LEIDE Leiden krijgt meer lawaai van Schiphol Sloop van flats voor groenstrook wekt onbegrip 7 REGIO Drie jaar cel voor 'Al-Qaeda-strijder' die politie afperste 'Je poepte zowat in je broek van angst [Uitgekeken op uw collega's lvw.autoheemskerk.com Acht architecten dingen naar nieuwbouw ROC VERNIEUWEND, Provincie en gemeente willen eigen meetpunten evoor teur NINO AZERSWOUDE - De oogleraar J. de Roos is d tot officier in de orde ije Nassau. De Roos, teur was van het Ne- Instituut voor het Na- «n (NINO) van de Uni- dden, kreeg de on ding ter gelegenheid imeritaat. Door zijn in- contacten in het Mid- ten heeft hij bijgedra- iet onderhouden van ntacten tussen Neder- izijds en Syrië en Tur- rzijds. Ook zette hij )or de komst van het ds Instituut voor Aca- Studies in Damascus. iont in Hazerswou- en is lid van de ge ld van Rijnwoude. Hij irsierselen opgespeld jemeester Westra. |(advertenties) Morgen vindt u de baan die bij u past in Op het EWR/Slachthuisterrein moeten 300 huizen verrijzen die voor een groot deel door de bewoners zelf worden ontworpen. Tegen de Willem de Zwijgerlaan aan bouwt Por taal nog eens 270 huurwoningen. De gemeente wil het transformatorhuis (rechts voorin) gebruiken als informatiecentrum over de bouwplannen. Foto: Hielco Kuipers door Marijn Kramp leiden - Is die groenstrook die in Leiden-Noord moet komen, nou echt zo belangrijk dat er twee flats voor moeten wijken? Dat wilden bewoners uit het Noorderkwartier weten van wet houder Hillebrand die gisteren de bijeenkomst over de stads vernieuwing van Leiden-Noord voor zijn rekening nam. I OEK NAAR EEN VERTROUWDE OCCASION? EEN ZAAK VAN VERTROUWEN A UT<MsUgg|«l«ilftE R K Leiden Roelofarendsveen 5310811 R. (071 )-3312866 Hillebrand benadrukte dat die groenstrook niet zomaar een strookje groen is, maar een ver binding tussen het stadsdeel en het aan de andere kant van de Willem de Zwijgerlaan gelegen Noorderpark. Dat park wordt te weinig gebruikt, meent de ge meente, omdat het aan de an dere kant van de drukke ver keersader ligt. Door de Willem de Zwijgerlaan half verdiept aan te leggen ter hoogte van de krui sing met de Mamixstraat en de Gooimeerlaan kan er een groen strook van ruim 40 meter breed overheen worden gelegd met fiets- en voetpaden. Dat de hoogbouw aan het Zwarte Pad en het verlengde van de Mamix straat hiervoor moet wijken wekte bij een aantal aanwezigen veel onbegrip. Zij wonen met veel plezier in deze woningen en vinden dat het gebied er niet veel groener op wordt met de komst van een moskee en de bouw van nieuwe woningen en bedrijfsruimte in deze hoek. In tegenstelling tot de eerder de ze week gehouden bijeenkomst voor bewoners uit Groenoord kwamen er maar weinig mensen af op de inspraakavond voor het Noorderkwartier. Ongeveer der tig mensen luisterden gisteren naar de presentatie van steden bouwkundige R. Slavenburg. Volgende week donderdag houdt hij zijn verhaal voor be woners uit De Kooi. Een aantal aanwezigen maakt zich zorgen over de ontsluiting van de wijk. De kruisingen van de Mamixstraat en de Kooilaan met de Willem de Zwijgerlaan verdwijnen als de Willem de Zwijgerlaan op die plekken de grond in gaat. Maar hoe dat er precies uit gaat zien en wat de toekomstige route wordt om de wijk uit te komen is nog niet duidelijk. Dat moet allemaal nog verder worden uitgewerkt, ver telde Hillebrand. Ook is een aantal mensen scep tisch over het particulier op drachtgeverschap in de nieuwe wijk op het EWR/Slachthuister rein. Wordt het geen onooglijk zooitje als iedereen daar zijn ei gen huis mag ontwerpen, wilde een vrouw weten. Hillebrand vertelde haar dat er wel een aan tal basisregels gaat gelden waar aan toekomstige bewoners zich moeten houden. In totaal moeten er 300 wonin gen op het EWR/Slachthuister rein komen, waarvan tachtig procent koophuizen die door de bewoners zelf zijn ontworpen. Als daar interesse voor is, wordt dit zogenoemde particuliere op drachtgeverschap ook toegepast bij de ongeveer vier verdiepin gen hoge appartementengebou wen die tegen de Maresingel aan komen te staan. De ge meente denkt daarbij aan groe pen mensen die graag met el kaar willen samenwonen. Bij voorbeeld groepen gehandicap ten of clubjes senioren. Aan de andere kant van het ter rein, aan de Willem de Zwijger laan, staan flats gepland van on geveer acht verdiepingen. Por taal wil hier en in het gebied bij de Van Hoogendorpstraat mini maal het aantal huizen bouwen dat de woningbouwvereniging door sloop kwijtraakt Dat komt neer op 270 woningen. De helft hiervan wordt sociale huur, de rest krijgt een hogere huurprijs. den haag/leiden - Een 55-jarige Leidenaar is gisteren door de rechtbank in Den Haag veroor deeld tot drie jaar cel omdat hij zich heeft voorgedaan als Al- Qaeda-strijder om de politie af te persen. Twee weken geleden had de officier van justitie vier jaar gevangenisstraf geëist De man dreigde eind november vo rig jaar door een aantal tele foontjes naar de meldkamer van de politie het centraal station in Leiden op te blazen als de poli tie geen 150.000 euro in een rood koffertje bij de fietsenstal ling zou neerleggen. Observatieteams werden naar het station gestuurd en al snel werd duidelijk wie de vermoe delijke afperser was. De man werd op de Langegracht door een arrestatieteam opgepakt toen hij besloot het geld op het politiebureau op te halen. De actie van de man op het Leidse station veroorzaakte de nodige beroering. De politie overwoog het treinverkeer stop te zetten en er werden veel extra agenten ingezet. Volgens het Openbaar Ministerie kostte dat de over heid meer dan 100.000 euro. De rechtbank rekent het de man ernstig aan dat hij zich al eerder schuldig heeft gemaakt aan af persing. Hij werd al eens tot vier jaar cel veroordeeld, omdat hij het bier van Heineken dreigde te vergiftigen. Ook werd in zijn na deel meegewogen dat hij bij zijn arrestatie een briefje in zijn zak had, waarmee hij het filiaal van de ABN Amrobank op de Bree- straat voor 25.000 euro wilde af persen. Op het briefje stond dat hij de boel zou laten exploderen als ze hem dat geld niet zouden geven. Twee weken geleden zei de man in de rechtszaal dat hij de bank wel was in gelopen, maar zich op het laatste mo ment had bedacht en naar het station was gegaan. Blikvanger bij centraal station door Marijn Kramp leiden - Wordt de nieuwbouw van het ROC Leiden een wulpse blikvanger, een technisch hoog standje of een strak functioneel gebouw? En wordt het één ge bouw, een campus of beide? Het is allemaal mogelijk, bleek gisteren tijdens de presentaties van acht gerenommeerde archi tectenbureaus die de nieuw- bouwplannen graag willen vormgeven. De acht kwamen met een veelvoud aan ideeën voor het Lammenschanspark en een perceel bij het centraal sta tion. Het ROC Leiden wil het aantal locaties waar wordt lesgegeven, terugbrengen tot twee. Nu zijn de tienduizend leerlingen van het instituut voor middelbaar beroepsonderwijs nog verdeeld over 21 gebouwen op acht loca ties in Leiden, Leiderdorp en Lisse. De vestiging in Lisse blijft bestaan, maar veel van de ande re gebouwen wil het ROC Lei den verkopen om nieuwbouw te kunnen bekostigen. Die moet plaatshebben op het Lammen schanspark, waar de technische afdelingen van het ROC Leiden zitten, en op een stuk braaklig gende grond achter het station. Voor dit perceel, dat tegen het spoor aan ligt tussen de sta tionsuitgang en de Joop Walen kamptunnel, is het ROC Leiden in onderhandeling met grondei genaar LUMC. Over twee maan den hoopt J. van Gaal, college voorzitter van het ROC Leiden, te weten of het LUMC de grond aan het ROC Leiden wil verko pen. De architectenselectie is niette min al gestart, om vaart te zet ten achter de nieuwbouwplan- nen. Gisteren presenteerden de bureaus WKH, Vera Yanovshtchinsky, Meyer Van Schooten, Rau architecten, Beh- nisch Behnisch, Claus en Kaan, Architectenforum en Me- canoo hun visie op beide loca ties. De mate waarin de ideeën waren uitgewerkt, varieerde sterk. Sommige bureaus toon den al schetsen van gebouwen, andere hadden zich meer toege legd op de onderwijsvisie van het ROC Leiden en bedacht wat voor gebouw daar goed bij past. Dit leidde tot veel verschillende plannen. Waar de meeste archi tecten het wel over eens zijn, is dat op de plek bij het station een echte blikvanger past. Ze verschillen van mening over of dat een gebouw moet worden dat goed in de omgeving past zoals het Architectenforum voor ogen heeft, of juist een dat op niets in de omgeving lijkt, zoals Behnisch met zijn wulpse vor men voorstaat. Rechthoekig, rond, deels onder de grond, zwevend op pootjes, met enor me daktuinen en openbare atriums vol planten; geen idee werd niét aangedragen door de bureaus. De diversiteit in de plannen voor het Lammenschanspark was zelfs nog groter, omdat daar niet per se een groot gebouw hoeft te komen, maar ruimte is voor een schoolcampus zoals er nu staat. Het probleem bij dit terrein is echter dat het is weg gestopt achter de bedrijven die aan de Lammenschansweg zit ten. Een aantal architecten kiest daarom voor een opvallend ge bouw aan het station Lammen schans, anderen zoeken de op lossing in hoogbouw en weer anderen willen een bedrijf aan de Lammenschansweg uitkopen om een tweede ingang te ma ken. De komende twee weken is het de beurt aan de selectiecommis sie waarin een aantal ROC-di- recteuren en oud-wethouder Van Rij als voorzitter van de Raad van Toezicht van het ROC Leiden, zitting hebben. Zij be sluiten onder begeleiding van W. Patijn, die ook betrokken was bij het nieuwe Aalmarktplan, wie de opdrachten krijgt. Of dat één of twee architectenbureaus worden, staat niet op voorhand vast. (advertentie) RENOVEREN MET LIEFTINK Voor het renoveren van uw huis neemt u natuurlijk de beste materialen. Bij Lieftink kiest u o.a. uit ramen van topkwaliteit in aluminium of kunststof. Onderhoudsarm, goed isolerend, perfect sluitend, minder inbraakgevoelig, uiterst duurzaam en met K0M0-keur. Welkom in de showroom. «A/W FA irkwachters den Leidse ervers op ivermans pakt er ambt van gemeester op jie pakt lipers op De politie heeft gister- in de Kraaierstraat twee (24 en 28) aangehou- /erdenking van inslui ten woonboot aan het ;e Veer. Daar zouden zij hebben gestolen. Sa- it een getuige reden de door de buurt en zagen mannen op de Kraaier- le fiets hadden zij niet zich. De 24-jarige en vaste woon- of ver is te hebben, de man omt uit Leiden. vrijdag 14 maart 2003 door Silvan Schoonhoven leiden - Leiden-Noord, Oegst- geest en Warmond krijgen te ma ken met een toename van vlieg tuiglawaai. Rondom Schiphol ligt een ring van meetpunten, maar ten noordoosten van Leiden zit een gat in die ring. De luchtverkeersleiding gaat daar waarschijnlijk gebruik van maken om extra vliegtuigen doorheen te sluizen, verwachten Schipholdeskundige Evert Has- sink van Milieudefensie en Jan Fransen van de Stichting Natuur en Milieu. De gemeente Leiden en de provincie willen eigen meetpunten plaatsen om het gat te dichten. De overlast die Leiden te wach ten staat, heeft alles te maken met de zogeheten handhavings- punten, schrijft Fransen in een notitie aan de Tweede Kamer. Rond de luchthaven lag in de oude situatie een ring van 250 punten waar het geluid werd ge meten. Dat aantal is nu terugge bracht naar ruim 30, waardoor er gaten vallen in de bescher mende ring. De twee grootste gaten zitten bij Amstelveen en ten noordoosten van de Leidse regio. Nu het net minder fijmazig is, „zijn bewo ners in grote delen van deze plaatsen zowel voor nacht- als voor dagverkeer onbeschermd", schrijft Fransen. Hij pleit voor extra handhavingspunten in de Leidse regio. Hassink twijfelt er niet aan dat de luchtverkeersleiding van Schiphol de gaten zal gebruiken om vliegverkeer doorheen te sturen. „Tot nu toe is het altijd zo geweest dat Schiphol de ran den van de wet opzoekt, en dat zal met zulke uitnodigende ga ten ook gebeuren. Op die ma nier kunnen er meer vliegtuigen over Leiden vliegen dan je zou willen. Er kunnen een heleboel vliegtuigen vertrekken terwijl ze niet kunnen worden waargeno men door het waarnemingsnet. Schiphol groeit 5 procent per jaar. Leiden zal daar zeker de gevolgen van ondervinden." Een woordvoerder van de pro vincie Zuid-Holland laat weten dat het probleem daar bekend is. De provincie is bezig om, sa men met de provincie Utrecht, eigen meetpunten te gaan neer zetten in het gat om te voorko men dat Schiphol er gebruik van maakt. Wethouder Rabbae bevestigt dat. Dinsdag heeft hij overleg gehad met de provincie en Schiphol. Rabbae wil binnen twee maanden een extra meet punt in de Merenwijk, omdat voor Leiden de overlast daar het grootst is. Hij vindt het prima dat de provincie zich met eigen metingen actiever opstelt tegen de luchthaven. „De hele ge- 1 schiedenis van Schiphol wordt gekenmerkt door getouwtrek. Schiphol is machtig." kag Schoonhoven n voorpagina ans Kloosterman is nige joodse weeskind dat de vernietigings verleefde. „De enige 'er is, is Pieter de Vries, it in Spanje. Vroeger Daniël, maar ze heb- en christelijke naam ,r dijn naam is eigenlijk maar ze hebben me ssie genoemd." fSipoezemoes van de eceptie op de achter- Balt zijn blik over de als zijn gedachten te- iar die zeventiende stopten ons in de au- leten de rest met ge- s lolitie naar het station r stonden hele oude ytra ins noemen ze e bruine krengen. En iten, tot we vertrok- Vesterbork." irak in het kamp zaten id mensen. Met een een heren-wc, die al- n0 id smerig waren. Bui- lan nog een grote kist Het spul moest op es en dan in grote ls het erin lag, moes- 3 ^gat vullen met zand, greppels graven." loet Kloosterman eten in Westerbork icht. „Ik heb wel slechter gehad. Als je in de rij stond, kreeg je een hap soep uit een grote melktin en een paar sneden brood. Dat was dan alles voor <Jie dag, want je kreeg maar één maaltijd." „Elke donderdag was er een transport naar Polen. We had den wel een vermoeden waar die treinen heen gingen. In de synagoge was verteld dat we zouden moeten gaan werken in Oost-Duitsland. Beestenwagens waren het, met een klein ven stertje, een gat. Waardoor zoge naamde frisse lucht binnen stroomde." „Hé, ga niet weg!" roept hij naar een man die even de drukte van de receptie in de Lakenhal ver ruilt om in de avondkou een si garetje te roken. „We hebben je zo lang gezocht!" Dat is mijn neef, verklaart Kloosterman. „Hij is 72 jaar, zijn moeder was ook een jodin. Toen ze vermoord was, werd hij in het Burgerweeshuis in Am sterdam gestopt." Wim Lampe is de naam, stelt de man zich joviaal voor, uit Venlo. „Een volle neef van Hans. Het enige overgebleven familielid. Mij hebben ze in een weeshuis gestopt en omgedoopt tot ka tholiek, zodoende hoefde ik niet weg. Tja, dat weeshuis. Dat be tekende geen eten, veel slaag. Mijn joodse vrienden? Nooit meer teruggezien." Bezoekers kijken na de opening rond op de expositie in de Lakenhal over Leidse joden tijdens de oorlog. Foto: Dick Hogewoning „Verrotte koud hier", moppert Kloosterman op de stoep van de Oude Vest „In Australië is het een stuk warmer. Kloosterman is niet joods, maar half joods, en dat betekende zijn redding. De verzetsstrijders meneer en mevrouw Stoffels, die naast het weeshuis woon den, deden veel om de kinderen uit het doorvoerkamp te krijgen. „Elke keer dat er een transport naar Polen ging, werd ons de avond van tevoren verteld wie op de lijst stond. Je poepte zo wat in je broek van angst, je wist: daar kwam niets goeds van. Na drie maanden ben ik more or less het kamp uitge schopt Het was Stoffels <£e tot twee keer toe bij de kampcom mandant regelde dat ik er werd afgehaald, vlak voor de trein vertrok. Stoffels is naar Den Haag gegaan om ons vrij te krij gen, een fantastic man." „Uit Den Haag moest hij onze officiële papieren in het kamp zien te krijgen. Dat lukte na drie maanden. Ik opgeroepen en verteld dat ik weg moest. Ik mocht onder geen voorwaarde meer 'onder het joodse milieu leven'. Zo ben ik vrijgekomen. Ik had geen familie, en heb me al tijd alleen gevoeld. Tot ik Wim ontmoette. Uiteindelijk heb ik nu weer familie." Een dame komt uit het rumoer naar voren terwijl ze trots een man naar voren duwt. „Kijk Hans, dit is Frits Stoffels. De neef van meneer Stoffels." „Ik herinner me je oom nog goed, is hij hier?" „Ehm, nou. Hij leeft niet meer. Hij is in 1975 overleden. Het he le huis zat vol met onderduikers, heb ik begrepen. „Oh ja, hij was like Jesas op aar de. Tremendous. Ze zouden hem gekruisigd hebben als ze de kans gehad hadden. In één woord geweldig. God weet wie hij allemaal gered heeft. Waar is hij begraven?" „In Noordwijk. Mijn oom had informatie dat het weeshuis ontruimd zou worden. Hij was de buurman, is de avond tevo ren naar het weeshuis gegaan en heeft ze gewaarschuwd dat ze de kinderen weg moesten ha len. Maar ja, de directeur wilde het niet. Die wilde zijn kinderen bij elkaar houden, hè. Dat was het drama." I Showroom: Produktieweg 15-17 2404 CC Alphen a/d Rijn Tel. 0172 46 96 70 - wmv.lieftink.nl Openingstijden showroom: maandag t/m vrijdag van 9.30 tot 16.30 uur zaterdag van 10.00 tot 16.30 uur

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13