rg was het als we geen punten hadden gepakf Wennemars een klasse aDaft Ajax moet weer tot k het uiterste gaan Gouden dubbelslag op WK afstanden kroon op sterk seizoen tbalster voor oorlog f - Burgundie Porter riderdorp gisteren een plotseling ver- point- de gewonnen wed- Lieshout terugge- Angeles in ver dreigende oorlog Die beslissing bete- evoelig verlies voor an coach Joris Zand- kan het enigszins Ze vindt het eng om ment in een ander ten en wil graag bij ie zijn. Bovendien zit in het Amerikaanse e moet mogelijk naar bang dat ze niet meer vliegen als de oorlog uitgebroken en is uniddellijk vertrok- Ebben haar nog wel d uit te leggen dat ze is, maar ze bleek er al lan te denken om te- faldus Zandbergen. rVan Gelder ioneel van Gelder heeft D sensationeel de- akt in de wereldbe- De 19-jarige Waal- in Parijs in zijn eer lekerwedstrijd in zijn beste aan de ringen, re van 9,700 verraste ilete wereldtop, in- ulgaarse wereld- ovtchev. „Dit is een underde de nationa- n. „Ik kan het amper n de finale draaide enoeg vlekkeloze oe- zaten een paar klei- ïeidsfoutjes in", ug. „Ik kreeg tenslot- rek. Maar mijn af- perfect. Ik stond als elagen e-voorzitter )e onrust rondom de voetbalclub Vitesse avond doorgedron- ereterras van stadi- me. Daar werd tij- idstrijd Vitesse-PSV itter Jos Vaessen, in van de Arnhemse ster Krikke, belaagd fens. Voorzitter Vaes- en beker met bier een en trok zich, sa- urgemeester Krikke, ;er te voorkomen. Berlijn - Erben Wennemars telt voor zijn gevoel eindelijk mee. Jan Bos won al eens de wereldti tel sprint en Gerard van Velde gaat de geschiedenis in als olym pisch kampioen. Maar waarop kon Wennemars tot dit weekein de eigenlijk bogen? Op brons tij dens het WK sprint in Berlijn ('98) en Calgary (eerder dit seizoen) en ook nog een derde plaats op de 1500 meter tijdens het WK af standen van Salt Lake City. „Ik wist niet wat ik als hoogtepunt moest kiezen. Nu is dat natuurlijk dit WK", grijnsde hij na zijn gou den mijl, waarop Ralf van der Rijst verrassend tweede werd. Wennemars onderstreepte zijn aparte klasse door gisteren ook met overmacht de titel te pakken op de 1000 meter. In een recht streeks duel verwees hij landge noot Gerard van Velde naar de zilveren plak. Joep kan trots zijn op zijn vader", glunderde Wen nemars na zijn dubbelslag Met zijn drie medailles (vrijdag won hij al brons op de 500 me ter) tijdens het WK afstanden trad de Nederlandse schaats- crack in de voetsporen van Rint- je Ritsma, die hetzelfde deed in 1997 in Warschau. Erben Wennemars wist na de 1500 meter van gekkigheid niet wat hij moest doen. Met een ge lukzalige lach op het gelaat ren de hij op zijn sportschoenen over het ijs om alle knuffels te verzamelen die hem werden toegeworpen. In de armen van zijn ouders liet hij zijn tranen de vrije loop. „Eindelijk de aller snelste van de wereld. En dan roepen ze om: "Weltmeister'. Het is het enige mooie woord in het Duits." Egbert Rolf Wennemars, van 1 november 1975, moest het op de ijsbaan van het Sportforum op de 1500 meter helemaal al leen doen. Aleksander Kibalko leverde nauwelijks enige tegen stand. Vreemd is dat niet. De Zwollenaar benadert ook deze afstand als een sprint. „Hap weg en zo lang mogelijk proberen vol te houden. Dat is mentaal heel erg zwaar. Na duizend me ter ben je helemaal naar de klo ten en dan moet je toch door gaan." Ralf van der Rijst is een expo nent uit het andere kamp. Als allrounder gaf hij op de opening meer dan een seconde toe op de pupil van Jac Orie, maar pakte in de slotronde een belangrijk deel (29,3 om 30,2 seconden) te rug. Zijn eindtijd van 1.48,46 mi nuten was niet voldoende om Wennemars (1.47,80, een baan record) te kloppen. Van der Rijst, die eerder al vijfde werd op Erben Wennemars straalt na zijn winst op de 1000 meter. Foto: ANP/Vincent Jannink het EK allround, was er niet minder gelukkig om. „Eerder dit seizoen tijdens het NK afstan den werd ik nog zeventiende op de 1500 meter. Dan ga je er niet vanuit dat je een WK mag rijden en ook nog tweede wordt. Ik heb hiermee aangetoond dat ik geen eendagsvlieg ben." Wennemars hoefde dat allang niet meer te bewijzen. Met acht wereldbekerzeges, een derde plek op het WK sprint en zijn wereldtitels in Berlijn maakt hij het beste seizoen in zijn carrière mee. Nog veel belangrijker is dat hij op de juiste momenten piek te. „Ik heb zo vaak op rare mo menten gewonnen en nu een keer wanneer het moet." Wennemars kon er in het verle den boos over worden als tegen hem werd gezegd dat hij de druk van de grote toernooien niet aankon. „Maar als ik kijk naar de geschiedenis, hebben jullie misschien gelijk gehad", zei hij tegen de verzamelde pers. „Vorig jaar moesten we winnen en iedereen eraf rijden. Daar mee leg je een grote druk op je zelf." Onder coach Jac Orie, op volger van Peter Mueller, veran derde dat. „Ik denk dat de afge lopen dagen aan tafel niet één keer het woord wereldtitel is ge vallen. We praten over goed technisch rijden. Voorheen was het rammen." In Berlijn had Wennemars geen last van druk. Tot de laatste me ters maakte hij zijn slagen af met twee wereldtitels als gevolg. Op de 1000 meter ging dat nog veel gemakkelijker dan op de 1500 meter. „Na gisteren voelde ik geen spanning meer", opper de hij na zijn tweede gouden plak. Erben Wennemars (1.09,71, eveneens een baanrecord) en Gerard van Velde (tweede in 1.10,52) bewezen dat de kilome ter het domein van de Neder landers is geworden. Jan Bos viel dit keer uit de toon en reikte niet verder dan een teleurstel lende vijftiende plaats in 111.81 „We kijken naar elkaar en dat motiveert", aldus Wennemars. „Het is mooi dat Beom Nijen- huis en Jacques de Koning er ook aankomen. Dat betekent dat wij nog harder moeten rij den." De sprinters lieten zien dat er voldoende rek in de prestaties zit. Ondanks dat het een na- olympisch jaar is, werd bijna overal het baanrecord verbe terd. Het aandeel van Van Velde bleef daarin beperkt, maar hij is allang tevreden. „Op het WK sprint, in het eindklassement van de World Cup en tijdens het WK afstanden werd ik al eens vierde. Ik heb er tweede plaat sen van gemaakt en dat is hart stikke mooi. Erben was over de gehele linie gezien de beste." door Peter van Duyl Amsterdam - Met de internatio nale doorbraak voor de deur schoot Ajax zich gisteren in de nationale competitie bijna in de eigen voet. Na Valencia en kort voor AS Roma werden de Am sterdammers gedwongen tot een bijzonder onwelkome wor steling met het nietige Excelsior. Een matig Ajax won (2-1), maar de beoogde energiezuinige mid dag mondde uit in een opnieuw krachten verslindend duel. Na de uitbundigheid over het spel tegen Valencia waren er na de wedstrijd met Excelsior toch weer bedrukte gezichten te zien in de ArenA. Een zwakke gene rale heeft niet automatisch een slechte uitvoering tot gevolg. Maar het script dat Ronald Koe man op weg naar Rome in ge dachten had, werd danig ver stoord door het slappe en lakse optreden van het gros van zijn spelers. Koeman had voor Cristian Chi- vu een vrije dag voorzien, maar de rustpauze voor de Roemeen duurde welgeteld 45 minuten. Na de pauze kwam hij de zwak ke André Bergdolmo aflossen. Rafael van der Vaart, net weer fit, moest noodgedwongen de negentig minuten volmaken en Zlatan Ibrahimovic haalde het einde verre van okselfris. De Zweed kampte de laatste minu ten opzichtig met hamstring klachten, maar moest de wed strijd volmaken omdat Koeman al door zijn wissels heen was. De klap die het meest aankwam, was echter de aftocht van Ha- tem Trabelsi. De Tunesiër, die ongemerkt één van Ajax' sterk ste schakels is geworden, moest zich na een klein half uur met een op het oog ernstige enkel blessure laten vervangen door Nigel de Jong. Trabelsi raakte gewond bij een doelpoging, waarbij hij meer grond dan bal raakte. Het is allerminst zeker dat de vleugelverdediger er woensdag in de cruciale ont moeting met AS Roma bij kan zijn. Die wedstrijd wierp gisteren in de ArenA zijn schaduw vooruit. Ajax dacht het tussendoortje te gen Excelsior op halve kracht af te handelen, maar het werd ver rast door de frisse aanpak van de Rotterdammers. Excelsior koos ervoor overal op het veld één-tegen-één te spelen en won in de openingsfase bijna elk persoonlijk duel. Dat leidde na vier minuten tot een doel punt van Cecilio Lopes, die doelman Bogdan Lobont van Boys kan het spel niet maken tegen Scheveningen van Dijk Hoe erg is het dat Quick Boys elabberd speelde, een week per tegen Hoek? iet pas-geweest als we van- punten hadden gepakt", zei t Aandewiel na de 2-1 zege ïingen. „De wedstrijd tegen n heel andere wedstrijd. Je :en zinnig woord over zeg- ïatchwinner Jan Schaap. was het eigenlijk? lorlijk slecht. De voorhoede eikbaar, het middenveld on- de achterhoede onzeker, de uwelijk slecht. Behalve Glen at of kwam geen enkele spe- wedstrijd. De heilloze weg be lidden werd veel te vaak ge- ipelers wilden wel, maar nie- wat. klaring voor? 01 oge, hobbelige veld moest s het spel maken tegen de- g ididaat Scheveningen, dat laarvoor met 1-5 had verlo- iek De Scheveningers speel- [emotiveerd en verdedigend n met lange ballen de vaak 'its Maurice Escalona te be- nj hadden er absoluut geen op, niet met vernuft in de ss, niet met vernuft in indivi- j zei trainer Gert Aande- 5 Met Hendrik van Beelen achter zich aan vliegt 'twaalfde man' Jan Schaap over het veld na zijn tweede treffer, waardoor Quick Boys aan een moeilijke wedstrijd toch drie punten overhield. Foto: Cees van Hoogdalem niet loopt, dan blijkt steeds n uick Boys in het veld een lei- vdpie lijnen uitzet, die de n{ >oede kant opstuurt als het te gaan, een speler met in- erwicht. em deed zich zaterdag extra •J dat er niet met de vertrouw- worden begonnen. De niet spits Remco Torken ont- l' he mans, die op rechts een linie naar vo ren schoof. „Het was de bedoeling dat Derek van der Plas en ik achter Hendrik van Bee len zouden spelen. Maar in de eerste helft was minder goed duidelijk hoe we moesten staan", vertelde Schaap. Op de vraag hoe dat kon, zei hij: „Dat ligt aan de coaching. De een wil anders spelen dan de ander. De ene speler nJem in de plaats speelde-Janroept: kom terug, de andere speler hter de spitsen Maarten Bak, roept: loop nou door." n Beelen, en Peter Timmer- Het gevolg was dat er nauwelijks bruik bare ballen bij de voorhoedespelers te rechtkwamen. Met een spits als vervan ger van Torken had Quick Boys meer volgens de vertrouwde patronen kun nen spelen. Een andere optie was om Hendrik van Beelen op zijn favoriete plek, achter de spitsen, te zetten. De beste speler van de Katwijkers had op die plek in elk geval meer ballen gekre gen dan in de voorhoede, waar hij vaak twee man op zijn nek kreeg. Ook de spanning kan een rol hebben gespeeld. De mededeling in de rust dat Hoek met 4-0 achter stond sloeg 'mis schien wel een beetje in de benen', dacht Jan Schaap. Hebben winnende trainers altijd gelijk? Ja. Gert Aandewiel en Arjen van der Werf kozen voor Jan Schaap en niet voor Erwin Beltman. Dat pakte goed uit want Schaap maakte de twee belangrij ke goals. In de 37ste minuut kopte hij de 1-0 binnen uit een door Schevenin gen fel bestreden corner van Bak en vijf minuten voor tijd scoorde de Katwijker na een aanval via Timmermans en Bak. dichtbij klopte. De valse start van zijn ploeg irri teerde Koeman mateloos. „Mis schien werden we verrast door het feit dat Excelsior een-tegeri- een speelde", zocht de oefen- meester naar oorzaken, „maar dat heb je in een paar minuten in de gaten. Ik vond dat heel te leurstellend. Je wijst je ploeg er elke keer na een Champions League-wedstrijd op, maar blijk baar is het toch moeilijk. Wij kunnen wedstrijden niet op zes tig-zeventig procent beginnen." Koeman liet zich ongemeen kri tisch uit over Wesley Sneijder en had hét nodige aan te merken op Pienaar, Van der Vaart, Ibra himovic, O'Brien en invaller Chivu. Maar de grootste kat uit de zak was voor Bergdolmo, die. het duel als aanvoerder begon, maar in de tweede helft in zijn nette pak langs de kant zat. „Je verwacht van een oudere speler en aanvoerder dat hij de zaak neerzet en dat er verdedigend kort wordt gedekt. Ik was zeer ontevreden over hem." Eigenlijk had Ajax het duel na de 0-1 nooit voor een langere pe riode achter elkaar onder con trole. De Amsterdammers kre gen wel een aantal riante moge lijkheden, maar het gevaar van een tweede Rotterdamse treffer week geen moment. Dat de thuisclub alsnog drie punten bemachtigde, dankte het aan twee bevliegingen van Ibra himovic. De ook al ondermaats spelende Zweed promoveerde na 26 minuten een steekballetje van Van der Vaart tot gelijkma ker. Kort voor tijd profiteerde Ibra himovic van het enige foutje van Excelsior-uitblinker Steve Offers. De spits draaide weg en stiftte zijn twaalfde doelpunt van het seizoen over doelman Cor Var- kevisser: 2-1. Koeman slaakte een zucht van opluchting. Hij herhaalde nog maar eens dat het avontuur in de Champions League geweldig is, maar dat de competitie in Amsterdam bovenaan het prio riteitenlijstje staat. „Want alleen via de competitie kunnen we volgend seizoen weer Cham pions League spelen." AJAX: Lobont; Trabelsi (26. De Jong), Bergdolmo (46. Chivu), Pasanen en O'Brien; Pienaar, Yakubu, Sneijder (72. Boukhari) en Maxwell; Van der Vaart en Ibrahimovic. EXCELSIOR: Varkevisser, Buijs (86. Nouwen), Offers, De Haan (45. Martis) en Bastos (86. Van Dieren); Swerts, Kim, Boutahar en Mtiliga; Lopes en Holman. Kreeg Scheveningen veel kansen? In de eerste helft waren de beste kan sen voor Scheveningen, maar Hans Tellier schoot naast en Escalona ook. Vlak na rust maakte Raymond Flaton achterin een zeldzame fout, waardoor Escalona alleen op het doel afkon en via de paal de gelijkmaker scoorde. Acht minuten voor tijd zag de spits een schot net naast gaan. Voor Quick Boys kreeg Hendrik van Beelen daarvoor een goede kans, toen eindelijk een pass van Derek van der Plas goed bij hem was aangekomen. Van Beelen schoot goed uit de draai maar via de keeper ver dween de bal over het doel. En zaterdag? De verwachting is dat Torken tegen Hoek speelt, en ook de blessures van de tegen Scheveningen uitgevallen Eef Schoneveld, Arie van Rijn en Brian Mussche zagen er niet al te ernstig uit. Er zijn geen schorsingen. Bak kreeg weliswaar in blessuretijd zijn tweede gele kaart, maar dat was wegens pra ten. (Dom was het trouwens ook. De linkerspits had weliswaar gelijk met zijn protest tegen een vrije trap van Scheve ningen, wat een ingooi was, maar hij had zich niet zo moeten laten gaan). Belangrijk is ook volgens Aandewiel dat de druk bij Hoek ligt, dat inmiddels vijf punten achter staat op de koploper. Bovendien is dat meer dan Schevenin gen een tegenstander die de aanval zoekt. Is Jan Schaap er weer bij? „Ik denk het niet", zei de speler zelf, vlak na de wedstrijd waarin hij de twee belangrijke doelpunten had gemaakt. Maar de enige Katwijker die dit seizoen al een titel heeft gewonnen - die van kampioen warm lopen - klaagt niet. „Ik weet wel een beetje hoe het zit." Quick Boys: Tuinenburg; Van Dam, Schoneveld (72. Bekx), Flaton, Van Rijn (77. Beltman); Mus sche (58. Guijt), Van der Plas, Schaap; Timmer mans, Van Beelen, Bak. De materiaalhokken liggen vol, de schoenen staan in het vet, de kantine is dicht. Het weekeinde is voorbij, maar nog niet vergeten. Peter Blangé, die met Jan Siemerink, Martin Hersman en Ruud Bröring wekelijks op het sportweekeinde terugblikt, zet het brons van polsstokhoogspringer Rens Blom bij het WK indooratletiek in Birmingham en de wereldbekeroverwinning van turner Yuri van Gelder in de herhaling. Het zou voorde hand liggen om de overwinning van de volleyballers van Dynamo in de Top Teams Cup of de schaatsmedail- les in de herha ling te zetten, maar dat doe ik piet. Ik beoor deel prestaties naar hoe de sport mondiaal ontwikkeld is. Ik'doe niets af aan de prestatie van Dynamo, maar de Top Teams Cup is de Europa Cup voor de tweede divisie. De ster ke landen doen niet mee. En in het buitenland begrijpen ze niet waarom wij van Neder landse schaatsers multimiljo nairs maken, terwijl de ande ren er geen droog brood mee kunnen verdienen. In turnen - de best bekeken sport op de Olympische Spelen - en atletiek - de moeder aller sporten - heeft Nederland nau welijks van zich doen spreken. Het vrouwenturnen speelt sinds kort een rol van beteke nis, maar onze onbekende gro te vriend Yuri van Gelder scoort ineens 9.7 aan de rin gen. Het aanzien van Neder land gaat daarmee omhoog. Want we mogen dan in Sydney veel medailles hebben behaald, we genieten over het algemeen aanzien op het onderdeel kaasdragen. Hockey, roeien, paardensport en wielrennen zullen altijd wel medailles op leveren. De oogst heeft veel ver bloemd. Het waren de presta ties van Pie- ter, Inge, Le- ontien en Anky. In de breedte was het zo, zo. Na de gou den medaille van Ellen van Langen in 1992 lag het redelijk stil op atle- tiekgebied. Nu doen Gert-Jan Lie- fers, Bram Som en Arnoud Okken het goed in een breed veld. En Si mon Vroemen heeft heÊEuro- pees record steeple chase. Dat Rens Blom nu brons wint in een breed gezelschap geeft hoop, een jaar voorde Olym pische Spelen in Athene. Daar zou wel eens een verrassing kunnen plaatshebben. Het sti muleringsprogramma voor de topsport geeft meer mogelijk heden, want er is meer geld be schikbaar voor betere trainers. Het lijkt erop dat Nederland zich breder aan het ontwikke len is in de olympische top sporten. Laten we hopen dat dat zich doorzet. Peter Blangé uit Oegstgeest is re cordinternational volleybal. Hij is voorzitter van de atletencommissie van NOC'NSF en lid van de Europe se atletencommissie. maandag 17 maart 2003 SPORT Ibrahimovic redt Amsterdammers door Peter van der Hulst PPC1 en Okken stapje voor e vooruit

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17