'Koopkrachtbeleid niet dichttimmeren' BINNENLAND Rechter tikt hofhouding Beatrix op vingers Zin en onzin van een nationale ophokplicht Patiënten genezen na toneelspel chirurgen vantiMïïHÏEIR Meer mensen besmet met het vogelpestvirus Particulier secretaris op onbehoorlijke wijze aan de kant gezet Voorstel Bos wekt verbazing bij CDA Lopen naar de overkant Douane neemt aanzienlijk meer drugs in beslag Alle parelhoenders, pauwen en patrijzen moeten binnen blijven ina: 1 bij Van Til i^W-i - L Amerikaanse nep-operatie even succesvol als echte ingreep LABEL Extra maatregelen ruimers van kracht NS tegen hoge vergoeding 'Supermarkten gaan steeds beter om met mixdranken' uziënde klanten penen het vuur IDA - Geen gewapende over- 1, maar een schietpartij nadat Jcele mannen uit een winkel Breda waren gezet. Daarbij elen gistermiddag twee ge- inden, de 67-jarige eigenaar in de winkel en zijn 35-jarige '8 )on. Aanvankelijk ging de po- ie uit van een gewapende -)ri 'erval waarbij werd gescho- d n. Bij nader onderzoek bleek t een aantal mannen eerder de middag de winkel had be- 01 icht. Zij veroorzaakten er }P erlast en de eigenaar zette n buiten. Het daarop volgen- 'J' handgemeen werd later bui- n voortgezet. Een van de en annen greep een vuurwapen schoot daarmee van dichtbij de winkelier en diens zoons. wijnen wroeten engun op in bos I - Een jachtopzichter uit het •elerwoud tussen Arnhem en e heeft donderdag bij de po- e in Ede een stengun uit de ireede Wereldoorlog afgele- rd. Wilde zwijnen hadden het pen opgegraven. De jachtop- :hter vond de klomp roest in dichte bossen van het Dee- woud. Het was volgens hem idelijk dat er wilde zwijnen Iden gewroet op die plek. ier onderzoek wees uit dat verroeste voorwerp een ver- lerd wapen was. In de om ving van het Deelerwoud is ens de slag om Arnhem in 4 zwaar gevochten. «te brand bij nkopsiagbedrijf rTERDAM Bij het tankopslag- Irijf Vopak in de Europoort lotterdam heeft gistermid- brand gewoed in een npplaats voor benzineachti- itoffen. Er zijn geen gewon- 1 gevallen. In de omgeving ;en metershoge vlammen en 1 rook te zien. De brandweer te bijna twintig voertuigen in een blusboot. [-schoonzoon ist voor moord chi dhoven - De politie heeft in band met de moord op een larige vrouw uit Best haar arige voormalige schoon- »n aangehouden. Ook de 30- uw met wie hij is hertrouw- it vast. Beiden worden er- verdacht bij de moord op itaouw betrokken te zijn ge- ,v >st. Het lichaam van de uw werd maandagmorgen onden in haar auto op een laten landweg in Milheeze. itiënten niet i; et HIV besmet j3' nihi t icen - Geen enkele pa- P van het Martini Zieken- s in Groningen is besmet ge- met HIV, het virus dat kan veroorzaken. Enkele -en geleden bleek dat er een ne kans was dat patiënten een blaasonderzoek hadden had met HIV of hepatitis B of f0 esmet waren geraakt door 0 onvoldoende gereinigd me- :h apparaat. Het ziekenhuis lerzocht 520 mensen. idenkplaquette ljp plaats moord visum - Het Nederlands 1 roepproduktie Bedrijf )B) plaatst op de plek waar Fortuyn vorig jaar werd noord een gedenktegel. De nzen plaquette, met de tekst 1 Fortuyn, 6 mei 2002' 'r J dt aangebracht op de par- 3rplaats van het Media Park l'J lilversum, liet het NOB gis- n weten. ,,Los van de vraag sympathie hebt voor de tën van Pim Fortuyn is hier ike van een historische ge- '3 rtenis. Dat willen we met 0 aanbrengen van een een- 3dige gedenktegel op deze n its vastleggen", aldus presi- &jj t-directeur lonkhart. nba nzi no| uk zaterdag 15 MAART 2003 door Ferdi Schrooten den haag - Het hof moet de ont slagen particulier secretaris van prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven 45.000 euro betalen. Volgens kantonrechter mr. A. Canté is de 66-jarige N. Martens na vijftien jaar te heb ben gewerkt in de hofhouding van de koningin op onbehoorlij ke wijze aan de kant gezet. Het arbeidsconflict tussen de hofhouding en Martens woedde al anderhalf jaar. De particulier secretaris was sinds 1988 de steun en toeverlaat van Beatrix' zus Margriet en haar man, een functie die wordt omschreven als 'vertrouwelijk' en 'gevoelig'. Martens is op 23 januari van dit jaar op non-actief gesteld, ter wijl ze kort voor haar pensioen in december 2001 nog een ver lenging van haar contract tot haar zeventigste kreeg. Als ver goeding voor de periode tot haar zeventigste hadden Mar tens en haar advocaat aanvan kelijk een vergoeding geëist van 222.372 euro. Volgens de kantonrechter heeft de hofhouding 'zich in onvol doende mate gekweten van de verplichting om als een goed werkgever op te treden'. De kan tonrechter verwijt het hof de manier waarop al zomer vorig jaar, nog geen jaar na de con tractverlenging, werd aange stuurd op vervanging van Mar tens. De 66-jarige kreeg opeens te ho ren dat het secretariaat verjongd moest worden. Daarbij kreeg ze opdracht zelf haar opvolgster aan te dragen. Pas een paar maanden later, in oktober 2002, durfde de particulier secretaris van prinses Margriet en Van Vollenhoven bezwaar te maken tegen de gang van zaken. De rechter vindt dat de grootmees ter had moeten beseffen dat het gezien de verhoudingen aan het hof voor Martens moeilijk was tegen te stribbelen. Martens hoorde eind januari dit jaar dat haar opvolgster per 1 fe bruari zou beginnen, terwijl er nog niet eens afspraken over haar vertrek waren gemaakt. „Die opstelling getuigt van een onzorgvuldigheid die zich be paald niet verdraagt met de ei sen van goed werkgeverschap", aldus de kantonrechterCamté in zijn schriftelijke vonnis. ellewoutsdijk - Genodigden wandelen vanuit Zeeuws-Vlaanderen naar Zuid-Beveland door de Westerscheldetunnel, die gisteren door koningin Beatrix werd geopend. Ook minister van verkeer De Boer (tweede van rechts) en zijn voorgangers Netelenbos, Jorritsma en Maij-Weggen (van links naar rechts) waren daarbij aanwezig. De tun nel werd pas gisteravond om half twaalf opengesteld voor verkeer. Overigens had een vrachtwagen vol dode kippen maandagnacht al de primeur van de eerste rit door de 6,6 kilometer lange tunnel. De rui ming van een bedrijf in Breskens was toen te laat klaar om de boot nog te halen. Foto's: ANP/Ed Oudenaarden den haag/anp - PvdA-leider Bos is er voorstander van om in het regeerakkoord geen 'dichtgetim merde' afspraken te maken over het koopkrachtbeleid. Dergelijke afspraken over koopkrachtplaat jes bieden volgens hem alleen 'schijnzekerheid'. Bos vindt het beter om in het re geerakkoord alleen af te spreken hoeveel geld er beschikbaar is voor koopkrachtbeleid en een aantal randvoorwaarden vast te leggen, bijvoorbeeld dat koop krachtverlies evenwichtig ge spreid moet worden. Het nieu we kabinet zou dan zelf kunnen beslissen op welke manier dat doel het beste bereikt kan wor den. De PvdA-leider zei dat gisteren na afloop van besprekingen met CDA-onderhandelaar Balkenen de onder leiding van de infor mateurs Donner en Leijnse. Hij heeft het idee voor een minder dichtgetimmerd regeerakkoord al eens aan de onderhandelings- den haag/anp - De douane en FIOD-ECD hebben vorig jaar aanzienlijk meer drugs in beslag genomen dan de twee jaren daarvoor. Dat blijkt uit nieuwe cijfers van de diensten. Het afgelopen jaar wist de doua ne 7520 ldlo cocaïne te onder scheppen. Twee jaar geleden ging dat nog om 5456 kilo. Ook wisten de diensten in 2002 576 kilo aan xtc-pillen (ongeveer 2 miljoen stuks) te traceren. In 2000 ging het om 434 kilo. Deze drugs zijn volgens de douane voor een substantieel deel op Schiphol gevonden. De in 2002 ontdekte 492 kilo he roïne is veel meer dan de negen kilo die de douane in 2001 wist te onderscheppen. De grootste toename gold echter de hoe veelheid inbeslaggenomen hasj. In 2002 achterhaalde de douane 21.207 kilo. Het jaar daarvoor was dat 678 kilo. De betere resultaten op Schip hol hebben volgens een woord voerder van de douane te ma ken met intensievere controles. den haag/gpd - Minister Veerman pro beerde het de Tweede Kamer uit het hoofd te praten, maar een grote meer derheid hield voet bij stuk. En dus zegde de bewindsman toe dat er een nationale ophokplicht komt voor alle pluimvee. Gisteren werd de wettelijke regeling van kracht: iedereen moet zijn dieren naar binnen halen. Niet alleen kippen, maar ook kalkoenen, parelhoenders, eenden, ganzen, zwanen, kwartels, duiven, fazan ten, pauwen, patrijzen, struisvogels en nog wat exotische vogels. Of ze beroeps matig of als hobby worden gehouden, maakt niet uit. Zo'n regeling is nooit te handhaven, pro beerde Veerman de Kamer te overtuigen. Hij kondigde donderdag aan dat de Alge mene Inspectiedienst er geen prioriteit aan zal geven. Maar wat is de zin van een wettelijke regeling als die niet kan wor den gehandhaafd? Dat vragen ze zich op het ministerie ook af. „Het is de wil van het volk", verzucht een ambtenaar. „De Kamer wilde het nu eenmaal, het heeft louter symboolwaar de", zegt een ander. Anoniem. Want de officiële reacties zijn veel opgewekter. „De regeling is misschien niet sluitend, maar we gaan wel intensief steekproefs gewijs controleren", aldus een woord voerder van het ministerie. „De controle is niet zo onmogelijk als gedacht", vindt een collega van de Algemene Inspectie dienst. De inspecteurs, legt hij uit, zullen wat vaker een afslag van de snelweg ne men en een woonwijk inrijden. De politie helpt een handje mee door de AID te tip pen als ergens dieren loslopen. Maar wie gaat kippen in een plantsoen vangen? Gaan de AID'ers er met een net achteraan? „Vangen is de verantwoorde lijkheid van de eigenaar", zegt de AID- woordvoerder. Maar als de eigenaar on bekend is? „Dan kan de burgemeester zich tot eigenaar verklaren en toestem ming geven de dieren te vangen of te do den." Zwanen in siervijvers moeten ook naar binnen. „De eigenaar moet des noods maar een hok maken." En troepen halfwilde bastaardganzen? „Die tellen als wilde ganzen en worden ongemoeid ge laten." Dat lijkt sowieso een zwakke plek in de aanpak: de miljoenen wilde watervogels en familieleden van de kip. Die blijven vrij rondzwerven en kunnen zo de milde variant van het virus blijven verspreiden. Die kan zich vervolgens omvormen tot de agressieve variant. „Toch is de maatregel niet helemaal zin loos", zegt viroloogAb Osterhaus. „Eh, dat heb ik niet gezegd. Ik bedoel: er is wel wat voor te zeggen." Osterhaus legt uit dat een nationale ophokplicht kan hel pen voorkomen dat te veel dieren met de milde variant van het virus worden be smet. „In die dieren kan het vervolgens steeds heter, steeds agressiever worden. (advertentie) Label 1 h Noon'. Modern zitmeubel, ontworpen door Gerard van den Berg Met metalen onderstel. Aanbieding: in soepel leder Elmo Rustical 'zwart', 3-zits (200 cm) tijdelijk van 4166.- te.,. r' I i h Openingstijden: J-— Ma-DI-Wo. 9 30-17.30 uur pj Alkmaar Do-Vr: 9 30-21.00 uur U072) 5112760 Za. 9.30-17.30 uur Zondags geslolen i Parkeerterrein www vantil nl DESIGNCENTRUM door Hans Leber den haag - Amerikaanse chirurgen hebben toneel gespeeld om erachter te komen of hun werk zinvol is. Tijdens 'nep-operaties' werd een ingreep tot in detail nagebootst. De patiënt kreeg een sneetje en ging onder narcose, maar verder gebeurde er niets. Op merkelijk resultaat: de nep-operatie bleek even succesvol als de echte, de pijn vermin derde bij de niet écht geopereerden even zeer. Het onderzoek werd gedaan op patiënten die een kijkoperatie rond het kniegewricht nodig hadden om de pijn van botontkalking te bestrijden. Daarbij wordt het gewricht ge spoeld met (fysiologisch) zout en wordt soms kraakbeen verwijderd. Vijftig procent van de patiënten heeft minder pijn na deze ingreep. Het Amerikaans onderzoek werd minutieus opgezet om te voorkomen dat de patiënt doorkreeg dat er niet werd geopereerd. De placebo-groep kreeg eenzelfde kleine snee in de knie waardoor normaliter het instru mentarium naar binnen wordt gebracht. Omdat aan narcose altijd een (klein) risico kleeft, werd bij de nep-operatie met slaap middelen gewerkt die eenzelfde effect heb ben. De chirurgen en hun medische teams voerden zelfs een toneelstukje op om te voorkomen dat de patiënt in het onderbe wustzijn merkte dat er verder niets gebeur de: zij stonden om de operatietafel, wissel den dezelfde termen en opdrachten uit als tijdens een echte ingreep en voerden dezelf de gesprekken. Met de handen in de zakken. Nadien bleek er geen verschil tussen de wel geopereerde (120) en de niet écht geope reerde patiënten (60). De Amerikaanse we tenschappers concluderen daarom dat de pijn bij zo'n aandoening na enige tijd ook vanzelf verdwijnt en dat een operatie dit ef fect mogelijk versterkt. In Nederland worden nep-operaties niet ge bruikt bij onderzoek, zegt P. Bossuyt, hoog leraar in de klinische epidemiologie van het Amsterdamse AMC. Hij is een kenner van 'placebo-effecten'. „Misschien is dit een aanzet om het vaker te doen, ook hier. In de VS zijn ze strenger, dus als het zin heeft, zou zo'n onderzoek in Nederland ook mogen. Maar vaak zijn er andere methoden om de effectiviteit van een operatie te meten en is tafel geopperd, maar er is daar nog niet echt over doorgepraat. Volgens Bos leidt zijn voorstel niet alleen tot meer dualisme tussen kabinet en Tweede Ka mer, maar waarschijnlijk ook tot een beter resultaat. Het nieuwe kabinet krijgt in de door hem bepleite aanpak immers meer tijd om uit te zoeken hoe de na delige koopkrachtgevolgen van bijvoorbeeld de wijziging van het zorgstelsel het beste gerepa reerd kunnen worden. Een extra voordeel is nog dat de kabinets formatie minder tijd in beslag neemt. In het CDA wordt met verbazing gereageerd op de woorden van Bos. „Dit is niet een uitspraak die je van een PvdA'er zou verwach ten", aldus een CDA-bron. „Als je geen duidelijke afspraken maakt over de koopkracht laat je veel mensen in onzekerheid. Het lijkt toch een beetje op weg lopen voor je verantwoordelijk heid." Gisteren hebben Balke nende en Bos verder gesproken over het financieel beleid, het grootste twistpunt tussen CDA en PvdA Het CDA wil het over heidstekort in de komende re geerperiode helemaal wegwer ken, wat een bezuiniging van 14,5 miljard euro met zich mee brengt. De PvdA vindt het riskant om zo veel te bezuinigen. Bos zei giste ren dat Nederland met een te kort van 0,5 procent in 2007 ook voldoet aan de EU-regels. In dat geval zou er maar circa 10 mil jard bezuinigd hoeven te wor den. De beide onderhandelaars na men voor het weekeinde 'huis werk' mee. Ze gaan ieder in ei gen kring het financieel beleid verder bespreken, voordat ze daar dinsdag en woensdag mee verder gaan. Bos gaat er nog steeds vanuit dat de partijen het in april eens kunnen worden over een regeerakkoord, maar Balkenende denkt dat het ook wel mei kan worden. Door dieren op te hokken kun je die cy clus misschien doorbreken." Maar het milde virus blijft onder water vogels nog wel even rondwaren. En dus kan het pluimvee, eenmaal weer uit het hok, alsnog worden besmet. Dus toch symboolpolitiek? „Ook politiek-symbolische afwegingen spelen tegenwoordig een grote rol bij cri ses", zegt prof. Uri Rosenthal van het Cri sis Onderzoeks Team (COT). Hij ziet daarom wel nut in de ophokplicht. „Van uit massapsychologisch oogpunt kan het goed zijn om de betrokkenheid van de hele bevolking te mobiliseren. Je zegt in feite: 'De vogelpest is ook uw probleem, en niet alleen dat van een paar ongeluk kige boeren'. Een crisis is collectieve stress." Dat stadsmensen hun geliefde vogels naar binnen moeten halen, is een offer dat ze dan maar moeten brengen, vindt Rosenthal. „Het is nog altijd beter dan destructie." den haag/gpd - Steeds meer mensen raken besmet met het vogelpestvirus. Het ministerie van volksgezondheid maakte gisteravond bekend dat inmid dels 19 mensen in Nederland een oogaandoening hebben op gelopen als gevolg van het vo gelpestvirus. Het gaat om 18 pluimveeruimers en één fami lielid van een ruimer. Dat laatste betekent volgens het ministerie dat het virus overdraagbaar is van mens tot mens. Gisteravond werden daarom extra maatrege len bekendgemaakt. De besmette mensen zijn onder behandeling en maken het goed. Ze hebben vooral oog klachten. De snelle uitbreiding van de besmetting baart de Rot terdamse viroloog Ab Osterhaus ernstige zorgen. „Het virus springt veel gemakkelijker over dan tot nu toe bekend was. In grijpen is nu nodig omdat er een griepepidemie aankomt." Osterhaus waarschuwde al eer der dat uit de combinatie van het vogelpestvirus (dat verwant is aan griep) en een andere griepvirus in theorie een zeer gevaarlijk virus kan ontstaan dat een wereldwijde dodelijke epi demie kan veroorzaken. „Die kans is zeer klein, maar als het gebeurt heeft het enorme gevol gen. Daarom moet je passende maatregelen nemen", aldus Os terhaus. Het ministerie van volksgezond heid verplicht ruimers vanaf vandaag om een anti-viraal middel in de vorm van pilletjes in te nemen. Ook mensen die op besmette of verdachte pluimveebedrijven wonen of werken krijgen deze middelen aangeboden. Het ministerie ad viseert verder alle bewoners en medewerkers van pluimveebe drijven in de risicogebieden een vaccin tegen griep te halen. Gisteren is het aantal pluimvee houderijen dat mogelijk besmet is met vogelpest toegenomen met vijf. Het gaat om twee be drijven in Nijkerk, twee in Lun- teren en een in Renswoude. Het aantal verdachte bedrijven komt hiermee op 37. Van 38 bedrijven in de Gelderse Vallei staat defi nitief vast dat de vogelpest er is uitgebroken. Testresultaten van een verdacht Belgisch bedrijf in Poppel, vlak over de Nederland se grens bij Tilburg, wijzen er vooralsnog op dat het bedrijf niet is besmet. Het Productschap Pluimvee en Eieren (PPE) heeft gisteren ge pleit voor soepeler maatregelen buiten de ingesloten gebieden. Het PPE stelt dat de ketenstruc tuur van de pluimveesector ont wricht raakt nu het vervoersver- bod van onder meer broedeie- ren al twee weken geldt. Daar door wordt de aanwas van eens- dagskuikens stopgezet. Binnen enkele weken staan de meeste broederijen en vleeskuikenbe- drijven leeg. Als gevolg daarvan komen ook de pluimveeslachte rijen stil te liggen. Het PPE heeft nog geen afspra ken gemaakt over de hoogte van de heffing die de pluimveesector krijgt opgelegd voor de bestrij ding van het pestvirus. Wel is duidelijk dat de sector voor eind 2004 meer dan 9 miljoen euro moet opbrengen omdat het pro ductschap voor 11,3 miljoen eu ro aansprakelijk is. Ongeveer 2 miljoen euro zit al in kas. Minister De Geus van sociale zaken komt de getroffen bedrij ven tegemoet, zo liet hij gisteren de Tweede Kamer weten. Be drijven die werktijdverkorting hebben aangevraagd, draaien nu slechts op voor de helft van het eigen risico. Inmiddels heb ben 22 bedrijven werktijdver korting aangevraagd. een nep-operatie niet nodig." Nederlandse commissies die toestemming moeten geven voor dergelijk onderzoek, zul len niet zomaar instemmen met nep-opera ties. Een litteken toebrengen en een slaap middel toedienen, leidt toch tot beschadi ging of licht gevaar voor de patiënt. Het sneetje in de knie doorstaat de kritiek echter wél, omdat de wetenschappelijke uitkomst van groot belang is, zegt de Rotterdamse hoogleraar orthopedie J. Verhaar. Hij vindt dat dergelijk onderzoek vaker moet worden gedaan. Volgens Verhaar is aan de regels voldaan als de patiënt goed is geïnformeerd over het onderzoek waaraan hij meedoet. En als de ingreep wél blijkt te werken, moet ook de placebo-groep alsnog écht worden geopereerd. In de VS worden jaarlijks voor ongeveer 3 miljard dollar ongeveer 650.000 van dergelij ke operaties uitgevoerd. In Nederland wordt bij deze specifieke aandoening volgens de medische standaards geen kijkoperatie uit gevoerd. Volgens orthopedisch chirurg dr. S. Bulstra van het Academisch Ziekenhuis Maastricht omdat de zinloosheid al eerder was onderkend. utrecht/anp - De NS tekenen beroep aan tegen de uitspraak van de rechtbank in Utrecht die een invalide vrouw een hoge schadevergoeding toekende. De rechtbank oordeelde eind vorig jaar dat de NS volledig aanspra kelijk zijn voor het ongeval waardoor de vrouw haar beide benen verloor. Het ongeluk ge beurde in 1998 op het station Santpoort-Noord. De toen 19- jarige studente rende Mak voor het vertrek van de trein het per ron op. Toen ze met haar han den probeerde een deur te ope nen, kwam ze klem te zitten. Op dat moment ging de trein rijden. Omdat de NS aansprakelijk zijn, heeft de vrouw volgens de rechtbank recht op een hogere vergoeding dan het maximum van ruim 136.000 euro dat de NS uitkeerden. Raadsman Van Uilten denkt aan 900.000 euro. den haag/gpd - Supermarkten voldoen steeds beter aan de wettelijke voorschriften die gel den voor de verkoop van alco holische mixdranken, zoals Bacardi Breezer. Dat constateert directeur Van Dalen van de Stichting Alcohol Preventie (STAP). Hij deed met regionale instellingen voor verslavingszorg heeft onderzoek in 69 winkels. Volgens Van Dalen krijgen de supermarkten een voldoende. De meeste winkels hebben de wettelijk verplichte bordjes met de leeftijdsaanduiding van 16 jaar inmiddels aangebracht. Supermarkten houden ook meer rekening met de voor schriften waarin staat dat er een duidelijk onderscheid moet zijn met de schappen waarop fris drank staat. Bij 88 procent van de bezochte winkels stonden de mixdranken op de juiste plaats. Wel plaatst 'bijna één van de drie' bezochte supermarkten trendy smaakbiertjes, zoals Des perados, te dicht bij de frisdran ken. „Over deze bieren hebben we niet eerder onze zorg uitgespro ken. Prompt zie je dat het daar misgaat", aldus Van Dalen.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3