Oorlog lijkt onafwendbaar Leidsch Dagblad Olie en goud duurder, beurzen kelderen flink Eindelijk goud voor Leimuidenaar Bob de Jong Nieuw soort longontsteking bedreigt wereld Leidsch Dagblad VS adviseren wapeninspecteurs Irak te verlaten Oerlemans en De Mol schikken geschil over serie Onbekend werk Beets ontdekt Betwist doelpunt leidt tot veldslag Massaal in het voorjaarszonnetje Revue-artiest Willy Walden (97) overleden itenstein lijn machtige t niet kwijt torlog? Nu i niet,ik et zo lekker* >adag trekt enden naar •noordhallen it hoekje natuur in loutkamp kBoys tuigt niet r wint wel 'anspauwen gen lossen slechts iblemen van i op. Soms <tweer Zon na mist MENTAAR Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatisdie betaling s irjn Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl DE .WERELD OM JE HEEN ONGEWIS lussein en George W. n op het punt de we it ongewis avontuur te e Iraakse dictator lapt ipce eis van de wereld- tfaap dat zijn regime ■ar ontwapent al twaalf zijn laars. De Ameri- lent zal met aan ze- nde waarschijn- en dezer dagen de we- nschap schofferen ihandig een oorlog te- d te ontketenen. Bush rbij het morele gelijk aan zijn zijde. Maar voldoende. boordende, folterende Ie Saddam hoeft nie- dementie te hebben, laatste Golfoorlog be- e wereldgemeenschap :h door maar geen van zaken te geven aal aan massaver- ins. De VN-wapen hebben weliswaar ig gun' ontdekt in de geheime opslagruim- :ns, maar de bewijs- helemaal niet bij de zélf moest aantonen iduizenden liters bio chemische wapens vernietigd. Door de te traineren, eis van de wereldge- genegeerd. Al vaak hem te verstaan gege- houding 'ernstige f zou hebben, zoals de diplomatieke taal :i(lsraad heet Sad- oorlog over zichzelf of een Ameri- solo-optreden ver- [Oorlog is - gezien het 5 leed en de enorme heden - zelden Door het openlijke i Frankrijk, Duitsland tegen de VS-politiek van de Veiligheids- tijd uitgehold en arische bondge- J van democratische eld. Een oorlog be- "lijker dan er één Hoe de gehavende na de oor- de en democratie in P-Oosten wil brengen, raadsel. De oorlog I ongewis avontuur, de lie komt - nog meer. NR. 43182 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 new york/afp-rtr-dpa-anp - De Veilig heidsraad van de VN is vanmiddag om vier uur onze tijd achter gesloten deuren bijeen gekomen voor crisisberaad over Irak. De Amerikaanse president Bush stelde de VN gisteren een ultimatum van 24 uur om zich achter het aanvalsplan van de VS, Groot-Brittannlë en Spanje te scharen. De Verenigde Staten hebben het Interna tionaal Atoomenergie Agentschap (IAEA) gisteravond het advies gegeven een begin te maken met het terugtrekken van zijn wapeninspecteurs uit Irak. Mohamed El- Baradei, de leider van het inspectieteam van het IAEA, heeft dat vanmorgen ge zegd tegen het bestuur van het IAEA. Ook de VN-wapeninspecteurs die door Hans Blix worden geleid hebben het advies ge kregen frak te verlaten, zei ElBaradei. Volgens de BBC is het goed mogelijk dat Bush het Amerikaanse volk nog vannacht zal vertellen dat de oorlog doorgaat, als de Veiligheidsraad er niet uit komt. De kans op onenigheid is echter levensgroot. De Franse president Chirac zei gisteren namelijk nogmaals op dat Frankrijk een veto zal uitspreken tegen een resolutie die de weg vrijmaakt voor geweld tegen Irak. Zijn minster van buitenlandse zaken De Villepin herhaalde dat vanmorgen. Volgens hem werkt Irak de inspecties niet tegen, en moeten die daarom ge woon doorgaan. Ook China en Rusland vinden dat een oorlog móet worden voorkomen. De Duitse kanselier Schro der zei vandaag dat zijn land niet kan in stemmen met een VN-resolutie die eén oorlog tegen Irak legitimeert. Om de resolutie erdoor te krijgen, moe ten negen landen van de vijftien er vóór stemmen, en zonder dat een permanent lid een veto uitspreekt. De meeste leden, waaronder Rusland, Frankrijk, China en Duitsland willen het regime in Bagdad meer tijd geven om aan de ontwape ningsverplichtingen te voldoen. Bush hield gisteren op de Azoren spoed beraad met zijn twee kompanen in de Veiligheidsraad, de premiers Aznar en Blair van Spanje en Groot-Brittannië. Na afloop wees Bush erop dat vandaag het ultimatum afloopt dat de drie landen Irak hebben gesteld om te ontwapenen. „Maandag is het uur van de waarheid", zei Bush. Al eerder hebben de VS bena drukt dat ze een tweede VN-resolutie niet strikt nodig vinden om aan te vallen. Blair wachten zware tijden in zijn eigen parlement, waar veel volksvertegenwoor digers tegen een aanval zijn. Enkele be windslieden hebben zelfs al gedreigd met opstappen als Irak zonder VN-steun den haag/gpd - Door de oor logsdreiging is de beurs in Am sterdam vanochtend flink lager geopend. Meteen na opening daalde de belangrijkste beurs- graadmeter AEX met 4,8 procent tot 244,9 punten. Daarmee is een einde gekomen aan de stij gende de lijn die beurs eind vo rige week had ingezet. Olie en goud worden door de dreigende oorlog juist duurder. De beursfondsen die het eind vorige week goed deden, de banken en verzekeraars, moes ten het vanochtend ontgelden. Alle Europese beurzen verkeer den kort na opening in mineur. Door de oorlogsdreiging zijn de prijzen van ruwe olie vanoch tend flink gestegen. Op de markten in het verre Oosten ste gen de olieprijzen met meer dan een dollar per vat. De prijsstij ging is een duidelijke reactie op de uitlatingen van president Bush dat de diplomatie nog slechts één dag de tijd krijgt om Irak zover te krijgen dat het zich ontwapent. Een vat Amerikaanse olie no teerde vandaag 36,64 dollar, een stijging van 1,25 dollar. Olie uit het Britse deel van de Noordzee steeg ook met 1,25 dollar en kwam daarmee uit op 31,65 dol lar per vat. In een vat olie gaat 159 liter. De olie noteert al ge ruime tijd hoog. De Organisatie van Olie-exporterende landen (OPEC) hanteert bijvoorbeeld als regel dat een vat olie tussen de 22 en de 28 Amerikaanse dol lar mag kosten. De oorlogsdreiging heeft ook ge volgen voor de prijs van het goud. Het edelmetaal werd 8 dollar duurder per ounce (31,1 gram) en kost nu 345 dollar. De stijging komt doordat beleggers in onzekere tijden hun toevlucht zoeken tot het edelmetaal om dat het beschouwd wordt als een veilige belegging. Amsterdam - Revue-artiest Willy Walden is vorige week donder dag op 97-jarige leeftijd overle den. Walden maakte in de jaren '40, '50 en '60 met wijlen Piet Muyselaar furore als het komi sche duo Snip Snap. Muyse laar was juffrouw Snap, Walden gaf weerwoord in de rol van juf frouw Snip. André van Duin omschreef Wal den als 'een van de beste sket- chesspelers die we in Nederland hebben gehad'. Amusements kenner Kick van der Veer ken schetst Walden als de 'koning van de timing' „De teksten van Snip Snap stelden niet zo veel voor, maar Walden kon louter met zijn gezicht een zaal plat krijgen." Pagina Kunst Cultuur: De goaltjesdief van Snip Snap wordt aangevallen. De beoogde coalitiepartners CDA en PvdA ritten in de kwestie-Irak nog lang niet op één lijn. Dat bleek vanmorgen uit uiüatingen van de partijleiders Balkenen de (CDA) en Bos (PvdA). Balkenende lijkt geheel op de lijn van Bush te ritten. „We hebben te lang spelletjes van Saddam Hussein gezien. Er komt een moment dat je moet zeggen: de tijd is op." Bos wees er op dat juist CDA-minister De Hoop Scheffer van buitenlandse zaken nog mo gelijkheden riet om zonder een oorlog tot oplossingen te komen. Eerder dreigde Bos de formatiebesprekingen te staken als het kabinet een aanval op Irak steunt zonder resolutie van de Veiligheidsraad. Pagina Buitenland: Bush: VN na oorlog weer inschakelen Hilversum /anp - Tv-producen- ten Reinout Oerlemans (Eye- works) en lohn de Mol (Ende- mol) hebben het geschil over het produceren van een nieuwe weekendserie voor de publieke omroep geschikt. De rechter in Amsterdam hoeft daardoor geen uitspraak te doen in een kort ge ding dat Oerlemans tegen De Mol had aangespannen. Dat brachten beide producen ten vandaag naar buiten. Diver se tv-producenten strijden mo menteel om de opdracht van de omroepen van Nederland 2 (AVRO, TROS en BNN) voor het maken van de nieuwe serie. Ey- eworks dacht de race aan te gaan samen met NL Film TV, het bedrijf van Costa-regisseur lohan Nijenhuis. Die stapte tot woede van Oerlemans over naar De Mol, waarop Oerlemans het geding aanspande. Beide tv-makers hebben via on derlinge gesprekken de lucht ge klaard. Door de rechtbankpresi dent was ook sterk op overleg aangedrongen. Afgesproken is dat beide producenten een ei gen plan voor een soap indie nen. Daarvoor hebben ze net als de andere tv-makers,nog tot 1 april de tijd. leiden - De Universiteit Leiden heeft een reeks onbekende ge dichten van Nicolaas Beets (1814-1903) ontdekt. De ge dichten rijn gevonden in het ar chief van de dichter-dominee, dat rijn familie in de vorige eeuw schonk aan de universi teitsbibliotheek. Bij de viering van de honderdste sterfdag van Beets in Leiden rijn zaterdag twee van deze ongepubliceerde gedichten gepresenteerd. Het gaat om het gedicht 'Het stokje van mijn zoon in mijn hand ge broken' en het komische 'Fan tasieën op een grooten neus'. Pagina Kunst en Cultuur dhaka - Een ruzie tussen twee tieners tijdens een voetbalwed strijd in Bangladesh is gisteren uitgedraaid op een ware veld slag tussen meer dan 500 dorpsbewoners. De twee jon gens kregen ruzie over een doelpunt, gingen naar huis en deden daar hun beklag. Hun fa milieleden trokken gewapend met speren en hakmessen naar het voetbalveld om er een ere zaak uit te vechten. Bij de ge vechten raakten ongeveer hon derd mensen gewond. berlun - Hij was de meest constante schaat ser van het seizoen. Leimuidenaar Bob de Jong deed bij elke wedstrijd mee voor de hoofdprijs, maar verliet de ijshal nooit als winnaar. Uitgerekend op het laatste toer nooi van het schaatsjaar, de WK afstanden, kreeg hij eindelijk rijn beloning: goud. „De ze titel maakt alles goed." Een week geleden toonde hij nog trots rijn nieuwste aankoop: goudkleurige schaatsbe- schermers. De kleurkeuze verklaarde hij enigszins cynisch: „Ik heb al zoveel spullen van zilver." Een begrijpelijke opmerking, want zelfs rasoptimist De Jong werd lang zaam moedeloos van al die tweede plaatsen. Dit jaar nam de 26-jarige schaatser uit Lei- muiden vijf keer deel aan een wereldbeker wedstrijd waarvan hij vier keer als tweede eindigde. Diezelfde klassering behaalde hij op de NK afstanden. Vrijdag, na de 5000 meter, kreeg hij een nieuwe zilveren medail le omgehangen. „Ik dacht: ik mag zeker niet winnen. Wéér kwam ik net te kort." Toch liet hij zich niet van slag brengen: „Het is even balen, maar daarna moet je de knop omzetten en je voorbereiden op de volgen de afstand." Twee dagen later scheen einde lijk de zon voor De Jong. Na een ijzersterke rit op de tien kilometer waarin hij concur rent Carl Verheijen versloeg, werd hij gehul digd als wereldkampioen. „Op deze wed strijd heb ik mijn hele seizoen afgestemd. Alles klopte gewoon. Dit was mijn beste tien kilometer ooit." Henk Angenent werd vierde op de 10 kilo meter. Hij keek gisteravond tijdens het af scheidsdiner in Berlijn reikhalzend uit naar nieuwe optredens op de 10 kilometer die moeten uitmonden in een startbewijs op de Olympische Winterspelen van 2006. „Ik weet niet hoe ik vandaag harder had moe ten rijden", analyseerde Angenent „Om me te verbeteren moet ik me specifieker voor bereiden. Ik neem aan dat ik, ondanks de grote concurrentie op de 10 kilometer in Nederland, nog meer kansen krijg. Nu heb ik een compleet leerjaar achter de rug waar in ik heb bewezen dat ik een hele winter goed kan rijn. Mijn concurrenten lieten nog wel eens een steekje vallen." Verder was het toch vooral het weekeinde van Erben Wennemars. Na een derde plek op de 500 meter werd hij eerste op zowel de 1000 als de 1500 meter. Pagina Sport i: Wennemars een klasse apart De Amerikaanse president George Bush gaf gisteren met de Britse premier Tony Blair (links) en de Spaanse premier José Maria Aznar (midden) na afloop van het spoedberaad over Irak een persconferen tie. Bush verklaarde daarin dat de internationale gemeenschap nog één dag de tijd is gegeven om zich achter de VS te scharen. Foto: Reuters/Kevin Lamarque leiden - Op de wegen naar de kust reden de auto's stapvoets en op het strand was het afgeladen druk, dit weekeinde. Nederland genoot van het mooie voorjaarsweer. Het ho- filewandelen. De achterblijvers in de stad zochten hun heil in de tuin of op de terrassen. gedrukgebied dat daarvoor zorgdraagt blijft volgens het KNMI de komende week in de Bij Scarlatti op de Stille Mare was het net als bij veel andere horecabedrijven in de stad buurt. Het milde weer zet dus door. Foto: Henk Bouwman Willy Walden. Foto: ANP/archief LUMC bereidt zich voor op komst van patiënten met SARS door Roelf Reinders/gpd leiden/genève - Het Leids Uni versitair Medisch Centrum (LUMC) bereidt zich voor op opname van patiënten met SARS, een nieuwe, levensge vaarlijke en vooral uiterst be smettelijke soort longontsteking. De Landelijke Coördinatiestruc tuur Infectieriektenbestrijding (LCI) heeft het ziekenhuis ge vraagd isolatieruimte vrij te houden. Maar volgens hoogle raar infectieziekten J. van Dissel van het LUMC is hét ziekenhuis altijd al voorbereid op zeer be smettelijke patiënten. De Wereld Gezondheidsorgani satie WHO liet zaterdag een 'al gemeen alarm' uitgaan naar alle volksgezondheidsdiensten. Op geroepen werd vooral het oog te houden op luchtreizigers uit Zuid-Oost Azië, waar de aan doening het eerst is geconsta teerd. Er rijn bij de WHO afgelo pen week al meer dan 150 nieu we gevallen gemeld. Negen mensen rijn overleden. Tot dusver weet de medische stand niet of de riekte wordt veroorzaakt door een bacterie of een virus. Wel staat vast dat pa tiënten met SARS - Ernstig Acuut Ademhalings Syndroom - niet reageren op antibiotica en middelen tegen virussen. Volgens Van Dissel is het voor het LUMC niet nodig de gewone bedrijfsvoering nu al om te gooien. „Er heeft zich tot nu toe nog geen patiënt aangediend. Maar als de nood aan de man is, kan er veel." Het LUMC heeft enige tientallen isolatieruimtes voor patiënten met besmettelijke riekten. In de quarantaineruim- tes worden de patiënten in stik te isolatie behandeld. „De ruim tes rijn met een sluis met de rest van het ziekenhuis verbonden", zegt Van Dissel. „In de ruimtes is sprake van negatieve lucht druk, zodat niemand anders be smet kan worden." Van Dissel waarschuwt voor pa niek rond SARS. „Voordat we echt alle paniekdozen opentrek ken, moet we toch echt meer weten. Op dit moment is rijn er nog onvoldoende gegevens om echt vast te kunnen stellen of er sprake is van een echt nieuwe longontsteking. Misschien blijkt het wel een bekende vorm te rijn die zich nu atypisch presen teert." Naast het LUMC heeft het LCO ook het AMC in Am sterdam gevraagd observatie ruimte beschikbaar te houden. Veel luchtvaartmaatschappijen en luchthavens hebben maatre gelen ingevoerd die verspreiding van SARS moeten voorkomen. De Filippijnen en Nieuw-Zee- land hebben hun ingezetenen geadviseerd niet-noodzakelijke trips naar Zuid-Oost-Arië af te zeggen. Luchtvaartmaatschappij Air New Zealand neemt geen passagiers meer mee. die grie- psymptomen vertonen.Lucht- vaartpersoneel in Nederland heeft wel instructies gekregen extra alert te rijn op passagiers met symptomen van SARS. Pagina Buitenland: 'Ziekte waart wereld rond per vliegtuig'

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1