Jeugdig LZ pakt titel voor clubs 'Ik begon te ademen als een stoomlocomotief SPORT Malchasian speelt 'werkelijk een wereldpartij' tegen FV] Oegstgeest '80 ziet achtervolger langszij komen Jeroen Ligthart plaaggeest voor oude ploeg BS Leiden De Zijl elfde LSG verras 'Mannscha Foreholte houdt lang stai met gelegenheidskeepster Zilver voor Hilgersom schaatsen - Femke Hilgersom uit Stompwijk is in Heerenveen tweede geworden bij de 16-jari gen in de Viking Race, het jaar lijkse schaatstoernooi voor de internationale jeugdtop. Bij de 17-jarigen werd Sanne van der Star tweede en de Woubrugse Margot Boer derde. Broes Ver vliet (13) van de Leidse ijsclub IJVL eindigde eveneens op de tweede plaats in zijn leeftijdsca tegorie. Scholtes pakt prijs kunststoten - De Voorschoten- se kunststoter Rob Scholtes is derde geworden op een inter nationaal toernooi in Maas tricht met zestien deelnemers. Ruud de Vos won, Ger Holka werd tweede. maandag 17 maart 2oo3 door Ron Hoogendam tafeltennis - Scyila kon on danks een 5-2 nederlaag tegen FVT terugzien op een geslaagde uitvoering van het eerste halve- finaleduel van de lentecompeti tie. 'Geen' Leidenaar die ermee zat dat de ploeg volgende week tijdens de return in Rotterdam zo goed als kansloos is voor de finale. FVT in deze vorm is rijp voor zijn vijfde landstitel. Ondanks de suprematie van FVT gaf Scyila in de eigen goed bezochte zaal goed partij. In de openingspot maakte Edgar Mal chasian het leven van zijn oppo nent Barry Wijers meer dan zuur. Malchasian heeft bijna al les in zich om een grote tafel tennisser te worden, maar dan zal er op mentaal gebied nog wat geschaafd moeten worden. Zo kon de kleine Armeniër een 7-2 voorsprong in de eerste game en een 3-0 voorsprong in de tweede niet vasthouden. Hij verloor met 0-3. Door een vlotte nederlaag van Mark Heemskerk tegen Segun Toriola werd de stand 0-2. Gerard Bakker had in de derde partij geen problemen met Roy Visser. Bij de pauze stond het 1-3 omdat Scyila het dubbel met 0-3 verloor. Na de rust veerde Malchasian weer op. Tegen Toriola kreeg hij meerdere keren de handen van het publiek op elkaar. Met for midabele rallly's greep hij de eerste game en koesterde hij in de tweede een gamepoint. Maar de aalvlugge Afrikaan gooide er een tempoversnelling tegenaan en bepaalde met 1-3 winst te stand op 1-4. „Hij speelde wer kelijk een wereldpartij", was coach Bakker senior vol lof over Malchasian. „Maar hij mist nog een paar kwaliteiten om een all- rounder te worden en natuurlijk 200 wedstrijden ervaring." Mark Heemskerk verzachtte de uitslag, die door de verlies beurt van Bakker tegen Wijers op 1-5 kwam, door in de aantrekkelijke slotpartij Roy Visser te verslaan (11-9, vijfde game). In de degradatiepoule zegevier de De Treffers/Lelystad met duidelijke cijfers, 5-2, over Bran- dersstad. In Roelofarendsveen waren Frank Rengenhart en Me- rijn de Bruin te sterk voor hun Schiedamse opponenten. Osa ma Elmak verloor twee keer. Pecos mag na de 7-3 zege tegen en in Alkmaar hoop blijven koesteren op handhaving in de eerste divisie. Herman van den Broek speelde een grote rol met drie winstpartijen. Dennis Visser was met twee gewonnen partij en ook sterk op dreef, in tegen stelling tot zijn betere, maar nog niet fitte maatje Ron Schipaan- boord, die eenmaal aan de goe de kant van de score bleef. In de tweede divisie (groep 2) gaan de reserves van Scyila na zes duels verrassend aan kop, met vijf punten voorsprong op Victoria. Avanti, uitkomend in dezelfde poule, kwam dit weekeinde tweemaal in actie. Thuis tegen hekkensluiter FTTC werd in ge handicapte samenstelling met 6-4 verloren. Van Ilac, nummer voorlaatst, werd met 6-4 gewon nen. Het Hazerswoudse team staat nog maar net boven de ro de streep. Docos had met Amemuiden nog een appeltje te schillen, maar kwam in eigen zaal van een koude kermis thuis: 4-6 ver lies. De kansen voor de titel in de derde divisie zijn hierdoor gereduceerd. Ed van den Berg, die tweemaal won, verslikte zich tot zijn te- leursteling in Hakkenberg. De vrouwen van Pecos vei in Oudenbosch met 6-4 va ce Versa '51 en staan in del de divisie op de tweede i drie punten achter Sar, i mende tegenstander in scuyl. Jeanine Huiden hieli team hoogstpersoonlijk been met drie enkelzeges e aandeel in de dubbel, bleef in groep 2 van de t\ divisie steken op 5-5 tegei en zag het gat met koj GTTC alleen maar groter den. Nadia Huizer en D van der Meer pakten twee spukenisse/leiden - Op de slot dag van de competitie kon het al lang niet meer fout gaan, maar de Nederlandse titel voor LZ 1886 werd er niet minder uitbundig om gevierd. En ook de scherpte en de motivatie van de Leidse zwemmers hadden niet te lijden onder de gedachte aan het na kende feestgedruis. Sterker nog: in het Rivièrabad in Spijkenisse verdubbelde LZ gisteren z'n toch al niet geringe voorsprong op de naaste concurrenten. Die groeide tot een gigantisch gat van meer dan 200 punten. De groep van ruim vijftig LZ- zwemmers vierde het lands kampioenschap gisteravond on der het genot van een buffet in de kantine van tennispark Ste venshof, waar ze ook werden toegesproken door de wethou der van sportzaken, Alexander Pechtold. Het nationale kampi oenschap in de A-categorie was voor LZ een logisch vervolg van de prestaties in de voorbije sei zoenen. De Leidenaars debu teerden drie jaar geleden op het leiden - De Zijl/LGB is in de B-competitie op de elfde plaats geëindigd. Gisteren vielen vooral de prestaties op van Kim van Polanen, die twee pr's zwom, Femke Heemskerk (driemaal goud) en Bas van Veldhoven (drie maal goud). In totaal haalden de Leidse zwemmers zestien eerste, drie tweede en zeven derde prijzen. hoogste niveau met een plaatsje in de middenmoot, het jaar daarna besloten ze als vierde vereniging van Nederland en vorig seizoen eindigden ze op de derde plaats. Trainer Gerard Meurs beaamt dat de toekomst er rooskleurig uitziet voor de club, die vooral heel veel jonge talenten in de gelederen heeft. „De jeugd heeft de toekomst. Als we op deze De zwemmers van LZ 1886 werden met grote overmacht Nederlands kampioen. Foto: Mark Lamers voet verder gaan en de progres sie zet door, dan kunnen we de komende jaren nog wat moois beleven. Dat komt enerzijds omdat er veel talent in deze groep zit, maar vooral ook om dat ze allemaal heel graag beter willen worden, ze maken graag gebruik van de mogelijkheden die wij ze bieden." Maar Meurs ziet ook problemen opdoemen nu sommige van zijn pupillen het predikaat 'talent' ontgroeid rijn. „LZ is de laatste jaren heelefg op de goede weg, maar doorgroeien wordt heel lastig met het beperkte aantal trainingsuren dat we tot onze beschikking hebben. We moe ten nu al uitwijken naar Voor schoten en af en toe naar Kat wijk. En onze beste zwemmers moeten zelfs naar Amsterdam, Amersfoort en Beverwijk als ze twee keer per dag willen trai nen." Meurs noemt de namen van Lenneke van Schaik en Joost Krommenhoek als voor beelden van zwemmers die mo gelijk hun heil elders moeten zoeken, bij een andere vereni ging, als ze ooit hun hoge ambi ties waar willen maken. De trai ner heeft wel een suggestie om het probleem met de trainingsu ren op te lossen. „Als je het mij vraagt, moeten ze zwembad De Vliet gewoon overdekken, zodat we daar het hele jaar gebruik van kunnen maken." Creemers verrast door snelle Hagenaar door Lukas van de Wetering atletiek - Edgard Creemers heeft gisteroch tend in Voorschoten dure punten laten liggen in de strijd om de eindzege op de 10 kilometer in het Zorg Zekerheid circuit. Hans Wubben, de grootste concurrent van de Leidenaar, ont brak bij de Voorschotenloop, maar ineens was daar Hakim Najib van Haag Atletiek, die niet deelneemt aan het circuit, die Creemers in de laatste kilometer nog voorbijkwam. Daarmee verzuimde de atleet van Leiden Atletiek zich een gunstige uitgangspositie te verwerven. Met nog twee lopen te gaan is nu nog alles moge lijk. Creemers is tijdens de volgende wedstrijd, de Braassemloop in Roelofarendsveen, op va kantie. Als Wubben die wedstrijd wint, moet de Leidenaar de laatste wedstrijd in Noordwij- kerhout winnen om het circuit op zijn naam te schrijven. Creemers had het dus niet makkelijk in Voor schoten. Voor de pupil van Bram Wassenaar duurde de loop zo n drie kilometer te lang. Hij ging na zeven kilometer nog ruim aan kop, maar zag in de laatste kilometers zijn Haagse tegenstrever in rap tempo naderbij komen. In de laatste kilometer werd Creemers bijgehaald om aan de finish ruim twintig seconden toe te geven. „Na zeven kilometer ging het licht uit", zei hij. „Toen begon ik te ademen als een stoomlocomotief, ik hoorde zelfs mensen ver wonderd spreken over mijn ademhalingstech niek. Langzamerhand zag ik vanaf dat mo ment Najib ook steeds dichterbij komen." De laatste twee wedstrijden uit het circuit zijn op 13 en 27 april. Bij de vrouwen ging op de 10 kilometer de overwinning naar de verrassend sterke Moni que Bruins (Haag Atletiek), die Linda van Wely (Phanos) voor het eerst een nederlaag toe bracht. De Amsterdamse is echter al zeker van de overwinning in het circuit. Waar de strijd op de 10 kilometer bij de heren nog volledig open is, is in alle andere catego rieën de spanning al weggenomen. Op de vijf kilometer bleek bij afwezigheid van klasse mentsleider Hans van Beek ook een Hagenaar, te weten Albert Beekhuizen, de snelste. Opval lend is dat zeven atleten van Leiden Atletiek zich bij de eerst tien schaarden. De beste van hen was de pas 19-jarige Pascal Noort, die goede zaken deed in de strijd om de tweede plaats in het circuit. Noort was niet de enige tiener van de Leidse vereniging bij de eerste tien. Ook Richard Pleeth, die met de vijfde plaats als eerste Voorschotenaar eindigde en zich daarmee 'kampioen van Voorschoten' mag noemen, en zijn trainingsmaatjes Vincent Anker (6de) en Maikel Stolwijk (9de) behaal den ondanks hun jonge leeftijd toptien-klasse ringen. De wat oudere Michiel Molevelt ein digde in de krappe vijf kilometer op de derde plaats. Bij de vrouwen won veterane Leny van der Plas (Leiden Atletiek) met grote voorsprong. Ook zij lijkt, mede door het ontbreken van haar onlangs geopereerde clubgenote Sabine Gorter, zonder veel problemen op de eindzege in het circuit af te stevenen. Na afloop van het circuit gaat de Katwijkse het vanwege chroni sche knieproblemen rustiger aan doen. Ook Henk van Velzen, derde op de vijftien ki lometer, liep in Voorschoten een van zijn laat ste wedstrijden op topniveau. Na het NK halve marathon, dat op 29 maart is ingebouwd in het programma van de City-Pier-Cityloop, be sluit ook deze atleet van Leiden Atletiek zijn topsportcarrière. Zowel Van der Plas als Van Velzen won in de veteranencategorieën veel eremetaal bij nationale wedstrijden. door Jan Bey schaken - Het Leidsch S< genootschap (LSG) heefi een 6-4 zege op ING/ESQ Enschede een belangrijke gezet naar de play-offs va landskampioenschap. Na achtereenvolgende nede hadden 'insiders' LSG schreven voor die pla maar de Leidenaars t<x veerkracht en versloegen current ING/ESGOO in huis. De oostelijke ploeg met een flink aantal meesters in de competitie daarom wordt dit team Mannschaft' genoemd. Mi tactische aanpassing in schedese opstelling hadd Leidenaars geen probleme In een vooruit gespeelde had Michiel Bosman LSG een voorsprong gebracht de wedstrijd maakte Edwi Haastert er binnen het ui een doorschuifvariant va Frans - 2-0 van. Ook Ma der Werf had vrij snel een ge stelling, maar kon die Ramon Koster toch niet veren. Hij nam bij deze sprong genoegen met r Captain Rudy van Wess bruikte veel tijd om te pro een plusje te verzilveren dameruil kreeg hij dan oo sen om de partij te bes maar hij liet die liggen, f hectische tijdnoodfase bh eindspel niet meer te voor Van Wessel en moes remise berusten. In diezei se miste Eugène Rebers miseweg en hij verloor do tactische truc de partij. Toen ook Stefan van Blitti in een Siciliaanse Sves! met een kwaliteit meer e< weggaf en verloor, leek even op dat het opnieu zou gaan met LSG. Jan S had na de tijdcontrole wei een plusje, maar dat blei voldoende voor de winst Ier Raoul van Ketel had e zonde pluspion, maar die verzandde eveneens in r Bij een 4-4 stand brachl Konings - tegen de sterke meester Sielecki - de Leid weer op voorsprong, zette z'n opponent met en loper, met minder dai minuten op de klok, keu het goede hoekveld mat. Roobol had de gehele pai plusstand met een meer en mocht van z'n c nu een puntdeling nemen zijn Duitse tegenstandei thias Thesing, ging na eni ren beslissend in de fout door Jan Bey schaken - Oegstgeest'80 heeft met een 4-4 puntendeling tegen Krimpen aan den IJssel opnieuw een belangrijk matchpunt laten liggen. Oegstgeest gaat nog wel aan de leiding in de tweede klas se C, maar moet nu concurrent VAS naast zich dulden. Na een start van twee snelle re mises aan de staartborden tegen op papier 'mindere' tegenstan ders, liep Oegstgeest telkens achter de feiten aan. Anne Reedijk gaf in goede stelling een stuk weg en verloor, maar het geluk was dit keer met de Oegst- geestenaren. Teamleider Robert S tra ver mazzelde in verloren stelling een toren en bracht de stand weer in evenwicht Ne- bosja Nikolic zette met een technische winst van twee stuk ken tegen een toren, Oegstgeest op een 2-3 voorsprong, maar Caroline Reedijk-Slingerland verloor een loper-tegen-sterk- paardeindspeL Fred Slingerland kwam in een ongelijk lopereind spel niet verder dan remise en Joop Piket maakte in de uitvlug- gerfase remise. De reserves van het Leidsch Schaakgenootschap (LSG) kun nen een kampioenschap na een 4-4 gelijkspel tegen Caissa ver geten. De tweede keus van LSG kwam op een 4-0 voorsprong door partijwinsten van Henk van Putten, Machiel de Heer, Mark Irwin en Wim Heemskerk. Er was daarom na de tijdcontro le nog één halfje nodig voor de matchzege, maar dat kwam er niet Achtereenvolgens verloren Sven Bakker, Eelco Kuipers, in valler Vincent Fructuoso en rou tinier RAG de Graaff. De Graaff gaf zijn partij op, in een waar schijnlijk nog wel houdbare stand. Derdeklasser Voorschoten ver loor door een 4-4 gelijkspel te gen Katwijk z'n koppositie. Voorschoten kwam nog wel op een 3-2 voorsprong door winst partijen van Charles van der Ven, Marcus Driessen en Peter Wilschut op respectievelijk Henk van Duyvenbode, Jan Hel- lenberg en Luc Compagnie, maar de Katwijkers gaven geen krimp en maakten via een zege van Henk van Ginkel op Gert Both weer gelijk. Bij de twee af sluitende remises waren de Voorschotenaren de gelukkigste. De Voorschotense concurrent en medekoploper CSV, versloeg Philidor Leiden in een eenzijdi ge wedstrijd. De Leidenaars ver loren kansloos met 6-2. Er wer den remises behaald door de te ruggehaalde routinier Ab Smit, Wim Vriend, Nico Kuyf en Wil lem-Jan van Briemen. Het derde team van LSG is dui delijk te sterk voor de derde klasse. Met een 6-2 zege op Tal/DCG 2 gaat LSG 3 ongesla gen aan de leiding en kan het in de volgende ronde al het kampi oenschap behalen. LSG 4 stelde met een 1.5-6.5 ze ge op de ING/ESGOO 3 z'n der deklasserschap veilig. LSG'er Marcel Wubben versloeg op ver pletterende wijze een plotseling in het derde team opgestelde jeugdtalent Wouter Spoelman. De Alphense Schaakclub (ASC) staat na een 4-4 gelijkspel tegen de Beverwijkse fusieclub De Wijker Toren inmiddels vierde op de ranglijst. Alphense winst- partijen waren er voor Martin van Gils, Dinard van der Laan en Clement van de Laar. De Oegstgeest'80-reserves en LSG 5 verloren opnieuw en staan onderaan in hun klasse. door Menno Schraven basketbal - BS Leiden verspeelde te gen Jugglers een vroege maar ruime voorsprong van 23 punten (17-40) om uiteindelijk met 95-87 te verliezen. De Leidenaars sneden zich zichzelf daar mee behoorlijk in de vingers, want Jug glers is mededegradatiekandidaat. Bij de ploeg uit Enschede ontmoette Lei den overigens een oude bekende. Je roen Ligthart speelde vorig jaar nog voorde ploeg van Martin Hoekstra en was nu met 23 punten (vijf driepunters) een pijnlijke plaaggeest voor zijn oud ploeggenoten. Leiden speelde aanval lend een voortvarende wedstrijd, maar bood in verdedigend opzicht net te weinig tegenstand. Topscorers: Bakker 24, Kunnen 19 (9 rebounds), Hoste 11. MSV leed in Meppel een onnodige ne derlaag tegen Red Giants: 81-77. De Noordwijkers openden nog wel over tuigend met 25-16, maar gaven naar mate de wedstrijd vorderde steeds va ker niet thuis. De organisatie in het veld verslapte en verdedigend liet de ploeg vooral inside te veel steekjes vallen. An dersom kon MSV de lange mensen aan de kant van de tegenstander in de eer ste helft geen enkele persoonlijke fout aanmeten, waardoor er veel te weinig druk ontstond op vooral de centerposi ties. Topscorers: Van Leeuwen 22, Aanhaa- nen 19, Van der Holst 12, Koek 10. BV Leiderdorp hoefde niet eens 'heel geweldig" te spelen om Lieshout met 74-49 te verslaan. Bij rust was het ver schil negen punten, in het resterende deel van de wedstrijd breidde de thuis ploeg die voorsprong gestaag uit. Het team van coach Joris Zandbergen is in middels gereduceerd tot zeven speel sters, inclusief A-juniore Anouk Gorter. Guard /forward Renske van der Voort verdraaide tegen Lieshout vlak voor tijd haar knie en lijkt dit seizoen niet meer in actie te komen. Een andere guard, Kika Stijger, is reeds voor meerdere maanden uitgeschakeld. Zandbergen: „De rest van het seizoen krijgt nu een heel andere insteek. We hebben ons dan wel officieel geplaatst voor de play offs, maar in plaats van te kunnen oog sten, moet ik nu jonge speelsters gaan opleiden." Topscorers: Bransz 30, 18 rebounds, Ellis 13, Goudberg 11. Grasshoppers kon precies één helft Landslake Lions bijhouden (36-37). In de tweede helft ontbeerde de Katwijkse ploeg alle kracht om nog hetzelfde te genwicht te kunnen bieden. Grasshop pers verloor met 58-72. Coach Rick Driessen: „We hadden veel moeite met rebounden. We missen daarvoor de kracht en de lengte en dan sta je met z"n drieën kansloos tegen die lange mensen te springen. De tweede helft waren we in de aanval erg onzui ver en redden we het gewoon niet om bij te blijven. Bovendien speelde Tanya Bröring met één op tien rake schoten een voor haar doen teleurstellende wedstrijd." Topscorers: De Zwart 14, Driessen 11. Vreugde en verdriet in Stompwijk stand slechts met mate baar, deed een duit in het De laatste wedstrijd van S wijk '92 op regionaal nive; na een hoopgevend begin een nederlaag van 16-19. tegen De Hollandiaan leii ploeg van Jos Stigter halvi nog met 7-6, maar in de t helft maakte Stompwijk fouten. Stigter hoopt di jonge team die volgend s in de eerste klasse Stompwijk moet het dan zonder routinier Eugeni Gelswijk, die haar lange balloopbaan afbouwt i tweede team. Vreugde ook in het dorp, want d( nenploeg werd kampioi het afscheid van trainer Goeman mag de ploeg b gend seizoen op region; veau proberen. Rijnstreek sloot de zaali titie in de regioklasse C een nederlaag tegen WIK De gasten uit Vlaardinge nen in de Rijnstreekhal phen aan den Rijn ook om de vierde plaats. Pabst was met tien doel de beste Alphense schutl Comé van Jaarsveld (ac fers) was trefzeker. Het te trainer Adrie de Jong he april de veldcompetitie. handbal - Met speelster Ellen Warmerdam als gelegenheids- doelvrouw leed Foreholte een 19-17 nederlaag tegen Volewijc- kers 2. De Voorhoutse handbal- sters moesten gisteren in Am sterdam improviseren, omdat keepster Anita Seur sinds de training van dinsdag last heeft van haar mg. Vermoedelijk mist de gelouterde sluitpost ook de twee resterende wedstrijden in de hoofdklasse B, waarin Fore holte een veilige positie in de middenmoot inneemt. Met slechts één keepster in haar selectie moest trainer Elly Spreeuw een kunstgreep uitha len om Volewijckers waardig partij te bieden. Het experiment met Warmerdam onder de lat pakte vooral in de eerste helft verrassend goed uit. Geholpen door een hechte verdediging hoefde de geroutineerde veld- speelster slechts zes keer te 'vis sen', terwijl Foreholte acht doel punten maakte. Ook na de mst hield de Voor houtse ploeg uitzicht op een eervol resultaat, maar twee ge miste strafworpen (van Esther en Daphne Hoek) leidden de nederlaag in. Acht speelsters van Foreholte scoorden, van wie Esther Hoek met vier treffers topscorer was. Ook Kim Geer- lings, door een conditieachter- J

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 24