Eindelijk verlost van tweede plek SPORT 2 Som en Okken stapje voor stapje vooruit Ook Dekker snapt niks van Dei r Bob de Jong revancheert zich op WK Friesinger: koningin achtertuin van Pechs Volgend jaar moet het de zusjes Smit gebew Tunks-Koeman valt uit naar concurrente Bokser Nordin onderuit Rotterdam Profbokser Figh ting Nordin heeft in het Sport paleis Ahoy' een gevoelige ne derlaag geïncasseerd. In de twaalfde en laatste ronde van zijn keiharde gevecht tegen de Argentijn Mora stopte de arbi ter het duel. De 30-jarige k.o.- specialist uit Purmerend was niet meer in staat om zich goed te verdedigen. Hij was al twee keer neergegaan. Hordentiteis voor Johnson en Devers Birmingham - Oudgediende at leten wonnen gisteren de korte hordennummers op de WK in door atletiek in Birmingham. De 36-jarige Gail Devers uit de Verenigde Staten was de snelste bij de vrouwen op de 60 meter horden. Ze liep 7,81 seconden en was daarmee ruim eentien- de sneller dan de Spaanse Glory Alozie. Haar landgenoot Allen Johnson was de beste bij de mannen in 7,47. Vinokoerov wint Parijs-Nice nice - De Kazachstaanse wiel renner Aleksander Vinokoerov is voor de tweede opeenvolgen de keer eindwinnaar geworden van de Franse etappekoers Pa- rijs-Nice. Hij verdedigde giste ren met hulp van de Telekom- ploeg vrij gemakkelijk zijn lei dende positie in de slotetappe over 160 kilometer met start en finish in Nice, die een overwin ning opleverde voor de Span jaard David Bemabeu. Sneeuw houdt peloton binnen san benedetto del tronto - De Italiaanse rittenkoers TirTeno- Adriatico werd gisteren geteis terd door een hevige sneeuw storm die Umbrië onbegaan baar maakte voor wielerpeloton en volgers. Zwolle huldigt Wennemars zwolle - Erben Wennemars wacht een feestelijk onthaal thuis in Zwolle. De kersverse wereldkampioen schaatsen op de 1000 meter en de 1500 meter krijgt vanavond een huldiging in zijn woonplaats. De Stichting Sport Evenementen organiseert een rondrit door de stad en een viering op de Grote Markt voor Wennemars. Clerc toch naar WK dammen Cannes - Rob Clerc heeft in Cannes het laatste kwalificatie toernooi voor het WK dammen gewonnen. De 47-jarige groot meester vestigt met de winst een unieke prestatie: sinds 1976 heeft de Zoetermeerder als eni ge speler in geen enkel WK- toemooi ontbroken. Vriezema wint goud in Praag praag - Judoka Daniëlle Vrieze ma heeft een gouden medaille veroverd bij het A-toemooi in Praag. De pupil van Theo Meij er rekende in de klasse tot 63 kilogram in de finale af met de Russsische Zarajeva. Naast het goud voor Vriezema pakte Nyn- ke Klopstra een bronzen plak in de klasse tot 48 kilogram. Afscheid van pistes met titel lillehammer - Skiër Michael von Grüningen (33) heeft in Lil- lenammer het afscheid gekre gen dat hij verdient. De gelou terde Zwitser ging in zijn laatste wereldbekerwedstrijd van zijn lange loopbaan met de eindze ge in het klassement van de reuzenslalom aan de haal. Fichardt wint Oatar Masters Doha - De Zuid-Afrikaanse gol fer Darren Fichardt heeft in Do ha het Qatar Masters gewon nen. Op de eerste extra hole versloeg hij zijn landgenoot Ja mes Kingston met een birdie. Beide spelers waren na 72 holes op 275 (-13) slagen binnenge komen. Rolf Muntz, de enige Nederlandse deelnemer, werd uitgeschakeld na twee door een zandstorm onderbroken ron den. Combinatieploeg eerste in vierkamp Amsterdam - Een combinatie- ploeg met vijf buitenlanders en vier Nederlanders heeft op de Amstel in Amsterdam de 31e Heineken Vierkamp gewonnen. De beslissing viel al voor aan vang van de tweede dag. In de acht met stuurman van Nereus kon slagroeier Michiel Bartman niet verder wegens een rugbles sure. Door de opgave van de ti telverdediger Nereus was de combinatie van Imperial, Orca, Skoll, Laga en Gyas al zeker van de eindzege. maandag 17 maart 2| berlijn/gpd - Het hadden in Berlijn, haai thuishaven tenslot te, de wereldkampioenschap pen van Claudia Pechstein moe ten worden. Maar het werd in de achtertuin van haar ver meende vijand het evenement van Anni Friesinger, die met drie titels (1000, 1500 en 3000 meter) naar Inzeil vertrok. Pechstein bleef op eentje (5000 meter) steken, net als Gar- brecht-Enfeldt (500 meter). Anni blij, na een seizoen van revalida tie en virusinfecties. Claudia blij, nadat een griepje haar voorbe reiding op dit weekeinde in de war had geschopt. Daarom vonden beide Duitse schaatssters het slotweekeinde van het seizoen blijkbaar het aangewezen moment om de vrede te tekenen. Want in de aanloop naar het evenement was het vuurtje nog eens stevig opgepookt door de Duitse media. In een van de kranten werd zelfs gesuggereerd dat Pechstein besloten had de strijd op te voeren omdat het haar en eigenlijk ook Friesinger bepaald geen windeieren legde. Pechstein heeft contracten met Wella en Audi afgesloten, Friesinger met Lancia. Zaterdag, na de tweede plek Si 1 achter Friesinger op meter, besloten ze strijdbijl te begraven. I gaf een Duitse joun een tamelijk onbesr merking tijdens de rentie. Hij stelde Friesinger als winna merkelijk genoeg het uitzag van de drie m naars, naast Pechstei bronzen Gretha Friesinger stond met. vol tanden, Claudia Ij nam het voor haar o zeggen dat 'Anni toch 1500 meter in de bene ten'. Om vervolgens i derlinge verhouding! gaan. „Als ik een keet allebei mag spreken' Berlijn allcomstige „We hebben hier al fans." De Zuidduitse geerde meteen: „Late 1 lijk zijn, zonder elkai we nooit zo'n hoogi haald. "Waarna Pech nog eens liet ontvallt weliswaar nooit echt nen zullen worden, schien ga ik binnenko een kopje koffie met ken." Boek gesloten, lang het duurt. Trainer Wim den Eisen vangt Bob de Jong na zijn indrukwekkende WK-race die hem de wereldtitel opleverde. Foto: ANP/Vincent Jannink door Peter van der Hulst berlijn/gpd - Bob de Jong moest er tot de laatste race van het sei zoen op wachten, maar uiteinde lijk werd hij toch als winnaar gel auwerd. De stayer moet er horen dol van zijn geworden. Was het niet Gianni Romme die hem dit seizoen in de grote wedstrijden de pas afsneed, dan was het wel Carl Verheijen of Henk Angenent. Vrijdag nog kwam hij op de vijf kilometer een halve seconde te kort op winnaar Jochem Uytde- haage. „Ik vroeg me toen wel af waarom het er niet uit komt. Zil veren plakken zijn prachtig, maar ze tellen niet. Het enige dat telt, zijn titels." Het eerherstel voor De Jong liét lang op zich wachten, maar ein delijk was het op de tien kilome ter in Berlijn dan daar. De schaatser kan zijn wereldtitel goed gebruiken in zijn speur tocht naar een nieuwe commer ciële ploeg. Na zijn dramatisch verlopen olympische campagne in Salt Lake City (dertigste op de vijf en vijftiende op de tien kilo meter) kon hij bij TVM niet meer rekenen op verlenging van zijn contract. De Jong was over geleverd aan de beperkte steun van de KNSB en de financiële hulp van enkele lokale sponsors. Samen met Ralf van der Rijst, die halverwege het jaar over stapte naar DPA, meldde hij zich bij gewestelijk trainer Wim den Eisen. Onder zijn leiding schaafde de stayer met succes aan zijn techniek en bloeide weer op. „Als je dan hier als amateur een titel pakt tussen de profs, dan doe je het erg goed." Kijk je De Jong diep in zijn hart, dan zet hij de samenwerking met zijn coach het liefste voort. Gelijktijdig beseft hij ook dat de kassa moet rinkelen. „Het werkt niet als ik, zoals dit seizoen, spaargeld moet inleveren." Even dreigde alles nog fout te gaan voor De Jong. „Ik had na de vijf kilometer zoiets van 'ik mag ze ker niet winnen'. Misschien heb ik toen iets te laat de aanval in gezet, of ben ik te langzaam be gonnen. Deze zege maakt heel veel goed. Ik denk dat het mijn beste tien kilometer was ooit. Tactisch en mentaal was het een ijzersterke race. Het had alles waaraan een rit moet en kan voldoen." De exercitie van De Jong (13.21,33) was indrukwek kend. Hij verpulverde het baan record (was 13.33,60) en moest zich inhouden om niet te vroeg in de rondjes 31 te komen. Ver- heijens aanval pareren was dan ook een eitje. „Het werd ge woon een tegenaanval, zoals ze bij het wielrennen zeggen d'r op en d'r over." Toch keek De Jong aan het einde van de rit nog en kele malen over zijn schouder. Twee jaar geleden verspeelde hij in Salt Lake City zijn wereldtitel in de laatste bocht. Om zeker te zijn dat Verheijen hem dat kunstje niet opnieuw zou flik ken, hield hij zijn oog op de an dere baan gericht. Eenmaal ze ker van de zege ging De Jong met gebalde vuist over de streep. Het gat met Verheijen bedroeg meer dan tien seconden (13.31,93). „Maar als ik de vorm niet heb, moet ik blij zijn met de twee races die ik hier heb gere den." Verheijen pakte vrijdag op de vijf kilometer brons. „Neder land heeft vier goede stayers. Op het ene moment win ik met zes seconden en andere keer rijdt Gianni mij de stront voor de ogen. Het mooie zou zijn als we eens gelijktijdig in vorm zijn, maar dat is nog nooit gebeurd." Tot het rijtje van vier wordt An genent niet gerekend. Op grond van zijn tijd (13.41,84) heeft de marathonschaatser daar ook nog geen recht op. „Ik heb lucht genoeg, maar mijn benen blok keerden. Ik zal meer op snelheid moeten trainen. Maar als ie mand mij in oktober had gezegd dat ik hier vierde zou worden, dan had ik daar tien keer voor getekend." Angenent baalde wel dat de Noor Lasse Saetre zijn tijd als richtpunt had. Hij is er van overtuigd dat het brons voor hem was als hij na Saetre was gestart. Die kans krijgt hij misschien nog wel eens. „Vol gend jaar wil ik laten zien dat het niet bij een seizoen blijft Ze zijn nog niet van me af." door René Banierink Berlijn - De weg naar de subtop op de lange afstanden? „Die is vlot te doen", was Jenita Hulze- bosch-Smit opgevallen. Maar die Duitsers van de hoogste tre de mikken, dat is andere koek, weet zus Gretha Smit inmiddels. „Ze zijn wel erg goed. Maar het is best te doen, hoor." De zusjes Smit sloten hun eerste min of meer serieuze lange- baan-seizoen dit weekeinde af met twee bronzen plakken, een vierde en een negende plaats op het WK afstanden in Berlijn. Gretha zorgde voor beide podi umplekken, geen verrassing na het olympisch zilver van Salt La ke City. Ze was er blij mee, maar deed er niet uitbundig over. Za terdag, na de derde plaats op de drie kilometer, had de DPA-rijd- ster namelijk stilletjes gehoopt dat de vijf kilometer meer zou opleveren. Ze voelde zich goed en op de vijf kilometer zou er in ieder geval een Duitse (Friesin ger) minder zijn om te kloppen. Maar het kwam er gisteren niet uit. „De echte supervorm is er niet", moest ze bekennen nadat Pechstein en Hughes elkaar in de laatste rit naar de bovenste twee plaatsen hadden gesleurd. „Ik mis door de knieblessure de basis van de zomertrainingen." Jenita Smit had dit weekeinde juist het omgekeerde ervaren. Zaterdag reed de schaatsster uit de DSB-ploeg een slechte race ('heel onrustig begonnen, te Ri hoog gaan zitten en er snel klaar mee"), i ze een hele gelijkm zien die haar op drie jt van het podium brad n tein kan heel strak rijd op de tijd van Gretha k die Hughes, die kon f wielrennen. Een ec k sportster, die geeft nil el De Overijsselse zusje evenmin. Ze hebben serieus geproefd van baan en da*t smaakt Beide vrouwen, maakten op de mar it, ten wat er aan scho ai „Mijn start zal beter heb daar door de ki jr deze winter nauweüp bi; nen trainen." Ze ver ai terdag de race op di meter door, want ze i eerste ronde zo'n tv den langzamer dan Friesinger. Jenita hef der probleem: „De heid is te laag, zeker v Er kilometer. Ik kan hei j rondjes van 33 rijden t in de marathon ooi |e moet op de langebaa j( paar ronden ook 32-< d rijden. Dat is het mot |e onder de knie te knjgt e, Als dat allemaal lukt :ai Smitjes zeker, dan ku Duitse tandem Pechstein wel aan. G op. „Zoals Pechstei] reed zeker." De Duits ter het voordeel dat i i instellen op de tijd va birmingham/anp - Aan een we reldtitel hadden de twee vrien den helemaal niet gedacht. Bram Som en Amoud Okken missen daarvoor nog de kracht op de 800 meter. Met hun fina leplaatsen in Birmingham op de WK indoor hadden ze bereikt wat ze wilden. In de eindstrijd merkten ze dat drie races in drie dagen nog iets te veel van het goede is. Som eindigde als vijfde, Okken als zesde en laatste. Op gepaste af stand van de verrassende we reldkampioen David Krummen- acker. „We doen mee", zei Som. „De finale was een mooie be kroning van een goed wintersei zoen." Met vier klasseringen in de mondiale top-acht, een bronzen medaille (polsstokhoogspringer Rens Blom) en twee nationale records (Blom en Gert-Jan De fers op de 3000 meter) voldeed de tienkoppige KNAU-selectie aan de opdracht. De bond ging uit van drie klasseringen bij de beste acht. Toch waren er ook tegenvallers: de directe uitscha keling van de kogelstoters Rut- ger Smith en Ueja Tunks-Koe- man. Beiden kwamen niet door de kwalificatie heen. Na het brons van Blom op za terdag konden de Nederlandse middenafstandslopers op de slotdag het toernooi nog meer kleur geven. Som en Okken lie pen sterk in de halve finale. Vol zelfvertrouwen keken ze naar de eindstrijd, waarin de Deen Wil son Kipketer de grote favoriet was. Okken haakte al bijna di rect na de start af, Som kon het tempo bijbenen, maar daar bleef het bij. „Ik ga stapje voor stapje vooruit. Elk toernooi gaat het beter", zei Okken. „In de fi nale was de race voor mij echter na zestig meter voorbijzei het talent. De 20-jarige atleet was het birmingham/anp - De frustra ties waren van haar gezicht af te lezen. Met rode ogen be streed Deja Tunks-Koeman dat ze was afgegaan tijdens de WK indoor. De kogelstootster miste zaterdag in Birmingham op vier centimeter de kwalifi catie voor de finale. Negende". Weg financiële steun NOC *NSF. „Ik doe mijn sport in elk geval puur natuur bekriti seerde ze een deel van haar concurrentes. Tunks-Koeman was vorig jaar nog winnares van het brons op de EK indoor. Aangeslagen door haar vlotte uitschakeling zaterdag liet ze zaterdag in Bir mingham haar emoties de vrije loop. De 27-jarige atlete wees beschuldigend naar een deel van haar collega's. „Ik train de hele winter hard om meer kracht te krijgen. Ik weet niet wat die anderen uit spoken, maar het zou beter zijn als er meer gecontroleerd wordt", duidde de Nederland se kampioene op eventueel dopegebruik van haar rentes. „Mijn doel was een de eerste acht. Als dichtbij bent, doet dal je alleen zou kijken w natuur bezig is, kun wel vijf of zes uit d schrappen", klonk he tend naar de overige mers. „Meiden die over de twintig mete komen hier maar net kwalificatiegrens", stel leurgesteld vast. 1 Overal last van hebben en toch winnen Som (vijfde) en Okken (zesde) kijken vanuit de achterhoede toe, hoe David Krummenacker de grote favo riet Kipketer verslaat op de 8oo meter. Foto: AP/Alastair Grant slachtoffer van een snelle start. „Het was een rare race", meen de vriend Som, die heel stiekem op een iets beter resultaat had gehoopt dan de vijfde plaats. „Het tempo wisselde voortdu rend. De Keniaan Bungei zette steeds weer aan, maar niet door. Ik liep achter Krummenacker. Dat is zo'n beer. Daar kom je echt niet langs." De Amerikaan liep een bekeken race en slaag de er zelfs in de wereldtitel weg te kapen voor de Deense topper Kipketer. Som, die in het verleden nog wel eens op een groot toernooi aan spanning ten onder ging, kwam niet in de buurt van zijn Neder lands record. Dat scherpte hij dit seizoen in twee stappen aan tot 1.45,86. „Ik kijk tevreden te rug op deze winter. Een Neder lands record en een finaleplaats op de WK. Ik had misschien vierde kunnen worden, maar dit is mooi. Ik had de power van de voorgaande dagen niet meer. Drie wedstrijden in drie dagen is veel. Dat kost enorme kracht." Gert-Jan Defers kon ontspan nen naar de eindstrijd op de 3000 meter toeleven. Hij plaats te zich vrijdag al voor de finale. Zondag ging Defers het gevecht wel aan, maar tegen de klasse van de Ethiopiër Haile Gebrse- lassie kon hij niet op. Eerder in het seizoen fungeerde de Apel- doomer in Birmingham als haas van de wereldkampioen bij diens wereldrecordrace op de twee mijl. In de laatste kilometer probeerde de Nederlander nog een gat te dichten met twee Ke- nianen. Dat lukte, maar Defers kwam uiteindelijk tekort om mee te doen om de medailles. Gebrselassie veroverde de titel, na een mooi duel met de Span jaard Antonio Garcia. Defers werd zesde. Hij hield wel een Nederlands re cord aan de race over. Met 7.44,34 bleef Defers ruim een seconde onder zijn nog maar enkele weken oude toptijd van 7.45,54. Defers, in het verleden nog wel eens geteisterd door blessureleed, was het indoorsei- zoen goed bevallen. „Misschien doe ik dit volgend jaar ook weer. Mijn voorbereiding in Kenya heeft me dit seizoen wel de juis te stimulans gegeven. Ik ben te vreden met mijn prestatie, heb de A-status van NOCNSF bin nen. Ik kijk uit naar het buiten seizoen." door Harm Vonk bladel - Wie gelooft Erik Dekker in de toekomst nog? De Rabobank-renner mag overal last van hebben, maar toch zijn kunsten vertonen. Gister middag schreef de 32-jarige Drent bij zijn rentree na zijn knieblessure de Grote Prijs Enk Breukink op zijn naam. In de afsluitende tijdrit in Bladel werd Dekker der de achter Bert Roesems en Bart Voskamp, maar hield in het eindklassement twee tellen over op de Dtouwse belofte Tomas Vaitkus. „Ik ben al veel verder dan ik drie dagen geleden had durven dro men. Dit is een beetje bizar. Iedereen staat hier van te kijken, en ik niet het minst." Grote conclusies wilde Erik Dekker niet aan zijn eerste zege van het seizoen verbinden. Maar de streep die hij tijdens zijn maandenlange revalida tie door het voorseizoen zette is verdwenen: star ten in de Ronde van Vlaanderen (op 6 april) is bij na een zekerheid, ook al is het slechts in dienst van een ploegmaat. Maar hoe goed Dekker in de voorjaarsklassiekers zal zijn? Rabobank besloot alvast om Dekker vol gende week in te zetten in de Catalaanse Week. „Ik was me aan het voorbereiden op de Tour de France, maar dat is nu wel heel ver weg. Twee da gen geleden dacht ik nog dat ik tijdens de Amstel Gold Race in Amerika zou zitten voor een kleine ii etappekoers. Maar nu weet ik het niet n ik maar niks meer zeggen. oe In zijn eerste koers sinds hij op 4 februa va in de Challenge Mallorca verbaasde Del een, inclusief zichzelf. Vrijdag op het vla terdag in de heuvels van de Ardennen v vt zich steeds sterker worden naarmate de jj. vorderde. et Beide dagen maakte Dekker de koers. tijdrit over 18,7 kilometer was Dekkers) stand op klassementsleider Gerben Löv GiroLoterij) slechts twintig seconden, w hij opeens meedeed om de eindzege. „I had ik het idee dat ik vrijdag en zaterda| mee zou rijden. Maar toen werd de tijdrit opeens belan| 0 daar was ik niet op voorzien, ik had nie tijdritpak bij me. Dat heeft mijn vrouw tend nog gebracht. Mét nieuwe sokjes e handschoentjes. En zo win je ineens." Ondanks de onvoorstelbare terugkomsl ker blijven er nog veel vraagtekens ovet van is hoe sterk hij in een topkoers zou ben verder dan ik had veiwacht, maar maakt nog geen zomer. Dit is de GP Erik Breukink, en winnen moeilijk, zeggen ze. Maar hoe sterk ben koers van 260, 270 kilometer, op het alli parkoers tussen de allerbeste renners?" IP n zal

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 18