Scholen Rijnwoude zijn niet brandveilig 't REGIO Werkstraf en rijontzegging voor roekeloze Rijngeest-directeur Inbouwen en wegwezen. Vertraging HSL gunstig voor bewoners Groene Hartlyceum scheidt leerlingen Postma voert campagne voor feestpaleis R5 B en W vragen raad met spoed 100.000 euro Kermis exploitant grijpt mis Künckelorgel wordt wellicht monument idenmisdrijf Voorschoten «schoten - Een 16-jarig sje uit Voorschoten is gis- vond rond tien over negen i |de Prins Bernhardlaan het htoffer geworden van een fnmisdrijf. Terwijl zij fietste d zij aangesproken door een i i, die haar tot stoppen de mg en aanrandde. Tijdens lij misdrijf zijn een scooter en ei fietser langsgereden. De "i tie is op zoek naar deze ge en. de nderen planten lbi iotwilgen tvouDE - Leerlingen van .p 7 van de tien basisscho- el' In Rijnwoude planten tij- sde Boomfeestdag op 26 irt 155 knotwilgen bij de - ebaan in Hazerswoude- LI dijk. Wethouder De Best it de eerste boom. Rijnwou- h 5 dit jaar ook de plaats waar rovinciale viering wordt ge- den. Het motto van Boom- ;en tdag is dit jaar 'Bomen in de -ijk st'. Alle asielzoekerscentra ittfederland werken eraan De vier centra in Zuid and maken één kunstwerk, te leren uit de asielzoekers- zit B overhandigen het kunst- aan commissaris van de ngin Franssen. lez braak in t iningen 'n|tN AAN DEN RIJN - In hlti- "Wi de Rozenstraat en de Costastraat is vannacht in- joken. Bij de eerste woning n men binnen door de het via de brievenbus te ont- delen. Van het andere huis I een raampje opengebro- 01 Uit beide huizen zijn een puter en een portemonnee j.lj1 geld en pasjes gestolen. DINSDAG 11 MAART 2003 adsdebat over ddokwekerij Sfr0"01 - )e gemeenteraad Jlijnwoude debatteert don- ,sc agavond over de vestiging ,ei ;en paddokwekerij aan de lpe ddijk in Hazerswoude- Het debat wordt gehou- ip verzoek van de PvdA. louder Uljee weet nog niet gemeente mogelijkheden om de paddokwekerij te- houden als de raad zich de vestiging uitspreekt, moeten we dan uitzoeken, tik eerder dat de raad een twil over de veiligheid." V)jus Lijnwijier Degstgeest eest - 'Een uitkomst iedereen die verantwoord vallen'. Dat zegt de Ge heid Service Meerzorg ie nieuwe cursus Lijn- l die op 20 maart start in lat igeest. Lijnwijzer bestaat i d< in bijeenkomsten van een De Voorafgaand aan de cursus Oh een intakegesprek met e st iëtiste plaats. Na het ge- ië 1 krijgt elke deelnemer een jve lonlijk dagmenu. In de e g( is komen verschillende or rwerpen aan bod, zoals ndoortjes en het belang «wegen. De cursus wordt 'en in Multifunctioneel l urn 't Groot Profijt aan het ïavenplein. Aanmelden telefoonnummer 071- 833. door Nancy Ubert vervolg van voorpagina oegstgeest/den haag - De financieel directeur van de Rijngeest Groep mag een jaar lang niet autorijden en moet in zijn vrije tijd een taak straf van 100 uur verrichten om zijn 'schuld' aan de maatschappij terug te betalen. De Haagse rechtbank acht bewezen dat de be stuurder van de grote regionale zorgorganisa tie op 11 december 2001 peuter Ruward op het terrein van Endegeest heeft doodgereden. „Verdachte heeft aanmerkelijk onoplettend gehandeld", aldus rechter Eikerbout. Heel veel belangstellenden en belanghebben den hoorden gistermiddag het vonnis van de rechter aan. De directeur was omringd door vrienden, familieleden en collega-bestuurders. Ook Ruwards ouders werden bijgestaan door dierbaren. De moeder van het slachtoffer van de fatale aanrijding werkt ook bij de Rijngeest Groep. Tot op heden is geen normaal contact mogelijk tussen de directeur en de ouders. Voor en na de zitting was dat in het Paleis van Justitie pijnlijk zichtbaar. De partijen stonden elk aan een andere kant in de hal. Ruwards vader zei na afloop dat hij niet teleur gesteld is in de uitspraak: „De rechter heeft in elk geval duidelijk gemaakt dat de man roeke loos is geweest." De ouders, die hun kind ver loren toen het anderhalf jaar oud was, hebben van de rechter bij elkaar een kleine 9.000 euro schadevergoeding toegewezen gekregen. De directeur moet betalen voor de juridische bij stand die de familie heeft moeten zoeken en voor de begrafenis van Ruward. De 10.000 eu ro immateriële schade die de advocaat van de ouders tijdens de terechtzitting op 24 februari had geëist, is niet toegekend. De familie moet een civiele procedure beginnen, om te probe ren dat geld ook te krijgen. Ruwards vader voelt daar weinig voor. „Het is meer dan ge noeg geweest. Wij laten het hierbij." De vraag is of de Rijngeest-directeur ook geen verdere stappen onderneemt. Zijn advocaat Anker, die samen met zijn broer een befaamd Fries strafpleitersduo vormt, houdt de moge lijkheid van een hoger beroep nog open. Dat de directeur uiteindelijk een meesteradvo- caat in de arm heeft genomen, is volgens G. Witte, voorzitter van de raad van bestuur van de Rijngeest Groep noodzakelijk geweest. „Het tragische ongeval heeft ook grote weerslag op onze organisatie. Er was een pleiter nodig die ook daarmee rekening kon houden." Dat de directeur een jaar lang geen auto kan rijden, brengt hem in een lastig parket. Hij woont niet alleen op grote afstand van zijn werk, ook heeft hij dagelijks heel wat kilome ters af te leggen tussen de verschillende vesti gingen van de grote zorgorganisatie. De Rijn geest Groep gaat echter geen enkele poging doen om het de financieel directeur makkelijk te maken zijn werk uit te voeren. „Absoluut niet. Nee, hij krijgt van ons geen auto met chauffeur", reageert Witte. „De consequenties van het vonnis zijn geheel voor zijn rekening." Witte benadrukt enkele malen dat de directeur geen voorkeursbehandeling krijgt „Het onge mak kan niet op de Rijngeest Groep afgewen teld worden. Hij wordt behandeld als iedere andere werknemer in zo'n situatie. Dus ook taakstraf zal hij in zijn eigen tijd moeten uit voeren. Hij geniet geen voorrangspositie om dat hij toevallig in de raad van bestuur zit", zegt Witte over zijn collega. Overigens is het niet zeker of de man nog lang aanblijft bij de Rijngeest Groep. Nu het vonnis is geveld, gaat de raad van toezicht zich buigen over de vraag of het niet beter is dat de finan cieel directeur een andere werkkring zoekt. Witte: „Het is aan de raad van toezicht of en in welke mate de uitspraak van de rechter voor de Rijngeest Groep reden is verdere stappen te ondernemen." De verdiepte bak voor de kruising van de rijksweg A4 met de HSL nadert zijn voltooiing. Foto: Henk Bouwman 'Kunt u dan vragen of de wind zuidwest is?' door Marieta Kroft rijnwoude - De basisscholen in Rijnwoude voldoen niet aan de eisen van de brandveiligheid. Met name de interne brandalar- meringssystemen zijn onvoldoen de en in een enkel geval is er geen goede brandtrap. Gelet op de ernst van sommige gebreken hebben burgemeester en wet houders haast met het treffen van maatregelen. Ze vragen de raad donderdagavond in een spoedprocedure 100.000 euro. Volgens wethouder Uljee en on- derwijsambtenaar Van Almkerk is de veiligheid van de leerlingen niet in het geding. „Leerlingen houden geregeld alarmeringsoe feningen. Ze zijn dus voorbe reid", zegt Van Almkerk. „Maar stelt dat er iets gebeurt en wij wisten dat de scholen niet aan alle eisen voldeden, dan is dat onvergeeflijk. Die verantwoor ding willen we niet dragen. Daarom willen we niet wachten op de volgende raadsvergade ringvan 24 april." Het bureau Interconcept onder zocht vorig jaar alle in Rijnwou de gevestigde instellingen op za ken als brandveiligheid. Alleen gebouwen die aan alle veilig heidseisen voldoen, krijgen de gebruiksvergunning die sinds een aantal jaren verplicht is. Uit het rapport van Intercon cept dat onlangs bij de gemeen te binnen kwam, blijkt dat er aan alle tien de basisscholen in Rijnwoude wel iets mankeert. Van Almkerk: „De basisscholen De Rank en De Tweeklank heb ben bijvoorbeeld te weinig pic togrammen. Die moeten de ge bruiker de weg wijzen naar de nooduitgang. Verder ontbreken er hier en daar plaatjes van brandblussers en heeft de Mi- chaëlschool een brandtrap die niet aan de eisen voldoet. Er moet een schuine trap komen, in plaats van een rechte. De trap door Janneke Dijke hoogmade/rijpwetering - Een kleine vertraging bij de aanleg van de hogesnelheidslijn pakt voor bewoners van het buiten gebied tussen Hoogmade, Oud Ade en Rijpwetering gunstig uit. Doordat grond te langzaam in klinkt gaan de Zuidweg in Rijp wetering en de Zuidzij derweg bij Oud Ade niet tegelijk op de schop. Hierdoor blijft het gebied beter bereikbaar. HSL-bouwers hadden de klussen wel gelijktij dig gepland. De bewoners van het landelijk gebied dat wordt doorsneden door de A4, kregen het nieuws gisteravond te horen op een in formatiebijeenkomst van de projectorganisatie HSL-Zuid. Die had zeventien huishoudens uitgenodigd om ze te informe ren over de aanleg van HSL en de verdiepte A4 ter hoogte van Hoogmade. Er bleken meer om wonenden geïnteresseerd te zijn, want het zaaltje op het HSL-bouwterrein in de Bospol der was bijna te klein voor de ruim 60 aanwezigen. Ter hoogte van de Zuidzij der- weg, tussen Hoogmade en Lei derdorp, maken bouwers op dit moment een spoorwegviaduct waar straks de flitstreinen over heen gaan. Direct daarnaast moeten de bouwers nog begin nen aan de aanleg van een snel wegviaduct. De viaducten zijn nodig om het water van de Zuidzij dervaart te overbruggen en om een onderdoorgang te bieden aan bewoners van de Zuidzijderweg en de Achterwe tering, plattelandswegen in Oud Ade die alleen via Hoogmade te bereiken zijn. De werkzaamhe den zijn binnen een paar maan den klaar. Pas daarna, over een maand of drie, begint het werk bij de Zuidweg in Rijpwetering. Oor spronkelijk stond dit voor over een paar weken op de kalender. De drassige veengrond blijkt zich hier minder snel dan ver wacht naar beneden te laten drukken door het aangebrachte zand. Voor het inklinken is meer tijd nodig dan gepland. De aan leg van het HSL-viaduct en een nieuw A4-viaduct over de Zuid weg en het water van de Rijpwe tering moet daarom even wach ten. De aanwezigen maakten van de gelegenheid gebruik flink wat vragen af te vuren op de verte genwoordigers van gemeente, de HSL-projectorganisatie en de HSL-bouwcombinatie. Zo vroe gen sommigen zich af of het voor de recreatievaart vanaf het Vennemeer en de Does is aan gegeven dat de Zuidzijdervaart tijdelijk gestremd is. De mannen achter de tafel krabden zich even achter de oren en beloof den het uit te zoeken. Ook be loofden zij een oplossing voor de onveilige, nieuw klapbrug die sinds enige tijd de Blauwemo- lenweg met de Zuidweg ver bindt. De mededeling dat er vanaf volgende week langs de snelweg wordt geheid voor de bouw van een 500 meter lang geluidsscherm, werd niet met gejuich ontvangen. „Kunt u dan vragen of de wind zuidwest is", vroeg een man. Begin mei krijgen de bewoners een uitnodiging voor een vol gende bijeenkomst. Dan krijgen ze informatie over het werkter rein dat aan de noordwestkant van de snelweg moet komen, als tegenhanger van het terrein dat nu aan de. zuidoostkant (Hoog made) is aangelegd. Tegen die tijd is de verdiepte oostbaan van de snelweg klaar en wordt het verkeer daar doorheen geleid. Het oorspronkelijke wegdek van de A4 wordt dan gesloopt, om plaats te maken voor een twee de verdiepte bak. Als die klaar is, wordt de HSL erboven aange legd, in de richting van de Groe- ne-Harttunnel. alphen aan den rijn - Het Groe ne Hartlyceum in Alphen aan den Rijn gaat leerlingen die zijn getest voor het beroepsgerichte vmbo, scheiden van leerlingen die op de basisschool een advies voor vmbo-t of havo/vwo heb ben gekregen. De leerlingen die de eerste twee jaar praktijkge richt vmbo-onderwijs willen volgen kunnen na de zomerva kantie alleen nog terecht in de locatie Klein West aan de Anna van Burenlaan, de andere groep alleen in de locatie Noord aan de Henri Dunantweg. De afgelo pen tien jaar volgden de eerste en tweedejaarsleerlingen van vmbo en havo/vwo onderwijs in zowel Klein West als in Noord. „Kleinschaligheid hebben we hoog in het vaandel", legt sec tordirecteur onderbouw P. Seis uit. „De vmbo-leerlingen die vooral praktisch zijn ingesteld, komen beter tot hun recht in (advertentie) Rijklaarpakket Nokia 63101/ 6610 of 7210. Stijlvolle toestellen voor GSM/GPRS. Geschikt voor M-info (WAP). Inclusief professionele inbouw bij KPN Mobile Business Center met Nokia carkit, externe antenne en dashmount. Nokia 7210, Nu vanaf 499,-* (excL BTW/incl. BTW 593,81) okia 63101 E-5397- Nu vanaf 349,-* (excl. BTW/incL BTW 415,31) Prijswijzigingen, spel-, zet- Actie geldt t/m 28-03-'03. Kijk voor het dichtstbijzijnde KPN Mobile Business Center op www.kpn.com. Nokia 6610 €-6397- Nu vanaf €479,-* (excl. BTW/incl. BTW 570,01) KPN Mobile business center leiderdorp - Het kan de oplet tende bezoeker van de Winkel hof niet zijn ontgaan. Bezoekers van sportkantines in Leiderdorp overigens ook niet. Ondernemer Hylke Postma, bedenker van het plan voor een groot uitgaans centrum op bedrijventerrein De Baanderij, verspreidde de afge lopen week enkele honderden flyers in het dorp. Daarop roept hij voorstanders van zijn plan op de hoorzitting van de ge meente op 18 maart bij te wo nen. Om de posters achter de winkel ruiten te krijgen moest Postma zelf op stap. Maar om ook spor ters lekker te maken voor het feestpaleis, hoefde hij soms al leen zijn voordeur te openen om een bezoeker een stapeltje flyers te overhandigen, vertelt hij. „Heel veel mensen, ik schat acht tot tien, hebben mij zelf aangeboden te lobbyen op hun sportclub. Sommigen hebben alle Postma's in het telefoon boek gebeld tot ze mij te pakken hadden. Dat zijn mensen die ik helemaal niet kende maar die mij vreselijk graag wilden hel pen. Een heel leuke ervaring." Postma vreest dat theater De Muzenhof, waar de hoorzitting wordt gehouden, misschien wel te klein is. „Er was iemand bij die zei dat hij al zijn vrienden en kennissen gaat vragen om te ko men. Hij kondigde aan dat hij er In winkelcentrum Winkelhof hangen her en der affiches met oproepen voor de hoorzitting over het uit gaanscentrum op De Baanderij. Foto: Henk Bouwman wel tachtig zou meenemen." Postma is extra blij met het suc ces van zijn posteractie nu hij heeft gezien welke mensen de gemeenteraad voor de hoorzit ting heeft uitgenodigd. „Dat zijn alleen maar bezwaarmakers. Ik begrijp het wel, het is natuurlijk een onmogelijke opgave om ook alle voorstanders uit te nodigen. Daarom zou ik er als gemeente raad voor kiezen om niemand persoonlijk uit te nodigen, maar het bij een algemene uitnodi ging te houden." Bij Postma stijf,t de spanning, nu de hoorzitting dichterbij komt. „Ik zie het als de dag van de waarheid." Tijdens de hoor zitting wil de gemeenteraad ho ren wat de inwoners vinden van zijn plan. Burgemeester en wet houders keurden dat plan eer der af. De gemeenteraad neemt na de hoorzitting een besluit. Dat gebeurt vermoedelijk in april. komt uit op het dak. Daar moet een voorziening worden aange bracht, zodat kinderen elkaar bij paniek niet van het dak kunnen duwen." Verder moet bij alle scholen een speciaal alarmsysteem worden aangebracht Van Almkerk: „Nu gebruiken de scholen de pauze- beL Drie keer bellen betekent alarm. Maar dat mag sinds kort niet meer. Er moet een afwij kend geluid te horen zijn." Volgens wethouder Uljee is een reden voor de spoed ook, dat de gemeente alle instellingen, na geconstateerde gebreken, aan schrijft om binnen vier weken aan de eisen te voldoen. „Nu gaat het dan om scholen. Wij moeten die kosten betalen. We kunnen het niet maken om te zeggen dat we moeten wachten op de raadsvergadering van 24 april. Als overheid heb je een voorbeeldfunctie en dus moeten we ook aan die termijn van vier weken voldoen." een kleine, veilige omgeving. Die kunnen we ze het beste op onze locatie Klein West geven." In Klein West komen na de va kantie zo'n 260 leerlingen. Een voordeel van het scheiden van de verschillende groepen leerlingen is ook, dat de docen tenteams zich beter kunnen specialiseren. In Klein West komt een team van twintig do centen die zich specialiseren in de begeleiding van de beroeps gerichte vmbo. In Noord komen drie teams van twintig docen ten. Elk team begeleidt een groep van zo' n 250 leerlingen. Bij de overige locaties van het Groene Hart Lyceum (Centrum, Groot West en Zuid) verandert niets. De locatie in Hazerswou- de-Dorp blijft eveneens een 'breed instroompunt'. Dat wil zeggen dat hier leerlingen van vmbo-basis tot en met havo/vwo er terecht kunnen. den hjlag/alphen - De Al- phense kermisexploitant Aart van der Weerdt krijgt voorlo pig geen voorschot op de ver zekeringsuitkering voor zijn kermisattractie, die op 12 ok tober vorig jaar verloren ging bij een brand aan de Kalk- ovenweg. De Alphenaar had een voorschot van 200.000 euro geëist De rechter wees de eis af, omdat het niet hele maal uitgesloten is dat er brandstichting in het spel is. Door de brand en het uitblij ven van een verzekeringsuit kering kan Van der Weerdt het komende seizoen niet aan de slag. Door een voor schot te eisen hoopte de ex ploitant nog in staat te zijn met een nieuwe attractie mee te kunnen doen aan de in schrijvingen voor kermissen, die over een paar dagen slui ten. Tijdens het kort geding an derhalve week geleden be toogde de Alphenaar dat hij recht heeft op het voorschot, omdat er geen aanwijzingen zijn dat de brand is aangesto ken. De verzekeraar van de loods waarin de attractie stond heeft inmiddels uitge keerd. De Duitse verzekeraar van de attractie vindt echter, dat brandstichting niet valt uit te sluiten. hjlzerswoude-dorp - De Rijks dienst voor de Monumenten zorg overweegt het Künckelor gel, dat in de gereformeerde kerk van Hazerswoude-Doip staat, op de monumentenlijst te zetten. De onder de kerkenraad vallende 'commissie van beheer' verzocht om deze status, omdat het orgel in dat geval in aanmer king komt voor subsidies voor onderhoud en restauratie. Het Künckelorgel is gebouwd in 1860. Oorspronkelijk stond het in de Waalse kerk in Den Haag. In 1885 werd het orgel overge plaatst naar Hazerswoude. De rijksdienst heeft de gemeente Rijnwoude gevraagd een advies te geven over een monumen tenstatus. Die moet zich daar over nog beraden.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17