ECONOMIE IlldcXCrCn pensioen OPEC worstelt met noodplan olieproduct een groot probleem Rabobank stapt af van 'onmogelijke eisen' Dure euro bedreigt economisch herstel Lakeman krijgt hulp uit Uruguay bij juridische strijd tegen Ahold Boekhoudschandaal farmacieconcern in y Financiële topman Philips naar Ahold Webaanbieders in de aanval op KPN Nog 75 banen weg bij Organon Oss Omzet ICT-sector daalde in 2002 Leaseleed sleept bank voor rechter VWA mag pillen uit handel nemen Daling werkloze allochtonen over Beursmalaise en vergrijzing hollen fondsen uit Hermans nieuwe voorzitter MKB m Europa vist in Afrik nog naar eigen belan Protest havenwerkers in Straatsburg amsterdam - De Brit Eustace, voormalig financieel topman van elektronicaconcern Philips is vandaag tijdelijk benoemd in de raad van bestuur van Ahold. Hij vervangt daar de financiële man Meurs die samen met top man Van der Hoeven opstapte na de bekendmaking van de problemen bij het supermarkt concern. Eustace was van 1992 tot 2000 vice-voorzitter in de raad van bestuur bij Philips. Hij sprong in 2001 tijdelijk in als puinruimer bij KPN. Bovendien is hij commissaris bij KLM, KPN, Hagemeyer en Aegon. den haag - Internetaanbieders Tiscali, Wanadoo en Zon heb ben de krachten gebundeld in een ultieme poging KPN te dwingen haar infrastructuur open te stellen voor concurre rende aanbieders van snelle in ternetdiensten (breedband, ad- sl). De drie bedrijven klagen al veel langer dat KPN toegang tot het eigen netwerk hindert en belachelijk hogere vergoedin gen vraagt. Volgens Europese richtlijnen moet dit netwerk de- 2e zomer vrij beschikbaar zijn voor alle providers. KPN rea geert vrij laconiek: „We kennen de bezwaren. Bij de Opta lopen daarover enkele beroepsproce dures. Die wachten we af." oss - Farmaceutisch bedrijf Or ganon schrapt nog eens 75 ba nen in zijn vestiging in Oss. Daardoor komt het totaal aan tal arbeidsplaatsen dat er moet verdwijnen op 150 van de 3300. De farmaciedochter van che mieconcern Akzo Nobel denkt dat gedwongen ontslagen niet nodig zijn. In de banenreductie worden tijdelijke contracten deels niet verlengd. Verder kun nen mensen twee jaar eerder met pré-pensioen. Wereldwijd wal Organon 500 arbeidsplek- ken schrappen om de kosten te drukken. woerden - De Nederlandse ICT-sector is vorig jaar in omzet gemeten met 1,5 procent ge krompen tot 27,2 miljard euro. Vooral de hardwareleveranciers (min 19 procent) en de IT- dienstverleners (min 14,5 pro cent) drukten de omzet. De markt voor computerprogram matuur (software) steeg daar entegen 25 procent. Dat blijkt uit onderzoek van bureau Heli view. De sector was in 2002 goed voor ruim 6 procent van het bruto binnenlands product. De Nederlandse technologie- lector groeit volgens de onder zoekers dit jaar met ongeveer 3 procent tot ruim 28 miljard eu- heerhugowaard - De stichting Leaseleed eist dat de banken de incasso's van de maandelijkse termijnen van de aandelenlea- secontracten en van de over waardehypotheken stopzetten. Voor eind van deze maand ligt bij de financiële instellingen als Dexiabank en mogelijk ook tus senpersoon Spaar Select een dagvaarding op de deurmat voor een rechtszaak. Leaseleed vertegenwoordigt inmiddels 192 gezinnen, die zwaar zijn ge dupeerd. den haag - De Voedsel en Wa- renautoriteit mag afslankpillen van fabrikant Biolina in beslag nemen. Dat heeft de rechter in Den Haag gisteren besloten in het kort geding dat de fabrikant had aangespannen. De VWA neemt de pillen uit de handel omdat ze een te hoog gehalte aan kankerverwekkende stoffen zouden bevatten. Uit onder zoek bleek eind december dat de series Fat Burn 1,2 en 3 mogelijk verontreinigd waren met zogeheten pak's (polycycli sche aromatische koolwater stoffen). Volgens de advocaat van de fabrikant zijn de pillen net zo gevaarlijk 'als een reep chocola'. voorburg - De werkloosheid onder niet-westerse allochto nen is vorig jaar met 1 procent toegenomen tot 10 procent, zo meldde het Centraal Bureau voor de Statistiek gisteren. Tot de tweede helft van 2001 daalde de werkloosheid onder hen ge staag, een trend die midden ja ren negentig was ingezet. Was in 1996 nog ruim 20 procent werkloos, in 2001 bedroeg het percentage 9. Ook onder de au tochtone Nederlanders was er vorig jaar sprake van werkloos- heidsgroei. De stijging bedroeg 0,5 procent tot ruim 3 procent. dinsdag 11 maart 2003 amsterdam/gpd - Het automa tisme waarmee de pensioenen de afgelopen decennia jaarlijks zijn verhoogd is vanaf volgend jaar passé. Het wordt te duur. Sommi ge pensioenfondsen hebben al dit jaar afgezien van een indexe ring. De vakbonden informeren binnenkort hun leden. De premieverhogingen van de pensioenfondsen bieden alleen soelaas voor de korte termijn. Op de langere termijn slaat de vergrijzing grote gaten in de 'dekking' van de fondsen, zegt Chris Driessen, namens de FNV in de Stichting van de Arbeid. De steeds hógere aanspraken in combinatie met de rampzalige aandelenrendementen nopen volgens Driessen tot 'structurele maatregelen'. Werkgevers en werknemers hebben daarom besloten de pensioenaanspra ken van de werknemers meer te 'clausuleren', dus minder zeker te maken. Volgens Driessen is dat de enige manier om het Nederlandse pensioensysteem met een aan het loon gekoppelde uitkering te behouden. „De pensioenen kunnen geen open-einderege lingen zijn, dat is voor de werk gevers absoluut onbetaalbaar. De clausulering heeft altijd al deel uitgemaakt van pensioen regelingen, maar wordt nu na drukkelijker." Volgende week woensdag valt daarover de beslissing. Pensi oengerechtigden zullen dat van af volgend jaar in hun porte monnee gaan voelen. Als de aandelenmarkten niet spectacu lair herstellen en de rendemen ten omhoog gaan, gaan de ge pensioneerden hun verhoging verliezen. Dertig jaar geleden kostte de pensioenverplichting bedrijven even veel geld als ze aan loon betaalden. In de jaren negentig stegen de pensioenkosten tot tweemaal de loonsom, nu is dat al gegroeid naar 2,7 keer en in 2030 zullen bedrijven 4,5 keer de loonsom kwijt zijn aan pensioe nen. Driessen: „Een tegenvaller van elke procent aan rendement verhoogt de pensioenkosten voor bedrijven dan met 4,5 pro cent. Dat is onbetaalbaar." Volgens nieuwe internationale boekhoudregels moeten grote bedrijven alle pensioenverplich tingen op hun balans boeken. In Nederland, waar pensioenaan spraken doorgaans 'welvaarts- vast' worden verhoogd, zouden toekomstige pensioenrechten bedrijven nu al in de verliezen storten. Maar in samenspraak met accountants van de Raad voor de Jaarverslaggeving, wordt nog gezocht naar een oplossing. amsterdam/anp - Pieter Lake man van de Stichting Onder zoek Bedrijfsinformatie (Sobi) krijgt hulp uit Uruguay in zijn strijd tegen Ahold. Hij gaat sa menwerken met de Uruguay- aanse accountant Julio Kneit, die ook aangifte heeft gedaan te gen het supermarktconcern. Kneit vertegenwoordigt ver scheidene cliënten die samen 27 miljoen dollar hebben verloren toen een aantal banken uit on der meer Uruguay over de kop ging. Deze banken waren on derdeel van de Argentijnse Velox Groep, een familiebedrijf van vader en vier zonen Peirano. Vijf jaar geleden ging Ahold voor 368 miljoen dollar een samen werkingsverband aan met Velox Retail Holding. Gesjoemel met cijfers bij de Argentijnse super marktketen Disco, eerst eigen dom van Velox en later van Ahold, is een van de redenen dat Ahold recent zwaar in de problemen is gekomen. In februari vorig jaar dwong de centrale bank van Uruguay de Velox Groep om meer geld in zijn bank in Montevideo te pompen. De Peirano's beloof den voor 83 miljoen dollar aan delen te verkopen. Twee maan den later kocht Ahold de aande len voor 'slechts' 25 miljoen dol lar, aldus Kneit. Hij wil van het supermarktconcern weten waar het verschil vandaan komt. In maart 2002 gebruikten de Peirano's hun aandeel in Disco bij de centrale bank van Uru guay als onderpand. Ahold nam op 17 juli voor 492 miljoen dol lar dit belang over, maar dit geld kwam volgens Kneit in de zak ken van de Peirano's terecht. Volgens de accountant hebben zijn cliënten recht op een deel van dit bedrag. De verkoop van Disco was frauduleus en ge beurde met medeweten van Ahold, stelt Kneit. Over dezelfde transactie heeft Lakeman een aanklacht tegen Ahold en de opgestapte topman Van der Hoeven ingediend. Vol gens Lakeman was al drie we ken voor 17 juli bekend dat het supermarktconcern het aandeel van de Peirano's overnam, maar Ahold hield dit volgens hem be wust onder de pet. Op 2 juli hebben personen die wel op de hoogte waren, met voorkennis in aandelen Ahold gehandeld, stelt Lakeman. Van der Hoeven is volgens hem schuldig aan ver duistering van (een deel van) van de 492 miljoen dollar. den haag/gpd-anp - Oud-minis- ter van onderwijs Loek Hermans (51) wordt de nieuwe voorzitter van MKB-Nederland. Hij volgt op 1 juli Hans de Boer op, die weer ondernemer wordt. Her mans was minister in het laatste kabinet-Kok (1998-2002) en stapte na 28 jaar uit de politiek. Daarvoor was hij commissaris van de Koningin in Friesland en burgemeester van Zwolle. Van 1977 tot 1990 was Hermans WD-Kamerlid. Zijn voornaam ste functie is nu het voorzitter schap van het Nederlands Uit gevers Verbond. Hermans zegt gekwalificeerd te zijn om voorman van de bran chevereniging voor het midden- en kleinbedrijf te worden. Hij heeft diverse commissariaten bij middelgrote bedrijven, pro mootte als burgemeester Zwolse bedrijven en voerde als minister CAO-onderhandelingen met de onderwijsbonden. Over zijn beleid wil Hermans zich nog niet uitlaten om de po pulaire De Boer niet voor de voeten lopen in zijn laatste maanden. Hermans zegt zich als minister erg betrokken te heb ben gevoeld bij het beroepson derwijs. En dat is ook een van de speerpunten van MKB-Neder land. Hermans is wat rustiger dan de goed gebekte De Boer. De selectiecommissie verwacht wel dat hij fel en scherp naar buiten treedt. Hermans verwacht dat hij een aantal bijbaantjes zal opzeggen De nieuwe voorzitter van MKB-Nederland, Loek Hermans, met op de achtergrond de huidige voorman van het midden- en kleinbedrijf Hans de Boer. Foto: GPD/Phil Nijhuis en andere aanvaarden. MKB- Nederland verwacht van haar voorzitter activiteiten in alle sec toren. In ieder geval neemt Her mans zitting in de Sociaal Eco nomische Raad en de Stichting van de Arbeid. FNV en CNV reageerden giste ren verheugd op de nieuwe MKB-voorzitter. FNV-voorzitter De Waal: „Het is een prettig per soon; iemand die zoekt naar op lossingen in plaats van naar conflicten." CNV-voorzitter Terpstra verwacht dat Hermans 'meer de nuance' zal zoeken dan De Boer. „De huidige voor zitter is een rasondememer. Hermans is meer een politiek dier. Ik ben dan ook beniewd hoe hij zijn rol verstaat in de overleg tussen werkgevers en werknemers." Werkgeverskoe pel VNO-NCW verwacht de goe de samenwerking met MKB te kunnen voortzetten. De Boer is met vroegere zaken partners bezig om een nieuw bedrijf op te zetten. Dat kan nog veranderen als het CDA-lid ge vraagd wordt als minister of wellicht staatssecretaris in een nieuw CDA-kabinet. De Boer heeft medio vorig jaar een mi nisterschap voor de LPF gewei- gerd. straatsburg - Een van de enkele duizenden havenwerkers die giste ren demonstreerden bij het Europees Parlement in Straatsburg. Zij verzetten zich tegen het liberaliseren van het havenwerk, zodat be manningen van schepen ingezet kunnen worden bij het laden en los sen van schepen. De actie mondde uit in een korte, heftige confronta tie met de Franse politie. De deelname uit Rotterdam bleef beperkt tot enkele tientallen. Een actievoerder vond het een schande dat er zo weinig collega's waren opgekomen: „We hebben het gewoon te den haag/gpd - De stijgende koers van de euro is niet goed voor de Nederlandse economie. De dure munt remt de groei. Daardoor staat het verwachte economisch herstel later dit jaar onder druk. Blijft de eurokoers de rest van het jaar sterk, dan groeit de economie in 2003 hooguit 1 procent. Dat schrijft de Rabobank in haar vandaag verschenen kwartaal bericht. De eurokoers piekte gis teren op 1,1068 dollar en is sinds december vorig jaar met meer dan tien procent gestegen. In vergelijking met mei 2002 is de Europese munt tegenover de dollar meer dan 20 procent ster ker geworden. Valuta-analisten verwachten dat de Amerikaanse munt weer wat herstel zat laten zien, als de verwachte oorlog in Irak kort is en succesvol ver loopt. Als de oorlog lang duurt verwacht het economisch bu reau van de Rabobank een ver dere daling van de dollar ten op zichte van de euro. De Neder landse economie, die door haar vrij open karakter sterk wordt beïnvloed door de beweging van de dollar, zou in dat sceifario nog meer averij oplopen. Het exporterende bedrijfsleven heeft nu al last heeft van de goedkope dollar. In totaal 4,5 procent van de Nederlandse ex port gaat naar de VS. Bedrijven kunnen ook minder afzetten in andere eurolanden, die sterke relaties hebben met de Ameri kaanse economie. Amerikaanse bedrijven op hun beurt exporte ren goedkoper naar de eurozo ne. Een voordeel van een krachtige euro is het positieve effect dat uitgaat op de inflatie. Import- producten worden goedkoper. Dat is gunstig voor consumen ten, maar ook bedrijven die veel grondstoffen en halffabrikaten importeren, zien hun kosten af nemen. Goedkopere import draagt bij tot een geldontwaar ding die dit jaar zou kunnen uit komen op 2 procent; duidelijk lager dan vorig jaar (3,5 procent) en het jaar ervoor (4,5 procent). goed." Toch zullen ook de werknemers in de grootste haven v wereld de Europese ingreep voelen, waarschuwde FNV-bestui Stam. Vandaag stemt het Europees parlement over de planned april hakken de Europese ministers van transport de knoop de J door. Volgens de bonden is dat een uitgelezen moment om w 1 actie te komen. Havenwerkers overwegen zaterdag de openin Westerscheldetunnel te verstoren. Foto: Reuters/Vincent Kessler door Ed Blaauw/ANP zeist/ijmuiden - Europese sche pen die in Afrikaanse wateren vis vangen, doen dat nauwelijks op een duurzame manier. De jongste visserij-overeenkomsten tussen de EU en Afrikaanse na ties zijn weliswaar beter dan voorgaande, maar de druk op de vispopulaties neemt niet af en de afspraken zijn te vrijblijvend, aldus e'en vandaag verschenen rapport van het Wereld Natuur Fonds (WNF). „Ik ken het rapport inhoudelijk nog niet. Ik zeg alleen dat wij ook over twintig jaar voor de kust van Afrika willen kunnen vissen", zegt woordvoerder De Graaf van Visserij Vrolijk uit IJmuiden. Dit bedrijf vist al jaren voor de kust van Mauretanië op onder meer makreel en sardine. „We vissen niet op vis die zich op de bodem bevindt, dat doen de Spanjaarden vooral, maar op scholen vis die zich halverwege in het water bevinden, derscheid is van groot Van de Europese schep Afrikaanse wateren vis» 85 procent uit Spanje. Het WNF pleit er vooii geen nieuwe overeen! gesloten worden zonde deling van de duuiz i van de visserij en van d pulaties. De Europese ministers vergaderen maand over een plan va ropese Commissie om akkoorden met landei Derde Wereld beter af men op de eisen voor di beheer van de visgrondf i Vïsserijbioloog en adviis het Wereld Natuur Foi I kester: „De plannen va i zijn nog te vrijblijvend, i voelt zich tot iets verplit ook de Europese Comm derkent het belang van wetgeving op het gebied b serij-overeenkomsten." utrecht/gpd-anp - De Rabobank gaat minder hoge eisen aan zichzelf stellen. De bank wil niet dat haar medewerkers moe ten streven naar een 'onhaalbaar doel'. De nieuwe topman Heemskerk zei dat giste ren bij de presentatie van de jaarcijfers. Heemskerk neemt voor de korte termijn genoegen met een nettowinstgroei van 8 procent en een rendement op het eigen vermogen (de opbrengst die het geïnves teerde eigen vermogen oplevert) van 8 procent. Op de lange termijn wil de Ra bobank een winstgroei van 12 procent en een rendement van 10 procent realise ren, maar volgens Heemskerk passen die getallen bij een tijd van hqogconjunc- tuur. Nu is er een tijd van laagconjunc tuur en lage rente, dus mogen die doel stellingen best worden bijgesteld. „Je moetje eigen mensen niet een irreële taak voorhouden, dan gaan ze gekke din gen doen. Dat zien we in de wereld om ons heen, maar wij moeten dat niet heb ben," sprak Heemskerk. De topman doelde daarbij op de crisis bij Ahold, ver moedelijk veroorzaakt door het oppom pen van omzet als gevolg van enorme groeidoelstellingen. Heemskerk blijft met de nieuwe eisen lie ver aan de 'voorzichtige kant' en hij wil zich niet laten opjagen in een tijd waarin het economisch slechter gaat. De nieuwe topman, die in oktober aantrad, vindt het belangrijk dat de Rabobank een conser vatief gefinancierde instelling met een laag risicoprofiel blijft. Hij wijst op de hoogste toekenning die de Rabobank als enige commerciële bank ter wereld krijgt van internationale kredietbeoordelaars en op de beperkte aandelenportefeuille die de bank heeft. Vorig jaar kwam de nettowinst van de Rabobank uit op 1,2 miljard euro, een groei van 4 procent ten opzichte van 2001. De kredietverlening is goed voor 63 procent van de inkomsten van de bank. Vooral door de toename van de woning hypotheken steeg de kredietverlening. Door het slechte beursklimaat bleven be leggers weg en daalde het aantal effec tenorders, en daarmee ook de provisies. De beleggingsportefeuille van de bank zelf nam 15 procent af tot 51 miljard eu ro. „We mogen ons spekkoper noemen met zo'n daling. We hebben gelukkig maar een klein deel in aandelen zitten", aldus dee Rabo-topman. Voor Heemskerk waren het de eerste jaarcijfers sinds hij op 1 december in functie kwam. Hij kwam gisteren niet met grote plannen voor de toekomst. Wel wist hij te vertellen wat er niet gaat ge beuren. Een beursgang is de komende ja ren niet aan de orde, net als een fusie met een Duitse of Franse coöperatieve bank. „Er zijn weinig voordelen in sa mengaan met andere Europese banken", stelde Heemskerk. Hij verwachtte de ko mende jaren sowieso geen 'fusiegeweld' in Europa. new york/anp - Het Ameri kaanse farmaciebedrijf Bristol- Myers Squibb heeft in de perio de 1999-2001 veel te veel omzet en winst geboekt. De inkomsten moeten met 2,5 miljard dollar omlaag. De winst is overgewaar deerd voor 900 miljoen dollar. Het bedrijf handhaaft wel zijn verwachtingen voor 2003. Bristol-Myers Squibb is de op drie na grootste farmaceut van de VS met een jaaromzet in 2002 van circa 18 miljard dollar. Het bedrijf heeft te kampen met zware concurrentie van onder nemingen die goedkopere gene rieke medicijnen aanbieden. Dat is waarschijnlijk de hoofdre den geweest om groothandela ren te lokken met forse kortin gen, die niet gelijk in de boek houding werden verwerkt. Daardoor viel uiteindel de omzet als de winst dan de resultatenrekeni de. Bristol-Myers Squil de kortingen vooral v het einde van het afslu de kwartaalrekening a rectie wilde zo voldoen eigen hoge omzet- ei doelstellingen om zo I tevreden te stellen. Eerder meldde The W Journal al dat het con( de cijfers had geknoeid Myers Squibb ontken nog dat er onregelma in zijn boekhouding oktober gaf het conce miljard dollar te veel komsten te hebben gei De autoriteiten in de toen met een onderzoe den haag/gpd-afp - De prijs van een vat ru we olie is gisteren, aan de vooravond van een belangrijke vergadering van het oliekar tel OPEC, verder gestegen. Een vat Noord- zee-brent piekte op 34,37 dollar. De olieministers van de OPEC buigen zich vandaag over de vraag wat het kartel kan doen om verdere prijsstijgingen tegen te gaan. Daarbij wordt de groep oliestaten ge hinderd door uiteenlopende visies. Enkele landen onder aanvoering van Saoedi-Arabië willen meer produceren als oorlog leidt tot onderbrekingen in de stroom olie naar im porterende landen. De Saoedi's vrezen dat nog hogere olieprijzen de wereldeconomie schaden. Andere staten zien extra productie als steun aan de Verenigde Staten die de strijd aan binden met een islamitische natie. De Iraanse minister van oliezaken gaf aan dat hij noodplannen voor een hogere productie zou tegenhouden. Libië zou zich hierbij aansluiten. De verwachting is dat enkele OPEC-staten die nog reserve-capaciteit hebben, wel de vrijheid zullen krijgen extra olie op de markt te brengen. Vooral Saoedi-Arabië heeft nog capaciteit over, maar dit land heeft de pro ductie al opgevoerd. Ook andere lidstaten zijn meer gaan oppompen. Het kartel pro duceert sinds februari dagelijks 1,32 miljoen vaten meer dan de maand daarvoor. De sterke stijging van de olieprijzen is vooral het gevolg van de angst voor een oorlog in Irak. Maar ook de verminderde produktie door Venezuela, waar een nationale staking de olie-export heeft aangetast, zorgde voor prijsstijgingen. Volgens de Saudische econoom Ihs; Hulaiya lijden door een oorlog in Arabische economieën alleen al verlies van van 110 miljard dollar miljard euro). Iran zou met 20 de grootste schade lijden. Voor i staten samen zou "het verlies 68 lar bedragen. Abu Hulaiya is lid van viesraad van Saudi-Arabië. Het lies zou worden geleden door van Irak, zoals Jordanië en Syrië. De Arabische landen zouden als de uitbreekt hun uitgaven voor defensie moeten verhogen, meer uitgeven aan de opvang van een vluchtelingen, herstel van schade infrastructuur of om gebrek aan uit toerisme goed te maken.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 6