REGIO 'In de Bollenstreek voelen we ons thui Kommer en kwel in de Potgieterlaan in Hazerswouc Ik hoop op één zetelislif"rekkerDvaln.dt De Baanderij geen goede plek voor een megadisco NAVRAAG Partijen wachten vandaag in spanning af wie er wint en verliest bij de verkiezingen voor de provinciale staten van Zuid-Holland. Noord- wijker DENNIS SALMAN x J- Lijst Nieuwe Politiek en hoopt op één zetel. Zijn partij is gebaseerd op het gedachtegoed van de afgetreden LPF-mi- nister Herman Heinsbroek. Tevreden over de cam pagne, of lukte het als nieuwkomer niet aan de bak te komen? „Dat laatste vooral. Je moest je best doen om je overal tussen te werken. De regionale pers had nauwelijks aandacht voor ons en aan de meeste de batten mochten we niet meedoen. En het geld voor een goede campag ne ontbrak." Meneer Heinsbroek heeft toch geld zat? „Nou, daar heb ik niet veel van gemerkt. Hij vindt dat het ons ei gen projectje is. De LNP doet ook maar in drie provincies mee. We moesten het doen met de riemen die we hadden." Treurnis troef dus? „Nee hoor. Ik weet dat ik mijn uiterste best heb gedaan. Al was de belangstelling van anderen soms teleurstellend. Ben nu nog even bezig met wat mails naar de provincie: kregen we een uitnodiging voor een debat, maar mochten we alleen op de tribune zitten. Tja, daar heb je dus niets aan. We hadden echt een achterstand op de andere partijen." En dan zit het er ook nog dik in dat jullie vanavond worden ge confronteerd met een eindscore van nul zetels. „Nou, een beetje optimistisch blijven, hoor. Ik hoop op één zetel. En als ik die niet haal, geef ik de schuld aan de problemen die ik tijdens de campagne heb gehad." Mocht die ene zetel toch uitblijven, wat dan? „Dan gaan we zeker door. Onze bedoeling is om in twee jaar tijd een volwaardige partij op te bouwen die overal aan mee kan doen. Als het moment daar is, willen we aan de Tweede Kamerverkiezin gen meedoen." Was het vandaag een spannende dag? „Nou nee. De spanning was er wel tijdens de campagne, die heel intensief was. Maar die spanning verdween gistermiddag. Nu is het afwachten. Het zou hartstikke mooi zijn als we het halen en als we het niet halen gaan we gewoon verder." tekst: Erna Straatsma foto: Dick Hogewoning UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1953, Woensdag 11 Maart LEIMUIDEN - De automatisering van de telefoon te Leimuiden werd gisteren een feit. Er gingen 128 abonné-verbindingen van de hand centrale naar de automaat en er kwamen 17 abonné-verbindingen bij. De capaciteit van de centrale is 200 abonné's, terwijl het net nummer is K 1721. Om 1 uur 's middags werden de oude verbindingen doorgeknipt en was de automatisering tot stand gekomen. Burgemeester J.A. Bak huizen was verheugd dat zijn twee gemeenten - Leimuiden en Rijn- saterwoude - waren geautomatiseerd. OEGSTGEEST - De vereniging Wijkverpleging voor alle gezindten, af deling Oegstgeest van het Groene Kruis, hield gisteravond in het wijkgebouw de jaarvergadering. Welk een uitnemend werk het Groene Kruis in onze gemeente in het belang der volksgezondheid verricht kwam duidelijk in het jaarver slag tot uitdrukking. De zusters legden 1050 bezoeken af; er werden 842 bestralingen verricht. Voorts zijn er de zuigelingen zorg, de t.b.c.-bestrijding en de moedercursussen. Het ledental is in het afge lopen jaar toegenomen tot 1312. ANNO 1978, zaterdag 11 maart LEIDEN - Het crème de la crème van de Nederlandse veestapel was gisteren in de Croenoordhalien tijdens de 28ste Paasvebo. Beesten met een gewicht van anderhalve ton bleken geen uitzondering. Het geld dat voor zo'n fors uit de kluiten gewassen stier of koe neerge legd moest worden, varieerde van tien- tot twintigduizend gulden. Op de foto de vrouwelijk algemeen kampioene van deze Paasvebo. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t-n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507,2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad SCHRIJVENDE LEZERS Directie: B.M. Essenberg, C.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 1 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr; 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV c.q. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. Hiermee wil ik reageren op de artikelen op de regiopagina's van 21 februari en 6 maart. In beide artikelen wordt de pro vincie de reparatie van het eerste stukje Potgieterlaan aan de Gemeneweg in de schoe nen geschoven. Goed, dat zal wel waar zijn. Maar wat te denken van de rest van de Potgieterlaan waar de gemeente zelf verantwoor delijk voor is? Grote kuilen door het vrachtverkeer en ka potte rioleringen. Zo erg soms dat het toilet niet meer door loopt. De hoofdriolering loopt midden in de straat. Wanneer het gat in de straat te groot wordt, wordt de riolering op gegraven. Over de gebroken verbinding wordt wat snelce- ment gestort en het gat wordt dichtgegooid en herbestraat. Wordt vervolgd na bijna een halfjaar. De straat is verboden voor vrachtverkeer en is daar ook niet op berekend. Ze hebben er maling aan. Het geachte D66 kandidaat-statenlid Yvon ne Lignac zegt in de krant van 6 maart zich rot te zijn ge schrokken van de gaten in de Potgieterlaan. Wat denkt u van de bewoners, als er een tank wagen met benzine door die kuilen rijdt en een lichte aard beving veroorzaakt? In september 2001 is er een verkeersbesluit genomen, naar aanleiding van een raadsbe sluit uit 1995, dat heel Hazers- woude-Rijndijk, op een enkele uitzondering na, 30 kilometer zone zou worden. Dit zou ge faseerd worden ingevoerd. Nou de borden staan er, maar 60 tot 70 kilometer per uur is overdag geen uitzondering. Wanneer je op de Gemeneweg 8 kilometer te hard rijdt, heb je de volgende dag een prent in de bus. Over de Potgieterlaan kan ongestraft 30 tot 40 kilo meter te hard worden gere den. Fietsers voelen zich daar door veiliger op de stoep. Ook al omdat tijdens de spitsuren de boel verstopt raakt, wat veel agressie opwekt. In 1974 werd er een actiecomi té opgericht, waarvan een hui dige wethouder toen ook deel uitmaakte. Er werden geluids metingen gedaan die de des tijds geldende aanbevelings normen al ver overschreden. Er werd bij de gemeente ge smeekt hier iets aan te doen en het straatje vrachtverkeer- vrij te maken en de snelheid te beperken. Tegen het verkeers lawaai werden prunussen ge plant die overigens in het voorjaar prachtig bloeien, maar tegen verkeerslawaai al leen helpen als ze dwars over de weg zouden liggen. Het straatje was een tijdelijke bouwopening, maar er werd een invalsweg van gemaakt. Toch hebben we bereikt dat er verkeersborden zijn geplaatst, Maar daar ben je kennelijk niet aan gebonden. Kuilen, geluidshinder, ver keersoverlast en ergernis. Wij wonen in wat men noemt 'het Groene Hart van Zuid-Hol land'. Wat ons betreft is het in middels een Groen Hartinfarct geworden. De film die 21 februari aan de gemeenteraad is vertoond, is door mij uit boosheid omdat ik op de stoep i rolstoel bijna een aam had met een motorfiel tuintje in moest vluch Klachten hierover bij en de gemeente werdf kennisgeving aangeno film was voor mij een om iets over het verke beleid van de gemeen zerswoude te laten zie Tenslotte: tijdens het! van het bovenstaande 19 vrachtwagens in de terlaan geteld. Gert Hazerswoud Ik, en velen met mij, gunnen de jongeren hun nachtelijk uitgaansleven maar niet op de nu gekozen locatie, De Baanderij in Lei derdorp. Een betere plek is bijvoorbeeld langs de provinciale weg, waar het asielzoe kerscentrum was gevestigd. Daar is ruimte genoeg en kan de disco bovendien onder gronds, net als bij In Casa in Leiden is ge beurd. Zou er een megadisco komen op de locatie die men nu voor ogen heeft dan zullen vooral de mensen die aan de overkant van Zijl wonen nachtelijke overlast ondervin den. Vergeet niet dat geluid over het water ver draagt. Wat staat hen allemaal te wach ten als straks de disco om vijf uur sluit en tweeduizend mensen, met tenminste dui zend voertuigen, De Baanderij willen verla ten? En wanneer die zijn vertrokken, komen de schoonmakers met hun bezemwagens. Mijn bezwaren tegen de megadisco heb ik al bij B en W en de raad van Leiderdorp inge diend. Ook B en W van de gemeente Leiden en de Milieudienst Zuid-Holland heb ik op de hoogte gebracht. Als het nodig is ga ik ook naar de provincie of zoek ik het nog ho gerop. Al met al kan dat een oponthoud ge ven van acht jaar. Ik wens het gemeentebestuur van Leider dorp heel veel sterkte in deze kwestie. H. Beij, Leiden. Stuk over kroketten op scl verkeerde vulling voorpap Ik weet dat een krant niet alleen nieuws moet ra maar ook artikelen om zogenaamd wat extra kif de krant te geven. Maar dat er in een wereld vol heid en zat problemen in Nederland bijna eenl van de voorpagina van het Leidsch Dagblad va» maart aan kroketjes op een school moet wordeij steed, vind ik verkeerde bladvulling. Jacques van Berge HeneJ normen zo'n beetje zes DINSDAG 11 MAART 2003 Duitse Polen hoeven niet zo nodig weg van Noordwijkse camping De receptie van camping Jan de Wit in Noordwijk op een doordeweekse avond. Poolse seizoenwerkers met een Duits paspoort die er in caravans wo nen, staan in de kou te wachten tot ze munten voor de wasmachine kunnen kopen. Een gesprek aangaan lijkt moeilijk, totdat Christine (41), Claudia (22) en And ré (40) zich opwerpen als woordvoerders. Zij komen al jaren ge regeld uit Polen om te werken in de Bollenstreek, spreken redelijk Neder lands en Duits en beantwoorden elke vraag na ruggespraak met andere wachtenden. Poolse seizoenarbeiders op het deel van de camping waar 'hun' caravans staan. „We vormen hier één grote familie." Foto: Taco van der Eb Ook die krijgen zo te horen dat 'de politiek' onlangs heeft besloten een oplossing te zoeken voor hun huis vesting. De seizoenarbeiders zijn dan wel legaal, maar wonen op een cam ping is illegaal, vinden Noordwijk en andere gemeenten die erbij betrok ken zijn. Dus moeten de Duitse Polen op termijn verfiuizen naar een ander onderkomen, mogelijk naar ver bouwde bollenschuren. „Moeten we hier weg?", reageren ze. „Waarom? We voelen ons hier thuis. We kunnen met elkaar praten en elkaar helpen als het nodig is. Wij willen liever hier blijven." Gestolen fietsen maandsalarissen kunt overhouden, is de keuze snel gemaakt." Daarom reizen de Polen al jaren naar de Bollenstreek, om er de handen uit de mouwen te steken in bollen- en bloemenbedrijven, maar ook in an dere bedrijfstakken die kampen met een tekort aan personeel. Het zijn voor een deel illegalen, maar voor een deel ook legalen: Polen met ou ders die ooit Duitse onderdanen wa ren en om die reden een Duits pas poort hebben. Als burgers van de Eu ropese Unie mogen zij gewoon in Nederland aan de slag. „Zij zijn de gelukkigen", betogen Christine en Claudia uit Silezië 's avonds in de re ceptie, want zij kunnen naar het buitenland om er hun geld te verdie nen. Dat kan in Polen niet. Er is bijna geen werk, er is geen uitkering en als je wel een baantje hebt, verdien je hooguit 200 euro in de maand. Het is maar goed dat we in Nederland te recht kunnen, anders zouden we geen leven hebben." Rekeningen betalen Nu hebben ze het betrekkelijk goed, stellen ze vast. „De caravan is oké, het werk is prima en de verdienste is super", zegt André (40), die al jaren lang geregeld heen en weer reist tus sen zijn woonplaats Opole en de Bol lenstreek. Dat hij dan wekenlang ge scheiden is van vrouw en kind, neemt hij voor lief. „Want als ik thuiskom, kan ik alle rekeningen weer betalen en ik kan ook nog geld achterlaten als ik weer weg ga." Hij en zijn collega's werden en wor den ondergebracht op de terreinen van bollenbedrijven of in caravans op campings, zoals die van Jan de Wit. Drie jaar geleden werd De Wit bena derd door het Hillegomse uitzendbu reau Ruigrok, een van de vijf organi saties die de Duitse Polen aan werk helpen in de Bollenstreek, met de vraag hoeveel hij er kon herbergen. Sindsdien verblijft een steeds wisse lende groep van 200 tot 250 legale seizoenarbeiders van alle leeftijden op zijn park. De meeste seizoenkrachten zijn die middag met een busje van het uit zendbureau naar hun werk, maar hij wil best laten zien hoe ze wonen. „Kunnen we gelijk tellen hoeveel fiet sen er staan", zegt eigenaar Jan de Wit van de gelijknamige camping aan de Kapelleboslaan in Noordwijk sar castisch tijdens de rondgang over het terrein. Welgeteld drie rijwielen zijn geparkeerd tussen de oude toer- en de nieuwe stacaravans die als onder komen dienen voor de Duitse Polen, die in de Bollenstreek het werk doen dat Ne derlanders niet willen doen. „Weet je meteen wat er waar is van het verhaal dat iedereen in de buurt die zijn fiets is kwijtgeraakt, hier moet komen kij ken", zegt De Wit. Bloemetjes Hij beent direct door naar een stuk grond dat grenst aan de kale 'neder zetting' van de Oost-Europeanen en valt met de deur in huis bij het be jaarde Amsterdamse echtpaar Staphorst. Man en vrouw zijn bezig met het schoonmaken van hun cara van, waarin ze - 'we zijn vutters, ziet u' - elk jaar van medio maart tot me dio september bivakkeren. Of ze ooit last van de seizoenwerkers hebben gehad? „Dan zouden we allang weg zijn geweest", roept zij. „Ik zal het u nog sterker vertellen", zegt hij. „We zitten hier de hele zomer en ik hoef geen bloemetje voor haar mee te ne men. Die krijgt ze van die mensen." „Ze komen niet om fietsen te stelen maar om te werken, ze doen geen be roep op sociale voorzieningen dus ze kosten de maatschappij geen euro en ze bezorgen niemand overlast", zegt Jan de Wit, terug in het kantoor in zijn woonhuis tegenover de camping. Hij heeft dan ook gemengde gevoe lens over het besluit van de gemeen- tébesturen en de landbouworganisa ties in de Bollenstreek om de sei zoenarbeiders te verkassen. Vorig jaar nog heeft De Wit speciaal voor hen 28 nieuwe stacaravans - 'rondom geïsoleerd en met douche en toilet' - neergezet. „En het zou leuk zijn als ik iets van die investering kon terugverdienen, dus voor mij mogen ze nog wel een paar dagen blijven", bekent hij eerlijk. Aan de andere kant is hij ook blij. „Blij dat er nu eindelijk eens serieus aandacht wordt geschonken aan een groep mensen die hier legaal verblijft en voor wie je eigenlijk diep respect moet hebben. Ze komen in een bus uit Polen om hier zes dagen per week te werken en in een caravan te wo nen. Dat zie ik Nederlanders toch niet zo snel doen. Maar ja, als je hier in acht weken naar Poolse Onder strikte regels 'Ongeregeld ge drag wordt bestraft met een boete en wie iets steelt, kan meteen vertrekken van de camping en bij het uitzendbu reau'), maar niet legaal, omdat cam pings niet bestemd zijn om perma nent bewoond te worden. Mede om geen precedent te scheppen, willen de gemeenten in de Bollenstreek van de campingbewoning af. De Wit kreeg drie maanden geleden al een dwangsom van tienduizend euro per week opgelegd om aan de situatie een einde te maken, maar de Duitse Polen zijn er nog steeds. Goede band Omdat het overleg over een oplos sing nog gaande is, wil De Wit niet zeggen of en hoeveel hij al betaald heeft. „Ik snap best dat er over de be woning wordt gepraat, maar ik be grijp niet dat het zo hoog wordt ge speeld", is het enige wat hij erover kwijt wil. „Maar ik neem wel aan dat dit wordt gedoogd totdat er een alter natief is voor hun huisvesting. Dat zou niet meer dan billijk zijn. Het is bovendien de best denkbare tijdelijke oplossing, want de infrastructuur is er." De Wit maakt er geen geheim van dat hij er zakelijk enig voordeel van heeft („Niet in de zomer, want dan kan ik die caravans niet verhuren aan toe risten, maar natuurlijk wel in de win ter"), maar hij heeft inmiddels ook een band gekregen met de groep Duitse Polen die geregeld terugkeert. Speciaal voor hen heeft hij vorig jaar de 28 nieuwe stacaravans aange schaft. De Wit zou de omstandighe den op de camping nog wel verder willen verbeteren. „Maar met het mes op de keel ga ik natuurlijk niet nog meer investeren." Dus moeten de seizoenarbeiders het doen met de voorzieningen die er nu zijn: de twee telefoons aan de muur bij de receptie, de wasnn J, nes, douches en toiletten in hei zamelgebouw en de kantine, w verjaardagsfeestjes kunnen vie „Elementair en primitief misse maar ga eens in Polen kijken hi daar wonen, dan begrijp je me j waarom ze hier geen probleem hebben", zegt De Wit, die gere j dat land op vakantie gaat. De 1 ke arbeidskrachten bevestigen uitspraak. „Vroeger woonden 1 caravans achter woonhuizen. I vergeleken is dit 100 procent b I zegt Claudia die al op jeugdige 1 tijd, net als haar vader, in hetb land moest gaan werken om hi 11 zinsinkomen bij te spijkeren. camping deelt ze een stacarav, 1 vijf anderen, maar dat deert ha niet. Binnen zit ze warm en dn v in het kleine, maar verzorgde) gedeelte staat een tv, waarop v 1 schotel Poolse programma's a I ontvangen. „En ik heb hier ooi 1 autootje verdiend", meldt ze 1 Het enige dat ze niet heeft, is p maar ook dat zegt ze niet te m 1 „Want ik zit hier met vijf vrieni 1 Zigeunerleven „Ja, het is een beetje een zigeu ven", geeft ze toe. „Maar als je langer komt, wordt het vanzell thuis. Ik ben hier nu voor het i jaar en ik kom hier steeds dea mensen tegen. Het is één groti lie. We hebben veel contact m kaar, we kunnen elkaar helpei nodig is en we gaan op zondaj elkaar naar de Poolse mis in d tinuskerk in Hillegom. Dat hel meer als je allemaal ergens an woont. Daarom denk ik dat ni hier graag weg wil." Paul de Tombe

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14