SERVICE GD nn n D □1" D3 Aubergines uit de oven Neerslag 60 I Anagram ff HDC160 DINSDAG 11 MAART 2003 CD VAN DE DAG Genre: wereldmuziek/son Ibrahim Ferrer Buenos Hermanos (World Circuit/Munich WCD0655) Ibrahim Ferrer is de crooner van The Buena Vista Social Club, een clubje helden uit de son dat wereldberoemd werd door het door Ry Cooder geproduceerde album. De wijze waarop hij hier zwij- melballads als Naufragio en Perfume de Gardenias zingt, doet ver langen naar de tijd dat de Cubaanse son en salsa onbelemmerd werden geëxporteerd. Ferrer is onweerstaanbaar als charmeur. Met zijn zoetgevooisde stem haalt hij nog de hoogste noten. Zo'n geluid zoek je nu vergeefs in de Verenigde Staten; net zoals Cu baanse honkballers Amerikaanse major leaguers soms de baas zijn. Cooder produceert ook Buenos Hermanos goeie broers). De titel verwijst naar de kennissen/toppers die de autodidact onder de musicologen ditmaal meeneemt: The Blind Boys of Alabama, Chucho Valdés, Jim Keltner en Flaco Jiminez mee. Cooder zet de Cubaanse gitarist Manuel Gélban en bassist Cachaito López op nieuw in het zonnetje. Daarbij tast de internationale sound de au thenticiteit niet aan. Beste stukken: Guagiuincó Callejero, No Tiene Telaraha. BOEK VAN DE DAG Onderwerp: shoppen Carien Karsten en Klazien Laansma Shoppen! De Lust, het lijden en de lol Uitgeverij Elmar Prijs: €12,95 We shoppen steeds meer. Als verleidelijke nimfen roepen de win kels ons binnen waar het ons naar de zin wordt gemaakt met feel good achtergrondmuziek en producten die ons leven absoluut zul len verrijken. Voor velen is winkelen een uitlaatklep. Het is naast een beloning ook een vrijetijdsbesteding, een excuus om het huis uit te gaan en mensen tegen te komen of misschien wel een nieu we vlam. Maar shoppen heeft ook de functie van troost of van het verdoven van gevoelens van machteloosheid. En daar zit 'm nou juist de kneep; hoe meer bevrediging je krijgt door te kopen, hoe moeilijker het is er weer afstand van te doen. En voor je het weet ben je koopverslaafd. Koop je impulsief dingen die je je eigenlijk niet kunt permitteren? Krijg je er een kick van? Glipt het geld je door de vingers? Ga je winkelen om je stemming te verbeteren? Of doe je bijvoorbeeld het hele jaar door alvast inkopen voor de kerst? Wanneer je drie van deze vragen met 'ja' beantwoordt, kan je je al voorzichtig achter de oren gaan krabben. De auteurs van dit boek geven je inzicht in je eigen verborgen motieven van je spilziekte en leren je via duidelijke richtlijnen greep te krijgen op je koopgedrag. KOKKERELLEN Aubergines worden in ons land steeds meer gegeten en ze ko men dan ,ook niet meer bij wijze van een hoge uitzondering op tafel. Ze worden tegen woordig ook in ons land geteeld en die komen van juni tot diep in het na jaar op de markt. De aubergines die u nu kunt kopen worden geïmporteerd uit de landen waar ze vrij wel dagelijks op het menu staan. Dat zijn onder an dere de landen rond de Middellandse Zee. De ervaring leert dat kleinere aubergi nes wat meer en ook een betere smaak hebben dan de grote re exemplaren. Auber gines laten zich uitste kend combineren met tomaten en paprika's. Hoofdgerecht voor 2 personen: 2 kleine aubergines; 3 tomaten, ontveld, vruchtvlees in kleine blokjes gesneden; 30 gram bo ter; 25 gram bloem, gezeefd; 2 1/2 dl groentebouillon, eventu eel van tablet of poeder; 2 eie ren, gesplitst; 2 eetl. fijngeraspte Parmezaanse kaas; zout; witte peper uit de molen. Halveer de aubergines. Zet ze op met ruim kokend water waaraan wat zout is toegevoegd. Houd alles 6-7 minuten tegen de kook aan. Laat de aubergine- helften daarna uitlekken, opdro gen en grotendeels afkoelen. Schep met een lepel het vrucht vlees uit de auberginehelften. Snijd het vruchtvlees in klei ne stukjes. Verhit een pannetje met dikke bodem. Laat de boter smelten en wacht tot het schuim begint weg te trekken. Roer de gezeefde bloem er in eenmaal door. Blijf roe ren tot een vrij smeuïg mengsel is verkre gen. Roer de bouil lon er door en blijf roeren tot een ge bonden saus is ver kregen. Laat de saus hierna nog 4 - 5 minu ten zachtjes pruttelen. Neem daama het pan netje van de warmte bron. Roer eierdooiers, kaas en wat zout en pe per door de saus. Schep er vervolgens het vruchtvlees van de to maten en de aubergi nes door. Sla intussen de eiwitten stijf. Spatel ze, zo luchtig mogelijk, door de saus. Vul de leeggehaalde auberginehelften met de saus en het vruchtvlees. Plaats de gevulde auberginehelf ten hierna (niet al te dicht) on der een reeds hete ovengrill. Zo dra de vullingen beginnen te kleuren kunnen de aubergines worden opgediend. Presentatie: Dien de gevulde aubergines op een voorverwarmde schaal op. Geef er knapperig stokbrood bij. Hans Belterman VERKEERSCONTR OLES De verkeerspolitie controleert in het hele land of de automobilis ten zich houden aan de voorgeschreven maximum-snelheden. Een aantal controles wordt dagelijks uitgevoerd: op de Al knoop punt Watergraafsmeer en knooppunt Eemnes en op de A12 bij Veenendaal en knooppunt Waterberg. Vandaag wordt er ook gecontroleerd op de A4 bij Alkemade en A2 bij Den Bosch/Maarheeze. Woensdag: A7 bij Beemster en A12 bij Zoetermeer. Donderdag: A32 bij Westerveld, Al 2 bij Maarn en A58 bij Tilburg. Vrijdag: A4 bij Leidschendam en A27 bij Oosterhout. Zaterdag: A73 bij Horst errA5ü"bij Heërclè. Zondag: A12 bij Wad- dinxveen en Al 7 bij Moerdijk. HET WEER door Jan Visser De maand februari is de afgelopen vier jaren vrij nat verlopen, met gemiddeld 130 mm neerslag. Februari 2003 vormt hier echter een uitzondering op, want de afgelopen sprokkelmaand is duidelijk te droog verlo pen. Gemiddeld over het land viel er circa 23 mm (voorlopig cijfer): dat is nog niet de helft van wat er normaal valt. Uniek is zo'n geringe hoeveelheid trou wens niet. Gedurende de laatste 25 jaar viel er in 1998 18, in 1991 22 en in de ijzige sprokkelmaanden van 1985 en 1986 respectievelijk 7 en 2 mm. Opvallend de afgelopen maand was de langdurige droogteperiode. Van 9 tot en met 28 februari werd er op de meeste plaatsen geen neerslag afgetapt. De februaridroogte in combinatie met de lage luchtvochtigheid hebben de ontwikkelingen in de plantenwereld vertraagd. Volgens oud KNMI-meteoroloog Baltus Zwart is dat goed te merken geweest aan het groeiproces van de bolgewassen. Deze gewassen hebben voor hun ont wikkeling veel water nodig. Nu het de laatste tijd wat vaker heeft geregend komt de bloei snel op gang en staan sneeuwklokjes, krokussen en narcissen vrijwel tegelijkertijd te bloeien en dat komt niet vaak voor. Ook de hyacinth voegt zich bij de bloeiende bollen. Morgen trekt een voormalige zeer diepe oceaande pressie sterk opvullend over het noorden van de Noordzee richting Baltische staten. Een over onze streken zwenkende uitloper veroorzaakt buiige neer slag (kans op hagel) en in van west naar noord tot noordwest draaiende stroming heeft het kwik moeite om 10 graden te bereiken. Vanaf donderdag wordt het dankzij krachtige hogedruk boven de Britse eilan den en de Noordzee rustig en droog met geregeld zonneschijn. In de nacht kan het tot wat vorst komen. Waarschijnlijk houdt het fraaie weer tot zeker midden volgende week stand. Gisteren meer wolken dan zon, tamelijk winderig maar wel zacht. Volkel rapporteer de maximaal 15 graden, Schiphol kwam op 12,2. Temperatuur min/max WO DO f ZA O fsi min man min max min man i Wind N 5 NO 3 O 2 O 2 ZO 2 Weer 0 Neerslagkans Neerslag-mm 40% 0-1 10% 0 10% 0 10% 0 10% 0 SNEEUWHOOGTEN wintersportgebieden Italië week 11 Verwachting voor morgen A berg dal v A berg dal V Ayas-ChampoJuc 180 20 Uvlgno 249 Bormio 250 10 Madesimo 700 40 Corvara 0 0 Nus 80 80 Courmayeur 200 50 Selsam Schlem 80 0 Eggental 85 50 St Rhemy 180 40 LaThuile 280 80 StUIrtch 140 0 La Villa 0 0 Torgnon 75 50 MA Spanje Dl it.il WO Duitsland DO Zw itserland VR Frankrijk ZA Oostenrijk STRIPS O Wassenaar lo Den Haag PUZZEL DIRK JAN 1 2 3 4 5 6 7 DE RECHTER door Mr Jesse van Muylwijck Op elke verticale regel dient een woord van vier een van vijf en een van zes letters te wor den ingevuld. Het woord van vijf let ters bestaat uit de letters van het voorgaande woord plus 1, het woord van zes letters bestaat uit de vijf letters van het voorgaande woord plus 1. Als de hele puzzel juist is ingevuld, vormen de letters op de vet omlijnde regel een woord. BC SUKKEL 03 CREATORS SYNDICATE. IXC -r wooti&mxx- 1Dierenverblijf, kaartenboek, hard gesteente 2. ritmische beweging, vierdeurs personenauto, nie hetzelfde; 3. voedsel, lijmerig spreken, metselspecie; 4. mestvork, bijenhouder, volksvermaak; 5. platvis, vreugde, gezellin; 6. borrel, radiotoestel zonder versterker, kaartkleur, 7. broedplaats, ijverig, kompasstreek; L 8. reukorgaan, kinderjuffrouw, weegtoestel; 9. losse naad, schaakstuk, de oudste; 10. slot, loofboom, splitsing. Oplossing van maandag: Horizontaal: 1. leme; 4. fair; 7. erker; 9. do; 11. eis; 12. va e 13v ion; 15. dia; 16. eraf; 18. ceel; 19. uur; 20. meet; 22. i 25. oei; 27. one; 28. el; 29. out; 31. ge; 32. enkel; 34. eed 35. laat. j Verticaal: 1. Indië; 2. me; 3. ere; 4. fes; 5. ar; 6. reaal; 8. k 10. oordeel; 12. viering; 14. na; 15. de; 17. fut; 18. cru; 20. moede; 21. ei; 23. lo; 24. geest; 26. nuk; 29. ons; 30. 32. en; 33. la. c A

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 22