wam SCHRIJVENDE LEZERS Provinciale partijstandpunten verschillen soms flink van de landelijke Hortus geen 'overblijfsel van vroegere activiteit' Oordoppenactie van GroenLinks een gemiste kans Geen 'rookhok' maar rookruimte Bewonersbelangenverenigii j Oranjebuurt is representatie Het herdenken van gevallenen nooit overdreven, maar een pli< KIIHiliMMIiMl Opruiming EEN WEKELIJKSE SERVICE RUBRIEK IN UW KRANT. DINSDAG 11 MAART 2003 De Zuid-Hollandse Statenfracties worden vandaag gekozen. Veel men sen zullen daarbij stemmen op de ei gen vertrouwde partij. Onvoldoende wordt beseft dat de standpunten van de partij lokaal, regionaal en landelijk aanzienlijke verschillen vertonen. Daar waar men dit wel beseft, loopt menigeen aan tegen het feit dat een partijprogramma er landelijk totaal anders uit kan zien dan provinciaal. Dit komt vooral tot uiting in de ma nier waarop men denkt over de ruim telijke ordening en - in het bijzonder - over het vliegveld Valkenburg. De Provinciale Staten hebben op 19 febmari ingestemd met het Streek plan Zuid-Holland West, waarin het vliegkamp als toekomstige bouwloca tie wordt aangewezen. Dit is in te genspraak met wat de meeste lande lijke partijen voorstaan. Het plan is voor het publiek nog steeds niet toe gankelijk, wat het vermoeden doet rijzen dat de publicatie verschoven is tot na de verkiezingen. Op 9 april 2002 hebben inwoners van Katwijk, Valkenburg en Wassenaar ruim 14000 handtekeningen tegen de sluiting van het vliegveld Valkenburg overhandigd aan de Tweede Kamer. De petitie, waarin argumenten wer den aangedragen voor het ingeno men standpunt, werd met radiogra fisch bestuurbare vliegtuigen naar Den Haag gevlogen. Blijkbaar is onze boodschap bij de Provinciale Staten nooit aangekomen. Provinciale Staten, waarom streeft u naar een verder volbouwen van de overvolle randstad? Kunnen wij bij u aankloppen wanneer het luchtruim boven de Duin- en Bollenstreek is vrijgegeven? Een meerderheid onder u hoort ons nu al niet, laat staan wanneer de overlast vanuit de lucht in de hele streek vertienvoudigd is? Kunnen wij bij u terecht wanneer het wegennet van de streek verder is vol gelopen? Hebt u nagedacht over het behoud van het enige grote vlakke gebied op NAP-niveau in deze streek? In het kader van de toenemende wa- terproblematiek kan deze waterbuffer niet zomaar worden afgeschreven. Weet u dat u met uw standpunten één van de laatste kansen verspeelt om een waardevolle ecologische ver bindingzone tussen het binnenland en de duinen tot stand te brengen. Wij raden u aan de door u voorgesta ne plannen nog eens te spiegelen aan de EHS-plus, de Europese Habitat en vogelrichtlijnen. Arme vogel die on der uw regionaal beleid valt. Veel Leidenaren fietsen graag door de resterende groene zones naar het strand in plaats van door een aan eengesloten stedelijk gebied. Vergist u niet in het aantal Leidenaren dat onze acties vorig jaar heeft gesteund. Waarom streeft u naar het verlies van identiteit van karakteristieke plaatsen bij de kust? Weten uw kiezers dat u niet pal staat voor het behoud van een waardevol cultuurgoed dat door de voorgaande generaties aan ons is doorgegeven? Herkenbare plaatsen in de samenleving zoals Katwijk, Rijnsburg, Valkenburg en Wassenaar zullen mede dankzij het door u voor gestane beleid verworden tot indiffe rente buitenwijken van een groot Lei den. Is dat wat u wilt? Uw landelijke en plaatselijke vertegenwoordigers zeggen in de meeste gevallen duide lijk van niet. Aan de kiezer die nog naar de stem bus moet. Provinciaal stemmen is van groter belang voor de eigen leef omgeving dan wij vaak beseffen. Vraag bij uw onderling vaak verdt ,j de partij nog even na wie op de lij n zich niet kan vinden in het Streek f plan Zuid-Holland West voordat i jj uw stem uitbrengt. Namens Vrienden van Katwijk, Vrienden van Wassenaar, Vriendf van Valkenburg en Stichting Vrii den Marinevliegkamp Valkenbi H.C. Moolenbi H.P. de C w J-B,. J.G.Dubbeli jj /riei biuj A Terecht vraagt GroenLinks in het kader van de provinciale sta- ten-verkiezingen aandacht voor de geluidsoverlast door Schip hol. De partij deed dat afgelo pen zaterdag door het uitdelen van oordopjes aan de bewoners van Leiden-Noord, het gedeelte van Leiden dat het meest heeft te lijden onder de geluidshinder. Hoewel ik aanneem dat GL hier- rhee willen zeggen dat men deze hinder wil terugdringen, is deze Boodschap aan de kiezer hele maal niet duidelijk. Sterker nog, wat de actie lijkt te zeggen is: u moet zich er maar bij neerleg gen, en, ter ondersteuning krijgt u van ons oordopjes. Symp toombestrijding dus, terwijl niet wordt gerefereerd aan de kem van het probleem en ook niet aan mogelijke oplossingen. Dit is heel jammer. D66 en GroenLinks komen al jaren op voor de belangen van de bur gers die met geluidsoverlast te kampen hebben. De actie had daarom gekoppeld moeten wor- dèn aan een pleidooi voor meet punten voor geluidshinder in onze regio, zodat je daadwerke lijk kunt meten of de hinder tij- dèlijk (zoals aangekondigd bij de opening van de vijfde baan) of permanent toeneemt. Pas dan héb je concrete cijfers en sta je veel sterker in je onderhande ling met Schiphol en de rijks overheid. Dus: een sympathieke actie vol goede bedoelingen, maar ook een gemiste kans om de meet punten wederom breed onder de aandacht te brengen. Sabine Verschoor, Leiden. Ik wil graag reageren op het arti kel 'Bezoekers mijden buurthuis fta rookverbod' dat dinsdag 4 maart in de krant stond. Ik had wel meer respect verwacht van LWO-directeur Gert Jan Comel yoor zijn medewerkers en de bezoekers van de buurthuizen. Wij zijn geen beesten die je in een hok zet. Wij - rokende me dewerkers en bezoekers - vra gen niet om een 'rookhok' maar om een rookruimte. M. Verkade, Leiden. i 1 f De Leidse Hortus Botanicus wordt veelvuldig gebruikt voor onderzoek naar de biodiversiteit in de plantenwereld. Archieffoto: Hielco Kuipers In het Leidsch Dagblad van zaterdag 8 maart, waarin de kostbare monumenten van de armlastige universiteit worden be sproken - naar aanleiding van de extra strop met de bonte knaagkever in het dak van het Academiegebouw - wordt Frans Dekker van de universitaire vastgoedaf deling geciteerd. „Met name voor Leiden komt daar onderhoud bij van de over blijfselen van vroegere activiteiten: de Sterrewacht, de Hortus Botanicus, het Gravesteen en nu het Academiegebouw. Neem de biologie: dat onderzoek richt zich op cellen. Biologen werken te genwoordig met computers, niet meer met moeilijk in stand te houden planten- collecties." Dekker gaat hier voorbij aan het zeer veelvuldige gebruik van de hortus voor het Leidse onderzoek aan de biodiversi teit in de plantenwereld. Meer nog dan toen ik ruim veertig jaar geleden als stu dent in Leiden aankwam wordt iedere kubieke meter ruimte in de tropische kassen van de hortus benut voor onder andere zoekcollecties, waar medewerkers van de Leidse universiteitsvestiging van het Nationaal Herbarium Nederland (voorheen Rijksherbarium der Rijksuni versiteit) samen met de hortusstaf de evolutie en soortenrijkdom van onder andere aziatische orchideeën, varens, kruiskruiden, komkommerachtigen en ruim honderd soorten van het fascine rende aaronskelkachtige geslacht Amorp- hophallus (volgens het RTL5 nieuws 'de Leidse Penisplant') bestuderen. Nog onlangs haalden kaschef Art Vogel en orchideeënspecialist Ed de Vogel van het Nationaal Herbarium het nieuws met hun spectaculaire expeditie-oogst aan orchideeën uit Papua Nieuw Guinea Die collecties zijn niet alleen 'leuk' (zie uit spraak Frans Dekker), maar dienen pri mair een wetenschappelijk en uiteinde lijk ook maatschappelijk doel (onder an dere natuurbescherming en onderzoek naar het duurzaam gebruik van natuur lijke hulpbronnen op onze veel geplun derde moeder aarde). Juist met de opkomst van het moderne DNA-onderzoek en computeronder steunde analyses van moleculaire en an dere gegevensbestanden zijn die levende plantencollecties van de Leidse Hortus relevanter voor de wetenschap dan ooit tevoren (hetzelfde geldt voor de universi taire horti van Utrecht en Wageningen waarmee de vestigingen van het Natio naal Herbarium aldaar ook nauw samen werken). Voor de universitaire kerntaak onderwijs blaast de hortus eveneens zijn partijtje volwaardig mee. Naast kas- en hortuswandelingen voor biologiestudenten, worden tijdens de in ternationale cursussen over tropische plantenfamilies en economische botanie dagelijks busjes vol vers en exotisch plan- tenmateriaal aangeleverd bij het Van Steenisgebouw als onmisbaar aanschou welijk onderwijsmateriaal. Met de aanstaande komst van de eerste bezetter van de Bijzondere Leerstoel Tuin- en Landschapsarchitectuur vanwe- ge de nauw met de Leidse hortus gelieer de Clusiusstichting zullen de rijke cul tuurhistorische aspecten van de Hortus eveneens verzilverd kunnen worden ten behoeve van onderzoek en onderwijs in de Faculteit der Letteren. Dat daarnaast de Hortus een prachtig openluchtmuseum is voor de planten- biologie en 80.000 bezoekers per jaar trekt met een budget dat veel minder dan een tiende bedraagt van elk der rijksmu sea (vaak met minder bezoekers) hier ter stede, is een klein wonder, waarvoor we de Hortusstaf en de universiteit niet dankbaar genoeg kunnen zijn. De Hortus Botanicus is een springleven de universitaire instelling, die voort bouwt op een traditie van 413 jaar. Dat is wel iets heel anders dan 'het overblijfsel van een vroegere activiteit'. Pieter Baas, Directeur Nationaal Herbarium Nederland, Leiden. In het Leidsch Dagblad van vrij dag 28 februari las ik een inter view met mevrouw Honders over de renovatie of sloop van de Oranjebuurt in Sassenheim. Daar op wil ik reageren. Mevrouw Honders gaf aan dat de bewonersbelangenvereniging niet iedereen vertegenwoordig de en gaf hiermee aan dat zij twijfels heeft over de zogenaam de representativiteit van deze vereniging. Vreemd. Wij, de fractie van de PvdA, hebben sterk de indruk dat de bewo nersbelangen vereniging nu juist wel de mening vertegenwoor digt van een grote meerderheid in de wijk. Vreemd ook omdat als de Oranjebuurt op de agen da staat van een commissie- of raadsvergadering, de publieke tribune vol zit met medestan ders van de bewonersbelangen vereniging. Mevrouw Honders geeft aan dat de woningen in een slechte staat verkeren. Uit diverse rapporten blijkt dat de huizen niet slecht zijn, maar dat de woonstichting er nooit onderhoud aan heeft uitgevoerd. Dat had de afgelo pen jaren wel moeten gebeuren. Dat veel bewoners de wijk verla ten hebben, heeft niets met de staat van de huizen te maken. Sterker nog, het is de woon stichting die de huizen leeg laat staan. Dit onder het mom van dat als de huizen gerenoveerd moeten worden, er wisselwo- ningen beschikbaar moeten zijn. Maar twijfels heb ik bij de hoeveelheid huizen die nu leeg staat. Ik heb de overtuiging dat, als de huizen beschikbaar gesteld wor den voor bewoning, ik persoon lijk zo vijftig mensen kan aan brengen die graag een woning zouden willen huren in de Oranjebuurt. Daarbij komt nog dat mevrouw Honders volledig voorbijgaat aan de belangen t< de huiseigenaren. In de wijk si nen veel eigen woningbeziti e die ook achter de bewonersl langenvereniging staan. Het is onjuist te veronderste li dat de huizen vol zouden zit tr met slakken, pissebedden eik ander ongedierte. Ik ben bij r veel mensen in de wijk binn geweest die er met veel plezi wonen en niet snappen wat de huizen moeten worden a broken. Ook leden van andere politi partijen hebben die ervarin Wel is het zo dat in een kleii deel van de huizen er een vi probleem is. Verder is het onjuist te vero J derstellen dat alleen de Pvdl achter de bewonersbelange vereniging zou staan. Het st punt van de bewoners is tol toe raadsbreed ondersteun! ga er vanuit dat ook in de fi fase, waarin we nu eindelijk beland, de politiek daadkrai toont en achter de bewonei blijft staan. Tot slot vraag ik mij af waai mevrouw Honders in de v blijft wonen. Als ik een huis met de kwalificaties die zij noemt, zou ik allang ingesc ven hebben voor een andei woning. Ook snap ik werke niet waarom zij niet eerder tact heeft gezocht met de p tieke partijen. De fracties ai spreken, op het spreekuur! men of een brief naar de pi ke partijen sturen is een kle moeite als de belangen zo f zijn. Wij staan niet blind ac welke belangenvereniging! ook, maar zullen altijd op b van informatie een standpi innemen. Albert Vink (P Sassen In het Leidsch Dagblad van 28 febmari tekent verslaggeefster Judy Nihof uit de mond van De- ka Wielenga van het Korps Commandotroepen op: 'De jaarlijkse herdenking van de zes Franse gevallenen is een beetje overdreven'. Al is dit honderdmaal een uit spraak van een eenling, dan moet zij toch zoveel verstand hebben, dat ze dat niet neer schrijft. De heer Wielenga zegt dati actie van de zes Fransen de niets heeft opgeleverd. De: in de meidagen van 1940 h ook niets opgeleverd. De st in Nederlands Oost-Indië 1 1950 pok niets. Toch blijvei i die nu in vrede leven, de g lenen herdenken. Dat is on i plicht. (advertentie) BEDRIJVENGIDS Administratie collectief. Rhijngeesterstraatweg 18A 2342 AM Oegstgeest Tel. 071-5127054 Fax 071-5127004 Dienstverleners bij uitstek voor: Boekhoudingen en belastingzaken voor midden- en kleinbedrijf Financiële diensten en verzekeringen Accountants Adviseurs Voor elke onderneming de juiste keus. Boekhouding, belastingzaken, salarissen en al uw overige financiële zaken www.berveling.nl Bezoekadres: Haagweg 52 b/c 071-5761706 Van Roy C.S. Advocaten Rapenburg 55, Leiden 071-5122362 KLAASSENS Heren- en dameshoeden Breestraat 114ab, Leiden Tel. 5120882 ACCU SPECIALIST GROENEN Amphoraweg 7B Leiden, 071-5120500 KOUSENHUIS Gejo Grote sortering herensokken Haarlemmerstraat 8, Leiden tel.:071-5120422 CENTRAX Draadbaan 16 Leiderdorp 071-5225588 - Alle c.v.-ketels - De nieuwste modellen Decor-radiatoren - Gewone radiatoren - Vloerverw.-convectorputten - Warmw. apparaten Komt u eens langs in onze showroom i"»' Motor- en Autorijschool BELINDA theoriecursus met CDI Nu ook verhuur van Trike's. Sumatrastraat 2,. Oegstgeest. Tel. 071-5156836 Gebr. Opdam b.v. Voorschoterweg 41 Valkenburg ZH, Tel. 071-5315101 Hanepoel 4, Zwaanshoek Tel. 023-5845435 ACCU SPECIALIST GROENEN Amphoraweg 7B Leiden, 071-5120500 AD NOYEN SHOES zeer laag geprijsd Damesschoenen v.a. maat 35 t/m 44 Herenschoenen v.a. maat 38 t/m 51 5 Meiplein 96, Leiden 071-5761946 CHOONMAAKMIDDEL ROMAC Reinigingsmachines en -systemen reinigingsmiddelen, machines (nieuw, gebruikt, verhuur), hygiënepapier, grootkeuken HACCR afvalzakken, 'alles voor de schoonmaak' Showroom: Flevoweg 9-C Leiden (achter Gamma) 071-5230870 openingstijden: ma. t/m vr. 7.30-17.30 uur www.romac.nl VERBOUWEN IS DAT DUUR? Reken maar op FREBOUW Bel voor gratis advies/offerte tel. 071-5760059 Een aantal bedrijven op deze pagina zijn met uitgebreidere informatie terug te vinden in de bedrijvengids op www. Ieidschdagblad.nl Voor adverteren in deze rubriek en lof in combinatie met internet Bel. 071-5356300 voor meer informatie

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 16