Crisisberaad moet resolutie Irak redden BUITENLAND 1 Schröders hervormingen sceptisch ontvangen Democratische vloedgolf in Midden-Oosten niet reëel Dood op wielen Rode Kruis vreest dat Irak te veel hulp nodig heeft Palestijns protest Liechtensteinse vorst wil geen 'operetteprins' zijn Erdogan presenteert regering rijdt door China «dseltekort eigt in Armenië I - Het Wereldvoedselpro- iima WFP heeft gisteren ge schuwd voor een tekort voedsel in Armenië. Als er snel hulp komt. zullen 500 mensen eind april niet x te eten hebben, zei Muz- [Choudhery. die de activi- p van de VN-organisatie in oegere sovjetrepubliek In Armenië land leeft naar tting 55 procent van de be ng onder de armoede- t Veel kinderen en oude- Ejden gebrek. n kogel was [ndjic fataal irado - Eén kogel is de Ser- lle premier Zoran Djindjic nsdag fataal geworden. Dat ben artsen tegen het dag- Glas Javnosti gezegd. De U trof de premier in de terborst, raakte zijn hart en door zijn maag naar bui- [nmiddels heeft de politie veer veertig mannen aan- |iuden. Zij zijn allen direct [direct betrokken bij de cri- EleZemun-clan aan wie de kd wordt toegeschreven, kter De Hoop Scheffer lenlandse zaken) woont laag de begrafenis van Dj- fc bij. |t najaar weer mteveervlucht' iincton - NASA wil de iten met ruimteveren in ajaar hervatten. Dat heeft ïurder O'Keefe van de ikaanse ruimtevaartorga- ie gisteren in Washington journalisten gezegd. De ten werden voorlopig ge- t na het ongeluk met de nbia op 1 februari, dat aan ven astronauten aan I het leven kostte. Volgens rfe zal NASA alle aanbeve- die de commissie van rzoek naar het ongeluk Ie Columbia doet, oveme- Hij acht het weinig waar- ilijk dat de commissie tot nclusie komt dat de ruim- in onvoldoende veilig zijn e vluchten te hervatten, i nog steeds onduidelijk loor de Columbia enkele ten voor zijn terugkeer op uiteenspatte. t alle ziektes gen aandacht - Artsen zonder Grenzen ■scheidene onderzoeksin- ïgen in Frankrijk vragen icht voor 'verwaarloosde s', waardoor miljoenen en in de wereld worden fen zonder dat er goede idelingen voor bestaan. ziektes waaraan weinig icht wordt besteed, be de slaapziekte waaraan ks 500.000 mensen lijden zestig miljoen personen igt, en de infectieziekte ïania die vooral in Ban- h, Brazilië en India huis- Ook voor de ziekte van is, die een kwart van de ang van Latijns-Amerika bestaat bij farmaceuti- ijven en onderzoekers interesse. lland wijst Iraki's uit >u - Rusland is niet van m Iraakse diplomaten uit 3 ten. Dit heeft een woord- er van het Russische mi- t ie van buitenlandse zaken r, en gezegd. De Verenigde vroegen vorige week een landen, waaronder Rus- )m Iraakse funcitionaris- te sturen, omdat zij II huldig zouden hebben ikt aan spionage. Zwe- V ustralië, Roemenië en de len voldeden deze week ït Amerikaanse verzoek. I* weigerde echter. r-legioen it niet mee r - Het Badr-legioen, een gevestigde Iraakse op- jroepering, zal zich niet iten bij de Amerikaanse n als het tot een oorlog in .c >mt. Dat heeft de bevel van het Badr-legioen, |3 usseini, gisteren gezegd. a dr-legioen is de gewa- vleugel van de Opperste 0 tan de Islamitische Revo- pen organisatie van sji'ie- L het zuiden van Irak. De ring beschikt naar schat er tussen de 5000 en strijders. iwe president ftremier China zaterdag 15 MAART 2003 'door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - Met hooggespannen verwachtingen werd in Duits land toegeleefd naar de rege ringsverklaring die bondskanse lier Gerhard Schroder (SPD) gis teren in de Bondsdag aflegde. De toestand van de noodlijden de Duitse economie zou in die 'bloed-zweet-en-tranen-rede' worden geanalyseerd en Schro der zou een ingrijpende hervor ming van de verzorgingsstaat aankondigen. In negentig minuten ontvouwde Schroder een scala aan maatre gelen: de werkloosheidsuitkerin gen worden verlaagd, het ont slagrecht versoepeld, sociale premies moeten naar beneden, burgers moeten een grotere ei gen bijdrage leveren in de verze kering tegen ziektekosten. Daar naast zullen armlastige gemeen ten en de in nood geraaide bouwsector met goedkope kre dieten worden ondersteund. „Hier is duidelijk gemaakt welke weg we moeten afleggen", vond secretaris-generaal Olaf Scholz van de SPD. Maar in het algemeen over heerste teleurstelling. Schröders hervormingen zijn goed in aan zet, oordeelden experts, maar ze gaan niet ver genoeg. 'Mini maal', vond het weekblad The Economist. 'Geen verrassingen', concludeerde Der Spiegel koel tjes. 'Waar is het vernieuwende, de overwinning op die verlam mende starheid in Duitsland', vroeg Johannes Reich, chef-ana- list bij Duitslands oudste privé- bank, Metzier, zich af. Reich blijkt niet geheel ongelijk te hebben. De kanselier presen teerde bijvoorbeeld een korting van de hoogte én van de duur van werkloosheidsuitkeringen als een van de kernpunten van zijn 'Agenda 2010'. Voor werklo zen boven de 55 jaar zal de uit kering worden teruggebracht van maximaal 32 naar 18 maan den, voor onder 55-jarigen zal in de toekomst een limiet gelden van 12 maanden. Daarna volgt een lagere bijstandsuitkering. Bij nader inzien is dit voorstel niet zo radicaal: het brengt de maxi male uitkeringsduur terug tot het niveau in 1985. Een ander probleem is dat in Duitsland aangekondigde her vormingen in de loop van het besluitvormingsproces sterk verwateren. Binnen de linker vleugel van Schröders SPD, en binnen de machtige vakbonden, bestaat wantrouwen tegen een sanering van de verzorgings staat. Zo kondigde Schroder gisteren een versoepeling aan van het ontslagrecht. Tegen dit soort, volgens veel specialisten niet bijster ingrijpende maatregelen, bestaat in links Duitsland grote weerstand. Nadat vorige week het centrale overleg met bonden en werkge vers mislukte, zei Schroder in dat geval de hervormingen al leen door te zullen zetten. Daar bij zou hij geen rekening meer houden met op de loer liggende belangengroepen. Voor Schrö ders politieke overleven is het van groot belang dat de voorge stelde maatregelen daadwerke lijk worden doorgevoerd. Daar bij kan hij in voorkomende ge vallen rekenen op de conserva- tief-liberale oppositie, die aan kondigde bereid te zijn tot sa menwerking. Maar gisteren blokkeerde de op positie, terwijl Schroder sprak, in de Bondsraad een wetsvoor stel dat 48 belastingvrijstellingen schrapt en dat de staat honder den miljoenen euro's zou heb ben opgeleverd. En oppositieleiders waren una niem negatief in hun reacties op Schröders rede. Zij vinden de 'Agenda 2010' niet ver genoeg gaan. „Hij heeft nogmaals een grote kans verspeeld", vond vi- ce-fractievoorzitter Merz van de CDU/CSU. „Mogelijk is het zijn laatste." jabaliya - Kinderen kijken naar een Palestijnse strijder die met een zelfgemaakte raket meeloopt in een demonstratie in het vluchtelingenkamp Jabaliya op de Gazastrook. Gisteren kwamen tien Palestijnen om bij twee schietpartijen op de Westelijke Jordaanoever. Foto: AP/Karei Prinsloo door Mark van Assen koeweit stad - Niet alleen burgers, politi ci en soldaten wachten vol spanning op wat er gaat gebeuren in Irak. Ook de hulporganisaties staan op scherp: ze we ten dat een zware klus wacht. Het Rode Kruis is er klaar voor, maar vreest dat de hulp niet voldoende zal zijn. Het kantoor van het Internationale Rode Kruis in Koeweit Stad barst uit zijn voe gen. In rustiger tijden zou de villa in de wijk Jabriya, waar ook de Nederlandse ambassade staat, een comfortabel onder komen bieden aan de hulpverleners. Maar de grote hal staat nu vol met dozen en uit verschillende kantoortjes klinkt ge mopper van mensen die eerst alle ruimte voor zichzelf hadden, en nu ineens twee of drie collega's naast zich moeten dul den. Tamara Al-Rifai, de Syrische woordvoer ster van het Rode Kruis, doet de hectiek af met een lach:,Ach, ze weten dat het voor de goede zaak is." Die 'goede zaak' is Irak. Het Rode Kruis zit daar al sinds 1981, een jaar na het uitbreken van de bloedige oorlog tegen buurland Iran, en heeft het verval van nabij meegemaakt. Al-Rifai lepelt een somber rijtje op: ge brek aan schoon drinkwater, mensen die leven op rantsoenen, de belabberde staat van infrastructuur en gezondheidszorg. „Ook zonder een nieuwe oorlog hebben de Irakezen al moeite met overleven." Ze vreest wat komen gaat. Als de Amerika nen gaan aanvallen, kan zich een scena rio ontspinnen waar eigenlijk niemand aan wil denken. „Maar dat moet tóch. Want het is akelig reëel." Bij het vallen van de eerste bommen zal een enorme vluchtelingenstroom op gang komen. Niemand durft zich echt aan getallen te wagen, maar de eerste voorzichtige schattingen beginnen al bij de één miljoen mensen. De eerste reactie van hen zal zijn om hun land zo snel mo gelijk te verlaten, zeker als het er naar uit ziet als de oorlog niet binnen een paar dagen is afgelopen. Maar wie wil zoveel mensen binnenla ten? In ieder geval niet Koeweit en Saudi- Arabië, die al hebben aangekondigd hun grenzen dicht te zullen houden. Iran, Sy rië en Jordanië herbergen al de nodige vluchtelingen (met name Afghanen en Palestijnen) en Turkije wil Noord-Irak lie ver met het eigen leger binnentrekken en de Koerden onschadelijk maken. De zorg voor vluchtelingen heeft dan niet de eer ste prioriteit. De kans is dus groot dat de Iraakse ont heemden zich moeten zien te redden in eigen land. Om dat probleem het hoofd te kunnen bieden, is het Rode Kruis bezig zich zowel binnen als buiten Irak zo goed mogelijk voor te bereiden. Zo staan er in Koeweit, Iran en Jordanië drie (en bin nenkort vijf) enorme pakhuizen vol hulp goederen. „Verder hebben we talloze vrachtwagens en chauffeurs klaarstaan en wachten overal ter wereld Rode- door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - De Amerikaanse president Bush, de Britse premier Blair en de Spaanse premier Az- nar komen morgen bijeen om de impasse in de Veiligheidsraad te bespreken. Ze zullen tijdens een crisisberaad op de Azoren bepa len of en hoe de door hen opge stelde VN-resolutie, die de deur openzet naar militaire interventie in Irak, nog te redden is. Het ziet er somber uit, en het staat niet langer vast dét de resolutie in stemming wordt gebracht. De resolutie wordt geblokkeerd door Frankrijk, Rusland en Chi na, drie permanente leden van de Veiligheidsraad met veto recht. De Franse president Chi rac heeft er geen misverstand over laten bestaan dat hij 'hoe dan ook' tegen een resolutie is die de weg vrijmaakt voor oor log, en een telefoongesprek met Blair gisteren leverde geen nieu we gezichtspunten op. De VS en Groot-Brittannië oe fenden de afgelopen week zware diplomatieke dmk uit op zes 'onbesliste' leden in de Veilig heidsraad, maar ondanks aan vankelijk optimisme in Was hington lijken de negen voor stemmen die bij een veto voor een soort 'morele' overwinning konden zorgen bij lange na niet binnen. Volgens VN-diplomaten hebben de zes landen gezien de negatieve publieke opinie wei nig zin hun nek uit te steken voor een resolutie, die toch zal stranden op een veto. Om twijfelaars tegemoet te ko men, presenteerde Groot-Brit- tannië woensdag een lijst van zes voorwaarden, waaraan Sad dam Hussein zou moeten vol doen om een gewapend conflict te voorkomen. Maar ook daar over was de afgelopen dagen weinig enthousiasme te ontdek ken onder leden van de Veilig heidsraad. De ontwerp-resolutie heeft een deadline die maandag afloopt. De drie regeringsleiders zullen morgen, bijeen op een Amerikaanse luchtmachtbasis op het bij Portugal horende ei land Terceira in de Atlantische Oceaan, in ieder geval moeten bepalen wat daarmee gebeurt. Bush' woordvoerder Fleischer, zei gisteren dat er alles aan wordt gedaan om 'een' resolutie zoals die door de VS, Groot-Brit tannië en Spanje is bedacht, door de Veiligheidsraad te krij gen. Washington zegt daarin de enige kans te zien dat Saddam Hussein zijn macht opgeeft zon der oorlog. Lukt dat niet, dan zullen de VS de Veiligheidsraad passeren en Saddam Hussein eigenmachtig ontwapenen, zo. heeft Bush keer op keer gewaar schuwd. Het crisisberaad wordt in Was hington gezien als een allerlaat ste poging om te zorgen dat de schade voor Blair beperkt blijft, als Britse troepen zonder nieuw VN-mandaat met de Amerika nen oprukken naar Bagdad. De Verenigde Staten zelf hebben er geen moeite mee de Veiligheids raad te passeren, daar ze in vori ge resoluties juridische recht vaardiging genoeg zien. Maar wel wordt verwacht dat het be raad op de Azoren Bush enige dekking moet bieden, als hij zijn belofte niet nakomt om de leden van de Veiligheidsraad 'hoe dan ook' kleur te laten bekennen met een stemming. vaduz/afp-anp - De ongeveer 17.000 stemgerechtigde Liecht- ensteiners kunnen morgen met een referendum Europese ge schiedenis schrijven. Ze spreken zich uit over het herstel van re geringsmacht voor de vorst in hun constitutionele monarchie. De 58-jarige vorst, prins Hans Adam II, is al dertien jaar en vier maanden constitutioneel mo narch en heeft er schoon ge noeg van. Hij wil geen 'operette prins' meer zijn, maar regeren. Daarvoor moet evenwel de grondwet van 1921 worden ver anderd. Die bracht het prins dom onder bij de parlementaire democratiën van Europa, waar monarchen slechts beperkte be voegdheden kennen. Hans Adam gooit geen proefbal lonnetje op, hij meent het echt. Hij heeft aangekondigd naar een van zijn paleizen in Wenen te verhuizen en een nieuw leven te beginnen als hij zijn zin niet krijgt. Zijn dreigement volgt op tien jaar vergeefs morrelen aan de grondwet. De prins lijkt vooralsnog op 'ja' te kunnen rekenen. Zijn initia tief tot deze volksraadpleging werd al door 6000 inwoners on dertekend. In het 25 leden tel lende parlement zijn dertien af gevaardigden voor een regeren- - de prins. Kruismedewerkers tot ze worden opge roepen om naar hier te komen. In Irak zelf proberen we een aantal ziekenhuizen zo goed mogelijk in te richten." In Koeweit vergt zo'n voorbereiding goed overleg met de militaire bevelhebbers. En dat is iets waar veel hulporganisaties juist over klagen, zij het voorlopig alleen 'off the record'. De Amerikanen en Britten zouden hen compleet negeren. Het Rode Kruis wil daar echter niets van horen. Al-Rifai: „De dialoog loopt goed. En dat moet ook. Voor ons is het van het allergrootste be lang om goede afspraken te maken. Om dat wij onafhankelijk zijn, ontmoeten we niet veel tegenwerking." Maar hoe vlot alles ook loopt en hoe goed de afspraken ook zijn, het is niet ge noeg, vreest Al-Rifai. „Zelfs als we de vol le honderd procent van onze mogelijkhe den kunnen benutten, redden we het niet. Er is in Irak te veel mis. Arme men sen...." ankara/rtr - Tayyip Erdogan is gisteren benoemd als de nieuwe Turkse premier. Hij maakte dit zelf bekend na zijn ontmoeting met president Sezer. Direct na het gesprek met de president presenteerde Erdogan zijn nieu we kabinet. Eerder op de dag had Erdogan nog tegengespro ken dat hij dit op korte termijn zou doen. In de nieuwe ministersploeg wordt Abdullah Gül, die tot be gin deze week nog premier was, vice-premier en minister van buitenlandse zaken. Gül volgt Yasar Yakis op, die van het to neel verdwijnt. Ook plaatsver vangend premier Ertugrul Yal- cinbayir, die gold als een van de tegenstanders van de statione ring van Amerikaanse troepen in Turkije, komt niet terug in het nieuwe kabinet. Het nieuwe kabinet telt 22 mi nisters. Allen behoren tot de AK- partij, die bij de verkiezingen vorig najaar de absolute meer derheid verwierf. Erdogan mocht aan deze verkie zingen niet deelnemen, omdat hij wegens opruiing was veroor deeld. Na wijziging van grond wet kon hij zich echter kandi daat stellen bij een tussentijdse verkiezing in het district Siirt. Erdogan won daar met grote overmacht. O "3+ door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Het idee dat de Verenigde Staten Irak snel kunnen democratiseren en zo een vloed golf van democratie op gang zullen brengen in het Midden-Oosten is fantasie. Een luchtspiegeling, meent Thomas Carothers, directeur van het project Democratie en Recht van het Carnegie Instituut voor Internationale Vrede in Washington. De democratiedeskundige zet grote vraagtekens bij het optimisme waarmee de regering Bush spreekt over een democratisch Irak. Het kost zeker vijf tot tien jaar voor daarvan ook maar enigszins sprake kan zijn, zegt Carothers. „En wil je het voor elkaar brengen, dan moet je er blijven en er op toezien. Ik betwijfel of de regering daar het geduld voor heeft." Carothers verwacht dat de verleiding groot zal zijn om in Irak met een nieuwe 'sterke man' in zee te gaan, vast te stellen dat het proces op gang is ge bracht en dan het land te verlaten. President Bush zelf zei eind februari dat het brengen van 'stabili teit en eenheid' in Irak niet eenvoudig zou zijn, tonoliiurriih hot haw r.,w Thomas Carothers: Het kost jaren om de etnische en religieuze verschillen te overbruggen en de olie rijkdom werkt ais een splijtzwam. Foto: GPD/Ans Bouwmans langer in Irak willen blijven dan nodig is na de verdrijving van dictator Saddam Hussein. Bush is te optimistisch, zegt Carothers, en heeft wginirr Pnrnrinrr mot Hovo motoric Rnch Hpnlrt net als veel gewone Amerikanen, dat democratie vanzelf groeit als je het maar de kans geeft. Dat het een natuurdrang is. Hij gelooft waarlijk dat als je Irak maar eenmaal op weg helpt, het vanzelf gaat." Maar dat is een onderschatting van de politieke werkelijkheid en dat weten andere mensen in de Amerikaanse regering ook, zegt Carothers. De er varing met andere landen waar de Verenigde Sta ten met geweld dictatoriale regimes hebben ver dreven - Granada, Panama, Haïti, Afghanistan - leert dat een land pleegt terug te vallen in oude politieke gewoonten. De gewelddadige en repres sieve geschiedenis in Irak staat garant voor een heel moeilijk en traag democratiseringsproces. „Het kost jaren om de etnische en religieuze ver schillen te overbruggen en de olierijkdom werkt als een splijtzwam." Volgens de expert voelt de Amerikaanse president zich aangetrokken tot de gedachte van neoconser- vatieven in zijn regering, dat de wortels van isla mitisch terrorisme uitgeroeid kurken worden door de krachtige promotie van democratie. Bush wordt heen en weer geslingerd tussen het idee dat veiligheid het beste gediend is met goede relaties met de autocratische bondgenoten in het Mid- Hpn-Oncfpn - Ho iricit» 7Ün xrerW - Pn Ac. c dachte dat onderdrukking in die landen juist leidt tot tegen Amerika gericht terreur. Recente uitlatingen van Bush duiden erop dat de Amerikaanse president neigt naar de visie dat een bevrijd Irak voor een doorbraak in het Midden- Oosten zal zorgen. Vrijheid in Irak kan de hele re gio transformeren omdat het hoop en vooruit gang brengt in het leven van miljoenen mensen, zei hij eind februari. Het idee dat een ander regime in Irak en de door de VS gewenste 'democratisering' in de Palestijnse gebieden voor een domino-effect zullen zorgen is 'aardig en verleidelijk', zegt Carothers. „Maar het is niet erg geloofwaardig." Een invasie in Irak zal leiden tot boosheid op de 'Arabische straat' en versterking van de extreem islamitische groepen. Als gevolg daarvan zullen repressieve regimes in de Arabische wereld de bestaande politieke vrijhe den nog verder inperken, verwacht hij. Carothers denkt dat de regering in Washington er beter aan doet alle dromen over een 'vloedgolf te vergeten en te opteren voor de weg van de gelei delijkheid. „Het proces zit vast. En je kunt het al leen op weg helpen, door gematigde krachten te stimuleren en hervormingen aan te moedigen. En dan kan Irak, als het over tien jaar een open sa- monlpinna ie ppn nnciticwp irwlnprl hphhpn door onze correspondent Gert-Jan Broere Peking - In Yunnan wordt al ge sproken over 'de dood op wie len'. Achttien omgebouwde bussen doen in de Zuid-Chinese provincie dienst als 'executiewa gens'. Ter dood veroordeelden krijgen niet langer een nekschot, maar worden in een soort ope ratiekamer in de laadruimte van de bus met een injectie omge bracht. De blauwwitte bussen doen sinds het begin van deze maand dienst. Volgens een woordvoerder van justitie zijn de wagens nu twee keer ge bruikt. Maar het is de bedoeling de frequentie flink op te voeren. Exacte cijfers over het aantal ge- executeerde gevangenen in Chi na zijn er niet, maar volgens Amnesty worden er in China elk jaar meer gevangenen ter dood veroordeeld dan in de rest van de wereld hii elkaar.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5