w LEIDEN 8c REGIO 'Voor de buurtjongeren ben ik een vriendin' CDA'er Lieverse derde Leidse raadslid met een eigen website üen werelduitvinding, maar er is nog) geen markt voor te vinden Garageverhuurder: Leiden beschadigt ondernemers ewoners illen netter ie ismanpark wïik LADDER door Silvan Schoonhoven leiden - Een 'op niets slaande klacht', de gemeente Leiden die daar achteraan hobbelt en klei ne ondernemers die door al dat gedoe duizenden euro's schade lijden. Garageverhuurder F. van Beukering is er boos over en heeft recht op schadevergoeding van de gemeente, vindt hij. Het begon allemaal met een klacht. Een bewoner van de An- tonie Duycklaan, J. Happel, kijkt uit op het terrein met door Van Beukering verhuurde garage boxen aan de aan de Houüaan en heeft al een tijdje last van een bouwbedrijf dat in een loods op dat terrein zit. Er staan allerlei bouwwerktui- gen en ladders bederven zijn uitzicht. Happel zamelde hand tekeningen in van een handvol buurtbewoners om aan de over last een einde te maken. Met succes, leek het: het bouwbedrijf moest verkassen. Die slotsom bleek voorbarig. De gemeente keek nog eens beter naar de zaak en bouwbedrijf Zirkzee bleek toch volgens de regels in het gebouw van Van Beukering bedrijf te houden. Vorige week kwam de zaak voor in de com missie beroep- en bezwaar schriften. De klager, Happel, bleek te laat om nog in beroep te gaan. „Ik zat in Spanje op het moment dat de gemeente van gedachten veranderde. Ik had zes weken om te reageren." Verhuurder Van Beukering heeft dus reden om tevreden te zijn. Of toch niet? „Dat meneer Hap pel heeft geklaagd, daar heb ik best begrip voor, hoewel ik denk dat hij alleen staat. Er is geen la waai, er steekt alleen een ding boven de box uit: hoe kan je dat nou als klacht beschouwen? De ambtelijke molen weet vervol gens niet hoe ze met zo'n klacht om moet gaan. Twee onderne mers is nu voor duizenden eu ro's schade toegebracht." Volgens Van Beukering is een individuele ambtenaar, door Zirkzee aanvankelijk van het ter rein te sturen, 'op eigen houtje aan het afdwingen gegaan' nog voor er een besluit was gevallen. Toen Zirkzee moest verkassen, leidde dat tot een huurconflict tussen hem en Van Beukering. „Ik ben nu weer goede maatjes met Zirkzee, maar we hebben beide flinke schade schadepos ten. Zirkzee heeft een ander ter rein moeten huren in Alphen aan den Rijn. Nergens vgor no dig, blijkt nu achteraf, maar hij zit wél aan een contract vast. Wat ik de gemeente verwijt is dat ze achter een klacht aanlo pen en slordig omgaan met de belangen van kleine onderne mers. Ik heb recht op een scha devergoeding." De gemeente laat weten dat zij het advies afwacht van de com missie beroep- en bezwaar voor ze een reactie geeft. (advertentie) Rl INLAND KOZIJNEN KUNSTSTOF KOZIJNEN MET VKG-KEURMERK? TOONAANGEVEND IN KUNSTSTOF REUËT KOZIJNEN idse olympiade ogrammeren (N - De Universiteit Leiden Dor de tweede keer gastheer de Nederlandse Informati- Jlympiade. Op de zaterda- 15 en 22 maart komen on eer 25 middelbare scholie- 1 naar het informatica-insti- I i LIACS aan de Leidse Niels rweg, waar zij de opdracht L' pi om een computerpro- nma te schrijven voor een ave die ze van tevoren heb- opgekregen. Nog eens vijf- eerlingen uit het zuiden en len van het land doen die pve in Eindhoven of En- ■de. De olympiade verloopt 111 ne ronden. De beste vier le lingen doen tussen 16 en 23 y it mee aan de Internationa- le iformatica Olympiade in het jrikaanse Wisconsin. atste onderzoek i"? ar borstkanker ;n en - Leidse vrouwen van 50 f5 jaar die niks hebben ge- 1.1 met de uitnodiging voor b borstonderzoek krijgen nog ge kans om hun borsten op t b ter te laten onderzoeken, h naandag 17 maart is de te mogelijkheid mee te i\, i aan het bevolkingsonder- ha borstkanker. Daarna duurt dj weer twee jaar voordat de ei imobielen, de mobiele on- 5 oekscentra, Leiden weer a loen. Tijdens een borston- jol oek worden er röntgenfo- van beide borsten gemaakt s p ip borstkanker worden on- m Dcht. Vrouwen die zich als- ;n willen laten onderzoeken, ten een afspraak maken de Stichting Bevolkingson- ei Dek Borstkanker West-Ne- je ind: tel. 0900-2629378. Het park aan de Tas- straat in de Zeeheldenbuurt wel een opknapbeurt ge ien, vinden bewoners. Zij ten daarom een beroep ge- op de 1,2 miljoen euro die ikbaar is voor projecten jkbewoners. jongens hopen dat hun (veldje in het park wordt lapt. Onder de doelen is gal hobbelig, waardoor ze nkels vaak verzwikken, de n zijn te laag om de ballen tegen te houden en een belijning ontbreekt op het ibruikte trapveld. Ook zou- e graag nog vaker willen n. Bijvoorbeeld op zo'n it zoals in de Mors staat, een toestel waarop jonge- rerschillende fitnessoefe- innen doen. ïers brachten hun wen- voren tijdens een wijk- lering over het zogenoem- ze Buurt Aan Zet-budget; iedrag dat bewoners naar inzicht aan projecten in tijk kunnen besteden. De zigen gingen akkoord met orstel en nu wordt uitge- of en wanneer het trap- kan worden verbeterd, e bewoners willen dat het inpark wordt opgeknapt, kt nu te veel op een hon- latstrook, vindt een aan- iwonenden. Ook hun idee in behandeling genomen. - dinsdag 11 MAART 2003 LEIDEN havenwijk - Over de voormali ge begraafplaats Groenesteeg kan zondag om 11.00 uur een wandeling worden gemaakt. Deze wandeling begint bij de ingang van de begraafplaats aan het eind van Groenesteeg 126a. wandeling - De maandelijkse wandeling van het Nivon gaat zondag door het stroomgebied van de Kromme Rijn in Utrecht, een wandeling van ongeveer 20 kilometer. Al eeuwenlang staan er kastelen, woontorens en bui tenplaatsen in dit gebied. Ver zamelen om 9.00 uur in station Leiden Centraal voor de trein naar Utrecht. Eten, drinken, re genkleding en een strippen kaarten moeten worden meege nomen en stevige schoenen zijn natuurlijk belangrijk. Meer informatie is te krijgen bij Aat Smits, telefoon 5227079 of as- mits.2@hccnet.nl. Meewande- len is geheel op eigen risico boerhaave - De Afdeling Lei den/Duin- en Bollenstreek van het Nederlands Astma Fonds houdt maandag 17 maart om 20.00 uur een voorlichtingsbij eenkomst over allergie. Een al- lergoloog van de Erasmus Uni versiteit Rotterdam houdt een voordracht over dit onderwerp en Dr. E. Bel, hoofd Polikliniek Allergologie van het LUMC geeft een korte inleiding over de functie van deze nieuwe polikli niek van het LUMC. Deze voor drachten worden gehouden in collegezaal 2 van het LUMC. Na afloop is er gelegenheid tot het stellen van vragen aan een spe cialisten panel. Nadere inlich tingen bij het secretariaat, tele foon 5237666. haagweg - Postzegelliefheb bers kunnen zondag 16 maart naar de traditionele voorjaars postzegelbeurs van de Leidse Postzegelvereniging De Postze gelvrienden. Aan ongeveer veertig tafels is een grote ver scheidenheid aan postzegels en aanverwante zaken te bekijken of te koop en er is gelegenheid om te ruilen. Deze beurs is in Het Vijfhovenhuis, Hoflaan 169 en is geopend van 11.00 tot 16.00 uur. morskwartier - De Gemeente lijke Schoolsportcommissie houdt vrijdag in de 3 October- hal aan de Smaragdlaan 99 van af 14.00 uur een badminton- toernooi voor het voortgezet onderwijs. Voor dit toernooi zijn 63 dubbels ingeschreven. De finale begint om 16.00 uur. noorderkwartier - Voor ver zamelaars van postzegels, prentbriefkaarten of telefoon kaarten verzorgt de Leidse Ruil- vereniging Koningskerk zater dag van 10.00 tot 16.00 uur een verzamelaarsdag. Deze bijeen komst vindt plaats in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardka- de 40. De entree bedraagt 1 eu ro. C. Bronmeijer uit Leiden (rechts) en Hagenaar P. van Heljst demonstreren een schaalmodel van hun uitvinding: een uitklapbaar huisje dat kan worden gebruikt als noodopvang voor vluchtelingen, slachtoffers van natuurrampen of om beter onderdak te bieden aan mensen die nu nog in golfplaten huisjes in krottenwijken wonen. Foto: Henk Bouwman ketingjongens zijn voor ons niet te betalen", aldus Bronmeijer. „Die vragen een voorschot van een paar duizend euro en gaan vervolgens de wereld in voor tweehonderd euro per uur. Dat is voor ons geen doen. We heb ben al veel eigen geld in het product gestoken. Brochures? Dat doen we niet want hoewel er octrooi is aangevraagd zijn we bang dat anderen met ons idee aan de haal gaan. En subsi die aanvragen is een zeer lange en moeizame weg, terwijl je het benodigde geld eerst zelf moet voorschieten. Eigenlijk hebben we tot nu toe overal onze kop gestoten." Dus is het now or never voor de twee ontwerpers. „We gaan nu zelf de boer op en proberen het via de media. Of het uitklapbare huis wordt een wereldhit, of het schaalontwerp is een leuk pop penhuis voor de kleinkinde ren." Voor opmerkingen, vragen of suggesties is G. Bronmeijer via 06 - 12761311 te bereiken. Eric-Jan Berendsen door Wim Koevoet leiden - CDA'er L Lieverse is het derde raadslid dat op internet actief wordt. Op 15 maart is het zover. Dan gaat haar website www.lindalieverse.nl 'de lucht in'. PvdA'er M. van den Berg had in het voorjaar van 2002 de primeur met haar weblog, een onderdeel van het digitale onderkomen van de Leidse afdeling van haar partij. A. Wassenaar van D66 volgde wat later met haar website. Het valt ook Lieverse op dat tot dusverre louter vrouwelijke raadsleden zo'n digitaal avontuur aangaan. „Dat komt, denk ik, doordat vrouwen over het algemeen gemakkelijker over hun gevoe lens praten, dat ze zichzelf wat meer bloot durven te geven", zegt de christen-democrate. Ook vin den volgens haar vrouwen het leuker dan mannen om verslagen te maken. „Notuleren is toch dik wijls vrouwenwerk." Lieverse heeft al een paar weken een column op de website van haar partij. Een van de afleverin gen is er enige tijd geleden afgehaald, maar staat er nu weer gewoon op. Dat zou te maken hebben met een omstreden passage waarin Lieverse ver telt over een telefoongesprek met een niet nader genoemde Leidenaar die zich hevig opwindt over de vermeende neiging van het stadsbestuur om overal belasting voor te heffen. De man vreest dat het er nog eens van gaat komen dat hij zelfs voor seks met zijn eigen vrouw eerst geld moet inwer pen. In bestuurskringen had men moeite met dit deel van de column. Bestuurslid G. Gigase weigert commentaar. Lieverse's columns op de CDA-website staan van af 15 maart ook op haar eigen website, maar het is haar bedoeling om langzaam maar zeker naar twee aparte columns te groeien. Ook wil ze net als Wassenaar van D66 een dagboek bijhouden. „Het mijne zal wat persoonlijker worden, ik wil schrij ven over gebeurtenissen uit het dagelijks leven." 2.60 meter breed en 2.20 hoog, staat binnen vijf minuten en biedt een onderkomen aan zes of zeven personen. De kosten van één opvouwbare woning bedragen ruim tweeduizend euro. Er zijn meer voordelen. De huisjes kunnen aan elkaar wor den gekoppeld waardoor ze als schooltje, hospitaal of weeshuis kunnen dienen. Het geheel is geïsoleerd, onderhoudsvrij, met water schoon te maken en be staat uit brandvertragend mate riaal. „En er kan elektra in wor den aangesloten, een keuken of verwarming", aldus Bronmeij er. „We kunnen zelfs zonnecel len in het tentdak bevestigen waardoor er kan worden ver warmd. Eén noodwoning wordt verpakt in een soort grote koffer met daarin ook nog ruimte voor voedselpakketten en matras sen." Het ontwerp van de twee heeft louter goede kritieken ontvan gen. Zo is er enthousiast op ge reageerd door het Hoge Com missariaat voor de Vluchtelin gen van de Verenigde Naties, door Artsen Zonder Grenzen en kwamen er goede berichten uit Zuid-Afrika waar de uitklapwo- ning in de townships kan wor den neergezet. Ondanks al die positieve reacties is het tweetal er nog niet in geslaagd zijn pro duct af te zetten. Pogingen om via ministeries of de Kamer van Koophandel subsidie te krijgen, zijn mislukt. „En de dure mar- Tanja Kramer over informatiepunt in Leiden-Noord eid ronmeijer uit Leiden en enaar P. van Heijst zijn vut- 0, maar ze zitten niet de hele achter de geraniums. Inte- leel, zij hebben de laatste hard gewerkt aan een ont- voor uitklapbare huisjes 1 unnen worden gebruikt als eP lopvang voor vluchtelin- slachtoffers van natuur- 1 pen of beter onderdak te k. en aan mensen die nu nog Jv ilfplaten huisjes in krotten- ?l en wonen. Het duo vindt ontwerp revolutionair maar 1 nog niet in geslaagd een Ie markt te vinden om het product af te zetten. Beide bedenkers hebben een technische achtergrond. Zij kwamen op het idee om een tij delijk onderkomen voor hulp behoevenden te bouwen na het zien van televisiebeelden van een natuurramp. Het tweetal benadrukt dat het niet om ten ten gaat. De vloer en zijkanten zijn van kunststof, het dak is van tentdoek. De bodem is acht centimeter van de grond waar door het water er onderdoor kan en er dus geen vochtpro- bleem ontstaat. Het noodon- derkomen is vier meter lang, et n De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt is het symbolische middelpunt van de stad. door Roelf Reinders leiden - Het is een enquête on der 'maar' 57 Leidse jongeren. En de ondervraagden zijn ook nog eens willekeurig geselecteerd ('gewoon, jongeren op straat en op school'). Maar toch. Uit het onderzoekje van het Sociaal Cul tureel Planbureau en het Jeugd- inspectieteam met Leidse jonge ren blijkt dat de jeugd in Leiden absoluut niet weet waar ze met vragen over alcohol en drugs naartoe moet. Maar er is een plek waar ze antwoord weten op zul ke vragen: het JIP, het Jongeren Informatie Punt aan de Kooilaan in Leiden-Noord. Het JIP weet raad. Niet alleen over alcohol en drugs, maar ook over wonen, werk, geld en seks. Eminem en Destiny's Child hangen aan de muur. De Break Out ligt in het bladenhoekje. Voor als je dit trendy jongeren blad - dat weinig verhullend over liefde en seks schrijft - thuis niet mag lezen. Verder liggen er folders over stu diefinanciering, vakantiewerk en zakgeld. En zit Tanja Kramer achter het bureau, de jongeren werker van de Leidse Welzijns organisatie (LWO) en vraagbaak van het JIP. Het JIP is laagdrem pelig zoals dat heet. Dat bete kent dat jongeren zomaar, zon der afspraak, naar binnen kun nen lopen en vragen stellen over zaken die hen bezighouden. En wat houdt jongeren in Lei den bezig, naast alcohol en drugs? Kramer heeft een topdrie gemaakt van de onderwerpen waarmee jongeren bij haar ko men. Op één staat huisvesting. Kramer „Hoe pak je dat aan, op kamers gaan? Jongeren vinden dat lastig, zeker als ze nog geen achttien zijn. Soms is het voor ouders en kinderen echt beter als ze het huis uit gaan, als de relatie niet goed is bijvoorbeeld. We bekijken dan samen wat de mogelijkheden zijn en verwijzen naar instanties die hen kunnen helpen. Misschien is het wel goed om onder begeleiding op kamers te gaan. De jongeren le ren dan van hulpverleners wat er allemaal bij komt kijken." Op twee: alles wat met school, studie en huiswerk te maken heeft. „Wat opvalt is dat jonge ren hier de laatste tijd veel ko- Tanja Kramer van het JIP Leiden-Noord, temidden van jongeren uit Leiden-Noord: Jongeren, allochtoon of autochtoon, zitten met dezelfde problemen. Het maakt echt niet uit wat voor kleurtje je hebt." Foto: Hielco Kuipers men voor informatie over drugs voor een werkstuk op school. En die informatie hebben we hier, ze komen hier niet voor niks. Niet dat we alles voor hun doen. Ik help ze leren nadenken over hun onderwerp. Ik activeer en stimuleer, want ik ga echt niet zelf alles voor ze opzoeken." Kramer helpt verder veel scho lieren bij het vinden van een stageplek. „Het is opvallend hoeveel jongeren absoluut niet weten hoe ze een stage moeten regelen. Leerlingen zeggen dat leraren vaak geen tijd zeggen te hebben om hen te helpen. En leerlingen durven soms niet eens hun docenten te vragen om hulp. Dat klinkt gek hè? Dat past helemaal niet bij het beeld dat veel volwassen van jongeren hebben. Want jongeren, die hebben toch een grote mond? Die durven toch alles? Nee dus, niet allemaal in ieder geval. Af en toe stuur ik ze gewoon terug naar hun docenten. Die moeten gewoon tijd voor hun leerlingen maken, dat is belangrijk." En als goede derde in de topdrie van JIP-dingen: hulp bij proble men. „Jongeren weten niet goed waar ze hulp kunnen vinden, ik wel. Maar het moet duidelijk zijn dat ik zelf geen jeugdhulp- verlener ben. Ik weet waar ze zitten. Ik maak het mee hoor, dat jongeren door hun ouders de straat zijn opgeschopt. Ik probeer ze dan verder te hel pen." Gebeurt dat vaak? „In ie der geval vaker dan ik zie", zegt Kramer. Het JIP in Leiden- Noord is het enige Jongeren In formatiepunt in Leiden. Toen het JIP daar eind 1998 begon, zat er ook nog één in de Bree straat. Dat is inmiddels dicht, zodat het JIP aan de Kooilaan voor heel Leiden werkt. Het gros van de jongeren komt uit Noord. „Maar als jongeren uit de Stevenshof met een echt dringende vraag zitten, komen die ook echt wel hier naartoe." Tachtig procent van de bezoe kende jongeren is allochtoon. „Dat merk je vooral tijdens de ramadan", zegt Kramer. „Dan is het hier erg rustig." Kramer heeft tot voor kort ook in het JIP in Oegstgeest gewerkt, waar veel minder allochtonen op bezoek komen dan in Leiden-Noord, een echte allochtonenwijk. Of allochtone jongeren met andere problemen aankomen dan blanke jongeren? Valt wel mee, zegt Kramer. „Jongeren, of ze nou allochtoon of autochtoon zijn, vragen zich hetzelfde af. Zie ik er wel leuk uit? Help, ik ben verliefd, wat moet ik doen? Hoe kom ik van die puistjes af? Het maakt dan echt niet uit wat voor kleurtje je hebt." En nu nog even dit: seks. Dat blijkt toch een moeilijk puntje te zijn. Ja, meisjes en ook jongens komen zeker wel naar haar toe voor informatie over seks. „Voor de jongens en meiden in de buurt ben ik een vriendin. Ik ga vaak wat dieper op de zaken in dan de docenten op school." Maar meer wil Kramer niet kwijt over wat ze met jongeren be praat. „Ik wil dat een beetje geheim houden. Alles wat ik met de be zoekers bespreek, is vertrouwe lijk. Niks komt op straat te lig gen." Jongeren Informatie Punt (JIP), Kooilaan 98 - bij buurtcentrum Het Spoortje - in Leiden. Open: dinsdag, woensdag en donder dag van 15.00-17.00 uur. Onder redactie van Timoteus Waareenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 I

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15