SPORT Elite-voetballers contra volksjongens Das Duell LINKS B UITEN Ronaldo koopt aandelen club Madrid - De Braziliaanse voet baller Ronaldo heeft de Spaan se tweededivisieclub Salaman ca de helpende hand toegesto ken. De aanvaller van Real Ma drid heeft voor 30.000 euro aandelen gekocht in de club. Ronaldo ging in op het verzoek van voorzitter Juan lose Hidal go om te helpen bij de jacht op een plaats in de hoogste divisie. „Voorzitter Hidalgo is een goe de vriend van me. Ik steun zijn plannen om iets te bereiken met het elftal", zei de Brazili aan. Salamanca, dat in 1999 de gradeerde, staat in de midden moot van de tweede divisie. Massaontslag bij CruzAzul Mexico stad - CruzAzul, een van Mexico's bekendste voet balclubs, heeft tot een opmer kelijke actie besloten om een einde te maken aan de sportie ve malaise. Het bestuur ont sloeg niet alleen trainer Mario Carrillo, maar ook alle spelers. Zij krijgen voor de resterende competitiewedstrijden een aan gepast contract voorgelegd. Cruz Azul vergaarde in negen duels zes punten, alle door ge lijke spelen, en verkeert in de gradatiegevaar. Ook in de Li- bertadores Cup, het Latijns- Amerikaanse clubkampioen schap, vergaat het de Mexica nen niet best met een overwin ning en twee nederlagen. Vori ge week werd met 6-1 verloren van Fenix uit Uruguay. Voetballer eist bij rechter speeltijd milaan - De Italiaan Lorenzo Mattu is naar de rechter gestapt in een ultieme poging speeltijd te krijgen bij zijn club Latina, die uitkomt in de Serie C. De gefrustreerde voetballer is het meer dan zat altijd maar op de bank te moeten zitten. Toen Mattu zelfs bij een onderling oefenpartijtje niet uit het trai ningspak hoefde te komen, was de maat vol. „Ik ben zwaar teneergeslagen door deze ma nier van behandeling. Ik ben niet op zoek naar geld of roem, maar wil wel dat mijn rechten worden gerespecteerd. De club vindt kennelijk dat ik er niks van kan, zonder me ooit een kans te hebben gegeven iets te laten zien." De trainers van de vereniging uit een stadje ten zuiden van Rome hebben wel laten doorschemeren geen ho ge pet op te hebben van de voetbalcapaciteiten van Mattu. Beckenbauer: 36 ploegen haalbaar Berlijn - Franz Beckenbauer denkt dat het mogelijk is het aantal deelnemers aan de eind ronde van het wereldkampi oenschap voetbal in Duitsland in 2006 uit te breiden van 32 tot 36 landen. De Zuid-Amerikaan se voetbalfederatie (Comnebol) lanceerde het plan tot uitbrei ding vorige week als een reactie op het besluit van de FIFA de winnaar van het kwalificatie toernooi van Oceanië recht streeks toe te laten tot het WK. Dat kost Zuid-Amerika en Eu ropa een 'halve plaats'. De FIFA schoof het voorstel door naar de Duitse organisatoren. Vol gens Beckenbauer, voorzitter van het organisatiecomité, is het geen probleem vier extra ploegen toe te laten. Gelijkspel brengt geluk en winst londen - Voor voetballers en trainers betekenen gelijke spe len slechts puntenverlies, voor sommige gokkers echter dikke winst. In dit geval liefst 590.000 euro. Een onbekend gebleven buitenlandse zakenman noem de in een wedkantoor van Wil liam Hill in centraal Londen zes wedstrijden die gelijk zouden eindigen, nadat de uitspelende ploegen bij rust hadden geleid. Hij had er vijf goed, waaronder de Champions League-duels Ajax - Valencia (1-1) en Inter - Newcastle United (2-2). Zijn in zet was 107 euro. Gedenkteken voor Kuiper denekamp - Het zijn niet de eerste de beste oud-wielerprofs. Bernard Hinault, Bernard The- venet, Gilbert Duclos-Lasalle, Francesco Moser, Jan Raas en Peter Post. Stuk voor stuk inter nationale beroemdheden die over vier weken, op vrijdagmid dag 11 april, in het Franse dorpje Hem aanwezig zijn bij de onthulling van een gedenk teken voor Hennie Kuiper. De plek in Hem is uitgekozen om dat Kuiper in 1983, het jaar dat hij Parijs-Roubaixwon, daar een van de meest spannende momenten uit zijn carrière be leefde. Hij fietste door een diep gat, brak daarbij zijn voorwiel, en moest vervolgens tientallen seconden wachten op hulp. Die kwam toch nog op tijd, waarna Kuiper de klassieker won. maandag 17 MAART 2O0J UIT G ES PROKI éArd Schenk ov krant: „Wegaan niet springen a ten. Dat gaat te ver. Alhol wat is er op tegen dat te d de baan wordt gedweild? FC Zwolle-speler Marco lofsen over zijn voormal coach Dwight Lodewege Elf: Lodeweges zit altijd met handen aan zijn wenkbn te plukken. Dat deed mei aan een TV-serie van vrot Wicky de Viking. Die wrei kens met een vinger rond neus voor hij een oplossii vond. Werkloos voetbaltrainei Jacobs in Voetbal Intern nal (VI): Als de sponsors je maari aardige knul vinden. als\ maar een boekje in je ha\ houdt tijdens de wedstrij driftig aantekeningen nu denken ze meteen dat jet vakman bent." Idem: Rinus Israel en Ab Fafié ben beiden een bypass, Hi Dorjee is zelfs al overleda hartproblemen. Daar zal zo snel last van hebben, i gooi alles er meteen uit." Coach Jac Orie over zijn schaatsloopbaan, in Spo week: „Mijn carrière was een en drevenheid, maar het wa Het was nooit goed genot nooit snel genoeg, nooit h genoeg. Het stopte niet. II de man zonder rem. PSV-voorzitter Harry vj in De Telegraaf: „Ik vind wel dat we wat boarder mogen zijn voor wat door onze oiiders en ouders is opgebouwd. Als der worden en ergens woi neergezet in een huis, me man bij elkaar en één vei ster, dan zeg ik: dat hebb mensen niet verdiend. De Zuid-Afrikaanse Ajai Steven Pienaar in VI: „Ik mis mijn moeder en i den natuurlijk, maar va eten is hier dramatisch. I moeder heeft me gelukki\ koken voordat ik naar Ai dam vertrok en nu kan il wat Afrikaanse maaltijdi reiden. Volleybalcoach Toon G< brands in VARA TV Mag Tja, je bent zoals je beni een krijgt z'n eigen pakkt plussen en minnen mee.' Bokser Nordin Ben Sala geboren in Marokko, in Handelsblad: „Echt, geloof me: lastige J kaantjes? Keihard aanpc gewoon een pak slaag gei Dat is de enige manier. Opnieuw Nordin Ben Sa „Ik zeg altijd: ik ben een i moslim, maar een goed n PSV-scout Hans van der oud-trainer van onder i Quick Boys, in VI: „Als je je te groot voelt vo Haarlem-TOP Oss, ben jt klein voor Barcelona-Ret drid. Idem: „Hobby's heb ik niet. Mij en voetbal, daar draait n ven om. Ja, sommigen ze, dat ik oogkleppen op hel kan hen niet eens ongeil) ven. Jermaine Holwijn, nu Sl vogels/Telstar, voorheei Vale, in Goal!: Over Het Kanaal mag D Beckham niet in een Voll gen Golf rijden. Hij móet Ferrari besturen, omdat I ster is!" Schaatsster Anni Friesii over haar sterrenstatus Duitsland, in het Algem Dagblad: „Ik kan niet everybody's i zijn, niet de lieveling van een. Ik ben ook maar een Ik ben ook wel eens moe. Henk Wisman, oud-trai van Quick Boys en Rijn! Boys en nu trainer van divisieclub Volendam in „Als het in je kop niet got dan kun je nog zoveel tal hebben, maar zul je hett uithalen. Feyenoorder Robin van in VI: „Mido moet lekker eigen blijven, maar het wel ietI training laten zien. Gewt lemaal los gaan. Veel scoren, dat is de eni ge manier. Dan hoor je ook niemand meer over die Ferrari. Voetballers uit chique milieus, verenigd in eliteclubs, vorm den tot in de jaren twintig van de vorige eeuw de hoofdmoot van het Nederlands elftal. Daar na drongen steeds vaker wat toen volksjongens werden ge noemd tot het Oranjeteam door. Niet altijd tot genoegen van de heren van stand. Zij hielden buiten de krijtlijnen gaarne eni ge afstand tot het 'lagere' deel van de ploeg. Bij de Olympische Spelen van 1924 in Parijs kwam dat verschil tot een pijnlijke uit barsting. Het staat prachtig be schreven in het recent versche nen deel 2 van het seriewerk 'Oranje toen en nu' van journa list Matty Verkamman. De sfeer in het elftal is in Parijs al niet goed, de tweedeling voel baar. Op een avond, vlak voor het duel tegen Roemenië, wil Kees Pijl van het volkse Feijen- oord zich in het hotel voegen bij een groepje spelers dat zit te bridgen. Onder hen de latere artsen Gejus van der Meulen (HFC) en Hans Tetzner (Be Quick) en ir. Harry Denis (HBS), de elite. Pijl zit nog niet op zijn stoel of een der bridgers zegt zonder hem ook maar aan te kij ken: „Meneer Pijl denkt dat hij zo maar kan aanschuiven?" Het is de druppel die de emmer doet overlopen. De Feijnoorder ont steekt in grote woede over deze neerbuigende behandeling en pakt zijn koffer. Hij wil nog maar één ding: naar huis. Offi cials proberen hem tegen te houden, maar vergeefs. Alleen de hem achterna geholde Engel se trainer Townley lukt het om hem tot andere gedachten te brengen. Op bevel van de lei ding bieden de bridgers hun ex cuses aan. De rel wordt met ver eende krachten buiten de publi citeit gehouden. Pijl schiet er te gen Roemenië vier in (6-0) en scoort later ook nog in de be ruchte, op het nippertje verloren wedstrijd tegen het grote Uru guay (1-2). Maar veel plezier in Oranje met die heertjes heeft hij niet meer. Hij blijft steken op vijf interlands. (Voor Feijenoord speelt hij in de periode 1916- 1932 307 wedstrijden en scoort daarin 310 doelpunten). Een jaar later, op 15 maart 1925 tijdens de interland België-Ne- derland, zorgt een andere 'volksjongen' (en weer een Feij- enoorder) opnieuw voor beroe ring. Linksback Kees van Dijke slaat in de 28ste minuut van de eerste helft de bal uit het door keeper Van der Meulen verlaten doel. Dertigduizend toeschou wers zien het, de Engelse scheidsrechter Kingscott ont gaat het. Hij geeft hoekschop. Een hels lawaai barst los. Kings cott voelt dat er iets niet in orde is en raadpleegt de (Belgische) grensrechter. Maar die spreekt alleen Frans. De arbiter begrijpt hem niet en dus blijft het bij een hoekschop. De Belgen zijn ra zend, de hele wedstrijd blijft het onrustig op de tribunes. Tot overmaat van ramp schiet de HBS-er Charles van Baar van Slangenburch met een verre ko gel Nederland ook nog eens naar de zege. Maandenlang blijft het incident gisten tussen België en Neder land. In de algemene jaarvergadering van de NVB in augustus 1925 betitelt de chique Sparta-afge- vaardigde (en journalist) Doe Hans de handeling van Van Dij ke als wangedrag. „Het is mis schien nog niet onsportief de bal uit het doel te slaan, maar ik acht het noodzakelijk dat een speler dit dan wel eerlijk aan de scheidsrechter meldt." Zo wa ren ze toen nog. Het NVB-bestuur is het met Hans eens en laat dit de Belgen ook weten. Die denken dat de Voor iedereen zichtbaar slaat Van Dijke de bal uit het Nederlandse doel. Archieffoto interland zal worden overge speeld, maar dat is nu weer niet de bedoeling van de NVB. Hier na ontstaan weer nieuwe steke ligheden. De interland van 1925 is in de annalen geboekstaafd als 'de wedstrijd van Van Dijke'. Het in cident is altijd aan hem blijven kleven. Enkele jaren voor zijn dood op 80-jarige leeftijd zei hij er dit over .Anderen worden herinnerd door een fraai doel punt of een prachtige redding, maar ik ben altijd de man geble ven die met zijn handen aan de bal zat." Hij leek er niet mee te zitten. Ruud Paauw DU Is de zesenvijftigste aflevering van een serie over de geschiedenis van de sport Pito Paulina in actie in 1996. Archieffoto: Taco van der Eb kreeg ik last van mijn nek en mijn rug. Verder dan een recre atief potje zaalvoetbal, als kee per, ben ik nog niet gekomen. Nu ben ik weer goedgekeurd en probeer ik weer lekker te gaan ballen. Een plaats als laatste man bij UDWS is waar ik op uit ben. Tenminste, als na al dat fiisie- gedoe de club nog bestaat. Als er een nieuwe vereniging aan de Boshuizerkade komt, dan ga ik daar niet bij spelen. Dan stap ik over naar Lugdunum en mis schien mijn jongste broertjes ook. Om bij die club het eerste elftal te halen, in de derde klas se, daar ga ik me dan heleméal voor inzetten. Nee, mijn voet balloopbaan is nog niet afgelo pen." UIT HET OOG De lijdensweg van de Leidse voetballer Pito Poulina duurt nu al vier seizoenen. De stukadoor die af en toe als barman dienst doet in café 't Uilenest, scheurde zijn achillespees en de revalida tie werd in de weg gezeten door een auto-ongeval. Toch hoopt de geboren Antilliaan, die volgende week 31 jaar wordt, dat hij bin nenkort weer 'in het oog' komt. Afgelopen woensdag trapte hij voor het eerst weer in de buiten lucht tegen een bal, op het oe- fenveld van UDWS. „En dat viel reuze mee. Het was dan wel niet met de selectie, maar met het derde elftal. Ik zie het als een grote uitdaging om op termijn weer in het eerste elftal terug te keren. En dat gaat lukken. Mijn achillespees was al een tijdje ontstoken toen het gebeurde. Niet eens op een voetbalveld. Ik liep na een potje zaalvoetbal naar de kantine. In de periode daarna heb ik me echt zitten verbijten. Vooral als ik naar mijn broertjes Rocky en Nino ging kijken die bij Blauw zwart speelden. Ze zijn nu weer terug bij UDWS. Daar ben ik wat minder vaak gaan kijken. Een tijd lang was ik dé man bij de vereniging, maar nadat ik mijn blessure had opgelopen, heb ik toch bar weinig van de club gehoord. Dat is me een beetje tegengevallen. In tegenstelling tot mijn jongere broertjes heb ik nooit de aan drang gehad om bij UDWS - daarvoor LDWS - weg te gaan. Ik had er mijn vrienden en zo makkelijk laten ze je niet gaan. De derde klasse was het hoog ste niveau waarop we speelden en ik kan me ook een degrada tie naar de vijfde klasse herin neren die we weer in een sei zoen rechtzetten. Het was vorig jaar de bedoeling om weer voorzichtig de draad op te pak ken. Door een auto-ongeval De volleyballers van Dynamo winnen de Top Teams Cup. Apeldoorn. Maart 2003. Foto: ANP/Ed Oudenaarden A nni Friesinger won vorig jaar olympisch goud /I op de 1500 meter, maar de 'schaatskoningin' van Salt Lake City heette Claudia Pechstein. Pechstein heeft er altijd 'n handje naar gehad om - laten we zeggen - op dat ene toernooi het beste uit zich naar boven te halen. Eens in de vier jaar laat ze zich 'Goldstein' noemen, door de Duitse pers. Claudia Pechstein is, zoals ze dat tot voor kort in Duitsland aanduidden, een Ossi. Ze komt uit de vroegere DDR, net als Gunda Niemann. Hartsvriendinnen zijn Niemann en Pechstein nooit geweest. Misschien is dat ook wel uitgesloten, als je eikaars grootste concurrenten bent. Niemann won 19 World Cups, boekte 98 wereldbekerzeges en werd 8 keer Europees én wereldkampi oenHierbij vergeleken is Pechs- teins erelijst een kattebelletje. Maar zodra de olympische ringen in het geding waren, ontsteeg Pechstein haar rivale. Neem de olympische vijf kilometer van Nagano, 1998. Niemann zette in op drie keer goud. Ze won de drie kilometer, maar verloor de 1500 meter (Tim- mertje, Timmertje') en zou dat rechtzetten op de langste afstand. Als eerste vrouw gelukte het Nie mann de 5000 meter in minder dan zeven minuten af te leggen. Maar één race later verlegde Pechstein de nieuwe grens met nóg vierhonderdste. Dat waren interessante duels, voor ons. Maar de Duitse pers merkte de tweestrijd nauwelijks op. Het was een duel tussen twee Ossi's, nou en? En toen was er Anni. Jong knap, vrolijk in het le ven staand en bovendien een geboren Wessi. Anni Friesinger opende niet alleen deuren naar de commercie, ze opende ook de ogen van de Duitse televisie. Schaatsende vrouwen zijn niet meer van het scherm af te slaan. Waarom, vanwege de successen? Ja. Nee. Die wa ren er ook ten tijde van Niemann al. Waarschijn lijk is de rivaliteit tussen Friesinger en Pechstein zoveel interessanter dan de vete tussen Niemann en Pechstein omdat de huidige tweestrijd rust op een diepere bodem. De tegenstelling Oost-West. Op de Nederlandse televisie willen Friesinger en Pechstein zich nog wel eens opwerpen als dikke vriendinnen. Dat zijn ze niet, maar voor onze ca mera's doen ze graag alsof. Nee, het is helemaal niet waar dat ze met modder gooien naar elkaar. Hoe komen we daarbij? Allemaal verzonnen, hoor, door de op rellen beluste Duitse pers. „Je weet hoe dat gaat bij ons", zegt Anni dan. „Ze blazen alles op hier", stemt Claudia in en kweb belend lopen ze dan samen het beeld weer uit. Je bent geneigd ze op hun woord en mooie ogen te geloven en eerlijk gezegd beschouwden we Bildzeitung toch al niet als de meest betrouwbare bron. Maar van de week zond het ZDF een documen taire uit, 'Das Duell'. Maandenlang zijn Claudia en Anni van nabij ge volgd en uitgebreid komen ze aan het woord, niet mét maar óver elkaar. Ik kon mijn ogen en oren niet geloven en ik zeg u: onze opvatting over Bild moeten we nodig bijstellen. Een kwa-li- teits-krant! In het begin van de documentaire waren de uitspraken van de dames over elkaar met enige fantasie nog subtiel te noemen. Claudia: „Zij is van InzelLplat telandsmentaliteit. Anni: „Zij komt uit Berlijn. Uit de.stad.(Bij dat laatste woord trekt Anni een gezicht alsof de vra gensteller zojuist een wind heeft ge laten.) Claudia:Als Anni wint, feliciteer ik haar. Als ik win, feliciteert zij mij, soms ook Anni: „Het verschil tussen ons? Ik ben open en eerlijk" Claudia: Vriendinnen zullen wij niet worden, nooit." Anni: „Wie heeft - en uiteindelijk ook voor haar - de deuren naar de commercie geopend? Ze zou blij met mij moeten zijn. Claudia: „Wir können uns nicht leiden!" (De echo van dit laatste woord galmt nog enige tijd na, mooi staaltje geluidstechniek, ja, laat dat aan de Duitse kwaliteitspers maar over.) Einde lijk is het hoge woord er dus uit. Friesinger en Pechstein kunnen elkaar niet uitstaan. Wat ze ons in Berlijn ook weer op de mouw wil len spelden, geloof het niet. Ze hebben een hekel aan elkaar. Frank Snoeks

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 26