'Een stukje van je hart breekt af I j REGIO 'Gekozen burgemeester? Verspilling van geld, talent en reputatif 'Een referendum over Groen en een paard was spannender gewe WOENSDAG 19 MAART 2003 NAVRAAG Nederland is uit de toptien van sportlanden gevallen. Van de achtste positie in het medailleklassement bij de Olympische Spelen in Sydney is Oranje gezakt naar 'Financiering topsport de ««"«ende plaats, o r l gerekend naar de prestaties bij de laat ste wereldkampioen schappen in de olympische sporten. Reden tot bezorgdheid voor de volgende Spelen in Athene? Navraag bij PETER BLANGÉ uit Oegst- geest, recordinternational volleybal en voorzitter van de atletencom- missie van NOC'NSF. is nu de grootste zorg' Hoe kijkt u aan tegen deze val van Ne derland? „Die kun je op twee manieren interprete ren. De eerste is door te kijken naar het medailleklassement. Daarin is Nederland inderdaad minder succesvol na de laatste WK's. Oorzaak daarvan kan zijn dat atle ten rekening houden met Athene 2004, omdat ze daar willen pieken. Een ander punt is dat de topsport-index juist is ge stegen. Nederland heeft beter gepresteerd als het gaat om klasseringen bij de topacht. Dus in de breedte groeien we. Al leen dat laatste stapje naar de topdrie ont breekt nog. Maar dat is geen reden tot be zorgdheid. Er is wel reden tot bezorgdheid over andere zaken." Zoals? „De financiering. Topsport en begeleiding kosten nogal wat en de overheid is niet meer zo scheutig nu het economisch wat minder gaat. Er wordt aan alle kanten bezuinigd en het was in de sport al geen vetpot. Een kleine toplaag kan zich zelf bedruipen, maar negentig procent van de sporters is afhanke lijk van de financiële steun van het fonds voor topsporters. Zij krij gen minder dan het minimumloon en nu is die laag ook nog eens breder geworden. Het is er allemaal nog wel, maar de druk wordt groter." U noemde ook de begeleiding? „Ja. Ook aan de technische en medische begeleiding hangt een prijskaartje en ook daarop wordt bezuinigd. Dan moeten er keuzes worden gemaakt. De tumploeg was afgelopen weekeinde voor een wereldbekerwedstrijd in Parijs zonder fysiotherapeut. Daar was geen geld voor." Er moet dus meer geld komen? „Ja. Waar het vandaan komt is om het even, als je maar een voor honderd procent acceptabel programma kunt draaien. Negentig procent is niet voldoende, want er is altijd wel iemand die het wel honderd procent doet. En in de sport gaat het om details." Dus toch pessimistisch voor de volgende Spelen? „Nee. In Sydney ging het heel goed met 25 medailles, maar dat kwam vooral door Pieter van den Hoogenband, Inge de Bruijn, Le- ontien van Moorsel en Anky van Grunsven. Die score zal in Athene moeilijk te evenaren zijn, maar het is niet onmogelijk. Dat er nu aan de bel wordt getrokken over de 'val' van Nederland en de fi nanciën, moet je ook meer zien als een signaal aan de politiek. Sporters zijn nooit tevreden en dat is een hele goede eigenschap." tekst: Paul de Tombe foto: ANP/Toussaint Kluiters UIT DE ARCHIEVEN Karin van den Bogaard schrijft boekje over de ondragelijke keuze tussen leven en dood Jarenlang werkte Karin van den Bogaard uit Nieuw-Vennep, schrijver van 'Geen wiegje, geen luiers (het vervolg)' op de kinderafdelingen van het VU ziekenhuis. Ze zag en voelde er !^- vreugde maar ook veel verdriet, onmacht en wanhoop: „Die koppies van zieke, al dan niet gehandicapte, kinderen op weg naar hun zoveelste operatie zal ik nooit vergeten," vertelt ze. „Ik heb gezinnen zien ontwrich ten." Van den Bogaard twijfelde dan ook niet toen ze in 1990, op 38-jarige leeftijd, gewenst zwanger raakte en een vrucht waterpunctie uitwees dat het kindje in ieder geval het Down-syndroom zou hebben. „Ik wist dat ik de zwanger schap wilde afbreken. Ik wist dat ik het niet zou kunnen op brengen en dat ik het mijn an dere drie kinderen en ons ge zin niet aan wilde doen, maar toch. Het was de zwaarste be slissing die ik ooit moest ne men. Als je ervoor kiest om een gewenste zwangerschap af te breken, breekt een stukje van je hart af dat nooit meer aangroeit." Met dertien weken werd Van den Bogaard gecuretteerd. „Ik ging zwanger het ziekenhuis in en stond een paar uur later met lege baarmoeder weer buiten. Die dag staat in mijn geheugen gegrift. Rationeel stond ik achter mijn keuze maar emotioneel stortte ik in. Ik voelde zoveel pijn en on peilbare wanhoop." Tijdens een helder moment plaatste Van den Bogaard een oproep in de Libelle waarin ze contact zocht met lotgenoten. „Mijn brievenbus puilde wer kelijk uit van de brieven." Van den Bogaard besloot de aan grijpende verhalen in eigen beheer te laten bundelen: „Het boek is uit nood geboren. Als herkenning en erkenning voor mensen die dezelfde keus moesten maken en om ze het gevoel te geven dat ze niet de enige zijn." De VU Uitgeverij gaf het boek in 1994 uit waarna het in en kele jaren tijd uitverkocht raakte. De vraag rees: "Wat nu? Van den Bogaard: „Herdruk ken had geen zin. Er was te veel veranderd. De medische wetenschap had niet stil geze ten en het internet was er als medium bijgekomen. Mensen bleven maar vragen of het boek nog bestond en waar ze het konden kopen. In overleg met de uitgever werd daarom besloten een hele nieuwe ver sie te maken." In 'Geen wiegje, geen luiers (het vervolg)' zijn nieuwe ver halen opgenomen van ouders die de onmenselijke keuze moesten maken tussen leven en dood. Verhalen over rouw, intens verdriet en machteloos heid. Naast deze verhalen zijn er informatie over hulpverle ningsinstanties als 'Lieve En geltjes', uitvaartverzorging en een uitgebreide verklaringslijst van medische termen in opge nomen. „Ik wil mensen mon diger maken en ze laten weten wat de mogelijkheden zijn. Je bent in zo'n kwetsbare positie dat er dingen kunnen gebeu ren waar je later misschien spijt van krijgt." Heeft ze zelf spijt? „Nee, spijt heeft geen zin. Net als de mensen in het boek sta ik vier kant achter de door mij geno men loodzware beslissing." Van den Bogaard heeft haar zoontje Humpie niet kunnen begraven. „Hij is terechtgeko men bij het ziekenhuisafval. Afgrijselijk, maar dat ging toen helaas zq. Mijn baarmoeder, die er kortgeleden uitmoest, heb ik wel begraven. De gy naecoloog reageerde verbaasd op mijn verzoek, maar stemde gelukkig toe. Ik heb het 'eerste huis van mijn vier kinderen' in de duinen begraven. Weer te ruggegeven aan de natuur." 'Geen wiegje, geen luiers. De rouw over het onzichtbare kind (het vervolg),door Karin van den Bogaard. ISBN 9053838457. Een uitgave van de VU Uitgeverij. Verkoopprijs €15,00. Monique van Drunen Karin van den Bogaard: „Mijn baarmoeder - het eerste huis van mijn vier kinderen - heb i duinen begraven." Foto: United Photos de Boer/Poppe de Boer KLANKBORD ANNO 1978, maandag 20 maart LEIDEN - Een felle uitslaande brand heeft in de nacht van zaterdag op zondag het pand aan de Lange Mare 114 volledig verwoest. Twee aangrenzende panden (Lange Mare 116 en Van der Werffstraat la) werden voorlopig onbewoonbaar door instortingen, rook- en water schade. Modezaak Waals aan de Haarlemmerstraat liep door de rook ontwikkeling ook een zeer aanzienlijke schade op. De totale schade was vanochtend nog niet bekend, maar bedraagt - volgens een ruwe schatting - meer dan 1.000.000 gulden. De brand ontstond rond half vier 's nachts in de kapperszaak op de benedenverdieping van het pand Lange Mare 114. Al knallend (door de hitte explodeerden talrijke bussen met haarlak) breidde de brand zich snel uit naar de hoger gelegen ver diepingen, die spoe dig in lichterlaaie stonden. De Leidse brandweer was onmiddellijk na de melding van de brand met een auto spuit en een ladder wagen aanwezig. Een tweede ladder wagen kwam direct daarna. Volgens de brandweer heeft het niet veel gescheeld of alle panden tus sen de Van der Werffstraat en de Haarlemmerstraat - waren een prooi van de vlammen gewor den. De Leidse brandweer was met man en macht in touw om de brand binnen de perken te houden. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t-n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, C.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5 '5° 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HEX Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting 8eeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV. Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. De meningen over de stelling 'Het Leidse burgemeestersrefe rendum was een groot succes' zijn verdeeld. Een kleine meer derheid (57 procent) van de be zoekers van de LD-internetsite kan haar ondersteunen. Iets minder dan de helft vindt het referendum helemaal niet zo geslaagd. Een greep uit de re acties. Jurrien Relker, Leiden: „On eens. Ten eerste weet nage noeg geen Leidenaar waar de beide heren voor staan, ten tweede weten de heren dat zelf waarschijnlijk niet eens en ten derde zal de bevolking altijd tegen de gevestigde orde stemmen. We hebben dat ge zien bij het referendum over de sloop van het huis voor ap partementen een paar jaar ge leden, waarbij de Leidse be volking tegen een bouwver gunning stemde, een besluit dat miljoenen heeft gekost. Maar men wilde zeker niet voor het voorstel van de ge meenteraad stemmen. En dus stemt men tegen. Groen had natuurlijk al de voorkeur ge kregen van de gemeenteraad en dus kon je van tevoren be denken dat hij dit referendum zou gaan verliezen. Willekeu rig welke tegenstander er ook zou zijn geweestl En daarmee is de totale overbodigheid van de gekozen burgemeester ook bewezen! Gekozen burge meester? Verspilling van geld, talent en reputaties." E. Sitinjak, Leiden: „Oneens. Dat we op zo'n manier een goede burgemeester moeten kiezen is nu niet bepaald mijn idee van een democratie. Een Iets meer dan de helft van de deelnemers aan onze internet-opi- niepeiling vond het burgemeestersreferendum een groot succes. Foto: GPD/Hans Broekhuizen groepje 'hoge heren' selec teert eerst de 'juiste' perso nen. Vervolgens kunnen we kiezen tussen iemand die door de pers is afgebrand en dus nooit een eerlijke kans heeft gekregen en iemand die door zijn partij gevraagd is te solliciteren en tot voor kort bij wijze van spreken niet eens wist waar Leiden lag. Ik hoop dat de heer Lenferink niet te veel tussen de mensen gaat staan, want Leiden dees: het Leidse bestuur) heeft meer iemand nodig die boven hem staat. Want laten we wel zijn, het heeft de afgelopen ja ren (met uitzondering van de periode Lemstra - petje af) meer op een kleuterschool dan op een volwassen bestuur geleken. Ondanks alles wens ik de heer Lenferink veel wijsheid en daadkracht toe en een goede tijd in Leiden want de Leide- naars hebben toch allemaal het beste met hun stad voor." Robbert van Cleef, Leiden: „Natuurlijk was het geen groot succes. Het had alleen alsnog een succes kunnen worden als er na de mislukte voordracht van Groen twee nieuwe kandidaten waren voorgedragen. Het was na alle negatieve publiciteit rond Groen te verwachten dat Len ferink zou winnen. Leiden was 'ontgroend'. Feitelijk had Lenferink geen concurrentie. Een slimme zet van de Leidse PvdA om toch een partijge noot als burgemeester te krij gen. Lenferink is door 'de par tij' gevraagd te solliciteren. Wie zou dat nou geweest zijn? A.J.Bosch, Hazerswoude- Dorp: „Eens. Het was gewoon een echte verkiezing met een leuke campagne." Margje Vlasveld: „Ja, het is een succes, want de bevolking heeft de kans gekregen zelf een voorkeur uit te spreken. Zonder referendum hadden we een andere burgemeester gehad, dus er is wel degelijk bijgestuurd door de kiezers. Het referendum heeft wel een hoop geld gekost, maar dat is kennelijk de prijs die een ar rogant stadsbestuur moet be talen om de burgers tevreden te houden." Caspar van Woensel, Leiden: „Bij het burgemeestersrefe rendum heb ik mijn stem on geldig laten verklaren uit pro test tegen een referendum in deze opzet: het was vlees noch vis, er viel niets te kie zen, en desondanks heeft Lei den een nieuwe burgervader gekozen. Mijn bezwaren richten rich allereerst op de (voor) selectie van twee kandidaten uit een grotere groep gegadigden. Het is zonder twijfel democrati scher om de burger ook bij een raadgevend referendum als dit alle keus te laten. Wan neer men de burger die ver antwoordelijkheid niet toe vertrouwt, zal het overigens vermoedelijk in het geheel niet tot een referendum ko men. Daarnaast heb ik grote moeite met het kiezen van een burge meester die niet inhoudelijk rijn standpunten kan en mag verdedigen. Het enkele gege ven dat de keuze voor kandi daat A of B een bepaalde poli- Het Leidse burge meestersreferendum was een groot succes tieke kleur meebrengt, is on voldoende voor een volks raadpleging. Meer factoren spelen voor de kiezer een be langrijke rol, maar daarover komt hij te weinig te weten orti zijn keuze te kunnen be palen. De huidige opvatting over de rol van de burgemees ter brengt mee dat de kandi daten in de afgelopen cam pagne terughoudend moesten rijn met hun mening, wat niet altijd even goed lukte, en vooral veel glimlachten in de camera. Goedbedoeld, maar onzinnig, dat moeten de kandidaten zelf ook hebben ervaren. Vari anten op de slagzin 'het gaat niet om de vorm, maar om de inhoud' schieten te binnen, door Haagse politici in de laatste verkiezingsrace voor de Tweede Kamer zo vaak verkondigd. De Leidse volksraadpleging was gedoemd om juist op dit punt te stranden, en men kunnen weten, is het jammer dat e« te onvolkomen insti een uitslag geeft die waarschijnlijk gevol; worden, waarmee vi goede verstaander ri nadele van de kandii gezegd. Rest de vraag waarol stem ongeldig heb h klaren. Thuisblijven uitgelegd als desinte blanco stemmen als hebben of kunnen v van een uitgesproke Wel naar de stembu en de oproepkaart ii maar vervolgens nie men, was daarom v( beste keuze. Overig< de de voorzitter van lokaal aanvankelijk* ongeldige stem niet was - die tijd was mi komst van de stemc toch voorbij?" De nieuwe stelling g onze demissionaire r president die het de weken flink voor zijr krijgt. Na het stuntel ga rita-debat twijfelt partijgenoten openli leiderschapskwalitei zeker in oorlogstijd - juiste man op de juil De stelling waarop u met maandag kunt 1 luidt: Balkenende is (nog) 1 schikt voor het prem Reacties via de post: postbus 54, 2300 AB via www.leidschdag Annemarie de Jong (16) uit Voor schoten, 4-vwo scholiere: „Op zich mee eens. Het referendum heeft veel aandacht getrokken. Alle landelijke kranten hebben er over geschreven en iedereen heeft de mogelijkheid gehad om te kiezen. En er waren ook veel mensen die him stem hebben uitgebracht. Dat is toch een goede zaak; zo'n referendum versterkt de democratie. Als ik in Leiden had ge woond en zou mogen stemmen, had ik meegedaan aan het referendum. Natuurlijk, stemmen is een recht, daar moet je gebruik van maken. Een burgemeester is belangrijk voor een stad, uiteindelijk is het toch een soort 'hoofd van de stad'. Wel jammer dat er maar twee kandi daten waren. Als je de een niet goed vindt, moet je wel op de ander stemmen." Reinier Verbeek (37) uit Leiden, ar chitect: „Het was het maximaal haalbare succes, omdat de beste van de twee heeft gewonnen. Een grote beperking van het referendum was de keuze tussen slechts twee kandi daten, van wie de ene een omstre den verleden heeft. Op zich onge looflijk dat de vertrouwenscommisie die kandidaat weer naar voren heeft geschoven. En dan krijg je als eind resultaat een verpletterende over winning van de andere kandidaat. Ik denk dat je dat wel als commentaar aan de vertrouwenscommissie moet zien. Ze hadden ook een referendum kunnen houden over Groen en het paard van de melkboer, 1 dan was het span- nender geweest. Lenferink heeft bij ons thuis geslapen, dus ik heb kunnen kijken of ik op hem wilde stem- H men. Ik denk dat het wel een goeie ■^^is." Berend Stolk (48) uit Leiderdorp, intensivecare-specialist in Dijkzigt- ziekenhuis: „Het burgemeestersre ferendum was alleen een succes voor de winnaar. Voor de rest slaat het absoluut helemaal nergens op. Denkt men nu werkelijk dat bekend is geworden wie meneer Lenferink is of wie meneer Groen zou rijn ge weest? Wat een onzin. Door een paar dagen in Leiden te logeren wordt echt niet duidelijk of men ge schikt is. Ware dat wel zo, dan zou dat slechts bewijzen dat men zelf, of het ambt, niet zo heel veel voorstelt. Het referendum is een namaakpro- cedure, die het overigens wel wint van de procedurefout. Burgemeester Lenfe rink: veel succes. U wordt vast een ge- weldige burgerva- der, maar dat heeft met het referendum niets te maken." Dennis Salman (30) uit Noordwijk, lid Lijst Nieuwe Politiek mede werker woningbouwcorporatie: „Ja, dat kun je met recht zeggen. De be volking heeft immers een doorslag gevende stem gekregen in de keuze tussen Groen en Lenferink. Dat is nou democratie! Hier kunnen ande re steden en dorpen een voorbeeld aan nemen Wel schandalig dat Groen en Lenferink een door de ge meente gesponsorde campagne hebben mogen voeren. Dat kostte de gemeenschap maar liefst 10.000 eu ro. De volgende stap zou moeten rijn dat de burgemeester partij-onaf hankelijk wordt en dat iedere burger het recht heeft om te solliciteren. Dat is de enige manier om te bereiken dat de .1 burgemeester weer W gm mJ een burgervader wordt die zich betrok ken voelt bij zijn woon- en leefomge ving en niet uit is op het maken van carrière." Nancy Knijnenburg (34) i beveiligingsmedewerkstt baltrainster damesselecti SJCNoordwijk: „Natuurlij burgemeestersreferendur succes. Niet alleen door h stemmen dat is uitgebracl ook door het feit dat de bi recht van meningsuiting 1 hanteerd. Wat is nou moe burgemeesterskeuze vooi kunnen beïnvloeden? Hel zo'n fraai politiek spelletje we altijd maar vanaf de zi ten toekijken en dan maa politiek-Nederland het 'gi Nu konden we flink in de meeroeren en nagenoeg c zegje doen. Ik vond het super! Dit moet bij meer dingen ge beuren, wat mij be treft." UCgl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14