GESPREK VAN DE DAG Chili is al bijgepraat over 'Margarifci Liechtenstein omaril" 'eigenzinnige potenta Allesopener Onverantwoordelijk f De acteur RUSSELL CROWE gaat trouwen met de Australische zange res DANIELLE SPENCER. Zij vor men al jaren een stel. Het huwelijk is op 7 april, de 39ste verjaardag van Crowe. De Hollywood-ster, in Nreuw-Zeeland geboren en in Au stralië opgegroeid, won in 2001 een Oscar voor de hoofdrol in Gladiator. De bruiloft vindt plaats in een kapel op Crowes landgoed Nana Glen ten noorden van Sydney, meldt de Au stralische krant The Sunday Tele graph. Foto: EPA Na stripfiguren Asterix en Obelix spreekt binnenkort ook JEZUS in LIMBURGS DIALECT in een strip. Dit voorjaar verschijnt een uitgave in het Limburgs van de Jezusstrip. Het gaat om het boek Jezus Messias van de stichting Wereldtaal in Houten. Dat heeft het bisdom Roermond gis teren bekendgemaakt. De strip ver schijnt rond Pasen in het kader van het Limburgs Bijbeljaar. De tekst en de tekeningen zijn van Willem de Vink. Het boek is inmiddels in meer dan 25 talen verschenen, van het Engels tot en met het Swahili. In de nieuwe uitgave worden de dialecten van Geleen, Sittard, Roermond, Val kenburg, Maastricht en Tegelen ge bruikt. Een HOND heeft in het weekeinde in Groningen tijdens een opera-uit voering een gedeelte van een ARIA 'meegezongen'. De aria uit de opera Acis and Galatea van Georg Friedrich Handel, was onderdeel van een concert door het Gabrieli Consort Players. De hond beschik te over een opmerkelijke timing. Op het moment dat bas Andrew Foster- Williams in zijn rol van monster Po lyphemus een heftige verbale aanval op de nimf Galatea inzette, besloot het beest in te grijpen en er een duet van te maken, tot grote hilari teit van het publiek en de leden van het Gabrieli Consort. Het baasje van de hond, een vaste concertbezoek- ster in een rolstoel, voerde haar hond snel af, terwijl de zangers een korte pauze moesten inlassen om de lachspieren weer tot rust te laten ko men. Na twee jaar is een vermiste KAN GOEROE weer terug bij zijn eige naar in Bornerbroek. De politie trof het dier om half zeven zondagmor gen aan op de Al tussen Azelo en Rijssen. Volgens de politie Twente hebben jachtopzieners het dier be wusteloos geschoten en hem daarna gevangen. De Al werd er een kwar tier voor afgezet. Een medewerker van de ANWB had de kangoeroe ont dekt en de politie getipt. De eige naar uit Bornerbroek was dolgeluk kig dat hij na twee jaar zijn kangoe roe weer in de armen kon sluiten, al dus de politie. Mensen met wijs- en ringvingers die praktisch even lang zijn, hebben een meer symmetrisch gezicht dan personen wiens VINGERS in lengte verschillen. Dit blijkt uit een onder zoek aan de Northumbria University in het Britse Newcastle upon Tyne. Eerder wezen studies al uit dat sym metrische gezichten als aantrekke lijk worden ervaren, zo meldde de krant The Guardian zaterdag. Bij het onderzoek waren tachtig studenten betrokken, dertig mannen en vijftig vrouwen. Hun vingers werden geme ten en hun gezichten gefotogra feerd. Uit andere onderzoeken bleek dat de lengte van vingers ook iets zou kunnen zeggen over de seksuele geaardheid en de vruchtbaarheid van mensen. Mannen wiens ringvin ger langer is dan hun wijsvinger, zouden meer vruchtbaar sperma produceren. Bij vrouwen zou juist een lange wijsvinger wijzen op gro tere fertiliteit. MAANDAG 17 MAART 2( DAGELIJKS LEVEN \/oLGEtJy VUUREW tT OA/r BEDRIJF TE- R-UI AA. MENSELIJK Koningin Beatrix moet er niet op rekenen dat ze tijdens haar woensdag beginnende staatsbezoe ken aan Chili en Brazilië verlost zal zijn van de mediastorm over de uitlatingen en beschuldigin gen van haar petekind en nichtje prinses Marga rita. De familieruzie heeft op 12.000 kilometer van Nederland ook de Chileense pers bereikt. En die heeft de lezers bijgepraat over de 'intriges' aan het Nederlandse hof. Dat is meteen ook zo'n beetje alle aandacht die het staatsbezoek tot nu toe krijgt. In Chili heeft men het vooral over de kwestie Irak. Het Zuid- Amerikaanse land speelt als tijdelijk lid van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties een belangrijke rol. Ook de gezondheidstoestand van oud-dictator Augusto Pinochet, die net een nieuwe pacemaker heeft gekregen, en liet be gin van het nieuwe schooljaar bepalen het nieuws. Het schandaal rond prinses Margarita en haar man Edwin de Roy van Zuydewijn geeft vol gens het Chileense dagblad 'El Mercurio' een bijzonder tintje aan het traditionele gesprek met de pers dat 'reina Beatriz' donderdag heeft. De Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) heeft de meereizende journalisten er vorige week nog eens aan herinnerd dat deze ontmoeting alleen is bedoeld om te praten over de ervaringen en indrukken van het koninklijk gezelschap in Chili, maar Beatrix moet ook vragen verwach ten over Margarita'. Meer dan de korte mede deling waarin de uitlatingen van de prinses weiden betreurd en de familie verklaarde er 'uit liefde voor Margarita' verder het zwijgen toe te doen, heeft de vorstin niet naar buiten laten komen. Bij al haar publieke optredens van de afgelopen weken speelde de familieruzie een rol, al was het maar omdat journalisten van achter de hekken de koningin luidkeels om commentaar vroegen. Ook de staatsbezoeken lopen het risico te worden overschaduwd door de affaire. Ingewijden zeggen dat de koningin, die volgen de week in Brazilië nog een persgesprek heeft, daar wel wat over zal willen zeggen. Maar ge zien de ook politieke gevoeligheid van de zaak - die ondertussen premier Jan Peter Balkenende al meer heeft geschaad dan de koningin - is de vrijheid van meningsuiting van Beatrix beperkt. In Nederland zal de advocaat van het gekr enkte paar elke uiüating van de majesteit, ook al mag die niet rechtstreeks worden aangehaald, op een goudschaaltje wegen voor mogelijk gebruik in de rechtszaak tegen het koninklijk huis. „Het is niet zo zeer een zaak of de koningin wat wil zeggen, maar of ze wat mag zeggen aldus een zegsman. De koningin en prinses Maxima zijn inmiddels al in Chili aangekomen. Hurt precieze verblijf plaats blijft geheim. De 'officiële aankomst' is pas woensdagmorgen op het vliegveld van San tiago. Enkele uren eerder wordt ook kroonprins Willem-Alexander verwacht vanuit Japan, waar hij op dit moment een conferentie over water bijwoont. Pas bij de traditionele kranslegging bij het nationaal monument van Chili voegt de prins zich bij het gezelschap. Voor de koningin zijn de dagen voorafgaande aan het staatsbe zoek bedoeld om te wennen aan het klimaats- en tijdverschil, hetgeen gezien de zomerse hitte en het overbeladen programma van de komen de twee weken geen overbodige luxe is. Vol gens een zegsman van het hof zit een uitstapje naar buurland Argentinië er niet in. Mogelijk dat tussen de staatsbezoeken door een ont moeting met Maxima's familie is gepland, maar daarover wordt het stilzwijgen bewaard. Het is voor het eerst sinds 1987 dat Beatrix weer een staatsbezoek brengt aan een Zuid- Amerikaans land. In dat jaar bezocht ze in ge zelschap van prins Claus Venezuela. Voor Maxima is het haar eerste echte staatsbezoek, en dat daarbij buurlanden van Argentinië wor den bezocht, maakt het tot een bijzondere ge beurtenis. Het hoogtepunt had een bezoek moeten zijn aan haar geboorteland. Maar de politieke en economische onrust in Argentinië, dat volgende maand een nieuwe president kiest, hebben gezorgd voor uitstel van dat be zoek. Afgelasting van alle bezoeken vanwege de dreigende oorlog in Irak, zoals het voor deze week geplande bezoek van de Britse koningin Elizabeth aan België, is niet overwogen. Wel kan 'Irak' er voor zorgen dat minister Jaap de Hoop Scheffer (buitenlandse zaken), die zich in Chili al laat vervangen door staatssecretaris At- zo Nicolaï, ook niet naar Brazilië komt. Hans Jacobs 'Mijn tante kan h#l excuses aanbiedei „Of mijn tante iets kan di a Ik denk het wel. Ze zou h >n excuses kunnen aanbiedi voor de slechte dingen di ei over mijn man zegt. Da»|j prinses Margarita zaterd Je het Jeugdjournaal. Op de vraag of de prinses in de |g is, nu ze haar ruzie met I ninklijke familie in het oj e baar uitvecht, antwoordt ;1< „Ik ben niet in de war. Di mensen kunnen zien dal >1 mezelf moet verdedigen. het vraaggesprek gaf Mai g ook aan dat ze het als 12 meisje leuk vond om in j E sessenjurken naar het ba m mogen. „Het is op zich e ni raar gegeven dat je prins jf bent. Het leven is toch aj pc Je ziet het een en ander, nog steeds leuk is? Je blij ii; prinses." Om hoeveel elleboogjes het precies ging is niet bekend, maar een pan met 1500 KILO MACARONI zoals dit weekeinde in Gorinchem was nog nooit eerder vertoond. Een nieuw wereldrecord dus, want de makers van de vorige grootste pan pasta beperkten zich tot 1480 kilo. Achttien studenten die in Den Haag een koksopleiding volgen begonnen om elf uur met het opwarmen van de voor gekookte macaroni, het aanmaken van de 150 liter saus en het verwerken van de dertig kilo gedroogde groenten. Ze gebruikten speciale roestvrijstalen schep pen van 1,70 meter om de pasta te roeren. Vanaf twee uur kon het winkelende publiek gratis een hapje eten. - r Met zo veel tentakels en zuignappen lijkt het openen van een potje een koud kunstje. Frieda, een negen maanden oude octopus in de dierentuin van München, heeft dit inderdaad in de vingers. Ze gaat op het deksel zitten, slaat haar tentakels om de pot heen en klemt die vast met haar zuignappen. Na een ferme draai met het lichaam kan ze de stukjes krab en garnalen uit het potje vissen. Want voor een leeg potje vindt Frieda dit toch te veel moeite. Fo to: Reuters/Alexandra Winkler 11 Ofl ii Europese koningshuizen mogen er jaloers op zijn dat er nog mo b zijn die kans zien hun absolute macht via een democratische vo I ming nog een graadje op te voeren. Dat gebeurde gisteren in hel isi staatje Liechtenstein, waar Zijne Doorluchtigheid Hans Adam II te dreigd zijn biezen (en zijn kunstverzameling) te pakken en naar! re rijk te verkassen, als hij zijn wil niet mocht opleggen aan regeriii| 81 ment en zelfs de rechterlijke macht. Maar ruim 64 procent van zi j 33.000 onderdanen wilde de eigenzinnige, boomlange potentaat ne kwijt. Begrijpelijk, want het tussen Zwitserland en Oostenrijk ing vorstendommetje zou met Hans Adam ook zijn boegbeeld verlie postzegelstaatje zonder de doorluchtige beeldenaar op de postzi Zonder het op 1,3 miljard dollar geschatte vorstelijke schilderijer net? Zonder de grootaandeelhouder van de voornaamste Liechti bank met een omzet van elf miljard dollar, de voornaamste steunpilaar van dit belastingparadijs? Al tien jaar lang had Hans Adam gedreigd zijn mid deleeuwse bergslot dat heel zijn onderhorigheid domineert, te ontruimen als zijn voorstel om de grondwet te wijzigen werd afgestemd. „Ik heb geen zin om een clown te zijn die minzaam naar het volk wuift", zei hij vo rig jaar. Premier Frick, tal van ministers en de par lementaire oppositie la gen dwars, want Zijne Doorluchtigheid vroeg niet niks: een verkapt ve torecht over nieuwe par lementaire wetsontwer pen, het recht om kabi net en volksvertegen woordiging zonder op gaaf van redenen te ont binden, plus vergaande inspraak over de benoe ming van rechters. Theo retisch mag het parle ment nog steeds beslissen over het afschaffen van de monarchii ook daarover heeft nu de vorst nu het laatste woord. 'e Zelfs de zogeheten "Venetiaanse Commissie' van de Raad van Ei ra die het democratische gehalte van aanstaande EU-lidstaten peil !r; het vorstelijke gemanipuleer nogal gortig. In een analyse consta commissie dat Hans Adams grondwetsingreep 'verstrekkende g y zou hebben, omdat het niet meer gaat om een constitutionele n chie, maar om een monarch die zijn bevoegdheden naar eigen |i dunken hanteert.' In zijn jaarlijkse troonrede veegde Hans Adai maand de vloer aan met deze uitspraak: „Dit is een praktisch 01 m commissie, waarvan de leden uit landen komen waar het vaak 1 fa democratisch toegaat dan hier in Liechtenstein." Van meet af aan maakte Hans Adam II duidelijk, dat hij de volks °l ming over de grondwetswijziging beschouwde als een 'persoon 'ol rendum'. Als het er niet doorkwam zou hij Liechtenstein voorgceri rug toekeren. Maar Hans Adam II, een intelligente en daadkracl p1 soonlijkheid, was redelijk zeker van zijn zaak. „Zover zal het zek fln komen", verzekerde ons de vorst vorig jaar tijdens een gesprekiet slot. „Ik ken mijn pappenheimers - pardon, Liechtensteiners." I was hij gisteren na de stembusuitslag dan ook 'verheugd en zee den'. Zijne Doorluchtigheid Hans Adam 11^ Foto: AP/Arno Balzarini Bob Kroon Het geluid van de accuboormachine die ik een dag eer der in de koffer heb opgeborgen - ik weet het zeker! - giert in golven uit het trapgat naar de zolderverdie ping als ik na een rondje op de racefiets de keuken deur achter me sluit. Zouden ze daar bij de Stichting Verantivoord Elektrisch Gereedschap een verklaring voor hebben? Of zou...? Met twee treden tegelijk ren ik de trap op. Lang voordat de minister-president het als stopwoordje annexeerde, werd ik al gegrepen door het begrip 'ver antwoordelijkheid'. Je verantwoordelijkheid nemen is één ding, verantwoordelijkheid géven is wat anders. Omdat mij van huis uit is meegegeven dat het beter is te geven dan te nemen, beschouw ik mezelf als een ver- antivoordelijkheidgéver. Zijn eerste verantiuoordelijk- heid gaf ik aan mijn zoon toen hij twee maanden oud was. Het was zijn verantwoordelijkheid om 's middags te blijven slapen in het tijdsbestek dat lag tussen het tijdstip waarop zijn moeder naar haar werk ging en het tijdstip waarop ik had beloofd om thuis te zijn. Naarmate hij die verantwoordelijk nam, werd dat tijdsbestek langer. En kon er wel eens anderhalfuur zitten tussen het tijdstip waarop mijn eega de deur achter zich dichttrok en het moment dat ze ervan uit ging dat ik hem weer opende. Mijn zoon kon die verantwoordelijkheid aan; nimmer ontivaakte hij te vroeg nooit vloog het huis spontaan in brand en geen enkele keer meldde er zich een over spannen, kinderloze vrouw die bij ons inbrak om hem uitzijn ledikantje te stelen. Toch besloot ik het verant woordelijkheid geven enige tijd uit te stellen in de pe riode dat hij verbaal in staat was om mij bij mijn echt genote te verlinken met mijn ongeoorloofde afiuezig- lieid. Verantwoordelijkheid geven staat of valt name lijk met vertrouwen. Over en weer. Pas zeer recent heb ik het verantivoordelijkheid geven weer opgepikt. Mijn dochter van elf is al enige jaren in staat om één tot meerdere uren zelfstandig in huis te blijven als ik buitenshuis belangwekkende bezigheden ontplooi (uurtje hardlopen, stukje racefietsen) waarbij je eigenlijk geen kinderen kunt gebruiken. De prijs die je daarvoor betaalt bestaat in de regel uit zoethouder tjes: de belofte van een zakje chips en tv kijken op tijd stippen waarop dit pedagogisch eigenlijk niet verant woord is. Nu mijn zoon alweer enige tijd zes jaar is, acht ik de tijd rijp om ook hem verantwoordelijkheid te geven. De eerste keer dat ik een uurtje weg ben om hard te lopen, blijkt hij niet alleen in staat om zijn zakje chips, maar ook de koektrommel en alle zich binnen handbereik bevindende snacks uit de koelkast te nuttigen. Ontken nen heeft geen zin, omdat er meer eet- en drinksporen van de keuken naar zijn stoel voorde tv leiden dan Klein Duimpje in zijn omzwervingen door het Grote Bos ooit had achtergelaten. De tweede keer dat ik hem een uur alleen laat, blijkt hij bij mijn terugkomst het huis te hebben verlaten. Er hebben zich vage vrienden gemeld die hem hebben aangezet tot buitenspelen. Na een uur komt hij pas weer boven water. En dan nu, na de derde keer, hoor ik (na het wegbren- gen van mijn racefiets naar de fietsenmaker) de boormachine loeien op zolder, terwijl ik me in de keuken bevind. Met de vrienden waarvan ik eerder heb gezegd dat hij niet met ze naar buiten mocht - maar die hij wel mocht binnenlaten - voor ziet mijn zoon de gipsen wand van mijn werkkamer van een structuurlaag die je doorgaans aantreft in leisteen waarin een kolonie termieten haar intrek heeft geno men. Wat de achterwand voor een darts kabinet moet worden (een plaat zacht- board), ligt dan al verkruimeld op de grond. „Het is eigenlijk wel een beetje klikken, pap, als je dit tegen mamma vertelt", zegt mijn zoon, zich zeer wel bewust van de delicate positie waarin ik mij als verant woordelijkheidgever bevind. Dat vind ik eigenlijk ook wel Maar mijn dochter niet. Vandaar dat ik mijn zoon voorlopig weer overal mee naar toe sleep. In haar verklaring voor deze maatregel was mijn vrouw even breed sprakig als (maar wel een stuk duidelij ker dan) de minister-president. En ook zij bediende zich voortdurend van een stopwoordje. Onverantwoordelijk, was dat, geloof ik. Reageren?: column@dickvanderplas.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2