1 Aftellen voor oorlog kan beginnen ft >Vv IETS 'Leestafelzooiers' van Minerva in beklaagdenbank m verkopen? Z I Natuur mogelijk gevaarlijkste tegenstander Amerikaanse president Bush stelt Saddam Hussein en zijn familie ultimatum Kabinet: Alleen politieke steun voor de VS T" Ik ;i - KLM zoekt naar Nederlanders op 'SARS-vlucht' Hersman stopt met schaatsen Feest tegen overlast in Leiden Stormloop op single Jamai Leidsch Dagblad NR. 43183 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 cht naar Ierland door ifddoekverbod testation van 1MB ot succes mvee zo mogelijk lenhalen frustraties en cessen van imond Anders oppunt van ?n verplaatst >rHSL logers nt niet zeggen dat tschaving geen f'ngen maakt, i iedere oorlog nen je op een manier Hmentaar COALITIE rikaanse president Bush In een tv-toespraak tot %ei rikaanse volk heeft hij ultimatum gesteld. Als Hussein en zijn entou- Sa voor donderdagoch- uur het land hebben wordt Bagdad gewa and ingenomen. Oorlog rijdeiij want het is uit- dat Saddam Hussein voor een slachting be- i/ojpor naar het buitenland i jt ken. Bagdad staat voor de Slag het Binnenhof is politiek bloedvergieten De oorlog tegen Irak 4ijl obstakel bij de vorming t m tweede kabinet-Balke- a DA en PvdA hebben el- ieh 'en te vinden in een for- <lij g, die voor beide partijen dbaar is. Demissionair Balkenende steunt het iSljvan de Amerikanen om van Saddam Hussein e werpen, maar zal er g D Ütaire bijdrage aan leve- oil óel derhandelaar Bos kan atl compromis leven, hoe- e soloactie van Amerika- Iritten afwijst Voor de «sirfemocraten was een oor- Irak afhankelijk van em o de VN-Veiligheidsraad. rikanen en Britten heb- 's echter niet op een stern en len aankomen, wat als een tieke nederlaag van pre en de Britse premier Det worden beschouwd, it zou het niet heb- Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad dinsdag l8 MAART 2003 SPRINTERS door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - De oorlog in Irak kan morgennacht beginnen. De Amerikaanse president Bush heeft Saddam Hussein afgelopen nacht gewaarschuwd dat hij bin nen 48 uur samen met zijn zonen in ballingschap moet gaan. Wei gert hij, dan begint een coalitie onder leiding van de VS een oor log 'op een moment dat wij kie zen', zei Bush in een tv-rede. De VS moeten nu actie nemen, aldus Bush, omdat 'de risico's van passiviteit veel groter zijn' en pogingen om Irak op vreed zame wijze te ontwapenen 'keer op keer' zijn mislukt. De VS, Groot-Brittannië en Spanje be sloten gisteren niet langer te proberen steun te verwerven voor hun ontwerp-resolutie die de Veiligheidsraad vroeg het licht op groen te zetten voor mi litair ingrijpen. Die zou het niet hebben gehaald, zo concludeer den de regeringsleiders. De VS zullen nu met een gele genheidscoalitie de 'serieuze consequenties' uitvoeren waar mee in de unaniem aangeno men resolutie 1441 werd ge dreigd, als Irak zich niet onmid dellijk en onvoorwaardelijk zou ontwapenen. „De Veiligheids raad van de VN heeft zijn ver antwoordelijkheid niet geno men, maar wij doen dat wel", aldus Bush. De 48 uur voor Saddam Hussein geeft de VN tevens de tijd om de wapeninspecteurs uit Bagdad terug te trekken. Die zijn daar al druk mee bezig. Alle buitenlan ders in Irak kregen het advies den haag/gpd - Nederland steunt een oorlog tegen Irak po litiek, maar levert geen actieve militaire bijdrage. Dat heeft het kabinet gisteravond laat beslo ten tijdens een spoedvergade ring. Met deze opstelling hoopt premier Balkenende te voorko men dat de Irak-crisis de forma tie van een nieuwe centrum linkse regering in de wielen rijdt. De Tweede Kamer debatteert vanmiddag over dit standpunt. De PvdA wilde vanochtend nog niet reageren. PvdA-leider Wou ter Bos wil de kwestie eerst met zijn voltallige fractie bespreken- .Gisteren verklaarde Bos dat Ne derland naar zijn mening 'op geen enkele wijze' zou mogen deelnemen aan de ophanden zijnde oorlog in Irak, aangezien de Verenigde Naties daarbij bui tenspel zijn komen te staan. De CDA-fractie koos gisteravond voor dezelfde stellingname als het demissionaire kabinet. Vol gens CDA-vice-fractievooratter Verhagen heeft Irak resolutie 1441 niet nageleefd, en roept het daarom het ingrijpen van de VS en Groot-Brittannië over zich af. De WD wil evenals de PvdA vanochtend eerst met de fractie vergaderen alvorens te reageren. Eerder hebben de liberalen zich echter steeds achter de Ameri kaans-Britse opstelling ge schaard. De SP, gekant tegen een oorlog, acht het kabinetsstandpunt 'on geloofwaardig'. „Je zegt tegen Amerika en de internationale gemeenschap: 'Je mag oorlog voeren, maar wij doen niet mee. Anders krijgen we binnenlandse problemen en verstoren we de formatie'," aldus SP-buiten- landwoordvoerder Harry van Bommel. Hij hekelt de opstel ling van Amerika. Pagina Irak i: Gevolgen van keuze kabinet niet duidelijk onmiddellijk te vertrekken. VN-topman Annan was teleur gesteld over het falen van de di plomatie, en China, Frankrijk en Duitsland blijven ook na van nacht tegen militair ingrijpen. De Russische minister Ivanov van buitenlandse zaken zei dat er geen wettelijke grond voor is. Ook Annan ziet oorlog als een schending van het internationa le recht De VS weerspreken dat echter, en zeiden dat er volgens Britse juristen 'voldoende machtiging' is op grond van re solutie 1441 en de voorgangers 678 en 687. Bush vindt toestemming van de Veiligheidsraad helemaal niet nodig, omdat de VS zich het recht voorbehouden zichzelf te beschermen tegen bedreigingen van hun veiligheid. Volgens Bush is Saddam Hussein zo'n bedreiging, niet alleen omdat hij zijn wapens niet wil opgeven, maar ook omdat hij die kan doorspelen naar terroristen. Dat zou 'honderdduizenden on schuldige mensen' het leven kunnen kosten. Bij hun aanval op Irak lijken de Amerikanen, na een afwijzing door het Turkse parlement, toch gebruik te mogen maken van Turks gebied, mogelijk via het luchtruim. De nieuwe Turkse regering overlegt vandaag over 'urgente' maatregelen. Saddam Hussein heeft aange kondigd zich tot het uiterste te zullen verzetten. De VS waar schuwden gisteren voor chemi sche of bacteriologische aanval len op oprukkende troepen. Zie ook pagina's Irak en Gesprek van de Dag V 2° f r Amerikaanse soldaten kijken op hun basis in het noorden van Koeweit naar de toespraak van president Bush. Hij heeft Saddam 48 uur de tijd gegeven om te vertrekken. Foto: AFP/Eric Feferberg caïro/ap - Als de duizenden Amerikaanse en Britse militai ren in Koeweit de Iraakse grens oversteken om naar Bagdad op te trekken, zullen zij niet alleen met menselijke vijanden te ma ken krijgen, maar ook met na tuurlijke, zoals woestijn en moe ras, hitte en stof. Het weer kan de gevaarlijkste te genstander zijn. Maart in Irak is berucht om zijn zandstormen. Die zullen in april weer gaan lig gen, maar de temperatuur, die nu al boven de 30 graden Celsi us ligt, zal tot ruim voorbij de 40 oplopen. Het is onduidelijk hoeveel verzet van Iraakse troepen oprukkende eenheden zullen ontmoeten. In de Golfoorlog van 1991 gaven de soldaten van Saddam zich bij duizenden over en het gedemo raliseerde en slecht uitgeruste leger zou ook nu weer snel in el kaar kunnen klappen. Meer gevaar lijken de Amerika nen en Britten te moeten duch ten van moslimextremisten en van wanhoopsdaden van aan hangers van het regime die niets meer te verliezen hebben. Door Iran gesteunde sjiitische strij ders zouden ook kunnen probe ren de Amerikanen te vlug af te zijn door steden in het zuiden te bezetten voordat de invasie macht ze kan innemen. De Amerikanen zullen waar schijnlijk van Koeweit in twee colonnes optrekken naar Bag dad, 440 kilometer van de grens: een naar het oosten en de ander langs de rivier de Eufraat. De wegen zijn goed, maar als het Iraakse leger de wegen onbe gaanbaar maakt, is het moeilijk terrein. Het land is namelijk overwegend rul, wat voor zware voertuigen een probleem kan zijn. De coalitietroepen zullen meer dan twaalf bruggen over de Eu fraat, Tigris en hun zijrivieren moeten nemen. Als deze door het Iraakse leger vernield wor den, zullen nieuwe bruggen ge slagen moeten worden of amfi- Troepenopbouw rond Irak ca. 250.000 Amerikanen bievoertuigen moeten worden gebruikt omdat de twee rivieren behoorlijk diep zijn. Zeventig kilometer ten noorden van de Koeweitse grens ligt Bas- ra, de tweede stad van Irak, die de invasiemacht links kan laten liggen of kan proberen in te ne men. Mogelijk zullen sjiitische op standelingen de stad innemen voordat de Amerikanen er zijn. De sjiieten voelen zich door de Amerikanen in de steek gelaten toen zij in 1991 in opstand kwa men, maar de VS geen poot uit staken toen Saddam de opstand neersloeg. Een tweede mogelijke marsrou te loopt langs de Eufraat door de stad Nasiriyah, waar de Ameri kanen kort na de oorlog in 1991 anp/afp bunkers met Iraakse wapens vemietigden.De Eufraat-route voert ook langs Najaf en Kar- bala, twee sjiitische heiligdom men, naar Iskandiriya en Mah- moudiya. Naar verluidt heeft het Iraakse leger rond Bagdad en Kirkuk in het noorden grachten vol olie gegraven, die bij een aanval zullen worden aangesto ken. door Jacob van der Meulen schiphol - De KLM zoekt aan de hand van de passagierslijst een tiental Nederlanders dat afgelo pen weekeinde van Hongkong naar Amsterdam is gevlogen. Aan boord bevond zich een Brit die mogelijk besmet is met de mysterieuze longziekte SARS. Ook de bemanningsleden en andere passagiers worden door de KLM benaderd. De Brit vloog eerst met vlucht KL 0888 van Hongkong naar Amsterdam en vervolgde zijn reis met de KL 2037 naar Man chester. De kans dat de man medepassagiers heeft besmet, is volgens KLM-woordvoerder Houben minimaal. Toch advi seert de luchtvaartmaatschappij de 379 passagiers en beman ningsleden zich bij hun huisarts te melden als ze binnen veertien dagen last krijgen van verschijn selen als hoge koorts, hoesten en kortademigheid. Singapore Airlines weigert zieke passagiers te vervoeren die geen doktersverklaring kunnen over leggen waaruit blijkt dat ze in staat zijn te reizen. Die maatre gel gaat de KLM te ver. Houben: „Het is de verantwoordelijkheid van de mensen zelf om aan te geven of ze een besmettelijke ziekte hebben. We zijn wel extra alert bij het inchecken op Aziati sche luchthavens." Pagina Binnen-/Buitenland: Meer over geheimzinnige longziekte lisse - Martin Hersman heeft gisteren een punt gezet achter zijn schaatscarrière. De rijder uit de SponsorBingo Loterij- ploeg van trainer Jac Orie mist na een teleurstellend seizoen de motivatie en inspiratie om aan een nieuwe jaargang te be ginnen. De 29-jarige Lissenaar beraadt zich de komende we ken op zijn toekomst. Pagina Sport leiden - Met een groot feest voor de jeugd in de Groenoord- hallen wil waarnemend burge meester Lemstra tijdens de ko mende jaarwisseling de overlast in Leiden verminderen. De Leidse politiecommissaris De Meij ziet wel wat in Lemstra's idee. Het afgelopen jaar waren er met name vernielingen en ongeregeldheden in de Ste venshof en de Morswijk. Pagina R1 Amsterdam - Duizenden fans stormen vermoedelijk de ko mende dagen naar de winkel om de single van Idols-winnaar Jamai te veroveren. Van het liedje 'Step right up' zijn al 185.000 exemplaren aan de Ne derlandse handel geleverd. Pla tenmaatschappij BMG denkt dat de singles als zoete brood jes over de toonbank gaan. Pagina Kunst en Cultuur ngen over de oorlog te- lopen dwars door alle geledingen heen- Bos f ta bijvoorbeeld, leiden so- •tt nocratische partijen, behoren toch tot ver- Ie kampen. De vraag van 1 vrede houdt velen ver- riekwart van de Neder- gefli Jvolking wijst een oorlog ied aarv°or geen VN-man- Bij het ontbreken van draagvlak voor een oor- verstandig, dat Neder- lan geen actieve steun vorming van een nieuw leeft juist nü de hoogste ineider door Silvan Schoonhoven leiden - Een tafel van duizend kilo, dertig dronken (oud-) studenten die het ding als stormram gebruiken en één ongelukkige huisgenoot die er per ongeluk tussen staat. Gevolg: één gebroken en één ver brijzelde pols. Mogen Minerva-leden binnen de muren van hun sociëteit meer dan gewone mensen op straat? Die vraag stond giste ren centraal tijdens een marathonzitting van de politierechter in Den Haag. In de beklaagdenbanken zaten niet minder dan *#even Minerva-leden, ondersteun^ door een batterij van vijf advocaten. Een achtste verdachte liet zich vertegenwoor digen. De Minervanen mochten vertellen wat er precies was misgegaan in de nacht van 14 op 15 april 2001, en waarom dat vol gens hen géén openbare geweldpleging was maar gewoon een studentenspelle tje. De eis tegen het hele gezelschap: 100 uur werkstraf en twee weken voorwaardelijk. De Minervanen hadden het slachtoffer al 13.000 euro schadevergoeding betaald. Het ging allemaal om de leestafel, een loodzwaar exemplaar van vijf ir Ster lang. Een oude traditie wil dat het voltallige bestuur van Minerva moet aftreden als de tafel op straat belandt. Dat bestuur mag dat voorkomen door de slepers met vlakke hand te slaan. Zo gezegd, zo ge daan. Aanleiding voor het 'leestafelzooien' (zo als dit oude gebruik wordt genoemd) was een feestje van huize Wallon aan het Ra penburg. Bewoners en oud-bewoners hadden zich al aardig ingedronken toen het gezelschap naar de sociëteit aan de Breestraat ging. Daar speelden ze volgens getuigen een hoofdrol in het geduw en getrek aan de tafel. Zelf opraken ze dat te gen. Ze kwamen om mensen te zien, niet om mee te doen aan een spelletje. Inder daad, het beknelde slachtoffer was per taxi afgevoerd naar het ziekenhuis, en toen hadden ze nog niet in de gaten ge had dat het spelletje uit de hand was ge lopen. „Ik ben zelf ook een paar keer per taxi af gevoerd", zei een van de verdachten ter relativering. „Dat is redelijk normaal." Pagina Ri: 'Je kan op Minerva wel permanent politbureau openen' Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamUMDV Straat Telefoon (i.vm controle nabezexgng) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau E&j automated* betaling s mjn Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1