LEIDE luiting bedreigt euterspeelzalen R1 REGIO Grote twijfels bij financiële haalbaarheid Aalmarktplan Wensmuur tegen racisme werkt averechts ns gevoel zegt dat VS en VN moeten aanvallen' Welling (D66) vertrekt uit Leidse raad Ise uitgeverij Koninklijke Brill maakt meer winst ds kampt met geldproblemen Begin bouw mytylschool De Thermiek Zij belt voordelig in Europa en de Verenigde Staten. Get more. T -Mobile- woensdag 19 maart 2oo3 let versieren vingernagels kunst wartet uit hen wint tundeprijs leiden - Deskundigen twijfelen ten zeerste aan de haalbaarheid van het nieuwe plan voor het Aalmarktgebied. De kosten wegen niet op tegen de op brengsten van de grond. De grondex ploitatie toont een tekort van ruim 20 miljoen euro, volgens het rapport van het bureau Metrum uit De Meem. Dat heeft in opdracht van de gemeente Leiden een zogenaamde ruimtelijke- financiële analyse gemaakt van het Aalmarktplan, waarvan een Leidse projectgroep de bedenker is. Het valt de onderzoekers op dat het nieuwe plan weinig verschilt van het oorspronkelijke, omstreden gemeen telijke plan. Desalniettemin hebben de weinige verschillen grote gevolgen. De projectgroep heeft volgens Me trum haar eigen plan ondergraven door te kiezen voor een passage in plaats van een winkelstraat of -steeg tussen Haarlemmerstraat en Stille Rijn. Ook vindt Metrum het culturele gehalte van het plan te hoog. De Aal- marktschool moet niet worden ge bruikt voor een extra zaal voor de Stadsgehoorzaal, vinden de deskundi gen, maar voor een 'winkeltrekker'. Ook haalt Metrum een streep door het pronkstuk van de plannenmakers, het 'culturele, groene plein' achter de ge vel van de Aalmarktschool. Metrum vindt dat plein te groot en dat het ver storend werkt 'in de helderheid en kwaliteit van de winkelrouting. De voor het Aalmarktplan ongunstige beoordeling volgt op een tweetal stuk ken waarin juist de loftrompet is ge stoken. In een stuk van betrokken Leidse ambtenaren, wordt het plan gunstig beoordeeld en ook Heem schut, een organisatie die zich inzet voor het behoud van monumenten is enthousiast. Heemschut heeft het fe bruarinummer van het gelijknamige tijdschrift dat het uitgeeft geheel aan het Aalmarktplan gewijd. Bij de deskundigen van Metrum zijn vooral wenkbrauwen gaan fronsen. Ze snappen in niet één geval waarom de projectgroep zo nodig het gemeente lijke plan moest wijzigen. Ze noemen de winkelpassage minder uitnodigend dan een onoverdekte winkelstraat en vinden dat een 'commerciële trek- ker'in de Aalmarktschool 'cruciaal voor het verwezenlijken van de doel stelling: de consumenten via de route Haarlemmerstraat, Donkersteeg, Aal markt te geleiden. 'Dit ideale winkelkwadrant', aldus Metrum, met op alle hoekpunten ster ke trekkers wordt doorbroken als de Aalmarktschool voor iets anders dan een trekker wordt gebruikt. De pro jectgroep wil er de Stadsgehoorzaal meer ruimte geven en heeft een groen plein met terrassen en een theatercafé voor ogen, maar daar staat volgens Metrum winkelend publiek helemaal niet voor open. „Het totale winkelvo lume tussen Haarlemmerstraat en V &D wordt op deze manier mager. Dit betekent dat de consument voor een relatief beperkt aantal winkels deze route zou moeten lopen. Dit zal hij/zij minder vaak doen." Ook het schrappen van het plein ach ter de Waag is een slechte keuze, vindt Metrum. Hierdoor vervalt de 'diversi teit in de routing' die immers uit lou ter stegen bestaat. Meer verschillen in de schaal van de openbare ruimten in het gebied zijn aantrekkelijk voor de consument, vinden de deskundigen. Kritiek is er ook van Metrum op de ideeën van de projectgroep over de ondergrondse parkeergarage aan de Boommarkt. De projectgroep wil die autostalling reserveren voor de bewo ners van het gebied en voor de bezoe kers van de Stadsgehoorzaal. Volgens Metrum moet er meer ruimte zijn voor de auto's van de bezoekers vaft de binnenstad. n Koevoet Kramp Voor bijna een kwart van peuterspeelplaatsen ds, voorheen COKL, liting. De directie van de mgorganisatie wil 7 peuterspeelplaatsen door hen samen te la- met peuterspeelzalen buurt liggen. B4kids, zo een intern conceptplan, hiertoe genoodzaakt geldproblemen. iëntere bedrijfsvoering het stuk nodig om het p de begroting terug- die onder andere op- de vergrijzing van het ibestand. Van efficien- ;een sprake, omdat veel ilzalen alleen maar in ïduren worden ge- )oor minder zalen te deze zowel 's ochtends iddags voor kinderop- benutten en door de groter te maken, be- lldds veel geld. In het lan worden daarom veranderingen voor- ie mogelijk nog dit jaar itgevoerd. sloot B4kids de deuren leuterspeelzaal in het Boerhaavepand aan het Noord einde. Peuterspeelzaalleidsters vrezen dat meerdere speelzalen dit lot wacht. De ongerustheid onder hen neemt toe. Ook heke len zij de communicatie in de organisatie. In een brief aan de ze krant stellen zij dat ze de voorgenomen sluiting van peu terspeelzalen via buurtbewoners en schoonmakers moesten ver nemen. 'Als werkgever ga je dan niet zorgvuldig om met werkne mers die al ruim 10 jaar met el kaar samen en voor B4kids wer ken' schrijven ze. Hoewel de leidsters het nieuws mogelijke sluiting van peuter speelzalen ondertussen beves tigd hebben gekregen, staan het haaks op andere berichten over de toekomst van de peuter speelzalen. Een betrokken ambtenaar heeft volgens de schrijvers van de brief bij verschillende peuter speelzalen laten vallen dat B4kids in de toekomst maar voor 3 uur opvang gaat zorgen. Nu hebben sommige peuter speelzalen ook 4 en 5 uur per dag opvang. Dit, zo schrijven de leidsters, staat ook weer haaks op de mededeling van directeur Schuerman van twee weken ge leden dat er geen langetermijn- visie is voor de peuterspeelza len. Wethouder Buijing (PvdA) benadrukte gisteravond tijdens de raadsvergadering dat er 'nog niet één besluit is gevallen'. Hij reageerde hiermee op vragen van SP-raadslid H. van Dam die van de vergaande plannen van B4kids om peuterspeelzalen af te stoten, vernomen had. Voor de ouders en de kinderen bete kent deze efficiencyoperatie van B4kids, aldus Van Dam, dat peuterspeelzalen voor de wijk waarin ze wonen, verloren gaan. Wethouder Buijing toonde zich veel minder ongerust dan Van Dam. Hij zei dat B4kids 'voor een aantal uitdagingen staat' en dat de spreiding van de peuter speelzalen er daar één van is. Al le veranderingen worden vol gens de wethouder in overleg met de ouders doorgevoerd. „Op dit moment is er nog geen enkel besluit genomen." Wel er kende Buijing dat vast staat dat de antroposofische peuterspeel zaal Het Rozenpoortje fuseert met De Gouden Poort, die ook op antroposofische leest is ge schoeid. Buijing kondigde aan dat hij zelf binnenkort ook met een nota over peuterspeelzaal- werk komt. De directie van B4kids was van ochtend niet bereikbaar voor commentaar. door Timoteus Waarsenburg leiden - De bedoeling was goed. Maandag opende burgemeester Lemstra de 'wensmuur tegen ra cisme'. Een groot, iang bord op het stadhuisplein waar iedereen een goede boodschap of wens kan opschrijven. 'Leiden voor iedereen', schreef Lemstra. En in zijn kielzog schreven tal van anderen mooie woorden op. 'Je moet geen oorlog voeren, maar de derde wereld', bijvoorbeeld. Maar daags na de ingebruikna me van het bord, dat de hele week blijft staan, is er weinig meer over van het goed bedoel de initiatief. Van grote afstand springen de enorme davidsster ren die met spuitbussen over de goedbedoelde wensen op het bord zijn gespoten in het oog. En teksten als 'Ajax', 'Joden' en 'Jezus Ondersteboven'. Een ouder echtpaar loopt op weg naar de markt hoofdschud dend langs het bord. Een vluch tige blik is voor hen al genoeg. Ze nemen niet de moeite om stil te staan bij het bord. Een jonge man doet dat wel. „Waar is dit bord eigenlijk voor? Gaan ze hier bouwen of zo. Of is dit nog van de verkiezingen?". Als hij hoort dat het hier om een wens muur tegen racisme gaat, moet hij lachen. „Een beetje naïef om te denken dat er alleen maar goede teksten om de muur zou den worden gezet. Zo'n muur neerzetten is vragen om dit soort graffiti." Ook een groepje daklozen die met biertjes in de hand voor het bord gaat staan, vindt de teksten vooral lachwekkend. „Heb je problemen, vertel 't de dokter", leest een van hen hardop voor. Z'n kameraden lachen. Nog lol liger vinden ze de tekst 'Joden in Milaan met een banaan'. Als een Daags na de ingebruikname van de van hen op een briefje op de wensmuur leest dat het bord een initiatief is van Diaconaal Centrum de Bakkerij, meldt hij dat opgetogen aan zijn vrien den. 'Hé, dat bord is van ons, van de Bakkerij'. Met deze wetenschap nemen ze de teksten op het bord met extra aandacht nogmaals door. 'Je moet geen oorlog voeren, maar de derde wereld'. „Die snap ik niet", zegt een vrouw in het ge zelschap. 'Ga werken links tuig, 'wensmuur tegen racisme' vallen vooral de enorme davidssterren op. Foto: Mark Lamers in plaats van zeiken over racis me'. Die snapt ze wel. Of toch niet? „Ik ben helemaal niet links. En ik werk ook niet." Haar vrienden lachen. Dan sjokken ze met hun biertjes verder. Als het groepje plaats neemt op een bankje houdt een moeder met kind even stil bij het bord. Haar oog valt op de in gebrekkig Nederlands geschreven tekst 'Alle Cristen zijn varkens. Alle homos zijn ziek.' Schandalig vindt ze het. „Zo'n graffitimuur is natuurlijk vragen om moeilijk heden", zegt ze. „En als je er dan nog groot 'wensmuur tegen racisme' boven zet, lok je na tuurlijk andere teksten uit. Niet iedereen loopt de hele dag met een stift op zak rond om teksten op muren te schrijven. Ik niet in elk geval. De kans dat je een an dere doelgroep bereikt dan waar je op mikt, ligt voor de hand." Initiatiefneemster Jacqueline Schoonwater van Diaconaal Centrum de Bakkerij, zegt zich weinig aan te trekken van deze teksten. „Door er te veel aan dacht aan te geven speel je de onverlaten die dit hebben ge daan in de kaart. Dat er een paar gestoorden in de stad rondlopen die zulke teksten op schrijven, is triest. Maar de be doeling is dat mensen een wens tegen racisme op de muur zet ten. Misschien dat we vandaag een deel van het bord weer wit maken. Want de intentie is goed." lein Hendriks in voorpagina M zijn de tien rechten- uit Teheran in Leiden en groot deel van hun engen zij door in Den rplicht is een bezoek aan de ambassade aag. Rechtenstudenten lurlijk ook niet om spaleis heen, waar zij :k aan het Iran/VS jnaal en het Joego- ïaal. Maar Leiden paald niet overgesla- naar het Acade- en de Hortus, krij- lunch in het Centraal ngebouw en volgen joUege op de Faculteit sgeleerdheid. Al met al ;po er flink de tijd voor: ze g tot de 25ste. is de vraag of ze wel nnen genieten van al dat zij krijgen aange- in gedachten zijn de oorlog. Razieh it daar alleen achter irdt gevoerd om de ,We willen een voor de Irakese be de Verenigde Staten ivallen, moeten ze dat de mensen te helpen. li is het daar niet mee feijn twee meningen in Be oorlog. De eerste is e gevoelens, van wat Dat zegt dat de VS siigde Naties moeten I Saddam is de Hitier 1 heeft ons acht jaar ihten. De tweede me- Be van intellectuelen, 1 minderheid zijn. Zij Tien rechtenstudenten uit Teheran verkennen Leiden, maar hun gedachten zijn bij de oorlog in buurland Irak. Foto: Henk Bouwman denken dat een oorlog onaan vaardbaar is en slecht voor de economie van het Midden-Oos ten." Iran zit dicht bij het vuur. Sohila Hamed Choodbar vreest voor haar land en voor de Irakese be volking. „Deze oorlog zal ook kinderen treffen. Het enige goe de resultaat van een oorlog is de val van Saddam." Mehrad Rayejian Asli zegt te spreken namens de hele groep. .Andere manieren zijn beter dan een oorlog. Oorlog moet echt de laatste optie zijn. Vanuit dat uitgangspunt moet de VN naar de Irak-crisis kijken. Een verandering binnen de Irakese regering bereik je niet door oor log." Even bloeit een discussie op tussen de Iraanse rechtenstu denten. „Wie gaf die chemische wapens aan Irak?!" „Het gaat Amerika alleen maar om de olie." Dan is het tijd voor de lunch. e economie kwakkelt, maar de tverij Brill doet het goed. Het ültaat voor afschrijvingen nam e met 14 procent tot 2,7 mil- i In 2001 was dat 2,4 miljoen. voor een groot deel te danken ikoop van het project Index Is- iat in 2001 op de begroting drukte. Brill heeft dit veel verkochte na slagwerk over de islam overgenomen van de Engelse uitgeverij Bowker. De Index is een periodieke uitgave met lijsten van publicaties over de islam. Koninklijke Brill richt zich vooral op we tenschappelijke uitgaven over geschifede- nis, de oriënt, de islam en andere religies. Brill verkoopt vooral aan bibliotheken en wetenschappelijke instituten in Europa, Amerika en Japan. De uitgever heeft vorig jaar geïnvesteerd in het online brengen van tijdschriften. Het grootste deel van de tijdschriften zijn nu voor abonnees op internet te raadple gen. Twee pronkstukken van Brill, de Index Islamicus en de Encyclopedia of Islam zijn op CD-rom te bekijken. De Leidse uitgever draait al een paar jaar goed. De directie durft echter geen uit spraken te doen over 2003, 'gezien de huidige onzekere^olitTeke en economi sche omstandigheden'. door Wim Koevoet leiden - De fractievoorzitter van D66, O. Welling, verlaat de Leid se gemeenteraad. Hij heeft dat gisteravond gemeld. Hoewel Welling al had aangegeven dat hij deze periode hoogstwaar schijnlijk niet zou volmaken, komt zijn afscheid - ook voor hemzelf - onverwacht De D66'er kan echter door zijn 'thuissituatie' niet langer met volledige inzet als raadslid func tioneren, zei hij. Welling is negen jaar lid geweest leiden - Wethouder Alexander Pechtold van Onderwijs (D66) legt vrijdag 21 maart'de eerste steen van de nieuwbouw van mytylschool De Thermiek aan de Blauwe Vogelweg in Leiden. Behalve een uitbreiding van het schoolgebouw zal het bestaande gedeelte een grondige verbou wing en renovatie ondergaan. De Thermiek is een fusie van de mytylschool in Leiden en de voormalige Vierbotschool in Katwijk. De Thermiek biedt spe ciaal onderwijs aan lichamelijk gehandicapte leerlingen. De school probeert de leerlingen la ter zo zelfstandig mogelijk te la ten functioneren in 'de maat schappij. Tijdens de werkzaamheden zijn de leerlingen van de locatie Lei den ondergebracht in een pand aan de Mamixstraat. Daarna zullen de leerlingen van de scholen in Leiden en Katwijk naar het gebouw aan de Blauwe Vogelweg gaan. De verwachting is dat de nieuw bouw eind november klaar is en dat de circa 230 leerlingen en 130 medewerkers begin 2004 na de Kerstvakantie hun intrek kunnen nemen in het nieuwe gebouw. van de gemeenteraad. Welling: „Ik heb het altijd een eer gevon den om dit werk te doen." Bur gemeester W. Lemstra zei na mens het college en de gemeen teraad dat hij Wellings beslissing 'uiteraard volledig respecteert'. Waarna Welling werd overladen met complimenten. Lemstra noemde hem een plezierig, des kundig en vooruitstrevend raadslid en prees zijn 'tomeloze inzet' en 'gedegen dossierken nis'. „Het is terecht dat u bent uitgeroepen tot raadslid van het jaar", refereerde Lemstra aan de enquete, eind vorig jaar, van het Leidsch Dagblad onder raadsle den. Welling werd daarbij aan gewezen als 'de beste'. „Dit is jammer voor het college, de gemeenteraad, D66én voor de Leidse burgers", aldus Lem stra over het vertrek van Wel ling. P. van Meenen, pas sinds de verkiezingen van 2002 raads lid, volgt Welling op als fractie voorzitter. De vacature die bij D66 ontstaat door Wellings af scheid maakt voor A Stoffels toetreding tot de gemeenteraad mogelijk. (advertentie) Bij T-Mobile beft u tegen één tarief in twintig landen. Zo komt u nooit voor verrassingen te staan. Wilt u meer weten, kijk dan op www.t-mobile.nl of bel: 0800-7112.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13