LEIDE Referendum houdt raad verdeeld Plantsoen lijkt nu heel wat, maar er is in wezen niets Toch nog ruzie tussen Lenferink en Groen REGIO R1 Terrasuitbater worstelt voort met blindenstrook Aan u de keus! 1 trgemeestersreferendum nsdag 11 maart Leiden C*NSF prijst Roodenburg Hogere prijzen en meer bezoekers vernieuwd De Zijl Get more. ■T -Mobile- dinsdag 11 maart 2003 Postma voert mpagne voor estpaleis Invloed van elden in ids Jaarboek ee vrouwen traat beroofd Een 59-jarige Leidse is gistermiddag rond half de Hogewoerd van haar jofd. Zij liep daar toen plotseling haar tas af- len er vandoor ging. Een it die alles zag gebeuren, iter de dader aan, waar de buitgemaakte tas len. De vrouw kreeg haar maar van de rover ;kt elk spoor. Op de Sta- 1 werd rond dezelfde Katwijkse (24) van een jn beroofd. Ïie pakt twee tersbazen op - In een horecagelegen- m de Hogewoerd zijn :ht twee Leidenaars (28 aar) door de politie gear- d. Zij worden verdacht ken te zijn geweest bij chtpartij in diezelfde )aarbij raakten drie men- wond. De politie zoekt n derde verdachte. ificatie nie Jansen - In het artikel van giste- ir Hennie Jansen die de iel Rolprijs 2003 heeft gen, stond dat zij jaren- I is geweest van de FNV enbond. Jansen is echter leds lid. Zij bekleedt bin- j IV Vrouwenbond de s van secretaris en waar- d voorzitter. euroton voor iiekamers 11 - Ruim vier euroton e gemeenteraad uittrek- )r het opknappen van de i van negen fracties en de De verschillende fracties jiffie worden gehuisvest land Breestraat 70, waar ■rieden het Hoogheem- lap van Rijnland zijn on- len had. Het nieuws verbouwing volgt kort richt dat er nog eens Ijoen euro nodig is voor ipbeurt van de tweede ling van het stadhuis, ch de raadzaal, de aal en de burgerzaal be- Renovatie van zwaar gehavend park nadert voltooiing door Ema Straatsma leiden - De renovatie van het Plantsoen nadert haar voltooi ing. De gemeente zegt dat de af gelopen twee jaar hard is ge werkt aan het herstel van ge maakte fouten: 'Op dit moment zijn de wortels van de bomen weer in goede conditie'. Omwo nenden en andere betrokkenen zijn minder positief. Echt tevre den over het beoogde eindresul taat is niemand. Zo'n beetje alles wat kon mis gaan, ging de afgelopen jaren mis bij de renovatie van het mo numentale stadspark. De ge meente Leiden schakelde on kundig personeel in, gebruikte te zwaar materieel en voerde de verkeerde maatregelen uit. Ge volg: ernstige wortelschade bij veel oude, monumentale bo men. Een deel moest gekapt worden: het zwaar gehavende park zag er de laatste seizoenen triest uit. Inmiddels vindt de gemeente het tijd voor gepast optimisme. Ambtenaren van Milieu Be heer delen in de laatste inrich tingsplannen. 'Beheerplan Plantsoen 2003-2013', mee dat alle boomwortels weer in goede conditie verkeren. Van de ge maakte fouten heeft de gemeen te 'veel geleerd' en nu richt Lei den zijn blik op de toekomst. Het komende jaar wordt de laat ste hand gelegd aan het park en 'alle burgers van Leiden' mogen er de komende tijd over mee praten: 'Mede vanwege de voor geschiedenis is gekozen voor een uitgebreide inspraakproce dure'. Plantsoen-bewoner P. Terwen vindt optimisme niet op zijn plaats. „Oppervlakkig gezien lijkt het park al heel wat, maar in wezen is er niets veranderd", zegt de man die begin 1999 een van de eerste buurtbewoners was die hun bezorgdheid uitten. „Ik ben nog altijd bang dat de grote klap nog komt. Een bio loog heeft me verteld dat zoiets mogelijk is. Dat de bomen over tien jaar alsnog als luciferhout jes zullen knappen. Als een soort van echo." De Leidse biologe E. Kooi be grijpt de bezorgdheid van Ter wen. Ze noemt het 'verschrikke lijk' wat de gemeente de afgelo pen jaren heeft aangericht. „Ja, dat zou inderdaad kunnen, dat de klap later alsnog komt. Niet alle schade is direct te meten. Als een mens een ernstige ziekte heeft gehad, werkt dat ook een aantal jaren door. Ik kan goed zien dat een aantal bomen een flinke dreun heeft opgelopen van de werkzaamheden. Maar volgens mij is de gemeente nu wel goed bezig." Ze hoopt wel dat de gemeente voldoende aandacht schenkt aan de terug keer van de bij de renovatie to taal gesneuvelde vogelmelk. „Dat beschermde plantje zit er inmiddels weer, tussen het gras. En die plant staat op de lijst van beschermde soorten." Voor Terwen, die het bewoners comité Plantsoen heeft opge richt, is het hoofdstuk 'renovatie Plantsoen' nog lang niet afgeslo- Buurtbewoners vonden de oude asfaltpaden in het Plantsoen een stuk beter. Foto: Henk Bouwman ten. „We zitten nog in een juri dische procedure en ik zie geen enkele aanleiding om te verslap pen." Bij het gerechtshof in Den Haag dient binnenkort een zaak waarin de buurtbewoners plei ten voor afgraving van de (scha delijke) extra grondlaag die het park heeft gekregen. „En die baggerachtige paden willen we ook weg hebben. Ze hebben een prachtige kleur, maar het mate riaal waar ze van gemaakt zijn is vreselijk." Bij een beetje regen staan de paden vol plassen. „Wandelaars die regelmatig door het park lopen hebben speciale parkkleding nodig. Want de gralux, het materiaal waarvan de paden zijn gemaakt, blijft overal aan vastplakken. „Je trekt een heel geel spoor mee naar huis. Dat spul is één groot drama." De oude asfaltpaden waren een stuk beter, zeggen de buurtbewoners. Tot grote vreugde van de buurt bewoners komt de 'illegaal ge slechte' vijver wel terug. Evenals dertig banken in 'oude stijl'. „Het was natuurlijk te gek voor woorden dat ze anno 2002 geen lekke vijver konden repareren en die dus maar gewoon volge stort hebben", zegt M. Metse laar van buurtcomité Hoge woerd en lid van de Plantsoen commissie. Voor het plaatsen van 30 ban ken in oude stijl heeft het buurt comité de afgelopen weken flink moeten strijden, zegt Metselaar. „De landschapsarchitect had er maar negentien ingetekend, ter wijl het park vroeger 29 banken telde." Terwen en Metselaar vinden dat de gemeente, ook na de Plant soen-affaire, nog steeds onvol doende rekening houdt met de wensen van Leidenaars. „Ook de laatste tijd heeft de gemeente ons erg teleurgesteld", zegt Ter wen. „Eigenlijk willen ze geen zaken met ons doen." Metse laar „Als je terugkijkt op de af gelopen jaren dan hebben we ons de blaren op onze tong ge luld. Maar goed, ik ga er nu maar vanuit dat het weer goed komt met het Plantsoen." Campagne voldoet aan positieve én negatieve verwachtingen door Wim Koevoet leiden - Het burgemeestersrefe rendum blijft een twistpunt in de Leidse gemeenteraad. De fractie voorzitters zijn tevreden zijn over het verloop van de campagne, maar de meningen over het refe rendum, dat vandaag wordt ge houden, zijn niet gewijzigd. De tegenstanders, WD, CDA en de Christenunie, stellen dat alle bezwaren die ze ertegen had den, zijn bewaarheid. En de voorstanders, die in de meer derheid waren, zeggen dat de campagne aan hun verwachtin gen heeft voldaan. Toch pleit C. Broeyer, fractie voorzitter van de PvdA en voor zitter van de vertrouwenscom missie, voor een onderzoek on der de Leidse bevolking. Zij wil weten of die ook tevreden is met de gemeentelijke informatie over het referendum en of de kiezers door de campagne zijn geholpen bij het bepalen van de keuze die ze vandaag in het stemlokaal moeten maken. Ook wil Broeyer toetsen of de af spraak die de politieke partijen hebben gemaakt om zich niet met de campagne te bemoeien conform de wens van de bevol king is. Broeyers pleidooi voor zo'n onderzoek kan waarschijn lijk rekenen op een raadsmeer- derheid. Broeyer toont zich een tevreden politica. Ze vindt dat veel Leidse maatschappelijke organisaties gehoor hebben gegeven aan de oproep om activiteiten en de batten te organiseren 'waardoor het mogelijk werd om echt een indruk van de kandidaten te krijgen'. „De kiezers zijn niet al leen op de media aangewezen geweest, ze konden Groen en Lenferink meemaken in leven den lijve." Ze vindt dat de poli tiek zich zoals was afgesproken 'afzijdig' heeft gehouden, maar waagt te betwijfelen of de kie zers dat eigenlijk wel zo hebben gewild. „Ik heb nogal wat men sen gesproken die mij om een advies vroegen en die het vreemd vonden dat ik dat niet gaf." CDA-voorman Bleijie heeft de campagne ervaren als een schoonheidswedstrijd. Dat was precies waarvoor hij en WD- voorman L. de Lange al hadden gewaarschuwd. „Groen heeft hardop toegegeven dat de cam pagne daarop neerkomt en Len ferink heeft dat niet tegenge sproken." Echte verschillen wa ren er niet te bespeuren, volgens de CDA'er. „Ze waren het overal over eens, ook over de schop die de gemeente onder haar achter ste verdient, omdat ze kennelijk, net als het CDA, vinden dat hier niet alles vlekkeloos verloopt." Bleijie voegt er nog aan toe dat hij ondanks de intensieve cam pagne niet de indruk heeft dat het burgemeestersreferendum heel erg leeft in de stad. „Ik heb meer posters van Jamai en Jim gezien." Ook F. van As van de Christen- Unie zegt dat zijn bezwaren 'overeind zijn gebleven': het burgemeestersreferendum, stelt hij, is en blijft een 'onding" in het Nederlandse systeem. „Ik ben ook blij dat ik niet één van de kandidaten was, want dan had ik me moeten bewegen in van die semi-ludieke activiteiten en had ik me moeten verkopen op de markt. Ik vind dat Ameri kaanse toestanden, on-Neder- lands. Dat hele circus hoort niet bij de rol die een burgemeester moet vervullen: als het goed is, is Groen of Lenferink straks een gezagsdrager met bindend ver mogen. SP'er P. Day zegt dat de cam pagne heeft voldaan aan zijn verwachtingen. Wel vindt hij dat Lenferink en Groen 'te lief wa ren voor elkaar en dat ze meer lawaai hadden moeten maken als ze door de Leidse straten trokken. „Waarom was daar geen muziek bij en waarom hebben ze niet veel meer han den geschud? Als sinterklaas op de Haarlemmerstraat is, gaat hij toch ook van winkel tot winkel?" Day had juist wél graag wat meer 'Amerikaanse toestanden' gehad, zegt hij. WD-voorman L. de Lange prijst Groen en Lenferink omdat zij beiden echt werk hebben ge maakt van hun campagne. „Ze hebben merkbaar hun agenda's schoongeveegd." Toch was de burgemeesterscampagne, zegt De Lange net als Bleijie, 'een beauty contest'. (advertentie) Direct de uitslag weten? lagavond 11 maart vanaf 21.00 uur is er een uitslagenavond Burgerzaal van het stadhuis. Vanaf 21.00 uur is iedereen daar irte welkom. Ingang Breestraat Via grootbeeldprojectie worden en getoond, rond 22.15 uur wordt de einduitslag verwacht Sportkoepel NOC'NSF an de informateurs J. en F. Leijnse en aan on- delaars Balkenende en brief geschreven waarin ringen op de benoeming i speciaal bewindsper- e zich moet richten op mming van sportbeleid id op andere terreinen, er van de kracht van torden geprofiteerd bij kid, preventieve ge- idszorg, integratie en id. Daarnaast pleit NOC ivoor dat meer verenigin- lugkeren in de wijk'. In staat de Leidse voetbal- odenburg centraal. NOC'NSF is Rooden- en voorbeeld 'hoe het Het was vroeger een oeiende club. De wijk rde, er kwamen veel al lochtonen wonen. De club ver loor leden en de vraag kwam aan de orde: blijven we hier in de buurt of gaan we maar naar een nieuw complex, om een nieuwe start te maken. De keuze werd gemaakt om in de stad te blijven met de ambitie om van Roodenburg een multiculturele vereniging te maken." Volgens NOC'NSF is het na ruim vijf jaar gelukt de club overeind te houden en de relatie met de buurt te vernieuwen. Het complex is opgeknapt. De ter reinen en gebouwen worden multifunctioneel gebruikt en korfbalvereniging Pemix is ge komen. „Zo krijgen in het club gebouw van de korfbalvereni ging kinderen uit de buurt na- tuureducatie. Roodenburg bloeit op. Goed voor de club en goed voor de buurt." leiden - De eerste ruzie tussen de Leidse burgemeesterskandi daten H. Lenferink (PvdA) en H. Groen (WD) lijkt daags voor de verkiezingen dan toch een feit. Aanleiding voor de botsing is een persbericht dat Groens campagneassistente J. Joossen de wereld in heeft gestuurd over het resultaat van de sms-actie van TV West. Van de mensen die afgelopen weekeinde via zo'n kort tekstberichtje reageer den, was 79 procent van mening dat Groen Lenferink had versla gen. In het persbericht meldt Groen 'verheugd' te zijn over dit percentage en zegt hij de refe- rendumdag, vandaag, met ver trouwen tegemoet te zien. Dit alles heeft de toom gewekt van zijn opponent Lenferink. Zijn assistent M. Mijnlieff laat Lenferink in een ronkend pers bericht dat drie keer zo lang is aan het einde zeggen: „Als dit de manier is waarop Groen omgaat met resultaten van een onder zoek, dan belooft dat niet veel goeds." Heviger zijn de heren nog niet tegen elkaar uitgevaren. Volgens Lenferink claimt Groen een overwinning die zo absoluut niet mag heten. De Arnhemse wethouder meent te weten dat slechts 29 mensen een sms- stem hebben uitgebracht. En met zo'n respons is de uitslag niet betrouwbaar, redeneert hij. Lenferink ligt zowel in de peiling van deze krant, na afloop van het LD-debat zaterdag in de Waag, als in de poll van de LD- intemetsite mijlenver voor op Groen. In beide gevallen is spra ke van enkele honderden reac ties. Lenferink wijst erop dat hij op basis van deze toch wat be trouwbaardere cijfers een over winning noch een voorsprong heeft geclaimd. „Dat Groen dan zo veel fuzz maakt over nog geen dertig sms-jes, dat maakt me boos, ja." Lenferink vindt het vooral niet eerlijk van Groen dat hij het aantal sms-reacties onvermeld laat. Groen sprak gistermiddag van 'een storm in een glas water'. „Ik heb met grote terughou dendheid op de sms-actie ge reageerd. Ik mag toch wel zeg gen dat ik verheugd ben? Het valt mij ook op dat Lenferink in zijn persbericht andere dingen zegt dan in een interview met Radio West, maandagochtend. Daar gaf hij toe dat hij tijdens het debat bij TV West het idee had dat hij geen vat kon krijgen op de discussie. Hij weet dat aan een zekere vermoeidheid." door Silvan Schoonhoven leiden - Onverwacht tegen een tafeltje opbotsen is het laatste dat een slechtziende wil als hij door de Haarlemmerstraat loopt. Aan de andere kant baalt de ondernemer als hij zijn terras moet opdoeken omdat er van gemeentewege een blindenge- leidestrook overheen is gepland. Dat is kort gezegd de inhoud van een conflict dat zich al jaren voortsleept, tot aan de Raad van State. Die zitting was gisteren. Het probleem: het terras van Délifrance in de Haarlemmer straat mag maar 1 meter 50 van de gevel uitstrekken. Reikt het terras verder of steekt een van de gasten zijn benen uit, dan komen passerende slechtzien den in de problemen die over het zogenoemde 'braillepad' lo pen. Over de hele Haarlemmerstraat loopt dat pad minstens drie me ter van de gevels, maar waar het looppad smaller wordt is die af stand niet meer haalbaar. De voorgeschreven diepte zou be tekenen dat voormalig Délifran- ce-eigenaar H. Teske maar twee tafeltjes buiten kwijt kan, in te genstelling tot de zes zitjes die er nu staan op het 2,90 meter bre de terras. Voor een breder terras krijgt hij geen vergunning. Teske voert de strijd tot het bittere einde, via de gemeentelijke bezwaarcommis- sie naar de rechtbank tot de Raad van State. Zelfs al hebben hij en zijn vrouw de lunchroom inmiddels verkocht aan een an der. Dat laatste dreigt hem nu fataal te worden, bleek gisteren tijdens de zitting van Raad.Als de zaak niet van u is, wat is dan nog uw belang bij deze kwestie? Krijgt u soms een schadeclaim van de koper als u deze zaak verliest?" vroeg de rechter. „Ik heb met de nieuwe exploitant ons lot aan de zaak verbonden", zei Teske. „Het is een gevoelsmatig be lang." „Gevoel is belangrijk, maar juri disch wat minder", was het ant woord. Teske baalt ervan dat hij zo lang moet steggelen over een terras. Niet dat Teske slechtzienden een kwaad hart toedraagt. Maar het overleg met de Gehandicap tenraad en de gemeente heeft nooit iets opgeleverd, zegt hij. Niet voor niets heeft zijn vrouw de zaak verkocht aan iemand anders. De nieuwe uitbater van Délifrance zit overigens als be roepsmilitair in Afghanistan en was niet bij de zitting. De Raad van State doet over zes weken uitspraak. (advertentie) Burgemeesterskandidaat Groen (links) bezocht gistermiddag met oud-burgemeester Goekoop de Pieterskerk. Foto: Dick Hogewoning gemeente rekent op ongeveer 235.000 euro meer opbrengst per jaar. Die zijn nodig om ook de hogere kosten te dekken. Zo is er meer personeel nodig en zijn de eisen op het gebied van veiligheid en hygiëne strenger. leiden - De tarieven in De Zijl gaan omhoog zodra het ver nieuwde zwembad in juni wordt opgeleverd. Hóéveel de prijzen^ zullen stijgen, is nog niet duide lijk. De Zijl-tarieven behoren in elk geval niet tot de hoogste van de zwembaden in de regio. Het jaarabonnement komt te verval len. Daarvoor in de plaats komt _een kaart die recht geef op vijftig bezoeken in één jaar. Het complex in de Kooi krijgt een geheel nieuw overdekt re- creatiebad, een whirlpool, een glijbaan en een peuterbad. De gemeente verwacht dat de ver nieuwde Zijl, die langer open zal zijn en waar meer zwemlessen zullen worden gegeven, ook meer bezoekers zal trekken. De Bij T-Mobile profiteert u van de voordelen van een wereldwijd netwerk. Zoals internationale innovaties, wereldwijde service en stabiliteit. Wilt u meer weten, kijk dan op www.t-mobile.nl of bel: 0800-7112.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13