Zeeuws bedrijf mogelijk besmet BINNENLAND 2 VS grote afwezige bij opening Strafhof Hoger beroep Fireworks: 25 getuigen in acht dagen tijd 'Ongeval oorzaak ramp' Miljoen kippen gedood sinds uitbraak vogelpest Uitkering bajesklanten moet terug - «es Van der C. nels op televisie tiDAM Het strafproces i de 33-jarige Volkert van verdacht van de moord S m Fortuyn, zal niet in zijn p1 op televisie worden uit- iden. De rechtbank in Am- am heeft bepaald dat is delen van het proces en worden uitgezonden, ler G. mag niet in beeld c en gebracht. In de rittings- irorden op geen enkel mo- fotografen toegelaten. prkelijker is dat ook teke- niet welkom zijn. Zij ma- - oorgaans tekeningen van chten in de zittingszaal. L npagne gordel de achterbank iaac - Verkeer en Water- begint morgen een lande- ampagne om het gordel- uk op de achterbank van Hto te stimuleren. Behalve lotjes komen er borden !jde weg met een opvolger etekst 'Daarom, gordel toor de politie is controle rdelgebruik al lang een Ipunt. Een woordvoerder |e Raad van Hoofdcom- rissen benadrukt dat er, i,„ enstelling tot geruchten, ilb )lannen zijn om tijdens ril npagne extra te controle- inds 1992 is de autogordel p de achterbank verplicht «kost 40 euro), maar met gel wordt nog veel de ld! geücht. iirloterij wapen ickendam - Het nieuwste 2o iin de strijd tegen slecht nde huurders is de huur- Door vier keer per jaar D aand huur te verloten en van de tijdig betalende o: ets verwacht de Algeme- ■mingbouwvereniging ickendam (AWM) op een B« ïe manier dat probleem pakken. Donderdag de eerste winnaar van de iterij bekend gemaakt, middelde huurbedrag is volgonderzoek ■fraude *ag - Staatssecretaris Nijs rwijs) wil een onafhanke- 4 )mmissie een vervolgon- ek laten doen naar onei- |k gebruik of misbruik van ^idsgelden door universi- hogescholen en he rleidingen. Dat heeft zij in bekendgemaakt. De secretaris wil minimaal Ijoen euro uittrekken en onderzoek dat wel de ste steen boven krijgt. b commissie er uit gaat on Nijs nog niet zeggen, dat laten afhangen van rdeel van de Kamer. yscanner acao veilig utad - De rechtbank in Dstad heeft gisteren ge- dat de bodyscanner ra^aose luchthaven :n gevaar oplevert voor gezondheid. De recht- 5 verder van oordeel dat )ruik van het röntgenap- op Hato 'absoluut nood- k' is. Dat staat in het tus- mis in de rechtszaak die jmeegse Antilliaan heeft spannen. Hij kreeg vorige een negatief reisadvies lo op verdenking van het i van cocaïneboüetjes. »cht niet mee op de naar Amsterdam. i's hoeven niet naar campus De alleens'taande min- ;e asielzoekers die op de le campus in Vught heb- :ten of nog zitten, mo- ïn naar welke opvang in. Zij kunnen in Vught of terugkeren, naar de campus in Deelen of en van de acht andere lo- voor ama's. Het gaat om nmalige maatregel. Vol et Centraal Orgaan op- sielzoekers (COA) zijn er 5 twintig ama's in Vught i er ongeveer dertig weg- m. Onder de jongeren en enkel vertrouwen ijn in de leiding in Vught. isonderwijs religie mag De rechtbank in Zwol- t gisteren een 44-jarige uit Lelystad ontslagen :htsvervolging. De man ijn zoontje uit strenge •overtuiging al jaren van Hij is aanhanger van Midente meditatie. Vol- e rechter heeft de princi- ader voldoende aanne- gemaakt, dat zijn religi- pvattingen zwaarwegend zijn om zijn zoon (nu 7 et naar school te laten ^e jongen wordt sinds iber 1999 door zijn ou- 'uis onderwezen. De va ult dat het normale basis- vijs niet aansluit bij de gelovige levenswijze van ttUie. dinsdag 11 maart 2003 Tweehonderd dossiers liggen klaar voor behandeling den haag/gpd - De vogelpest breidt zich uit naar het zuiden. Het virus dreigt over te slaan naar pluimveebedrijven in de Be tuwe. Ook in Zeeland lijkt de vo gelpest de kop te hebben opge stoken. Gisteravond is in Bres- kens een verdacht pluimveebe- drijf ontdekt. De Rijksdienst voor de Keuring van Vee en Vlees is vannacht onmiddellijk begonnen met ruimen. In een straal van io kilometer rond Breskens is een vervoersverbod ingesteld. Minister Veerman van land bouw heeft geen idee hoe het Zeeuwse bedrijf besmet is ge raakt. „We weten niet waar het vandaan komt." Voorzitter Wol- leswinkel van de Nederlandse Organisatie van Pluimveehou ders reageerde geschokt op de mogelijke besmetting: „Een zwart scenario doemt nu op. Onmiddellijk handelen in een brede zone is vereist. Misschien is er contact geweest met een bedrijf in de Gelderse Vallei." Het ministerie van landbouw rapporteerde gisteren nieuwe verdenkingen in het zuiden van de Gelderse Vallei, waardoor het toezichtgebied opnieuw is uit gebreid en inmiddels de Rijn is overgestoken naar het westelijke deel van de Betuwe. Het ver voersverbod voor levende kip pen en broedeieren is gisteren met 36 uur verlengd. Dat betekent dat het bestaande verbod voorlopig tot en met vrij dag middernacht blijft gehand haafd, zo heeft het Permanent Veterinair Comité in Brussel gis teren besloten. Er is meer tijd nodig om de testresultaten in Nederland te beoordelen. Mo menteel worden op circa 1300 pluimveebedrijven bloedproe ven afgenomen, om te bekijken of er een tweede, minder ernsti ge vorm van vogelpest in de Ne derlandse pluimveehokken huist. Het is pluimveehouders sinds gisteravond verplicht om aan dit onderzoek mee te wer ken. Als de resultaten van het onder zoek meevallen, is een gedeelte lijke opheffing van het Europese import- en vervoerverbod voor niet getroffen regio's mogelijk, aldus een woordvoerder van de Europese Commissie. Volgens een laatste telling van het ministerie rust op 22 bedrij ven een ernstige verdenking en zijn 28 bedrijven zeker besmet. Inmiddels is het aantal bedrij ven dat is geruimd of daarvoor op de lijst staat, gestegen tot ruim boven de honderd. Het aantal geruimde kippen is geste gen tot circa één miljoen. In de toezichtgebieden stapelen de voorraden eieren zich op. „Het begint zeer nijpend te wor den", zegt voorzitter Ton van Dijk van de Algemene Neder landse Vereniging van Eierhan- delaren (Anevei). Aan het einde van de week staan er minstens 80 miljoen eieren klaar bij ge zonde bedrijven in de toezicht gebieden, die niet vervoerd mo gen worden. Anevei pleit voor een opkoopregeling of een ver antwoorde manier om de eieren af te voeren, maar daar wil het ministerie niet aan. Algemene Inspectiedienst (AID) concludeert dat pluimveehou ders en boeren met een ge mengd bedrijf zich vooralsnog 'goed houden' aan het verbod op het verplaatsen van mest. Dat verbod geldt sinds afgelo pen zaterdag. „En dat is maar goed ook, want mest is één van de belangrijkste overdragers van de vogelpest." den haag/anp - De Amerikaan se regering was vanmiddag niet vertegenwoordigd bij de inau gurele zitting van het Internatio naal Strafhof (ICC) in de Ridder zaal in Den Haag. Wel aanwezig waren koningin Beatrix en VN- secretaris-generaal Kofi Annan. Nederland had als gastland voor het Strafhof alle VN-landen uit genodigd voor de plechtige ce remonie. Maar de Amerikanen, felle tegenstanders van het hof, hadden laten weten niet te zul len komen. De VS willen voorkomen dat een van hun onderdanen ooit voor het Strafhof wordt gebracht en werken het hof daarom actief tegen. Zo is er een 'Den-Haag-invasie- wet' die president Bush de macht geeft Amerikanen uit de greep van het Strafhof te bevrij den. Ook heeft Washington ver dragen gesloten met meer dan twintig landen om uitlevering van Amerikanen aan het Straf hof te voorkomen. De voorzitter van de landen die meedoen met het Strafhof, de Jordaanse prins Zeid Ra'ad Zeid Al-Hussein, heeft vanmiddag de eerste lichting van achttien rechters een plechtige belofte la ten afleggen over hun plichtsbe trachting. rechters zouden ver volgens uit hun midden een president aanwijzen. De Cana dese rechter P. Kirsch lijkt de meeste kans te maken. Het is verder de bedoeling dat de hoofdaanklager in april door de lidstaten van het Strafhof be noemd wordt De hoofdaankla VN-secretaris-generaal Kofi Annan (links) verlaat met een medewerker paleis Huis ten Bosch in Den Haag. Annan is in Nederland voor de openingszitting van het Internationaal Strafhof. Ook voerde hij gis teren gesprekken over de toekomst van Cyprus. Annan logeert in Huis ten Bosch, het woonpaleis van de koningin. Foto: ANP/Robin Utrecht ger moet het Strafhof 'een ge zicht' geven. Volgens Pace is het niet makkelijk om iemand voor die functie te vinden. „Deze per soon moet meerdere talen spre ken, een bureau van 400 men sen kunnen leiden en een expert zijn op het gebied van interna tionaal recht, mensenrechten en het statuut van het Strafhof." Het ICC is het eerste permanen te internationale hof voor de be rechting van verdachten van oorlogsmisdaden en moet uit eindelijk wereldwijde bevoegd heid krijgen. Het Strafhof is als van de VN losstaande interna tionale verdragsorganisatie op gericht door het Volgens S. Mul ler van de tijdelijke griffie van het Strafhof zijn er sinds vorig jaar juli meer dan tweehonderd dossiers binnengekomen met potentiële aanklachten. In af wachting van beoordeling door een hoofdaanklager worden al deze dossiers opgeslagen. arnhem/gpd - Voor het gerechtshof in Arnhem zijn vandaag de strafzaken in hoger beroep begonnen tegen de directeuren RJ. Bakker en W. Pater van SE Fireworks en rampbrandstichter De V. In acht dagen worden 25 getuigen gehoord. Het persbericht dat het openbaar ministerie Almelo op 5 april verstuurt, is kort en bondig. Eén dag nadat Bakker en Pater door de rechtbank zijn vrijgesproken van (mede)schuld aan de vuurwerkramp, tekent justi tie hoger beroep aan tegen hun vonnissen bij het ge rechtshof in Arnhem. In de zaak tegen De V. gaat zijn advocaat A. Moszko- wicz in beroep, op 22 augustus, de dag dat zijn cliënt wordt veroordeeld. In dit proces krijgt het OM wat 't vroeg: 15 jaar cel. Moszkowicz noemt het vonnis 'schaamteloos, verrassend en onterecht'. Tegen Bakker is in Almelo 30 maanden (tien voor waardelijk) geëist. Ook zou hij 61.398 boete moeten betalen. Het OM dicht Pater een kleinere rol in de be drijfsvoering toe. Tegen hem vordert justitie vijftien maanden cel (vijf voorwaardelijk). Maar van de Almelose rechters hoeven de twee niet terug achter de tralies. De directeuren krijgen zes maanden cel, waarvan drie voorwaardelijk en 2250 euro boete. De celstraf is gelijk aan hun voorarrest. Hoewel 'Almelo' Bakker en Pater veroordeelt voor het overtreden van vergunningen en illegale vuurwerk- handel, is het OM ontevreden. Zo heeft justitie be zwaar tegen het oordeel dat er geen oorzakelijk ver band is tussen de bedrijfsvoering, de uitbreiding van de brand en het ontstaan van de explosies. Hoezo niet?, vraagt het OM rich nog altijd af. Er lag toch vuurwerk in de werkbunker, tegen de regels in; er was toch zwaarder vuurwerk dan mocht; deuren van op slagplaatsen waren niet zelfsluitend en opslagplaatsen toch onvoldoende brandwerend? De rechtbank spreekt weliswaar uit dat in sommige ruimten te veel en te zwaar vuurwerk ligt; dat gebeur de niet opzettelijk. Niemand in ons land had immers volgens de rechtbank enig benul van de gevarenklas- se. Advocaat-generaal A.C.M. Welschen zal de komende weken alles uit de kast halen om het hof er van te overtuigen dat Bakker en Pater wel (mede)schuld heb ben aan de ramp. Ongetwijfeld zal Welschen betogen dat de directeuren een eigen verantwoordelijkheid hebben waar het gaat om de naleving van vergunnin gen. Dat de overheid die voorschriften niet of amper handhaafde, doet daar niets aan af. De directeuren erkenden al dat ze in 1998 onvoorbe reid het bedrijf overnamen. Bakker zal aanvoeren dat hij en Pater de zaak net zo runden als hun voorgan ger. Hij zal ook stellen dat de ramp niet louter door vuurwerk kan rijn veroorzaakt. De theorie van brand- expert F. Vos, dat de fatale explosies ontstonden door een gaslek gecombineerd met vuurwerk, komt hem goed van pas. Vos is vandaag de eerste getuige. Voor De V. is de kritiek van twee rechercheurs op het onderzoek een geschenk uit de hemel: „Door het ver haal van die rechercheurs komt de realiteit keihard in beeld. Van mezelf weet ik dat ik onschuldig ben. Ik ben dus niet de enige die dat zegt." Onder de getuigen rijn ook klusjesman K. van Fire works en rijn vrouw. K. is voorzover bekend de laatste medewerker die op 13 mei 2000 bij Fireworks was. Hij is veroordeeld voor meineed waartegen hij beroep heeft aangetekend. Het hoger beroep dient later dan rijn verhoor, zodat K. zich kan beroepen op rijn ver schoningsrecht en niet hoeft te antwoorden op vra gen. Het verhoor van rijn vrouw kan interessant wor den. Zij suggereert in maart 2002 in een tv-documen- taire dat rij en haar man meer weten: „Wie zegt dat wij er niet mee naar buiten komen? Als alles achter de rug is, moet je horen waarmee wij komen." Na de ver horen beslist het hof of nog meer getuigen gehoord moeten worden. Naar verwachting maakt de advocaat-generaal 10 april de eisen bekend. enschede/gpd - Het 'lijkt zeer aannemelijk' dat de ramp in Enschede is ontstaan door een 'bedrijfsongeval' bij het ont plofte vuurwerkbedrijf SE Fire works. Dat stellen de recher cheurs J. Paalman en C. de Roy van Zuydewijn van het Tolteam van de politie dat het drama van 13 mei 2000 onderzocht. De rechercheurs melden hun theorie in een interne notitie van mei 2002 aan korpschef P. Deelman. Paalman en De Roy van Zuydewijn uiten ook kritiek op het onderzoek van hun col lega's naar de vuurwerkramp met 22 doden, 1000 gewonden en een verwoeste woonwijk. Ze denken bovendien dat de tot 15 jaar cel veroordeelde brand stichter De V. onschuldig is en dat klusjesman K. van Fire works meer over de ramp weet. Volgens de twee is de politie onzorgvuldig omgegaan met het rode sportbroekje van De V. waarop vuurwerksporen ritten die heel sterk lijken op sporen op kleding van rampslachtof fers. Dat broekje zat in een plastic tas van een supermarkt en is volgens het tweetal aange trokken door een agent. Vervol gens zou het broekje van 'hand tot hand' rijn gegaan. Beide rechercheurs laten zich niet uit over de aard van het 'bedrijfsongeval'. Ze wijzen er op grond van foto's, genomen vóór de ramp, op dat er bij Fi reworks een brandblusser ont brak, op een plek waar die had moeten hangen. Volgens de twee is nader onderzoek tegen gehouden. De theorie van de 'dissidente' rechercheurs houdt in dat op 13 mei 2000 op het Fireworks- terrein moet rijn gewerkt. Tot dusverre is uit onderzoek ge bleken dat alleen K. voor de ramp - rond 13.30 uur - bij het bedrijf is geweest. De recher cheurs worden donderdag ge hoord. den haag/anp - Bajesklanten die een uitkering genieten, moeten die zo snel mogelijk te rugbetalen. Ook krijgen ze een boete. Dat heeft demissionair staatssecretaris Rutte (sociale zaken) aangekondigd. „Er gaat geen euro uitkering meer naar iemand die er geen recht op heeft." Uit een gisteren gepresenteerd onderzoek onder 16.097 gevan genen blijkt dat 239 van hen ten onrechte een ziektewet-, WAO, bijstands- of nabestaan- denuitkering krijgt. Aanleiding voor het onderzoek was de WAO-uitkering van enkele ton nen die Ferdi E., de moorde naar van Gerrit-Jan Heijn, in de gevangenis opstreek. Dat zorg de in 2001 voor grote politieke commotie. Pas sinds 1 mei 2000 is wettelijk geregeld dat gevangenen geen enkele uitke ring mogen ontvangen. Inmiddels rijn de procedures voor terugvordering van de 'il legale' uitkeringen in gang ge zet. Van de 239 ging het in 134 gevallen om door gemeenten verstrekte bijstandsuitkeringen. Rutte gaat er vanuit dat die er ook snel werk van maken. De gemeenten krijgen snel aan sluiting op het landelijke net werk van uitwisseling van ge gevens tussen justitie en uitke ringsinstanties, zodat de bij standfraude in de bajes zal stoppen. Vorige maand kondigde Rutte al aan dat hij gemeenten gaat oproepen gedetineerden geen bijzondere bijstand meer te ge ven. Uit onderzoek was geble ken dat veel gemeenten dat wel doen. Net als bijstand is het verstrekken van bijzondere bij stand aan gevangenen ook ver boden. Rutte vindt dat veel te weinig onderzoek wordt ge daan naar die extra ondersteu ning. Verrassend. ..C&A Verrassend...Z&k

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5