LEIDEN REGIO irecteur bieb irhuist graag lar Weeshuis Het versieren van vingernagels is een echte kunst 'Ik geef hem het voordeel van de Raad neemt uitslag van referendum over esten met een 74 jaar oude auto Leidenaars krijgen weer zalmsnip Informatielfcaart voor binnenstad HDC972 woensdag 19 MAART 2OO3 R3 mensen naar dood stuk stad' Koevoet e directeur van de Leid- re bibliotheek, P. Duij- vóór verhuizing naar lalige Weeshuis. Dat iten in een reactie op t dat momenteel wordt t of de boekenuitleen lumentale pand aan de ie Kerkgracht past. 11 voorziet wel de no llemen ('Er zijn wel iels te nemen') die aan lizing kleven, maar de wegen daar volgens schoots tegenop. Een rootste bouwkundige i, denkt hij, wordt de ng van de twee vleu- in het verleden meis tens apart waren on- it. Duijvesteijn mij- de ongekende ge- van de elijkhedei l enthousiaster dan A. Pechtold Die schatte de de bibliotheek haar vestiging aan de Nieuwstraat in ruilt voor het Weeshuis op twin tig procent. De wethouder gaat ervan uit dat het provinciaal ar cheologisch centrum en depot in één van de twee vleugels komt te zitten. De besprekingen hierover met de provincie zou den in een vergevorderd stadi um verkeren. Voor de biblio theek blijft in dat geval te weinig ruimte over, ook al zou ze de ruimte die het Centrum voor de Beeldende Kunst (CBK) nu nog inneemt, erbij nemen. Dat het CBK uit het Weeshuis verdwijnt lijkt zo goed als zeker. Directeur Duijvestein is van me ning dat een bibliotheek een veel lagere drempel heeft dan het provinciaal archeologisch centrum. „Dat zal toch voor een flink deel op opslag neerkomen. Het lijkt mij beter als de biblio theek zo'n locatie krijgt. Ik heb begrepen dat de gemeente al ja ren probeert bezoekersstromen van de Haarlemmerstraat naar de Breestraat te krijgen en an dersom. Sinds de markt is ver dwenen van de Hooglandse Het voormalige weeshuis aan de Hooglandse Kerkgracht. Foto: Dick Hogewoning Kerkgracht is dat een dood stuk stad geworden. Door het Wees huis een functie te geven die veel publiek trekt, kan die situa tie drastisch wijzigen." Eén ding staat vast volgens Duij vesteijn en dat is dat de biblio theek dringend aan modernise ring toe is. Dat kan ook in het huidige bibliotheekgebouw, maar Duijvesteijn en het perso neel zijn enthousiast geworden door het idee van een heel nieu we boekenuitleen in het Wees huis. Een idee dat overigens door Pechtold en wethouder A. Geertsema (WD) zélf is aange kaart „Eerst vielen we van onze stoel, maar nu zijn we er in ons hoofd druk mee bezig." De nieuwe bibliotheek die Duij vesteijn voor zich ziet is 'een zelf verklarende' waar de bezoekers zélf de weg kunnen vinden. „Nu zijn we nog te veel een instelling die informatie geeft." De direc teur wil een andere inpassing van ICT en pleit ervoor dat mu ziek op de cd's uit de discotheek kan worden beluisterd. „We zijn het al normaal gaan vinden dat de stilte je daar tegemoet komt, maar eigenlijk is dat absurd." Duijvesteijn denkt dat het mo gelijk is om het publiek tussen de dertig en vijftig jaar terug te halen. Al enkele jaren krijgt de bibliotheek voornamelijk jonge ren tot hun vijftiende en senio ren over de vloer. door Wim Koevoet leiden - De Leidse gemeente raad heeft gisteravond unaniem het advies van de Leidse bevol king overgenomen om de Arn hemse wethouder H. Lenferink (PvdA) bij de minister aan te be velen als burgemeester van Lei den. Lenferink won vorige week het burgemeestersreferendum van WD'er H. Groen. Lenferink was goed voor ruim driekwart van de stemmen. Direct al na het bekend worden van de uitslag was duidelijk dat de gemeenteraad de Leidse kie zer zou volgen. Toen en gister avond was er tevredenheid over het opkomstpercentage: 48,2. Er was een ondergrens van dertig afgesproken, al verkondigde SP- fractievoorzitter P. Day dat hij ook had ingestemd met de uit slag als maar één kiezer was ko men opdraven. Ondanks de algehele instem ming werd er in de raadzaal nog veel gezegd over het referen dum. De tegenstanders van de volksraadpleging, vooral WD- voorman L. de Lange, zette tot grote ergernis van J. de Coo (LWG/De Groenen) al zijn be zwaren nog eens op een rijtje. Het meest enthousiast over het referendum was GroenLinks- voorman G. van Hees. Hij komt binnenkort met een artikel in het blad van zijn partij waarin hij bewijst dat het Leidse refe rendum een gunstige uitwerking heeft gehad op het opkomstper centage van de Provinciale Sta tenverkiezingen die tegelijk wer den gehouden. Hij pleitte ervoor om tegelijk met de volgende, verkiezingen voor het Europees parlement een Leids referen dum te houden. De oppositie partijen, Leefbaar Leiden, SP en, LWG/De Groenen, reageerden gretig. Ze noemden het Aal- markt-project en de Rijn Gouwe Lijn als mogelijke onderwerpen voor de volgende Leidse refe renda. Voor het overige viel Van- Hees' plan slecht. C. Broeyer, fractievoorzitter van de PvdA én voorzitter van de vertrouwenscommissie kwam, samen met D66 met een motie om een onderzoek in te stellen, naar de bevindingen van de. Leidse bevolking. Broeyer wil graag weten of het burgemees-, tersreferendum is bevallen en of de informatie die de gemeente heeft verstrekt afdoende is ge-, weest. De motie was kansloos. WD- voorman De Lange wees erop, dat het Leidse burgemeestersre- ferendum - Best en Vlaardingen gingen Leiden vóór - het laatste; is geweest. „Je gaat toch aan del vooravond van de introductie van de euro ook niet onderzoe- ken of het briefje van vijfentwin tig wel heeft gewerkt", schimpte» hij. Ook F. van As wil 'het boek' over het Leidse burgemeestersrefe rendum voorgoed sluiten, zei hij. De kans bestaat wél dat in de stadsenquetes die de ge meente regelmatig laat uitvoe ren enkele vragen over de volks- raadpleging worden meegeno men. Haagse paragnost doet voorspellingen in Leidse Groenoordhallen door Floor Ligtvoet leiden - New Age-muziek klinkt uit de felverlichte zaal in de Groenoordhallen. De geluiden van tjilpende vogeltjes en stromende watervallen moeten de twee honderd bezoekers alvast in de stem ming brengen. Vanavond zal paragnost Peter van der Hurk hun persoonlijke toe komst voorspellen aan de hand van fo to's en sieraden. Jacqueline Koppen kijkt vol verwachting uit naar zijn optreden. Ze kent de Haagse helderziende al lan ger. „Ik ben wel eens bij hem thuis op ge sprek geweest." Sindsdien is ze overtuigd van zijn kunnen: „Peter ziet dingen heel helder. Zo heeft hij laatst mijn nieuwe baan in het gevangeniswezen voorspelt. Hij zag de slagboom en de twee poorten waar ik binnenkort dagelijks doorheen zal moeten." Anders dan de gelikte natuurklanken doen vermoeden, heeft Van der Hurk niets zweverigs. Hij past door zijn aller daagse kloffie met gouden ketting prima tussen het publiek. De Hagenees voor spelt en analyseert zonder al te veel poespas en geheimzinnigheid: „Ik ben heel nuchter. Zo'n twintig jaar geleden geloofde ik zelf niet eens in paranormale krachten. Pas op mijn veertigste werd ik helderziend en inmiddels heb er mijn beroep van gemaakt." Zijn inzichten moeten als waarschuwing worden opgevat, vertelt Van der Hurk. „Ga er niet naar leven. Ik kan het ook bij het verkeerde eind hebben." Na deze huishoudelijke mededelingen gaat de paragnost van start. Als eerste pakt hij een horloge. Het blijkt een eigen dom van een oudere man op de eerste rij te zijn. Terwijl hij met zijn hand over de wijzerplaat strijkt, roept hij door de mi crofoon: „U kunt niet goed met uw ge voelens omgaan. Ook heeft u een slechte band met uw vader." De man knikt. „Hij was het type dat 's zondags het vlees sneed", vervolgt de helderziende. „Hij was er nooit," sputtert de eigenaar van het horloge tegen. „Ik heb hem zelfs niet eens gekend." Maar Van der Hurk is niet voor een gat te vangen: „Ja, daarom bent u emotioneel zo gesloten!", geeft hij als verklaring. „U kunt een hele avond vul len met geklets zonder de kem te raken." „Uh, dat weet ik zo net nog niet", brengt de man er beledigd tegenin. Direct wordt de microfoon onder zijn neus wegge haald. „U kan ook niet onder een baas werken," brabbelt de Hagenaar onver stoord verder, „en bent in het verleden daarom ook bij uw werk weggegelopen." „Niet weggelopen," corrigeert de man, „maar er was wel een meningsverschil waardoor ik het werk heb verlaten." „Juist, ik zag het wel", klopt Van der Hurk zichzelf op de borst. „U moet mij gewoon niet op een woord proberen te vangen." Qua gezondheid kan de man volgens hem de komende jaren suiker ziekte verwachten. „Suikerziekte?", klinkt het verbaasd. „Dat zit niet eens in mijn familie." Van der Hurk scant en analyseert naast horloges en sieraden ook veel foto's. „Hier heb ik een man die in het verleden op het verkeerde pad is geraakt," galmt hij door de zaal. Het gaat om een man van middelbare leeftijd die ietwat warrig uit zijn ogen kijkt. „Hij kan niet goed met geld omgaan en heeft altijd het bovenste knoopje van zijn broek openstaan." De eigenares van de foto is met stomheid geslagen. „Dat klopt," zegt ze zacht. „Hij moet oppassen voor de drank", waar schuwt Van der Hurk. „Deze man heeft een Heineken-tennisarm." De zaal lacht. „Maar het is een hele aardige gozer met een klein litteken op zijn pols." De vrouw staart hem aan met open mond. „Bin nenkort krijgt hij last van een maag zweertje en over drie a vier jaar heeft hij een hartprobleem." Dat is nieuws op het eind van de eerste sessie komt hard aan. Terwijl de New Age-vogeltjes weer begin-, nen te tjilpen, pinkt de vrouw een paar traantjes weg. Bezoeker Paul ter Haar blijft sceptisch: „Het is allemaal wel interessant, maar het heeft ook iets gevaarlijks. Soms slaafr het gewoon nergens op wat hij zegt. Zo hebben wel heel veel mensen in de zaal: geen goede band met hun vader en last van hun rug. Verder merk ik dat hij hal-' verwege vaak zijn beweringen bijstelt." Van der Hurk heeft te veel macht van-' avond, aldus Ter Haar. „Hij beschikt over de microfoon. Lang niet iedereen durft zijn beweringen te ontkennen, ook al zit' hij er nog zo naast." De Leidenaar heeft medelijden met de verdrietige vrouw. „Ik" zou niet lekker naar huis gaan als ik weet dat een dierbare een hartaanval zal krij gen." Jos Wagner uit Sassenheim is na^ vanavond wel overtuigd van de Van der Hurks helderziendheid: „Ik geef hem het voordeel van de twijfel. Het is toch frap pant dat hij bepaalde dingen wist te ver tellen die klopte. Ik heb mij goed ver maakt", concludeert hij tevreden. in een hofje aan de Havenkade te hebben gewoond, verhuisden zij naar de De Ruijterstraat waar zij hun vier kinderen hebben grootgebracht. Zandvliet is geen onbekende in Leiden. Door de jaren heen heeft hij zich altijd op het sociale vlak bezig gehouden en klaar gestaan voor zijn medemens. Zo is hij actief in het vakbondswerk en zet hij zich op vrijwillige basis in voor diverse muziekverenigingen in Leiden. Voor al dat werk is hij koninklijk onderscheiden. Foto: Henk Bouwman k t li was voor het echtpaar Zandvliet een sing toen er gistermiddag om kwart ling een oude Chrysler uit 1929 het kwam oprijden. Het oude voertuig opzien in de buurt baarde, kwam mevrouw ophalen voor een gezellig fa- in motel Sassenheim. Het echtpaar 50 jaar getrouwd, vandaar. 1953 traden Geertruida van der Linden iet met elkaar in het huwelijk. Na zenuwslopende teilen, afgelopen zondag jd -fbeurshallen in juis Maar uiteindelijk leg- p u a Hoppenbrouwer en nt 1 in der Geest beslag op e en derde prijs bij de dse kampioenschap- g)\art. em ,Het versieren van (els", legt Petra van m uit. Zij is eigenaar studio 'Femme Fata- JagfcTitus Brandsmalaan waar de prijswinnaars Tanja miste de eerste één punt. Best wel a van de afgelopen :ste lun eg( NK was 'disco'. „En dat kan dus van alles zijn", legt Van Amsterdam uit, die zelf zes keer Nederlands kampioen styling was en in 1996 op datzelfde on derdeel de Europese titel pakte. „Het komt er in feite op neer dat je verf en lak pakt en aan de slag gaat. De ene deelnemer versiert alle nagels hetzelfde, de andere deelnemer maakt van elke nagel iets anders." Het verschil tussen styling en art is dat styling het aanbren gen van de kunstnagel is en art het versieren daarvan. „Styling is het op de vinger plakken van de kunstnagel, het op lengte knippen en het verstevigen. De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TEIEFOON-O7j^53 56 424 Een kunstnagel moet net echt zijn. Niemand moet het ver schil kunnen zien tussen de kunst- en natuurlijke nagel." Tijdens de wedstrijd gierden de zenuwen door de keel van de 20 deelneemsters. „Daarom is een model zo belangrijk", aldus Van Amsterdam. „In de regel is het zo dat je een prijs kunt ver geten als je model niet goed is. Zo stonden Tanja en Natalie af gelopen zondag te shaken van de stress maar het model moet rustig blijven en aanwijzingen geven." „Model zijn is ook zwaar, want je moet anderhalf uur stil zitten als de nagels worden versierd", vervolgt de eigenaar. „Dat is de maximale tijd die een deelne mer krijgt tijdens het nationaal kampioenschap. Daarna duurt het nog eens vier uur voordat de jury klaar is. Er zijn juryle den die met een vergrootglas de nagels bekijken op onregel matigheden. De kunstnagel moet even strak zijn als de ei gen nagel. Je kunt nog zo'n mooie nail art maken, als de styling niet klopt, win je nooit Zelf mocht ik niet meedoen aan de wedstrijden, ook niet als model. Want ik ben docente art en styling." Volgens Van Amsterdam is de creatie van de nagel afhankelijk van de persoon. „Je kijkt ie mand aan, je kijkt naar de kle ding en gaat aan de slag. Ieder studio is zo zijn eigen trendset ter. De een gebruikt de air- brushtechniek, de ander ge kleurde poeders en wij werken hier veel met lak en verf. Dat blijft gegarandeerd drie weken zitten." Het team van nagelstudio Femme Fatale. Zittend Natalie van der Geest (links) en Tanja Hoppenbrouwer die in de prijzen vielen bij het Neder lands kampioenschap nail art. Staand vanaf links Miranda van Eijgen, stdio-eigenaar Petra van Amsterdam en Natascha Le Febre. Foto: Mark Lamers Voor Van der Geest, Hoppen brouwer en Van Amsterdam krijgen de nationale kampioen schapen nog een staartje. „Op 27 april zijn de open Euro pese kampioenschappen in Frankfurt", zegt Van Amster dam. „Dat wordt een dure grap: de vliegreis en het hotel moeten we allemaal zelf beta len. Maar vorig jaar was Natha lie achtste op het EK. Hopelijk kan ze dit jaar een paar plaats jes stijgen." Eric-Jan Berendsen leiden - Leidenaars komen ook dit jaar weer in aan merking voor de 'zalm- snip', een lastenverlichting van 46 euro. De zalmsnip wordt in mindering ge bracht op de aanslag voor de onroerendezaakbelas- ting (ozb). Studenten die in een studentenhuis geen ozb betalen, komen op die manier dus niet in aan merking voor lastenver lichting. Als zij de zalm snip toch willen ontvan gen, moeten zij zich zelf bij de gemeente melden. Als voorwaarde geldt dat zij daar staan ingeschre ven als inwoner van Lei den. leiden - Bewoners van de bin nenstad krijgen deze week een'- kaart in de bus van 'Wessie, uw wijkinbreker'. De bedoeling is' dat bewoners de kaart invullen en ophangen in de meterkast. Op de informatiekaart staat wie er in het huis wonen en wie.' hulpverleners moeten waar schuwen bij onraad. Verder is er ruimte voor het vermelden vap medische bijzonderheden van de bewoners. Hulpverleners kla gen dat ze bij noodgevallen vaak veel tijd kwijt zijn met het ach-, terhalen van dit soort gegevens. De informatiekaart is een initia tief van de Leidse Welzijnsorga nisatie, de woningcorporaties, de gemeente en de politie.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15