BINNENLAND 1 Brief van Balkenende weinig overtuigend Strafklacht tegen ex-bewindslieden is lastig 'Een beetje inlichtingendienst werkt niet met spul van de Spy Shop' Bos: 'Afrekenpunten' voorop regeerakkoord RVZ: Patiënten moeten meer zelf gaan betalen Eis tegen verpleegkundige opnieuw levenslang der Knaap Ir Turkije I lichaam andweg Twijfel aan rechtmatigheid onderzoek BVD These boots are made for walkin' Overvallen bank ontruimd na bommelding Dure moeite statencampagne onbeloond Winst CDA en PvdA in peiling tig tips over seonroof Ulc - De politie heeft gis- ind na een uitzending van programma Opsporing iht dertig tips binnenge- over de diamantroof in aagse Museon in decem- nkele van die tips hebben hng op de diamanten, diefstal verdween voor eer 6 miljoen euro aan ju- uit een tentoonstelling jamanten. telenburg er in ziekenhuis bc - Burgemeester Steke- rgvan Tilburg is gisteren uw in het ziekenhuis op pen. Dat heeft een woord ervan de gemeente be- emaakt. Stekelenburg ;ind januari aan slok- anker geopereerd. Hij imende maandag weer et werk gaan. De gemeen- geen verdere mededelin gen. derbrief ssent 10 - Bij het energiebedrijf 1 in Hengelo is gisteroch- en poederbrief bij de post poffen. Uit onderzoek in dat het niet gaat om an- at de ziekte miltvuur kan rzaken. De negen perso den die met de brief in dng zijn geweest, zijn de ag in een aparte ruimte iden. De overige werkne- tnochten het gebouw niet luchtverversers van het w werden uitgezet om iding van het poeder te n. sactivisten ehouden icH - De politie heeft gis- [bij het Paleis van Justitie p Bosch vijf vredesactivis- igehouden, die zich had- igeketend aan een hek- Het vijftal protesteerde [het lange voorarrest van 1-jarige medestandster. s op 9 februari aange- n op de vliegbasis Volkel e drie communicatie- s had vernield. De Izit nog steeds vast. op strand (t gasfles iinoen - Ben aange- e gasfles heeft gistermid- ir opschudding gezorgd Scheveningse strand, iter had het voorwerp ge- i en waarschuwde de die dacht dat het een De Explosieven Op- gsdienst moest er aan te oen om het voorwerp te ceren als een gasfles. Hutc - Staatssecretaris Van Haap van defensie brengt lag een werkbezoek aan e Patriot-eenheden van ïinklijke Luchtmacht in en t. De Patriots moeten )rT e bescherming bieden te il eventuele aanval vanuit ia an de missie nemen in j 360 Nederlandse militai- el. Ze zijn gestationeerd Ij vliegbases Diyarbakir en 1 e n in het zuidoosten van - ai bod op nieuwe «Ie van rechts - Extreemrechts ver twee weken niet de reren in Apeldoorn. Lo- gemeester-Van der Tas ö'e[ at na de ernstige rellen en terdag in de binnenstad pportuun'. Linkse de- (jOI ranten voorkwamen za- hardhandig een beto- ,ni( 'an der Tas verbood daar- ïog de demonstratie van ,'mrechtse groepering, opnieuw een demon- houden in Apeldoorn. h - Op een doodlopen- Jin Millheeze is gister- fld het lichaam gevonden fen nog onbekende vrouw, pitie vermoedt dat zij door pdrijf om het leven is ge- P, aldus een woordvoer- |et slachtoffer werd ge- pn op een doodlopende jpg. Vlakbij haar lichaam leen personenauto. '•raadslid actie gezet I - De WD-gemeente- :den in Breda hebben houder J. de Werd, die n werd veroordeeld we- ng en bedreiging, uit tie gezet. Zij gaan ervan- phij zijn raadszetel op- De Werd, die twee ex- inen lastig viel, vindt de 'ing voorbarig en niet 'geldig omdat de fractie y tiet heeft gehoord. De overweegt tegen zijn ver- lóig in beroep te gaan. dinsdag 11 maart 2003 e). ■lei [,eerri „ilopi door Rudi Buis den haag/gpd - Hoe groot is de kans dat ex- premier Kok en de voormalige ministers De Vries {binnenlandse zaken) en Zalm (finan ciën) binnenkort strafrechtelijk worden ver volgd? Erg klein, zeggen strafrechtgeleerden. De advocaten van prinses Margarita en haar man Edwin de Roy van Zuydewijn willen de voormalige bewindslieden vervolgen voor onder meer valsheid in geschrifte, oplich ting en schending van het ambtsgeheim. Maar zo simpel ligt dat niet. Natuurlijk is een (ex-)minister altijd straf rechtelijk te vervolgen. Mocht een bewinds man of -vrouw te veel hebben gedronken en een ongeluk veroorzaken, of geld hebben verduisterd, dan is een strafproces zeer wel mogelijk. Maar een bestuurder of ambte naar vanwege daden in het kader van diens functie aan te pakken, is veel moeilijker. „Je moet je eerst afvragen of er überhaupt strafbare feiten zijn gepleegd", zegt hoogle raar strafrecht S. Stolwijk, die is verbonden aan de Universiteit van Amsterdam. Zo heeft de aanklacht van valsheid in geschrifte te maken met de brief die ex-minister De Vries in mei vorig jaar naar het echtpaar stuurde. Daarin werd ontkend dat de veilig heidsdienst een onderzoek had ingesteld naar De Roy van Zuydewijn, terwijl premier Balkenende vorige week moest toegegeven dat er wel degelijk een onderzoek is geweest naar de man van prinses Margarita. Stolwijk; „Dat wil echter niet zeggen dat er sprake is geweest van valsheid in geschrifte. Dan heb je het over vervalsen van handte keningen en opzettelijk liegen. Er zijn nu ex cuses aangeboden, ambtenaren krijgen van de minister op hun lazer en daarmee is de kous waarschijnlijk af. Mocht er valsheid in geschrifte zijn gepleegd, dan is dat amper te bewijzen." Of zoals docent strafrecht van dezelfde universiteit P. Wiewei zegt: „Ik kan u een brief schrijven waarin ik zeg dat mijn gras paars is. Dat is dan een foute medede ling, maar nog geen valsheid in geschrifte." Andere aanklachten van het echtpaar zijn de onderschepte en geopende belastingaan giften van De Roy van Zuydewijn en de lich ting van zijn dossier bij de sociale dienst in Amsterdam. Dat zou volgens de advocaten van het paar 'oplichting' betekenen. Een (ex bewindsman kan alleen strafrechtelijk worden vervolgd als hij iets opzettelijk of welbewust heeft gedaan of juist nagelaten. En ook nu komt de bewijslast weer om de hoek kijken. „Je kunt ze voor deze kwestie politiek ver antwoordelijk stellen wanneer ambtenaren onder hun bewind zaken hebben gedaan die niet mogen. En waarvan de ambtenaren hun minister op de hoogte hadden moeten stellen. Maar om er een strafrechtelijke zaak van te maken, dat gaat denk ik een paar bruggen te ver", zegt Wiewei. Bovendien speelt er nog een andere lastige kwestie. Het openbaar ministerie (OM) zal de ex-bewindslieden moeten vervolgen, maar het OM valt onder het ministerie van justitie, dat opdracht voor vervolging moet geven. Ofwel; de ene minister gaat de ande re minister vanwege zijn beleid vervolgen. „En dat is bij mij weten nog nooit gebeurd", aldus Stolwijk. den haag/gpd De brief van pre mier Balkenende over het onder zoek naar Edwin de Roy van Zuy dewijn heeft bij sommige partij en in de Tweede Kamer meer vra gen opgeroepen dan beant woord. SP en D66 vermoeden dat het onderzoek naar de man van prinses Margarita nooit had mo gen worden gehouden. Balkenende benadrukt in zijn brief dat er niets onrechtmatigs is gebeurd. Maar volgens hem is het 'wenselijk' als de politiek verantwoordelijken in de toe komst wel op de hoogte zijn van de onderzoeken. Het onderzoek naar De Roy van Zuydewijn is volgens de regels verlopen, van afluisteren is volgens Balkenen de geen sprake geweest. D66-Kamerlid De Graaf; „De toenmalige BVD mocht alleen onderzoek doen als de veilig heid van het land in gevaar was of bij gewichtige belangen voor de Staat. In de brief van Balke nende wordt nog geen begin van bewijs gegeven dat dit ook gold voor een onderzoek naar de aanstaande man van de prin ses." Ook SP-Kamerlid Van Bommel vindt de brief op dit punt onhel der. „Balkenende schrijft dat het onderzoek is ingesteld omdat er aanwijzingen waren dat de inte griteit van het koninklijk huis in geding was. Maar wat die aan wijzingen waren, blijft volstrekt duister. Blijkbaar heeft het on derzoek ook niets opgeleverd, dus was het een inschattings fout van de toenmalige BVD." D66-woordvoerder De Graaf is niet overtuigd dat er niet is afge luisterd. „In de brief van Balke nende staat dat er geen gesprek ken zijn afgeluisterd in een wo ning. Wel via de telefoon dan? En daarna staat er dat mocht er wel zijn afgeluisterd, er een diepgaand onderzoek komt Blijkbaar is de premier er dus zelf ook niet zo van overtuigd dat er niets is gebeurd." Volgens de D66'er blijkt uit de brief dat in het onderzoek naar De Roy van Zuydewijn 'alles is fout gegaan wat er fout kon gaan'. „Bewust of onbewust zijn alle verantwoordelijke ministers buitenspel gelaten. Dat is on aanvaardbaar. Ook is het onbe grijpelijk dat de BVD op eigen houtje heeft beslist het onder zoek aan onbevoegde derden ter beschikking te stellen. In dit ge val de vader van de prinses." Overigens schrijft Balkenende in de brief iets anders: volgens hem heeft de BVD de gegevens aan het Kabinet der Koningin gegeven, die om het onderzoek had gevraagd. Daarna is beslo ten de vader van prinses Marga rita (prins Carlos Hugo van Bourbon Parma) van de inhoud op de hoogte te stellen met de bedoeling dat die een gesprek zou hebben met De Roy van Zuydewijn. Amsterdam - Niet zo massaal, maar wel een ludiek protest tegen de dreigende oorlog met Irak op de Dam in Amsterdam. De Amerikaanse kun stenaar Eric Staller liet daar gisteren zijn op afstand bestuurbare creatie van legerlaarzen marcheren om te protesteren tegen de oorlogspolitiek van zijn land. Foto: ANP/Evert Elzinga door Ferdi Schroot en den haag - Beveiligingsexpert Barry Wels zou maar wat graag de afluisterapparatuur in han den krijgen die zou zijn ontdekt in de woning van prinses Mar garita. Wels doet geregeld 'sweeps', waarbij met speciale detectie-apparatuur microfoon tjes en zendertjes worden opge spoord. „Ik zie vrij snel of het gaat om een zendertje dat ge woon in de handel te koop is, of specialistisch materiaal van een bijvoorbeeld de AIVD." Een beetje inlichtingendienst werkt volgens Wels bij gevoelige zaken niet met spul dat te koop is bij de Spy Shop in Amsterdam of op internet. Dat moet dan ap paratuur zijn die zichzelf niet door de eigen frequentie ver raadt. Hoogwaardige 'bugs' bij voorbeeld die eerst zes uur in stilte opnemen en 's nachts in een paar seconden alles versleu teld verzenden. Of afluisterap paratuur die zelf detectieappa ratuur waarneemt en in zo'n ge val automatisch stilvalt. De AIVD heeft die apparatuur en mag die ook gebruiken. Alles wijst er nog op dat dat niet is ge beurd. De dienst ontkent prin ses Margarita en haar man te hebben afgeluisterd. Voor zover bekend is nooit (ver plichte) toestemming gevraagd voor een dergelijke afluisterope ratie. Ex-minister De Vries heeft in een brief aan het paar ge schreven dat er door (toen nog) de BVD geen 'bijzondere mid delen' zijn ingezet, zoals afluis teren. Dat mag ook niet voor een antecedentenonderzoek. Volgens deskundigen mag ook de Dienst Koninklijke en Diplo matieke Beveiliging (DKDB) af luisteren voor 'inlichtingendoel einden'. „Maar dan is een hand tekening van de verantwoorde lijk minister vereist", zegt juri disch adviseur Roger Vleugels. De DKDB valt onder het Korps Landelijke Politie Diensten (KLPD). Daar is ook de zogehe ten 'sectie-stiekem' onderge bracht, de facilitaire dienst van de politie voor allerlei spionage- snufjes. Bob de Graaff, expert op het gebied van inlichtingendien sten: „Het KLPD is vaker in op spraak geraakt door inkijkopera ties. Het speelgoed is er. De vraag is of je de verleiding kunt weerstaan om het te gebrui ken." De ministeries van justitie en binnenlandse zaken zwijgen over de veronderstelde afluister- mogelijkheden van de DKDB. Blijft over de mogelijkheid dat de vermeende afluisterappara tuur is geplaatst door een parti culier of een beveiligingsbureau. In dit geval is altijd sprake van een misdrijf: het afluisteren en opnemen van gesprekken waar aan je niet deelneemt, is zonder meer strafbaar. groningen-den haag/anp - PvdA-leider Bos wil dat op de voorpagina van het regeerak koord vijf punten komen te staan waarop het nieuwe kabi net de komende vier jaar is af te rekenen. Tijdens een partijbij eenkomst in Groningen gister avond zei hij dat hij dat idee te genover CDA-leider Balkenende heeft geopperd tijdens de for matiebesprekingen. Zelf heeft Bos al drie 'afreken punten' op het oog: het wegwer ken van de wachtlijsten voor le vensbedreigende ziektes, elke wijk een eigen wijkagent en het stoppen van de schooluitval in het vmbo. De andere twee pun ten zou Balkenende mogen aan leveren. Bos liet verder weten dat hij vooralsnog vasthoudt aan het beperken van de hypotheekren teaftrek voor de hoogste inko mens. In haar verkiezingspro gramma stelt de PvdA voor het daarmee vrijkomende geld te gebruiken om starters op de wo ningmarkt te helpen. Het CDA heeft het plan bij herhaling on bespreekbaar genoemd. Daarnaast wil Bos de voordracht van een eurocommissaris 'uit de achterkamertjes' halen. Hij zal tijdens de kabinetsformatie met het CDA voorstellen doen om de voordracht een openbaar karak ter te geven, zo verklaarde hij gisteren. De PvdA-leider wil gelijktijdig met de verkiezingen voor het Europees Parlement een refe rendum houden over de Neder landse eurocommissaris. Het kabinet draagt vervolgens de kandidaat met de meeste stem men voor in Brussel. Een andere mogelijkheid is dat de Tweede Kamer na een debat met de ge gadigden een kandidaat voor draagt aan het kabinet. Dit is volgens Bos vergelijkbaar met de verkiezing van de Kamer- voorzitter. Volgend jaar komt er een nieu we Europese Commissie. Dan speelt dus de opvolging van de Nederlandse eurocommissaris Bblkestein (WD). Bos stelt na drukkelijk dat de PvdA de post niet zal claimen. 'Kosten in 2007 zestig miljard' den haag/anp - De politie heeft gisterochtend de Goffin Bank in Den Haag ontruimd nadat een vrouw de bank had overvallen met een bom. Na onderzoek van de Explosieven Oprui mingsdienst (EOD) bleek het om een namaakexplosief in de vorm van een staaf te gaan. De politie gaf het bankgebouw en de afgezette omgeving even na twee uur weer vrij. Een nog onbekende vrouw eiste rond kwart over elf geld onder bedreiging van een bom die zij in haar tas had zitten. Toen zij het pand verliet, liet ze de tas achter. De gealarmeerde politie liet de bank ontruimen en zette de om geving van de kredietinstelling af. De speciale bomverkenners van de politie Haaglanden riepen na een eerste onderzoek de hulp in van de EOD. De politie verruim de daarop het afgezette gebied. De bewoners van woningen bo ven en naast de bank werd ge vraagd hun huis te verlaten. De EOD constateerde vervolgens dat het om een nepbom ging. De vrouw die de namaakbom achterliet is nog voortvluchtig. den haag/gpd-anp - Het open baar ministerie (OM) is gisteren voor de Haagse rechtbank bij zijn eis gebleven dat de Haagse verpleegkundige Lucy de B. tot levenslang moet worden veroor deeld. Een onderzoek in het Pie- ter Baan Centrum (PBC), waar uit blijkt dat de verdachte geen psychopaat is, heeft hieraan niets veranderd. Justitie verdenkt de 41-jarige vrouw van dertien moorden en vijf moordpogingen op zieken huispatiënten tussen april 1997 en september 2001. Volgens het OM deed ze dat door fatale me dicatie toe te dienen. De recht bank in Den Haag zou al op 8 oktober uitspraak doen, maar velde een tussenvonnis waarin de rechters alsnog psychiatrisch onderzoek in het PBC gelastten. Het rapport daarvan werd giste ren behandeld. Ondanks de be vindingen van de observatiekli niek bleef het OM bleef bij zijn eis van levenslange gevangenis straf. Volgens een psycholoog die gis teren optrad als getuige-deskun- dige, blijkt uit de onderzoeken dat Lucy ruim onder de 'psy chopathie-grens' zit. Wel heb ben de onderzoekers van het PBC een aantal emotionele stoornissen gevonden, waaron der innerlijke woede. Er zijn echter geen aanwijzingen dat die boosheid zich ooit tegen anderen heeft gekeerd. Uit het requisitoir van het OM bleek eerder al dat er geen direct bewijs tegen De B. is. De be schuldigingen worden voorna melijk gebaseerd op indirecte aanwijzingen. Zo zouden de meeste patiënten overleden zijn tijdens of vlak na diensten van de verdachte verpleegkundige. Maar niemand heeft de Haagse de vermeende moorden en moordpogingen zien plegen. A. Visser, de advocaat van De B., veegde de Moer aan met de be schuldigingen van het OM. Het is volgens hem onterecht dat de officier de vrouw een jaar gele den beschreef als een 'geweten loze psychopaat, als een afschu welijke moordenaar van de erg ste soort, met een obsessie voor de dood'. „Het OM is er niet in geslaagd dit profiel waar te ma ken. Ook het PBC legt deze con clusie naast zich neer", pleitte Visser. Hij vindt dan ook dat justitie niet in staat is gebleken overtui gend bewijs te leveren voor de zware verdenkingen. Daarom moet De B. volgens haar raads man worden vrijgesproken. De rechtbank doet 24 maart uit spraak Verpleegkundige Lucy de B. in de Haagse rechtbank, waar zij giste ren weer levenslang tegen zich hoorde eisen. Foto: GPD/Theo Bohmers den haag/gpd - Om de stijgende kosten in de gezondheidszorg op te vangen, moeten patiënten ruim twee keer zoveel als nu uit eigen zak betalen. Gedacht wordt aan bedragen van vijftig tot honderd euro per ingreep, met een maximum van vijfhon derd euro per jaar. Dat schrijft de Raad voor de Volksgezond heid en Zorg (RVZ) in het rap port 'Exploderende Zorguitga ven', dat vanochtend is versche nen. Volgens het adviesorgaan van de regering stijgen de zorgkos- ten de komende vier jaar jaar lijks met zes tot zeven miljard euro. In 2007 kost de zorg in to taal zo'n zestig miljard euro. Volgens de RVZ zijn die kosten op te vangen met de voorgestel de maatregelen. De helft moet koiP»n uit het verhogen van de eigen betalingen van 6 procent naar maximaal 15 procent van de totale uitgaven aan zorg. Daarmee zou Nederland uitko men op een Europees gemid delde. De RVZ stelt in het rapport dat een ander belangrijk deel van de verwachte kostenstijging is op te vangen door het basispakket te verldeinen. Gedacht wordt aan het schrappen van vergoedin gen voor huishoudelijke hulp, woonvoorzieningen en taxiver voer. De toegankelijkheid van de zorg hoeft volgens de raad geen gevaar te lopen. Acute zorg moet gratis blijven, voor chro nisch zieken moet een uitzon dering worden gemaakt en mensen met een laag inkomen moeten via lagere belastingen worden gecompenseerd. den haag-gpd/anp - Vele tonnen aan dure euro's hebben de grote politieke partijen in de statencampagne gegooid. Met een over dosis aan overredingskracht wisten ze de vrijwilligers weer te mobiliseren om affiches te plakken, te folderen en marktkramen te bemannen. En de oververmoeide partijlei ders raceten op hun tandvlees de twaalf provincies af om de verkiezingen te onder steunen. De vierde stembusstrijd alweer in een jaar tijd - na de gemeenteraadsverkie zingen en twee keer een verkiezing van de Tweede Kamer. Mannen als Jan Peter Balkenende, Wouter Bos en Gerrit Zalm sloofden zich zo uit om dat ze heel goed weten dat de meeste kie zers zich bij hun keuze voor een nieuw pro vinciebestuur laten leiden door de landelijke politiek. Bovendien kiezen de statenleden in mei een nieuwe Eerste Kamer, en die is vaq groot belang voor 'het regeervermogen' vaii een nieuw kabinet. Het regeert nu eenmaal een stuk eenvoudiger als de coalitiepartijen ook in de Eerste Kamer een meerderheid hebben. Is dat niet het geval dan hangt e jn Iv\ kabinet steeds een 'nee' van de senaat bo ven het hoofd. Behalve voor de getalsmatige verhoudingen in de Eerste Kamer zijn de Statenverkiezin gen ook van groot psychologisch belang. Zo kort na de Kamerverkiezingen zou een ne derlaag voor de toenmalige winnaars CDA en PvdA uitermate vervelend zijn. Een groot verlies voor een van beide zou bovendien de formatiebesprekingen onder druk kunnen zetten. Bij een verliezer roert al snel de ach terban zich en dat brengt compromissen meestal niet dichterbij. Maar ondanks alle persoonlijke en financië le inspanningen bleef de campagne in de media zwaar onderbelicht. Iedereen is on derhand verkiezingsmoe; ook de meeste re dacteuren en commentatoren. Dat was de afgelopen weken vooral merkbaar op radio en televisie. Tijdens de campagne voor de Tweede Ka mer waren de dames en heren politici bijna niet van tv of radio weg te zappen. Dit keer waren er een paar onbeduidende debatten, zoals gisteravond in Nova. In een poging publiciteit te krijgen trok GroenLinks vorige week de trucendoos open. De partij verklaarde de oorlog aan re gionale vliegveldjes en kreeg 'a few seconds of fame'. Zalm leverde een paar keer stevige kritiek op het slakkengangetje in de kabi netsformatie en de LPF smeet er deze week nog een paginagrote advertentie met een fo to van Fortuyn tegenaan om zichzelf op te hemelen en de WD een hak te zetten: „Stem geen WD, stem LPF." Bij de statenverkiezingen van 1999 sleepte slechts 45,5 procent van het vaderlandse kiezersvolk zich naar de duizenden stern- machines en -hokjes. Dat was een historisch dieptepunt in de opkomst. Waarnemers ver wachten dit keer zelfs 'een erbarmelijk per centage' van tegen de veertig procent of zelfs minder. Volgens wetenschappers zijn slecht weer en een lage opkomst vaak niet in het voordeel van progressieve partijen. Desondanks ver wachten de opiniebureaus dat de PvdA van Bos een goede stembusuitslag tegemoet gaat. CDA en WD zouden zich stabiliseren. den haag/anp - CDA en PvdA zullen vandaag allebei winnen en samen een meerderheid ha len in de Eerste Kamer. Dat blijkt uit een peiling van bureau Interview-NSS, die gisteravond werd gepresenteerd in het tv- programma Nova. Het bureau houdt daarbij wel een flinke slag om de arm. Het hanteert een marge van circa twee zetels. Het CDA zou in de Eerste Kamer 22 van de 75 zetels halen, twee meer dan nu. De PvdA zou stij gen van 15 naar 19 senaatsze tels. De WD zou 5 van zijn 19 zetels kwijtraken. De SP stijgt in de peiling van 2 naar 5 en de LPF van 0 naar 2. GroenLinks zakt van 8 naar 6, D66 van 4 naar 1, de Christen- Unie/SGP van 6 naar 4, terwijl de overige partijen op twee ze tels zouden kunnen rekene*?.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3