LEIDE 'Bibliotheek verhuist naar Weeshuis' Vrijmetselarij is niet snel genoeg De Stemming >e Veiligheidsraad is een waardeloos orgaan' 'Niet elke muziekclub hoeft een eigen bar en bureau' jrauwe frwten R1 stellingI Met Gods hulp 101 Leiden REGIO zaterdag 15 MAART 2003 Foto Biënnale 1 Rotterdam leer geopend (advertenties) iet Leidse emeester- Jum was een iicc Geef uw mening 1 ARTIS, word lid een lidmaatschap cadeau r perkt toegang tot Artis t diverse andere binnen- en uitenlandse dierentuinen per jaar tijdschrift 'Artis' en nog veel meer... ARTIS r dan een dierentuin I door Wim Koevoet leiden - De openbare bibliotheek Leiden (OBL) krijgt wellicht een ander onderkomen. Tot de moge lijkheden behoort het voormalige Weeshuis aan de Hooglandse Kerkgracht. De wethouders A. Geertsema (WD) en A. Pechtold (D66) hebben deze optie bij de boekenuitleen ter sprake ge bracht. Ze laten een zogenaamde quick scan uitvoeren om na te gaan of de bibliotheek, nu nog aan de Nieuwstraat gevestigd, wel past in het vroegere Wees huis, dat 4.000 vierkante meter beslaat. De Leidse kunstenaar H. Keijser heeft de plannen gisteren in een toespraak tijdens een kunste naarsborrel bij het Centrum voor de Beeldende Kunst (CBK) wereldkundig gemaakt. Eerder deze week kreeg zij er door een toevallige samenloop van om standigheden lucht van, waarna ze op onderzoek is uitgegaan. In haar toespraak had Keijser geen goed woord over voor het beleid van de gemeente Leiden. Ze leidt uit de quick scan af dat het kennelijk voor de gemeente al vaststaat dat de kunstuitleen dicht gaat en dat ook de restan ten van het CBK uit het monu mentale pand zullen verdwij nen. Volgens Geertsema en Pechtold maakt Keijder zich schuldig aan 'jumping to conclusions'. Ze be vestigen dat met de OBL wordt gepraat en gewerkt aan nieuwe huisvesting en dat ze zelf over het Weeshuis zijn begonnen. Maar het staat volgens de wet houders nog niet eens vast dat de bibliotheek verhuist. Het zou ook kunnen dat het besluit valt om het huidige bibliotheekge bouw op te knappen en te mo derniseren. Pechtold voegt daar nog aan toe dat de kans veel groter is dat het provinciaal ar cheologisch centrum en depot neerstrijken in het Weeshuis. De besprekingen met de provincie hierover verkeren in een verge vorderd stadium, zegt Pechtold. De kans dat de Hooglandse Kerkgracht het nieuwe adres wordt van de OBL schat hij op twintig procent. Wethouder Geertsema lijkt daar lang niet zo zeker van als Pecht old, en Keijser al helemaal niet. Zij beweert dat ze via een woordvoerder van de provincie heeft begrepen dat de afspraken met de gemeente 'op losse schroeven staan'. Het gebouw dat de bibliotheek achterlaat, zo meent Keijser te weten, wordt omgezet in woningen en win kels. Met de opbrengsten daar van kan de verhuizing van de OBL worden bekostigd. Ook het personeel van de bibliotheek weet volgens Keijser niet beter dan dat een verhuizing naar het Weeshuis aanstaande is. Een te lefoniste bevestigde dat bericht gistermiddag. De directie was niet bereikbaar voor commen taar. leiden - Van de Eerste Wereldoorlog had nog nie mand gehoord, Rusland kende nog een keizer en het Usselmeer was zonder Afsluitdijk nog gewoon de Zuiderzee. Geboren op 15 maart 1902 in Leiden, wordt Leidenaar Jan Sierat vandaag 101. Na een aantal kantoorbanen werd hij op zijn 29ste onderwijzer in Utrecht. Hij koos voor het leraar schap om kinderen over de bijbel te kunnen vertel len. Na Utrecht ging Sierat naar Valkenburg waar hij de oorlogstijd meemaakte. Toen de oorlog was afgelopen, ging hij les geven aan de School met de Bijbel aan de Hoge Morsweg - dat toen nog bij Oegstgeest hoorde. Daarna werkte hij 20 jaar tot aan zijn pensioen op de Prinses Beatrixschool, de zogeheten Tijmstraschool aan de Morsweg. De laat ste vier jaar was hij daar hoofd. Na zijn pensione ring is hij nog tien jaar godsdienstleraar geweest op de vglo-school, de latere leao op het Noordeinde. Si erat heeft daarnaast in Leiden en omgeving veel aan evangelisatiewerk gedaan en veel preekbeur ten gehouden. Sinds juli 2001 woont hij in Lorentz- hof. Hij kwam daar door de gevolgen van een val partij in 1999. Sindsdien liep hij moeilijk. „Maar met Gods hulp ben ik er weer bovenop gekomen." Hij heeft het dan ook erg naar zijn zin op kamer 13 aan een gang in de Lorentzhof die hij de Donkersteeg noemt. „Want het is in deze gang altijd gezellig druk. Daar hou ik wel van." Vandaag viert Sierat zijn verjaardag met zijn medebewoners. En met burgemeester Lemstra, die gewoon weer alle Leide- naars van 100 en ouder op hun verjaardag bezoekt. Foto: Hielco Kuipers Vergrijzend bestand voornaamste zorg door Silvan Schoonhoven vervolg van voorpagina leiden Geheimhouding, vrouwen die er niet in mogen, vreemde rituelen, een old boys netiuork van topmannen die elkaar de baantjes toeschui ven: vrijmetselarij komt maar langzaam van zijn moeizame imago af, willen bezoekers van het congres aan de Leidse uni versiteit wel toegeven. „Eigenlijk is niets meer ge heim", zegt Hans Hukshom, lid van een vrijmetselaarsloge uit Bilthoven. .Alleen onze le denlijst en het inwijdingsritu eel. En zelfs dat kan je nog wel vinden als je even wat harder zoekt. Hoe is het is om inge wijd te worden in een loge moet eigenlijk een mysterie blijven, zoals alleen vrouwen weten hoe het is om een kind te baren." En ach, dat netwerk van siga ren rokende en cognac nip pende directeuren onder el kaar moet ook maar eens wor den bijgesteld. „Natuurlijk ro ken we wel eens een sigaar en lusten we een borrel. In onze loge zit een timmerman, een bankdirecteur, een leraar en twee werklozen." Vrijmetselaren moeten zich wel bewust zijn van de kritiek op hen, denkt Andrew Prescott van de universiteit van Shef field. In Engeland leeft het vooroordeel over het old boys network nog sterker dan hier. „Daar is de link tussen samen zweringen, het establishment en politici nog duidelijker: de Duke of Kent is bijvoorbeeld grootmeester van een loge." Engelse vrijmetselaren maak ten na de Tweede Wereldoor log de klassieke fout zich terug te trekken in geheimzinnig heid. De nazi's hadden ook al lerlei pamfletten in omloop ge bracht over de vrijmetselarij en de joodse samenzwering. Zwij gen is goud, dachten de vrij metselaren toen. Dom natuur lijk. „Net als de koninklijke fa milie dachten ze dat het beter was om niet met journalisten te praten. Het resultaat was dat ze juist een bad press kregen. De boodschap naar buiten brengen is veel slimmer." Een hoop van de zogenaamde geheimhouding is 'gewoon heel ouderwetse discretie', denkt Prescot. In dat opzicht loopt vrijmetselarij blijkbaar achter bij de maatschappij, ei genlijk een veel groter pro bleem dan al die complottheo rieën. De voornaamste zorg is dat het bestand vergrijst, en dat jonge mensen moeilijk te krijgen zijn. „Het wordt moeilijker om jon geren te overtuigen dat een or ganisatie waar je veel tijd en moeite in moet investeren de moeite waard is. Vrijmetselarij is niet snel genoeg. Het is een ouderwetse organisatie. Als je onder de 45 bent, is het je moeilijk voor te stellen dat je voor een club moeite moet doen om erbij te komen. Dat is vervaagd, eerder denken we: wat kunnen we eruit halen." Irïlfred Simons - De Veiligheidsraad van enigde Naties is niet het voor recht en vrede waar sterse landen het graag auden. Het conflict rond- ik heeft duidelijk gemaakt landen die er vertegen- igd zijn, er louter zitten n belangen te verdedigen, er waren de Leidse SP-se- Driek van Vugt en de sche politicoloog Mari- Canie eensgezind, gister avond tijdens een debat van Leidse SP-jongeren in grand ca fé Einstein op de Nieuwe Rijn. De SP-jongeren hadden het de bat belegd omdat zij, net als me nigeen, verward zijn over hun opstelling in de crisis rondom Irak. Dat Saddam Hoessein een dictator is die liefst snel weg moet, onderschrijven ze alle maal. Tegelijkertijd vertrouwen ze de motieven van de Verenig de Staten niet. Bovendien, meent Van Vugt, zal een oorlog mogelijk een half miljoen slachtoffers maken. Die prijs vindt hij te hoog en met hem veel SP-jongeren. Politicoloog Kanie, die drie jaar aan Koerdische kant meevocht tegen Saddam, verwelkomt een oorlog daarentegen. „Irak is een staat van stalinistische, of zo u wilt, nazistische snit die genoci de bedrijft tegen de eigen bevol king. Het is een staatkundig fos siel zoals Noord-Korea dat is. Er moet een einde aan komen." Op de vraag of de Amerikanen het er niet allemaal erger op ma ken, was zijn eenvoudige ant woord: 'erger dan Saddam kan niet'. Van Vugt en Kanie zijn het er over eens dat de V-raad een 'waardeloos orgaan' is. Niet al leen de VS, ook Frankrijk, Duits land en Rusland, die altijd in tensief zaken deden met Irak, zitten er voor hun eigenbelang. Het verschil tussen Kanie en Van Vugt is dat de eerste er geen moeite mee heeft als de V-raad 'irrelevant' wordt, of zelfs op houdt te bestaan. „We hebben er niets aan. Er zijn de afgelopen vijftig jaar zoveel oorlogen ge voerd zonder toestemming van de raad." Van Vugt ziet daaren tegen in de V-raad de kiem van een nieuwe wereldorde. „Het is het enige dat er is." Hoewel hij erkent dat Frankrijk, Duitsland en Rusland 'er niet voor hun idealen zitten', legt hij de schuld voor de crisis waarin de raad is beland, toch bij de VS. ,Als het land de Veiligheidsraad pas seert, torpedeert het de interna tionale rechtsorde." een schuttersputje. Koop skers. Zet een zuurstof- de woonkamer. Sla voed- (ndien de sirene gaat: ga nnen en houdt ramen en gesloten. Leg zandzak- or de deur. Ga met een luwe erwten onder de Mitten. Bin adviezen waar een ^ets mee kan, in geval van Maar wat moeten wij oproep van Wolter Lem- t, als in Irak de pleuris ik, 'toch vooral de een- bewaren'? En wat helpt dat door persoonlijk in- van de waarnemend neester de rampenorgani- n Leiden en Hollands ^n niet meer 'in kolom- ■enken'? Wat is dat trou- H[in kolommen denken'? Harry Groen en Henri nk op pad waren om len te werven voor hun neesterschap, hield Lem- h met belangrijker zaken lij bereidde Leiden en i anden voor op de oorlog Want als u denkt dat de straks op Bagdad val- hier rustig zit - ver van H tt - en dat een scherpe ert van de AEX het ergste is kan gebeuren, dan hebt us mooi mis. a houdt rekening met Seriële aanval op Leiden. dns liggen klaar. Als Sad- aessein een kop met slu' ir op een Al Samoed 2- ïutselt en het ding na ooftre reis over de Neder duitse grens weet te ïlen en in westelijke rich- uurt, dan hoeven wij Leiden niet bang voor te 'estie van twaalf injecties irhalf jaar tijd en bijna ie- is veilig, nt ook een lijstje te zijn füp-nr In 2c ■r' T> 2003 was ki-e<l Eurcpa in ban van de verschrikkelijke. SaddavnHuüein. H«e( Europa Nee, een klein stadje, bleef moed 19 weerstand bieden... j n eilS ,uhi< van vitale objecten en personen die in geval van oorlog beveiligd moeten worden. Hoog op die lijst staan, u raadt het al, politici. Als de vijand ons willen treffen pakken ze die natuurlijk het eerst. Het ziet er allemaal heel gerust stellend uit, dat rampenplan van Lemstra. Leiden is klaar voor de oorlog. 't Is alleen een beetje raar dat de burgemeester wel rekening houdt met een aanval met bac teriologische, maar niet met chemische wapens. Of met een aardappelschilmesje en een Boeiing 747. In dat geval moeten we waar schijnlijk toch met die zak grau we erwten onder de trap gaan zitten. En dan zal het warempel wel goedkomen. Op campagne! Harry Groen is terug in Amster dam, Henri Lenferink zit weer in Arnhem - voor eventjes, want we verwachten hem in mei ui teraard wel terug - de campag neleiders zijn uitgezwaaid en de verkiezingsfolders liggen bij het oud papier. Kortom, het burgemeestersrefe rendum is achter de rug. En, was het leuk? Zeker, zeker. Nou ja, misschien niet zo heel erg voor Harry Groen. De uitslag heeft bijna Oostblokachtige trekjes. Een verstandige Afrikaanse dictator geeft tegenwoordig de verliezer, als er bij een schijnverkiezing dit soort percentages uit de stem bussen rollen, een procent of tien erbij om de VN-waame- mers niet al te ongerust te ma ken. En zo'n uitslag had Groen dus tégen zich. Gelukkig nam hij het sportief op, en waarom ook niet want verder was het allemaal erg ge zellig. Verenigingen, clubs en in stellingen die decennialang geen burgemeester in de buurt hadden gezien, kregen er nu op eens twee over de vloer. En soms zelfs drie, want waarne mend burgemeester Lemstra ging gewoon op volle kracht door. De naam van Cornelis Joppensz is er tot ver voorbij Arnhem en tot vervelens toe ingeramd, ki lo's haringen zijn de afgelopen weken soldaat gemaakt, hon derdjarigen zijn op ongekende schaal begroet en toegesproken, hele bandenvoorraden zijn er doorheen gefietst tijdens ontel bare rondleidingen, het Leids dialect is nog nooit in zo'n om vang door buitenstaanders ge oefend en de Leidse bijzonder heden nog nooit door zoveel gidsen en deskundigen uitge- legd. En nog nooit is er zo veel be sproken en bediscussieerd door twee mensen die daarna, of ze nu wonnen of niet, nauwelijks iets meer te vertellen hebben in Leiden. Tijdens die debatten hadden ze trouwens ook al niet veel te vertellen, dus kennelijk waren ze daar beiden al hele maal op voorbereid. Maakt ook niet uit, want het was hartstikke leuk. De vertrouwenscommissie gaat nu kijken hoe het referendum is gevallen bij de bevolking. Een overbodige vraag. Natuurlijk willen Leidenaars meer van dit soort verkiezingen. Mocht er binnenkort een vergelijkbare functie vrijkomen - naar verluid is het prinsschap bij de Huts potten in november vacant - dan niet getreuzeld: op campag ne! Tekst: Aad Rietveld en Wim Wegman Tekening: Maarten Wolterink door Wim Koevoet leiden - Mooie plekken in de stad om muziek te maken zijn er volop. De vrees voor een ver schraling van het aanbod is dan ook helemaal niet nodig mits de betrokken organisaties hun pro gramma's vooropstellen en hun fixatie op 'een eigen bureau, een eigen podium en een eigen bar' nu eindelijk eens loslaten. Zo beschouwd moet het moge lijk zijn dat de Stadsgehoorzaal in het Volkshuis programmeert en zou cultureel centrum de X met zijn wereldmuziek bij Q- Bus in het Muziekhuis aan de slag moeten kunnen gaan. En zovoort, enzovoort. Dat is samengevat de reactie van wethouder A. Pechtold op de noodkreet van de bestuursle den F. Rigault en U. Sinan Cen- giz van cultureel centrum de X, Deze uit een krakersinitiatief ge boren instelling kampt al sinds haar oprichting met huisves tingsproblemen. Zo ook nu. Huisbaas het Volkshuis heeft onderhuurder de X de huur op gezegd. Per 01-01-2004 staat de X op straat en er is nog geen en kel zicht op een nieuw onderko men. Met de wethouder cultuur, D66'er A. Pechtold, wil het over leg maar niet vlotten, beweren Rigault en Cengiz, die Pechtold een gebrek aan visie op de X en andere kleinere muziekclubs zo als Hot House, Horus en Made in Leiden verwijten. Pechtold wil volgens de twee X'ers alleen maar praten over een verhuizing van het cultureel centrum naar Q-bus in het Mu ziekhuis maar daar voelen ze helemaal niets voor. Tot dusverre is de X, hoe hoog de nood ook was, telkens weer op zijn pootjes terecht geko men. Rigault: „Het is voor de X nu echt erop of eronder." Het liefst zou de X in het Volks huis blijven maar de Leidse Wel zijnsorganisatie heeft na de res tauratie van het monumentale pand aan de Apothekersdijk de huur zo'n beetje verviervoudigd en het zo voor Rigault en Cengiz onbetaalbaar gemaakt. De LWO moet zelf ook veel meer huur betalen aan de eigenaar, de ge meente Leiden. Pechtold wei gert de X met een hogere subsi die tegemoet te komen. De wethouder spreekt tegen dat met hem niet kan worden over legd. „Ik heb een afspraak met de heren op 28 maart. Het is juist zo dat overleg met de X moeilijk is. Al jaren valt er alleen maar over een eisenpakket te praten. Inschikkelijkheid is niet de sterkste kant van de X. Pechtold ontkent niet dat hij er bij de instelling toch weer op aan zal dringen om naar Q-Bus te verkassen. Hij wil daar onder andere ook Horus en Hot House onderbrengen. Een samenbun deling is ook gunstig voor de zorgwekkende exploitatie van Q-Bus, dat ook al met huur schulden kampt. De wethouder heeft wél een vi sie, zegt hij. Die is te vinden in zijn Muzieknota van een paar jaar terug. Cengiz en Rigault noemen dat stuk 'een gedrocht dat in alle opzichten vanachter een bureau is opgeschreven'. Pechtold brengt hier tegenin dat hij de enige is die een visie heeft ontvouwd en zijn tegenstanders niet verder zijn gekomen dan zeuren om wat hij 'de twee B's noemt: een eigen bar en een ei gen bureau. Weliswaar wil de gemeenteraad ook al een paar jaar niet aan Pechtolds Muziek nota maar sinds enige tijd be speurt de wethouder beweging in de standpunten van de ver schillende fracties. „Ik lees dat tussen de regels door bij Groen links en de PvdA." (advertenties) OP HET SPOOR VAN ROMEINEN EN BATAVEN Een boeiende speurtocht naar de Romeinse tijd in Nederland. Gratis fiets-/autokaart via de website. 17,50 (ISBN 90 215 3745 1). Bestellen: 0900-1344 (20 cpm), www.teleac.nl of de boekhandel. Parkeren in Leiden kan! Betaal eens met Chipknip In Leiden kunt u op verschillende manieren voor parkeren fetalen. De Chipknip is daar één van. Betalen met de Chipknip is gemakkelijk: - de Chipknip is bij alle parkeerautomaten in Leiden te gebruiken; - u betaalt altijd gepast; - u heeft geen wisselgeld meer nodig; - betalen gaat snel: u drukt op de groen knop als u het bedrag op de display ziet; - bij betalen heeft u geen pincode nodig; - chippen is veilig: niemand kan zien hoeveel geld u op uw Chipknip heeft staan. Vrijwel iedere bankpas heeft tegenwoordig een Chipknip. U herkent de Chipknip aan het goudkleurige vlakje aan de voorkant van de pas en aan het Chipkniplogo op de achterkant. Rekeninghouders van de Post bank kunnen een Chippas met Chipknip aanvragen bij de Postbank. Bij oplaadpunten in de buurt van banken en geldautomaten kunt u uw Chipknip opladen. Tijdens het opladen wordt het geld van uw rekening afgeschreven en op uw Chipknip bijgeschreven. Meer weten? Kijk dan op www.chipknip.nl Parkeren in Leiden wordt steeds gemakkelijker.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13