Nederlanders bezorgd over oorlog Irak werken is oké Leidsch Dagblad r> /i rkp,ieht 1 Apollo 9-astronaut waarschuwt tegen inslag asteroïde Vredesplan van Bush voor Midden-Oosten Ministerie vertraagt project bij A4 'In een sprookje komt het goed met de prinses 1 ugemeen] S fe* "°g VAN ROY EN VISSERS C.S. Gel. (071) 5122362 Kwart vreest bomaanslagen Russell L. Schweickart geeft lezing in Leidse Sterrewacht Uytdehaage 's werelds beste OPEN HUIZEN ROUTE Henri Lenferink optimistisch over de toekomst van Leiden n a e woensdag 19 maart en 16 april van 20.00 tot 21.30 uur Brandbrief Leiden, Leiderdorp en Zoeterwoude Margarita begint website 'Moslims vrezen vrijmetselaren' Minder straf voor Petaio's Overval op benzinepomp Schroder snijdt in sociale stelsel Vogelpestvirus bij 19 mensen Leidsch Dagblad NR. 43181 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 e ouwe gitaar terug van eggeweest in en onzin an nationale raathof ï^itdekt e wereld ibliotheek «rhuist aar Weeshuis' Kkeyfeest en staartje dt e VN zijn meer 3 in alleen de >t| eiligheidsraad i irk Twain et je de waarheid :elt, hoef je n iets te Ihouden UMENTAAR "^PROPAGANDA dst rrferste slachtoffer van een is de waarheid. In tijden orlog is het manipuleren riten en beelden een be nut! middel om de publieke te beïnvloeden. De Golf- leerde nog het meest re- loe de Amerikaanse rege- r media om de tuin leidde, formatie die beschikbaar was sterk gekleurd en het beeld van een voor- ge strijd versterken, tt voorbereiden van een bedienen regeringen zich van propaganda. De ge- taal van George Bush is ntj!e tijd het belangrijkste wa de Amerikaanse admini- om de noodzaak van een tegen Irak te onderstre- erae :eui eik En: Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad zaterdag 15 MAART 2003 ADVOCATEN Rapenburg 55 2311 GH Leiden leiden - Het lijkt onwaarschijnlijk, maar toch kan het gebeuren: de inslag van een asteroïde ter grootte van een voetbalveld. De gevolgen zijn te vergelijken met de ontploffing van een atoombom. Maar zo'n ramp is te voorkomen, is de optimistische boodschap van Apollo 9- astronaut Russell ('Rusty*) L. Schweickart (67). Een klein duwtje kan zo'n Near Earth Asteroid uit zijn baan krijgen. Om steun te krijgen voor de stichting die dat moet doen, bezoekt Schweickart donder dagmiddag de Leidse Sterrewacht in het Oortgebouw aan de Niels Bohrweg. De dreiging van asteroïden is een favoriet onderwerp van menig filmmaker in Hol lywood. In de film Armageddon dreigen meteorieten zo groot als de staat Texas op de aarde in te slaan. Pure fictie, lijkt het. Maar in juni vorig jaar zeilde een meteoriet nog vlak langs de aarde met een angstaanjagende snel heid van 36.800 kilometer per uur. Reden genoeg voor Schweickart om de zaak se rieus te nemen. „Er zwermen zeker 100.000 asteroïden met een doorsnede van honderd meter in de buurt van de aarde. Als blijkt dat er één op ons afkomt en de maatschappij vraagt: 'Wat gaan we eraan doen?', dan is ons antwoord: niets! Dat is niet te tolereren." Schweickarts B162 Foundation wil alle gevaarlijke asteroïden opsporen, in kaart brengen en blijvend volgen. Verder wil de stichting een systeem waarmee zulke brokstukken uit het heelal vanaf de aarde uit hun baan kunnen worden geduwd, om zo de toekomst van de mensheid vei lig te stellen. Een gigantische meteoriet die 65 miljoen jaar geleden op het Mexi caanse schiereiland Yucatén viel, veroor zaakte het massale uitsterven van dino sauriërs. „De mensheid heeft, voor het eerst sinds haar verschijnen op de planeet, de gele genheid om het leven op aarde tegen de ze kosmische uitdaging te beschermen", aldus Schweickart. den haag/gpd - Een mogelijke oorlog in Irak zal ook in ons land consequenties hebben, verwacht tachtig procent van de Nederlan ders. Een kwart van de mensen denkt daarbij aan bomaanslagen, bij de rest gaat het om bijvoor beeld een economische terugval of een tekort aan brandstof. Slechts 4 procent is bang voor een aanval met biologische of chemische wapens. Dat blijkt uit een opiniepeiling die het ka binet heeft gehouden om na te gaan hoe veilig burgers zich voelen in het licht van een na kende oorlog in Irak. De regering kan nog het nodige doen om het veiligheidsgevoel van de burgers te verbeteren. Zo vindt de helft van de onder vraagden dat de overheid te weinig veiligheidsmaatregelen neemt. Bovendien wantrouwt 35 procent van de mensen de informatie die de regering over het naderende conflict geeft. De informatie over mogelijke vacci natie tegen het pokkenvirus be oordeelt 68% als onvoldoende. Nederlanders liggen echter niet massaal wakker van de oorlog. Driekwart maakt zich wel zor gen, maar is niet bang dat het conflict directe gevolgen zal hebben voor het eigen gezin. Vooral op vliegvelden en in tun nels voelen mensen zich minder safe. Ongeveer 7 procent van de bevolking heeft uit angst voor de oorlog een vakantie uitgesteld of geannuleerd. De peiling is de eerste van een reeks onderzoeken die het kabi net gaat houden. Het laat weke lijks 800 Nederlanders ondervra gen over alles wat met het con flict tussen de Verenigde Staten en Irak samenhangt. Op basis van de antwoorden bekijkt de regering op welke punten zij meer informatie moet geven. Overigens zijn zulke peilingen niet nieuw. Het tweede paarse kabinet liet na de aanslagen op de Twin Towers in New York in 2001 ook wekelijks onderzoeken hoe de bevolking dacht over de strijd tegen het terrorisme. washington/anp-rtr-afp-dpa - De Amerikaanse president Bush heeft gisteren aangekondigd dat hij zo snel mogelijk met een vre desplan voor het Midden-Oos ten wil komen. Hij doet dat zo dra Mahmud Abbas (alias Abu Mazen) de nieuwe Palestijnse premier wordt en „daadwerke lijk macht krijgt". Bush lijkt met zijn voorstel een handreiking te doen aan Europa en de Arabi sche wereld, nu de dreiging van een oorlog tegen Irak steeds groter wordt. Tot nu toe hadden de Amerika nen het vredesplan, dat vorig jaar al tot stand is gekomen, te gengehouden. De Europese Unie, de Verenigde Naties en Rusland, die hebben meegehol pen het plan te ontwikkelen, hadden echter druk op de Ame rikanen uitgeoefend. Het vre desinitiatief voorziet onder meer in de oprichting van een Pales tijnse staat in 2005. De Britse premier Tony Blair reageerde enthousiast op het Amerikaanse initiatief. Blair sprak van „een grote stap voor waarts" in de oplossing van het conflict en benadrukte dat er geen sprake is van een handige manoeuvre van de Amerikaanse regering. Blair zei verder dat hij een telefoongesprek met Abbas en de Palestijnse leider Yasser Arafat had gevoerd. Daarin zou duidelijk zijn geworden dat Ab bas ai volgende week als de nieuwe Palestijnse premier aan het werk gaat. De Palestijnen lijken met een snelle aanstelling van Abbas te willen inspelen op de voorwaar de van Bush voor het vredes plan. Wel heeft de Palestijnse toponderhandelaar Saeb Erekat benadrukt dat de Amerikaanse vredesinitiatieven niet alleen bij woorden moet blijven. Israël heeft bij monde van rege ringswoordvoerder Yoni Peled gezegd dat de Amerikaanse visie wordt gedeeld dat er een nieuwe Palestijnse premier moet komen met grote bevoegdheden. „Die moet dan eerst wel een einde maken aan het Palestijnse ge weld, voordat Israël bereid is om te onderhandelen", aldus Peled. Nederland vindt het vredesvoor stel van Bush „een welkome stap in de gewenste richting", aldus minister van buitenlandse zaken Jaap de Hoop Scheffer. Hij zei verder dat het goed is dat de Amerikanen zich juist nu en gageren en dat het een aanmoe diging is voor de nieuwe Pales tijnse premier. Berlijn - Jochem Uytdehaage heeft zijn moeizaam verlopen jaar met een wereldtitel op de vijf kilometer toch nog van een mooi slot voor zien. „Dat ik hiermee ook mijn seizoen goed heb gemaakt, is een groot woord, maar het geeft aan dat Jochem Uytdehaage het nog niet is verleerd", zei hij na afloop. Bob de Jong (tweede) en Carl Verheijen zorgden in Berlijn voor een geheel Nederlands ereschavot. Uytde haage reec! als in zijn beste dagen. Met lange slagen, soms maar zes op het rechte eind, legde hij de basis voor zijn titel. Pagina Sport: Toch nog mooi slot Uytdehaage. (advertentie) leiden - De aanstaand burge meester van Leiden, PvdA'er Henri Lenferink, is optimistisch gestemd over de toekomst van de stad. „Het gaat niet zo slecht met Leiden als wordt beweerd", zegt hij in een interview van daag in deze krant. Volgens Lenferink is Leiden ge zegend met wethouders van het kaliber A. Pechtold (D66) en R. Hillebrand (PvdA). De Arnhem mer ziet voldoende aankno pingspunten voor herstel van een gemeente die in de beeld vorming 'moeilijk is te bestu ren'. Lenferink relativeert het spreekwoordelijke minderwaar digheidscomplex. „Mensen die de stad waar ze wonen een kole- rezooi vinden - maar die daar onmiddellijk aan toevoegen dat je er met je poten van af moet blijven - vind je overal. In Lei den, Arnhem, Amsterdam, Den Haag en Rotterdam." Zie ook het bijvoegsel Erbij ïUl and is de VS niet De over- pereert hier terughouden de burger toont zich kriti- kei ds het landsbelang in het ltje wordt gebracht En toch er, ert ook in Nederland de r iding tussen overheid en e De Nederlandse overheid dei ver gewortjen [n het beïn- n van de publieke opinie, mmissie onder leiding van el, ningse burgemeester Wal- wa Iviseerde het kabinet enige ugl fleden de burger recht- aan te spreken om steun 'erven voor haar beleid, ien is de opiniepeiling van )inet hoe de Nederlandse staat tegenover een oor- in et Irak een onschuldige -tal van informatieverschaf- Ideifoch is hier de kiem der anda gelegd. De Rijks- itingsdienst meldde gis- bee 'at een meerderheid van Nng vertrouwen heeft in teidsmaatregelen van de ld en een nog groter deel rschafte informatie be- n '1 aar vindt Dat een flink m de bevolking een andere 5 heeft, werd niet actief nuniceerd. Voor een rege- gm e zelf positief staat tegen- n mogelijke oorlog tegen 1 dat onzorgvuldige com- itie. Trouwens, op welke ^idsmaatregelen en welke Jatie aan de burger doelt bb#binet-Balkenende eigen- der Malen (advertentie) Nieuwe deeltijdopleiding leraar basisonderwijs in Alkmaar Opleiding start bij voldoende aanmelding HOGESCHOOL Voorlichting opleiding leraar basisonderwijs Gabriël Metsulaan 34, Alkmaar, 072-5121868, www.hs-ipabo.edu door Janneke Dijke leiderdorp-den haag - Het mi nisterie van verkeer en water staat vertraagt de ontwikkeling van het gebied rond rijksweg A4. Het ontwerp-tracébesluit voor de verbrede snelweg langs Leiderdorp, Leiden en Zoeter woude ligt al sinds de zomer van 2002 op de plank. Doordat het ministerie het nog steeds niet heeft gepubliceerd, kan de gemeente Leiderdorp niet verder met het maken van bouwplannen en komt de winst, nodig om de snelweg verdiept aan te leggen, in ge vaar. De Leiderdorpse wethouder Victor Molkenboer (PvdA) gokt dat de vertraging verband houdt met drukte op het minis terie en de kabinetswisseling. „In elk geval ligt het maar te lig gen op een Haags bureau. Wij willen de rijksoverheid tot spoed manen." Daarom heb ben de gemeenten Leiderdorp, Leiden en Zoeterwoude samen met de provincie Zuid-Holland een brandbrief gestuurd naar minister De Boer van verkeer en waterstaat. De gemeenten en de provincie maakten samen het W4-plan, een plan voor de aan leg van nieuwe woonwijken en bedrijventerreinen langs rijks weg A4. De bouw hiervan moet geld opleveren, dat door middel van rente moet vermeerderen. Er is een strakke bouwplanning omdat de gemeenten hun bij drage aan de rijksoverheid in 2010 moeten overmaken. In to taal kost de verdiepte aanleg van de verbrede snelweg tussen Leiderdorp en Zoeterwoude 79 miljoen euro. Wethouder Molkenboer noemt het 'cynische humor' dat de ge meente op de rijksoverheid moet zitten wachten. De Wet tracébesluit is in het leven ge roepen omdat bij de aanleg van wegen of spoorlijnen gemeen ten vaak te langzaam waren naar de zin van het ministerie. „Wij worden in de ontwikkeling geblokkeerd omdat wij zo kor daat en snel zijn", klaagt Mol kenboer. Als ze nog lang wach ten, komen we met de financiën in het nauw." De gemeenten Leiden en Zoe terwoude hebben nog wat meer tijd, omdat zij minder dan Lei derdorp hoeven te bouwen. Zij beginnen daarom later. Een woordvoerster van het mi nisterie laat weten dat de W4- gemeenten en de provincie bin nenkort antwoord krijgen. Ze vindt het niet netjes daar nu al op vooruit te lopen. Wel vermoedt ze dat het ont werp-tracébesluit voor de zo mer gepubliceerd kan worden. Kamer is er over gepraat." De prinses stak haar verhaal maar wat graag nog een keer af. „Want kinderen willen vast ook dolgraag weten wat er aan de hand is." Aan bod kwam ook de vraag: Komt het eigenlijk nog goed? Na even nadenken wist Margarita het antwoord. „Koningen en prinsessen komen voor in sprookjes. En in sprookjes komt het meestal goed. Ik hoop dat het wellicht goed kan komen in het echt." En hoort ze eigenlijk nog wat van haar moeder, prin ses Irene? „Ik heb al heel lang niks meer van haar gehoord. Ik hoop dat ze het naar vindt en dat ze bin nenkort een stap zet om mij te helpen." Opvallend is dat ze de naam van haar man Edwin in dit deel van het interview niet één keer liet vallen. Maar ja, die is natuurlijk geen prins en dat spreekt kijkertjes van het Jeugd journaal misschien wat minder aan. den haag/gpd - Prinses Marga rita en haar man Edwin de Roy van Zuydewijn willen de sugges tie van hun advocaat Peter Ni- colaï om een eigen website te beginnen overnemen. Op die si te kunnen mensen dan niet al leen reageren op de Oranjebit- ter-affaire, maar ook vragen daarover aan het paar stellen. „Ook kinderen mogen dat doen", zei Margarita gister avond in het Jeugdjournaal. Het Jeugdjournaal zond het eer ste deel uit van een 'exclusief interview met de rebellerende prinses, waarin zij haar verhaal speciaal voor kinderen toelicht. Vanavond volgt deel twee. Waarschijnlijk was het overbo dig, maar voordat prinses Mar garita in het Jeugdjournaal aan bod kwam, werd ze voor het jonge kijkerspubliek geïntrodu ceerd. „Je hebt het vast al gehoord, prinses Margarita heeft ruzie met haar familie", aldus de pre sentatrice. „Zelfs in de Tweede door Silvan Schoonhoven leiden - De angst voor vrijmet selaren zit er goed in bij mos lims. Vooral in Amerika en En geland, maar de onrust kan ook overslaan naar het vasteland in Europa. Bij radicale moslims leeft in toe nemende mate het gevoel dat vrijmetselaren vertegenwoordi gers zijn van de antichrist en dat hun bestaan het einde der tijden inluidt. Dat zei Andrew Prescott van de universiteit van Sheffield giste ren op de Leidse universiteit op een congres over vrijmetselarij. Vooral de aanslagen van 11 sep tember hebben deze gevoelens gevoed. In de vrijmetselaarslo ges staan twee zuilen, de bijbel se Jachin en Boaz uit de tempel van Salomo. „Meteen na de aanslagen begonnen op internet geruchten te circuleren over het verband met de Twin Towers van het World Trade Center." Pagina Ri: 'Vrijmetselarij is niet snel genoeg' den haag - Zigeuner koning Louis Petaio heeft gisteren in hoger beroep drieënhalf jaar cel gekregen in plaats van de vijf jaar die de rechtbank hem vorig jaar oplegde. Petaio en leden van zijn familie hebben hon derden bedrijven afgeperst, met name in de regio Noordwijk. Ondernemers kregen extreem hoge rekeningen voor slijp- werkzaamheden en werden be dreigd als ze weigerden te beta len. Petaio werd gepakt na een uitzending van Peter R. de Vries over zijn afpersingspraktijken. Ook zijn vrouw en dochter kre gen gisteren strafvermindering. hazerswoude-rijndijk - Een Shell-benzinepomp aan de Rijndijk in Hazerswoude-Rijn- dijk is gisteravond even voor acht uur overvallen door twee gewapende mannen. De man nen bedreigden de pompbe diende met een vuurwapen en gingen er met een onbekende buit op een scooter vandoor in de richting van Leiden. De poli tie slaagde er niet in het tweetal te onderscheppen. Bij de over val raakte niemand gewond. Berlijn - De Duitse bondskan selier Schroder heeft in zijn langverwachte beleidstoespraak forse ingrepen aangekondigd in het sociale stelsel, met name de werkloosheidsuitkeringen. Hij riep de bevolking op de impo pulaire maatregelen te aanvaar den. Niemand kan zich onttrek ken aan de noodzaak van her vormingen, zei hij. De druk op werklozen om een baan aan te nemen moet volgens Schroder worden verhoogd. Wie passen de arbeid weigert moet worden gekort op zijn uitkering. Verder wil Schroder het ontslagrecht versoepelen. Pagina Buitenland den hjlag - Negentien mensen lijden inmiddels aan oogaan doeningen door het vogelpest virus. Dat blijkt uit onderzoek van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu. Het ministerie van VWS heeft dat gisteravond bekendgemaakt. In achttien gevallen gaat het om personen die betrokken zijn ge weest bij het ruimen van door vogelpest getroffen pluimvee- bedrijven. In één geval betreft het een familielid van een rui mer. Het ministerie neemt extra maatregelen. Pagina Binnenland (advertentie) kijk voor een baan van nu (->) exact personeels/11 terinca 1111 r op www.exactpi.n \Zs Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam MD V Straat ffl. «aI Postcode Plaats Telefoon n controle nabezocgtng) Ik neem een: C maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau nk-giroruimer 400121 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl De wereld om je heen

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1