SPORT Leuk dat het weer ergens om gaat' iedere spits mist wel eens' 'Het bereiken van de play-offs is al goed' )ocos-middenvelder Patrick Wijsman en het plezier van winnen Formule 1? zaterdag 15 maart 2003 tor Gertjan van Geen Voetballen bij Docos is >er leuk. Na de degradatie van t vorige seizoen wordt er in de rde klasse weer veel gewon- Patrick Wijsman weet dat team het plezier hervonden eft. De centrale middenvelder t zijn team swingen. „Vier keer nnen op rij; dat heb ik in de se- Dren nog niet meegemaakt", gt de 22-jarige Leidenaar. ior Docos zijn twee weken van waarheid aangebroken. Mor- moet de ploeg van Nico van Salm Voorschoten '97 van h afschudden in de strijd om tweede plaats. Als dat lukt i Docos volgende week de )positie van de derde klasse ?memen als het bij Delft op roek gaat. et is wel leuk dat het weer er- is om gaat", zegt Wijsman, rig seizoen was er ook inzet, ar tegen degradatie strijden en ander verhaal. Heel Do- voelde, dat het niet goed ge was voor de tweede klasse it was aan alles te merken, grootste club van leiden zat len negatieve spiraal, zoals Stnan het verwoordt. Schor gen en blessures konden niet rden opgevangen. „We wis- dat we weinig kans hadden, cos is van oudsher een voet lende ploeg, maar het was iral tegenhouden en hopen de tegenstander niet scoor- Nu beseft iedereen dat we I niemand hoeven te verlie- l" Afgelopen zondag zag hij egenstander Alkmania het cos van vorig jaar terug. „Die ede goal van ons was een ty- die klutsbal, waaraan je rkt dat het bij de tegenstan- niet loopt. Dat was bij ons zo." sman ging niet met hoogge- nnen verwachtingen de npetitie in. Dennis Stuifzand Luc Kok stopten ermee en m cos zou moeten hopen op periodetitel, meer niet. ar na een stroeve start lonkt de eerste plaats. „Sinds wedstrijd of zes speelt Hans Marwijk laatste man. Zo we minder tegendoel- iten en voorin maken we ze wel." Koploper Delft is ge- ;d tot vier punten. Docos nog een wedstrijd tegoed, als we de inhaalwedstrijd DOSR winnen, pakken we eede-periodetitel. Maar looiste en het makkelijkste kampioenschap. We zijn itbij dus waarom zouden niet proberen." Patrick Wijsman: „Er wordt nu wel een klein beetje betaald bij Docos, maar daar ga je niet harder van lopen. Meer dan twee paar voetbalschoenen kan ik er niet van kopen. En vroeger kregen we die gratis." Foto: Henk Bouwman Wijsman wordt al langer in ver band gebracht met verschillen de hoger spelende clubs. Maar de clubman vertrekt niet uit zichzelf. Ze zullen zich bij hem moeten melden. De belangstel ling was nooit concreet. Boven dien zag hij zijn volle neef Barry Dubbeldeman terugkeren op het oude nest. Hun moeders zijn tweelingzussen. Dubbelde man, ondermeer ex-Feyenoord en ex-Katwijk, is als aanvalslei der onmisbaar voor Docos. Hij laat zich ook verbaal gelden. „Hij ziet veel dingen eerder dan andere spelers." Dubbeldeman bracht ook eens kritiek naar bui ten. Bijvoorbeeld toen Docos in blessuretijd de gelijkmaker te gen kreeg. Uitlatingen in het Leidsch Dagblad, waarin hij zijn ongenoegen kenbaar maakte, vielen niet helemaal goed bin nen de spelersgroep. Wijsman; „Op zich had hij wel gelijk. Het kwam er alleen een beetje rot uit. Maar zo is Barry. Hij bedoelt het goed. Sommigen zijn er ook feller door geworden, die voel- Docos - Voorschoten'97 zondag 14.00 uur den zich aangesproken. Dus in dat opzicht lain je wel zeggen dat het geholpen heeft." Voor de sfeer is de degradatie een zegen geweest. „Want als we erin gebleven waren, was het van hetzelfde laken een pak ge weest." Het geeft trainer Van der Salm ook de ruimte om te ver jongen. „De jongeren willen zich bewijzen. De trainingen zijn ook feller, net als Nico. Vo rig seizoen was er toch een ze kere berusting." Zelf nog maar 22 jaar is Wijs man een belangrijke speler. Hij verruilde de positie van linkshalf voor die van centrale midden velder. Het geeft hem meer vrij heid en meer kansen tot scoren. Wijsman, die zijn studie mana gement, economie en recht aan de Haagse Hogeschool binnen kort afrondt, wil met Docos ho gerop, maar beseft dat het voor de typische familieclub een las tig verhaal is. „Met deze ploeg redden we het wel in de tweede klasse. Willen we hogerop, dan moeten er spelers bij." Maar de inloop is gering. „Het is geen komen en gaan, zoals bij UVS. Dat heeft voordelen en nadelen. Hans en Herman van Marwijk bijvoorbeeld konden wel hoger op, maar wilden niet. Aan de andere kant komen er geen goe de spelers, omdat Docos ook niet echt de ambitie uitspreekt dat het hogerop wil. Er wordt nu wel een klein beetje betaald, maar daar ga je niet harder van lopen, \leer dan twee paar voet balschoenen kan ik er niet van kopen. En vroeger kregen we die gratis." De wedstrijd tegen Voorschoten '97 van morgen heeft nog een speciaal tintje. Er zit nog wat fa milie daar. „Een oom van mij heeft jaren bij Randstad Sport gespeeld en voetbalt nog steeds in een lager elftal. Hij staat bij ons langs de lijn om zijn twee neven te zien, maar morgen hoopt hij toch stiekem dat Voor schoten wint." De komende twee zondagen wordt de competitie misschien wel beslist. Wijsman ziet het se- rietje van vier wel uitgebreid worden naar zes overwinnin gen. Hoe, dat vertelt hij niet. „We hebben een soort bijgeloof, maar daar mag ik niks over zeg gen. Dan werkt het niet meer." tiaan de Mooy gelooft nog in titel Valken '68 Scylla lijkt kansloos tegen Feyenoord leiden - Voor de tweede keer op rij spelen de tafeltennissers van Scylla in de halve finale van de play-offs tegen Feyen oord van Teylingen. Dat de Rotterdammers de vooijaars- competitie als eerste afsloten was geen grote verrassing. Scylla stelde pas op de laatste dag plaatsing veilig. Gerard Bakker jr. geeft het Leidse team niet veel kans op een stunt. De (betaalde) re- ring. De paar ploegen die zich gesteund weten door een sponsor maken de dienst uit. Voor clubs als Scylla is het zaak eigen talent op te leiden of terug te vallen op goedwil lende tafeltennissers, die slechts voor de sport naar Lei den komen. Bakker jr. is de oudgediende, asielzoeker Mal- chasian kwam aanwaaien en werkte zich in moordend tem po naar de B :mSEBBSSm Mark Heemskerk. Archieffoto: Eric Taal gen. Feyenoord (van Teylingen is de sponsor) staat op eenzame hoogte in Nederland. De Nigeriaanse kopman Segun Toriola staat bij de beste zestig van de wereld. Barry Wïjers en Michel de Boer zijn de nummers drie en vier van Nederland. Scylla heeft in Edgar Malchasian een Neder landse toptwintigspeler en vult dat team aan met Bakker en Mark Heemskerk. „En ik werk meer dan ik train", zegt Bak ker. „Zij hebben een heel uit gebalanceerd team. Wij moe ten meer dan honderd procent zijn om hen te verslaan." De vaderlandse competitie verloopt voorspelbaar. FvT, Westa en Cosmos vormen de topdrie. „Dat rijtje klopt wel. En de degradanten stonden op voorhand ook al vast." Scylla is de beste van de rest. „Tien jaar of misschien wel langer gele den waren zes k zeven teams aan elkaar gewaagd. Maar zelfs wij winnen nu van de nummer acht met 7-0. Het tafeltennis is achteruit gehold." Het is geen nieuwe constate- op korte termijn de toptien in komen. Maar je kan niet van hem verwachten dat hij tegen FVT twee enkelspelpartijen wint en ook nog eens het dub bel." Derde man Mark Heemskerk kwam over van Salamanders om zich sportief te verbeteren. „Een fanatieke jongen, niets op aan te merken. Hij wint de potjes, die hij moet winnen", aldus Bakker. Wil Scylla zich de komende ja ren handhaven in de eredivi sie, dan moet de jeugd door stromen. Bakker ziet een lich ting eraan komen. „Maar die zijn 17, 16 en 13 jaar. Ik moet dus zeker nog een paar jaren blijven spelen en dan is het al tijd nog afwachten of ze door breken. Het is zaak om Mal chasian te behouden. Dan zit je als club goed. Ik neem aan dat er clubs zijn die hem weg willen halen, maar of hij er be ter van gaat tafeltennissen weet ik niet. Hij is ook zo goed geworden door de mensen die er hier omheen lopen." Scylla - Feyenoord zondag 14.00 uur Kenburg - Hij was een van de nige Rijnsburgers in de selec- an Rijnsburgse Boys. Afgelo- zomer hield hij het voor ge- op sportpark Middelmors. valler Bastiaan de Mooy (24) de drie stapjes af om bij der asser Valken '68 te gaan ballen. Daar scoorde hij er g-op los, maar De Mooy kon verhinderen dat de kampi- kandidaat, door povere re- ïten op de afgelopen twee Idagen, naar de tweede ts is afgezakt. Toch gelooft lits, werkzaam op de veiling woonplaats, dat het goed met Valken. im ben je bij Rijnsburgse vertrokken? itbalde er sinds de F-jes. laatste seizoen hikte ik het eerste elftal aan, maar geen kans om me te be- Trainer Wim Schaap lag en ik had geen zin me iger als een hondje te la- landelen. 'Je moet geduld kreeg ik van verschil- kanten te horen. Mijn ge- op. Spelers die van werden gehaald, kre- irrang en de echte Rijns- ers moesten afwachten. Dat aren zo. Wat schiet ik daar U lj°P?" Bastiaan de Mooy: „Mijn geduld was op bij Rijnsburgse Boys. Spelers die van buitenaf werden gehaald, kregen voorrang en de echte Rijnsburgers moesten afwachten. Dat is al jaren zo. Wat schiet ik daar mee op?" Foto: Taco van der Eb v.lu en '68 is wel een hele grote terug. ie het verschil niet zo tus- lijnsburg 2 of Valken 1. Ui- rd heb ik wel eens de vraag igen of ik er wel goed aan om naar Valkenburg te Het was de enige club die elde en dat vond ik heel aardig. Ik had geen zin me bij een willekeurige vereniging on gevraagd aan te melden en ik sta nog steeds honderd procent achter mijn keuze. Ik kreeg het vooruitzicht om in de top van de derde klasse te spelen nadat Valken vorig seizoen promotie nét had gemist. En de ploeg is er sindsdien zeker niet slechter op geworden." De start van het elftal was voortvarend en jij had al snel je draai gevonden. Elf treffers in veertien duels. Wat ging er de afgelopen twee weken mis? „In de eerste helft van het sei zoen speelden we inderdaad prima. Eén verliespartijtje tegen Lugdunum en een gelijkspel te gen DSVP, de rest van de wed- Blauw-Zwart- Valken' 68 zaterdag 14.30 uur strijden werd gewonnen. Na de winterstop ging het minder. Ik heb er geen verklaring voor. Zo is voetbal, misschien zit het tus sen de oren. Eerst ging het tegen Leiden helemaal mis. We verlo ren tegen die laag geklasseerde ploeg en dat kan een keer ge beuren. Afgelopen zaterdag te gen Woubrugge liep het eigen lijk wel goed, maar hielpen we enorme kansen om zeep, ook ik ja. Iedere spits mist wel eens. Laten we over die twee wedstrij den nou niet te veel ophef ma ken. We weten wat we kunnen en dat moeten we de komende tijd bewijzen." Na het puntenverlies van de af gelopen twee zaterdagen lijkt de nacompetitie het hoogst haalbare. Als we eerst van Blauw-Zwart winnen, dan krijgen we volgen de week de cruciale confrontatie op eigen veld met DSVP, dat minder verliespunten heeft. Winnen we, dan staan we nog maar één verliespunt achter. Ik geef ons een goede kans om de nacompetitie te ontlopen. Val ken is klaar voor de tweede klas se. We wonnen oefenduels van KRV en Nootdorp, in hun sterk ste opstelling. En na promotie naar de tweede klasse is Valken opeens nóg interessanter voor spelers die bij hoofdklassers uit de regio net niet het eerste elftal halen." En jij? Blijf je bij Valken? Een scorende spits met hoofdklas se-ervaring is immers gewild. „Ik geef toe, er is interesse, maar nog niet echt concreet. Praten met andere clubs mag altijd en bij Valken willen ze me graag houden. Ik heb nog de ambitie om hogerop te komen en ik zie de derde klasse als tussensta tion. Mocht ik bij Valken blijven: geen probleem." DE KWESTIE Auto's die om beurten moeten kwalificeren, het verbod om na de kwalificatie nog aan de auto's te sleutelen en/of bij te tanken. Er is dit seizoen het een en ander gewijzigd in de Formule i. Zijn het verbeteringen? Sandra van der Sloot, auto coureur uit Alphen aan den Rijn: „Het is niet eenvoudig om in één rondje een tijd neer te zet ten. Een mankement of een fout wordt direct afgestraft. Het kan ook zijn dat je tot je strot vol met benzine de kwalificatie rijdt, zoals Coulthard en Raiko- nen deden afgelopen weekein de. Het is wel leuker omdat mindere teams nu de kans heb ben verder naar voren te star ten. De kwalificatie in de tour wagen-klasse waar ik in rijd, is eigenlijk vergelijkbaar. Wij ge bruiken banden waarop je maar één of twee ronden een snelle tijd kan neerzetten. Dan moet het dus gebeuren." Carly Fellinkhof van het Leid se raceteam Carly Motors „Ik vind het geen verbetering. De wijzigingen zijn ook niet ge daan om beter te racen, maar om de monopoliepositie van Ferrari weg te halen, uiteinde lijk om meer tv-kijkers te krij gen. Misschien dat het ook de bedoeling is om kosten te be sparen. Maar zodra er iets in de Formule 1 verandert, wordt er weer ontzettend veel geld in onderzoek gestoken. Ik denk ook niet dat het nieuwe sys teem tot veel nivellering leidt. De grote teams beschikken al over heel veel gegevens over de circuits waarop wordt geracet. Zij zijn perfect in staat de wa gen in te stellen voor dat ene rondje." Foto: AFP Jacob Dekker, autosportmede werker va* deze krant: „De Formule 1 is spannender geworden. Het is voor de kijker interessanter geworden en voor hen is de Formule 1 toch be doeld. Dit systeem van kwalifi catie is niet nieuw. Vroeger be stond het al in de DTM, een ra ceklasse die ook op Zandvoort wordt verreden en waarin Christijan Albers racet In die klasse is dit jaar weer zoiets in gevoerd. Het enige nadeel van het nieuwe systeem vind ik dat de weersinvloeden een beslis sende rol kunnen spelen. De snelsten starten het laatst, als die gehinderd worden door het weer, moeten ze in de race als laatste van start. Jacques Villeneuve, Formule 1 -coureur uit Canada: „De formule die gehanteerd wordt op vrijdag is geweldig. Het systeem op zaterdag, waar iedereen met een andere hoe veelheid benzine rijdt, is echter verkeerd. Er is minder nood zaak om veel risico's te nemen, omdat je weet dat de coureurs voor je wellicht met minder benzine rijden. Onze auto is heel snel, maar we zullen moe ten bepalen welke strategie we gaan volgen. We kunnen ervoor kiezen om elke kwalificatie ons met weinig benzine aan boord vooraan te kwalificeren, maar het is ook een optie om te kie zen voor veel benzine." Raymond Grimbergen uit Lis- se, Formule 1-journalist: „De kwalificatie blijft nu span nend tot het einde, tot de laat ste coureur heeft gereden. Ik vind het ook goed dat er na de kwalificatie niet meer aan de auto's mag worden gesleuteld. De rijke en arme teams komen zo dichter bij elkaar, de compe titie wordt spanqgnder." Christijan Albers, Nederlandse coureur die lang in beeld was voor een 'stoeltje' bij Minardi: „Zoals deze Grand Prix verre den werd, zo moet het altijd zijn. Ik heb met het zweet in m'n handen zitten kijken. Dit is precies wat mij zo raakt in au tosport. De verrassing, de com petitie, de snelheid. Van te vo ren niet weten hoe het afloopt, maar wel alles geven en tot het uiterste gaan om punten te sco ren. Je krijgt hier zo n adrenali nestoot van. Het lijkt erop dat de aanpassing van de regle menten goed gaat uitpakken. Het is natuurlijk geweldig dat de eerste race zo'n daverend succes is geworden, want de eerste en de laatste race blijven in het geheugen van de fans hangen."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 25