VEB: Parlementaire enquête beurscrisis ECONOMIE Volker Wessels vast niet laatste beursverlater Omzet Holland Media Groep stijgt 'Loze beloften oorzaak mislukte fusie Corns' Brink verkocht aandelen vlak voor aanslagen WTC SNS wil delen Zurich kopen Vingerafdruk voor printer Bonden tegen hogere BTW voor kappers Autotorens langs A12 Nederlands bedrijf wil oliebranden blussen Ajax beperkt financiële verliezen 'Loonbehoud belemmering reïntegratie' maandag 17 maart 2oo3 0 [1 ise tycoon irdere dood De Franse zakenman jc Lagardere, topman gelijknamige conglo- is vrijdagavond in Pa irleden. Lagardere (75) ief in onder meer lucht- lefensie en media. Hij een van de meest toon- ende ondernemers van jk. Lagardere stierf aan dzanie hersenziekte. In ctie toonde de Franse r Raffarin zich geschokt it verlies van Lagardere. gres zoon Arnaud (41) tbedrijf nu leiden, sa- et Philippe Camus, de jorzitter van het Europe- t- en ruimtevaartcon- lDS, waarin Lagardere ang heeft van 15 pro- wil Hutchison n geld lenen iag - Telecombedrijf KPN ien mogelijk, geen le- rstrekken aan Hutchison Dat stelt KPN-topman lepbouwer in het Duitse to am Sonntag. Hutchi- wil 150 miljoen pond (220,5 miljoen euro) le- N heeft een belang van ent in het Britse bedrijf, roorwaarden aanspraak op een lening. Zo moet on 3G een navenant be esteren. Hutchison 3G :ze maand als eerste er in Groot-Brittannië ITS, de derde generatie telefonie. KPN meent elecombedrijf om die m een lening vraagt. |ce daling Jouwen 6 ston - De dreigende 5; net Irak heeft onder 5 inen geleid tot de nei- ■5 minder uit te geven en 0 in uit te stellen. Dat ',i de index voor het con- invertrouwen in de VS, '3 niversiteit van Michi- enstelt. De cijfers van tuut zijn nog niet gepu- 'imaar via kringen in de le wereld vrijdag naar q ekomen. Het vertrou- j ïlgens een voorlopige jedaald van 79,9 naar 1 het laagste niveau in 1'.! n 10 jaar, en forser dan jj t. Aeer «bedrijven am Het aantal bouw- is in 2001 iets toege en opzichte van het voor. In 2001 waren er ouwbedrijven, een stij- 0,6 procent. Voor het ir achtereen nam het ïdrijven toe, zo blijkt apport van het Econo- istituut voor de Bouw- id (EIB). De stijging van drijven komt doordat uwe bedrijven zich in chreven. Het jaar daar- ikten 1606 bouwbedrij- ctiviteiten. Het aantal in dienst nam licht toe, 0,1 procent. den haag/anp - De maatschap pelijke gevolgen van de crisis op de beurs zijn enorm groot. De po litiek heeft tot nu toe te weinig belangstelling voor deze proble men getoond, zegt P. de Vries, di recteur van de Vereniging van Ef fectenbezitters (VEB). Hij vindt de regels en het toezicht op beurs genoteerde bedrijven ontoerei kend. „Er moet een parlementai re enquête komen naar de crisis op de beurs." Het vertrouwen in de economie en de bedrijven loopt ernstige schade op door schandalen zo als dat van supermarktconcern Ahold. „Ook de exorbitant hoge afkoopsommen voor falende managers doen het vertrouwen geen goed", aldus De Vries. Hij refereert naar de twee gedwon gen vertrokken topmannen van Getronics die het noodlijdende bedrijf 7,3 miljoen euro kosten. „Dan breekt echt mijn klomp. Getronics kan niet eens de eigen schulden betalen, maar wel mil joenen aan falende managers. Een ander groot probleem is volgens de VEB-directeur de pensioentekorten. „De pensioe nen laten enorme tekorten zien. Een parlementaire enquête kan de discussie daarover op gang brengen." De omvang van de beurscrisis de afgelopen jaren is groot, maar de politiek heeft er weinig aan gedaan. „Voor de bouw fraude was veel aandacht, inclu sief de parlementaire enquête, maar de impact van de beurscri sis is veel groter." Hetzelfde geldt volgens De Vries voor de affaire-Margarita. „Als een kwart van de aandacht van de politiek voor Margarita zou gaan naar de vertrouwenscrisis in de econo mie, dan zou ik al erg tevreden zijn." Met een parlementaire enquête kunnen volgens De Vries lijnen en spelregels worden afgespro ken voor het bedrijfsleven. „Ik ben zeker niet voor een over maat aan regelzucht vanuit de overheid, doel is een gezonde economie." hilversum/anp - De Holland Media Groep (HMG), eigenaar van de televisiestations RTL4, RTL5 en Yorin, heeft het afgelo pen jaar meer geld binnenge kregen. De omzet van HMG steeg van 303 miljoen euro naar 318 miljoen euro. De kosten voor een efficiency operatie en reserveringen voor de komende verhuizing van het concern hebben echter tot een negatief bedrijfsresultaat geleid. Die daalde van 11 miljoen euro in 2001 tot een verlies van 17 miljoen euro. Het concern heeft zich tevreden getoond over het afgelopen jaar. Vooral over RTL 4 sprak het in zijn vandaag verspreide persbe richt lovende woorden. „Markt leider RTL 4 bleek opnieuw een kijkcijferkanon te zijn met een gemiddeld zenderaandeel van 17,9 procent onder de doel groep van 20 tot 50-jarigen." Daarmee groeide de zender met 1,6 procentpunt. Het marktaandeel van RTL 5 groeide van 5,4 procent naar 6 procent in de doelgroep van mannen in de leeftijd van 20 tot 50 jaar. Volgens HMG was daar in vooral sport een belangrijke pijler, zoals uitzendingen van de Formule-1-races, de voetbal wedstrijden uit de Engelse Pre mier League en het Wimbledon- rijswuk/anp - Nina Brink, die honderden miljoenen verdiende aan de beursgang van internet bedrijf World Online, heeft 11 september 2001 al haar aande len verkocht. Dat gebeurde en kele uren voor de terroristische aanslagen in New York. De voormalige topvrouw van World Online vertrouwt sinds het beursdebacle *met WOL meer dan ooit op haar intuïtie, zegt ze in een interview met het blad Ondernemend Nederland. Toen World Online naar de beurs ging, had Brink daar geen goed gevoel bij, maar liet ze zich ompraten. „Mijn intuïtie verzet te zich heel sterk tegen de be slissing om met World Online naar de beurs te gaan. Ik heb me rationeel laten overtuigen." De beursgang in maart 2000 kostte duizenden beleggers veel geld. Sinds World Online hecht Brink meer belang aan haar intuïtie, zegt ze. „Wat niemand weet is dat ik in de ochtend van 11 sep tember rond vijf 's nachts in New York wakker ben gewor den. Ik heb mijn bankier in Am sterdam gebeld en tegen hem gezegd: verkoop al mijn aande len. Alles. Nu. En dat was nogal wat. De directie belde me terug om me te vragen of ik wel goed bij mijn hoofd was: ik zou zeker geld verliezen op die manier." Brink verklaarde de bankier dat het een intuïtief besluit betrof: toen werd besloten tot de beurs gang van World Online voelde ze zich net zo. Dat gevoel wilde ze niet meer. „Dat was pure in tuïtie. Het besluit te verkopen was net op tijd, ik ben er niet slechter van geworden. Brink heeft zichzelf eerder om schreven als een 'helderwaarne- mende'. De onderneemster staat tegen woordig aan het hoofd van de investeringsmaatschappij Re- nessence Ventures. tennistoernooi. Televisestation Yorin is na zijn introductie in 2001 volgens HMG inmiddels een gevestigde naam geworden. Het station boekte onder zijn doelgroep, 20 tot 34-jarigen, een marktaandeel van 8.2 procent. HMG valt onder RTL Group. Deze media-onderneming als geheel kwam vorig jaar uit op een nettoverlies van 56 miljoen euro. Dat is veel minder dan de 2.5 miljard euro uit 2001, toen de onderneming gedwongen was tot een grote afschrijving van goodwill. Op de kosten werd vorig jaar 3,1 procent be zuinigd. utrecht/anp - Bankverzekeraar SNS Reaal wil de Nederlandse levensverzekeringen van Zurich Financial Services inlijven. De twee bedrijven onderhandelen ook over de overname van de schadeverzekeringen voor con sumenten en het midden- en kleinbedrijf, zo hebben zij van daag bekendgemaakt. SNS Reaal zegt in een verklaring dat de ovemamegesprekken in een 'vergevorderd stadium' zijn. Het bedrijf wil de onderdelen toevoegen aan zijn verzeke ringsdochter Hooge Huys. Zurich stoot de verzekeringson derdelen af omdat het die niet langer tot de kernactiviteiten vindt behoren. De Zwitserse verzekeraar blijft in Nederland niet-levensverzekeringen verko pen voor grote bedrijven. Dat gebeurt via dochterbedrijf Con tinental Europe Corporate, een pan-Europese verzekeraar. iet Deutsche opgelost Hèt loonconflict bij de loorwegen lijkt opge- vakbonden en werkge- den het gisteren eens 351 oonstijgingen voor de jaren. Dit jaar krijgen )0 medewerkers van de Bahn 1,35 procent op ris, het komende jaar ir 3,2 procent boven- 1 maart legden trein- surs en machinisten verkeer in delen van 20 1 plat, om de looneis te zetten. rdenlast 'i KG in VS 34 se Jam - ING neemt op ba- e Amerikaanse boek- }5 ils een last van 13,1 tiro. De bankverzeke- het miljardenbedrag en, omdat de regels waardering van good- Verenigde Staten zijn t. Dat bleek vandaag irverslag van ING. De ng heeft geen gevolgen winstcijfer van ING, Nederlandse boek- ils is gebaseerd. De ekeraar is verplicht ijfers naar Amerikaan- aven te publiceren, t bedrijf daar een firing heeft. hannover - Een hostess verkleed als politieagent deelt 'vingerafdrukkaarten' uit op de computer- en IT- beurs Cebit in het Duitse Hannover. De kaart is in werkelijkheid een lot waarmee belangstellenden een la serprinter kunnen winnen. De kansen op de prijs: een op 600.000, het aantal bezoekers dat tot en met woensdag wordt verwacht. Foto: EPA/lngo Wagner den haag/anp - Kappers, fiet sen- en schoenmakers, kleding- herstellers en onderhoudsschil- ders moeten in het lage BTW-ta- rief blijven. Dat levert banen op, zo stelden werkgeversorganisa ties VNO-NCW en MKB-Neder- land en de vakcentrales FNV en CNV vrijdag per brief aan de Tweede Kamer. De branches mogen sinds janu ari 2000 het lagere BTW-tarief van 6 procent aan de klanten berekenen. Doel was dat klan ten dan vaker naar een legale kapper of fietsenmaker zouden gaan. De proef is echter mislukt, aldus overheidsonderzoek. De branches hebben amper meer klanten of werknemers getrok ken. Per 1 januari 2004 wil de overheid weer het hoge BTW-ta rief van 19,5 procent instellen. De bonden en ondernemersor ganisaties menen dat het onder zoek niet deugt. „Verlaging van het BTW-tarief heeft wel degelijk positieve effecten op de omzet en daarmee dus op de werkgele genheid in de vijf sectoren, maar dit is onvoldoende in de conclusies van het rapport terug te vinden", aldus de organisa ties, die menen dat een hoger BTW-tarief geen slimme zet is bij de huidige tegenvallende economie. nieuwegein - Mercedes Benz-dealer Pordon heeft een nieuw gebouw in Nieuwegein. Langs de A12 showt het bedrijf in drie glazen torens van elk 28 meter hoog 33 auto's. Deze fungeren zo als billboard. De nieuw bouw bestaat uit een werkplaats, winkel, luxe koffiecorner en een showroom voor ongeveer honderd mo dellen. Foto: ANP/Vincent Boon rotterdam/gpd - Of het tot een contract komt durft hij niet te zeggen, maar directeur J. Lems van Rise is er vast van overtuigd dat zijn specialisten een flinke oliebrand in Irak aankunnen. Het Rotterdamse brandtrai- ningscentrum heeft zich bij het Amerikaanse ministerie van de fensie gemeld voor het verlenen van noodhulp. Het Pentagon is op zoek naar brandbestrijdings- specialisten voor het geval dat Irak een Amerikaanse inval be antwoordt met het in brand ste ken van oliebronnen. Het op de Maasvlakte gevestigde Rise adviseert over brandbestrij- amsterdam/anp - Dankzij deel name aan de Champions Lea gue heeft Ajax de verliezen we ten te beperken. In de eerste zes maanden van het boekjaar 2002/2003 heeft de Amsterdam se voetbalclub een nettoverlies gedraaid van 0,8 miljoen euro. Dat blijkt uit voorlopige cijfers die de voetbalclub vandaag be kendmaakte. Het verlies van 0,8 miljoen bete kent een verbetering van 2,6 miljoen euro ten opzichte van het resultaat over dezelfde pe riode een jaar eerder. Deelname aan het internationale voetbal toernooi heeft er onder meer voor gezorgd dat meer mensen op de tribune zaten in het Are- nA-stadion -in het eerste half jaar. Ook zag Ajax de televisie inkomsten toenemen. De omzet van Ajax groeide in het eerste halfjaar van 27,1 miljoen euro naar 38,6 miljoen euro. ding en preventie. Ook verzorgt het trainingen in het bestrijden van vuur. Jaarlijks maken tien duizenden brandweermensen, bedrijfshulpverleners en off shore-werknemers vanuit de he le wereld gebruik van de trai ningscentra van Rise. Het bedrijf beschikt ook over een zogeheten 'emergency response' team, dat 24 uur per dag paraat staat. Rise staat te boek als specialist op het gebied van het bestrijden van branden op schepen. Als er oorlog dan is het niet on waarschijnlijk dat de Irakezen hun olie-installaties in de brand steken. In dat geval zijn alle handen en is alle materieel om die branden te bestrijden wel kom. Wij hebben de kennis en het materieel." Lems houdt er rekening mee dat de Amerikanen hun eigen brandbestiijdingsspecialisten voorrang verlenen. „De Ameri kanen zijn vooral gespeciali seerd in het bedwingen van brandende olieputten", weet Lems. „Dat is niet onze kracht. Maar een brandende raffinaderij kunnen wij prima aan. Dat is dus een mooie verdeling: de Amerikanen de brandende olie bronnen, wij de brandende raf finaderijen." amsterdam/anp - De leiding van Hoogovens heeft zich laten inpalmen met loze beloften door de directie van British Steel bij de fusie tot Corns in 1999. Dat zei O. van Royen, oud-be stuursvoorzitter van Hoogovens, zaterdag in Het Parool. Een grondige sanering van de Britse poot kwam nooit van de grond. Ook de afgesproken strategie om zich naast gewoon staal te richten op de productie van alu minium en roestvrij staal is niet gevolgd. Van Royen zegt zich verant woordelijk en achteraf ook schuldig te voelen voor de fusie. Tijdens de samengang was Van Royen commissaris bij het be drijf. Daarvoor was hij twintig jaar lid van de raad van bestuur waarvan vijf jaar als bestuurs voorzitter. Aan Nederlandse zijde zijn grote fouten gemaakt. Ook al steunde ik de fusie des tijds met volle overtuiging." Het bestuur van Hoogovens had een andere voorstelling van het te vormen bedrijf voor de fusie. „Dat kwam zwaar bedrogen uit", aldus Van Royen. Een enorme taxatiefout want Corns zou een internationaal bedrijf worden, geen puur Brits- Nederlands. „Het werd echter een enkel Britse onderneming omdat het zich terugtrok op de Britse markt." Toen Corns in financiële proble men kwam, wilde het de alumi- nium-poot verkopen. De huidi ge Nederlandse raad van com missarissen dwarsboomde die verkoop aan het Franse Pechi- ney echter, tot groot ongenoe gen van de Britse top. De zaak kwam zelfs voor de rechter, die ten gunste van de Nederlanders besliste. De huidige topman van Corns, T. Pedder, trad daarom vrijdag af. De 73-jarige Van Royen steunt de houding van de Nederlandse raad. „Commissarissen kunnen niet meewerken aan de afbraak van het Nederlandse gedeelte van het concern." den haag/gpd - De terugkeer van zieke werknemers in het midden- en kleinbedrijf (mkb) wordt belemmerd door de ver plichte bemoeienis van Arbo- diensten en salarissen die gelijk blijven als een terugkerende werknemer een lagere functie aanvaardt. Dit blijkt uit een NI- PO-enquête onder het midden- en kleinbedrijf in opdracht van koepelorganisatie MKB:Neder- land. Als het loon makkelijker kan worden aangepast, zou de helft van alle bedrijven in het mkb zieke werknemers veel makkelij ker terugnemen. Verder moet het mkb zelf kunnen bepalen hoe het omgaat met zieke werk nemers. Dat kan per CAO of branche worden geregeld. In Zeist houdt de werkgeversor ganisatie vandaag een congtes waar wordt gesproken over de Wet Poortwachter. Daarin wordt geregeld wat de procedures zijn bij een zieke werknemer. MKB- Nederland stelt dat kleine be drijven beter zelf hun zaakjes kunnen regelen. Met meer vrij heid zou het ziekteverzuim en de instroom naar de WAO kun nen dalen. „Probleem is dat dat hele proces voor veel kleine bedrijven met een paar werknemers compleet overbodig en ook onbetaalbaar is", zegt J. ten Hoopen van de Stichting Maatschappelijk On dernemen van MKB-Nederland. „Stel iemand breekt een been en het staat al snel vast dat hij over zes weken weer aan het werk kan, dan is de zaak duidelijk. Toch is de werkgever verplicht om het hele circus van de Arbo- dienst-procedure op te starten. Een baas van een klein bedrijfje heeft daar geen tijd voor, dat is onbetaalbaar." Een ander pro bleem is het gebrek aan medi sche informatie. Zestig procent van de werken den in Nederland is actief in het midden- en kleinbedrijf. Vol gens Ten Hoopen is de huidige nadelige wet- en regelgeving voor het mkb extra wrang om dat het ziekteverzuim en de in stroom naar de WAO hier lager ligt dan bij grote bedrijven. Het mkb heeft een ziekteverzuim van 3 procent tegen 8 in het grootbedrijf. De WAO-instroom Ligt bij het mkb op 0,8 procent tegen 1,3 procent bij het groot bedrijf. „Wij hopen dat de partijen in de huidige kabinetsformatie nog eens goed willen kijken naar de belemmeringen voor het mkb als gevolg van de Wet Poort wachter", zegt Ten Hoopen. (advertentie) door Yvonne Jansen Nijmegen - Volker Wessels Stevin, de bouwer die don derdag bekend maakte dat het z'n beursnotering op geeft om opgekocht te worden door de familie Wessels, is waarschijnlijk niet de laatste van de kleinere fondsen die zich op het Amsterdamse Beursplein van de scher men laat schrappen. De beurs heeft z'n magie verloren. Lange tijd was een notering niet uitsluitend een manier om kapitaal op te halen, maar verleende zij bedrijven status en naamsbe kendheid. Nadat er jarenlang de ene beursgang na de andere volgde, was het emissieklimaat door de aanhou dende koersval de laatste twee jaar ononderbroken guur. Dalende koersen zijn niet direct een goede recla me, demotiveren het personeel en zeggen lang niet al tijd alles over de onderliggende waarde van een bedrijf dat, in de woorden van VWS-bestuursvoorzitter Haze- winkel, 'een speelbal van het sentiment' wordt. Ondernemingen geven hun beursnotering op om van kosten en verplichtingen verlost te zijn. Ze kloppen lie ver aan bij participatiemaatschappijen of durfkapitalis- ten. Ze hoeven geen kwartaalcijfers te leveren, geen tijd- vretende bijeenkomsten met analisten, pers en beleg gers te organiseren en kunnen afzien van de soms dure diensten van animateurs om de handel in het aandeel te verlevendigen. De ooit gevierde maar nu uit de gratie geraakte fonds manager van het in small- en midcappers gespeciali seerde Orange Fund Willem Burgers, voorspelde dat een kwart tot eenderde van de kleine beursfondsen op termijn z'n notering zou intrekken. Zover is het niet ge komen, blijkt uit cijfers van Euronext, dat de afgelopen twee jaar 32 lokale noteringen zag vervallen en er 1465 overhield. „Noteringen vervielen niet alleen omdat bedrijven ze lieten schrappen", zegt Euronext-woordvoerster Alice Jentink. „Er zijn ook veel overnames en faillissementen geweest. Jentink vindt het begrijpelijk als bedrijven hun boeltje pakken: „Een beursgang is primair bedoeld om toegang te krijgen tot de kapitaalmarkt. Heb je niet die groeistrategie, dan heeft een notering minder zin." Directeur Cees Oosterhoorn van slotenmaker Axa Sten man, binnenkort beursverlater,'heeft geen seconde ge treurd over het besluit de notering te stoppen. „Je moet een hoop tijd in de beurs stoppen. Als je het optelt steek ik er een kwart van mijn tijd in en mijn financieel direc teur misschien wel de helft." Voor Norit, producent van membramen, filters en de bekende zwarte koolstofpilletjes, was de notering een blok aan het been. De aandelen werdei^opgekocht door durfkapitalist Gilde en overgedaan aan energiebedrijf Nuon. „Sedertdien is er echt een stuk rust in de onder neming gekomen", aldus topman René Kuipers. Eindelijk een zeker inkomen Nu nog een gezonde werkplek CNV strijdt voor arbeidsrechten wereldwijd

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7