LEIDEN REGIO Buijing: regiogemeenten moeten kamers bouwen eigenares bloemenkiosk waarschuwt tegen gauwdief Uitgever Menken huist in kamer aan Schelpenkade 'Leiden kan met open software tonnen sparen' Uiteenlopende ideeën voor huizen-op-maat in de Leliestraat tenaren naar Sportschool R3 Wie wordt verliefd op het 'Verheyhuis'? Rabbae nieuwe voorzitter ECHO iroken been aanrijding - Een 22-jarige Leidse lobilist die vanaf het (schuur kwam, verleende middag geen voorrang en Leidse (42) uit Leiden jde Korevaarstraat fietste, aanrijding liep de vrouw ebroken been op. ^enkomst over erprojecten SIMAVI verzorgt vrijdag |30 uur een bijeenkomst later in ontwikkelings- in kerkelijk centrum De )oog aan de Watermolen iden. Waar schoon water Jen. Ruim 1 miljard jn op de wereld beschik- (èt over goede watervoor- ;en. Vaak is het water d en dat veroorzaakt veel en eist jaarlijks ruim 3 jn levens. SIMAVI wil de bevolking betrekken bij betering van hun situatie int daarom lokale pro- jepen in Afrika en Azië, rken aan een duurzame ing. Met beeldmateriaal 'MAVI een indruk gege- j de waterprojecten. atiedag bij Noordwijk - Het Genootschap Ijoordwijk houdt vrijdag t een taxatiedag in het n aan het Jan Kroons- p Noordwijk. De dag is d voor aardewerk, porse- s en zilver. Twee taxa- n het veilinghuis 'Onder mpjes' uit Leiden bekij- Je voorwerpen. De taxa- njn aanwezig van 12.00 TO uur. Entree kost 1 euro {den van het Genoot- lud-Noordwijk en 2 eu- Iniet-leden. „Een fantastische werk- noemt waarnemend - neester Lemstra de ge- ,r J e Leiden nu deze de ruim nbtenaren in de gelegen - elt om één uur per week rten. ,,Op kosten van de in werktijd", aldus Lem- istermiddag tijdens het kse persgesprek. deze bedrijfsfitness zijn :ten afgesloten met vier lader genoemde sport- n. De gemeente heeft ver- ide sportscholen ge- om een offerte uit te in en is op basis daarvan ikomsten aangegaan. De g ïaren draaien overigens )r de helft van de kosten gemeente betaalt de an- helft. In bedrijfsfitness 'een gezondheidsbevor- i maatregel voor de me- LfP* gezien. Behalve dat manier de lichamelijke van de ambtenaren op dt gebracht, denkt wet- Rabbae zo ook het ziek- |j im te kunnen terugbren- >or Rabbae's aantreden thouder, in het vorige r, was dat met zo'n 10 a woensdag 12 MAART 2003 'Grootse nieuwbouw maakt einde aan knusse studentengemeenschap' SLS actief in Leiderdorp en Oegstgeest door Wilfred Simons leiden - Als er in de Leidse regio tiendui zend studentenkamers bijkomen, betekent dat het einde van de academische ge meenschap zoals wij die nu kennen. Dat zegt wethouder Buijing naar aanleiding van een uitspraak van de Leidse hoogle raar Van Raan. De hoogleraar vergeleek vorige week buitenlandse studentenste den van het Leidse formaat en kwam tot de conclusie dat daar veel meer studenten wonen dan in Leiden. Nu de Europese uni versiteiten steeds nadrukkelijker met el kaar concurreren om buitenlandse studen ten, moet ook Leiden veel kamers bijbou wen om aan onderdak te bieden aan bui tenlanders. Buijing is het met Van Raan eens dat het de regiogemeenten de nieuwe studen tenkamers moeten bouwen. In Leiden gaat dat niet, zeker niet zo lang vliegveld Valkenburg niet beschikbaar is. Het kost de gemeente, de Stichting Leidse Studen tenhuivesting (SLS), huurdersvereniging Bres en de Universiteit Leiden nu al grote moeite om plekken te vinden voor 1.750 kamers die op korte termijn al noodzake lijk zijn. Laat staan dat zij ruimte vindt voor nog eens tienduizend kamers. De wethouder realiseert zich dat de bouw van studentenkamers in de regio gemeenten en in de Duin- en Bollen streek totaal niet speelt. „Zij beschouwen dat als een Leidse zaak", zegt hij. Ander zijds denkt hij dat de werving van stu denten voor die gemeenten wel degelijk interessant kan zijn. „Vijfhonderd nieuw ingeschreven bewoners betekent een ex tra agent", zegt hij. „Zo werkt dat met de regels van het Gemeentefonds." Omvangrijke nieuwbouw in de randge meenten betekent wel de dood voor de knusse, dorpse Leidse gemeenschap van studenten, die vooral georganiseerd is rondom de vijf grote studentenverenigin gen. „Die tienduizend studenten in de regiogemeenten hebben daar niet veel aan", zegt Buijing. „Als je in Leiden stu deert en daarna terugfietst naar Sassen- heim of Voorhout, dan kun je niet deel nemen aan het studentenleven in de bin nenstad. Dat lijkt mij helder." Buijing verwijst naar de studentencul tuur en -gemeenschap in Amsterdam en naar buitenlandse steden als Keulen en Leuven. „Daar is het studentenleven an ders georganiseerd dan in Leiden, het heeft niet die kleinschaligheid. Studenten zijn niet zo op elkaar gericht, maar zijn vaker lid van 'burger'-verenigingen." Het is voor Buijing een open vraag of de uni versiteit en de studenten zo iets willen. „Als ik hoor dat studenten niet naar het universitaire sportcentrum willen omdat ze het zo ver weg vinden, dan is daar nog een slag te winnen." Voor Buijing staat vast dat Leiden moet bouwen aan zijn toekomst als universi teitsstad. Hij vraagt zich af hoe ver de stad daarin moet gaan. Steden als Oxford en Cambridge bestaan eigenlijk alleen bij de gratie van hun universiteit. De Zweed se stad Lund telt nog geen 100.000 inwo ners. Eenderde deel van de bevolking is student. Zo'n percentage vindt Buijing niet wenselijk voor Leiden. „Leun je dan niet teveel op één sector?", vraagt hij zich af. De tijd lijkt rijp voor een discussie over de vraag wat Leiden wil zijn: een universiteitsstad of een stad waarin ook een universiteit is gevestigd. leiden - De Stichting Leidse Studentenhuisvesting (SLS) richt zich bij nieuwbouw na drukkelijker op Oegstgeest en Leiderdorp. Dat zegt woord voerster Margriet Henninger in reactie op uitspraken van de Leidse hoogleraar Ton van Raan, die vindt dat Leiden achterblijft bij vergelijkbare studentensteden in het buiten land. „Wij hebben Oegstgeest en Leiderdorp verzocht om toegelaten te worden als wo ningcorporatie", zegt Hennin ger. „We overwegen om ook een toelatingsprocedure te be ginnen in de regio Haaglan den." De SLS, de Universiteit Leiden, huurdersorganisatie BRES en de gemeente Leiden hebben een 'taskforce' ingesteld die een paar duizend nieuwe ka mers moet vinden. Volgens Henninger heeft de SLS ver trouwen in die taskforce, al vindt zij wel dat er 'vaart ge maakt moet worden'. Zo blijft de gemeente achter bij de wij ziging van bestemmingsplan nen die meer studentenhuis vesting mogelijk moet maken Heil verwacht de SLS ook van samenwerking met de andere corporaties. Steeds vaker krijgt, zij woningen in leen die voor gewone huurders ongeschikt worden geacht. Studenten krij-, gen een tijdelijk huurcontract totdat de corporaties met re- novatie beginnen. Dit heeft dé SLS al 'enkele honderden' wo ningen opgeleverd. Spaanse Bibliotheek in Leiden uitgebreid door Marjolein Hendriks leiden - Achter de monumentale gevels van de Leidse Schelpen kade gaat heel wat meer schuil dan de argeloze voorbijganger vermoedt. Neem nummer 31: daar blijkt al bijna tien jaar een kleine uitgeverij van vooral uit het Spaans vertaalde literatuur gevestigd te zijn. Winstgevend ook nog, al moet dat wellicht niet te hard gezegd worden: als uitgever Paul Menken er niet als jurist naast werkte, zou hij er 'een karig bestaan' aan hebben. Deze week voegde Menken drie nieuwe boeken toe aan zijn 'Spaanse Bilbiotheek'. Menken (41) is zo op het oog een nuchtere man. Zakelijk, rus tig. Toch moet in zijn hart de passie voor de Spaanse litera tuur branden, anders houd je dit geen tien jaar vol. Hij zit rus tig aan zijn salontafel een appel flap te eten. Naast hem op tafel ligt de roman Miauw van Benito Pérez Galdós (1843-1920), de 'Spaanse Balzac'. Hij wil het met Galdós proberen op de Neder landse markt. „Ik kies boeken voor het fonds op basis van mijn persoonlijke voorkeur. Bij het lezen houd ik in mijn ach terhoofd wel rekening met de Nederlandse smaak." Behalve voor Galdós heeft Menken dit jaar gekozen voor De Val van Madrid van Rafael Chirbes en Verloren Wraak van Rodrigo Rey Rosa. In 1993 begon Menken, na een verblijf van drie jaar in Spanje, aan zijn uitgeversavontuur on der de naam Menken Kasander Wigman Uitgevers. Filmpro ducent Kees Kasander en advo caat Roland Wigman zijn stille vennoten. Menken bracht in dat jaar drie romans op de markt, een aantal dat na negen jaar noeste vlijt in alle stilte is uitge groeid tot een Spaanse Biblio theek van dertig titels. Daar naast geeft hij vanaf het begin ook klassieke Engelse romans uit. In 1996 kwam hier Neder landse non-fictie bij, vooral op kunsthistorisch gebied. De fondslijst beslaat nu 45 titels. Zijn mailinglijst telt inmiddels 600 geïnteresseerden. Toch werkt Menken nog altijd thuis aan de Schelpenkade. „Voor het uitgeefwerk heb je eigenlijk al leen een computer, telefoon en fax nodig." Zware tijden heeft de uitgever niet gekend. „Het begin was wel moeilijk", geeft Menken toe. „Je ziet die boekhandelaren den ken: 'daar heb je weer zo'n nieuwe uitgever'. Maar we had den het geluk dat één van onze eerste titels de Europese Litera tuurprijs won en dat wij de eni ge uitgeverij zijn met een Spaans literair fonds." Ook een groot succes was volgens Men ken de Engelstalige biografie van Gaudi door Gijs van Hens- bergen. „Het boek was goed ge documenteerd en kwam uit in het jaar van Gaudi. Het kreeg veel aandacht in de pers en werd prima verkocht." Menken reist naar Spanje, be kijkt websites en leest Spaanse kranten om nieuwe titels uit te zoeken. Daarna wordt het boek vertaald door freelance vertalers of door Menken. „Het is niet al leen belangrijk dat de vertaler het Spaans beheerst, maar hij moet ook goed kunnen schrij ven." Daarom laat Menken on bekende vertalers een proefver- taling schrijven. „Dan weet je wat voor vlees je in de kuipt hebt. Gelukkig hebben we pas één vertaler moeten afwijzen." De Leidse uitgever Paul Menken voegde deze week drie nieuwe titels toe aan zijn 'Spaanse Bibliotheek'. Foto: Henk Bouwman ent aan de hoge kant. De der wil dat aan het einde 'regeerperiode' van het college het ziektever- et L iet drie procent is terug- it. Momenteel bedraagt irocent. door Silvan Schoonhoven leiden - Zelf de touwtjes in handen hou den en nog meer dan een ton besparen ook. Dat zijn de voordelen die Leiden kan behalen als het kiest voor zogenaam de open source-software voor de gemeen telijke website www.leiden.nl. Huub Schuurmans en Mare Bresser zijn voor vechters van dit soort 'anarchistische' computerprogramma's. Vanavond krij gen ze vijf minuten spreektijd tijdens de commissievergadering Bestuur en Veilig heid om de gemeente van die voordelen te doordringen. 'Open source' staat tegenover zogenaam de 'gesloten' software, zoals Windows. Een gesloten computerprogramma is te vergelijken met een auto met een slot op de motorkap. Het is onmogelijk om aan het voertuig te sleutelen. Daarvoor moet de gebruiker terug naar de fabriek, en die is duur. Bij open software kan iedere ge bruiker desgewenst zelf aan de slag of elk computerbedrijf laten sleutelen om het programma te laten doen wat de gebrui ker wiL Die kan het aan de eigen specifie ke wensen aanpassen zonder dat de offi ciële fabrikant daarvoor een duurbetaal de programmeur laat voorrijden. Leiden staat voor de keus welk type pro grammatuur het gaat gebruiken om de inhoud van de gemeentelijke website ac tueel te houden. Aan de ene kant lonkt het gesloten programma Discovery Ser ver, aan de andere kant het open MMba- se, in gebruik bij onder meer de gemeen te Amsterdam. Wassenaar' gebruikt ook een open source programma, dat is ont wikkeld door het Leidse GRIP multime dia. Volgens Schuurmans en Bresser bespaart de gemeente behalve 80.000 euro aan li centies ook nog eens duizend euro per dag aan onderhoudskosten als ze kiest voor MMbase. „Het maakt je ook onaf hankelijker van de leverancier. Je houdt de touwtjes in handen." Zo'n website is ook nog eens beter bestand tegen hac kers, mensen die het computersysteem binnendringen om daar gevoelige per soonsinformatie uit te vissen. Schuurmans is voorzitter van de com missie die het ministerie van economi sche zaken adviseert over open source software. Hij is één van de organisatoren van de Vrije Software Middagen in Cultu reel Centrum de X. Daar buigt een Leidse groep computerfanaten zich elke maand over de ontwikkeling van open source. 'g Boezaard is eigenares ind; bloemenkiosk aan het leer' einde. Maandagmiddag igbl - dt: half vier en vier urn- zij bezoek van een En- rekende man die één teml aartje wilde kopen. Op ,s ee rtonnetje dat aan een bos en kan worden beves- loest de wens 'van harte i' staan. De man wil- kaartje met een biljet euro betalen. Toen Boe- de kassa wilde openen, de klant met een verhaal »ive enh esmi een! nu gest ite orl( dat hij biljetten van 5 euro met een bepaald serienummer spaart. Dat was voor de eigena res reden genoeg de geldla in de bloemenwinkel hermetisch gesloten te houden. „Toen voelde ik nattigheid." Wat wil namelijk het geval? Zo'n anderhalfjaar geleden kwam er ook al eens een En gelssprekende man in de bloe- menstal die toen één roos kocht en die bloem met een briefje van 25 gulden wilde af rekenen. Hij kwam met de De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 smoes dat hij briefjes van 25 spaarde met een bepaald serie nummer. Toen de echtegenoot van Boezaard de kassa opende, deed de man een greep in de la en verdween. „Het gebeurde zo snel, ongelooflijk. Die kerel ging gewiekst te werk. Toen dat mijn man buiten was om ach ter die vent aan te gaan, liep hij al bij de Oude Varkenmarkt. Dat overkomt mij dus niet, dacht Boezaard maandagmid- - dag en zij bonjourde de man de winkel uit. „Het was dezelf de als anderhalf jaar geleden. Bang was ik niet voor hem, ik trapte hem zo de winkel uit." Maar toen ze zag dat de man naar het centrum ging, waar schuwde zije de politie. „Die heeft nog wel gezocht maar niets gevonden." Een kleine twee uur later zag zij de man toch weer lopen. „Hij kwam vanuit de Rembrandt- straat en stak het Noordeinde over. Toen ik naar buiten vloog om achter hem aan te gaan, sprong hij in één keer de bus naar Voorschoten in die hier toevallig bij de halte stond." Reden genoeg voor Boezaard om haar collega middenstan ders via de krant te waarschu wen. „Misschien heeft die man al eerder geprobeerd andere winkeliers op soortgelijke wijze te beroven. Het minste wat ik kan doen is hen waarschu wen." Eric-Jan Berendsen Op zoek naar een mooie stadsvilla? Aan de Rijnsbur- gerweg 4, pal achter het Centraal Station, staat er al één zo n anderhalf jaar op een nieuwe eigenaar te wachten. Het Verheyhuis', een rijksmonument, is vernoemd naar één van de laatste directeuren van het Academisch Ziekenhuis Leiden die daar in de ja ren zeventig werkte. Het pand is eigendom van het LUMC en staat voor 1.588.000 euro te koop bij Fides Makelaardij in de Doezastraat. Onlangs verkocht Fi des al de portiers- en chauffeurswoning van het voormalige AZL bij de oude ingang aan de Rijnsbur- gerweg. Makelaar Martijn Verbeek Wolthuys van Fi des noemt de vraagprijs voor het Verheyhuis 'stevig'. „Er is belangstelling genoeg, maar je moet de juiste koper vinden die verliefd wordt op het pand. Omdat het economisch niet zo goed gaat, duurt dat even. De villa wordt antikraak bewoond en verwarmd. Dat is belangrijk voor het onderhoud. De plek is vrij druk, daar moet je van houden. Er zijn ook mensen die voor hetzelfde geld vrijstaand in Wassenaar willen wonen." Voor ruim anderhalf miljoen euro krijgt de nieuwe eigenaar een statige villa uit 1886 met gara ge (koetshuis) die geschikt is voor de stalling van twee auto's, 1.660 vierkante meter eigen grond, een woonoppervlakte van 400 vierkante meter en twaalf kamers, waarvan negen slaapkamers. Het Verhey huis is niet alleen geschikt als woonpand, volgens de makelaar. „Woon-werk of kantoorpand kan ook. Het bestemmingsplan is vrij ruim. Vroeger zat er een kin derdagverblijf in."Foto: Henk Bouwman door Silvan Schoonhoven leiden - Een cd met geluiden van een knapperend haardvuur. Wierook en verschillende sma ken en geuren voor elke verdie ping. Er komt nogal wat bij kij ken om je eigen huis te ontwer pen en dat ontwerp ook nog te verkopen aan een jury. Die maakte gisteravond de twee winnende ontwerpen bekend voor het experiment 'Rijnland bouwt een huis', waarbij toe komstige bewoners hun plan nen voor een eigen droomhuis aan de Leliestraat mochten ont vouwen. Een zichtbaar genie tende Hans Bik van het Het Rijnlands Architectuur Platform presenteerde de uitslag van de prijsvraag, 'het grootste experi ment op het gebied van het par ticulier opdrachtgeverschap in Nederland'. Dat particulier opdrachtgever schap is ooit begonnen als idee tje van de toenmalige staatsse cretaris Remkes, die zich stoor de aan de treurnis van nieuw bouwwijken. Het moest toch mogelijk zijn dat bewoners be palen hoe hun huis er uit komt te zien, bedacht hij. In 2005 moet niet minder dan eenderde van de nieuwe huizen maatwerk zijn. De twee winnende ontwerpen heten 'Best of both worlds' en 'Buitenstebinnen'. Voor Best of both worlds haalden de ontwer pers de inspiratie uit de Arabi sche cultuur, schrijven Marian ne Heezen en Mohammed Oua- li. „Mensen komen daar onaan gekondigd langs en eten dan vanzelfsprekend mee. Komen ze van ver, dan blijven ze slapen. In de Nederlandse cultuur is dat ongebruikelijk." Het droomhuis van Heezen en Ouali is erop ge richt gasten te ontvangen die 'zelfs gedurende enkele weken' kunnen blijven 'zonder dat er over en weer irritatie ontstaat'. Hoge ruimtes, weinig deuren, beslist geen grindpad in de tuin; het moet allemaal aan de Ma rokkaanse sfeer bijdragen. Net als het dakterras, „net als in Ma rokko waar iedereen na het avondeten met de buren op het aangrenzende dakterras de dag doorneemt." Of dat gaat gebeuren, valt nog te bezien. Het buurhuis ademt na melijk een andere sfeer, als het aan particulier opdrachtgevers Annelies Korff de Gidts en Cees van Egmond ligt. Deze Stevens- hofbewoners en 'ouder worden de ouders' willen aan de Lelie straat een 'levensloopbestendig' huis doen verrijzen. De kinde ren kunnen er blijven wonén, maar de bewoners kunnen él- kaar desgewenst ook onge moeid laten. Gaan de kinderen alsnog weg, dan kan de boven verdieping als bed&breakfast. fungeren of aan studenten wor den verhuurd. Verdere eisen: een vuurplaats in de leefkeuken op de eerste etage, een open- klapbare glasgevel en overal 'aansluitingen voor multime dia'. „Onze voorkeur gaat uit naar een ranke, heldere vormge ving. Wij willen geen bunker achtige woning of boerderette- stijL" De ontwerpen van dejjpdracht- gevers betekenen no^naar het eerste stadium van deTange weg naar het huis-op-maat. De vol gende ronde in de prijsvraag is voor architecten, die de schet sen moeten vertalen in een, daadwerkelijke bouwtekening. Ook de competitie tussen archi tecten voor de beste uitwerking is uniek voor het particulier op drachtgeverschap. Op 14 juni is de bekendmaking van de win nende bouwtekening. Dan opent ook een tentoonstelling en presenteert het RAP een boek over alle ontwerpen. leiden - Wethouder Mohamed Rabbae is benoemd tot voorzitter van Expertisecentrum Diversiteitsbeleid (ECHO) in Utrecht. Die sti muleert allochtonen om hoger onderwijs te volgen. Rabbae volgt Hubert Fermina op.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17