Ernstig ziek kind even uit logeren GESPREK VAN DE DAG 'Politici minst betrouwbare beroepsgroep' Icarus in Zaandam Eerste Nederlands jeugdhospice in Gelderland 9 DINSDAG 11 MAART 2OO3 DAGELIJKS LEVEN BESpAAK. JE. de- M0EI-re f-fE-B IK (?I57E.C^£.N G E p Ro B E_E*3.0 DlE- ME-IO 15- NIE.T TE- VERSIEREN MENSELIJK Dé run op het grote geld rond JAMAI lijkt te zijn begon nen. Op de afterpar ty zaterdagavond is -het cd-singeltjege- stolen dat juryvoor- zitter Henkjarr Smits voor korte tijd had afgegeven aan de /deejay aldaar. De politie is inmiddels op zoek naar de da der die wel bekend is maar zich niet •laatzien-en horen. De gevolgen van.de diefstal zijn volgens Smits waarschijnlijk niet groot, 'maar de kans is aanwezig dat de single nu illegaal wordt gekopieerd en verkocht'. Om die reden heeft.Smits gisterochtend aangifte gedaan bij de politie. Smits zegt te weten wie het cd-tje heeft meegenomen. Het zou gaan om een jonge vrouw van een productiemaatschappij uit Vinkeveen die het cd-tje zaterdagavond per on geluk van de dj in haar handen kreeg. „Toen we haar daarop aanspraken, bleef ze ontkennen dat ze het cd-tje had, maar ik mocht niet in haar tas kijken om dat 'te controleren." Toen Smits de beveiliging erbij haalde vluchtte ze via de garde robe naar buiten. Foto: ANP Iedereen moet weieens Nederland uitleggen aan een bui tenlander. Zodra pakweg een Amerikaan ons in gedach ten op klompen ziet lopen, slepend met melkemmers, word ik opeens enorm trots op Shell, Unilever, Philips en Ahold. Dat rijtje bedrijven hoort al jaren tot mijn reper toire als ik Nederland in de wereld gezicht wens te geven. Over Ahold vermeldt ik standaard nog een saillant detail, want al weet iemand niets van Nederland, wèl dat het klein is. Dus vertel ik dat juist vanwege het typisch Ne derlandse woekeren met ruimte Ahold als geen ander weet hoe de maximale winst uit een vierkante meter win kel te halen. Een kunstje dat vervolgens over de hele we reld bleek te werken. Ahold werd groot door klein te blij ven denken. Ook alweer typisch Nederlands. Behoed zaam kapitalisme waarmee onze stofjassen uit Zaandam het in vijftien jaar tot globale megasuper geschopt heb ben. En toch zo gewoon gebleven. Aldus hetAhold-verhaal zoals ik tot nu toe graag vertel de. Dat het allang anders was, in werkelijkheid, kwam als een nare verrassing. Met teveel geleend geld en blind vertrouwend op eeuwige groei heeft Ahold-topman Van der Hoeven een degelijk negotie opgeblazen tot een lucht- kSsteeLZondeBttiijtotde rangen van de topmanagers te rekenen en zonder Van der Hoeven te kennen kan ik mij toch goed voorstellen hoe zoiets kan gebeuren. Topmana gers zijn genadeloos en competitief, dat om te beginnen. Een carrière begint per definitie met zagen aan ander mans stoelpoten en het opruimen van de diverse kroon prinsen. Dat is hard werken. Het eerste en vervolgens ook tweede huwelijk schieten er bij in. Maar op een dag is het zover. In je kamer staat een teakhouten tafel ter grootte van een squashbaan. Je privé-chauffeur is vervangen door een privé-piloot. Ondergeschikten vallen flauw al leen al bij het zien van je secretaresse. Je bent eindelijk be land op die onbetaalbare stoel die God persoonlijk voor je heeft uitgezocht. Baas van Ahold. Heerlijk moment Alles klopt. Behalve één ding. Je kijkt uit het raam en je ziet niet New York maar Zaandam. Het is niet de wereld die aan je voeten ligt, vijftien etages lager, het is Zaandam. Steden bouw met dezelfde niet te verhelpen droefheid als een Groningse aardappelakker. Jij bent Cees Van der Hoeven. Topmanager. Je staat vijftien hoog achter het horizonbre- de glas van je eigen hoofdkantoor. Maar nog steeds spuugt de kleinheid van alles je in het gezicht. Dat zijn de momenten waarop Napoleons worden geboren. Een man beseft dat hij door de onrechtvaardige wereld op een on overbrugbare achterstand is gezet. Maar waar de een zich bij de feiten neerlegt, ziet de ware topman verder. Hij fo cust op het momen t dat hij er alsnog gekomen zal zijn. Vanuit datzelfde Zaandam. Hij plant geen carri ère, hij plant een Odyssee. Vanuit een skybóx in Manhattan kunnen we allemaal de top berei ken. Als je eerst door de Coen tunnel moet, is het even een ander verhaal. De tragedie van Ahold is het verhaal van de neurotische overcompensatie van de geboren kleine man. Die kleine man is heus niet al leen de topmanager van dienst. Het is de hele organisatie er om heen. Het is die achterban van 16 miljoen trotse Ne derlanders die ook eindelijk eens een wereldcup wilden. Eén treurige anekdote nog. In een jaarverslag van Ahold was de top gefotogra feerd met uitzicht op Zaandam. In de internationale versie werd de ach tergrond vervangen door een inge plakte skyline van Manhattan. Vooral zo zielig is dat ze er niet even naar toe zijn gevlogen. Alsof Icarus uit Zaandam toen al wist dat zijn vleugels niet echt waren. Over enkele maanden kunnen lief hebbers een balletje slaan in het JOHAN CRUIJFF Golf Sport Re sort', het nieuwste prestigieuze golf- project in het zuidoosten van Span je. De voetballer/trainer in ruste heeft zijn naam en, naar verluid, ook geld gestoken in de eerste 'ecologi sche' golfbaan van Spanje in de buurt van Murcia. Dankzij een ge avanceerd irrigatiesysteem heeft de Cruijff-baan 70 procent minder wa ter nodig dan andere golfvelden. Een deel wordt gerecycled uit het afvalwater van de 1500 luxe wonin gen die bij het project komen. Bij de golfbaan verrijzen ook twee luxe ho tels en een sportuniversiteit die on der supervisie van Cruijff een inten sieve opleiding geeft aan sportmen sen. Onderdeel van de opleiding is een golfschool. Het totale project gaat 365 miljoen euro kosten en wordt gefinancierd door de onroe- rendgoedpoot van ABN-Amro en de Duitse financier Inder. Foto: ANP Een 2-JARIG MEISJE heeft mogelijk uren' langs eën snelweg in de Ameri kaanse staat Wisconsin rondge dwaald nadat zij een AUTO-ONGE LUK had overleefd waarin haar ou ders het leven lieten. Toen agenten na het ongeval de auto inspecteer de, zagen zij kinderkleding op de achterbank liggen, waarna zij in de omgeving op zoek gingen naar een kind. Zij ontdekten kleine voetaf drukken die hen na een tocht van drie uur naar een groepje bomen leidden waar zij het meisje, Anita Kayachith, aantroffen. De peuter is ondergebracht bij familie en maakt het goed. „Ze heeft een schram op haar hoofd, maar verder niets ern stigs", zei Anita's tante. Politici zijn volgens een aantal on dervraagde Nederlanders de minst betrouwbare beroepsgroep. Brandweerlieden kunnen rekenen op de meeste sympathie. De radio en televisie genieten in de catego rie instelling het meeste vertrou wen en Spa is het populairste fris drankmerk. Dat blijkt uit een onderzoek van uitgeverij Reader's Digest. Het be drijf ondervraagt jaarlijks zo'n 28.000 consumenten naar hun vertrouwen in instellingen, rege ringsbeleid, beroepsgroepen en merken. De integriteit van politici staat vol gens het onderzoek duidelijk ter discussie. Slechts 22 procent spreekt zich uit voor deze beroeps groep. Dat is een daling van 15 procent ten opzichte van vorig jaar. Nederlanders hebben daar entegen het meeste vertrouwen in de brandweer (96 procent), ge volgd door apothekers (95), pilo ten (93), verpleegkundigen (93) en doktoren (91). Gelijktijdig is ook het vertrouwen in de Nederlandse overheid ten opzichte van vorig jaar gedaald van 62 naar 39 procent. Het werk gelegenheidsbeleid heeft daarbij het meest aan vertrouwen inge boet. Voor het eerst is dit jaar ge vraagd naar het immigratiebeleid. Bijna 80 procent is het daarover niet eens met de regering. De media worden net als vorig jaar gezien als betrouwbaarst in de ca tegorie instelling. De radio staat bovenaan met 77 procent, gevolgd door de televisie (71) en de pers, die vorig jaar nog niet meedeed, met 64 procent. Nederlanders blijven ook dit jaar trouw aan Nederlandse merken. De KLM (77 procent) en Douwe Egberts (74) zijn nummer één en twee. In de categorie frisdrank wint Spa, Hans Anders is de meest betrouwbare opticien, Opel scoort het hoogst als betrouwbaarste au to en Aleve is de ideale pijnstiller. Verder vertrouwt de Nederlander het meest op huishoudelijke appa ratuur van Philips en zijn geld gaat het liefst naar de Rabobank. Op het gebied van mobiele telefonie is Nokia favoriet. Nederlanders hechten weinig waarde aan de eed die Tweede Kamerleden afleggen. Politici worden het vertrouwd. Brandweermannen kunnen echter geen kwaad doen. Bijna iedereen vertrouwt hen. Foto's: Aan het herstel van Afghanistan "wordt nog weinig gedaan, maar voor de virtuele wederopbouw is gisteren een belangrijke stap gezet. Dan wordt de extensie .AF actief. De afkorting is te gebruiken in web- en e-maHadressen. „Het is de Af ghaanse vlag op internet", zegt mi nister van communicatie Moham mad Moassom Stanakzai. Onder de Taliban was internetgebruik verbo den. Een zekere Abdul Razeeq heeft het .af-domein in 1997 gere gistreerd bij de Internet Assigned Numbers Authority, die over de lan- 'denafkortingen gaat. De registratie werd geannuleerd toen Razeeq spoorloos verdween. Dat de exten sie nu bruikbaar is, is het werk van Stanakzais ministerie en het Ont wikkelingsprogramma van de Ver enigde Naties (UNDP). :ÏH1JS BÖOY, de laatste particulier secretans-van koningin WILHELMI- NAT is vrijdag op 79-jarige leeftijd Xoverlederw Dat heeft zijn vrouw, S.E. vBooy-bafönes Van Randwijck, giste- >Ven bekendgemaakt. Booy was van P53 tothaar overlijden op 28-no- Tïber 1962 particulier secretaris wan Wilhelmina. Hij nam in 1944 Vghetinitiafief tot de oprichting van SdfcWerkgemeenschap van Gerefor- frmeerde Jongeren. Die was gericht vfcp-vernieOwing van het gereformeer- '*ideTeyen.Qok was Booy oprichter en VVan l95CLtQt 1960 voorzitter van de Nederlandse Jongeren Raad. Hij is verder curator van de Vrije Universi teit in Amsterdam geweest. Booy, die zich heeft verzet tegen de Duitse bezetters, publiceerde diverse ille gale geschriften. Ook schreef hij na de oorlog verscheidene boeken. Foto-. ANP Een verpleegkundige en een vrijwilliger verzorgen een kind in het hospice. Foto: GPD/Henk van Holland In het Gelderse dorp De Glind is een hospice geopend voor ernstig zieke of terminale kinderen. In een aangepast woon huis op het platteland nemen anderen de zorg van de ouders tijdelijk over. Bart (20) zit op het plaatsje achter het huis, dik ingepakt in een dekbed, het gezicht gekeerd naar de voorjaarszon. Om hem heen scharrelen een paar kippen en op de uitgestrekte weilanden rondom grazen pony's. Een verpleegkundige zit naast hem te lezen, terwijl binnen in de woonkamer een vrijwilligster zijn bed verschoont. Door de grote ramen valt veel zonlicht binnen. Het interieur is in vrolijke tinten geverfd. De medische apparaten die links en rechts staat, tasten de sfeer van huiselijkheid in de woonkamer niet aan. Bart is de tweede logé in Kinderhospice De Glind, het enige hospice in Nederland waar zieke of terminale kinderen kort durend worden opgenomen. Zijn moeder heeft hem een week geleden gebracht. Jaar in jaar uit zorgt ze thuis voor haar zoon die sinds z'n achtste jaar aan een stofwisselings ziekte lijdt Hij zit in een rolstoel, krijgt sondevoeding en heeft geregeld epileptische aanvallen. Moeder slaapt thuis in dezelfde kamer als Bart om er maar op tijd bij te zijn als er iets met hem is. Nu is ze op vakantie gegaan, voor het eerst sinds lange tijd. Ze belt geregeld met het hospice en houdt een vinger aan de pols. Maar er is voor haar genoeg afstand en vertrouwen om te genieten van haar vrije dagen. Niet iedereen kan of wil z'n kind even loslaten, zegt direc teur W. Stoelinga van kinderhospice De Glind. „Het is na tuurlijk een hele stap als je gewend bent zelf 24 uur per dag voor je kind te zorgen. Er is ook een moeder komen kijken die naderhand besloot om haar kind toch niet te brengen. Ze dacht dat ze het zelf het beste kon doen. Vertrouwen kun je niet afdwingen. Als ouders thuis in de rats blijven zitten, hebben ze nog geen rust." De ouders die tot nu toe hun kind naar het hospice brach ten, hadden er zo'n goed gevoel over dat ze geen gebruik maakten van de gelegenheid een nacht in het huis te slapen, zegt Stoelinga. „We hebben twee slaapkamers voor ouders, zodat ze even kunnen blijven ter overbrugging. Maar na al les wat ze gezien en gehoord hadden, zei het eerste ouder paar letterlijk: 'Het is goed zo' en ze vertrokken. De ouders die wij hier hebben gezien, waren er dan ook echt aan toe. Ze waren doodop." Stichting Kinderhospice De Glind spreekt van een high-care hospice voor patiëntjes die gespecialiseerde hulp nodig hebben omdat ze bijvoorbeeld lijden aan neurologische of oncologische aandoeningen, spierdystrofie of taaislijmziek- te. Om hun ouders even te ontlasten. „Door het even van ze over te nemen, vergroot je hun draag- en veerkracht om verder te gaan", zegt Stoelinga. „Ze kunnen beter uitgerust opnieuw voor hun kind zorgen." Het eerste ouderpaar dat zijn elfjarige zoon Frank in het hospice achterliet, was blij even meer aandacht te kunnen geven aan z'n broers. Stoelinga: „In het begin draaiden de ouders een beetje om zichzelf heen. Ze moesten echt wen nen aan de situatie. De moeder vertelde naderhand dat ze voor het eerst in jaren weer eens zelf een vriendin had ge beld. Die twee weken waren goed, maar daarna was het ge zin blij dat Frank terugkwam. Ze hadden zoiets van 'nu is het wel genoeg, hij hoort er hier wel bij'. Wel hebben e meteen gevraagd of hij in mei nog een keer mag kom geren." In het kinderhospice kunnen acht kinderen maxima i maanden logeren. Kinderverpleegkundigen blijven d nacht in het huis. De stichting heeft acht verpleegkui!f in dienst genomen. Een groep vrijwilligers verleent hi spandiensten en zes huisartsen in de regio vormen esu team om op terug te vallen. In ziekenhuis Gelderse V;e komen standaarddossiers te liggen van de patiëntjes het geval spoedopname nodig is. Ook is er geregeld met de behandelend specialist. De hospice-zorg won zien als 'verplaatste thuiszorg" en gefinancierd vanuil AWBZ. Ook kan het Persoonsgebonden Budget ervoi den aangesproken. Stoelinga: „Wij zeggen tegen ouders: vertel ons hoe jt verleent en wij sluiten er op aan. Ouders kunnen ons zo vaak ze willen en wij bellen ook met hen. Bart had r laatst in het weekeinde nogal benauwd. Toen hebbel contact opgenomen met z'n moeder. De ouders ven hun kind al zolang, ze reageren vaak meer op hun ge dan op wat ze zien. Hij kreeg van de huisarts antibioi knapte op, precies zoals z'n moeder had voorzien.' Ouders kunnen zelf contact opnemen met het hospii er hun kind tijdelijk onder te brengen. Kinderartsen,! verpleegkundigen en maatschappelijk werkers spelei j bemiddelende rol door ouders te attenderen op hetl huis. wwwJdnderhospicedegiind.nl Wilma de Cort

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2