LEIDEN REGIO Apart hoekje voor natuur in park De Houtkamp e Leidse Hout is geen beschermd natuurreservaat' Jii5lerdo!J> houdt ^jdag Wassenaarse politici turen naar de hoogwerker op Duinrell R3 fakkeltocht tegen oorlog Veiligste route naar school leerd aantal ftekeningen g)RP - 137 hondenberit- iben een handtekening nd bij de gemeente Lei- tegen een aanlijngebod i Dwarswatering, en niet Is zaterdag in de krant folgens datzelfde be eft het CDA-raadslid La- h eerder al eens opge- over honden die broe- jgels storen, maar dat et. Hij stelde hierover in jvergadering van febru- de eerste keer een lerjarige rijdt tegen bomen aar - Een 17-jarige Ha- yan Amerikaanse af- vannacht met zijn auto sn boom aan de weg gereden. De jon- oor door zijn hoge snel- macht over het stuur, te twee bomen en reed boompje omver. De door de aanrijding over [te van 200 meter be et stukken auto en tak- motorblok raakte los uto en kwam achter in een tuin terecht. De s met verwondingen ziekenhuis gebracht, een rijbewijs uit de Ver- taten, waar je vanaf 16 auto mag besturen. In nd is dat rijbewijs pas de automobilist 18 imatie over rerwonding ut - Zelfbeschadiging fcderwerp op een infor- bnd op donderdag 3 Ir familie en vrienden nten met borderline, ie is een persoonlijk- >mis die zich onder i uiten in zelfverwon- jeenkomst, die is geor- d door de Rijngeest ior geestelijke gezond- g en de familievereni- yrinth/In Perspectief, deskundigen op het m zelfverwonding. Op jlgt een gespreksavond lelfde onderwerp. Fa- in kunnen dan ervarin- isselen. Beide avonden it receptiegebouw van lest Groep aan de End- traatweg 5 in Oegst- jeginnen om 20.00 svan ire belicht ide-rijndijk - De ndse afdeling van de dse Vereniging voor inden (NWS) houdt ;in Hazerswoude- m lezing over de riek- ière. Dat is een ziek- iligheid, oorsuizin- loorverlies veroor- deskundige van de reniging NWS de ziekte. .i begint om 20.00 uur 't Anker aan de Cho- maandag 17 MAART 2003 door Janneke Dijke wassenaar - Vanaf het dak van het gemeentehuis aan de Johan de Wittstraat kun je de gele hoogwerker zien. Ook vanaf De Klip, een top in de Wassenaarse duinen, is de Duinrellvlag boven in de kraan zichtbaar. De reactie van sommige gemeenteraadsle den? „Angstwekkend hoog. Wil len jullie straks zo'n hoge attrac tie bouwen?" De Wassenaarse raadsleden die zich bezighouden met ruimtelij ke ordening rijn deze zaterdag ochtend op excursie naar Duin rell. Alsof ze op schoolreisje gaan, ritten ze gezellig samen in een bus en toeren ze door het dorp, van uitzichtpunt naar uit zichtpunt. Vervolgens zien ze al le hoeken en gaten van het Duinrell-terrein. Duinrell wil in de toekomst minder gehinderd worden door ingewikkelde planologische re gels, en burgemeester en wet houders van Wassenaar willen de eigenaars daarom een handje helpen door een ruimer, nieuw bestemmingsplan te maken. Veel raadsleden rijn bang dat dit ten koste gaat van groen. Om met eigen ogen te zien wat de papieren plannen inhouden, toeren ze deze zonnige zaterdag rond. RaadsgrifBer Herman de Bruijn: „Als iets op papier staat, heb je er soms geen idee van hoe het er in werkelijkheid uit ziet." Philip van Zuylen van Nijevelt, lid van de familie die eigenaar is van het landgoed, is gastheer. „De politiek moet naar de mensen toekomen. Dan is dit toch het mooiste voorbeeld?" Om aan te tonen dat een attrac tie van vijftig meter hoog wel meevalt, laat Van Zuylen een knalgele hoogwerker neerzetten naast het Tikibad. Maar in te genstelling tot wat hij hoopt, valt de hoogte de raadsleden nogal tegen.Als je bovenop het gemeentehuis staat, zie je het", constateert WD-er Florine Bou- ritius. „Jammer hoor, in ons groene dorp." Haar partijgenoot Margaret de Vos van Steenwijk beaamt dat. „Vanaf De Klip zie je hem ook duidelijk. Bedenk dat de Willibrorduskerk 63 me ter hoog is." Bouritius: „Het moet geen horizonvervuiling rijn." Dat een 50 meter hoge attractie de horizon vervuilt, daarvan is Anton de Vries van D66 zeker. „Dat is het automatisch. Je kunt het niet doorzichtig maken." Zijn partij is fel tegenstander van een ruimer bestemmings plan, waardoor Duinrell hoger mag bouwen, en meer 'duinga- lows' mag neerzetten. „Er is nu nog maar zestig procent be bouwd van wat in het bestem mingsplan kan. Misschien dat deze familie het wel goed doet, maar het kan zijn dat Duinrell op termijn wordt overgenomen door een groot concern. Wij moeten als raad kijken naar de lange termijn." Hoewel de meeste partijen de hoogte nogal eng vinden, wijzen ze het plan niet zonder meer af. Ze willen eerst weten wat voor bouwwerk Duinrell wil neerzet ten. Als het een gebouw wordt, dan is er geen haar op mijn hoofd die eraan denkt", zo waarschuwt De Vos van Steen- wijk. Dat in geen geval, stelt Van Zuylen van Nijevelt. „We willen graag een starttoren bij het Tiki bad, en een spaceshot. Dat is een toren met stoeltjes aan de zijkant die langzaam naar boven gaan, en na een paar seconden in één klap naar beneden zak ken. Dan zie je al die haren om hoog gaan, een onwijs leuk ge richt." Medewerkers Milieu Educatief Centrum Leiderdorp verheugen zich op nieuwbouw door Janneke Dijke leiderdorp - Een bezoekje met opa en oma aan het park kan gezellig en leerzaam rijn. „Maar het heeft minder effect dan een educatieve activiteit in het park. Dat maakt meer indruk en blijft langer hangen", zegt Trijnco Kuipers, voorzitter van het Mi lieu Educatief Centrum (MEC) in Leiderdorp. Het heeft daarom nut om een hoekje van park De Houtkamp af te snoepen voor de bouw van een centrum waar in kind en volwassene een stuk wijzer worden van de natuur, zegt hij. Niet iedereen in Leiderdorp is dat met hem eens. Onlangs ga ven de collegepartijen (CDA, PvdA Groenlinks) toestemming voor nieuwbouw op de vijf sprong in het park, maar de op positiepartijen (WD, BBL en D66) rijn fel tegen. Reden: voor het nieuwe MEC moeten gras en hakhout wijken. Wat is natuur? Volgens de oppo sitiepartijen, en in hun kielzog een flinke groep bomenminnen de Leiderdorpers, is dat een groen park zonder bebouwing. Uiteraard, zeggen de medewer kers van het MEC en de vrijwilli gers van het IVN, de instelling voor natuur- en milieueducatie: gras is natuurlijker dan stenen. Maar met een milieueducatief centrum leren mensen iets over natuur en wordt je gemeente groener, vinden rij. Marijke Schellekens, vrijwillig ster bij het IVN, ontdekte pas nog met een jongetje dat ze een kokerjuffer onder de loep had den in plaats van een bewegend stokje. Maar om ook in de toe komst zulke ontdekkingen te kunnen doen, is er een nieuw pand nodig. Het MEC is hope loos verouderd en knapt bijna uit rijn jasje. Jaarlijks trekt het centrum ruim 5.000 bezoekers. De helft daarvan rijn schoolkin deren die doordeweeks langsko men. Onlangs stonden er voor afgaand aan een vleermuizenex- cursie vijftig mensen binnen, dicht tegen elkaar aan. ,Als er volgend jaar nog meer mensen komen, moeten we misschien wel 'nee' verkopen", huivert Marijke Schellekens. milieuedu- Marijke Schellekens, Uco Post, Aad Rijntalder en Trijnco Kuipers (van links naar rechts) voor het MEC. Zij willen graag een stuk van het park opofferen om bezoekers nog meer over de natuur te leren. Foto: Hielco Kuipers catief medewerker Aad Rijntal der besteedt naar rijn zin te veel tijd met opbergen. „Elk plekje is voL Als je iets pakt, ben je een kwartier bezig om het weer op te ruimen." Dat was halverwege de jaren tachtig wel anders, toen hij twee uur per week werd be taald voor rijn natuurlessen en - excursies. Nu staat het MEC- personeel voor 32 uur per week op de loonlijst van de gemeente. Daar komt bij dat de vrijwilligers graag professioneler te werk gaan. „Dat je op een betere stoel rit, je jas aan een haakje kunt hangen, meer werkruimte hebt voor de mannen", somt Uco Post op, die als gemeenteamb tenaar betrokken is bij het plan. „We willen graag wat fatsoenlij ker overkomen", vat Trijnco Kuipers samen. Leuke bijkom stigheid is dat ze in een groter pand kunnen samenwerken met een imkervereniging. Ook al is de hobbel van de ge meenteraad genomen, er staat een strijd te wachten met de bo- menminnende Leiderdorpers, verspreid over diverse actiegroe pen. „Er staan bij de nieuwe plek heel wat bijzondere bo men", legt Aad Rijntalder uit. „zoals een davidia, ook wel een zakdoekjesboom genoemd, en verderop langs het pad een Ja panse haagbeuk. Op een terpje in het gras staat de Anna Pau- lownaboom. Verder staan er een metasequoia, dat is een drie- hoekvormige watercypres van 12 meter hoog, en een mediter rane moseik." De architect ont- werptl het gebouw zo, dat alle bomen kunnen blijven staan, verzekeren ze. Maar van het el zenhakhout moet wat weg. Ze hopen dat alle omwonenden het nut van het MEC zwaarder laten wegen. Kuipers: „Het dienteen goed doel: ervoor zor gen dat volwassenen en kinde ren onverwachte dingen mee maken in de natuur. Van Zuylen van Nijevelt hoopt begrip te vinden bij de raadsle den. „De attractiewereld veran dert voortdurend. Wij moeten steeds weer iets nieuws doen." CDA'er Cees Overdevest, die de kraan 'vrij hoog', vindt, heeft dat begrip in elk geval. „Duinrell heeft een regionale functie, er rit ook een economisch belang aan vast. Je moet als gemeente niet de rem op een bedrijf zet ten, maar het mag ook niet ten koste van alles uitbreiden." In de eerstvolgende vergadering van de raadscommissie ruimte lijke ordening, op 3 april, evalu eren de politici hun uitstapje. Aandacht voor inkomen psychiatrische patiënt oegstgeest - De Rijngeest Groep organiseert een infor matie- en discussiebijeen komst over 'werk en inko men'. Dit thema staat in Ne derland tijdens de Week van de Psychiatrie centraal. On der de titel Weerwerk' wordt van 24 tot en met 29 maart aandacht gevraagd voor de inkomens- en arbeidsmarkt positie van psychiatrische cli ënten. Volgens de organisatoren van de Week van de Psychiatrie willen mensen met een psy chiatrische achtergrond graag aan de slag als het weer beter met hen gaat. Vrijwilli gerswerk of een (deeltijd) baan biedt de mogelijkheid om deel te nemen aan het maatschappelijke leven. Als het goed is kunnen de cliën ten hun capaciteiten benut ten en krijgen rij daarvoor ook geld. Maar voordat rij weer midden in de maat schappij staan, struikelen rij dikwijls. Het inkomen van mensen met een psychiatrische ach tergrond staat onder druk. Zo worden steeds vaker discus sies gevoerd over de vraag of mensen met psychische klachten recht hebben op een WAO- en ABW-uitkering. De organisatoren van de Week van de Psychiatrie 2003 willen met Weerwerk' zowel de problemen als successen in beeld brengen. De Rijngeest Groep is één van de vele zorgorganisaties die voor de Week van de Psy chiatrie speciale activiteiten organsieren. De informatie bijeenkomst is daar één van. De themamiddag is niet al leen voor professionals be doeld, ook cliënten, familiele den en andere belangstellen den kunnen vrijdag 28 maart aan de middag deelnemen. De bijeenkomst wordt ge houden in het receptiege bouw aan de Endegeester- straatweg 5 te Oegstgeest. De zaal is vanaf 13.30 uur open. Vanaf 14.00 uur houden ver schillende sprekers een korte voordracht. nu ton, bewoner van de kafi, las in de krant dat dit jaar gepland is in Hout. „Dit besluit van ente bleek nogal wat i op te roepen van de no n van de Leidse Hout', sti iging die zich belange- voor een goede gang in dit populaire park, ite ereen zich welkom schrijft Cleton. „Noch zijl iniging, noch de om- in rijn op enige wijze geweest bij deze be ting. Ik begrijp de irri- hierdoor ontstaan is en erd is in de lokale Cleton ook een ander geluid laten horen. Als dona teur van de Vrienden van de Leidse Hout en als buurtbewo ner wil ik er graag op wijzen dat de Leidse Hout van alle Leie naars is, niet alleen van een paar omwonenden met een 'ja, maar niet in mijn achtertuin mentaliteit'. Het park is ook geen beschermd natuurreser vaat, al rijn de spechten, uilen en winterharde parkieten iets om zuinig op te rijn. Niemand kan dit park claimen. Honden bezitters, trimmers, gezinnetjes, muziek- en natuurliefhebbers, djembé-spelers, beoefenaars van oosterse vechtsporten, bio- logieklasjes, kortom iedereen kan genieten van deze Leidse De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 achtertuin." Cleton haalt een uitspraak aan van Bernhard Stöxen, de uitba ter van het Theehuis in het park. 'Met een klein beetje tole rantie is het iedere dag vakan tie'. „Het is nu aan de organisa tie van Werfpop om het festival zo goed te organiseren dat de overlast voor de omgeving tot een minimum beperkt blijft. Neem een voorbeeld aan Park pop in Den Haag. Voldoende sanitaire voorzieningen, politie en ordedienst. Zorg daarnaast voor duidelijke parkeerinstruc- ties, bijvoorbeeld door overleg met voetbalvereniging UVS en na afloop een opruimploeg. Geef Werfpop een kans op deze plek en laat het aan de gemeen te en de organisatie over om aan te tonen of de Leidse Hout geschikt is voor een echt Leids evenement" Leidse Hout 2 Niet iedereen deelt de mening van Eltjo Cleton, zo blijkt uit een brief van de vereniging Raadsherenbuurt aan de ge meente. De vereniging maakt bezwaar tegen de opname in de ontweip Evenementenkalender 2003 van het Werfpopfestival in de Leidse Hout. Verontruste wijkbewoners hebben hun zor gen kenbaar gemaakt aan de vereniging. „In de wijk blijkt geen steun voor het besluit van het college te rijn", zo schrijft voorzitter R: van Berge Hene gouwen. De wijk voelt zich overvallen door het besluit, zo blijkt uit de brief. Omwonenden vrezen Zo zag het Van der Werfpark eruit na Werfpop 2001. Archieffoto: Hielco Kuipers leiderdorp - Leiderdorp krijgt een eigen 'Platform tegen de oorlog'. Groenlinks en de SP willen met dit platform een podium scheppen voor ongeruste inwoners van Leiderdorp die machteloos voelen over de dreigende oorlog met Irak. De eerste activiteit van het plat form is een fakkeloptocht, die vrijdagavond wordt gehouden. Het initiatief voor het platform ligt bij de SP, die in Leiderdorp geen raadszetels heeft maar wel actief is. De partij vond in de raadsfractie van Groenlinks een medestander, zegt GroenLinksraadslid Riny Vons. „We hebben de andere partijen nog gepolst, maar rij denken wat genuanceerder over de oorlog en doen daarom niet mee", al dus Vons. „De SP en Groenlinks rijn tegen, ook landelijk." Het doel van het platform en de fakkeltocht is om mensen te helpen om hun gevoelens te uiten. „Wij hebben niet de illusie dat we met die ene demonstratie in Leiderdorp de oorlog kunnen tegenhou den." Bijkomend voordeel van een optocht is dat ook mensen die zich niet zo ongerust maken even stilstaan bij de oorlogsdreiging, vindt Vons. ,Als je een avond belegt rit je zo bij elkaar. Nu is het voor iedereen zichtbaar." Mocht de oorlog deze week al uitbreken, dan gaat de demonstratie toch door. Het platform hoopt op vijftig deelnemers aan de fakkeltocht. Die begint om 19.00 uur bij het gemeentehuis aan de Statendaalder, waar een korte bijeenkomst met toespraken wordt gehouden. De demonstranten lopen vervolgens via de Santhorst, de Van der Valk Boumanweg, de Loevestein en de Hoofdstraat naar het verzetsmo- nument aan de Eikenlaan, waar de tocht wordt beëindigd. vooral (geluid)overlast en ver nielingen in het park. Daarnaast vreest de buurt verkeersproble men rond Werfpop.Als de in formatie klopt dat er enkele duizenden bezoekers worden verwacht, zal dit verkeers- en parkeerchaos opleveren want de buurt is op deze aantallen (auto)bezoekers niet bere kend", schrijft Van Berge Hene gouwen. „De Raadsherenbuurt is niet te gen culturele uitingen", zo ver volgt hij. „Integendeel, vele be woners rijn actief betrokken bij Kunst in de Kamer en bij het kinderprogramma elke zomer in het Leidse Hputtheater. Ook genieten veel wijkbewoners van de kleinschalige optredens in de muziektent bij de vijver in de Leidse Hout. Werfpop is even wel van een andere orde." Als de gemeente toch vasthoudt aan Werfpop in de Leidse Hout dan verwacht de wijkvereniging garanties. „Voor mens en dier is de Leidse Hout nog één van de weinige groene plekken in de stad", aldus Van Berge Hene gouwen. Daarmee moet de ge meente goed omgaan. De ver eniging Réadsherenbuurt ver langt een waarborgsom van de organisatoren van het festival om zo nodig de schade aan de Leidse Hout en de Raadsheren- buurt meteen na het festival te herstellen. Eric-Jan Berendsen warmond - Met de uitreiking van het lesmateriaal aan de scholen is het school-thuisrou- teproject in de gemeenten War mond, Lisse, Sassenheim, Voor hout en Hillegom begonnen. De bedoeling van het project is kin deren die in groep 8 van de ba sisschool ritten, te leren hoe ze na de zomervakantie de nieuwe fietsroute naar de middelbare school veilig kunnen afleggen. Bijna alle basisscholen in de ge noemde gemeenten doen de ko mende weken aan mee. Omdat brugklassers in het begin van het schooljaar geregeld be trokken rijn bij verkeersongeval len, organiseren de gemeenten al enige jaren gezamenlijk een fietsproject. Aan de hand van het lesmateriaal (onder meer fietscontrolekaarten en kaarten van de regio) brengen de kinde ren in de klas de 'veiligste rou tes' in kaart. Vervolgens komt de politie op school om de fietsen te keuren en les te geven over zichtbaarheid en gedragsregels in het verkeer. Daarna gaan de leerlingen onder begeleiding van ouders de uitgezette route fietsen. Daarbij maken ze foto's van gevaarlijke en moeilijke ver keerssituaties, die leerlingen in de klas bespreken. Het project eindigt met een les over knel punten in de routes.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11