Tulipland verkoopt Bollenstreek hele jaar 'Restaureren heeft geen zin' REGIO Een beetje sudderen in het Sassenheimse zwembad MET EN€500,- PREMIE EN 12 MAANDEN UITGESTELDE BETAL Weekeinden in Katwijk rustiger sinds horecaproef Geen ex douches het strai DE SUPERZUIHIGE SUZUKI ALIO V.A. €7.999,- NOG STEEDS MET €500,- PI ERZIÏME $suz katwijk - Sinds Katwijk in janu ari de sluitingstijden voor de ho reca heeft vrijgegeven, verloopt het stappen op zaterdagavond een stuk rustiger. De gemeente is positief over de nieuwe aan pak en zet de proef voorlopig voort. In een convenant hebben de ge meente, politie en horecaonder nemers met elkaar afgesproken wat zij er aan doen om de leef baarheid en veiligheid van het centrum van Katwijk te verbete ren. Eén van de belangrijkste af spraken in het convenant gaat over een proef met verruiming van de openingstijden. Het idee achter deze proef is dat bezoe kers bij vrije sluitingstijden ge spreid naar huis gaan en niet met honderden tegelijk op straat komen blijven staan. Sinds de invoering van het con venant hebben de gemeente, politie en horecaondernemers wekelijks geëvalueerd. De alge mene indruk is dat de stappers goed op de hoogte zijn van de nieuwe sluitingstijden en dat zij zich correct gedragen. In het centrum van Katwijk is het in de nacht van zaterdag op zondag rustig, schrijft de gemeente in een persbericht. „Ook de hore caondernemers houden goed de hand aan de verruimde slui tingstijden. Na 01.00 mogen de bezoekers het café niet meer in, maar mogen ze wel binnen blij ven", meldt de gemeente. De gemiddelde sluitingstijd is daar door verlegd van 02.00 uur 's nachts naar een uur of vijf in de ochtend. Daarin zit hem tevens het min punt van de proef, legde burge meester Wienen onlangs aan de politiek uit. De klachten die nog bestaan, komen vooral van cen trumbewoners die nu niet tot half drie maar tot na vijf uur herrie op straat horen, ook al is het minder herrie dan voor heen. Volgens de burgemeester is de nieuwe situatie 'een wereld van verschil' met de periode van vóór de proef en is het in Kat wijk een stuk gezelliger. Hij waarschuwt wel dat de politie scherp moet blijven, omdat de rust op straat méde te maken heeft met het koude weer in de wintermaanden. woensdag 19 MAART l sassenheim - Wie van een warm bad houdt, moet snel naar het zwembad Wasbeek in Sas senheim. Door een kapotte warmteklep wer den de zwemmers in het wedstrijdbad deze week getrakteerd op een watertemperatuur van 35 graden. Normaal is het water in het wedstrijdbad 28 graden, vier graden kouder dan het recreatiebad. Het wedstrijdbad was net een week dicht ge weest voor werkzaamheden aan de beweegba re bodem. Daarom was het bad helemaal leeg. Vorige week woensdag is begonnen met het vullen van het zwembad. Met koud water van 12 graden. Zaterdag was het water zo ver op gewarmd dat het bad weer open kon. Alleen daar bleef het niet bij. Doordat een klep in de verwarmingsinstallatie bleef hangen, bleef de watertemperatuur stij gen. „Maandagmorgen hingen we een ther mometer in het water en toen bleek het al 35 graden te zijn", aldus manager J. van der Lin den van Wasbeek. De verwarming is onmid dellijk afgezet, zodat het water kan afkoelen tot de normale temperatuur. „Maar dat gaat langzamer dan het opwar men", weet hij uit ervaring. Klachten heeft hij niet gekregen. „En gisteren was er bejaarden- zwemmen. Ik verwacht niet dat die over het warme water mopperen." Overigens heeft het Sassenheimse zwembad net een groot aantal maatregelen genomen om het energieverbruik aan banden te leggen. Jaarlijks denkt de leiding van Wasbeek 20 tot 30.000 euro te besparen op de gas- en elektri citeitsrekening. Zo kunnen bijvoorbeeld de waterpompen voortaan 's nachts langzamer draaien in plaats van alleen maar kracht. Van der Linden: „Het enige dat nu 1 gebeuren, is het aanbrengen van roodsysteem bij de glijbaan. Dan s alleen water door de baan als er 00 op de glijbaan zijn. Nu staat die w permanent aan tijdens het recreati katwijk - Het Katwijl van burgemeester er ders blijft erbij dat er douches op het stn zijn. De afstanden verplichte douches strandexploitanten 2 aanleg is ontzettend d vandalismegevoelig ei jaar opgebouwd en worden. „Het is heel aardig v ten om niet ver te n pen", zei wethouder! week in een raadscom gadering, „maar ze 1 ook heel goed terer stranden." Van Duyi kens Verzetten Katv vermoedt dat de wel douchecapaciteit ove dere strandexploitan voor zorgen dat er 1 één voor iedereen to| douche op zijn strandvak staat, maar betwijfelt of dat werkj val is. Zo niet, dan strandtenthouders dal partij betreft straffen gen. Het zou Slings verba2 alle horecagelegenhe strand douches in gd ben. In het overleg 1 ploitanten is daarove zegd. Van Duyn gaf der nog een advies c schaf van dure doud mijden. „Neem eens op de stranden aan Spaanse kust, waar hl pe douches zijn neer} door Roza van der Veer voorhout - De Bollenstreek moet beter worden verkocht. In Nederland maar ook in het bui tenland. En dan niet alleen in het seizoen dat de bollen in bloei staan, maar ook gedurende de vele andere maanden van het jaar. Want bloembollen zijn het hele jaar door interessant..Al leen toeristisch gebeurt daar nog weinig mee. Terwijl de kansen voor iedereen die een binding heeft met de bloembollen of de historie van de streek voor het oprapen liggen." Dat is de vaste overtuiging van Sassenheimer Herman van Am sterdam, initiatiefnemer van Pa norama Tulip Land in Voorhout. Deze expositie aan de Jacoba van Beierenweg, die net als de Keukenhof op 21 maart officieel de deuren opent, wordt op dit moment weer opgebouwd. Af gelopen weekeinde werden de schilderspanelen van Leo van den Ende weer uit hun opslag in Hillegom gehaald om te worden opgebouwd tot een meer dan veertig meter lang en vier meter hoog panorama van hoe de Bol lenstreek er in de jaren vijftig heeft uitgezien. Het vorig jaar gemaakte panorama van een Hollandse lente in de ogen van Russische leerlingen van de kunstacademie van Kaliningrad, hangt inmiddels in de bollen- hallen van Colijn. Om een paar weken later bij de sluiting van Panorama Tulip Land, net als het panorama van de Bollen streek, op 25 mei weer de opslag in te gaan. En dat laatste zou eigenlijk niet Herman van Amsterdam bezig met de inrichting van Panorama Tulip Land. Op de achtergrond het panorama van het Hollandse voorjaar, gemaakt door Russische studenten. Foto: Henk Bouwman moeten, vindt Van Amsterdam. Panorama Tulip Land praat al enige tijd met de Keukenhof en museum De Zwarte Tulp om te onderzoeken of samenwerking mogelijk is. Dat kan ertoe leiden dat de schilderstukken perma nent bezichtigd kunnen wor den. Maar omdat die plannen niet onmiddellijk werkelijkheid worden, broedt hij zelf op een uitgebreider promotieplan dat de naam Tulipland Plus heeft gekregen. „Dat 'plus' betekent dat wij toeristen in de Bollen streek veel meer willen bieden dan nu. Vergelijk de Bollen streek met Frankrijk en de drui- venteelt. Daar is ook altijd wat te beleven. Je kunt druiven pluk ken maar ook proeven bij be drijven. Dat kan ook in de Bol lenstreek. Ook hier hebben we een product waar altijd aan wordt gewerkt en ook buiten de bloeitijd interessant is. De tijd is rijp dat wij daar ook iets mee gaan doen zodat we een veel groter publiek bereiken dan we nu doen." Van Amsterdam wil de komen de tijd zo veel mogelijk partijen bij elkaar brengen om de Bol lenstreek beter op de toeristi sche kaart te krijgen. Hij denkt onder meer aan bollentelers, horeca, de bloemenveiling Flo- raHolland, hotels, het laborato rium van bloembollenonder- zoek maar ook kunsthandelaren en historische attracties als de Ruïne van Teylingen en Huys Dever in Lisse. „In de ruïne ko men nu jaarlijks een paar hon derd bezoekers. Daar kun je veel meer mee. En bollentelers kun nen een graantje meepikken bij voorbeeld door een rondleiding te geven of hun eigen producten te verkopen", aldus Van Amster dam. De Sassenheimer wil vaart zet ten achter zijn plannen. „Tulip land Plus gaat ook gewoon van start. En wie wil inhaken, haakt in. Wij denken al aan kleine de pendances waar bijvoorbeeld een permanente tentoonstelling over narcissen of hyacinthen kan worden opgezet. De Bollen streek moet eigenlijk een groot reservaat worden waar je bij Hil legom inrijdt en bij Katwijk weer uitrijdt. En binnen dat gebied moeten heel veel plekjes zijn die voor een toerist interessant zijn. Dat is ook de reden dat we een paspoort aan het samenstellen zijn met ideeën om een paar da gen in de Bollenstreek door te brengen. En dan ook buiten het bollenseizoen om." Ook nu de overheid met z'n milieupremie is gestopt, gaat Doet u dat vóór 31 maart, dan kunt u bovendien Suzuki dóór. Tijdens deze tijdelijke actie (t/m 30 april 2003) van 12 maanden uitgestelde betaling met 0% re ontvangt u 500,-* premie bij aanschaf van een nieuwe Alto. •De premie geldt óók voor de Alto met automaat en wordt na registratie rechtstreeks uitgekeerd door de importeur. Als u van deze actie gebruik maakt moet dit bedrag minimaal €2.SOO,- en maximaal €6.000,- zijn. Het effectieve rentepercentage op jaarbasis is 0%. Het krediet wordt verstrekt door Suzuki Finance. Alle kredietaanvragen worden getoetst en geregistreerd bij het BKR in Tïel. Geadviseerde verkooppnjzen ind. BTW/8PM, excl. kosten rijklaarmaken, verwijderingsbijdrage en legeskosten. Brandstofverbruik (99/100/EG-norm): 4,9 - 6,2 1/100 km; 16,1 - 20,4 km/1 en C0;-uitstoot 119 - 152 g/km. Afgebeelde auto bevat opties tegen meerprijs. Importeur B V. NIMAG, Hemenoord. tel.: 0186-607 707. Kijk voor meer informatie op www.suzuki.nl 147 ALPHEN AAN DEN RIJN: Van der Boon Auto's Alphen B.V., Curieweg 3, (0172) 47 32 KATWIJK: Auto Meer Katwijk, Ambachtsweg 9a, (071403 19 25. LEIDEN: Suzuki Leiden, Hoge Rijndijk 328, (071) 589 96 36. Rechter moet beslissen over historisch Katwijks droomhuis katwuk - Leo van der Valk had als kleine jongen een droom: ooit weer wonen in het huis aan de Rijnstraat 25 waar hij is geboren en opgegroeid. De 43- jarige Katwijker heeft de wo ning al heel lang geleden ge kocht van zijn inmiddels overle den ouders, maar wonen doet hij er nog steeds niet met zijn gezin. Reden: een vijfjaar sle pend conflict met de gemeente over de herbouw van het 130 jaar oude huis. De ruzie heeft hem al 25.000 euro gekost. En het eind is nog lang niet in zicht. Omdat Katwijk het huis als ge meentelijk monument ziet, is Van der Valk gebonden aan re gels. De Katwijker vindt dat die regels veel te ver gaan. Inmid dels heeft hij een advocaat in de arm genomen en spant hij een rechtszaak aan. De politiek bemoeit zich ook met de kwes tie. Gemeentebelangen wil binnen een maand een brief met uitieg van burgemeester Wienen. „Het is heel triest dat het zover heeft kunnen ko men", zegt fractievoorzitter Bol, „wat Van der Valk wil past perfect in het plaatje van wat we met monumenten in Kat wijk willen." Het probleem is dat van der Valk iets wil dat de gemeente hiét wil. De Katwijkse hovenier ziet geen andere mogelijkheid om het huis in oorspronkelijke staat te herbouwen. De wo ning, ooit eigendom van zijn overgrootvader, is in zeer slechte staat. De beide zijge vels zijn niet meer origineel. De ene kant is ooit door de in slag van een bom in de Twee de Wereldoorlog verwoest en tegen de andere gevel is een muur gebouwd. Verder is het huis door ophoging van de Rijnstraat 'uit het lood gesla gen' en zijn fundering en dak aan vervanging toe. De voorge vel zou bij een restauratie so wieso opnieuw gepleisterd moeten worden. Van der Valk: Alles bij elkaar opgeteld zeg ik: restaureren heeft geen zin." Herbouw is bovendien 50.000 euro goedkoper. Van der Valk: ,Aan dat aspect gaat de ge meente wel heel gemakkelijk voorbij. De gemeente komt Nel en Leo van der Valk voor hun 'droomhuis' aan de Rijnstraat in Katwijk. „Ik mag 1900 euro aan leges betalen, maar niet meebeslissen over een onafhankelijke partij." Foto: Hielco Kuipers met allerlei regeltjes, maar komt me nauwelijks tegemoet. Ik mag rekenen op een bijdra ge van 7000 euro subsidie, maar daar willen ze alles voor hebben. Ik kan bijvoorbeeld niet eens een badkamer op de eerste verdieping bouwen. Daar is de constructie, die ik niet mag vernieuwen, te zwak voor. Weet je wat de monu mentenadviseur van de ge meente wil? Dat ik de badka mer in de bijkeuken bouw." Hij heeft een hele serie ge sprekken in het gemeentehuis achter de rug en een beroeps procedure doorlopen. Het ho ger beroep verloor Van der Valk. Het was een weg vol kui len en hobbels. Want telkens vroegen ambtenaren om aan vullingen, tekeningen en wijzi gingen. „Ze kwamen soms met onmogelijke vragen", zucht Van der Valk. En elke keer had hij een ander gezicht voor zich. Hij heeft inmiddels drie wet houders, vijf gemeentelijke ar chitecten en zes ambtenaren 'versleten'. Op een gegeven moment kwa men de gemeente en Van der Valk overeen dat er een onaf hankelijke partij zich maar eens over het huis moest bui gen. Van der Valk: „Maar de gemeente wees die partij aan, ik had geen inspraak. Nou, een mijnheer Polman (van de Stichting Advies Cultureel Erf goed, red) uit Haarlem had mijn huis nog nooit gezien maar oordeelde wel dat er ge restaureerd moest worden. Dan heeft zo'n man bij mij al afgedaan. Later, toen de ge meente zich ging buigen over bouwkundige tekeningen van het huis, kwam die Polman weer op de proppen voor zijn advies. Daar hadden we vooraf bezwaar tegen aangetekend. Dat neem ik de gemeente heel erg kwalijk. Ik mag 1900 euro aan leges betalen, maar niet meebeslissen over een onaf hankelijke partij." In een laatste poging om een oplossing te vinden, had Van der Valk afgelopen week een gesprek met wethouder Slings. De gemeente blijft op het standpunt van restaureren en daarom heeft hij het besluit genomen naar de rechter te stappen. Wethouder Slings be treurt dat. „Want ik dacht dat we met mijnheer Van der Valk bezig waren met een oplos sing. Het huis staat nu te ver pauperen en daar is niemand bij gebaat Wat wij willen, is dat de muren blijven staan en dat hij het huis kan restaureren en bewonen volgens de huidi ge normen." Die stap gaat Van der Valk niet ver genoeg. Hij hoopt dat de rechter hem helpt zijn droom te verwezenlijken. Vanwege de perikelen bezit hij nu twee hui zen en dat stelt hem tot over maat van ramp voor een extra kostenpost. Zijn vrouw Nel is het conflict met de gemeente allang zat. Zij is bezig met het beschilderen van borden, die binnenkort tegen de ruiten van het gewraakte huis worden ge timmerd. Het opschrift luidt: Onbewoond dankzij de ge meente Katwijk. (advertentie) -I WE ZULLEN 1 DÓÓRGAAN!

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 16