Wikken en wegen is het parool SPORT Veel geld en een mooie basis om nog wat meer te winnen Spelers Vitesse geven Snoei de genadeklap Hooligans kosten TT Assen 700.000 euro In Europa liggen de accenten van Ajax vooral verdedigend Weg met het zaterdagvoetbal! (en het zondagvoetbal) AÜ >ad ,das jdzware dag jr wielrenners lAAC - Van de 156 renners terdag in Den Haag van ingen in de Ronde van lolland, haalden slechts eindstreep. Windkracht 7 harde slagregen maakten dstrijd over 160 kilometer iar voor het merendeel e renners in de categorie jaar. Noordwijker Niels lendijk reed lange tijd in jpgroep van 21 renners Voorbij Benthuizen moest ij zes vluchters laten gaan. p een achterstand op van [2 minuten en werd 24ste. èelers (Ootmarsum) won dsprint bij de koplopers vermacht. Ook de Ronde roningen werd een waar ld, waar zelfs renners van g werden geblazen. In de- strijd, meetellend voor bcompetitie Noord, fi rn 35 renners. De combi- iloeg van Swift, Avanti en üenstreek (Swabo) sprok- twee punten bij elkaar, lier Erik Bos was de enige rvan de nieuwe ploeg die nd bleef. Hij kwam als jp ruim 10 minuten van maar over de eindstreep igkerk. rieke van Hoek lt jeugdfinale honschaatsen - Op een rige en regenachtige bui- in in Haarlem is Marieke Dek uit Oegstgeest natio- ugdkampioene mara- haatsen geworden. Zij ij de meisjes junioren A. meisjes junioren C was ie van Riessen uit Leiden vol met een derde plaats, lats was ook weggelegd eVoorschotense Michel- ijn, die uitkomt bij de s pupillen B. Aan de lan- jeugdfinale deden twin- gens en meisjes mee uit west Zuid-Holland. Stee wint tragezaak AZ moet Henk van Stee inisch directeur in dienst j. De arbitragecommissie KNVB heeft bepaald dat l-trainer tot de zomer van eggenschap houdt over tiling van het eerste elf- eugdopleiding en de sstaf. De voetbalclub uit ir beraadt zich nog over lossing, want AZ heeft van Geel al als technisch ur in dienst. Van Stee eind oktober als trainer voor de eerder bij Ajax jen Co Adriaanse. Hij ervolgens als technisch ur bij AZ aan de slag. Dat Igens Van Stee ook con- el vastgelegd, maar AZ ddat. rton beste er Oceanië - Brett Emerton is geko- speler van het jaar in De Feyenoorder, af- guit Australië, kreeg de stemmen van trainers, en mediavertegen- gers. Emerton bleef aan- larry Kewell van Leeds voor. Kewell won de ing vorig jaar. Als num- ie eindigde doelman chwarzer van Middles- enter leent es geld Et - De gemeenteraad venter is gisteravond ak- egaan met een lening miljoen euro aan Go iagles. De voetbalclub dit geld de acute finan- oblemen oplossen, aarde is wel dat Go op termijn hetzelfde be- jeenbrengt. Het beoogde at van Go Ahead Eagles it huidige seizoen ligt vee miljoen euro lager (in vorig jaar was voor at komt onder meer igere salariskosten en ere omzet. eek verliest Costa weus - Richard Krajicek a eerste ronde van het tennistoernooi in Indi- s niet overleefd. De berger verloor in twee de als achtste geplaats- ijaard Albert Costa. In ets moest een tiebreak ssing brengen. Costa owel in de eerste (7-5) tveede (7-4) de sterkste. •wegracer ene overleden - Voormalig wegracer beene is gisteren op 52- eeftijd in een ziekenhuis en. De Brit leed al genti aan keel- en maagkan- *ne veroverde in 1976 de wereldtitel in de lasse en won in totaal en Grote Prijzen. Zijn maakten een legende dinsdag 11 maart 2003 Golfer Robert-Jan Derksen geniet na van onverwacht succes in Dubai Desert Classic Robert-Jan Derksen nog geen 24 uur na zijn overwinning in de Dubai Desert Classic terug in het natte zand van de bunker van de Groesbeekse golfbaan. Met de trofee. Foto: GPD/Gerard Verschooten door Vincent Ronnes Nijmegen - De sensationele eindoverwinning jongstleden zondag van Nijmegenaar Ro bert-Jan Derksen in het golftoer- nooi van Dubai zou wel eens een keerpunt kunnen zijn in zijn carrière. En misschien, zo hoopt hij, ook wel een beetje voor zijn sport in Nederland. Graag hadden ze deze week in Qatar de winnaar van de Dubai Desert Classic begroet. Voorbij zijn plotseling de tijden dat Ro- bert-Jan Derksen rondhangt op een golfbaan in de hoop de plaats van een afmelder te mo gen innemen. In steden als Jo hannesburg en Singapore over kwam hem dat dit jaar nog. De opvolger van Tiger Woods in het toernooi van Dubai is sinds af gelopen weekeinde overal wel kom. Maar, ondanks het warme wel kom dat hem in Qatar te wach ten stond, verkoos Derksen zon dagavond het vliegtuig naar Ne derland. Allereerst om te vieren dat hij de beste prestatie ooit van een Nederlandse golfspeler leverde. Teruggekeerd op Nederlandse bodem vertelt hij:Als ik nu er gens anders zou spelen, zou ik er toch met mijn hoofd niet bij zijn. En het resultaat zou zijn dat ik er niets klaar zou spelen en na een week mijn goede ge voel van dit moment weer hele maal kwijt zou zijn." En misschien krijgt hij wel nooit meer zo'n mooie gelegenheid om zijn sponsors, vrienden en familie, al degenen die hem al jaren steunen, te bedanken. Ein deloos zijn de gesprekken ge weest over hoe hij publiciteit kon genereren, hoe de sponsors konden worden verleid. Met één simpel toernooi is dat allemaal geregeld. Dodelijk vermoeid van de reis, de te geringe nachtrust en 'mis schien ook wel een beetje te veel drank' rende hij gisteren van de ene cameraploeg naar de ande re televisieshow. Zijn telefoon nam hij maar niet meer op. „Toen ik net even op mijn web site keek, zag ik dat er al 182 e- mails binnen waren", vertelt hij trots, minder dan 24 uur na zijn overwinning. „Het is geweldig om te zien hoe het leeft. Ik vind het prachtig als ik zo ook iets kan doen voor de golfsport in door André Hoogeboom Amsterdam - Na Arsenal was het al duidelijk; het grote rekenwerk gaat nu echt beginnen in de Champions League. Ajax speelde in de ArenA met 0-0 gelijk en ging niet nadrukkelijk op jacht naar een overwinning. Vanavond wacht Valencia en opnieuw is wikken en wegen het parool. Trainer Ronald Koeman is er wel uit, maar zei gisteren nog niets. Aanvallen of controleren, dat betekent kortweg de keuze tussen vleugelspits Andy van der Meyde, om het accent offensief te leggen, of middenvelder Nigel de Jong, met de nadruk op de controle. De trainer van Ajax sprak zich er nog niet over uit. „Bij een gelijkspel hebben we nog altijd kans op de kwartfina le", zei Koeman. En: „Tegen Ar senal zijn we ook van winst uit gegaan, maar hebben we verde digend meer accenten gelegd dan aanvallend." Hij gaf wel toe dat zijn ploeg te weinig had ge bracht. „In aanvallend opzicht zeker." Het verschil ligt in de nuance. „Om aanvallend te spe len hoef ik niet per se Van der Meyde op te stellen. Met Van der Vaart in de aanval erbij heb ik juist verdedigend iets extra's nodig." Wie tussen de regels door leest weet wel hoe laat het is. Ajax zal zich uiterst behoedzaam - in Europees jargon: realistisch - gaan opstellen tegen Valencia, in de wetenschap dat de Span jaarden iets meer zullen moeten brengen dan Arsenal, gezien de stand in de groep. Een opmer kelijke stand, want dat Ajax, vo rig jaar nog uitgeschakeld door Kopenhagen in de UEFA Cup, bovenaan staat, is een klein wonder. In feite is het voortdu ren van het Europese avontuur een bonus, meent Koeman. „Dit hadden we niet verwacht en het is alleen maar goed voor de ont wikkelingen van de spelers, dat ze wedstrijden op dit niveau kunnen spelen." Het vergelijkingsmateriaal ligt voor het oprapen. In Spanje lag Ajax nadrukkelijk onder vuur. De Amsterdammers werden in Valencia onder de voet gelopen door de opstelsom van Spaanse furie en internationale kwaliteit, Mido twijfelt niet over vertrek naar Celta de Vigo Ronald Koeman instrueert zijn spelers op de training. Foto: ANP/Olaf Kraak maar wisten miraculeus, met een 1-1 gelijkspel, te ontsnap pen. Een paar maanden verder heeft de Amsterdamse club aan sluiting gevonden bij de subtop en liggen de verhoudingen theo retisch al wat anders. „Wij zijn gegroeid de afgelopen maan den. Dat idee heb ik van Valen cia niet." Met het rekenwerk waarvoor een graad in de hogere wiskun de noodzakelijk is, wilde de trai ner niets te maken hebben. „Als we winnen, zijn we geplaatst. Andere opties zijn wat mij be treft niet aan de orde." De groep is fit. Ajax speelt met O'Brien en Van der Vaart in de basis. Van der Meyde is inzet baar. De terugkeer van Sikora is aanstaande. De aanvaller is bin nen anderhalve week weer in zetbaar. Het paste allemaal prachtig in de soap rond Ajax-aanvaller Mido. Net na de persconferen tie van Ronald Koeman, vlak voor het vertrek van Ajax naar Huis ter Duin, reed een rode Ferrari het dek van de ArenA op. Dat kon maar één ding be tekenen: Mido was terug. Dat klopte. De Egyptenaar kwam nog enkele laatste details rege len voor het vertrek naar Celta de Vigo. Hij liep prompt in de armen van de journalisten en was genoodzaakt nog maar een keer zijn verhaal te vertellen. Nieuws vertelde hij niet. Mido twijfelde niet over zijn toe komst. Het zou allemaal rond komen, de FIFA geeft echt wel toestemming en de KNVB ook. Dus wordt hij vandaag voorge steld aan de Spaanse pers. Koe man is een prima trainer en het is jammer dat hij zo weg moet. Ajax neemt nog steeds een warm plekje in zijn hart in. Tot zover Mido. Maar er is nóg een aardig detail rond de haastige overgang van de Egyptenaar. De internatio nale transfermarkt is weliswaar al lang gesloten, maar de Spaanse reglementen kennen één uitzondering. Als de club een speler heeft die langer dan vijf maanden is uitgeschakeld, mag er gezocht worden naar een vervanger. Sebastian Mén- dez van Celta is inderdaad al vijf maanden geblesseerd. Er is echter één probleem: Méndez is een verdediger en de laatste keer dat Mido voor Ajax uit kwam, stond hij toch echt in de spits. De wereldvoetbalbond FIFA zal zich nog over het pro bleem moeten buigen, net als de Spaanse bond. Mido kent geen twijfels: „Het komt alle maal goed." En als het niet goedkomt? Dan dient hij zich weer te melden voor Ajax 2 en staat de rode Ferrari binnen kort gewoon weer dagelijks op het parkeerdek van de ArenA. Positie van trainer lijkt onhoudbaar door Gerard Borgman arnhem - De spelers van Vitesse hebben trainer Mike Snoei gis termorgen de genadeklap gege ven. In een gesprek met de club leiding lieten zes bepalende voetballers weten dat er per di rect een nieuwe trainer moet komen. Herman Veenendaal en Jan Streuer, de technische leiders van de club, wilden het vertrek van Snoei gisteren nog niet we reldkundig maken. „Er moet morgen (vandaag, red.) duide lijkheid komen", zei Veenendaal gistermiddag tijdens een gehei me bijeenkomst in hotel Molen dal in Arnhem, waar hij en Streuer met Snoei hadden ge sproken. Zondag stelde de trainer zijn po sitie ter discussie, na de blame rende thuisnederlaag tegen FC Utrecht (1-4). Gistermorgen meldden de dragende spelers Dejan Stefanovic, Jan van Halst, Gert Claessens, Theo Janssen, Bob Peeters en Tim Comelisse zich in het Gelredome. In een gesprek met technisch manager Streuer en bestuurslid techni sche zaken Veenendaal velden ze een dodelijk oordeel: de spe lers hebben geen vertrouwen meer in Snoei, de chemie tussen trainer en spelersgroep is ver dwenen. Vitesse heeft behoefte aan een harde en duidelijke aanpak, zo oordeelden de spelers, en niet aan het weifelende optreden van de onervaren Snoei. Wel stelden de voetballers dat hun kritiek slechts de trainer, en niet de mens Snoei aangaat. De geplaagde trainer probeerde gisteren zijn positie te redden. Snoei vertelde geschrokken te zijn van de reacties op zijn woorden van zondag. „Het was mijn bedoeling de boel wakker te schudden", sprak de coach, nadat hij in de ochtenduren met de overige spelers had uitgelo pen. „Het druist volledig tegen mijn karakter in af te haken. Ik heb niet de intentie weg te lopen voor de situatie. Ik wilde alleen weten of er nog een goede basis is om door te gaan." Die basis lijkt nu volledig ver dwenen. Veenendaal en Streuer wilden gisteren niet ingaan op de gesprekken eerder die dag. Maar treffend waren hun woor den, dat 'er een heel groot pro bleem ontstaat indien de spelers aangeven dat ze geen vertrou wen meer hebben in de samen werking met de trainer'. Dat de den de zes dragende spelers gis teren, unaniem. Veenendaal en Streuer stelden dat ze vandaag duidelijkheid zullen verschaffen over de posi tie van Snoei. De hoofdmacht heeft vandaag een vrije dag. Morgenvroeg begint de voorbe reiding op de wedstrijd tegen PSV, zaterdag in het Gelredome. Vitesse zit in tijdnood, nu elke wedstrijd een finale is in de zwa re strijd tegen degradatie. De twee beleidbepalers staan voor een 'moeilijke beslissing', zoals ze het zelf noemen. Veenendaal en Streuer hebben Snoei voor dit seizoen met veel klaroengeschal gepresenteerd. Hij kreeg de voorkeur boven Ed ward Sturing, die Vitesse naar Europees voetbal had geleid. Veenendaal: „We realiseren ons dat Mike Snoei niet zomaar ie mand is van buitenaf, die je er uit gooit omdat het fout gaat. Dat maakt het niet makkelijker." Nederland. Dit stimuleert." In zijn beste jaar tot op heden sloeg Derksen maar net ander halve ton bij elkaar, in guldens toen nog. Zondag ontving hij een cheque ter waarde van 291.000 euro. Graham Thomp son is er ook blij mee. Deze En gelsman is sinds anderhalf jaar de vaste caddy van Derksen. Is normaal gesproken diens leven geen vetpot, eergisteren kreeg hij zijn percentage van de hoofdprijs. „Die zit ook goed, voor die jongen is het heel veel", lacht Derksen. De trainer krijgt eveneens een percentage. De fiscus in Dubai wil wat hebben, net als de Ne derlandse. „Ik weet echt niet wat er overblijft. Het is dus dik zeven ton in guldens, maar als je me nou vraagt of er twee of vier ton van overblijft, dan zou ik het niet weten." Is ook niet belangrijk. „De druk is er nu af. Ik kan mijn kosten nu wat makkelijker betalen", zegt de golfspeler. „Maar nog belangrijker is dat ik nu tot en met het jaar 2005 verzekerd ben van deelname aan de Europese toer." En in dat gezelschap telt hij als toernooi-wmnaar voortaan mee. „Ik weet nu hoe ik moet win nen", omschrijft hij zijn psycho logische opsteker. Nauwelijks lettend op het scorebord hield hij plezier in het spel en wist hij de concentratie vast te houden. „Vanmorgen heb ik alles op band teruggezien. Grappig om te zien hoe rustig ik was." „Alles is op zijn plek gekomen", zegt hij. „Dit kan een keerpunt zijn. Het geloof had ik wel al, ik speelde al langere tijd goed. Dit is nu net wat ik nodig had. Over een halfjaar zal blijken hoe het uitwerkt. Of ik een stapje om hoog zet of dat het een eenmalig hoogtepunt is en dat ik weer te rugval." Volgende week is het toernooi van Madeira. Daar meldt caddy Graham Thompson zich ook weer. En nu al weten ze samen zeker dat ze er niet voor noppes heen reizen. Drie jaar lang geen zenuwslopend wachten meer op toelating tot het toernooi. Die heerlijke geruststelling vormt de prachtige hoofdprijs die Robert-Jan Derksen zondag middag in de wacht sleepte. Een mooie basis om nog wat meer te winnen. assen/gpd - 'Enjoy, don't des- middag tijdens een informele troy\ Vrij vertaald: Geniet, maar bijeenkomst met de pers. Mede verniel niet. Dat is het credo op basis van de tijdens het WK voor de TT-bezoeker. Liefst superbikes opgedane ervaring 700.000 euro heeft de TT-orga- heeft de TT-organisatie zijn plan nisatie uitgetrokken voor een getrokken, uitgebreid pakket aan maatrege- Voor twee gedeelten van het cir- len om de veiligheid van publiek cuit geldt een verhoogd risico en coureurs te kunnen waarbor- op escalatie: de Noordlus en de gen. Aanleiding zijn de taferelen Stekkenwal. „Daar is altijd wel die zich onmiddellijk na de laat- iets aan de hand", aldus Vaes- ste TT hebben afgespeeld. sen. De Noordlus zal tijdens de Honderden hooligans stormden komende TT voor het publiek tijdens de uitloopronde van de worden gesloten, terwijl ter MotoGP-klasse de baan op en hoogte van de Stekkenwal twee bezorgden de coureurs bange tijdelijke tribunes zullen worden momenten. gebouwd. De TT-gangers zullen „We hebben veel kritiek gehad, worden gecontroleerd op het maar we moesten weten wat er bezit van alcoholhoudende aan de hand was", verklaarde drank en attributen als kniptan- TT-voorman Jos Vaessen gister- gen. SPORTUITSLAGEN PRIJSVRAGEN ting 1-0, 24. Splinter 2-0, 36. Stegeman 2-1, 46. Stegeman 2-2, 59. Ketting 3-2 Scheids- Lucky Day 3043. rechter: Blom. Toeschouwers. 1050. Rode 1.2.6.7.14.26.29.32.33.34.38.46.50.53. kaart: 56. Leurink (Heracles) 2x geel. Gele 57.65.66.70.74.77 kaart: Tamerus, Baas, Douglas (Haarlem), (Onder voorbehoud van typefouten). Wooding, Stegeman, Kolmschot. Hegeman (Heracles). TENNIS WIELRENNEN Indian Wells. Mannen, 2,25 miljoen euro. Eerste ronde: Schalken (Ned/14) - Vicente Frankrijk. Parijs-Nice. (Spa) 6-2 6-3, Malisse (Bel) - Ferrer (Spa) 6-1 Eerste etappe (Auxerre - Paray-le-Monial): 1 6-0, Kafelnikov (Rus) - Stepanek (Ts|) 4-6 6-1 Petacchi (Ita) 191,5 km in 5.13 25 (36,56 6-1, Kiefer (Dui) - Ancic (Kro) 6-2 6-4 km/uur). 2. McEwen (Aus), 3 O'Grady (Aus). 4. Haselbacher (Oos), 5. Boonen (Bel), 6 Indian Wells. Vrouwen, 2 miljoen euro. Magnien (Fra), 7 Hondo (Dui). 8. Riebenbauer Derde ronde: Clijsters (Bel/1) - Schiavone (Oos), 9. Oesov(WRu), 10. Sanchez (Spa) Ne- (lta/31) 7-5 6-4, Hantuchova (Slw/3) - Srebot- derlanders: 22. Van Heeswijk, 24. Hoffman, nik (Slv/27) 7-6 6-2, Sugiyama (Jap/21) -Ma- 25 Mattan (Bel). 26. Vierhouten. 30. Van leeva (Bul/10) 6-4 6-3, Coetzer (ZAf/16) - Ray- Dijk. 81. Van Bon 0.06, 122 Moerenhout mond (VSt) 6-0 6-3, Martinez (Spa) - Rittner Algemeen klassement: 1. O'Grady 5.19 11 2. (Dui) JD-6 6-3 6-3 Vierde ronde: Mauresmo Mattan 0.01, 3. Petacchi, 4 Brochard (Fra) (Fra/5) - Magui Serna (Spa) 6-2 6-3 0.08, 5. Vinokoerov (Kaz) 0.09, 6 Hushovd (Noo). 7. Hamilton (VSt). 8. Magnien 0 10. 9 VOETBAL Rebellin (Ita). 10. Gaumont (Fra) 0.12 Neder- landers: 21. Van Heeswijk 0.17. 85. Hoffman Eerste divisie. 0.31. 96. Moerenhout 0.33, 101. Vierhouten Haarlem - Heracles Almelo 3-2 (2-1). 22. Ket- 0 34-103 Van Dllk. 121. Van Bon 0.37 En: „We hebben een buitenge woon goed contact met Mike Snoei en Theo Bos (assistent trainer, red.). Ze zitten al jaren bij de club. We weten hoeveel strijd en energie ze leveren voor Vitesse." Daarnaast spelen de acute fi nanciële problemen van Vitesse een rol. Snoei heeft nog een contract tot de zomer van 2004 en zal bij een vertrek moeten worden doorbetaald. Vitesse ontbeert de financiële middelen voor het aantrekken van een hoofdtrainer van buitenaf Een ruil tussen Snoei en Sturing lijkt een optie, maar het is ui terst twijfelachtig of alle betrok ken partijen daarmee instem men. Sturing is bij de achterban van Vitesse mateloos populair, maar hij was tot gisteravond niet benaderd door de clublei- ding. ACHTERLIJN Zondagmiddag kwart over drie. Het spel op het hoofd- veld van UVS kan nauwelijks boeien. Ik sta achter het doel aan de kant van het parkeer terrein en draai me even om. Achter me liggen zes voetbalvel den. Het duurt even voor ik me realiseer dat er op die velden helemaal niets gebeurt. En op het kunstgrasveld van een mil joen guldentjes (dat naast het hoofdveld ligt) trappen een paar kinderen een balletje. Deze paar hectare grond op een mooi plekje in Leiden naast de Leidse Hout is door de overheid beschikbaar gesteld om op te ballen. De gemeente besteedt ook nog eens honderdduizen den euro's per jaar om de boel een beetje knap te houden. Maar op de dag dat de meeste mensen vrij hebben, ligt een voetbalcomplex van acht vel den er vrijwel verlaten bij. De Kikkerpolder is natuurlijk niet het enige voetbalcomplex in de regio dat er (vrijwel) ver laten bij ligt op zondag. Per de finitie worden de voetbalvelden van zaterdagclubs op de tweede dag van het weekeinde niet ge bruikt. Het zijn juist die clubs die vaak met een enorm ruim tegebrek kampen. Maar ook zondagclubs met een enorme jeugdafdeling (zoals het Leidse Docos) hebben zaterdag te wei nigen zondag weer genoeg ruimte. De clubs die op zaterdag meer ruimte nodig hebben, weten niets beters te bedenken dan aan te kloppen bij de lokale overheid. Er moet een veld bij, liefst een wetra- of een kunstg rasveld. De gemeenteraad weet toch wel hoeveel kinderen onze club elke week van de straat houdt? Maar er is een andere oplos sing. Houd op met die stringen te scheiding tussen zaterdag- en zondagvoetbal. Zeker bij de jeugd. Waarom kunnen Docos E3 en FC Lisse D6 niet op zon dagochtend spelen? Is het zo erg wanneer RCL 7 van de 22 wedstrijden er zeven op zon dagmiddag speelt. En de clubs die om principiële redenen niet op zondag spelen? Die clubs moeten die leden die niet op die dag willen spele de mogelijkheid bieden alleen op zaterdag te voetballen. Maar die verenigingen weten ook dat veel van hun leden niet meer zo streng in de leer zijn. Die clubs (die ons soms vragen om 'niet in de krant te zetten dat we op zondag hebben geoefend') heb ben de taak om te onderzoeken of zij hun complexen ook op zondag kunnen benutten. Dat is in elk geval beter dan de overheid vragen om nog meer inefficiënt gebruikte ruimte be schikbaar te stellen. Weg met het zaterdagvoetbal leve het weekeinde-voetbal. Willem Spierdijk P.S. Het weekeinde begint op vrijdagavond! pdidas wn-amro Wamro m

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 21