Pedder struikelt over IJmuiden ECONOMIE Banken en verzekeraars likken hun wonden Aandelenkoersen slokken rijkdom en koopkracht op ikbonden tegen «raliseren spoor inder winst voor aterschapsbank j derland zit in tegen Corus-topman onverbeterlijke optimist tegen beter weten in R,V|' wtl Britten azen nog steeds op alliantie met KLM Reisorganisatie TUI snijdt diep in werkgelegenheid Irak-oorlog: grote onzekerheden ifljii In enkele Europese jen, waaronder België, heb- i de vakbonden gisteren ac- gevoerd tegen de gedeeltelij- jberalisering van de spoor- gen. Vanaf vandaag is een opese wet van kracht die currentie in het goederen- voer mogelijk maakt op de ifdassen. In Nederland hoeft veel meer te veranderen de wet uit te voeren. Som- ie andere EU-landen, met ne Frankrijk, hebben hun onvegnet nog niet openge- dvoor concurrentie. Euro- s commissaris De Palacio nsport) waarschuwde dat ze procedure zal aanspannen lidstaten te dwingen de EU- t in te voeren. jtirdam - De Nederlandse erschapsbank (NWB) heeft afgelopen jaar niet kunnen ien aan de recordwinst van 1. De nettowinst van de [B, huisbankier van de wa- chappen, daalde bijna 30 cent tot 82,7 miljoen euro. bank wijt de winstval aan de using van een groot aantal atieve leningen. De Water- apsbank leende afgelopen 9 procent meer geld uit, rdoor zij 20 miljard euro leningen had uitstaan. De rengsten uit rente stegen 4 procent. De rentelasten iden aanzienlijk sneller, zo- het rentesaldo 27 procent lerde tot 93 miljoen euro. z, kle - De producent van np ststof buizen en fittingen 5ï in heeft in 2002 4 procent q der winst gemaakt. Het net- sultaat kwam daarmee uit 5,8 miljoen euro. De omzet gwel, met 2 procent tot 922 w oen euro. Vooral de Neder- Ise bouwmarkt zat tegen. 2f vin heeft daarom al aange- ligd zijn vestiging in Har- - berg te reorganiseren. Daar jx Iwijnen 100 van de 650 ba- on Ook elders moet het be- ra reorganiseren. Daarvoor is 'Ijoen gereserveerd. ag 15 maart 2003 miljo door Pieter van Hove londen - 'Een fantastisch bedrijf waar het ergste leed inmiddels achter de rug is'. Vaak liet Corus- topman Tony Pedder zich in der gelijke bewoordingen uit na de zoveelste tegenvaller. Miljoenen- verliezen, mislukte overnames, nieuwe saneringsrondes; de voor zitter van de raad van bestuur van het Brits/Nederlandse con cern zag in navolging van Johan Cruijff - in elk nadeel een voor deel. De Britse rasoptimist is nu de mond gesnoerd: na het mis lukken van de aluminiumverkoop stapte hij gisteren op. Na een studie wiskunde en ma nagement aan de universiteit in Londen kwam Pedder in 1972 in dienst van British Steel, dat later zou opgaan in Corus. Zijn hele carrière zou hij daar blijven. Hij bekleedde tal van functies, zoals die van directeur, van de roest- vrijstaal-activiteiten en de divi sie constructie/industrie. Later werd hij verantwoordelijk voor het commerciële beleid en de wereldwijde distributie-activitei ten. Hij trad 27 jaar later toe tot de raad van bestuur van het pas ge vormde Corus, het fusieproduct van het Nederlandse Hoogovens en British Steel. In september 2001 schopt hij het zelfs tot hoogste baas van het staalcon cern. Hij is op dat moment de opvolger van sir Brian Moffat, tevens vdorzitter van de raad van commissarissen. Moffatwas op zijn beurt gedu rende negen maanden de ver vanger van bestuursvoorzitters John Bryant en Fokko van Duy- ne die niet tijdig hadden inge grepen bij de noodlijdende Brit se vestigingen. Dit laatste ge beurde wel onder Moffat, die een reorganisatie doorvoerde waarbij duizenden arbeidsplaat sen in het Verenigd Koninkrijk kwamen te vervallen. De gisteren afgetreden Corus-topman Tony Pedder met op de achtergrond financieel directeur David Lloyd. Foto: AP/lan Nicholson Maar ook bij de Corus-vestiging in IJmuiden werd ingegrepen, al waren de gevolgen voor het per soneel minder dramatisch. Tony Pedder persoonlijk stond aan de wieg van World Class IJmuiden, een bezuinigingsproject dat van de Nederlandse tak van het staalbedrijf weer één van de be- stdraaiende staalfabrieken ter wereld zou gaan maken. „IJmui den heeft alles in zich om de meest winstgevende staalconfi- guratie van heel Europa te zijn. De enorme kalnsen en uitdagin gen liggen voor het oprapen", zei hij destijds in een perso neelsblad. De Nederlandse vakbonden en de centrale ondernemingsraad van Corus Nederland waren misschien wel daarom 'gema tigd positief bij de benoeming van Pedder tot bestuursvoorzit ter. „Van alle Britse bestuurders is Pedder degene die het meest Europees denkt", liet voorzitter van de centrale ondernemings raad, Frits van Wïeringen, hoop vol weten. Maar de gematigde euforie van de Nederlanders verbleekte snel. De verliezen hielden aan en bo vendien was Corus ondertussen geruisloos een Brits bedrijf ge worden; nagenoeg alle Neder landse bestuurders moesten het veld ruimen. Tot overmaat van ramp voor de Nederlanders werd onder leiding van Pedder een koerswijziging doorgevoerd. Het bedrijf ging zich enkel rich ten op het maken van staal. Het belang in de Finse roestvrij- staalproducent AvestaPolarit werd in 2002 van de hand ge daan en ook de aluminiumacti- viteiten zouden verdwijnen. De koerswijziging bracht Pedder geen geluk. Tevergeefs probeer de hij dat jaar om het Brazili aanse staalbedrijf CSN (Com- panhia Siderurgica Nacional) over te nemen. En ook zag hij de verkoop van de aluminiumpoot aan het Franse Pechiney niet doorgaan door het verzet van de Nederlandse raad van commis sarissen. Die tegenstand werd hem uiteindelijk gisteren te veel. Geert Dekker 5 haag - „Gezwets en stem- piakerij." Financieel analist IS dvan der Zande vanEffec- ank Stroeve wil niks weten de suggestie dat er voor be- _Rrs geen perspectief meer zit lef 'Dutch financials', de vier Ni financiële instellingen fc Amro, Aegon, Fortis en die de afgelopen weken e l jaarresultaten over 2002 he rmaakten. 'Al jferreeks viel gelijk met een b Bde waarin de Amsterdamse jtti elenbeurs aan een jachtige 5 C ling bezig was, achterna ge- on door Irak en Ahold. Ban- 45 veizekeraars en bankverze- ars holden het hardst, sdalingen van vijf tot tien 39« ent per dag waren geen uit- s ering. Deze week leek het 7 keren, met een beurs die Jirocent opsprong, na de Bef ontvangen cijfers van N I hoort bij het wezen van de 01i iciële instellingen, dat hun sop en neer beweegt met aarde van de beleggingen hebben",.zegt Van der le. „Daarom is het onzin 0 e nu af te schrijven. Waar Pre len we het eigenlijk over? Ze Kn stuk voor stuk winst, al- ninder winst. Dat is een 1 )men ander verhaal dan dat ledrijven die miljarden ver- naken, bedrijven die niet 1 of ze volgend jaar wel eningen kunnen aflossen. 3P zien we nu ook voorbeel- mt fan, maar daar horen geen ag en en verzekeraars bij." trte 'derdaad, wat is er aan te 20 en op 4,5 miljard euro net- iist voor de ING Groep, 2,4 rd euro nettowinst voor Amro, 1,5 miljard euro net- ist voor Aegon... bedragen een normaal mens het Foto's: ANP schaamrood van op de kaken krijgt. Dat effect was trouwens ook waarneembaar bij de top bestuurders Ewald Kist (ING) en Rijkrrian Gfoeriink (ABN Amro). „Waanzinnige bedragen eigen lijk", zei Groenink in februari bij de presentatie van dé jaarcijfers van de bank. En jé hoorde hem er achterna denken: en dan vin den we dat het minder gaat. Maar vanuit de denkwijze van de belegger gaat het minder, de winsten zijn nu eenmaal minder hoog. dan waar in 2001 en begin 2002 vanuit werd gegaan. En het gaat ook minder omdat geen enkele bank of verzekeraar nieu- we verwachtingen wil geven, lees scheppen. Onzekerheid troef, en dat is per definitie slecht nieuws voor de belegger. Voor Renate Brand van Fries land Bank Securities is dat reden om voorlopig geen koopadvies te geven voor ABN Amro of ING. „Met name voor de verzekeraars is de correlatie met de aande lenmarkten te hoog", stelt Brand. Ze is wel te spreken over de maatregelen die de financiële instellingen hebben genomen om hun financiële gezondheid te waarborgen, maar daarmee is het pleit niet beslecht. Banken hebben het afgelopen jaar veel Ie neerwaartse spiraal waarin de effectenbeur- 'omenteel verkeren, prijzen ongetwijfeld velen, plukkig dat ze geen aandelen bezitten. Maar indertijd nooit voor de verlokking van al- ijgende aandelenkoersen is bezweken, heeft ik zonder het te weten -, wel degelijk last m aal niet volledig wordt vergoed en gepen- de banken hogere risico's met zich mee- sioneerden er in koopkracht op ach- EIGEIU brengt, is het lenen van geld voor bedrij- terititgaan. ven relatief duur. Als macro-econoom wijst Jan tine BEURS Het aandelenbezit onder Nederlandse Noordenbos van Rabobank Nederhuishoudens is relatief hoog, het hoogste land er op dat wij met z'n allen ook van het Europese continent. Dat maakt indirect de gevolgen ondervinden van Antoon Oosting ons ook gevoeliger voor de stemming op de hogere pensioenpremies. Naast de de aandelenmarkten. Bij een stijging blij- werknemers betalen de werkgevers voor hun per- ven Nederlanders nog redelijk nuchter en rekent a verkenden moeten de sterk geslonken reser- ni m de pensioenfondsen aanzuiveren via het ^n van hogere premies. Her merendeel van terknemers heeft met ingang van dit jaar op "strookje kunnen zien dat er flink meer ■ioenpremie wordt ingehouden. Gevólg: er netto loon en dus minder koopkracht 10 gepensioneerden op hun bëurt hebben un pensioenfonds te horen gekregen dat de "niet volledig wordt geïndexeerd in de pen- soneel vaak hog veel hogere premies aan de pen sioenfondsen. Die stortingen gaan ten koste van de winstgevendheid van bedrijven. En wat er aan winst niet is, kan ook niet in nieuwe investeringen worden omgezet. Geen nieuwe investeringen be tekent ook geen nieuwe banen eri op den duur zeifis afbraak van werkgelegenheid. Dalende aandelenkoersen zijn allereerst lastig voor wie ze heeft uitgegeven, de bedrijven zelf. Voor bedrijven is het lastiger om aan kapitaal te komen voor, nieuwe investeringen of overnames. men zich niet ineens rijk „Maar bij een daling hakt het er sneller op in, reageert men sneller", zegt Johan Verbruggen, hoofd afdeling conjunc tuur bij het Centraal Planbureau (CPB). Volgens hem is er directe relatie tussen de aandelenkoer sen en de consumptieve bestedingen. „Die heb ben zich in 2001 en 2002 veel slechter ontwikkeld dan je op basis van het beschikbare inkomen zou mogen aannemen", aldus Verbruggen. Vertraagd wordt de daling van de aandelenkoer sen ook voelbaar in het dagelijks leven. Tot eind door Richard Mooyman De Britse bazen van staalfabrikant Corus mogen de buik vol hebben van Nederlan ders, hun landgenoten in de luchtvaartbranche denken daar anders over. British Airways (BA) wil nog steeds graag een al liantie aangaan met de KLM, zo laat woordvoerster K. Gay vanuit Londen weten. BA wil geen enkele relatie leggen tussen de interne strubbelingen in het Brits-Nederlandse Corus en een eventuele samenwerking met de KLM. „We hebben altijd een goede relatie gehad met de KLM", aldus Gay. Twee keer eerder zijn fusiepogingen ge strand, maar voor de Britten is dat geen beletsel om het op nieuw met de Nederlanders te proberen. Gay tekent wel aan dat de prioriteit nu ligt bij een gezonde bedrijfsvoering. Met een mogelijke oorlog in Irak in het verschiet, is het voor BA alle hens aan dek om niet in de ver liezen te belanden. Ondanks de haperende economie en de oor logsdreiging verwacht de Britse vliegmaatschappij het boekjaar af te sluiten met winst. BA heeft na een fors verlies over 2001 flink de bezem gehaald door het bedrijf. De kosten zijn op jaar basis verlaagd met bijna ander half miljard euro, waarbij tien duizend banen werden ge schrapt. Naast British Airways dingt ook Air France naar de hand van de KLM. De Nederlandse lucht vaartmaatschappij zegt nog geen keuze te hebben gemaakt, maar een aansluiting bij de Fransen ligt meer voor de hand omdat de Amerikaanse partners in de VS een nauwe samenwer king zijn begonnen. Wel is de positie van de KLM in het on- derhandelingsspel enigszins verzwakt omdat er voor het tweede jaar op rij verlies wordt geleden. Topman Lord Marshall van British Airways verwacht dat er in Europa straks nog maar drie wereldwijd opererende vliegmaatschappijen over zullen blijven. Hij zei dat donderdag tijdens een bijeenkomst in Brus sel. Hij sprak zich uit tegen staatssteun aan luchtvaartmaat schappijen die in acute moei lijkheden raken zodra er oorlog uitbreekt in het Midden-Oosten. BA heeft een kasreserve en kre dietfaciliteiten van 2,9 miljard euro opgebouwd om moeilijke tijden te overleven. „We hebben er vertrouwen in dat we hiermee een oorlog door kunnen ko men", aldus Marshall. Overi gens heeft de KLM ook een goedgevulde kas. rijswijk/anp - De reisorganisa tie TUI Nederland schrapt bijna 250 arbeidsplaatsen. Dat komt neer op ongeveer 14 procent van het totale personeelsbe stand van de grootste reisorga nisatie in Nederland, die onder meer merken als Holland Inter national en Arke Reizen voert. TUI Nederland heeft de voorge nomen bezuinigingen vrijdag aan haar medewerkers bekend gemaakt. De maatregelen moe ten leiden tot een kostenverla ging van bijna 12 miljoen euro op jaarbasis. Gedwongen ont slagen zijn volgens de onderne ming echter niet te vermijden. Tui kampt met een sterke terug loop van het aantal boekingen. Mede door de dreigende oorlog in Irak is er vooral een dip in de boekingen voor Turkije, na Spanje een van de populairste zomerbestemmingen. geld opzij moeten zetten om de tegenvallers door zogenoemde slechte kredieten te kunnen op vangen, en aan die noodzaak zullen ze ook dit jaar niet ont snappen, denkt Brand. „De voorzieningen die ABN Amro moet nemen, zullen waarschijn lijk dit jaar licht lager zijn, maar voor het bankbedrijf van de ING zie ik zo'n verlichting nog niet." Discussies over de financiële ge zondheid van ondernemingen horen bij tijden van crisis op de beurzen en zo is ook het onder werp van het dividend, de winstuitkering, weer helemaal terug. Bij stijgende koersen en koers-winstverhoudingen van twintig of meer zit niemand te wachten op 'die paar centen' aan dividend - dan gaat het de belegger om de koerswinst. Maar slaat het perspectief om en gaan de aandelen voor de paar euro over de toonbank, dan worden die paar centen in eens weer interessant. De mededeling van Fortis dat 88 cent dividend betaald wordt, zorgde voor vreugdevuren op de beurs. Want bij een koers van rond de tien euro is dat toch een fijn rendement. Bovendien reik te Fortis het presentje in con tanten uit, waar bijvoorbeeld Aegon er voor koos het slotdivi- dend van 2002 (37 cent op een koers van het aandeel van nu zo'n zeven euro) in aandelen te betalen. Dat is min of meer een sigaar uit eigen doos voor de be legger, want die aandelen wor den er nieuw bijgedrukt, en dus verwatert de winst. Anderzijds kunnen die extra aandelen ge ruststellend werken, want ze versterken het eigen vermogen en daarmee de financiële ge zondheid van de onderneming. En daar is ook wat voor te zeg gen in slechte tijden. ECONOMIE WIJZER maar sinds begin dit jaar houdt de consument de hand op de knip. De eerste twee maanden van dit jaar is de verkoop van nieuwe auto's met 7 pro cent teruggevallen. Supermarkten die in een hevi ge prijsslag verwikkeld zijn, klagen over stagne rende omzetten. Zolang echter de woningmarkt en de huizenprij zen niet echt instorten, blijven volgens Verbrug gen de negatieve effecten van de aandelenmalaise relatief beperkt. Veel belangrijker voor de vermo gensopbouw van gezinnen is namelijk het eigen woningbezit. Begin dit jaar constateerden zowel de makelaarsbond NVM als het Kadaster dat, af gezien van de duurdere huizen, de prijzen gemid deld nog steeds stijgen. Hoe het dit jaar verder gaat, rekent het CPB op dit moment door aan de hand van diverse scenario's. Veel hangt af van de afloop van de Irak-crisis. Veel analisten gaan er vanuit dat na afloop de aande lenkoersen weer snel kunnen aantrekken en daar- Hier op Harvard University in Boston wordt tijdens de lunches en diners alleen nog maar ge sproken over de oorlog in Irak en de politieke en economische gevolgen hiervan. Nu is Harvard vanouds een democratisch bol werk. Traditioneel leverde Har vard voor de democratische presidenten de voorzitters van de prestigieuze Council of Eco nomie Advisers (CEA), een ge zelschap van gereputeerde aca demische economen dat be leidsadviezen aan de zittende president geeft. De laatste decennia levert Har vard ook graag de voorzitters van de CEA voor de republikein se presidenten, zoals Marty Feldstein in de rege ring van Reagan en zeer recentelijk Greg Mankiw in de rege ring van George Bush. In de Verenig de Staten bestaat veel meer respect voor de opvattingen van academische economen dan in Europa en zeker in Nederland. In Nederland maken ambtelijke commis sies, zoals de inmid dels beruchte Cen traal Economische Commissie, de dienst uit en de regerende poli tici volgen hun adviezen meest al braaf op. Wat zijn, afgezien van al het menselijk leed, de economische consequenties van de Irak-oor log en hoe dienen wij in Neder land op deze majeure schok te reageren? Deze gevolgen han gen van drie soorten militaire en politieke onzekerheden af. Allereerst zijn de kosten van de militaire operatie voor de VS en het Verenigd Koninkrijk natuur lijk direct afhankelijk van de lengte van de interventie. Een korte en 'schone' oorlog zal op zich beperkte kosten met zich mee brengen, te meer omdat de Amerikanen ook veel afgeschre ven materieel naar de Golfregio overgebracht hebben. Een lange aanwezigheid in Irak zal aanzienlijk hogere kosten voor de VS tot gevolg hebben, hetgeen zich bij ongewijzigde belastingplannen uiteraard ver taalt in nog grotere begrotings tekorten voor de regering-Bush. Het Amerikaanse betalingsba lanstekort zal dan nog verder oplopen. Daarnaast zijn er ook nog de onzekere kosten van de weder opbouw van Irak, die vanzelf sprekend aanzienlijk hoger zul len uitvallen naarmate de mili Sylvester Eijffinger hoogleraar economie Universiteit van Tilburg en er minder behouden blijft van de Iraakse infrastructuur. Gegeven de politieke verdeeld heid tussen de Amerikanen en Europeanen zal het niet een voudig worden om een consen sus over de verdeling van deze kosten te bereiken. Vele politici hier in de VS voelen de bui al hangen en beweren nu dat Irak zelf maar een groot deel van de heropbouw moet betalen uit zijn olie-inkomsten. Daarbij gaat men er impliciet van uit dat de Iraakse capaciteit om olie te blijven produceren en exporte ren niet serieus aangetast wordt. Dat is natuurlijk nog maar de vraag. Zelf derde ik dat de kosten van de wederopbouw, die op hun beurt ook weer van de lengte van de interventie afhangen, voor een groot deel op het Europese bordje komen te lig gen. Tenslotte zijn er enorme, maar moei lijk te kwantificeren kosten op lange ter mijn verbonden aan de politieke fall out. Die houden verband met een significante toename van terroris tische aanslagen en nog meer politieke turbulentie in het Midden-Oosten. De terroristi sche dreiging zal er ongetwijfeld toe leiden dat er nog grotere be perkingen op het Amerikaanse en Europese vliegverkeer, maar op het andere internationaal verkeer zullen komen, die hoge re transactiekosten voor de we reldhandel met zich mee bren gen. Met alle onzekerheden ben ik bijzonder somber gestemd over het aantrekken van de economi sche groei in de komende jaren. Het zou mij niet verbazen als er voor 2003 uiteindelijk een nul groei resulteert en voor de daar op volgende jaren een zeer be scheiden groei van één tot twee procent in Nederland. Dat betekent dat ook ons land de speelruimte van het Stabili- teits- en Groeipact meer zal die nen te benutten dan het lief is. Essentieel is daarbij dat het tweede kabinet-Balkenende geen onverantwoord scherp be zuinigingsbeleid gaat voeren dat de economische neergang nog verder versterkt. Het advies van voornoemde Centraal Economi sche Commissie om 14,5 miljard euro in de komende kabinetspe riode te bezuinigen, kan Balke nende maar beter terzijde leg gen. Misschien wordt het ook eens tijd voor een Nederlandse

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7