Xbox als eerste online MULTIMEDIA Photoshop Album schept orde in fotochaos Nieuwe beeldbuizen lijken op lcd's Teletekst op de pc Omvangrijke PC-bijbel Java-games voor mobieltje Laserjets vanaf 299 euro HOC 975 MAANDAG 17 MAART 200 rrrmr fi t bcp NOS-Teletekst is al vele jaren een snel en betrouwbaar nieuws medium, dat permanent wordt bijgehouden en gratis te ontvan gen is met vrijwel alle moderne tv-toestellen. Minder bekend is dat de Teletekst-pagina's ook via het web te bekijken zijn: http: //teletekstnos.nl is de beginpagina, van waaruit naar alle ande re kan worden doorgeklikt. Nog mooier gaat het sinds kort met een speciale browser, een stukje software dat vanaf de Teletekst- site gedownload kan worden. Dit Windows-programmaatje (er is helaas geen Mac-versie van) maakt het bladeren door de pagi na's nog simpeler en sneller. Door de vaste, beperkte afmetin gen van het venstertje is het bovendien makkelijk om het tijdens het werken permanent in beeld te houden. Zeker in combinatie met een vaste internetverbinding ontstaat dan een heel bruikba re manier om op de hoogte te blijven van het belangrijkste nieuws. De browser kan namelijk zo worden ingesteld dat hij tot een pictogrammetje in het systeemvak wordt verkleind tot het moment dat een pagina wordt vernieuwd. Als je dat met pagina 101 (laatste nieuws) doet, floept het venster telkens tevoorschijn als er een nieuw bericht is gepubliceerd. De gemiddelde thuiscomputer biedt tegenwoordig ongelooflijk veel mogelijkheden, maar de meeste daarvan eisen een gedegen studie. Of het nu gaat om het installeren van bepaalde hard ware, het optimaliseren van het besturingsprogramma dat daar door een stuk prettiger gaat werken of het benutten van de multimediale functies voor audio en video. Nu kun je twee dingen doen: een hele reeks af zonderlijke boeken aanschaffen of Het Ultieme PC Verslag van Easy Compu ting binnen handbereik zetten. Liefst 1116 pagina's beslaat dat 'ver slag'. Maar geen angst: niemand zal al les gebruiken. Zeker voor degenen die zich bezighouden met het verwerken van muziek, film en video is deze bijbel een uitkomst. In duidelijke hoofdstuk ken wordt alles tot in detail uit de doe ken gedaan. Of het nu gaat om dvd, DivX, 3D of het benutten van de pc als thuisbioscoop, het staat erin. Ook voor veel computeraars inge wikkelde zaken als het configureren, het beheer van de BIOS en het aanleggen van een netwerk kun je terecht in Het Ultieme PC Verslag. ISBN: 90-5167-449-X. Prijs: 39,95 euro. Denda Multimedia uit Oldenzaal heeft een verzameling Java Games uitgebracht voor de mobiele telefoon. Deze staan op de cd-rom Javamania 1, hetgeen doet vermoeden dat er nog wel meer zullen volgen. De eerste Javamania biedt al 40 spelletjes, waaronder schaken, dammen, kaarten en behendigheidspelle tjes zoals het vermaarde Space Invaders en autoracen. Het in stalleren (van pc naar telefoon) is volgens Denda een fluitje van een cent De software draait goed op een Pentium I en is ge schikt voor de Nokia 3410, 6310i en 7650 en de Siemens SL42i, de SL45i MT50 en de C55. Prijs: 14,95 euro. Informatie: www.denda.com Ooit waren het peperdure machines op kantoren, maar tegen woordig ligt de laserjet binnen het bereik van de gewone consu ment. Zelfs Hewlett-Packard, een echt a-merk biedt ze al aan vanaf 299 euro. Laserjets maken perfecte af drukken en zijn over het algemeen erg be trouwbaar; en dus geschikt voor intensief ge bruik. De grondstof, de zogenaamde toner is duur maar dat geldt ook voor de inktpotten van de inktjetprinters. De laserjets zijn overi gens zwartwit printers, dus niet geschikt voor gebruikers die kleurenfoto's willen af drukken. De kleuren laserjet is nog steeds ta melijk prijzig. HP heeft als goedkoopste model de Laserjet 1150. Daarmee kunnen met een cartridge 2500 pagina's worden geprint. De duurdere modellen zitten in de series 1300 en 2300. Informatie: www.hp.nl Heeft u dat nou ook? Je maakt met je digitale came ra honderden foto's, slaat ze op in je computer, maar het overzicht ben je volkomen kwijt. Natuurlijk zijn er dan diverse programma's, waar in je de zaak kunt organise ren. Gewoon in mappen binnen Windows verkenner, via een fotobewerkingspro gramma - al dan niet met een diashow - of rubriceren in een spreadsheet- of een databaseprogramma. Als je echter werkelijk orde in de chaos wilt scheppen moet er grover geschut aan te pas komen. Dat geldt voor de huis-, tuin- en keukenfotograaf, maar ook voor de verzame laar van beelden, die wor den opgehaald van het in ternet. Want je hobby zal maar bijvoorbeeld treinen zijn. Dan zijn er duizenden foto's te vinden op vele honderden sites. Maar je wilt natuurlijk het NS-mate- rieel bij elkaar hebben en met één klik alle Zwitserse of Chinese treinen te pak ken hebben. Natuurlijk leveren de mees te fabrikanten een program maatje bij het toestel, waar mee je een beetje kunt be werken en een beetje kunt organiseren. Maar een beet je organiseren is niet vol doende, vond men bij Ado be. De maker van het fa meuze Photoshop gaat zich meer en meer bewegen op de consumentenmarkt. Een nieuwe doelgroep nu bijna iedereen die een nieuwe ca mera aanschaft minimaal nadenkt over digitaal. De nieuwste loot aan de Adobe-tak heet Photoshop Album en maakt in feite van alle foto's een grote data base. Dat betekent uiteraard - en dat zal nooit anders kunnen - dat je zelf tref woorden moet aangeven. Maar als dat eenmaal is ge beurd, is Photoshop Album een prachtig hulpmiddel. Het programma biedt overi gens een groot aantal moge lijkheden om die database handig in te richten. In vak taal heten die 'tags'. Door bijvoorbeeld een serie foto's 'vakantie', '2002', 'Italië' als tags mee te geven, kun je op diverse manieren selecte- ren. Je kunt alle vakantiefo- to's pakken, maar ook al leen die van 2002 of speci- i l fiek die van 2002 in Italië. Photoshop Album biedt nog veel meer. Bijvoorbeeld het direct doorsturen van een plaatje per e-mail, waarbij automatisch de resolutie wordt aangepast, zodat het bestand niet te zwaar wordt. Je kunt een bepaalde selec tie in één klap kopiëren naar cd of dvd, ansichtkaar ten maken, uitnodigingen, enz. Een heel leuke extra in het programma is de moge lijkheid om foto's tentoon te stellen in een virtuele ruim te. Het is grappig om je ei gen foto's sterk vergroot in een museum of kerk te zien hangen. Kan Photoshop Album ook bepaalde dingen niet? Ja. Het bewerken van foto's is slechts in zeer beperkte ma te mogelijk. Het wat opha len van de kleuren, het snij den en het weghalen van de beroemde 'rode ogen' kan. Maar wie meer wil zal bij voorbeeld Photoshop Ele ments moeten kopen. Pre cies: ook van Adobe Min.systeemeisen: Penti um III, Windows 98SE, 128 Ram, 250 Mb ruimte op de harde schijf. Prijs: 50 euro. Jan van der Nat Beeldbuismonitoren worden steeds ouderwetser - dat wil zeggen ze zijn technologisch en commercieel volkomen inge haald door 'platte schermen'. Maar hoewel ze minder ver kocht worden dan voorheen, kunnen de fabrikanten er toch niet omheen om af en toe nieu we modellen te bedenken. NEC- /Mitsubishi laat het front van zijn nieuwe beeldbuizen als twee druppels water lijken op de led-modellen. Als je er recht vóór gaat zitten, zie je nauwe lijks het verschil meer. Wie toch liever een echt lcd- scherm wil, heeft bij NEC/Mitsubishi nu de keus uit elf modellen. Het Japanse be drijf, dat samen met Samsung en Philips de monitorenmarkt beheerst, wil het niet te ingewik keld maken, maar kan er niet omheen dat beeldschermen voor veel verschillende doelein den worden gebruikt. Tussen thuisgebruikers met een laag budget en artsen die alsmaar meer detail willen zien, zitten nog allerlei categorieën zakelijke toepassingen zoals gewone kan toorwerkers en beurshandelaren met zes of acht panelen tegelijk voor hun neus. Wat afmetingen betreft loopt de nieuwe lcd-monitorenlijn nu van 15 inch-instapmodellen (1024 bij 768 beeldpuntjes) tot 21,3 inch (1600x1200). Tussen die uitersten zitten schermen met extra lichtopbrengst, met een fraaie hoogteverstelling, m< een knap design en lof met een extra smalle rand. Behalve de a lergoedkoopste hebben ze alle maal een analoge én een digita aansluiting en speciale softwj om alle instellingen vanuit de computer te kunnen regelen. Wat ontbreekt in de collectie is een breedbeeldscherm, zoals waar Samsung onlangs mee verj scheen. De meeste NEC/Mitsubishi- 1 schermen worden op de eerste plaats gemaakt voor de zakelijJ markt, maar de gewone winkel koper is niet helemaal uit de gratie. Die krijgt de keuze uit twee speciale 'retail'-modellen die nét de extraatjes als digitale L aansluiting en hoogteverstellirJ missen. Daar staat dan tegen over dat je voor niet al te veel geld wel een 'echte' NEC/Mitsi bishi krijgt. Buiten de rij van gewone moni toren staan de 'public display"-p lcd's van NEC - zeg maar etala- geschermen. Naast de 30 inch-| versie is er nu ook een van 40 inch. Terwijl de muziekindustrie steen en been klaagt, gaan de fabrikanten van games als een speer. En niemand bij de platenmaatschappijen die zich af vraagt hoe dat nou toch kan. Geeft niet, denken ze bij Microsoft, Sony, Nintendo, Electronic Arts, Ubi Soft en al die andere makers van consoles en pc-games, geeft helemaal niets. En ver volgens bedenken ze de volgende stap op weg naar nog hogere verkoopcij fers. Bij Sony zouden ze eigenlijk beter moeten weten. De multinational doet immers in cd's én in games, dat laat ste via 's wereld meest verkochte con sole, de PlayStation. Van versie num mer 2 zijn er inmiddels wereldwijd tientallen miljoenen verkocht en van die cijfers kunnen ze bij grote concur rent Microsoft alleen maar dromen. Microsoft, maker van de Xbox, heeft nu toch echter een kleine slag gewon nen: eerder dan concurrent PS2 gaat de Xbox live. In Amerika en Japan is het al zo ver, maar op 14 maart - pre cies een jaar na de introductie - gaan acht Europese landen, waaronder Nederland, ook live. De makers van gameconsoles ver wachten veel van online gaming. Op de pc kan dat natuurlijk al veel langer en iedere dag gaan honderdduizen den mensen met onbekende en be kende spelers aan de andere kant van de wereld in gevecht om een potje te Quaken of, wat minder bloeddorstig, een potje te racen. Onderwijl wordt er heel wat afgekletst in de bij de spelen behorende chatrooms. Of het allemaal zo'n vaart loopt met consoles is even afwachten. Er zijn immers, zeker als je de Xbox neemt, veel minder consoles dan pc's op de reid om ernstige geschillen met een vloot oor logsschepen en een contingent mariniers te beslechten. Anno 1503 onderkent de instelling van de speler. Wie vreedzaam speelt zal nii vaak worden aangevallen, maar wie kiest v het onderwerpen van andere beschavinge; ook vaker naar de strijdbijl moeten grijpen zo'n moment gaat het spel in de 'real time j strategy'-modus, dat wil zeggen dat je met eenheden met gezondheidsbalkjes in de a;1 val kunt gaan of aanvallen kunt afslaan. Hf jj spreekt vanzelf dat een behoorlijke oorlog! ki dustrie noodzakelijk is om succes ten strijc kunnen trekken. Overigens spelen piraten 5 een belangrijke rol in het spel en is het van lang om handelskonvooien goed te beschf g men tegen aanvallen. De uitgekookte spelt sluit een pact met de piraten en stimuleert om de concurrentie aan te vallen Anno 1503 is in veel opzichten een verbetf i uitvoering van Anno 1602. Het spel is erg i r goede muziek en geluid en ;n. De te ontginnen gebied 4 liggen in vier verschilende klimaatzones ei a zijn negen beschavingen aanwezig, waari der die van de Afrikanen, Azteken en Mo I len. De computergestuurde tegenstanders h ben zo hun eigenaardigheden. Zo zijn 11 Mongolen nogal agressief en de Azteke juist geneigd zich aan de bezoekers te 0 derwerpen. Er kan enorm veel worden ge bouwd in het spel: 250 verschillende gel j wen. Dat varieert van eenvoudige jachth ten en boerderijen tot complete kerken en,/ thedralen voor het geestelijk welzijn van i i bevolking. In 'empire-builders' is het tijd van belang om goed voor te b volking te zorgen, anders ligg i< relletjes en opstanden op de 1 Max Design heeft zijn best ge q, daan om de besturing van he 1! wereldrijk zo eenvoudig mogfca te maken, maar het is met dit)11 soort spellen toch zo dat het moet liggen: of je vindt het prachtig, of veel te gecompli- 31 ceerd. Wie de moeite neemt zich in dit spel te verdiepen wordt in ieder geval ruimsch beloond. ï- Min. systeemeisen: Pentiun 128 Mb Ram, 16 Mb videok Windows 98/Me/XP. Prijs: euro. Uitgebracht door Electronic Arts. Frank Buurman maar Xbox Live is - afgezien van de eerste twaalf maanden, die je via de starterskit al betaald hebt - niet gratis. Heb je dat allemaal gedaan, dan kom je in een soort lobby terecht, waar je via je headset kunt communiceren en medespelers zoeken. Dat communi ceren kan natuurlijk ook tijdens de games. Grappig is dat er een stemver vorming mogelijk is. Met behulp van het OptiMatch-systeem gaat de com puter op zoek naar tegenstanders die bij je passen. Dat gebeurt aan de hand van de statistieken die tijdens het spel worden bijgehouden. Op dit moment zijn er in - althans in Europa - 'maar' vijf games geschikt gemaakt voor de Xbox Live. Tom Clancy's Ghost Recon, MechAssault, Unreal Championship, Capcom Vs. SNK 2 en Whacked zijn direct be schikbaar, op korte termijn gevolgd door onder meer MotoGP 2 en Mid night Club II. In de loop van dit jaar moeten er zo'n vijftig live-games zijn. Bovendien zijn er nog spelen als Splinter Cell, waarvoor je online nieu we content kunt downloaden. „Die vijf, dat is best veel om mee te beginnen", zegt Frank van Ijzen- doom, marketing supervisor Xbox bij Microsoft Nederland. Hij wijst er op dat de Nintendo De zestiende eeuw staat centraal bij het spel Anno 1503 van het Oostenrijkse soft warehuis Max Design en uitgever Sunflo wers. Een spel waarin je de rol van een klas sieke grootmacht uit die tijd overneemt en je eigen wereldrijk gaat stichten. Dat klinkt ver trouwd en dat is het ook, want eerder werd door Max Design Anno 1602 ge maakt, eeh vergelijkbaar spel dat zich richtte op onze zeventiende, gouden eeuw. Dit spel was vooral in Duitsland en Oostenrijk een enorm succes. Mogelijk heeft dat veel te maken met de Duitse instel ling om zo efficiënt mogelijk iets op te bouwen. In dit soort spellen, denk ook maar aan Caesar I, II en III, moet de speler heel veel zaken re gelen. Zoveel dat het soms meer lijkt op werken dan spelen, vandaar dat veel spe lers gefrustreerd afhaken. Max Design heeft dat pro bleem onderkend en daarom kan je in Anno 1503 heel veel zaken aan de computer over laten. Als je zelf dan toch veel wilt regelen is dat je ei gen keus. De mogelijkheden van het spel zijn duizelingwekkend. In grote lijnen komt het er op neer dat je met je scheepjes op zoek gaat naar een ge schikt eiland om te kolonise ren en vervolgens je beschaving op poten zet. Vanaf dat moment kan je kiezen voor de vreedzame weg van de wereldhandel of voor grof geweld, of een combinatie van beide. On ze Hollandse voorouders legden de nadruk op handel (en uitbuiting), maar waren altijd be- wereld, maar daar staat tegenover dat pc's lang niet altijd voor spelletjes worden gebruikt en de Xbox uiteraard louter voor dat doel is aangeschaft. Je moet trouwens meer aanschaffen om online te gaan: een starterskit a raison van 59,95 euro waarin zich een head set bevindt, twee demo's van voor het live-doel geschikte games (Whacked en MotoGP), en wat software. Verder moet je thuis beschikken over breed band (ADSL of kabel). Zodra je de Xbox hebt aangesloten op je modem of router (makkelijker, want je kunt de pc dan uitlaten) gaat de spelconsole zich als een pc in het netwerk gedragen. Dat komt omdat de Xbox van zichzelf - behalve een harde schijf - al een ethemetkaart aan boord heeft Heb je eenmaal contact gemaakt, dan moet je eerst aan de hand van een zogenoemde gebrui- kers-tag een eigen identiteit creëren en je creditcardgegevens prijsgeven. Dat laat- mis- schien niet leuk, Game- Cube in maart online gaat met maar één game, terwijl So ny's PlayStation de grootste moeite heeft om überhaupt online te komen. „Dat is uitgesteld tot het derde of vierde kwartaal van dit jaar", zegt hij en klinkt daar iets van leedvermaak in zijn stem? Xbox is er volkomen terecht trots op dat het als eerste console online gaat. In Amerika en Japan is het trouwens al een maand of drie zover zijn er geen noe mens waardige kinder- De zestiende eeuw was een eeuw van ont dekkingen en avonturen. Nieuwe gebieden wer den blootgelegd en onbekende beschavingen met wonderlijke culturen en producten werden in alle uithoeken van de aarde aangetroffen. De Europese grootmachten zagen al snel in dat het hachelijke pionierswerk van verguisde grote ontdekkingsreizigers zoals Columbus en Vasco da Gama leidde tot groot economisch voordeel. De nieuwe wingewesten leverden kostbare grondstoffen op en de plaatselijke bevolking kon makkelijk worden uitgebuit. kocht. En de muziekindustrie? Die bli woon stil zitten. En klagen over legaal downloaden van muziek temet. En ondertussen veel te prijzen hanteren voor een schi alleen wat duffe muziek. Dat zich ondertussen suf kopen a en games, die veel duurder zijn ook veel meer en spannender hebben, dat wil er kennelijk m in. Zie ook www.xbox.com/nl en wv i boxworld.nl Gert Meijer

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14