TÉ Blixi Binnen Ruwar<i krijgt gedenkteken op terrein Endegeest week nieuw rapport Irak Henri Lenferink op weg naar overwinning Leidsch Dagblad eerkopen? Kok 'verbaasd' over strafklacht Margarita Hogere omzet FloraHolland OPEN HUIZEN ROUTE Voorschotenaar geeft gas op N206:221 km Jamai en ouders duiken onder m Leidsch Dagblad NR. 43177 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 1.GEMEEN k Hermans rdt nieuwe nrzltter MKB ste hospice ar jongeren lederland lië voert zijn en oorlogje: tr de televisie oovatie van ntsoen nadert r voltooiing hi markt te den voor relduitvinding aging L gunstig Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad dinsdag 11 maart 2003 072-5196868 Oorlogsresolutie nog niet in stemming new york/afp-rtr-anp - Hans Blix, de voorman van de VN-wa- peninspecteurs, presenteert vol gende week een rapport waarin staat wat Irak allemaal nog moet doen op het gebied van ontwa pening. Dat zei Blix gisteravond in een besloten vergadering van de VN-Veiligheidsraad. Die raad is nog steeds zeer ver deeld over een ontwerp-resolu- tie van de VS, Groot-Brittannië en Spanje, die leidt tot een aan val als Irak maandag 17 maart niet heeft ontwapend. Britse di plomaten bij de VN proberen er met allerlei nieuwe voorstellen zoveel mogelijk steun voor te krijgen. Zo'n voorstel is een serie doelen die Bagdad binnen een iets lan gere termijn aantoonbaar moet hebben bereikt om te laten zien dat het land meewerkt met de inspecteurs. Ook Washington liet gisteravond doorschemeren dat de datum van 17 maart niet heilig is. De tegenstanders - Frankrijk, China en Rusland - proberen op hun beurt de nog twijfelende le den van de Veiligheidsraad mee te krijgen. Rusland en Frankrijk zeiden gisteren een veto uit te zullen spreken over de 'aanvals- resolutie', als die een meerder heid zou halen. De Franse president Chirac zei op de tv dat de inspecteurs eerst hun werk volledig moeten kun nen afmaken. Rusland noemde de eisen uit de ontwerpresolutie 'onhaalbaar', en voegde er van morgen aan toe ook met een ve to te zullen komen als een aan gepaste resolutie wordt aange nomen. PvdA-leider Bos vindt dat Ne derland een Amerikaanse aanval niet moet steunen als de tweede resolutie op een Frans/Russisch veto stuit. De resolutie komt naar verwachting op z'n vroegst morgen in stemming. Washington lijkt niet onder de indruk van de woorden van VN- secretaris-generaal Kofi Annan, gisteren. Die noemde een een zijdige Amerikaanse aanval op Irak in strijd met het VN-hand- vest. Het Witte Huis zei echter dat Amerika volledig gemach tigd is op te treden. ,Als de we reld had gewacht op de Veilig heidsraad, dan zou Milosevic nog steeds president van Joego slavië zijn", smaalde een woord voerder. Pagina Buitenland: Meer over Irak >p van omstandighe- toevallig als symbo chttien rechters worden g In de Haagse ridderzaal wen bij de doop van het tionale Strafhof, de eerste ente internationale Ink voor de berechting oriogsmisdaden. De VS Ken het hof. Tegelijkertijd diezelfde VS nog steeds n eigenhandig optreden én van de grootste misda- Aan deze tijd, de Iraakse Saddam Hussein. In hun - [legen de 'As van het hebben de Amerikanen toe vooral nederlagen l| incasseren. Dat heeft Ge il Bush aan zich zelf te wij- renberg werd de Tweede irlog afgesloten met de iele berechting van de nazi-Duitsland. Het proces zou pas in de ja- itig opvolgers krijgen in inalen die zich bezighiel- de misdaden tegen de Ikheid in Joegoslavië en Té vaak stond politiek Icnken de berechting van e en oorlogsmisdaden in Of het Internationale werkelijk een rol van lis kan gaan spelen is nog n vraag; vaststaat dat de van een permanente in elk geval een sym- en juridisch lichtpuntje VS het Hof boycotten en h het recht voorbehou- _jerikaanse militairen met uit Den Haag te 'bevrij den smet op het blazoen grootmacht Maar het iet solisme van het Ame- der Bush. Dat dezelfde ^gelijkertijd dreigt met ichtige preventieve Irak, past in die Io- t is meer dan een poging ieman van de wereld te want een politieman ipd>or rugdekking. Het is een Of op internationale insti lls de VN en de Veilig- ad, het is een breuk met i vijftig jaar oude Wester- 1 die. Met de beste bedoe- de wereld, bewijzen dtrikanen de wereld geen feVries (advertentie) Directeur zorginstelling schuldig bevonden aan noodlottig ongeval peuter door Nancy Ubert oegstgeest - Ruward, die van daag precies een jaar en drie maanden geleden op het terrein van Endegeest om het leven kwam, krijgt een gedenkteken. Exact op de plek waar het kind is aangereden door de financieel directeur van de Rijngeest Groep, komt een kunstwerk te staan. Volgens voorzitter George Witte van de raad van bestuur van de regionale zorgorganisatie is dat samen met de ouders van de peuter besloten. De vader en moeder van Ruward mogen zelf zeggen wat voor een gedenkteken het moet worden. Ze zijn daarover in ge sprek met een kunstenaar. „Het wordt beslist geen torenhoog kunstwerk", aldus Witte, „maar wel een passend herinneringste ken met een korte tekst." Nog voor de zomervakantie moet het beeld zijn onthuld. De Rijngeest Groep heeft de ou ders een gedenkteken aangebo den omdat de zorgorganisatie niet wil verbloemen welk onbe schrijflijk leed op haar terrein is veroorzaakt, zegt Witte. „Dit is nu eenmaal de realiteit. We lo pen niet voor deze ellende weg. De plaats van het ongeval is en blijft voor ons een dramatische plek. Tot in lengte van dagen. Alle medewerkers van de Rijn geest Groep weten precies waar het noodlottige ongeval heeft plaatsgevonden. Dagelijks pas seren personeelsleden die plek. Ook voor de medewerkers van de crèche waar Ruward werd opgevangen en de ouders van de andere kinderen is het goed dat er een duidelijk symbool staat. Er zijn voor heel wat min der erge gebeurtenissen her- denktekens geplaatst." De dood van de kleine jongen heeft diepe sporen nagelaten op Endegeest. Het kind werd aan gereden door een directeur van de instelling. Zijn moeder werkt ook bij de zorgorganisatie. Ruward was met de andere kin deren van de crèche op weg naar het kinderdagverblijf. De rechter oordeelde gisteren dat de directeur schuldig is aan het noodlottig ongeval. Een jaar vol ledige rijontzegging en 100 uur dienstverlening, luidde het von nis. Ook moet de directeur de ouders een schadevergoeding van bijna 9.000 euro betalen. Enkele uren na de zitting in het Haagse Paleis van Justitie stelde de raad van bestuur van de re gionale zorginstelling een nieuwsbrief voor het personeel op. Daarin is ook een verklaring opgenomen van de financieel directeur. „Lange tijd heeft de rechtszaak als het zwaard van Damocles boven mijn hoofd ge hangen. Wat dat betreft is het goed dat nu uitspraak is gedaan. Wat die ook zou zijn geworden, de nachtmerrie blijft. Niet alleen voor mij, maar des te meer voor de ouders van Ruward. Hun verdriet kan op geen enkele ma nier worden weggenomen." Pagina R5: Werkstraf en rijontzegging voor roekeloze Rijngeest-directeur Hoogleraar: Aangifte maakt weinig kans den haag/gpd-anp - Oud-pre- mier Kok heeft 'met verbazing kennis genomen' van de aangif te die prinses Margarita en haar man Edwin de Roy van Zuyde- wijn hebben gedaan tegen hem. „Voor de verwijten die mij daar in worden gemaakt, is geen en kele grond aanwezig", stelt Kok in een korte verklaring die van morgen via de RVD naar buiten is gebracht. Advocaat J. Pen van De Roy van Zuydewijn maakte gisteravond in het tv-programma Nova be kend dat het paar aangifte heeft gedaan bij het openbaar minis terie in Amsterdam tegen Kok en de oud-ministers De Vries (Binnenlandse Zaken) en Zalm (Financiën). Zij worden be schuldigd van valsheid in ge schrifte, schending van het ambtsgeheim, oplichting en ambtsdwang. De aangifte maakt volgens staatsrechtgeleerde prof. mr. P. Bovend'Eert van de Katholieke Universiteit Nijmegen weinig kans. De advocaten zijn name lijk zeer waarschijnlijk bij het openbaar ministerie aan het verkeerde adres. Volgens de staatsrechtgeleerde hebben de advocaten over het hoofd gezien dat de kwestie draait om moge lijke ambtsmisdrijven gepleegd door ministers. Daarover kan al leen de Hoge Raad een uit spraak doen nadat de zaak bij Koninklijk Besluit of een besluit van de Tweede Kamer aanhan gig is gemaakt. Het OM zelf liet vanochtend weten te gaan on derzoeken of het bevoegd is om de aanklacht in behandeling te nemen'. De aanklacht van valsheid in ge schrifte heeft onder meer te ma ken met een brief van De Vries uit mei vorig jaar. Daarin ont kende hij tegenover het paar dat de BVD onderzoek heeft gedaan naar De Roy van Zuydewijn voorafgaand aan zijn huwelijk met Margarita in september 2001. Vorige week maakte pre mier Balkenende bekend dat er in opdracht van het Kabinet der Koningin wel degelijk een on derzoek is geweest. Het feit dat de BVD een dossier van De Roy heeft opgevraagd bij de sociale dienst bestempelen de advoca ten als ambtsdwang en schen ding van het ambtsgeheim. De klacht tegen voormalig mi nister van financiën Zalm heeft betrekking op de onderschepte en geopende belastingaangiften van De Roy van Zuydewijn. Die zijn volgens het stel zonder hun medeweten doorgestuurd naar de thesaurier van het hof. WD- leider Zalm stelt dat zijn minis terie 'conform de procedures heeft gehandeld'. De aanklacht wacht hij af: „Ik merk het wel." Pagina Binnenland i: Brief van Balkenende overtuigt Kamer niet Drie man sterk zitten de leden van het stembureau in het clubgebouw van Tennisvereniging Merenwijk klaar voor de eerste stemmers. Leidenaars kunnen vandaag niet alleen hun stem uitbrengen voor provinciale staten, maar ze mogen ook hun nieuwe burgemeesters kiezen. Foto: Hielco Kuipers leiden - Henri Lenferink lijkt op weg naar het burgemeesterschap van Leiden. In een peiling, vanochtend bij enkele stem bureaus, zei driekwart van de gevraagde kiezers zojuist op de uit Arnhem afkom stige PvdA-kanciïdaat te hebben gestemd. Redacteuren van deze krant stonden vanochtend bij de uitgang van vier ver schillende Leidse stembureaus - aan het Bizetpad, het Ballonpad, de Julianastraat en het Regenboogpad - en vroegen in to taal 184 mensen naar hun stem. Daarvan waren 126 stemmen voor Lenferink en 40 voor zijn tegenstrever Harry Groen (WD). Zeven respondenten hadden zojuist blan co gestemd, elf wilden geen antwoord geven. Hoogleraar politicologie G. Irwin van de Universiteit Leiden noemt een peiling op deze manier 'niet meer dan een interes sante gok'. Hoe betrouwbaar deze is, is volgens hem niet uit te rekenen. „Bij een echte exit poll (een onderzoek bij de uit gang van de stembureaus, red.) houd je er rekening mee hoe op een bepaald stembureau de uitslag traditioneel is. Dan kun je conclusies trekken uit de af wijkingen ten opzichte van het traditio nele beeld." Het Leidse burgemeestersreferendum heeft geen traditie, en datzelfde geldt voor het onderzoek van vanmorgen. De vier gekozen stembureaus vormen sa men echter wel een goed gemiddelde van het Leidse stempatroon als het om partijen gaat De Merenwijk is relatief ge zien een WD-bolwerk, Leiden-Noord stemt traditioneel rood, terwijl zowel het centrum als Zuid-West ongeveer het Leidse gemiddelde volgen. Toch was het volgens Irwin beter geweest om 200 aselect gekozen mensen te bellen om ze naar hun stemkeuze te vragen. Hij denkt dat het tijdstip van het onderzoek zoals dat nu is uitgevoerd, het beeld fors kan vertekenen. „Maar stel dat negentig procent op Groen zegt te stemmen, dan kun je er wel van uitgaan dat die het wordt", zei Irwin gisteren. Hij was van morgen niet bereikbaar voor commen taar op de uitkomsten. Het Leidse burgemeestersreferendum is overigens slechts 'raadgevend': de minis ter zou de uitslag naast zich neer kunnen leggen. Het referendum is bovendien al leen geldig als minimaal dertig procent van de kiezers zijn stem uitbrengt. Over die opkomst viel vanochtend nog weinig te zeggen. De stembureaus zijn nog tot negen uur vanavond open. rijnsburg - De bloemenveiling FloraHolland heeft vorig jaar een omzet gedraaid van 1,9 mil jard euro. Dat is 4,3 procent meer dan in 2001. De hogere omzet is vooral het gevolg van de bloemenprijzen, die stegen gemiddeld met 5 procent. De aanvoer van bloemen lag 1 pro cent lager dan in 2001. Flora- Holland, met vestigingen in on der meer Rijnsburg en Naald wijk, behaalde over 2002 een netto-winst van twee miljoen euro, evenveel als in 2001. Dit geld wordt aan de reserves toe gevoegd, mits de leden in juni daarmee akkoord gaan. De brutowinst over vorig jaar is vooral gedrukt door de diefstal van veüingwagens. Die werden op grote schaal gestolen, wat vorig jaar een schadepost ople verde van 2 miljoen euro. De tweede tegenvaller was de ver snelde vervanging van de vei lingwagens in Rijnsburg, deels ook versneld vanwege de dief stallen. Daarmee was 3,8 mil joen euro gemoeid. Algemeen directeur J. Teelen zegt 'tevreden' te zijn over de geboekte resultaten. Voor dit jaar is hij minder optimistisch en verwacht hij een 'beperkte groei'. In de eerste negen weken boekte Flora Holland geen groei, maar werd er vier procent min der omgezet dan in dezelfde pe riode vorig jaar. (advertentie) noordwijk - Een 22-jarige Voor schotenaar is gistermorgen zijn auto en zijn rijbewijs kwijtge raakt. De man reed met een snelheid van 221 kilometer per uur over de provinciale weg N206 bij Noordwijk. De snel heidsduivel werd opgemerkt door agenten die met een laser- gun een snelheidscontrole hiel den. De Voorschotenaar werd een eindje verder van de weg gehaald door een speciaal 'stop team' van de politie. De officier van justitie beslist wat er met de auto en het rijbewijs van de Voorschotenaar gaat gebeuren. Zijn rijbewijs is hij waarschijnlijk minstens vier maanden kwijt, een standaardperiode. (advertenties) Al gestemd? schoonhoven/gpd - Jamai en zijn ouders verblijven deze week op een schuiladres. De gekte voor de woning van de Idols- winnaar blijft maar voortduren. Reden voor de familie om 'on der te duiken'. Uit alle hoeken van het land kwamen gisteren fans naar Schoonhoven op zoek naar Ja mai. Mensen belden brutaalweg aan bij woningen waar een pos ter van de zanger voor het raam hing met de vraag of men wist waar Jamai woont. Ook zwerven nog camera-ploegen door Schoonhoven op zoek naar de sporen van het tieneridool. Plaatselijke middenstanders pikken hun graantje mee van het succes van de Schoonhove- naar. Zo waren er al de zelfont worpen Jamai-posters en ver kocht een banketbakker Jamai- gebak, een taartje met de af beelding van de zanger. Let op! De verkiezingen zijn vandaag - DINSDAG 11 MAART! U kunt nog tot 21.00 uur in het stembureau terecht! Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam M V Postcode Telefoon (ivm controle nabezorgrg) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro Handtekening: 54,50 55,00 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische beöfeig s mijn 712141 4001 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl TAHITI

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1