Leiden stemt massaal op Lenferink Balkenende en Bos opgelucht PvdA en CDA grote winnaars in Staten Leidsch Dagblad Ferdi E. wilde Ahold-topman Heijn ontvoeren en niet doden Uitslag referendum over nieuwe burgemeester overduidelijk Tevredenheid bij fracties HEAO BACHELOROPLEIDINGEN B' ïtf 36 Profwielrenner Kivilev (29) na val overleden Nekkramp treft meisje (12) Katwijk Kipfilet en ei duurder Verkeerschaos door olielek 'Teken van leven van Arjan Erkel' OM: 'Service' voor hardrijders 'éeV^ d XT Leidsch Dagblad NR. 43178 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 tLGEMEEN mie Oliver temt kijkje in «e keuken amatische nzetdaling jsbranche merika jaagt ik vrees aan et superbom [gever huist kamer aan kelpenkade habbekrats ar zestig o kranten chtold wil ertzaal is open nie Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad woensdag 12 MAART 2003 dagblad door Wim Koevoet leiden - Burgemeesterskandidaat H. Lenferink heeft met verplette rende cijfers zijn opponent H. Groen verslagen. De Arnhemse PvdA-wethouder haalde bij een opkomstpercentage van 48,31 ruim 34.000 stemmen binnen. Groen, voorheen wethouder in Amsterdam en waarnemend bur gemeester in Brielle en Lands meer, kwam in het burgemees tersreferendum niet verder dan 9655 stemmen. Met deze over winning staat vast dat Lenferink de nieuwe burgemeester van Lei den wordt. Lenferink volgt PvdA'er J. Post- ma op. Deze trad in het voorjaar van 2002 af nadat er was gelekt uit vertrouwelijke gesprekken over zijn functioneren. Daarover bestond grote ontevredenheid. Als de benoemingsprocedure verder voorspoedig verloopt kan Lenferink medio mei aan de slag. Niet één fractie in de gemeente raad, zo lieten de fractie-voorzit ters gisteravond tijdens de uit slagenavond op het Leidse stad huis weten, wil of kan om de uitslag heen. Ook de tegenstanders van het burgemeestersreferendum niet. In de Leidse gemeentepolitiek heerst dan ook grote tevreden heid over de duidelijkheid die de referendumcijfers op alle fronten bieden. Ook het op komstpercentage verheugt de raadsleden, want dat is ruim achttien procent boven de kri tieke grens. De Leidse waarnemend burge meester W. Lemstra stelde vast dat 'zelfs' minister J. Remkes nu niet meer kan zeggen 'dat het niet doorgaat'. Lemstra refereer de hiermee aan de ingreep van de bewindsman, eind vorig jaar, toen Remkes Leiden de proce dure geheel opnieuw liet doen. De winnende kandidaat H. Lenferink viert samen met zijn echtgenote de overwinning. Foto: Taco van der Eb Dat was omdat de vertrouwens commissie niet verder kwam dan een zogenoemde enkelvou dige aanbeveling. Volgens de fractievoorzitters was van de sollicitanten alleen Groen ge schikt. Hiermee werd het be loofde referendum onmogelijk en Remkes stak daar een stokje voor. Lenferink prees zijn tegen stander Groen. Die liet de uitslagenavond aan zich voorbij gaan omdat hij gis teren afscheid moest nemen van zijn eerder deze week overleden zus. Lenferink noemde Groen 'een keurige tegenstander, die het heel moeilijk heeft gehad'. Volgens Lenferink heeft Groen ondanks de dood van zijn zus 'het hoofd overeind weten te houden'. „Ik had met hem te doen." Lenferink vroeg om een applaus voor zijn afwezige op ponent. Een verzoek dat luid en duidelijk werd gehonoreerd. „Als de Leidse gemeenteraad het wil en het Hare Majesteit be tadvertentie) oners van Leiden hebben enferink gekozen als hun burgemeester. Met bijna ...kent van de stemmen is nk de glorieuze winnaar burgemeestersreferen- Deze overtuigende score ift hem ook een royaal Lenferink straks geen ge- maar gewoon een be- e burgemeester. Want als leenteraad volgende week omst van het referendum turt, moet minister Rem- binnenlandse zaken hem tijd voordragen voor be- Volgens het halfbak- lagse compromis over het itersreferendum mag ffger weliswaar kiezen, 'ijft de Kroon - feitelijk de tr van binnenlandse za- ion benoemen, irmeel kan minister Rem- ijken van de Leidse keuze ïiferink. De geschiedenis Leidse referendum leer- er hoe grillig Haagse be- trs met de eigen wetge- ngaan. Remkes is een fer- genstander van het refe- maar hij zou de demo- he regels schofferen als hij --jgegeven omstandigheden Daal zou afwijken van de Verkiezingsuitslag geeft formateurs rugwind WIBAUTSTRAAT 84 10.00-13,00 UUR WWW.HESASD.NL SUCCES BEGINT AAN DE HES HOGESCHOOL VOOR ECONOMISCHE STUDIES AMSTERDAM assen moet Leiden nog maanden wachten op de van zijn nieuwe burge- t- Het is irritant en onlo- dat de kiezersuitspraak ötraagd door een forme- edure. Ondanks de helde- keur van de Leidse kiezer, dereen in Den Haag - ssaris van de koningin, r en kabinet - zich nog fridse keuze bemoeien, enferink is meer dan wei- Leiden. Hij mag straks m met de steun van veel ars het gemeentebestuur euwe en daadkrachtige vie laten varen. Te hopen _.l hij zich zal gedragen als eer "j een gekozen burge- r- Leiden is na decennia 8 houders bestuur hard toe krachtige burgemeester overtuiging de ambities Wad vorm geeft. 'i der Malen den haag - PvdA en CDA zijn de grote winnaars geworden van de provinciale verkiezingen in Zuid-Holland, de WD de grote verliezer. De twee grootste par tijen in de huidige coalitie won nen er elk vier zetels bij en zijn in de nieuwe Provinciale Staten met 20 zetels vertegenwoordigd, terwijl de WD zes zetels verloor en op achttien zetels uitkomt. Of de WD straks toch mag aan schuiven in Gedeputeerde Sta ten, is nog een vraagteken. WD- leider Hieltjes liet gisteren al meteen weten dat de liberalen graag willen meedoen, maar PvdA'er Norder en CDA'er Klein Breteler hielden de boot af. „Het is altijd goed als je kunt rekenen op een stevig weerwoord in de Staten", aldus Klein Breteler. Bij de vorige provinciale verkie zingen boekten de liberalen for se winst, maar zagen die toen niet vertaald in macht: ondanks de 24 zetels - acht meer dan CDA en PvdA - belandde de WD in de oppositie. CDA en PvdA kozen voor een coalitie met Groenlinks en SGP/Chris tenunie en breidden voor die gelegenheid het college van Ge deputeerde Staten ook nog eens met twee Gedeputeerden uit tot acht. Commissaris van de ko ningin Franssen liet gisteravond nog eens weten dat wat hem be treft dat aantal wel weer kan worden teruggeschroefd. PvdA-lijsttrekker Mamix Norder meent dat de kiezer de vernieu wing van zijn partij waardeert. We hadden altijd goede princi- T pes, maar de uitvoering was niet goed." Dat heeft de partij vol gens Norder, die momenteel verkeersgedeputeerde is, veran derd. „We kijken nu naar de standpunten van de mensen." Commissaris Franssen vindt dat CDA en PvdA 'deksels' snel een kabinet moeten gaan vormen. „Het zou toch wat zijn als de provinciale colleges eerder klaar zouden zijn", aldus Franssen. Hij is erg benieuwd wat de par tijen in Zuid-Holland gaan doen, omdat er meerdere com binaties mogelijk zijn. Pagina's Statenverkiezingen: 'WD slachtoffer landelijke tendens' (advertentie) den haag/gpd - PvdA en CDA hebben tot opluchting van de politieke leiders Bos en Balke nende een meerderheid behaald in de Eerste Kamer. Dat blijkt uit de uitslag van de Statenverkie zingen van gisteren. PvdA en CDA verwachten dat de uitslag een positief effect heeft op de kabinetsformatie die momen teel loopt. WD en Groenlinks leden een gevoelig verlies. De opkomst, traditioneel laag bij Statenverkiezingen, kwam uit op 47,1 procent. Iets hoger dan het historische dieptepunt in 1999 (46 procent). Na telling van de stemmen mag het CDA omgerekend 23 senato ren leveren, drie meer dan nu, en de PvdA 19, een winst van vier. Daarmee hebben zij een stevige meerderheid van 42 van de 75 Eerste-Kamerleden. Nu hebben CDA en PvdA samen 35 zetels, net geen meerderheid. De WD mag omgerekencj 15 se natoren leveren, vier minder dan nu. CDA en WD hebben overigens samen eveneens een meerderheid in de senaat, waar door de WD, door samen op te trekken met het CDA, in princi Eerste Kamer Eerste-Kamerzetels I I huidige samenstelling i 1 fictieve-nieuwe samenstelling CDA I 120 23 VVD 119 i 15 l 115 PvdA j I - 119 Groen i Links D66 spi LpF j 0 □2 SGP/CU j Overige 01 0 anp pe een blokkade zou kunnen leggen op voorstellen van het CDA-PvdA-kabinet. „Een werkbare meerderheid in de Eerste Kamer vergemakkelijkt een coalitie van CDA en PvdA. Het is een signaal dat we op de goede weg zijn", reageerde CDA-leider Balkenende. PvdA- voorman Bos roemde die con clusie van Balkenende. Boven dien zijn er nu geen 'moeizame onderhandelingen in de Eerste Kamer nodig', aldus Bos. „Dat is de belangrijkste winst." WD'er Zalm was minder opge togen. Hij constateerde wat zuur: „Het enige lichtpuntje is dat we procentueel wat stijgen ten opzichte van de Tweede-Ka merverkiezingen. Daar moeten we het maar mee doen." Van de kleinere linkse partijen scoorden Groenlinks (van acht naar vijf zetels) en D66 (van vier naar drie) slecht. Ook de Chris tenunie verloor, en gaat waar schijnlijk van zes naar vier ze tels. De SP verdubbelde zich echter en mag nu vier in plaats van twee senatoren leveren. En ook de Lijst Pim Fortuyn slaagde erin tot de senaat door te drin gen en mag twee den leveren. Zie ook speciale pagina's over de verkiezingen haagt, zal ik een goede burge meester van Leiden zijn", be loofde hij. Pagina Ri: Tevredenheid alom over Lenferink le-puy-en-ve lay/anp - Wielren ner Andrei Kivilev is vanmorgen in een ziekenhuis in Saint-Etien- ne overleden aan de gevolgen van zijn val tijdens de etappe koers Parijs-Nice. De 29-jarige renner uit Kazachstan kwam gisteren in de tweede rit veertig kilometer voor de streep vol met zijn gezicht op het asfalt terecht en bleef roerloos liggen. Hij droeg geen helm. De renner van de Cofidis-ploeg eindigde twee jaar geleden nog als vierde in de Ronde van Frankrijk. Kivilev debuteerde in 1998 als prof bij Festina. Hij bleef be spaard van de enorme doping- affaire die de ploeg tijdens de Tour trof. De in Talducorgan ge boren rijder stapte in 2000 over naar AG2R. Na een seizoen bij deze ploeg verhuisde hij naar Cofidis. Cofidis heeft na overleg met de renners en alle andere betrokke nen besloten Parijs-Nice af te maken. „Na een drama als dit heeft iedereen de voorkeur er aan gegeven om gebroederlijk bij elkaar in de wedstrijd te blij ven", aldus Cofidis. katwijk - Bij een 12-jarig meis je uit Katwijk is nekkramp ge constateerd. Ze is afgelopen weekeinde in het ziekenhuis opgenomen met infectie van de meningokokkenbacterie. Vol gens directeur J. Witvliet van de Oranjeschool maakt het meisje het 'naar omstandigheden goed'. De familieleden van het meisje hebben een antibioti cum gekregen om besmetting te voorkomen. Volgens woord voerster I. Cancrinus van de GGD Zuid-Holland Noord zijn er geen andere gevallen van nekkramp waargenomen. De schoolleiding heeft de ouders van alle leeringen inmiddels ge ïnformeerd. Ruim een jaar gele den werd het laatste geval van nekkramp waargenomen in Katwijk. Toen overleed een 2- jarige jongetje aan de gevolgen van de ziekte. den haag/barneveld - Eieren en kippenvlees worden duurder door de vogelpest die een deel van de Nederlandse pluimvee stapel heeft getroffen. Een ei is sinds het uitbreken van de vo gelpest, anderhalve week gele den, één eurocent duurder ge worden; voor kippenvlees wordt volgende week een prijs stijging verwacht. Maar naar verwachting zal die niet gigan tisch zijn. Pagina Binnenland lisse - Een lekkende olieslang van een graafmachine heeft gis termiddag in Lisse voor een verkeerschaos gezorgd. De graafmachine liet op de Weste lijke Randweg, de Keukenhof- dreef en de Stationsweg een oliespoor achter. Vanwege schoonmaakwerkzaamheden moest de weg van kwart over drie tot zes uur worden afgeslo ten. Dat zorgde in en rond Lisse voor veel verkeersopstoppin gen. moskou - Zeven maanden na de ontvoering van de Nederlan der Arjan Erkel zeggen de Rus sische autoriteiten voor het eerst een teken te hebben ge kregen dat Erkel nog in leven is. Dat zei minister Magomedtagi- rov van de Russische deelrepu bliek Dagestan vandaag. Waar en door wie Erkel, die voor Art sen zonder Grenzen werkte als algemeen coördinator in de re gio, wordt vastgehouden, is vol gens de minister nog niet be kend. „Wij verwachten dat de ontvoerders zich binnen afzien bare tijd met ons in verbinding stellen", zei hij. den haag - Het openbaar mi nisterie (OM) biedt vanaf van daag hardrijders een opmerke lijke service. Op de website www.verkeershandhaving.nl kunnen bestuurders die voor te snel rijden zijn bekeurd, uitvin den of het zin heeft om zich te gen de boete te verzetten. Vol gens het OM moet de test er ook voor zorgen dat men niet nodeloos beroep aantekent. hilversum/anp - Ferdi E. was aanvankelijk niet van plan Ahold-topman Gerrit-Jan Heijn te do den. „Ik wilde iemand ontvoeren, en hem daarna weer levend laten gaan. Ik had een hok gemaakt in het bos, onder de grond. Maar dat bleek niet houdbaar. Ik kon het niet bemannen zonder dat mijn gezin argwaan zou krijgen", zegt E. in een in terview met hem dat Zembla morgen op de televi sie uitzendt. De ontvoering van Gerrit-Jan Heijn had plaats op 9 september 1987. De zaak hield Nederland maanden in z'n greep. De familie Heijn en de po litie wisten niet dat de zakenman op de avond van de ontvoering al was gedood. Ferdi E. schoot Heijn door het hoofd. „Het was schemerig. Ik zei tegen hem dat een maat van mij hem zou komen ophalen om hem weg te brengen. Toen heb ik ge schoten", aldus E. in het televisie-interview. Hij vond de Ahold-topman een aimabel mens. Dat was eigenlijk niet de bedoeling. „Als je van plan bent iemand te doden, moet je afstand ne men. Je moet iemand niet aardig gaan vinden." Na het fatale schot sneed E. het topje van de pink van Heijn. Hij stopte het in een kokertje dat hij vervolgens in het vriesvak van de koelkast verborg, zodat zijn gezin het niet zou kunnen vinden. Hij werd gearresteerd nadat hij in het voorjaar van 1988 een gemerkt biljet van 250 gulden had uitge geven bij een Albert Heijn-vestiging in Amster dam-Noord. Ferdi E. is nu anderhalf jaar vrij. Hij werd in juli 1988 veroordeeld tot 20 jaar gevange nisstraf en TBS. In de eerste maanden van zijn detentie zou hij er vrede mee hebben gehad als hij de doodstraf zou hebben gekregen, verklaart hij in Zembla. Terug kijkend op zijn daad, zegt hij het afgrijselijk en ab ject te vinden wat hij heeft gedaan. Ik verkeerde in een staat van oorlog met de Nederlandse samen leving, zegt hij. Die situatie was 'ontstaan nadat hij door zijn collega's uit een bedrijf was gezet. Hij zat vol woede. Even overwoog E. om zijn vier Nij meegse collega's te vermoorden, maar hij vond dat te riskant. De voormalig ingenieur zegt toestemming voor het interview gegeven te hebben omdat er in zijn leven 'losse eindjes' zijn. „Ik wil bepaalde vormen van nieuwsgierigheid bevredigen, mischien onge rustheden wegnemen." Zembla wordt uitgezonden op Nederland 3 om 21.10 uur. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamDMDV A flfr Telefoon ami Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl £Q WERELD OM JE

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1