Golfen in Vierambachtspolder is van de baan Rijn Gouwe Lijn nog steeds niet op de rails Seizoensberging is een zaak van de lange adem REGIO rs )litie vestigt zich langs Kennedylaan SGP/CU wil debat over normen en waarden s op euwe toplichten in azerswoude kn aan den run - Het nieu- jolitiebureau van het district I en Veenstreek komt langs resident Kennedylaan in Al- 3 aan den Rijn. De Herman- heeft daar meer ruimte dan Ie eerder voorziene plek aan branje Nassausingel. Het lom 2000 vierkante meter I grond. gemeente heeft een sterke "leur voor de nieuwe plaats, maar de politie maakt het voor behoud niet meer voor de extra grond te willen betalen. Het te realiseren gebouw wordt door de verandering van de locatie namelijk niet groter. Naast het politiebureau komt de nieuwbouw van het Scalacolle ge. Daar vinden leerlingen die nu nog aan het Burgemeester Visserpark les krijgen onderdak. Naast de school komt een sport hal. Achter het politiebureau en de school komen 390 woningen. De kosten van het project - waartoe ook de nieuwbouw van het ziekenhuis Rijnland gere kend wordt - in het gebied Nieuwe Sloot bedragen 23,6 miljoen euro. Tien miljoen daar van heeft de gemeente al klaar liggen. Voor het resterende be drag moeten nog middelen ge vonden worden. rijnwoude - De SGP/CU-fractie in Rijnwoude wil in de hele gemeente een discussie op gang brengen over nor men en waarden. Het debat moet gevoerd worden in de politiek, maar er zouden ook instellingen als de scholen, jongeren, politie en kerken bij betrokken moeten wor den. Het project moet niet alleen over fatsoensnormen gaan, maar ook over het respect voor het leven, erken ning van gezag en eigen verantwoordelijkheden, barm hartigheid, zorg voor elkaar, enzovoort Raadslid Matze roept de politiek op met elkaar in dis cussie te gaan over de vraag hoe invulling kan worden gegeven aan een project rond 'waarden en normen'. Matze zegt regelmatig geluiden van burgers op te van gen die gaan over de verslechtering van de normen en waarden. „De uitspattingen door de jeugd en het verba le geweld nemen toe. Voor ouderen is er steeds minder respect", geeft hij een paar voorbeelden. De fractie haakt in op de landelijke discussie die mo menteel speelt. Matze: „We kunnen afwachten wat het kabinet gaat doen. Maar we kunnen in Rijnwoude ook zelf aan de slag. Alleen al met een discussie bereik je al bewustwording." Burgemeester Westra loopt nog niet warm voor het voorstel van de SGP/CU. In een eerste reactie zegt hij dat hij vorig jaar nog een conferentie heeft bijgewoond over normen en waarden. „Ik heb daar geleerd dat dit soort discussies alleen zin hebben als je een probleem hebt. Gouda en Amsterdam hadden die. Wij worstelen met een exacte probleemstelling. Het is dan lastig om een discussie goed te organiseren." Westra stelt voor om de notitie van de SGP/CU 'In gesprek over waarden en normen' op de agenda van een van de volgende raadsvergaderingen te brengen, zodat de politici hun gedachten kunnen vormen. Raadslid Matze laat zich door de opmerking van de bur gemeester niet ontmoedigen. „We hebben in Rijnwou de geen grotere problemen dan elders. Maar ook hier is er een spoor van vernielingen te zien na sluiting van een café, om maar een voorbeeld te noemen." r Ruud Sep irswoude-dorp - De Rijn wethouder Uljee wil eenrichtingsverkeer instel- op de Burgemeester War- ade in Hazerswoude- De aansluiting met de Ge- ieweg moet voorkomen dat ;ebruikers vanuit die rich- de Wamaarkade oprijden, de maatregelen voor het ichtingsverkeer loopt Uljee it op de aanleg van nieuwe •erslichten, flitscamera's en ipels op de kruising van de leneweg en de Dorpsstraat verderop. kreeg deze week van gede- ;rde Houtman te horen dat ;ovincie wel oren heeft naar plan van het gemeentebe- r om geen rotonde aan te >n op de kruising van de leneweg en de Dorpsstraat, het op een andere manier ilig kan, dan gaat de pro- daarmee akkoord", zegt De wethouder houdt nog 1 slag om de arm. Volgens {i betekent de uitspraak van leputeerde nog niet dat de ide van tafel is. Uljee: „De egelen die wij in ons hebben, werken. Maar loet wel allemaal juridisch zijn. Als er mensen be- aantekenen, lopen we de dat we worden teruggeflo- In dat geval komt het plan een rotonde weer om de kijken." eente ziet liever dat de •rslichteninstallatie wordt lemiseerd dan de aanleg in rotonde. Een rotonde is duurder dan nieuwe stop- :n, onder andere doordat de rotonde extra grond no- Flitscamera's en drempels n ervoor zorgen dat weg ers de stoplichten en de ieidslimiet van vijftig kilo serieus nemen, itregelen bij de Warnaar- zijn bedoeld om het sluip- ir een halt toe te roepen, lat er hier iets op de schop lekt de gemeente nog wel iplossing voor vrachtauto's lar de scholen en sportfa- iten moeten die direct ach- ie Wamaarkade liggen. Als ijden vanaf de Gemene- inmogelijk is, blijven alleen smalle ophaalbruggetjes en die zijn ongeschikt voor itverkeer. Uljee: „We kijken de mogelijkheid van een igensluisje. Want ook Ie brandweer moet het ge- toegankelijk blijven." 4 zaterdag 15 maart 2003 Teleurgestelde initiatiefnemers gaan over tot de orde van de dag door Ewout van der Dussen woubrugge - Het initiatief voor de aanleg van een golf- en countryclub met 18 holes in de Vier ambachtspolder is gestrand op een afwijzing van de provincie. „We gaan golfen en niet lan ger trekken aan een dood paard", zeggen Wou- bruggenaar F. de Grauw en J. Haan uit Alphen aan den Rijn over hun plan voor golfbanen in de polder op de grens van Woubrugge en Rijnsater- woude. De twee, die elkaar kennen van de golfbaan in Alphen. zijn teleurgesteld over de afwijzing. Zij staken met hun adviseurs veel tijd in een on- dememersplan, waarbij zij tekeningen betrok ken van een ontwerper en van een land schapsarchitect en gesprekken voerden met wel zestig boeren. „Het is triest, het zou een mooie baan zijn geworden", zegt De Grauw. Het tweetal zegt alles te hebben geprobeerd. Zelfs de oud-gedeputeerde Ted Jansen was daarbij betrokken, maar zonder resultaat. „De Vierambachtspolder is onbespreekbaar", zo liet de provincie weten. Het nieuwe streek plan Zuid-Holland Oost sluit volgens de pro vincie een andere bestemming van agrarische grond uit. En dat terwijl de agrariërs, zo was de ervaring van het tweetal, graag hun grond voor de aanleg van de holes wilden verkopen. Ook wethouder Doky Verhagen is door het duo geïnformeerd over de beëindiging van hun inspanningen. „Ze zijn tegen de proble men aangebotst waar wij ook tegenaan lo pen", zegt Verhagen. „Kijk maar naar de afwij zing van de uitbreiding van camping De Drecht. Het geeft aan hoe complex de materie is." Ook uit de gemeentelijke contacten met de provincie over het plan bleek dat de stemming daar niet positief was. Het gemeentebestuur van Jacobswoude stond achter de plannen, al wees het wel de voor- keurplekken af in de Zwetpolder, gelegen tus sen de Zwetweg en de Braassemermeer, en in de Wassenaarse polder. De plaats in de Vier ambachtspolder met een aansluiting op de Notweg stuitte vorig jaar niet op bezwaren, al waren er wel bedenkingen tegen het verkeer van en naar het golfterrein. Groot enthousias me was er niet, omdat de politici verwachtten dat de meeste van de 800 leden van buiten de gemeente zouden komen. Helemaal afgeschreven hebben de golfers hun plan - weergegeven in fraaie 'artist impres sions' -toch nog niet. Temeer daar de belang stelling voor deze sport nog steeds toeneemt en alle golfterreinen in Zuid-Holland wacht lijsten hebben. „Er komt een tijd dat het lukt", zegt Haan stellig. „Wellicht pakken onze kin deren het op, dan zijn het toch dezelfde na men, maar wij gaan nu lekker spelen." Het kant-en-klare plan is ook bij enkele ge meenten neergelegd, in de hoop dat één daar van er ruimte voor heeft. „We hebben het plan en we brengen 25 miljoen mee." Uitblijven goedkeuring inspectie remt proef met reizigers utrecht - Geduld is een schone zaak voor reizigers. De ene keer wachten zij op de trein, de an dere keer op toestemming van de inspectie van verkeer en wa terstaat. Die instantie moet het sein voor de Rijn Gouwe Lijn op groen zetten. Het is onduidelijk wanneer dat gebeurt. De ge plande datum van 2 maart is al lang voorbij. En niemand kan zeggen of de eerste reizigers de ze maand al in de lightrail tus sen Alphen aan den Rijn en Gouda stappen. Er gaan nog veel dingen mis om tot die actie over te gaan. Pro jectleider Jan Baartman (52) weet daar alles van. „We willen veel ervaring opdoen. Dat vraagt meer tijd dan we dachten. Er is geen twijfel over de gedegen heid van het rapport dat de in spectie moet goedkeuren, maar we moeten het beter opschrij ven. En reizigers worden nog te vaak geconfronteerd met storin gen op de spoorlijn tussen Al phen en Gouda." Baartman licht een tip van de technische sluier op. „De fouten die we de laatste tijd tegenko men, zitten 'm in de zogeheten assen tellers. Een spoorlijn wordt in secties verdeeld. In zo'n sec tie mag maar één trein rijden, anders gaat het fout. Voor de beveiliging worden de assen van de lightrail-voertuigen geteld als ze zo'n sectie in- en uitgaan. Dat moeten er dus evenveel zijn. Veiligheid staat voorop; als er een storing optreedt springen de seinen op rood. De laatste tijd zijn er weer veel storingen ge weest." Volgens de projectleider van Prorail hebben die fouten vooral te maken met de afstelling van het nieuwe systeem. „Het nieu we assentellersysteem is niet storingsgevoeliger dan de oude zogenaamde spoorstroomlopen, waarbij de wielen van de trein kortsluiting tussen twee spoor staven veroorzaken. Maar het nieuwe systeem moet zich nog stabiliseren. Duizenden draad jes moeten op de goede plek zit ten. Is er een schroefje los, dan heb je een storing. Het extra be veiligingssysteem werkt steeds beter. Dat blijkt deze week uit de afname van storingen en de her steltij d daarvan." Opdrachtgever provincie Zuid- Holland, de NS, de HTM en Pro rail hebben haast om te bewij zen dat de RGL in de toekomst een sterke schakel in de open baarvervoerketen wordt. De proef dient als voorbeeld voor andere lightrail-projecten, waar van er zo'n tien in Nederland op stapel staan. Op de Rijn Gouwe Lijn na zijn die allemaal nog in een studiefase. Daaronder ook de lijn Haarlem - Zandvoort. Voortvarendheid van provincie bestuurder Mamix Norder en een handigheidje hebben de RGL een voorsprong gegeven. Baartman: „We wilden dit pro ject op korte termijn realiseren. Het is bekend dat het jaren kost om materieel geleverd te krij gen. Daarom moesten we aan sluiten bij een bestaande order. Fabrikant Bombardier uit Cana da had een order van Stock holm, waar wij een vervolgorder op konden plaatsen. We hebben nu zes lightrail-voertuigen van het type A32, zoals die ook in Stockholm rijden. De uiteinde lijke lightrail-voertuigen die in 2007 hier gaan rijden, kom je verder ook al tegen in steden als Karlsruhe en Saarbrucken." De lightrail-verbinding gaat lo pen tussen Gouda en de kust, met als voorlopig eindstation Noordwijk. Leiden is een be langrijke schakel in het geheel. Tussen Gouda en Leiden kun nen reizigers zich in»-de toe komst twee keer zo vaak als nu met de trein - die dan wordt ver vangen - per spoor verplaatsen. Tussen Alphen en Leiden komt dubbel spoor en dat biedt per- Voorlopig stoppen er alleen nog maar gewone treinen op het station in Alphen aan den Rijn. De Rijn Gouwe Lijn volgt later. Foto: Archief spectief voor een lightrail die acht keer per uur rijdt. Tussen Gouda en Alphen wordt nog ge keken of daar inhaalsporen kun nen komen, zodat ook daar acht keer per Uur de lightrail voorbij zoeft. Eindstation Noordwijk wordt in 2010 aangedaan. Als al les zich tenminste volgens de dienstregeling van de initiatief nemers ontwikkelt. Er wordt rekening gehouden met 78.000 reizigers per dag, die bij veertig haltes kunnen in- en uitstappen. De kosten bedragen 400 miljoen euro, waarvan 225 miljoen voor het tracé van de RGL-Oost (Gouda tot en met Leiden). Baartman legt er de na druk op dat de proef vooral de veiligheid moet garanderen. De proef duurt tot september 2004, maar indien nodig wordt daar aan nog een paar jaar vastge plakt. „Alle processen en proce dures zijn nieuw in Nederland. Het gaat moeizaam, vind ik. Maar dat heeft vooral met be stuurlijke zaken te maken. Tech nische problemen spelen een minder belangrijke rol. Maar we doen er op dat gebied wel alles aan om in onze proeftuin bij voorbeeld het extra beveiligings systeem goed te testen. Dat is boeiend en interessant werk." Voorstellen in landschapsbeleidsplan voor moeilijkste vorm van wateropslag Janneke Dijke I-Sinds mensenheugenis zijn we bezig polders in idse regio droog te houden, maar het ziet ernaar |t sommige weer kopje-onder moeten. Het rivier- f. vaak gebruikt in droge tijden, wordt steeds zou- Ji het klimaat steeds grilliger. In het onlangs ver- jen landschapsbeleidsplan voor de Leidse regio suggesties voor waterberging. leen heikel punt, waterberging. Van het nut zijn pensen wel overtuigd, maar niemand staat te ken als er polders moeten worden aangewezen f waterberging kunnen dienen, ft gaat om calamiteitenberging bieden de nieu- fovinciale streekplannen duidelijkheid. Daarin de Grote en Kleine Heilige Geestpolder in Lei- pn bij het Braassemermeer en één of meer pol- P de Kagerplassen als mogelijke gebieden voor [berging vermeld. Ook in het landschapsbeleids- gjn deze Kaagse polders ingekleurd voor calami teiten: iets wat minder dan één keer per honderd jaar volkomen onverwacht kan gebeuren. Van de piekbergingen, eens in de 10 tot 25 jaar nodig bij extreem hoog water, weet het Hoogheemraad schap van Rijnland het fijne. In dat geval gaan de pol der Zwaansbroek bij Hillegom en in de Driemanspol der bij Zoetermeer kopje onder. Als daarnaast het boezemgemaal bij Katwijk vernieuwd en vergroot wordt, kan Leiden nooit onder water komen te staan. Het hoogheemraadschap wil deze oplossingen tussen 2010 en 2015 beschikbaar hebben. Er is nog een derde vorm van waterberging: seizoens berging. Daaraan besteedt het landschapsbeleidsplan ruimschoots aandacht. Seizoensberging houdt in dat je 's winters overtollig water probeert vast te houden in het eigen gebied, om dat daar in de daarop volgen de zomer weer te kunnen gebruiken, legt Gé van den Eertwegh uit. Hij is coördinator van het team dat wa- terbeheersprojecten uitvoert in het landelijk gebied van het Hoogheemraadschap van Rijnland. „Op dit moment gebruiken we de waterinlaat bij Gouda, om jaarlijks tientallen miljoenen kubieke me ters water uit de Hollandse IJssel in ons gebied te la ten", zegt Van den Eertwegh. „Maar dat water wordt steeds zouter en daardoor ongeschikter om bijvoor beeld door koeien te laten drinken." Een ander na deel aan het rivierwater is dat het 'gebiedsvreemd' is, zoals Van den Eertwegh het noemt. „Vergelijk het met bloedgroepen. Als je rivierwater inlaat in een veenpol- der, is dat minder goed dan als het water uit diezelfde veenpolder afkomstig is." Een deel van een polder of een gebied in de buurt kan dienen als opvangbak voor overtollig water, dat zodra het nodig is in de rest van de polder wordt ingelaten. „Je offert iets op, maar vervolgens heeft het hele gebied eromheen er profijt van." In het landschapsbeleidsplan is een kaartje opgeno men met daarop mogelijke gebieden voor seizoens berging. De Vrouwgeestpolder in Woubrugge, de Westgeerpolder bij Hazerswoude-Dorp en de Droog gemaakte Geer- en Kleine Blankaardpolder bij Zoe termeer zouden water kunnen opvangen voor het landelijk gebied eromheen. De Veenderpolder in Roe- lofarendsveen kan water bergen voor Roelofarends- veen en Oude Wetering. In het hele landelijke gebied rond Oud Ade zou het waterpeil moeten fluctueren, zodat de vraag naar water in het gebied kan worden opgelost. Van den Eertwegh weet dat deze vorm van waterber ging voor een bestuurder het moeilijkst te verkopen is aan zijn inwoners. „Het belang van seizoensberging is moeilijker uit te leggen dan dat van piekberging of ca lamiteitenberging. Niemand verdrinkt erdoor. Daar om vergt dit een lange adem. Zijn voorspelling dat bestuurders huiverig zijn, lijkt te kloppen. Kees Uit den Boogaard is als wethouder ruimtelijke ordening in de gemeente Alkemade be trokken geweest bij de opstelling van het landschaps beleidsplan. Hoewel er in het plan een aantal polders in zijn gemeente is aangewezen voor wateropvang (Kagerplassen en de Veenderpolder), staat hij hier niet om te springen. Volgens hem heeft het bureau Vista, schrijver van het plan, gezocht naar polders waar weinig mensen wonen, zodat het schadeloos stellen goedkoop blijft. „Natuurlijk moet je de waterproblematiek niet ont kennen, en je kunt ook niet zeggen: niet in mijn ge meente. Maar als ze er geen prijskaartje aanhangen, is het verhaal voor mij gauw klaar." Uit den Boogaard vindt dat boeren rond de Kagerplassen, wier land bij calamiteiten onder water moet, een dijk rond hun huis moeten krijgen plus een jaarlijkse vergoeding voor het risico dat ze lopen. Het plan voor seizoens- berging in de Veenderpolder betekent einde verhaal voor een boer, en voor de eigenaars van de recreatie woningen langs de Wijde Aa. „Dat kun je niet zomaar beschikken zonder overeenstemming te hebben met die mensen." Hij moet daarom nog zien dal: het plan werkelijkheid wordt. „Er staat duidelijk bij dat het een studie is. Het is geen vastgesteld beleid." Van den Eertwegh beaamt dat „Ik kan er geen vergif op innemen dat het wordt uitgevoerd zoals het op deze kaart staat. Het staat op de kaart, maar het blijft een visie. Op het moment dat het exact wordt aange wezen, moet alles al netjes geregeld zijn met de be trokkenen: de bewoners, de gemeenten en de provin cie." Dit is de vierde aflevering van een serie verhalen over het landschapsbeleidsplan voor de Leidse regio. De verhalen verschijnen steeds op zaterdag. rterpolder en de Aderpolder in de Kagerplassen. Volgens gemeenten en hoogheemraadschap zouden ze water kunnen opvangen in geval van nood. Foto: Hielco Kuipers

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17