EU staakt overleg met VS over uitleveringen BUITENLAND Overleg hereniging Cyprus mislukt Italië voert zijn eigen oorlogje: om de tv Weer Duitse politicus in de knel door Bush Linkse vleugel Labour zet de aanval op 'havik' Blair in Pakistan: Net rond Bin Laden sluit zich li ligt minder ld, oorlog beter Ondertussen in Bagdad deren Rusland |k niet gezond - Maar een op de drie •n in Rusland is gezond, ïldt het persbureau ass op basis van een stu- vorig jaar is verricht, id telt 31,6 miljoen inwo- ^nder de 18 jaar. van wie it een of andere kwaal Inderminister van ge- id Sjarapova wijt de pro- vooral aan slechte sani- irzieningen en de ge- hygiëne op scholen, ie kinderen hebben ook id vaak last van de ;en. verpenaar Ivoor rechter - Het lijkt onwaar- lijk dat de Antwerpenaar [november een Belg van kkaanse herkomst dood- jtwordt berecht. Volgens ntspsychiaters is hij ge il en moet hij worden op- hen. De familie van het Jffer is het daar mee fco zei haar advocaat gis- Binnenkort beslist de ner over het lot van de hte. De moord leidde tot e rellen in de migranten- fcrgerhout, toen aanhan- n de Arabisch-Europese otesteerden tegen wat zij Idstische moord noem- [niet verrast' ir proef raket li mgton - Het Amerikaanse erie van buitenlandse za- %rgt 'niet verrast' te zijn fle raketproef die Noord- i gisteren uitvoerde. Ook [orea reageerde koel op gste provocatie van het j tische buurland. De test een kruisraket, die werd lurd vanaf het vaste land Ie Japanse Zee terecht Op 24 februari voerde •Korea ook al een raket- Het Witte Huis zei gis te ruzie met Noord-Korea lomatieke middelen te ilossen. pit kerken op pische bodem' et streng islamitische rabië is niet van plan te aan de eisen van 'fana- kerken toe te staan. Dat lister van defensie prins gisteren. „Dit land is de tat van de openbaring en lag daarmee in strijd ildus Sultan. „We zijn ;en andere religies, maar komen er niet in Saudi- Wie het daar over heeft, 1 y wijgen en zich gaan ^Ul en." Niet-islamieten in ne Arabië, meestal buiten- j i, mogen alleen thuis loof belijden. WTON - Nog maar 53 f van de Amerikanen V ieorge Bush een goede Ment, maar het aantal kanen dat vindt dat de f inspecteurs in Irak meer eten krijgen, is gedaald naar 52 procent. Dat it drie nieuwe peilingen, ajaar zag 65 procent in epi og een goede president issi enkanen worden wel cher over een vreedzame oofang inzake Irak: nog maar en procent gelooft dat het ide gevaar kan worden in- in d zonder oorlog. Begin n laand was dat nog de dinsdag 11 maart 2003 door onze correspondent Hetty van Rooij brussel - De Europese Unie heeft de onderhandelingen met de VS over juridische samenwerking voor onbepaalde tijd opgeschort. De harde eis dat verdachten van zware misdrijven op verzoek on middellijk aan de VS moeten worden uitgeleverd, gaat de Eu ropese landen veel te ver. De onderhandelingen tussen EU en VS begonnen een jaar ge leden, toen de Europese lidsta ten het net eens waren over het Europese arrestatiebevel. Dat houdt in dat uitlevering van ver dachten tussen landen van de Unie verplicht wordt als het om bepaalde zware misdrijven gaat. Op dé lijst staan er 32, waaron der drugshandel, fraude, valse munterij, lidmaatschap van een criminele organisatie, moord en het witwassen van geld. In de onderhandelingen ver langden de Amerikanen vervol gens dat de VS op het punt van uitlevering behandeld zouden worden 'als een lid van de EU'. Met andere woorden: ook de uitlevering van verdachten aan de VS zou voor 32 misdrijven een automatisme moeten wor den, zonder dat er een rechter aan te pas komt. De Unie is echter niet bereid de VS dezelfde rechten te geven als de lidstaten ten opzichte van el kaar hebben. De rechten van verdachten zijn in de VS niet ge regeld op de zorgvuldige manier waarop dat in Europa gebeurt, aldus een woordvoerder van het Griekse EU-voorzitterschap. Statewatch, een Britse organisa tie die waakt over de mensen rechten binnen de EU, wijst er op dat recent een aantal Ameri kaanse verzoeken om uitleve ring door Europese rechters is geweigerd, omdat 'niet aan de gewone basisvereisten was vol daan'. Bovendien wil de EU niet dat er op verzoek van de VS huiszoekingen worden verricht en goederen in beslag worden genomen. Een verdrag voor juridische sa menwerking staat op het wen- senlijstje dat de VS na de aansla gen van 11 september in Brussel indienden. Zo'n overeenkomst moet het voor terroristen onmo gelijk maken zich in Europa te verschuilen. Als de onderhandelingen wor den hervat, kunnen zij overigens worden afgerond zonder dat de nationale parlementen er aan te pas komen. Die krijgen de tekst pas na voltooiing te zien, en kunnen er dan niets meer aan veranderen. den haag/anp-ap - Het overleg tussen de leiders van de Grieks- Cyprioten Tassos Papadopoulos en de Turks-Cyprioten Rauf Denktash over de hereniging van Cyprus is mislukt. Dat heeft de speciale VN-gezant Alvaro de Soto vanmorgen gemeld. Secre taris-generaal Kofi Annan van de Verenigde Naties voerde af gelopen nacht in het Vredespa leis in Den Haag uitputtend overleg de twee. De besprekin gen waren gisteren begonnen. Denktash heeft fundamentele bezwaren tegen het plan van Annan voor de hereniging van Cyprus, en wil geen referendum onder de Turks-Cyprioten hou den, aldus De Soto. Annan zei dat hij 'het verdriet over het mislukken van de onderhande lingen deelt met de vredelieven de Grieks-Cyprioten en Turks- Cyprioten'. De secretaris-generaal stelde dat zo'n kans op hereniging van Cy prus zich niet snel weer zal voordoen. Nog uren nadat Pa padopoulos kwaad uit de on derhandelingen was weggelo pen, roepend dat Denktash de hereniging tegenhield, probeer de Annan daarom met speciale gezanten van Griekenland, Tur kije en Groot-Brittannië zijn plan te redden, maar vroeg in de morgen moest hij toegeven dat de besprekingen waren mislukt. Hij liet weten dat hij nog had voorgesteld de besprekingen tot 28 maart voort te zetten. Hij stelt dat de referenda in Grieks- en Turks-Cyprus over de hereni ging van het eiland dan op 6 april zouden kunnen worden gehouden in plaats van op 28 maart, zoals aanvankelijk de be doeling was. Annan heeft Alvaro de Soto opdracht zou geven zijn kantoor op Cyprus te sluiten en terug te keren naar de VN in New York. Denktash en Papadopoulos rea geerden teleurgesteld op het mislukken van het overleg. „We zijn vanaf het begin eerlijk ge weest", aldus Denktash. „Wij wilden fundamentele wijzigin gen in het herenigingsplan." De kritiek van Denktash richtte zich onder meer op het voornemen honderdduizend Turks-Cyprio ten te laten verhuizen. Pa padopoulos zei dat hij akkoord had willen gaan met het plan van de VN als aan 'enkele niet onoverkomelijke voorwaarden' tegemoet was gekomen. Het VN-plan voorzag in de vor ming van een relatief zwakke centrale regering voor het her enigde Cyprus en (gedeeltelijke) autonomie op een groot aantal beleidsterreinen voor het Turkse en Griekse deel. Cyprus is in tweeën verdeeld sinds Turkije in 1974 het noordelijke deel van het eiland binnenviel. Noord- Cyprus wordt aiieen door Tur kije als zelfstandige staat erkend. Ankara heeft ongeveer 40.000 militairen op het eiland gesta tioneerd. bagdad - Temidden van al het diplomatieke geweld en wapengekletter lijkt Irak zich voor te bereiden op oorlog. In de hoofd stad Bagdad zijn barricades van zandzakken opgeworpen ter bescherming tegen bomscherven en brokken puin. Voorlopig dienen ze vooral als handige afscherming van voetbalveldjes tussen het drukke stadsverkeer. Tegelijkertijd is het busverkeer tussen Irak en buurland Syrië drukker dan ooit. Het aantal ritten tussen Bagdad en Damascus is verdubbeld om aan de vraag te voldoen. De bussen zitten vol met Irakezen die het zich kunnen veroorloven hun vaderland uit vrees voor de Amerikaanse bommen tijdelijk te verlaten. Ze nemen vaak hun hele hebben en houden mee. Foto's: AP/David Guttenfelder door onze correspondent Hans Geleijnse rome - Het aantreden van een nieuw be stuur voor de Italiaanse publieke omroep blijft voor rellen zorgen. Het Milanese hoofdkwartier van de RAI werd zondag met hakenkruizen en anti-semitische leuzen beklad. Het zeer rechtse dagblad II Tempo haalde in een bedenkelijk hoofdartikel fel uit naar de 'dominante niet-katholieke cultuur' van de nieuwe leiding. Mikpunt was de nieuwe voorzitter Paolo Miele, een vooraanstaand journalist van onverdacht links-liberale signatuur én van joodse afkomst. De joodse gemeen schap en veel politici stonden dan ook op de achterste benen. De kladders zou den tot de extreemrechtse splinter 'Ge wapende Revolutionaire Kernen' horen, maar volgens de eveneens zeer rechtse minister Umberto Bossi was het een actie van extreem links. „Dit is het werk van rode nazi's", zei hij tegen La Repubblica. Er is al ruzie over de RAI sinds het aan treden van premier én mediamagnaat Berlusconi. De oppositie beschuldigt hem er van via een 'eigen' RAI-leiding naar totale controle over de media te streven, dan wel de publieke omroep uit te kleden ten gunste van zijn eigen Me- diaset. Uit protest tegen 'politieke druk' stapten drie linkse bestuursleden eind vorig jaar al op. Twee weken geleden ontstond er bijna een kabinetscrisis toen overgebleven RAI-bestuurders het besluit namen om RAI2 van Rome naar Berlus coni's thuisbasis Milaan te verhuizen. Zij moesten opstappen. Om van het gekrakeel af te zijn, kwamen de voorzitters van beide Kamers met het lumineuze idee om een linkse voorzitter en vier conservatieve bestuursleden voor te stellen. De politieke reacties waren gunstig. Maar Mieli, die bij de linkse krant La Repubblica werkte, stelde met een de eis dat twee op aandrang van Ber lusconi weggestuurde linkse program mamakers weer in hun functie zouden worden hersteld. Bovendien wil hij volle dige vrijheid van handelen. Daarmee is de kiem voor een nieuw con flict gelegd. Minister van communicatie Gasparri waarschuwde gisteren Miele al: „Hij heeft rekening te houden met de op vattingen van de andere vier leden", zei hij tegen La Repubblica. En passant he kelde hij een van de weggestuurde pro grammamakers, Michele Santoro, als een 'martelaar van links' die 'niet goed bij zijn hoofd is'. Santoro had Berlusconi met Mussolini vergeleken. De vraag is nu of de Kamervoorzitters hun voorstel doorzetten. Zo ja, dan doemt er meteen een nieuwe conflict op. Het nieuwe bestuur moet ook een nieu we directeur benoemen. Kanshebber zou Mario Resca zijn, de grote man van Mc Donalds Italië en boezemvriend van Ber lusconi. Bij de oppositie liggen de kogels al klaar: "We krijgen RAI met ketchup' en "Berlusconi wil junk-tv', klinkt het in die gelederen. „Er dreigt een wereldconflict om Irak, en wij houden ons bezig met een surrealisti sche oorlog om de RAI", verzuchtte La Repubblica. Zo vreemd is dat nu ook weer niet. In een land waar 80 procent van de bevolking de tv als enige informa tiebron gebruikt, en de gemiddelde kijker vier uur per dag voor de buis zit, is de publieke omroep een té verleidelijk me dium. 2 oenen wapens da uchthavens VS af r dl igton - Beveiligingsbe- idi i op Amerikaanse lucht - Ivii i hebben het afgelopen Foi I miljoen (potentiële) wa- va i beslag genomen, waar- bijna 1,5 miljoen mes- Dlit im duizend vuurwapens nm cirkelzaag. De cijfers zijn verontrustend in het iied|ln een eerder onderzoek, t bleek dat messen maar n van de tien gevallen 11 opgespoord, en dat één ^^vier vuurwapens zonder nen door de beveiliging )e overheid zegt dat de jing inmiddels is verbe- riek in China ploft, 5 doden eni 3Uj - Bij een explosie m een I v che fabriek in Nanhai in js|t len van China zijn giste- aa mensen om het leven en en en 23 anderen ge- g geraakt. De ontploffing 0 en krater van zestig me ed en vier meter diep. u; eft het Chinese staats- on; feau Xinhua vandaag ge- iej,j le Nanchuanfabriek was lce[ n vanwege een renova- de meeste doden en ge- v n waren bouwvakkers. ace is de overheid was de ex- eel het gevolg van een onge- e it voor chemicaliën de maakte is niet bekend. zoe e renovatie werkten er tientallen mensen. door onze correspondent Harm Harkema londen - Clare Short, de Britse minister van ontwikke lingssamenwerking, is het linkse geweten van Tony Blairs Labour Parjy. Ze vertegenwoordigt een niet te onder schatten groep partijleden, die trots zijn op hun warme kloppende hart, voor wie de asielproblematiek conse quent aanleiding is om een boom op te zetten over de ar moede in de wereld, en die de ban-de-bomspeldjes die ze vroeger droegen nu liefdevol in een doosje bewaren. Clare Short is de Jan Pronk van Groot-Brittannië, en ge zien haar machtsbasis is ze onontbeerlijk in de 'ruime tent' van Tony Blair. De premier heeft dan ook steeds veel moeite gedaan haar binnenboord te houden. En met succes. Short steunde zelfs de door Blair hevig ge promote bombardementen op Kosovo, al werd haar dat door een deel van haar achterban niet in dank afgeno men. Over de kwestie Irak zei ze twee maanden geleden dat ze op één lijn zat met Blair. „Het is onze plicht om de wereld bij elkaar te houden, en vast te houden aan de route via de Verenigde Naties. Dat is ook ons standpunt. Groot-Brittannië is daar heel helder over en de premier is daar heel helder over." Zondag opende Short echter pardoes en met grof geschut het vuur op haar baas. Ze beschuldigde Blair van roekeloosheid en stelde af te zul len treden als 'er geen VN-mandaat voor militaire actie is of geen leidende rol voor de VN bij de wederopbouw van het land'. Short maakte ook duidelijk dat ze geregeld met de pre mier praat, maar het gevoel heeft dat er niet echt naar haar wordt geluisterd. Dat zal wel kloppen. Want Blair, die jarenlang met vele winden heeft mee gewaaid om iedereen te vriend te houden, en vaak oplossingen koos die uit opiniepeilingen als meest wenselijk tevoorschijn kwamen, stelt nu dat hij in de kwestie Irak wordt geleid 'door een innerlijke overtuiging' en de wetenschap 'dat impopulariteit soms de prijs leiderschap van is'. De Conservatieve commentator Bruce Anderson stelt dan ook dat Blair zich in de Irak-crisis gedraagt alsof de 'de twijfels van anderen slechts zijn eigen morele zeker- Clare Short verlaat haar kantoor. Foto: AP/Max Nash heden bevestigen'. Het is kortom geen wonder dat de toch al emotionele Short haar zekerheden nu op mega foonsterkte in de ether heeft gegooid. Short weet zich bovendien gesteund door een opvallend grote groep Labour-parlementariërs, die zich tot ver buiten haar natuurlijke achterban uitstrekt. Van de 410 leden tellende Labourfractie in het Lagerhuis stemden 5'. twee weken geleden al 122 leden tegen hun eigen rege ring, en voor de Franse inzet om de VN-inspecties meer tijd te gunnen. Mocht Blair zonder steun van een meer derheid van de VN toch zij aan zij met de Amerikanen ten strijde trekken - er zijn al bijna 50.000 Britse man schappen in Midden-Oosten - dan is hij niet alleen Short kwijt maar waarschijnlijk ook enkele staatssecre tarissen. Bovendien loopt het aantal rebellerende Labourparle- mentariërs dan op tot mogelijk zelfs meer dan 200, en is de regering nog meer dan nu al afhankelijk van de Con servatieve oppositie. Dan is het pas echt crisis voor La bour en Blair. Hier en daar wordt geopperd dat de pre mier met een snelle succesvolle oorlog zijn tegenstre vers de loef af kan steken, en dan als grote held uit de strijd tevoorschijn kan komen. Die opvatting onder schat echter de onderliggende onvrede in eigen kring over de premier, die wel gewaardeerd wordt wegens zijn betoonde vermogen om de partij weer verkiesbaar te maken, maar nooit echt geliefd is geweest. Door zich te omringen met een handjevol getrouwen, die als pittbulls in de eigen partij hebben huisgehouden, door zijn presidentiële stijl waarin 10 Downing Street al le beslissingen nam en waardoor kabinetsvergaderingen tot onbeduidende bijeenkomsten werden gedegradeerd, en door zich zeer weinig in het parlement te laten zien, heeft de premier het aantal vrienden dat hem door dik en door zal steunen bepaald niet vergroot. Dat werd al duidelijk in 2000 toen de Britten massaal protesteerden tegen de hoge benzineprijzen, en Blair opeens ongekend kwetsbaar bleek: de premier mocht zelfs de kastanjes uit het vuur halen. Geen van zijn mi nisters sprong voor hem in de bres. Dodelijk is op het ogenblik de - oprechte - steun uit Conservatieve hoek voor de premier. 'Rechtse' kranten en zeer conservatie ve ijzervreters bejubelen Blair alsof hij één van hen is, en prijzen hem daarmee het graf in. Knarsetandend zien veel Labourleden toe, zich afvra gend waarom ze een leider hebben gekozen die in toe nemende mate vloekt met alles waarvoor zij staan. Ook al wint Blair de oorlog, ook al trekt hij zich op het laatste nippertje terug uit het verbond met Bush, de geest van ergernis en irritatie die hij in eigen geleaeren met zijn Irak-beleid heeft laten ontsnappen, krijgt hij nooit meer helemaal terug in de fles. door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - Opnieuw is een Duits kabinetslid in problemen ge raakt wegens vermeende beledi ging van het Amerikaanse staatshoofd. De sociaal-demo cratische staatssecretaris van defensie, Walter Kolbow, zou president Bush vorige week 'een dictator' hebben genoemd. Kol bow ontkent. Hij zou hebben gezegd dat in de internationale politiek sprake is van een 'dicta tuur van eenzijdige Amerikaan se besluiten'. Toen Kolbows uitspraken wer den opgepikt door de media, ontstond er een rel. De opposi tie eist het aftreden van de staatssecretaris. Critici maken vergelijkingen met de omstre den uitspraken van oud-minis ter van justitie Daubler-Gmelin. Die vergeleek Bush vorig jaar met Hitier. De minister ontken de eveneens, maar ruimde het veld nadat een storm van pro test was opgestoken. Die gewraakte Hitler-vergelij- king heeft in Washington veel kwaad bloed gezet. De betrek kingen tussen Bush en bonds kanselier Schroder, die wegens de Duitse anti-oorlogspolitiek inzake Irak al waren bekoeld, zijn er verder door verslechterd. Schroder sprak gisteren zijn af keuring uit over Kolbows verge lijking. Minister van defensie Struck (SPD) had al eerder laten weten de affaire hoogst ongelukkig te vinden. „Overtrokken en onge past", noemde Struck de uit spraken van zijn staatssecreta ris. Hij ziet echter geen aanlei ding om Kolbow voor te dragen voor ontslag. Schroder sloot zich hier bij aan. Kolbow had zelf een gesprek met de Amerikaanse ambassa deur Daniel Coats. Over de in houd en de sfeer werden geen mededelingen gedaan. Coats heeft de linkse Duitse regering de afgelopen maanden herhaal delijk gewaarschuwd Washing ton niet te zeer voor het hoofd te stoten. Het verzet tegen de Amerikaanse Irak-politiek is in Duitsland echter groot, ook on der vooraanstaande politici. Zo stelde Angelika Beer, voorzittèr van regeringspartij De Groenen, dit weekeinde voor om de Amé- rikanen overvliegrechten en hét gebruik van militaire bases te weigeren als Washington zondér VN-mandaat ten strijde trekj. Beer werd gisteren door de par tijraad haastig op de vingers gè- tikt. islamabad/ap-afp-dpa - Het net rond Osama bin Laden sluit zich. De Pakistaanse veiligheids dienst zit de leider van al-Qaeda op de hielen, zo meldde de dienst gisteren op de eerste persconferentie in zijn bestaan. De vooruitgang in de zoektocht naar de meest gezochte persoon ter wereld is vooral te danken aan informatie van de onlangs gepakte nummer drie van het terreurnetwerk, Khalid Sjeik Mohammed. Volgens de veiligheidsdienst had Mohammed in december een ontmoeting met Bin Laden. Een tweede al-Qaeda-verdachte die in een Pakistaanse cel zit, sprak de terroristenleider vorig jaar september. „We lagen eerst maanden achter, toen weken, en nu zijn we hem tot op enkele uren genaderd", zei de anonie me agent die de persconferentie gaf. De zoektocht spitst zich toe op de bergachtige grensregio van Afghanistan en Pakistan. Het afluisteren van telefoonge sprekken van al-Qaedaleden speelt een belangrijke rol in het onderzoek. Mohammed weigert te zeggen waar hij Bin Laden heeft gezien. Volgens het Afghaanse persbu reau AIP zoeken Amenkaanse soldaten hem bij het oost-Af- ghaanse Barikot. AIP meldde gisteren dat ongeveer honderd soldaten naar die stad zijn ge trokken. Boven het gebied, dat grenst aan het Pakistaanse dis trict Chitral, vliegen helikopters die soldaten en materiaal bren gen. In Pakistan speuren zo'n 70.000 Pakistaanse soldaten, met hulp van de CIA en de FBI, naar al-Qaedaleden.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7