KUNST CULTUUR Een stortvloed van beelden Verrassende manuscripten van Leids antiquariaat Vervreemdende speurtocht naar een identiteit I recies zoals op een echt familiefeest Stadsgehoorzaal in vuur en vlam •umjaarkaart ider jasje cona 'verlaat' (■jmkunde R7 Prentbriefkaart van Boudewijn Büch aan 'zijne majesteit Reve' in Schuurmans oordwijk ilasting feest wnkunde kandidaten cultuurprijs nière 'Black ir' in Leiden Vijfde Foto Biënnale Rotterdam geopend Niet huilen, mamma!' It iam - De Museumjaar- 5rdt half april omge- Museumkaart. De at minder kosten en zal iijgbaar zijn als abon- Met de kaart kunnen /J gratis of tegen geredu- i rief naar een museum. Oud-minister Hedy a stopt met haar werk 1 van Toezicht van ljjl|museum voor Volken- wordt als voorzitter d door Marietje van lurgemeester van Alk- voormalig wethouder n (toen nog Marietje •ta Molen). Bij wijze van heeft d'Ancona een •telling samengesteld itel 'Het persoonlijke is joldie vanaf zaterdag 5 tien is in het museum. zaterdag 15 maart 2003 wuk - Dat acteur Daan rmans, bekend van 'Cos- Westenwind', een groot fan kinderboekenschrijf- nne de Bakkers steekt hij ider stoelen of banken, ande woensdag signeert jen met de schrijfster en is trator Jenny Bakker het t>oek 'Bang voor Meester bij boekhandel Van der ojVuurtorenplein 10 in wijk. Het drietal zal tus- 00 en 17.00 uur aanwe- - Het Zuid-Amerikaanse it onder de titel 'Fiësta' nd in het Rijksmuseum >lkenkunde zou worden n, is afgelast. Er waren te jkaarten verkocht. „Ik >k niet waarom er zo Banimo is", zegt een •oerster. „Het singlefeest ig jaar heel succesvol." WiP - Er zijn drie geno den voor de jaarlijkse prijs van de Haarlem- er. Kanshebbers zijn de 'Sirene van Haarlem- er', de beeldende kunst statie 'Pionèri con Tutti' 'odium voor Architec- larlemmermeer. De prijs >a aterdag 22 maart uitge- schouwburg De Meerse. De Zuid-Afrikaanse theaterproductie 'Black ;aat dinsdag 1 april in fei ie Schouwburg in pre- n de voorstelling wordt igende en feestelijke ing van het passiever- zfl ;even. Afrikaanse mu- rdt daartoe gecombi- let muziek van Verdi, Fauré en Handel. Er in Nederland ruim voorstellingen gegeven, première is de keuze m gevallen vanwege de and die de gemeente ludt met Buffalo City in rika. door Franfoise Ledeboer Amsterdam - Piet van Winden van het antiquariaat AioloZ uit Leiden - specialist in hand schriften, typoscripten en ma nuscripten - presenteert komen de week op de Europese Anti quaren Beurs brieven van nie mand minder dan George Sand (aan haar dochter), van Flaubert (aan een kennis), van Rilke (aan zijn uitgever) en een kaartje van diens minnares Lou Andreas Sa- lomé aan een arts. Onder de vele verrassingen die hij op de kop tikte zijn ook het manuscript van 'Elyata' van Couperus uit 1915, het met de hand geschreven origineel van 'Het jaar van de kreeft' van Hu- go Claus uit 1972 en een met te keningen 'versierd' gedicht uit 1975 waarin Charles Bukowski de rouw om de diefstal van zijn geliefde VW-kever van zich af schrijft Onverwachte curiositeit bij Van Wmden is het velletje met een handtekening van Mohammed Ali die de voormalige wereld kampioen boksen in 1989 om kranste met een hart Vermake lijk is tenslotte de ongedateerde brief van Marcel Proust aan een vriendin. De auteur van 'A la re cherche du temps perdu' schreef volgens de mythe bij voorkeur in bed: waar of niet, hij ondertekende de brief met 'Marcel Proust (toujours au lit)'. 56 Deelnemers uit zes Europese landen presenteren zich vanaf aanstaande donderdag in het RAI-Congrescentrum onder de noemer Van droomreis naar wereldreis'. Maar het aanbod aan boeken, prenten en andere stukken op deze 24ste editie van de Europese Antiquaren Beurs, zal de grenzen van dit thema verre overschrijden. De rusteloze reiziger Boudewijn Büch stuurde op 5 december 1981 uit Weimar een prentbrief kaart aan Gerard Reve met een afbeelding van zijn geliefde Goethe. De tekst: 'Ook hier vind ik geen rust spreek ik de fles aan. Doch gedenk steeds Uwe majesteit. Liefs, Boudewijn Büch.' Eric Schneyderberg van Aenigma books prints biedt de kaart volgende week te koop aan. Schneyderberg onderhield nau we contacten met wijlen Büch en had ten tijde van diens dood afgelopen november zoveel van zijn boeken, handschriften en typoscripten in huis dat hij daar onder de titel 'De verzamelaar verzameld' een catalogus met 165 nummers uit kon samen stellen. De Amsterdamse anti quaar benadrukt dat Büch alles uit de catalogus inderdaad voor de verkoop had bestemd: „Ik wil vooral niet de indruk wekken dat ik op de beurs een slaatje uit zijn dood hoop te slaan!" Reve reageerde blijkens een on gepubliceerde brief als volgt Veel dank voor de fraaie prent briefkaart uit Weimar. Het zal daar wel koud zijn U be hoeft niet aan mij met 'Uwe Ma jesteit' te refereren. Ik ben slechts van lage adel - markies - dus Uwe Genade is reeds vol doende.' De Europese Antiquaren Beurs (Ral-Congrescentrum, Amster dam) van 20 tot en met 22 maart. Openingstijden: do. van 16.00- 21.00 uur, vr. van 11.00-18.00 uur en za. van 11.00-17.00 uur. Meer informatie: www.nwa.nl Rotterdam/anp/gpd - De overlappingen tussen kunst en commercie staan centraal tijdens de vijfde Foto Biënnale Rotterdam die gisteren is geopend. Onder de titel 'Ex perience' wordt de wisselwerking tussen uiteenlopende disciplines als beeldende kunst, fotografie, film en reclame belicht. Het bindend element blijkt de stortvloed van beelden te zijn die mensen elke dag weer over zich heen krijgen en de manier waarop ze die ervaren. „Hoe ga je daar mee om?", vraagt Bas Vroege, een van de samenstellers van de tentoonstelling, zich af. De vraag intrigreerde hem zo dat hij er met anderen een boek over maakte. „We hebben en Kunnen eigenlijk alles al. Het enige dat rest is iets meemaken dat je nog nooit eerder hebt meegemaakt. Maar hoe bereikt die informatie je? Waarom reageert iemand op die ene boodschap, terwijl de hersenen bijna continue bezig zijn met het filteren van beelden en bronnen?" Eén van de meest gefotografeerde ge beurtenissen van de afgelopen jaren is de Bijlmerramp. Toch is daar op de hoofd tentoonstelling van de Foto Biënnale in pakhuis Las Palmas geen foto van te vin den. Wel is er een projectie van een ra darscherm te zien, waarvan het ramptoe stel plotseling verdwijnt Ook is het ge sprek te horen dat de luchtverkeersleider in de laatste minuten voor de crash voert met de piloot. Het gaat om de installatie 'Bijlmercrash', waarbij als maker het NOB (Nederlands Omroepproductie Bedrijf) is aangegeven. Basismateriaal is een televisiereportage die de samenstellers van de expositie tus sen alle sensationele berichtgeving over de ramp opviel vanwege haar beklem mende eenvoud. „Juist het ontbreken van iedere vormgeving heeft een impact waar geen enkele beeldmaker aan kan tippen", aldus Bas Vroege. Het is een opvallend gegeven: een foto manifestatie die ervoor kiest om een veelvuldig met camera vastgelegde ge beurtenis te belichten aan de hand van een simpel radarbeeld. Saaier kan bijna niet Het is dan ook niet het beeld dat centraal staat op de tweede Foto Biënna le Rotterdam, maar de impact daarvan. Of beter gezegd: de ervaring. Daarom is de titel van de Foto Biënnale Rotterdam 2003 dan ook 'Experience'. „Experience is het buzz-woord van deze tijd", stelt Vroege. „Het gaat bij een pro duct bijvoorbeeld niet meer om functio naliteit, maar om de ervaring die het geeft." Reclamemakers doen er van alles aan om hun product als een ervaring te verkopen. „Neem de mobiele telefonie. De slogan van Vodafone is 'How are you? Het lijkt wel of ze er een neo-hippiege- voel mee willen uitstralen." En de consument is er gevoelig voor, meent Vroege. Het gaat allang niet meer om de functionaliteit of de prijs van een mobiele telefoon, maar om de ervaring die het geeft om bij een bepaalde groep mensen te horen. „How are you? Dat is waar het om draait." De ervaring die een bedrijf als Vodafone aan de man wil brengen is zorgvuldig ge creëerd. Via een totaalcampagne op ra dio, tv, internet, billboards en adverten ties wordt geprobeerd die ervaring door Een foto van Rineke Dijkstra die te midden van de stortvloed aan beelden een meditatief effect heeft. Publiciteitsfoto te laten dringen tot de consument. Een lastige klus, want er is al een bombarde ment van beelden waarmee andere mer ken en media de consument dagelijks overstelpen. „Wat beleef je eigenlijk nog aan beelden als die zich zo massaal aan je opdringen? vraagt Vroegë zich af. „Om je ertegen te beschermen creëer je een schild om je heen, dat je steeds moet aanscherpen. Als reclamemaker ga je dan weer op zoek naar methoden om door dat schild heen te breken. Het gevolg is een ratrace waar in iedereen elkaar opstuwt naar steeds heftigere beelden." „Je ziet dat bij mensen door de opeensta peling van beelden een vermoeidheid ontstaat", licht Vroege toe. „Dan is juist een oorverdovende stilte veel effectie ver." Een voorbeeld is het werk van foto grafe Rineke Dijkstra, dat op de FBR in uitermate sobere opstelling is terug vin den. „Zij gebruikt de beeldtaal uit de ne gentiende eeuw. Je zou haar stijl medita tief kunnen noemen. Het is opvallend dat juist daar nu zulke hoge bedragen voor worden betaald." De Foto Biënnale Rotterdam 2003, te bezoeken op 32 locaties in de stad, loopt tot en met 21 april. Het bijbeho rende boek 'Experience. The media rat race' (240 blz. Nai Uitgevers) kost 29,50. onsterfelijke STERFSCÈNES De Boekenweek staat dit jaar in het teken van Leven en dood in de letteren. In dat kader kozen tien redacteuren van deze krant het boek met de meest aangrij pende sterfscène. Vandaag Joke Dieben-Frerichs over hoe Kruimel en Jonatan Leeuw sten/en én de dood overwinnen in Astrid Lind- grens klassieke jeugdboek De ge broeders Leeuwenhart. Een meer van tranen. Daar kom je wel op uit, als je alle waterlan ders zou kunnen verzamelen die de afgelopen dertig jaar vergo ten zijn bij het (voor)lezen van De gebroeders Leeuwenhart van de Zweedse kinderboeken schrijfster Astrid Lindgren. Vooral bij de eerste twee hoofd stukken, waarin achtereenvol gens de dappere Jonatan en zijn doodzieke broertje Kruimel het leven laten, houdt geen mens het droog. Ruim tien jaar geleden las ik het voor aan mijn twee zoontjes - met een brok in de keel en de zakdoek paraat. Er is waar schijnlijk geen kinderboek te vinden dat zoveel indruk op de ze moeder en haar zonen heeft gemaakt als de door Kruimel vertelde geschiedenis van die twee vaderloos opgroeiende broertjes Leeuw. Kleine Kruimel, die in de armoe dige woning van zijn moeder al hoestend (tbc?) zijn dagen slijt op de keukenbank, vangt per ongeluk op dat hij het niet lang meer zal maken. Het doodsban ge kereltje ziet zichzelf al in een kist onder de grond liggen, maar volgens zijn grote broer moet hij zijn lijfje beschouwen als niet meer dan een schil. Na zijn dood vliegt zijn ziel regelrecht naar 'Nangijala', het land voor bij de sterren waar ze volgens Jonatan 'nog leven in de tijd van Leien en dood ■n de letteren BOEKENWEEK 2003-12T/M22 MAART de kampvuren en de sprookjes'. Kruimel laat zich maar gedeelte lijk troosten. Dat Nangijala, dat mag dan wel prachtig zijn: maar wat moet hij daar in zijn eentje, zonder zijn knappe, dappere broer Jonatan? Een paar weken later komt Jo natan echter om het leven bij het rédden van zijn broertje uit hun fel brandende woning, een daad waarmee hij postuum de erenaam 'Leeuwenhart' ver werft Kort daarna sterft ook Kruimel - in het vaste geloof dat de gebroeders Leeuwenhart in het land achter de sterren weer voor eeuwig samen zijn. Van daar ook dat hartverscheurende briefje dat hij vlak voor zijn overlijden voor zijn moeder op de keukentafel neerlegt: 'Niet huilen, mamma! Tot ziens in Nangijala!' Nou, lees dat als liefhebbende moeder maar eens voor aan je kroost. Ik geef het je te doen. Pippi Langkous mag dan de po pulairste schepping zijn van de vorig jaar op 94-jarige leeftijd overleden Zweedse schrijfster, De gebroeders Leeuwenhart is zonder twijfel haar meest in drukwekkende avonturenboek. Onder meer, omdat de stervens angst er zo beeldend in wordt beschreven en - met name aan kinderen - een perspectief wordt geboden op een leven na de dood. Onder Jonatans' motto: Je moet de moed opbrengen om het gevaar (lees: de dood) te trotseren, anders ben je geen mens maar een lor. theater recensie Wijnand Zeilstra Voorstelling: "Frank Lloyd Wright was een goede architect' Spel: Hans Dagelet. Peter Kuit(tapdanser) en Joop van Brakel (muzikant). Gezien: 14/3, LAKtheater Leiden Aldaar nog te zien: vanavond. Motoriek en geluid vormen de drijvende kracht in de eigenzin nige voorstelling van acteur Hans Dagelet. Logica binnen een verhaallijn moet je echter daarbij niet verwachten. Er is een uitgangspunt dat in een vormexperiment als speurtocht naar een identiteit is uitge werkt. Diverse malen laat Dagelet zijn personage beweren dat hij geen karakter heeft. Die leegheid en karakterloosheid zijn zo sterk dat hij net zo goed niet zou kunnen leven. Dat tendeert naar een zekere triestheid die voor deze productie verder niet meer relevant lijkt. Belangrijker voor het uitgangspunt is dat dit personage op zoek gaat naar een karakter, naar een identi teit. Die zoekt hij enerzijds in beroemde historische toespra ken en anderzijds in architecto nische denkbeelden van Frank Lloyd Wright. Natuurlijk wordt verwezen naar een fraai nummer van Simon en Garfunkel waarin zij op één van hun bekendste LP's deze architect bezingen. Daartoe staat een ouderwetse platen speler opgesteld. En het is het enige geluid dat niet door com- puteringrepen vervormd tot ons komt. Verder valt er name lijk een collage van stemmen en muziekfragmenten te beluiste ren. Veel belangrijker dan het aan deel van Frank Lloyd Wright is in dit stuk het louter reprodu ceren van toespraken. De mo toriek ervan wordt geanaly seerd en geoefend tegen de achtergrond van zeer uiteenlo pende klanken. De geluidstech nicus op het podium en de tap- danser assisteren Hans Dagelet daarbij. Uitvergroting, vertra ging, versnelling en veelvuldige herhaling zijn kenmerkend voor dit vormexperiment dat gemengde gevoelens achterlaat. De intensiteit en het ontrege lende karakter zijn onmisken baar. Dat neemt niet weg dat het experiment in verhouding tot het beperkte uitgangspunt te lang duurt. Bovendien slaat de voorstelling in haar excentri citeit wel eens door in de rich ting van zinledig gedoe. beater recensie •usanne Lammers 'ing: Festen door De Ploeg, tm van de Sande Bakhuyzen. n Piet Romer, Genio de Groot, •s, Joep van Deudekom, Peter op ea. Gezien: 14/3, Leidsc atic "fg- Nog te zien: 19 en 20/3, ouwburg Velsen, Umuiden. et 351 iets uitdagends: je vijf erjaardag vieren met elbewerking van 'Fes- lm over een incestueu- iie zijn zeventigste ver- iert. De jubilarissen van Het Raam verlooche- cabaret-wortels niet, lal wordt kolderiek aan- gt talloze running gags en vele dubbelrollen, en toch houdt het ademstokkende ver haal zijn gruwelijke kracht. Aan de ene kant van het spec trum bevinden zich de lolbroe ken van NUHR, die mekkeren over de hen toebedeelde (dub belrollen, aan de andere kant Han en Piet Römer, die gewoon en tamelijk droog hun rol spelen en daarmee het afschuwelijke familiegeheim blootleggen. Dat contrast geeft deze 'Festen' iets extra wrangs. De voorstelling begint met de half achter het gordijn verscho len zelfmoord van het misbruik te zusje, maar onmiddellijk daarna zetten Waas, Heerschop en Van Deudekom een feest stemming in door te dollen met de zaal. Ze halen een dame van het balkon over om op een lege plek op de parterre te gaan zit ten en houden een idiote inlei ding op deze 'feestelijke voor stelling'. En die gezelligheid wordt heel langzaam overspeeld door de gebeurtenissen. Precies zo moeten de gasten van het verjaardagsfeest zich gevoeld hebben. Dat gevoel van een akelige, klamme hand die zich om je hals legt, wordt het meest be reikt door Genio de Groot, als de wel degelijk van alles op de hoogte zijnde moeder, die tegen de klippen op de schijn en haar waardigheid probeert hoog te houden, en Piet Römer, die met ouderwetse ambachtelijkheid de pater familias in optima forma speelt. Prachtig is zoals hij zelfs in zijn schuldbekentenis de bo venliggende partij is: hij compli menteert de zoon voor de ma nier waarop deze hem uiteinde lijk gevloerd heeft; en zelfs af gaand, lijkt hij niet geraakt. Spil in dit drama is Han Römer als zijn zoon. Hij speelt de ook mis bruikte, nu wrekende zoon ta melijk uitdrukkingsloos en af wezig. De vernietiging is bijna voltooid, hij wordt als het ware verlamd door die enorme vader. Dat is misschien niet zo specta culair, maar wel erg overtui gend. En door die afrekening van de zoon met de vader steekt dan telkens weer die feeststemming de kop op, alsmaar smoezeliger en opgelegder. Precies zoals op een echt familiefeest, waar alle narigheid gebagatelliseerd wordt, stilgepraat en stilgedron- ken. muziek recensie Udy van der Spek Concert: Nieuw Sinfonletta Amsterdam o.l.v. Lev Markiz, m.m.v. Menahem Pressler, piano. Gehoord: 13/3, Stadsgehoorzaal Leiden. 'Schumanns Pianoconcert in a' met als solist niemand minder dan Menahem Pressler wordt als een parel omsloten door twee fraai getinte 'schalen', Schuberts 'Ouverture in Itali aanse stijl' en 'Souvenir de Flo rence' van Tsjaikowski. De Ou verture is niet meer dan een 'amuse gueule', een klein maar delicaat, licht verteerbaar hapje om de eetlust op te wekken. Nieuw Sinfonietta Amsterdam, aangevuld met een batterij bla zers, speelt zich heerlijk warm, en profileert zich meteen als een transparant en kleurrijk orkest Zo verwelkomt Sinfonietta Pressler, die zich (79 jaar oud) als een jongeling achter de vleu gel zet om de mooiste klavier muziek die Robert Schumann ooit schreef ten gehore te bren gen. In 1841 had Robert het eer ste deel al gecomponeerd, als een fantasie voor piano en or kest, maar aan dit 'allegra affet- tuoso' werden vier jaar later een Intermezzo en een Finale toege voegd, opgesplitst in vijf delen. In het eerste allegro heeft Press ler enige tijd nodig om een mooie, exacte aanslag te krijgen. Maar al snel is hij op dreef en laat hij als een voorbeeldig me dium het meesterschap van Schumanns compositie horen. Hij roept stemmingen en beel den op, zoals ook de romanti sche dichters dat doen. Er is een voortdurend krachtenspel tus sen solist en orkest, maar nooit ten gunste van een van beide. Menahem Pressler speelt met een jeugdig bravoure, overgoten met wijsheid van de bejaarde man. Het orkest fraseert en ademt mee onder de spirituele leiding van zijn eerste dirigent Lev Markiz. Bij tijd en wijle bijt Pressler heftig van zich af, zoals in de overrompelend gespeelde cadenz. Met vier vlinderlichte opwaartse nootjes kondigt hij het volgende deel aan, als een lentebode die steeds weer op duikt, waar steeds naartoe ge speeld wordt. Flamboyant ex pressief is het samenspel in de finale dat de zaal in vuur en vlam zet. De pauze is nodig om te ontspannen en op te laden. En na een caféïnestoot is er weer volop ruimte voor Tsjai- kovski's Souvenir uit Florence. Sinfonietta is afgeslankt tot strijkorkest in oorspronkelijke proporties. Ook nu komt de klankkleur zowel solistisch als gezamenlijk bijzonder tot z'n recht. Prachtig klinkt de licht schurende harmonie waarmee het orkest in het Adagio valt. Mooie prille vioollijnen laten zich koesteren door een bed van prikkelende pizzicato's. In het derde deel pronken de alten met hun wollig warme koloriet, nog eens geaccentueerd door don kere gloedvolle contrabassen. Uitgelaten en zwierig lijken de Florentijnse meisjes in het laat ste deel te volksdansen naar een feestelijke climax toe, waar par does een eind aan komt. Een ge weldig applaus van het talrijke publiek is de meest voor de hand liggende reactie.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 19