'Idols niet goed genoeg voor glanzende loopbaan' MEDIA vintig vrijgezelle verleiders actie op tropisch eiland 'Ik probeerde Frits Spits na te doen dameherrie blijft nog maanden Urenlange traktatie fans Michael Jackson quenties reldomroep anderd erry Maat laar 10 FM Deskundigen verschillen van mening over houdbaarheid van hype ZATERDAG 15 maart 2003 um/mediaredactie - De omroep gaat vanaf 30 ot en met 25 oktober via frequenties uitzenden, der, voor Nederlanders in •mde en voor vakantie- zendt dagelijks van 7.00 )0 uur en van 22.30 tot r uit in Europa, ddomroep past elk half frequenties aan om een naai mogelijke ontvangst ;aranderen. De uit- en bestaan uit nieuws, eiten, achtergronden, financieel-economische :n en een kranten- of idenoverzicht. In Europa laast deze onderdelen mor documentaires, cul- itenschap, magazines en e. ities in Europa met in- in 30 maart: 5955 kHz, Iz, 5835 kHz, 11935 kHz, 11655 kHz, 7125 kHz, ■jHz. Op de korte golf. i sum - Radio 10 FM le dj's Bart van Leeu- a i Ferry Maat binnenge- Ze gaan vanaf 1 mei 1 ks presenteren. Van '_n en begon bij Veroncia, via RTL bij Radio 538 en was de afgelopen iar te horen op Radio al. lat werd bekend als itor van de TROS Top Soulshow. Hij was iet begin reeds betrok- Neerlandseerste n erciële radiostation, 10, als programmalei- k dj. In de jaren negenti- enteerde Maat bij Ra- en Radio 2. Jfaat maakt dus zijn a( bij Radio 10 FM. „Het elfsprekend dat je te- 1 rt als je daarom ge- 5- wordt. We hebben nu x& iteam, als presentato- ïnen we elkaar door en ik verheug me erop iks weer voor deze te kunnen werken", aat. Vorige week werd dat Radio 10 is over- en door John de Mol m der Noordzee FM Wie vervuld van vreugde dacht af te zijn van Jim, Jamai, Hind en die andere, met komeetsnelheid aan de vergetelheid ontsproten Idols-sterren kan beter een tijdje naar een ver buitenland verkassen. Voorlopig wordt de roem van de piepjonge en kersverse Bekende Nederlanders met volle kracht multimediaal uitgemolken. Vanavond bij RTL 4: Idols, the complete story, een terugblik op de tv-talenten- jacht. Volgende week: de single en videoclip van winnaar Jamai. Dan: de Aho/- concerten, de platen van de overige Idols. Maar hoe houdbaar is de hype? En hoe verder als de rage ten einde is? Idols voorbij? Integendeel: het begint nu pas écht. door Monique Brandt Hilversum - Van het ene op het ande re moment wereldberoemd in eigen land. Hysterisch krijsende fans. Sig neersessies die uit de klauwen lopen. Niet meer op straat kunnen lopen, be veiligingsmensen om hem af te scher men van een wilde horde pubermeis jes: hij weet hoe het is. De gekte rond tv-talentenjacht Idols gaven hem dan ook een beetje een raar gevoel: „Shit ja, dat heb ik ook doorgemaakt'. Martijn Terporten (19) was eén van de deelnemers van het Yorin-programma Starmaker, waarin een groepje talent volle jongens en meisjes razendsnel tot ster werd opgeleid. De uitverkoren deelnemers formeerden de band K- otic, die twee succesvolle albums en een stuk of negen singles uitbracht totdat de groep na ruim anderhalf jaar uit elkaar ging. Zangeres Sita stapte al eerder uit de groep en bouwt gestaag aan een solo-carrière. Martijn is inmiddels geheel op eigen kracht bezig zijn band Taxe, die al sinds zijn twaalfde jaar bestaat, aan de top te brengen. Taxe brengt niet de softe pop waarmee K-otic scoorde. „Taxe is pure rock, de muziek die ik altijd heb willen maken. De mensen verwachten vaak ene hele andere stijl omdat ik in K-otic heb gezeten. Ik heb zoiets van fuck, ik ga bewijzen dat ik het hiermee ook kan. De muziek van K-otic was niet echt mijn muziek, maar het is net als met kaas: als je geen andere soorten probeert, weet je nooit zeker welke kaas je het meest bevalt. Wat dat betreft was de tijd in de band heel leerzaam." Martijn heeft het hele gedoe rond Idols met bijzondere interesse ge volgd. Hij weet immers als geen ander hoe het is om in één klap razend be roemd te zijn. De gigantische kijkcij fers van Idols haalde het destijds da gelijkse programma Starmaker bij lan ge na niet, maar de hype eromheen was desondanks wel vergelijkbaar, vindt Martijn. „De taferelen waren hetzelfde. Het ging net zo hard, dus ik weet een beetje wat ze meemaken. Vaak heb je dat een hype vrij snel weer overwaait, maar bij ons heeft het toch behoorlijk lang geduurd. Als we zelf niet hadden besloten hadden te stoppen, hadden we volgens mij nog wel een jaar of twee door kunnen gaan. Mensen denken dat nu het pro gramma Idols is afgelopen, de hype ook wel afloopt. Maar ik weet zeken het begint nu pas." Vuurtje Peter Vasterman, docent massacom municatie aan de School voor Journa listiek in Utrecht en specialist in me- diahypes, vindt de ophef rond het programma 'knap werk' van de zen der. „Een commerciële hype die op een zeer geraffineerde manier in de markt is gezet Van hoog tot laag, ie dereen was voor Jim of juist voor Ja mai, maar in ieder geval vónd ieder een iets van de deelnemers. Je moest stelling nemen, daardoor werd je als het ware meegezogen door het pro gramma. Door al die herhalingen werd het bestaan van Idols er bij alle kijkers ingeramd, daardoor werd het het gesprek van de dag. Af en toe ge beurde er weer eens wat om dat vuur tje verder op te porren. Toen startte het zelfversterkende proces dat bij hy pes hoort: als iedereen erover praat gaan er nog meer mensen kijken. In de laatste weken voor de finale had den ook alle serieuze media, van NO VA tot het Journaal items over Idols. Ze konden er niet meer omheen." De rage die Idols werd, leidde tot on- nederlandse taferelen, zoals het ver schijnen van duizenden fans op de Dam toen Jim en Jamai daar 'toevallig' verschenen. Volgens Vasterman zijn de eens zo nuchtere Nederlanders steeds gevoeliger geworden voor de opwinding die hypes met zich mee kunnen brengen. „Ik heb sterk het idee dat we in een tijdperk leven van hypes en kicks. Wellicht door de komst van de commerciële media la ten we ons steeds makkelijker meesle pen. Er heerst een lichte hysterie in dit Wordt Jamai een hype of wordt hij geen hype? In elk geval heeft de winnaar van Idols een contract getekend met Rob Schouw, directeur van platenmaatschappij BMC (naast Jamai) en met Coen van Wermeskerken, juridisch adviseur van de platenmaatschappij. Foto: ANP land, er is weinig relativering. We gaan steeds meer uit van het idee dat het leven spannend moet zijn, dat je ge prikkeld moet worden. Het leven mag vooral niet saai zijn. Of het nu gaat om de WK voetbal, om Fortuyn of een tv- programma: we willen spektakeL" Een hype kun je alleen lier en daar regisseren, maar ontstaat vanzelf, zegt Flo rent Luyckx, destijds platenbaas van het label Zomba en één van de mensen achter Starmaker. Hij weer spreekt daarmee Vastermans opinie over de maakbaarheid van een hype als die rond Idols. Volgens Luyckx, nu zendercoördinator van Radio 3, hoef je bij de consument niet aan te komen met een bedachte hype. „Zoiets moet vanzelf ontstaan. Hypes in de muziek wereld bestaan sinds een jaar of tien. In het begin gebeurde het nog wel eens dat ze geënsceneerd werden, maar daar trapt niemand meer in. Je kunt er wel richting aan geven. Toen de mensen uit Starmaker tijdens de uitreiking van de TMF-Awards in Ahoy' zouden optreden, planden we een signeersessie in een platenzaak in de buurt van Ahoy". Dan wéét je dat daar de hele dag tienduizend kids rondhangen en dan zorg je voor foto grafen die vastleggen hoe druk het er is. Dat op een gegeven moment de politie moest ingrijpen en de signeer sessie niet eens kon doorgaan omdat het te druk werd, dat kun je niet plan nen. Je gebruikt alleen de energie die op die plek op dat moment aanwezig is. En het nieuws erover in de kranten is natuurlijk mooi meegenomen." Promotie Net als na de afloop van Starmaker en de eerste editie van Big Brother, zijn de kandidaten uit het programma op dit moment het gesprek van de dag. En hoewel tv-baas Leo van der Goot van RTL en Yorin na de finale ferm liet weten geen promotiezender van Jim en Jamai te worden, zal het station er natuurlijk alles aan doen om die mas sale nieuwsgierigheid naar het doen en laten van de Idols te bevredigen. Maar de vraag is hoe lang de Idolshy- pe blijft bestaan? Zijn we Jim, Jamai, Hind, Dewi en David over een maand of vier alweer vergeten? Tuimelen ze even snel terug de vergetelheid in als de eendagsvliegen uit Big Brother of is hun sterrendom blijvend? Vasterman ziet hun toekomst niet echt zonnig in. Het gebrek aan origi naliteit van de deelnemers gaat hen nog opbreken, denkt hij. „Wellicht dat Jamai nog een tv-programma krijgt, hij is toch meer een entertainer. Maar ik denk dat ze niet goed genoeg zijn om werkelijk een glanzende loopbaan in de popmuziek te bewerkstelligen. Daarbij bestaat de kans dat de hype zich tegen hen gaat keren. Dat zie je vaker: op het hoogtepunt van zo'n golf is er grote behoefte aan nieuws over de hype. Totdat men en verzadigings punt bereikt en men er echt genoeg van krijgt." Dit overkwam de Britse band Hear'say, die voortkwam uit de tv-ta lentenjacht Popstars. Na een vliegen de start ging de band na korte tijd weer uit elkaar omdat de bandleden op het podium en op straat voortdu rend werden uitgescholden en be dreigd. Zo'n vaart zal het volgens Luyckx met Jim en Jamai niet lopen. Zij hebben genoeg kwaliteit in huis om het te maken denkt hij, mits ze hun eigen keuzes blijven maken en komen met goede platen. „Aanvanke lijk dacht iedereen van Starmaker ook dat het succes over zou zijn zodra het televisieprogramma ophield. Achteraf bleek dat K-Otic en Sita wel degelijk bestaansrecht hadden zonder de tv- exposure en dat Starmaker grote im pact heeft gehad op de hitparade en het consumentengedrag van de doel groep. Ik ben er dan ook van over tuigd dat Idols er niet was geweest zonder Starmaker. Het toonde aan dat er een grote groep mensen open stond voor dit soort programma's" De televisiecamera's creëren geen popster, maar dienen volgens Luyckx alleen als vergrootglas waaronder het talent zich duidelijker kan manifeste ren. „Als je niet goed genoeg bent, houdt het op. Het is nu van belang dat de Idols goed worden begeleid en dat hun wordt geleerd dit plotselinge suc ces te relativeren. Die hype, hoe lang die ook gaat duren, is een harde wind in de rug, maar je kunt er zeker van zijn dat die weer gaat liggen. Dan moet je op eigen kracht verder trap pen. Het is zaak om nu met ijzersterke platen te komen. De consument is uit eindelijk opnieuw de jury. Als de mu ziek tegenvalt, loopt de lucht er bin nen no time uit. Persoonlijk vind ik Jim overigens de popartiest van het stel. Jamai zie ik eerder als entertainer die volgens mij binnen afzienbare tijd een programma krijgt op radio of tv." Martijn heeft vandaag de dag nog maar weinig last van krijsende fans of andere hysterische taferelen. De hype rond K-otic is niet meer, en dat is wat hem betreft prima. „We wisten alle maal dat K-otic niet eeuwig zou gaan duren. Als je zo'n hype helemaal uit melkt, raak je zo aan dat genre vastge bakken. Dat wilde ik niet. Het was hartstikke tof, maar ik wil mijn eigen ding doen, dat heb ik wel geleerd. Je wordt als nieuwe ster in dat wereldje gedumpt dan moet je je zelf zien te redden. Dat kan behoorlijk zwaar zijn, maar het is ook leerzaam. Ik weet nu hoe het werkt in de business. Ik raad Jamai en Jim aan zoveel mogelijk zelf te doen. Hou alles wat er met je ge beurt in eigen hand. Als de hype echt voorbij is en iedereen loopt weg, kun je jezelf tenminste redden." c/gpd - De ergernis over rde geluid van reclame- op televisie, zal nog ti duren. Julius Min- recteur van de Ster, gin dit jaar dat het pro- L nnen enkele weken zou i-gelost. „Maar ik heb een mond gehad", geeft toe. De Associatie van idse Adverteerders/BvA iteld over het uitstel. wees vorig jaar uit [ocent van de kijkers het tv-reclames 'storend of zeer storend' vindt. Voor 40 procent was het zelfs een reden weg te zappen of de kamer uit te gaan. Al in december vorig jaar vroe gen de adverteerders de recla mebedrijven zoals de Ster, IP en het bedrijf van SBS, of ze gehoor wilden geven aan de klachten. Volgens de Ster maakt tv-recla- me niet meer lawaai dan andere tv-programma's. De spots klin ken harder doordat ze zijn ge- compresseerd. Dat betekent dat alle tonen en klanken worden opgeschroefd tot het maximaal toegestane niveau. Op die ma nier willen adverteerders zo veel mogelijk aandacht trekken. „Maar we willen niet dat men sen zich er aan storen", aldus Kouwenhoven van de Associatie van Nederlandse Adverteer ders/BvA. Een werkgroep, gevormd door de Ster, IP en het reclamebedrijf van SBS, is al maanden bezig het probleem aan te pakken. Kouwenhoven zegt steeds tever geefs naar de stand van zaken te hebben geïnformeerd. Minnaar zei gisteren dat binnen de werkgroep wordt gedacht aan een apparaat dat bij de uit zending van reclame de geluids- pieken dempt. Het zal echter nog maanden duren voor de voorziening er is. „Als de associ atie dat te lang vindt duren, kunnen ze zelf het opnameni veau van de reclameboodschap pen veranderen", aldus Min naar. Kouwenhoven bestrijdt dat de adverteerders het pro bleem zelf kunnen oplossen. Hilversum - De absolute die hard fan van Michael Jackson wordt morgenavond volledig op zijn wenken bediend door Yorin dat nagenoeg de hele televisie avond besteedt aan de Ameri kaanse superster. Voor andere, meer gemiddeld geïnteresseer de, kijkers zijn de aangekondig de 'fascinerende' en 'hartver scheurende' documentaires, in totaal goed voor drie uur, waar schijnlijk wat teveel van het goe de. De zender herhaalt allereerst het veelbesproken interview 'Living with Michael Jackson' door de Britse journalist Martin Bashir. Later op de avond verschijnt de documentaire Michael Jackson's Face, over het drastisch veran derde uiterlijk van de ster. On der meer broer Jermaine Jack son, zijn voormalige pr-man en een biograaf werkten mee aan deze productie. Rode draad door het zestig minuten duren de programma is het commen taar van plastisch chirurg Jan Stanek Aan de hand van oude foto's velt hij een oordeel over de ui terlijke veranderingen bij The King of Pop. De chirurg twijfelt er niet aan dat Jackson zeker vijftig keer on der het mes is gegaan. Maar tot de verschijning van het album Bad in 1987 oordeelt hij daar over vrij mild, Jackson blijft in zijn deskundige ogen een 'aan trekkelijke man' om te zien. Eind jaren tachtig gaat het mis: de zanger lijkt het uiterlijk van Diana Ross na te streven, daar na moet een kuiltje in zijn sterk geprononceerde kin hem een macho-achtige uitstraling geven en vervolgens is zijn gezicht op te delen in een duidelijk vrou welijk en mannelijk gedeelte. Inmiddels is Jackson volledig verslaafd aan het boetseren aan zichzelf. De chirurg over de aan blik van Michael Jackson op de meest recente foto: „Hij heeft een neus als Pinokkio" Yorin, morgen, The Michael Jackson Interview, 20.00 uur. Michael Jackson's Face, 23.00 uur. En op 18 april: The Michael Jackson Interview; the footage you were never meant to see. RADIOGEZICHT e reeks van het reality- na Temptation Island de dame van het Neder- il voor de versier- 'an een verleider. Van lint SBS 6 aan het Jofdstuk van de 'ultie- test'. van Mullem |l 1 in - Breng een groep 'lap °oie mensen bij elkaar. jJ 1 een zonovergoten tro- 3f nd of in een knus inge- st fab-huis. Volg ze met 3£j 24 uur per dag. Voeg een bijzonder spelele- honger, een geldprijs Dat televisierecept eid. Het bewijs wordt door reality-program- Expeditie Robinson, en - vanaf vandaag bij SBS 6 - Temptation t ja: c anoniem in ander- a ivéleven gluren? Voor [e sen geldt: geen groter dan leedvermaak", l_w, tor Brand (30). Samen Belgische collega Tine Irande neemt de gebo- getogen Deventenaar leveringen lang de pre jan Temptation Island ijn rekening. Van der as vorig jaar - de eerste enreelos van het Ne- ken Belgische programma tgi e partij. Brand heeft als si( nan' binnen de SBS- jraa presentatie overgeno- ve T°n van Royen. 1 leuker dan vanaf de Viktor Brand presenteert Temptation Island met zijn Belgische colle ga Tineke van den Brande. Foto: SBS 6 Het reality-programma Tempta tion Island is in de zomer van vorig jaar geschoten op Koh Samui, een eiland voor de kust van Thailand. Dat tropische pa radijsje vormt het jachtterrein van twintig vrijgezelle verleiders. Als ware Casanova's en Lolita's stellen zij de relatie van vier deelnemende koppels op de proef, twee Nederlandse en twee Belgische stelletjes. „Zie het programma als de ultieme relatietest", zegt Brand. „De mannelijke helften van de vier koppels zijn samen met tien verleidsters in het luxe ressort Long Island ondergebracht. De vrouwen delen het andere va kantiecomplex Coconut met tien vrijgezelle mannen. Beide groepen leven afgesloten van el kaar. Alleen tijdens avondlijke gesprekken rond het kampvuur, voor de kandidaten de span nendste momenten van de dag, laten we beelden zien uit het andere resort. Daaruit mogen de geliefden opmaken of hun part ners de verleidingen kunnen weerstaan." De constante aanwezigheid van tien verleid(st)ers op beide res sorts is voor de deelnemende koppels de grootste relatiebe dreiging. De uitverkoren vrijge zellen zijn stuk voor stuk knap pe twintigers met een vlotte babbel en ervaring met geraffi neerde versiertechnieken. Goede verleiders of niet, enkel hun aanwezigheid is nog geen garantie voor een spraakma kend programma. Om Tempta tion Island zijn naam echt eer aan te doen, is meer nodig. Voor die extra portie ongeremdheid zorgt de combinatie van tropi sche temperaturen, drank en muziek, witte stranden, exoti sche excursies, en strakke lijven. „Die vakantiesetting neemt drempels weg", weet Brand. „Je weet je omringd door mooie mensen, het is warm, er is alco hol, er zijn feestjes, je slaapt weinig en je bent op elkaar aan gewezen." „Daaruit moet niet de conclusie worden getrokken dat het pro gramma drijft op de stelling 'gooi er alcohol in, en alles komt goed'. Deze serie heeft stijl. Wat je ook in de laatste compilatie aflevering kunt zien, is dat de deelnemende koppels gevoels matig in een stroomversnelling geraken. Ze zijn aangewezen op de verleiders, met wie ze naast al die feesten en uitspattingen ook lief en leed delen. Dan bouw je een band op. En wordt het niet meer dan normaal dat je daadwerkelijk iets voor de an der gaat voelen." Temptation Island II, vanavond, SBS 6, 19.55 uur. Herhaling zon dag V8, 20.30 uur. Naam: Floor Koomen Leeftijd: 39 Radioprogramma: X-Noizz Al ternatives Zenden Radio 3FM Altijd al bij de radio willen wer ken? Ik heb altijd al op het podium gewild, maar ik wist nooit welk podium. Ik heb theater, televisie en radio gedaan. Op dit mo ment is radio het belangrijkst. Hoe ben je bij de radio terechtge komen? Het mooiste antwoord op deze vraag is natuurlijk als je kunt zeggen datje gevraagd bent en dat is bij mij ook zo. Ik werd als christelijk performer regelmatig uitgenodigd als gast in radio- en tv-uitzencüngen van de EO. Op een gegeven moment werd ik gevraagd of ik niet een program ma wilde presenteren op de ra dio. Radio-cv? Ik werk nu elf jaar bij de EO. In de beginperiode heb ik pro gramma's gemaakt over hulp verlening en zending. Ik presen teerde Hemelsbreed en EO Met terdaad. Daarna heb ik een lan ge tijd Ronduit Magazine, een jongerenprogramma op Radio 5, gepresenteerd. Nu doe ik al weer vijf jaar X-Noizz Alternati ves en ik ben eindredacteur van de jongerenprogramma's van de EO. Wat herinner je je van je aller eerste uitzending? In de tijd dat ik begon was Frits Spits de maat voor alles wat met jongerenradio te maken had. Ik probeerde hem na te doen, ik presenteerde schreeuwerig en praatte snel. Toen ik dat terug hoorde dacht ik: 'wat is dat voor schreeuwaap?'. Ik heb die toon toen maar snel aangepast. Wat is er zo leuk aan radio ma ken? Ik heb een grote fascinatie voor muziek en radio is het medium waarop ik een grote variëteit aan muziek kan laten voorbij ko men. Daarnaast vind ik de sug gestie die ik kan wekken bij ra dio leuk. Mensen kunnen hun eigen fantasieën hebben. Is radio maken moeilijk? Als theatermaker vind ik het moeilijk dat je bij radio je pu bliek niet kan zien. Ik weet nooit hoe het overkomt, of wat ik zeg wel leuk of spannend wordt ge vonden. Wat voor soort presentator ben je? Enthousiast. Ik heb dan wel niet het timbre en de diepte in mijn stem die bijvoorbeeld Frits Spits heeft, maar dat compenseer ik ruimschoots met creatief woordgebruik en met hart en ziel presenteren. Ik ben ook vaak wat te ingewikkeld en breedsprakig. Heb je een bepaald ritueel tij- Floor Koomen Foto: EO dens het presenteren? Ik nam altijd twee biertjes en twee sigaren mee naar de stu dio. Maar sinds ik gestopt ben met roken, doe ik dat niet meer. Het bier smaakt ook minder lek ker als ik er niet bij kan roken. Ik heb nog geen nieuw ritueel ge vonden. Word je wel eens aan je stem herkend op straat? Ik sta niet zo vaak op straat te schreeuwen, dus dat gebeurt niet zo vaak. Het is weieens ge beurd dat ik een treinkaartje kocht en diegene zei: 'hé, jij bent Floor van de radio!' Krijg je veel reacties van luiste raars? Ja, ik krijg veel reacties, maar daar vragen we ook om. Het leukste vind ik als mensen gaan nadenken, met zingevingsvra- gen komen. Dan heb ik mijn maximale missie bereikt. Het gebeurt ook wel dat mensen, omdat je bij de EO werkt, het grappig vinden om op te bellen en schunnige dingen te roepen. Ik heb ook een tijd lang iedere week een jongen aan de lijn ge had die zich voordeed als Satan. Dat zijn tragische, confronteren de reacties. Favoriete programma? Ik heb er meerdere: Stenders Vroeg, Ruuddewild.nl en Het Lek. Favoriete presentator? Ruud de Wild is de beste pro grammamaker van de Neder landse radio, alhoewel ik wel vind dat hij soms onnodig ver gaat in het choqueren van men sen. Ik zou dat niet doen. Met welke muziek zou je stiltes opvullen? Met een mooie uitvoering van de Mattheuspassion Voor welk programma zou je de overstap naar televisie maken? Ik zou een integer programma willen presenteren, waarin ik onverwachte vragen kan stellen. Zoiets als Kopspijkers of wat Paul de Leeuw deed met Schreeuw van de Leeuw. Een boekenprogramma zou ik ook wel willen maken. Lieneke van der Fluit

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 31