dat het werd gedrukt. Toen dat op niets uitliep, be sloot Van de Poel een uitgever te benaderen. Hij stuurde het ma nuscript op en twee weken later ging het sein op groen. Het is geen boek geworden met persoonlijke belevenissen of po ëtische beschrijvingen van de natuur, stelt hij met klem. „Je leest niet hoeveel lol we in die en die kroeg hebben gehad. Wel wordt vermeld dat er een kroeg is. Want dat is belangrijk om te weten: wat je onderweg tegen komt." Van de Poel wandelt altijd met in groepsverband. De samen stelling wisselt, maar er is een kleine vaste kern die al jaren meegaat. Introducés zijn wel kom, al moeten ze wel 'door de ballotage'. Dat bleek nodig te zijn na een paar teleurstellende ervaringen met gastlopers. Wie mee wil moet zonder luxe kun nen en van improviseren hou den. „Er is wel eens iemand Sjef van de Poel: Je begint met een meegegaan die maar bleef roe pen: 'Waarom zijn deze paden toch niet geasfalteerd? En waar om zit er geen stopcontact in deze boom?' Dat vind ik vijf keer leuk, maar dan houdt het op. Overnachten doet de groep in halve dag wandelen. Doe je meteen veel meer, dan ga je kapot." Foto: Dick Hogewoning om wild te kamperen in werke- staat. Ik heb altijd een doos siga- lijkheid tegenviel. Maar als je ren bij me. Dat wil nog wel eens dan in de kroeg laat vallen dat je helpen." een kampeerplek zoekt, is er al tijd wel iemand die iets weet. Ook vinden de meeste boeren het prima als je op hun land de vrije natuur, op het land van een boer, bij iemand met een grote tuin of - als het niet anders kan - op een camping. „Mijn er varing is dat het altijd goed komt. Het is wel gebeurd dat een plek die ik had uitgekozen 'Op pad met rugzak en tent' is verschenen bij uitgeverij Elmar en kost 16,50 euro. Betere bewaking rond uitgaanscentrum Tientallen voor- en tegenstanders van een uitgaanscentrum aan De Baanderij bijeen tijdens een hoorzitting in de Leiderdorpse Muzenhof. Fo to: Mark Lamers leiderdorp - Naast angst voor overlast leeft hij de omwonenden van de Baanderij ook de vrees voor vernielingen als zij een groot uitgaanscentrum als buurman krijgen. De Groot durft straks haar caravan niet meer voor de deur te stallen voorafgaand aan een vakantie. Koopmans deelt haar vrees. „Wat gebeurt er met de relschoppers die niet worden binnengelaten? Gaan die rustig naar huis? Ik dacht het niet. Ik heb jaren in de binnenstad van Leiden gewoond en heb helaas ervaring met vernielingen aan huis." De politie en bewakers kunnen dit nooit in de gaten houden, denken ze. ,Als het bij een hockeyfeest van Alecto met 200 bezoe kers al misgaat, wat dan bij 1.500 tot 2.000 man?", vroeg Peter van Proosdij namens het buurtoverleg Zijlkwartier. Ten slotte zijn de tegenstanders van me ning dat het uitgaanscentrum nog meer drugsoverlast naar de wijk trekt dan nu al het geval is. „In onze wijk is nu al drugs overlast", zei Van Proosdij. „Het kan bijna niet anders dan dat dit naar elkaar toe trekt." „Ik heb twee jonge kinderen en vind het niet leuk als zij daar sporen van tegen komen", voegde Van den Burg toe. Kortom, vatte Koopmans samen: „Voor de onderne mer zijn de lusten. De lasten zijn voor de gemeente Leiderdorp, de omwonenden en de politie." Hoewel er in de zaal hele hordes jongeren van rond de achttien jaar zaten, spraken al leen Hester Groenewegen (22) en Erwin van Lun (34) namens de jonge generaties. Van Lun legde uit dat hij nu hij kinderen heeft smacht naar een uitgaansgelegenheid waar hij al om negen uur 's avonds terecht kan en om één uur 's nachts de oppas weer kan aflossen. Groenewegen vindt de uitgaans- cultuur in Leiden te agressief. Karreman voegde er nog een voordeel aan toe: „Mijn echtgenoot zit in een rolstoel. Uitgaan in Leiden werkt niet, want overal liggen stoep jes." Zij heeft haar hoop gevestigd op De Baanderij. Het gemeentebestuur vergadert op 1 april over het plan. De politieke partijen maken dan hun standpunt bekend en discussiëren erover. Wethouder Roest, met zijn collega wethouders en burgemeester Zonnevylle tegenstander van het plan, liet weten dat het nog maar de vraag is of hij het plan en thousiast bij de provincie aanbeveelt, mocht de gemeenteraad groen licht geven. Het provinciebestuur moet toestemming geven voor de bouw en heeft in het nieuwe streekplan opgenomen dat uitgaansgele genheden in de drukke centra gebouwd moeten worden. door Janneke Dijke vervolg van voorpagina leiderdorp - Het Leiderdorpse bedrijventerrein De Baanderij is beter beveiligd dan ooit dankzij de komst van een uitgaanscen trum. Dat betoogde J. Soesber gen gisteravond tijdens de hoor zitting over het plan. Soesbergen sprak namens de initiatiefnemers van het uit gaanscentrum, Postma en Re geer. Dankzij de constante aan wezigheid van bewakingsperso neel en taxichauffeurs kan er niets misgaan, zo zei hij. Het is de bedoeling dat Hadi Be wakingen, sinds een aantal jaar actief op De Baanderij, vaker gaan controleren. De beveili gingsbeambte van Hadi, die rondrijdt over het bedrijventer rein, heeft contact met het be veiligingspersoneel in en buiten het uitgaanscentrum. „Als er voortdurend een surveillance wagen rondrijdt neemt de vei ligheid toe", aldus W. Derogee van Hadi. „Deze bewaker kan de politie direct informeren." Het liefst zou deze beveiligings beambte een portofoon van de politie krijgen, om rechtstreeks contact te kunnen hebben. Chef Gravekamp van de politie Lei derdorp peinst daar niet over. „Met het uitdelen van portofoons zijn wij niet scheu tig, want het is ons eigen com municatiesysteem." Bedrijven aan De Baanderij moeten alleen maar voordelen zien in de komst van het uit gaanscentrum, zei Soesbergen. Overigens hadden ondernemers van De Baanderij zich niet ge meld om te spreken. „Voor be drijven die bang zijn, zou ik vra gen de bedreigingen als kansen te zien. Ze worden juist beter beveiligd, want Wielkens is straks 24 uur per dag operatio neel." Taxibedrijf Wielkens, dat geves tigd is aan de Rietschans, gaat pendeldiensten opzetten naar het station Leiden Centraal. De ze pendelbusjes zijn wellicht gratis voor mensen met een en treebewijs van het uitgaanscen trum. Druggebruik wordt niet getolereerd, deelde Soesbergen mee. Ook heen-en-weer lopen tussen het uitgaanscentrum en de Zijldijk is verboden. Buurtbe woners zijn bang dat dealers zich langs de Zijldijk gaan op houden. Namens de Kamer van Koop handel deelde directeur Broeks- ma mee dat er een Platform Cri minaliteitspreventie wordt op gericht. Het eerste project dat dit platform in de gaten gaat houden, moet het uitgaanscen trum in Leiderdorp zijn. Volgens de Kamer van Koophandel is er dringend behoefte aan zo'n uit gaanscentrum. Mocht het uitgaanscentrum er komen, dan zet politiechef Gra vekamp agenten in om de orde te bewaken. „Maar vervolgens moet u niet zeuren als ik andere doelen niet gehaald heb." De vraag van PvdA-raadslid Mac- Daniel of het mogelijk is dat een ondernemer politiecapaciteit koopt, beantwoordde Grave kamp met 'nee'. Alphense scholieren nog beduusd van wiskundeprijs door Charlotte de Meyere alphen jvan den run - Vier bol- lebozen van het Alphense Groe ne Hart Lyceum schreven zich in voor de landelijke Wiskunde B-dag. Uren bogen zij zich over een ingewikkeld vraagstuk waar op zelfs de wetenschap nog geen antwoord heeft. Tot een oplossing kwam het viertal niet. Maar hun volwassen aanpak be zorgde het Groene Hart Lyceum wel de eerste plaats. Ze wilden maar één ding: boven de concurrenten van het Stede lijk Gymnasium Leiden eindi gen. Het werd de eerste plaats voor Michiel van Dam, Michael Furtado, Bram Gorissen en Mar- tijn van der Klis. „We hoopten op de zevende plek", bekent de 16-jarige Michiel. „Dat ons werkstuk tot het beste van Ne derland is bekroond, hebben we nooit gedacht. Alleen ge droomd." Michael uit 6 vwo heeft al eerder meegedaan. Zijn teamgenoten van vorig jaar lieten hem dit keer in de steek, zodat hij op zoek ging naar andere wiskun- detalenten. „Ik zocht niet naar leerlingen met hoge cijfers. En meisjes mochten ook in mijn team. Enthousiasme is minstens zo belangrijk." Toch is het een mannenclub geworden. Michael kon geen geschikte meiden vin den, maar stelde wel het gouden team samen. „We konden goed samenwerken. Dat heeft ons sterk gemaakt." In tegenstelling tot andere ver gelijkbare wiskundewedstrijden gaat het op de B-dag vooral om de teamgeest. „Dat samenwer ken vind ik heel goed", bena drukt Piet Roos. De wiskunde docent houdt na schooltijd re gelmatig puzzeluurtjes, die bol staan van de spannende wis kundige problemen. Zo maakt hij leerlingen enthousiast voor wedstrijden. „Als je goed op el kaar bent ingespeeld, pep je el kaar op en herstel je fouten van de ander. Je strijdt niet tegen el kaar maar met elkaar en dat maakt het zo leuk." Het Freudenthal Instituut orga niseert sinds 1999 jaarlijks de B- variant van de Wiskunde A-lym- piade. Op de wedstrijddag wordt in teams van drie of vier leerlingen in eigen school ge werkt aan een open probleem. Vier teams van het Groene Hart Lyceum streden in november om het beste werkstuk van de school. „Het begon bij ons al lekker", zegt Bram terugblik kend. „Michiel kwam te laat, zo dat we een kwartier achterstand hadden." Een aantal kleine pro blemen leidde het grote onder werp 'complexiteit van getallen' in. Michiel: „Daar zaten we ste vig in. We splitsten ons op en kwamen vanzelf bij het echte probleem. Dat ging over de maakbaarheid van natuurlijke getallen." Uiteindelijk besloten de wiskun dedocenten het werkstuk 'Ken nis maakt macht' voor de lande lijke finale te nomineren. Vrijdag had in het Utrechtse Freudent hal Instituut de prijsuitreiking plaats. Docent Roos stond de vier bij. „Het was zo vreselijk spannend", aldus Martijn. De jury noemde de negen werk stukken van onder af aan op. „Vanaf plaats vier kan ik het me amper meer herinneren. Het was allemaal zo onwerkelijk. Ik keek naar de anderen en dacht: wat doen jullie in mijn droom?" Het viertal werd gisteren in ei gen school opnieuw gelauwerd. Met de gouden medaille om-de nek betraden de jongens het po dium in de aula. Cor Hutte, co ordinator van het profiel natuur en techniek, las het juryrapport voor. Volwassen stijl', 'heldere formuleringen' en 'een verstan dige uitleg'. Zo dacht de jury, die bestaat uit wijze hoogleraren, over het werkstuk van de leer lingen. De winnaars van de Wiskunde B-dag: Martijn van der Klis, Bram Gorissen, Michael Furtado en Michiel van Dam. Docent Piet Roos staat het viertal van het Groene Hart Lyceum tijdens de huldiging bij. Foto: Henk Bouwman Een gouden toekomst in de wis kunde? Drie van de vier denken van wel. Wiskunde, informatica, in elk geval iets in die richting, verwachten Bram, Martijn en Michael. Michiel, die al eerder wiskundewedstrijden won, pie kert er niet over. „Nee hoor", zegt hij met een serieuze blik. „Wiskunde is wel leuk, maar al die inspanning is dat vak niet waard."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17