Bewindsman: Prijs kip en ei blijvend hoog VERS EN VOORDEEL BINNENLAND 'De oorlog? Nu even niet, ik zit net zo lekker' 1.49 3.49 1.79 Motorvereniging schrikt van groot aantal ongevallen Vriend en vijand wuiven Rosenmöller swingend uit rwijkse ar onveilig Gewonde bij schietpartij op voetbalveld Den Haag Vervoersverbod deels ingetrokken Opnieuw liquidatie in onderwereld Amsterdam Cil Sperziebonen dl Gehakt half om half dl Huistraiteur Sinaasappelsap irlander met kilo coke vast imnes De Franse heeft zaterdag op de jweg tussen Parijs en Len Nederlandse Bgen met 160 kilo coca- rschept. De chauffeur louden. Hij riskeert cel. De cocaïne lag on- ied van de chauffeur. Kg dicht na i ongelukken snelweg A30 tussen ameveld is vanmorgen n na een reeks onge- laarbij zouden enkele ernstig gewond zijn ge- lgens een woordvoer- le politie zijn ten min- i auto's betrokken bij igen op verschillende De vermoedelijke oor een combinatie van jadheid zijn. (bende in en opgerold De politie in Emmen nensen opgepakt in met handel in hard- |f mannen zitten nog lolitie houdt hen on verantwoordelijk voor liseren van drugstrans- inuit Peru, Paraguay, en Bonaire. De cocaï- in de omgeving van in verkocht. inval lerdacht iam - Ongeveer twee mensen hebben giste- i Dam in Amsterdam in demonstratie de 1 op de Koerdische bja in Irak in 1988 In zijn campagne om ische gebieden onder te krijgen, zette de resident Saddam Hus- 88 chemische wapens j zouden meer dan lensen zijn gedood. rallers vrij under politie - Twee gewapende ts die donderdagmid- inkstation in Maas- iofden, zijn de dag na ouding weer vrijgela- i: de politie heeft per e verkeerde advocaat :n. De verdachten (20 worden nog wel ver- "Ir hun misdrijf, maar Ier thuis in afwachting rhtszaak. De agent die hte advocaat voor de moest inlichten, een maand in de da rt. Daardoor werd niet loende advocaat be lt het tweetal een dag ronder raadsman. houdt race tegen )e politie heeft gister een bedrijventerrein en illegale straatrace ito's weten te voor zie personen zijn aan- h. Op welke verden- te de politie IJssel- ii^)ekend. De politie Ie inzet van vijf sur- E^ragens en een motor •i] race te voorkomen, ta weehouders gevaccineerd oi oveehouders in de i (allei worden vanaf an huis gevaccineerd Ito ogelpest. Het minis- )n olksgezondheid is gc emer en wil pas van- lC| oelichting geven. In ch jn negentien mensen k I et de vogelziekte, an hen zijn ruimers, familielid. maandag 17 MAART 2003 - De Beverwijkse Ba- ïveilig. Er is kans op lar, verdrukking door nsenmassa's en veel ngen zijn geblok- t concludeert onder- au COT in een rap- veiligheidsrisico's irwijkse Bazaar, beter de Zwarte Markt ook geconstateerd •tste toeristentrekker Holland -vier mil- :kers per jaar- niet 'er de vereiste ver- De gemeente Bever- lit oogluikend toe. voor bezorgdheid is onderzoekers van iade in kinderspeel- ïldorp. In de kooi- van deze grote over- fltuin kunnen kinde- loten raken. Volgens jaar geleden al ge- veiligheid in Dartel- 'ptimaal is. ieester Weterings bazaar momenteel iet aan de normen', het hem te ver om de eilig te noemen. De 'er stelt dat het risico jJrp nu acceptabel is. den haag/gpd - Bij een schiet partij op het terrein van de Haagse voetbalvereniging Texas/DHB is gistermiddag een man in zijn voet geschoten. De politie hield kort na de schiet partij vier mannen aan, onder wie de vermoedelijke schutter. Gisteravond zaten ze nog vast. Het incident van gisteren ge beurde na afloop van een voet balwedstrijd tussen de tweede elftallen van Texas/DHB en voetbalclub Juventas. De aanlei ding ligt vermoedelijk in een in cident in de eerste helft van de wedstrijd. Een speler van Texas/DHB kreeg het aan de stok met een voetballer van Ju ventas. De trainers van beide elftallen besloten daarop de kemphanen te wisselen. De speler van Juventas belde zijn broer, die met drie vrienden naar het voetbalveld kwam. Na afloop van de wedstrijd rende de broer van de ruziënde speler het veld in en begon te schreeu wen. Hij trok een pistool en vuurde minstens zes kogels af. Daarbij werd een speler van Texas/DHB in zijn voet geraakt. Het is een wonder, meent secre taris Kolb van Texax/DHB, dat er niet meer gewonden zijn ge vallen. „Er liepen zo'n 25 men sen op het veld. Daar omheen stonden ook mensen en vlakbij waren kinderen aan het spelen. Het is te gek voor woorden." Die mening is ook voorzitter Van Rijk van district II van de voetbalbond KNVB toegedaan. „Dit kan natuurlijk niet. Het is de tweede keer dit seizoen dat er op een Haags voetbalveld met een pistool wordt gezwaaid." Vooruitlopen op mogelijke ge volgen voor de betrokken clubs en spelers wil Van Rijk niet. door Mayke Calis bloemendaal - Een vrouw van middelba re leeftijd, bruine plooirok en zijden das je, duwt haar achterhoofd behaaglijk te gen de wand van het strandpaviljoen. Ze heeft haar ogen gesloten en de zon schijnt op haar gezicht. „De oorlog?", vraagt ze. „Nu even niet, hoor. Ik zit net zo lekker en ik heb geen zin om na te denken. Bloemendaal aan Zee, zater dagmiddag 15 maart 2003. Het is druk langs de kustlijn en in de paviljoens die al geopend zijn. Ruim tachtig procent van de Nederland se bevolking denkt dat de naderende oorlog met Irak gevolgen heeft voor Ne derland, slechts vier procent vreest voor de eigen veiligheid, blijkt uit een onder zoek in opdracht van het kabinet. Op het strand waaien mensen lekker uit. De oor log die misschien volgende week al be gint, lijkt hier zo in het zonnetje wel heel ver weg. „De spanningsboog heeft het bij mij begeven", zegt student Jochgem, die met zijn oude schoolvriend Gijs aan een tafeltje op het terras van een strandpavil joen zit. „Door al dat gepraat over die re soluties, steeds denk je: nü valt de beslis sing, maar nee hoor." Gijs haalt zijn schouders op. „Het zal me worst wezen. Als hier iets gebeurt zal het snel en hard zijn." Jochgem: „Een bezetting van drie jaar door een vijand zie ik niet gebeu ren." Alexandra en Hans, beiden werkzaam in de horeca, laten hun 'leenhond' uit op het strand. Zij (21) draagt een wenk brauwpiercing en hij (30) een fluoride rende gele zonnebril. Alexandra's vingers bloeden. „Hij dacht dat mijn hand de bal was", lacht ze. „Ik maak me nergens druk om. Als het komt, dan komt het. Ik kan er toch niks aan doen." Hans vreest dat mensen minder uit zullen gaan en dat zijn inkomsten teruglopen als de eco nomische crisis zich verergert. „Op mijn werk is het anders nog steeds hartstikke druk", zegt Alexandra. Voor terroristische aanslagen zijn ze niet bang. Hans: „Ze pakken het volk niet, maar de ambassa des." „Verschrikkelijk die oorlog", zegt me vrouw Haak, die met haar dochter Lydia en vriendin mevrouw Meenhorst wan delt langs de kustlijn. „Ik heb de Tweede Wereldoorlog nog meegemaakt. De Ame rikanen hebben ons toen gered, maar wie denken ze nu wel dat ze zijn?" Lydia: „Mijn man zegt dat de oorlog goed is voor de economie. Wat stuk is moet ook weer gemaakt worden." De drie vrouwen geloven niet dat de oorlog overslaat naar Nederland. „Het is een ver van mijn bed show. Wat kan je doen? Je kunt geen olie gaan hamsteren." Safka, werkzaam bij een theaterbureau en altvioliste Saskia zijn allebei 26 jaar en allebei dragen ze een lange jas. De zon is warm, de wind koud langs de zee. Van ochtend nog dacht Safka aan de oorlog. „Mijn ouders gaan volgende week zes weken naar Nepal. Lekker getimed, papa en mama!" Zij vrezen voor etnische on lusten in Nederland. Safka: „Ik zie het hier zo uit de hand lopen. Mensen moe ten nu niet tegen elkaar worden opge hitst, iedereen moet juist aardig zijn te gen elkaar." Over een olietekort maken de twee vriendinnen zich geen zorgen: „We hebben toch geen rijbewijs." En de energietoevoer? „Ach, het wordt nu toch steeds langer licht" Voor de Amster dams-Marokkaanse Asmé is de oorlog wel het gesprek van de dag. Ze loopt met de kinderwagen langs de boulevard. „Wij worden nu al aangekeken alsof wij vóór Saddam Hussein zijn." De blonde secretaresse Wïcha zit met haar man en zoontje achter een glazen luifel op een terrasje aan het strand. „Die oorlog komt er helemaal niet en Bush schieten ze eerdaags dood. Ja, echt waar, het loopt met een sisser af. Veel mensen durven niet meer op vakantie naar Tur kije, nou ik zou gewoon gaan, hoor." Haar besnorde echtgenoot is technisch- commercieel medewerker en zegt „Van de vorige Golfoorlog zijn we juistbeter geworden." Een man aan een belendend tafeltje be moeit zich met het gesprek. „Ik ben er van overtuigd dat die oorlog er wél komt en dat de economie een flinke klap krijgt." Hij is bankier. „Maar we moeten elkaar niet de put in praten, daarom is het eigenlijk maar goed dat we hier lek ker in de zon een biertje drinken. Rijswijk/ANP - De Koninklijke Neder landse Motorrijders Vereniging (KNMV) is geschrokken van het grote aantal do delijke ongevallen met motorrijders de afgelopen dagen. Sinds vrijdag kwamen zeven motorrijders om in het verkeer. Uit cijfers die het ministerie van verkeer en waterstaat vorig jaar publiceerde over motorongevallen, bleek dat het aantal gaandeweg het seizoen stijgt en aan het einde van het jaar weer daalt. Maart springt daar niet uit. Toch is de KNMV er voorstander van dat motorliefhebbers, voor zover mogelijk, een rijvaardigheidstraining volgen. „Als het weer beter wordt, begint het bij mo torrijders die in de wintermaanden niet rijden, natuurlijk te kriebelen", zegt KN MV-woordvoerder Beugelink. „Maar het is belangrijk dat ze zich ervan bewust zijn dat ze weer moeten wennen. Ons advies: doe in het begin rustig aan." De Nederlandse Vereniging voor Ver hoogde Motorrijvaardigheid NVVM be gint binnenkort een verkeersveiligheids- actie om motorrijders meer vaardigheid te leren. Dat gebeurt aan de hand van een cursus die de rijders beter verkeers- inzicht en voertuigbeheersing moet ge ven. Van de dodelijke ongevallen waren er twee eenzijdig. Een 22-jarige man overleed doordat hij in Venray door nog onbekende oorzaak viel. Een vrouw kwam om in Siddeburen doordat ze viel en werd geraakt door een tegemoetko mende auto. In Terschuur vloog een 36- amsterdam/gpd - „Paul en ik hebben wat met elkaar. Hij heeft twijfelachtige standpunten en een goed karakter, en van mij weet u dat ik goede standpun ten heb enOud WD-leider Hans Dijkstal had gisteren direct de lachers op zijn hand. Hij mocht als eerste speechen op het feestelijke afscheid van GroenLinks-voorman Paul Ro senmöller. Kameraden en politieke tegen standers van het Binnenhof zijn afgereisd naar Amsterdam om de man die jarenlang het boeg beeld van Groenlinks was een laatste keer in het zonnetje te zetten. Rosenmöller stapte in november vorig jaar op. In het Open Haven Museum zit hij, ge flankeerd door zijn vrouw en moeder, aanvankelijk wat on wennig op de eerste rij maar gaat zich allengs meer met het feest bemoeien. Met Dijkstal zit de stemming er meteen goed in. Hij prijst de wijze waarop Rosenmöller ten strijde trok tegen de twee paarse kabinetten. „Gelukkig was hij af en toe nogal breedvoerig, an ders was het wel een hele effec tieve oppositie geworden." De WDer heeft speciaal voor de gelegenheid zijn saxofoon bij zich. Onder het spelen van Bye Bye Blackbird krijgt hij de aan- Dijkstal (met sax) en Jorritsma op het afscheidsfeest van Paul Rosenmöller in Amsterdam. Foto: GPD/Bram Budel wezige GroenLinksers zo ver dat zij half swingend langs Rosen möller defileren 'om hem nog even aan te raken'. Zelfs oud bewindslieden Wim Kok en An- nemarie Jorritsma (WD) laten zich meeslepen in de geïmpro viseerde polonaise. Vice-ff actievoorzitter Marijke Vos schetst de snelle opmars van Rosenmöller. In 1994 werd hij fractieleider en in 1995 was hij al Politicus en Man van het jaar, 'ook al wist je zelf niet zo goed wat je daarmee aan moest'. In 1998 gold Groenlinks zelfs even als regeringspartij in spe. Het kwam er echter niet van en na de opkomst van en de moord op Pim Fortuyn besloot Rosenmöller alsnog het leider schap over te dragen aan Femke Halsema. „Je vertrek was moe- dig, verstandig, maar ook zo ontzettend moeilijk", zegt Vos weemoedig namens de fractie. Oud-premier Kok geeft vervol gens volmondig toe dat hij er af en toe tegenop zag als Rosen möller in de Kamer het woord vroeg. Hun debatten waren scherp en Rosenmöllers opmer kingen kwamen bij de PvdA'er Kok af en toe hard aan. „Hij kon heel precies dat zeggen wat mij raakte. Vooral als het ging over de kloof tussen rijk en arm." Dan kan Rosenmöller niet stil blijven. „We debatteerden zo omdat we elkaar begrepen en tot in het diepst respecteerden." Hij prijst het leiderschap van Kok 'op een manier waar je he den ten dage naar hunkert'. Met nauw verhulde kritiek op pre mier Balkenende: 'sommige dingen waren vroeger echt be ter'. Want politiek zit Rosenmöl ler in het bloed. Op de vioolmuziek van Herman van Veen verlaat Kok ondertus sen haast onopgemerkt het feestgedruis. Hij gaat buiten op zoek naar zijn fiets. den haag/anp-gpd - Minister Veerman (landbouw) verwacht dat de prijs van kippen en eieren de komende jaren flink zal stij gen. Hij noemt het 'onvermijde lijk' dat de kosten van een beter welzijn voor dieren zullen terug komen in de consumentenprijs. Ook Veerman vindt dat de pluimveesector diervriendelijker moet handelen. „Vleeskippen zakken na zes weken door hun poten onder hun eigen ge wicht", zei hij dit weekeinde in NRC/Handelsblad. In de hele in tensieve sector gaat het volgens Veerman maar om één ding: de laagste kostprijs. Hij vindt bo vendien dat Nederland kippen en eieren uit landen die niet zo netjes met hun dieren omsprin gen, moet weigeren. De minister doet na de uitbraak van de vogelpest in Nederland een oproep de pluimveesector totaal anders te organiseren. Hij vindt dat pluimveehouders er zelf voor moeten zorgen dat zij niet bij de eerste de beste ziekte in de problemen komen. Door de uitbraak van de klassieke vo gelpest blijkt nu dat boeren ner gens heen kunnen met hun af- gemeste kippen en dat al na een paar dagen de eieropslag vol zit. Dit weekeinde nam het aantal mogelijk besmette bedrijven op nieuw verder toe. Met vijf nieu we aangemerkte agrarische be drijven erbij stond gisteren de teller op 42 verdachte bedrijven. Van 43 pluimveebedrijven in de Gelderse Vallei staat inmiddels vast dat zij besmet zijn. Sinds vannacht is het vervoer van eieren in heel Nederland naar verwerkingsbedrijven on der strenge voorwaarden weer op gang gekomen. Vanwege de vogelpest gold een vervoersver bod. Consumptie- en broedeieren uit de toezichtsgebieden mogen al leen worden vervoerd naar ver werkingsbedrijven binnen dat gebied. In de rest van Nederland mogen pluimveehouders broed eieren afleveren bij bedrijven buiten de vogelpestgebieden. Daar worden de eieren verwerkt in menselijk voedsel, zoals ban ket. Het vervoer van consumptie-ei eren buiten de toezichtsgebie den was al langer mogelijk jarige motorrijder uit de bocht toen hij een andere motorrijder wilde ontwijken. Twee andere ongevallen werden vermoe delijk veroorzaakt doordat automobilis ten de motorrijder over het hoofd zagen. De slachtoffers waren 22 en 36 jaar. In Son raakte een 29-jarige motorrijder vol gens de politie waarschijnlijk een fiets- ster. Hij reed vervolgens tegen een boom. In Grave tenslotte kwam gistermiddag een 39-jarige motorrijder uit Ewijk om het leven. De man reed tegen de vangrail. Naam slachtoffer nog niet vrijgegeven amsterdam/gpd - Opnieuw is op klaarlichte dag in Amsterdam een man geliquideerd. Gisteren werd een man in het noordelijke stadsdeel geraakt door vier of vijf kogels. Van de schutter, die er op een motor vandoor ging, ontbreekt tot nog toe ieder spoor. De politie wüde de iden titeit van het slachtoffer nog niet bekendmaken. De politie ver moedt dat de schutter het slachtoffer heeft opgewacht. Het is de derde liquidatie dit jaar in de omgeving van Amster dam. Eind januari werd Heine- ken-ontvoerder Cor van Hout in Amstelveen door twee schutters op een motor vermoord. Zijn lunchgezelschap, botenhande- laar Robert ter Haak, stierf een paar weken later aan zijn ver wondingen. Begin januari werd de 46-jarige George Pflieger in Diemen doodgeschoten. Pflie ger zou in het verleden banden hebben gehad met geliquideer de criminelen als Sam Klepper en Jan Femer. De golf van liquidaties in de Amsterdamse onderwereld is nog niet ten einde, verwacht de politie. Volgens informanten van de politie in Amsterdam zullen nog meer slachtoffers val len als gevolg van een slepend conflict tussen drie concurre rende criminele groeperingen. Justitie en politie in Amsterdam zijn op de hoogte van een aantal namen die in dit verband wor den genoemd. (advertentie) 500 gram I MET GRATIS GEHAKTKRUIDEN kilo,A3T fles 1 liter, 2^5" kilo 2.98 De Van/voor-aanbledlngen zijn alleen geldig met til Bonuskaart tot en met 23 maart 2003. Ruim 2000 motorrijders uit heel Nederland hebben zaterdag in de Westerscheldetunnel geprotesteerd tegen de in hun ogen hoge toltarieven. De motorrijders protesteerden door met 50 kilometer per uur door de pas geopende Westerscheldetunnel te rijden. De demonstranten vinden het niet terecht dat zij evenals automobilisten 4 euro tol moeten betalen. Foto: ANP/Robin Utrecht CU Nü een vollere tas voor minder geld

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3