De zweefvliegclub en de misverstand* REGIO Bidden voor de vloekende vervloekten Niet alleen Neanderthalers bij LFC, VNA en UDWS Bomen kappen om fïl( de A4 beter te kunnen MAANDAG 17 maart 2q NAVRAAG De Koninklijke Nederlandse Motorrijders Vereniging (KNMV) is ge schrokken van het grote aantal dodelijke ongevallen met motorrij ders tijdens het afge- 'Je moet niet meteen zotte dingen uithalen' lopen weekeinde. Maar liefst zeven mo torrijders vonden de dood. De oorzaak van het grote aantal ongevallen is onduidelijk, maar heeft misschien iets te maken met het mooie weer, denkt de KNMV. De voorzitter van de Motorclub Randstad Leiden, CHRIS WITTE, vermoedt dat onervaren heid van motorrijders een be langrijke rol speelde. Motorrijders gedragen zich op de eerste mooie lenteda gen als veulens in de wei, wordt ivel gezegcL „Nou, het is natuurlijk zo dat veel motorrijders 's winters niet doorrijden. Als het dan lente wordt, komt de motor weer uit de schuur. Een beetje roestig en zo. Heel veel men sen, ik ook, hebben een maand of vijf niet gereden als ze weer on de motor stappen. Waarschijnlijk speelde dat mee bij het grote aantal onge lukken van afgelopen week einde. Ik denk ook dat het een beetje pech is geweest. Je ziet dat het aantal motorrijders de afge lopen jaren is toegenomen, maar niet het aantal ongelukken." Je zag motorrijders ook zigzaggend over de weg rijden, langs au to's, overal voordringen. Dat is toch vragen om ongelukken? „Die groep heb je altijd. Ik rijd nu 32 jaar, maar ik begin het sei zoen altijd heel voorzichtig. Toevallig heb ik de afgelopen week ook weer voor het eerst gereden. Tegenwoordig ga ik vaak rijden met mijn zoontje van 12 achterop, dan rijd je ook anders. Je moet gewoon rustig aan beginnen, niet meteen zotte dingen uithalen. En voor je wegrijdt je motor goed controleren, bijvoorbeeld even kijken of de bandenspanning wel goed is." Welke 'zotte dingen' kun je later in het seizoen wél uithalen? Ik ben ook geen heilig boontje, hoor. In de zin dat ik me altijd aan de maximumsnelheid houd. Op onze motorclub wordt over het algemene flink doorgereden. Maar er is maar een klein clubje dat elke gelegenheid gebruikt om overal voor te dringen." Wat vindt u van het KNMV-idee om elk seizoen te beginnen met een rijvaardigheidstraining? „Voor een groot aantal motorrijders kan dat goed zijn. Vooral voor degenen die weinig rij-ervaring hebben. Als je je examen hebt ge haald, ben je nog niet meteen een goede motorrijder. Voor uzelf ook een aanrader? „Nou nee, ik weet van mezelf dat ik het op die eerste dagen altijd rustig aan doe." tekst: Erna Straatsma foto: ANP/Robin Utrecht UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1903, Dinsdag 17 Maart LEIDEN - Onder de talrijke aanwinsten van het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden vermelden wij een langwerpige vierkante looden sarkophaag uit den laat-Griekschen tijd, gevonden bij Tyrus, en een deksel van een andere soortgelijke kist, een afgietsel van het op schrift van de stéle van koning Mesa van Moab uit de 9de eeuw vóór Chr., tal van voorwerpen, afkomstig uit verschillende plaatsen van Palestina, vele oudheden uit Ned.-lndië, een zeer belangrijke verza meling Egyptische oudheden, allerlei Grieksche voorwerpen uitThra- cië en Klein-Azië, verder oudheden uit Zwitserland, Hongarije en Ne derland. Vanwege het museum werden onderzoekingen gedaan naar in Nederland ontdekte oudheden, zoo naar een houten veenbrug on der Smilde, die zeer veel overeenkomst heeft met de beroemde Val- therbrug, naar houten putten of tonnen te Ingen, naar een grooten keisteen te Leersum, die een graf dekte, naar een Frankischen ma liënkolder, van zeer fijn netwerk vervaardigd, te Ouddorp gevonden, enz. Het bezoek aan het museum op de Breestraat bedroeg 4722, van de zalen der Olympische afgietsels 1272 personen. ANNO 1978, vrijdag 17 maart LEIDEN - De Visserijwet heeft sinds jaar en dag bepaald, dat het van af i6 maart verboden is om een hengeltje uit te gooien in de Neder landse binnenwateren. Tot eind mei is het vissen dan verboden. Vele sportvissers namen het er dus nog even van, zoals hier aan de Witte Singel. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t-n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. 'Het rijden naar de club is gevaarlijker dan het vliegen' Een zweefvliegtuig gaat sneller dan een Ferrari. Nou ja, heel even dan. Want in 3 seconden van o naar 100, dat redt ook het felste Italiaanse raspaard niet. Maar na de lancering met de 900 meter lange startkabel wordt het rustig. Met zo'n 80 kilometer per uur zoeft het nog geen 500 kilo wegende twee persoonsvliegtuigje door de lucht. Het geluid van de wind dringt nauwelijks door in de cockpit: je kunt zonder stem verheffing met elkaar praten terwijl de duinen een dikke 400 meter lager voorbijschuiven. Het is goed weer zaterdagmid dag op het Noordwijkse Lan- geveld. Zon, een stevig windje en volop 'blauwe thermiek'. Waarmee oudgediende Aad van Koningshoven van de Kennemer Zweefvlieg Club (KZC) het eerste misverstand maar meteen uit de weg ruimt het hoeft geen zomer te zijn om te kunnen zweefvliegen. Warmteverschillen zijn vol doende. Is de lucht op de grond warmer dan daarboven, dan ontstaat vanzelf de op waartse stroom waarop het goed zweven is. Voor de ongeveer honderd le den van de KZC is het echte seizoen deze maand weer be gonnen. Nog geen overweldi gende start, want van de zes 'vliegdagen' op zaterdag en zondag konden er vanwege het onstuimige begin van maart maar drie doorgaan. Deze zaterdag zijn er een klei ne twintig leden aanwezig en ook bij het hek is er belang stelling genoeg: vrijwel ieder een die langskomt - voorna melijk fietsers - maakt een tus senstop om naar een start of landing te kijken. Zo gaat het al sinds mensen heugenis, want de door Fok kermensen opgerichte club ('als je hier hard 'Fokker' roept, trilt het hele gebouw', zegt Van Koningshoven) zit al een halve eeuw op deze plaats. En alle verhalen over de ver- natting van de duinen ten spijt die de baan letterlijk in een moeras zal veranderen, is Van Koningshoven ervan overtuigd dat de club er nog jaren zal blijven zitten. Alle gebouwen - de hangaar, de werkplaats en de kantine - zijn eigenhandig opgetrokken. En nog altijd wordt alles in eigen beheer ge daan, van het lesgeven tot aan het onderhoud en reparatie van de toestellen. Wie denkt dat zweefvliegen een elitesport is, is bij het bin nenlopen van de kantine met een genezen. Het meubilair heeft twee eigenschappen ge meen met de banken en stoe len die je wel in het jeugdhonk of de soos van een gemiddelde middelbare school ziet: het past niet bij elkaar en is vrijwel tot op de draad versleten. De belangrijkste versieringen han gen aan het plafond en be staan uit oude modellen. Daaronder is er een van het eerste zweefvliegtuig van de club. Een fragiel houten bouwsel uit 1946 dat doet denken aan de eerste toestel len van Anthony Fokker zelf. Zo licht, dat een door de mo tor van een T-Ford aangedre ven lier voldoende was om het de lucht in te krijgen. Wat dat betreft zijn de tijden grondig veranderd. De lieren van nu beschikken over zware motoren. En hoewel een aantal toestellen nog altijd uit ijzer, hout en linnen bestaat, beschikt de club ook over een paai' vlieg tuigen van fiberglas. Voor de gevorderden, verklaart Van Koningshoven. Want alles wat licht en snel is - met de nieu we toestellen is een snelheid van zo'n 250 kilometer haal baar - is ook nerveus in zijn gedrag. De oudere, zwaardere toestellen zijn veel stabieler en gemakkelijk te corrigeren. Dat is nog zo'n misverstand, zegt Van Koningshoven: „Veel mensen denken bij een zweef vliegtuig aan zo'n papieren vouwvliegtuig dat je de lucht in gooit of met een katapult wegschiet. Maar het zijn echt volwaardige vliegtuigen waar over je totale controle hebt. Het enige dat er niet in zit is een motor." Tijd voor een vlucht. Dat je met een zweefvliegtuig echt vliegt, blijkt al bij een blik op de cockpit. Hendels, pedalen en een stuurknuppel plus de nodi ge meters voor hoogte, snel heid en vliegrichting. Alleen de controle-instrumenten voor een motor ontbreken. De start is de sensatie: even hobbelen over het gras, daarna stevig te gen de stoel gedrukt door de versnelling de lucht in. Maar als instructeur Allard de kabel heeft gelost, ontvouwt zich, in een slechts door licht windge ruis verstoorde stilte, het kust landschap. Op 450 meter hoogte - hoger mag niet vanwege de nabij heid van Schiphol - lijken de duinen een futiel strookje zand dat het achterland nooit zal kunnen beschermen tegen het geweld van de zee. Het Oosterduinsemeer is een rechthoekig plasje, De Zilk een vlekje. Hetzelfde geldt voor Zandvoort en Noordwijk, al prikken hier de grote hotels een aardig stuk de lucht in. Op de bollenvelden overheersen nog de kleuren van zand, stro en het eerste groen. De echte kleur moet nog komen. De wandelaars in het duin zijn bijna stipjes, maar verrassend scherpe stipjes. Het is goed te zien hoe ze omhoog kijken en belangstellend het overko mende toestel gadeslaan. Het is vooral de rust van de vlucht die indruk maakt. Met de lan ding komt een snel einde aan een unieke ervaring: een tikje, wat gehobbel en binnen enige tientallen meters staat het toe stel stil. Zweefvliegen, zegt Van Ko ningshoven, is een individuele teamsport. „Het vliegen doe je alleen, maar om de lucht in te komen heb je een hele ploeg mensen nodig. En zelf help je ook de anderen om hün vlucht te kunnen maken." De KZC kan nieuwe mensen ge bruiken, alhoewel het ledental al vele jaren stabiel is tussen de negentig en de honderd. Elk jaar komen er acht tot tien nieuwe men sen bij, en vertrekken er een kif Duur? Dat is het zo\ misverstand, zegt Vi ningshoven. „Voor 6 per jaar ben je lid, la tot je je papieren hei middeld na zo'n 50 starts - en kun je ne; vliegen als je wilt. Dj gen: maximaal hom ten per persoon, pei maar dat haalt bijna Dan moet je hier ec weekeinde zitten." Het laatste misverst Wie denkt dat zwee onveilig is omdat er tor in het toestel zit zich volgens Van Ko ven grondig. Veiligh voor alles bij het zw verzekert hij. Ongeli zeldzaam. Zelf heeft ningshoven in zijn l jaar bij de club nog anders meegemaak materiële schade. eens: het rijden naa toe is gevaarlijker di gen zelf." Sjaak Smakman Een tweepersoonszweefvliegtuigje weegt nog geen 500 kilo. In de lucht hoor je slechts een zacht ruisende wind. Je kunt zonder stemverheffing met e wijl de duinen een dikke 400 meter lager voorbijschuiven. Foto: Dick Hogewoning SCHRIJVENDE LEZERS Op het stuk 'Pechtold uit felle kritiek op Kadeclubs' wil ik rea geren. Als de heer Pechtold zich eens zou verdiepen in de mate rie waarom de fusie tussen Leid- sche Boys, LPC en VNA niet doorgegaan zijn. Dan namelijk zou hij weten dat Leidsche Boys UDWS niet ziet zitten als fusie partner en dat de betalingen aan spelers niet de echte reden daarvoor is. Ook het feit dat hij zo minachtend doet over LFC, VNA en UDWS getuigt van wei nig respect voor de leden van deze verenigingen. De vereni gingen bestaan echt niet alleen uit Neanderthalers, zoals hij blijkbaar denkt. Ik ben wel met hem eens dat Leidsche Boys mee zou mogen doen, met de nadruk op mogen. De voorwaarde hiervoor is heel duidelijk: de naam Leidsche Boys verdwijnt en er komt een volledig nieuwe naam voor de fusieclub, bijvoorbeeld ZWC Zuid West Combinatie. Ik denk dan ook dat het advies van de heer Pechtold geadresseerd moet zijn aan Leidsche Boys. Namelijk: een nieuwe naam slikken of stikken. Marcel van Ginkel, Leiden. Tweehonderd gezonde essen langs het Molenpad in Zoe- terwoude gaan voor de bijl. Foto: Hielco Kuipers Regelmatig fiets of loop ik over het Molenpad in Zoeterwoude. Het is een mooi polderpad met aan weerskanten wat bomen. Tussen de bomen door zie je aan de ene kant mooi polder landschap en aan de andere kant onze mooie, overvolle rijks weg A4. Nu heeft iemand met een gede gen planologische achtergrond beslist dat zo'n tweehonderd ge zonde essen moesten verdwij nen - let wel: gekapt - om'meer openheid te geven aan het pol derlandschap. En dat je dan te vens wat beter uitzicht hebt op de files van de A4. Nu heb ik geen plani zicht, maar een betei mij geleken, de bomf I plaatsen naar één ka i deze essen er nog wa weest en de A4 aan h e was onttrokken. Deze actie riekt naar i spilling, maar wat n naar natuurverkwist j schijnlijk hebben de I makers van gemeenl 1 cie in hun gemeente 1 ciehuis wel uit miliei j hout gemaakte koziji Reni r COLOFON PREEKTIJGERS Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, C.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen. Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres. Postbus 54,2300 AB Leiden Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5 '5° 5*>7 ADVERTENTIES 071-5356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5 128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut. ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV c.q. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507.2003 PA Haarlem. preek recensie Onno van 't Klooster Ds. Gorissen, zondag 16 maart, hervormde Pniëlkerk, Katwijk. Verschillende gezindtes vergelijkend, valt het op dat hoe zwaarder een kerk is, hoe meer aan dacht uitgaat naar de preek. Alsof het begrip 'rekkelijkheid' ook betrek king heeft op de moeite die predikant of priester doet om de blijde bood schap over te brengen. Katwijk is vanouds een hervormd bolwerk van de meer 'preciezen'. In de hervormde Pniëlkerk in Katwijk, waar dominee Gorissen op zondagoch tend de dienst verzorgt, is het stampvol. Achter in de grote, lichte ruimte moeten mensen stoeltjes van een stapel pakken om nog te kunnen zitten. De verwachtingen zijn ken nelijk hoog gespannen. En gelukkig maakt Goris sen het weer waar voor de 'preciezen'. Zijn preek is een lust voor het oor. Hij bouwt zijn betoog, met als thema 'lente op Golgota', op als een symfonie. Lange, maar goed uitgedachte zinnen begint hij rustig (andante). Het tempo wordt opgevoerd (cres cendo) en bereikt bijvoor beeld op driekwart van de lengte een climax in snel heid (allegro) en volume. Maar de inhoudelijke cli max zit meestal in de staart, na de laatste kom ma, wanneer het tempo is gezakt tot adagio. Gorissen kijkt de gemeen te weer aan, om zo zijn boodschap nog beter door te laten dringend, en terwijl zijn hele mimiek de woorden ondersteunt, plaatst hij tenslotte zijn 'punch-line'. Tijd om er over na te denken is er nauwelijks, want dan die nen de volgende zinnen weer aan. Zo golft hij door, woord na woord, noot na noot. Zijn armen gebruikt hij als een diri gent die de emoties en gedachten van de toe hoorders bespeelt. Natuurlijk verstopt hij in zijn taal al het poëtisch vernuft waar hij tijdens de voorbereiding op kon ko men. Het is taal die vrij wel nooit meer wordt ge sproken. Omdat de orato rische kwaliteiten die er voor nodig zijn, verloren gaan in een samenleving waar welbespraakten zich uitsluitend specialiseren in het uiten van gevatte 'oneliners'. Gorissen heeft nog het ouderwetse talent. Al wordt soms duidelijk dat hij in het dagelijks leven spreekt zoals u en ik. Dan kijkt hij even over zijn bril de zaal in om vertrouwe lijk, buiten de geschreven tekst om, in gewone korte zinnen iets persoonlijks te vertellen. Deze zondag heeft hij het over een traumatische jeugderva ring. Een man wordt overreden door een auto, vloekend en tierend van de pijn gaat hij de dood tegemoet. Gorissen ver telt geschokt te zijn door zijn vreselijke woorden. Hoe kan iemand op het moment dat hij het aard se voor het eeuwige moet verlaten, de schepper ver vloeken, vraagt hij zich af. Hij vergelijkt het met de moordenaars die naast gekruisigde Jezus op Gol gota hangen. „Jezus daar entegen vloekt niet, maar zegent. Hij spreekt troos tende woorden voor zijn moeder, zijn aanhangers en de moordenaars naast hem. Hij bidt vloekende ve Zo bloeit op liefde van Go van de moon waarvan er ét raakt door de van Jezus. De daarmee een geworden. Ei niet, dit is he de heilige get niet een vruc akker. Het is ji preek met loopt. Goris! genlijk appl< een diepe bi ten maken, 1 aandringen nog een kort moeten geve

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 10