Radio 1 te traag bij grote calamiteiten MEDIA Gedichten van Gerrit Kouwenaar barsten van emotie Bouwvakker verkent homowere Videoklachten stromen binnen Ruziënde Brard wint 't van andere real-life Hoofdrolspeler van Siska stopt RTL 4 blikt terug op Idols Amsterdamse bigband in TROS Sesjun 'Strengere straf voor overtreden uitzendregels' Nieuwszender wil één centrale studio hamburg - De hoofdrolspeler in de Duitse misdaadserie Sis ka, die in Nederland uitgezon den wordt door de TROS, stopt ermee. Dit heeft de Duitse pu blieke omroep ZDF aan de krant Bild gezegd. Peter Kremer (45) heeft vijf jaar in de serie ge speeld, maar wil zich nu volle dig richten op het theater. Siska was de opvolger van de beken de commissaris Derrick. ZDF wil ondanks het vertrek van Kremer doorgaan met de serie. Hilversum - RTL 4 zendt zater dag een extra aflevering uit van Idols. In Idols, the complete story wordt teruggeblikt op de talentenjacht die negentien we ken heeft geduurd. Daarnaast is te zien wat Jamai sinds zijn overwinning allemaal heeft meemaakt. laren - De concertbigband van het Conservatorium van Am sterdam treedt donderdag op in jazzcafé Nick Vollebregt in La ren. Het concert is te beluisteren in het radioprogramma Sesjun van de TROS om elf uur op Ra dio 4. In 2001 en 2002 trad de bigband op tijdens het North Sea Jazz Festival. De bigband staat onder leiding van Justin di Cicioccio, het hoofd van de jaz- zafdeling van de Manhattan School of Music in New York. Met deze vakopleiding heeft het Conservatorium van Amster dam een vast samenwerkings verband sinds eind jaren negen tig- hilversum/anp - Voor omroe pen die volwassenenfilms te vroeg uitzenden, zouden ingrij pender sancties moeten komen. Öe omroepen zouden de boetes die nu worden opgelegd, kun nen beschouwen als afkoop sommen. Dit zegt het Commis sariaat voor de Media in een evaluatie van het Nicam, het in stituut dat toeziet op de classifi catie van films. Bij sancties denkt het commis sariaat aan het afnemen van het •Nicam-lidmaatschap of uitein delijk zelfs intrekken van de zendmachtiging. Nu nog staan er alleen boetes op overtreding van de afspraken. Omroepen zouden zo'n boete kunnen be schouwen als afkoopsom voor de overtreding, aldus een woordvoerder van het commis sariaat. Het station Yorin kreeg in mei een boete toen ze de oorlogsfilm Saving Private Ryan vanaf negen uur 's avonds uitzond, in plaats van tien uur, het tijdstip dat is afgesproken voor films die ge schikt zijn voor 16 jaar en ouder. Yorin moest ruim 22.000 euro betalen. DINSDAG 11 MAART 2OO3 Boeiende documentaire over poëzie van een Vijftiger Hilversum - „Het hele huis is vervuld van iets dat er niet meer is. Dat is een rare tegenstel ling", zegt dichter Gerrit Kouwenaar (1923) in de documentaire Totaal witte kamer van Fro- do Terpstra en Martha Bakker. In deze film, in feite de visuele opening van de Boekenweek met het thema Styx, leven en dood in de letteren, is de kijker getuige van de totstandkoming van de gelijknamige dicht bundel, die gedeeltelijk draait om het overlij den van zijn echtgenote Paula. Kouwenaar is altijd wars geweest van te per soonlijke, emotioneel getinte poëzie. „Op emoties als zodanig heb ik niets tegen, ook niet op poëzie die emoties behelst of weet op te roepen", zei Gerrit Kouwenaar eens in een interview. „Maar waar ik wel iets op tegen heb, is een poëzie waarin woorden niet meer dan de ver voermiddelen van emoties zijn, met nadruk op vervoermiddelen. In een gedicht wordt niet iets vervoerd, maar iets gemaakt, wat dan ook" om die grote levensvragen maar om hel - menieven met een ander mens, een soof tweede ik" De Vijftigers op een foto uit 1949. Van Links naar rechts Bert Schierbeek, Gerrit Kouwenaar, Jan Elburg en Lucebert. Foto: GPD Maar juist de worsteling met die emoties, voortkomend uit een diep en zwaar rouwpro ces, staat centraal in Totaal witte kamer. Dat maakt de documentaire ook méér dan een wat abstracte film over een dichter. De boeiende documentaire vernoemd naar de slaapkamer van Kouwenaar en zijn vrouw in hun huis in Frankrijk, toont juist de 'gevoelskant' van een schrijver wiens 'angst voor de grote gevoelens' altijd sterk aanwezig is geweest. „Ik wil dat mijn gedichten barsten van emotie. Maar wel op een afgekoelde manier. Een gedicht moet een ontroerend ding zijn." Zelf geeft hij in een gesprek met een redacteur van de uitgeverij toe dat hij veel moeite had met het persoonlijke in de bundel.Al die gro te gevoelens zijn er, maar als je vraagt: hoe is het nu, zeg ik zeer ongezellig. Het gaat niet Vulkaantjes In de film draagt Kouwenaar een aantal dichten voor. Schrijfster Anna Enquist bJ schrijft zijn gedichten als 'van een steen ge, granieten kracht', als 'kleine vulkaan van emotie'. En recensent Kees Fens meent dat „iets persoonlijk is niet altijd sentimenteel ho zijn. In het werk van Kouwenaar valt no makkelijke snik." Kouwenaar zelf, droog „Tegenwoordig is alles gericht op troosi moet je niet naar een dichter gaan, maa de dominee." Monique Brandt Het uur van de wolf, Totaal witte karna genavond, NPS, Nederland 3,20.33 uur door Nico Postma Hilversum - Bij grote calamitei ten maakt Radio 1 zijn naam als nieuwszender niet waar. Bij ge beurtenissen met een grote im pact, breaking news, duurt het te lang voordat de zender ingrijpt en de nieuwshonger van de luis teraars stilt. Deze zelfkritiek leid de tot de instelling van een werk groep onder leiding van zender coördinator Jan Westerhof die de oorzaken onderzoekt en oplossin gen bedenkt Volgens Westerhof is de versnipperde studiohuisves ting de oorzaak van de soms tra ge nieuwsvoorziening. Voor de eventuele oorlog in Irak ligt het draaiboek klaar. „Dat wordt breaking news, maar valt best te plannen. Het wordt pas problematisch bij calamiteiten die je vantevoren niet ziet aan komen", zegt hoofdredacteur Henk van Hoom van NOS Ra dio. Een recent voorbeeld van een grote onverwachte nieuwsge beurtenis is de gifwolk die on langs ontsnapte in het Rijn mondgebied, waarbij het een paar uur duurde voordat duide lijk was hoe gevaarlijk de situatie was. Van Hoom herinnert zich ook het Amerikaanse vliegtuig dat kort na 11 september neer stortte in New York. „Er bestond twijfel over de vraag of het weer een aanslag was. In Hilversum komt dan een over- legcircuit per telefoon op gang, waarbij er veel heen en weer wordt gepraat. Omroepen staan op zo'n moment voor de vraag of het gesprek met een studio- gast nog wel zin heeft, omdat de gast voor een heel ander onder werp komt. Het is moeilijk om de situatie goed in te schatten, omdat die iedere minuut kan veranderen. Het klinkt zo simpel om een praatprogramma te la ten onderbreken door het Radio 1 Journaal en als we weer wat te melden hebben, komen we weer in de uitzending. Maar het is lastiger dan het lijkt, want de programma's van Radio 1 wor den gemaakt vanuit negen ver schillende studio's en 's zomers soms zelfs vanaf een locatie in het land. Dat maakt het werken heel omslachtig, want het duurt lang voordat je elkaar te pakken krijgt en op de hoogte hebt ge bracht. Daar gaat kostbare tijd mee verloren. De wil is er wel bij de omroepen, daar ligt het niet aan. Iedereen is het erover eens dat Radio 1 het belangrijkste door Susanne van Velzen Hilversum - De AVRO is de af gelopen dagen overspoeld met sms-jes, e-mailtjes en kaarten van mensen die problemen hebben met het opnemen van televisieprogramma's op video. Het AVRO mediaprogramma Antenne 2 riep begin deze maand luisteraars op om hun ongenoegen over de mislukte video-opnamen kenbaar te maken. Met deze actie, getiteld Videovenijn, wil de redactie van het radioprogramma de omroepen aansporen om zorg vuldiger om te gaan met het zogeheten pdc-systeem. Pdc zou het de kijker makkelijk moeten maken om een pro gramma op te nemen. Via een signaaltje dat door de eindregie van het NOB in Hilversum met een programma wordt meege stuurd springen de videorecor ders automatisch aan en uit. Volgens presentator Roeland van Zeijst van Antenne 2 gaat het bij programma's die vroe ger of later beginnen dan in de schema's vermeld staat, nog wel eens mis. „De signalen worden dan te vroeg of te laat doorgestuurd, waardoor bijvoorbeeld de ont knoping van een film niet op de band staat. Ook komt het voor dat het eindsignaal per ongeluk niet meegezonden wordt. Je videorecorder blijft dan maar doorlopen. De opna men die je daarna had gepro grammeerd mislukken dan omdat je band vol is." Henk Kuperus van het NOB er kent dat pdc nooit goed ge werkt heeft. „Die mensen kla gen terecht De publieke om roepen moesten het systeem van de Nederlandse overheid invoeren maar er is nooit geld voor beschikbaar gesteld. De computer die de pdc-codes verstuurd is een hele oude, die regelmatig weigert of codes te vroeg of te laat verstuurd. Sinds de reorganisatie bij het NOB vorig jaar moeten we het met de helft minder mensen doen bij eindregie en die lukt het niet altijd om alles goed te doen. Het pdc-systeem moet abso luut verbeterd worden." Vol gens Kuperus gaat de nieuwe manager van de afdeling daar werk van maken. Roeland van Zeijst wil de actie tot eind maart door laten lopen. Top 10 meest bekeken programma's 1. Idols uitslag RTL 4 4.961 2. Idols RTL 4 4.689 3. Journaal (zo, 20u) NOS 3.479 4. Idols Backstage Yorin 3.045 5. Studio sport (zo,19u) NOS 2.908 6. Baantjer RTL 4 2.405 7. Goede tijden slechte tijden RTL 4 2.266 8. André van Duin op zijn best RTL 4 2.249 9. Amstel Cup, kwartfinale SBS 6 2.175 10. Kassa VARA 2.004 Top 10 meest bekeken kinderprogramma's 1. Jeugdjournaal (do) NOS 2. Klokhuis NPS 3. Bentebent en Katjaka VPRO 4. Genante verhalen VPRO 5. Erwtje VPRO 6. Grabbit the rabbit VPRO 7. Keepvogel VPRO 8. Jean Jacques is aangespeeld VPRO 9. Achtertuin van Jan Wolkers VPRO 10. Sesamstraat NPS Marktaandelen in 315 288 239 231 229 213 213 208 207 203 Nederland 1 12,1 (12,6) - Nederland 2 14,4 (19,0) - Nederland 3 8,1 (7,1) RTL 4 19,5 (17,4) RTL 5 4,2 (4,2) Yorin 6,6 (6,1) SBS 6 11,5 (9,2) NET 5 5,1 (5,3) - V8 3,0 (3,1) - Veronica 0,4 (0,3) De weekcijfers zijn afkomstig van de afdeling Kijk- en Luister onderzoek van de Publieke Omroep. Het aantal kijkers x 1000. De lijst met meest bekeken kinderprogramma's bestaat uit kij kers van 3 tot en met 12 jaar.Tussen haakjes staan de marktaan delen van vorige week. door Jan van Stipriaan Luïscius Hilversum - Ranzigheid, afzei ken. Het zijn van die woorden die je de laatste tijd wel vaker hoort. Hoe meer ranzigheid en narigheid, hoe beter de kijkcij fers. Patty Brard bewijst dat nu ook met haar nieuwe real-life programma Patty's Posse, dat sinds donderdag door Yorin wordt uitgezonden. In de categorie real-life scoort het programma waarin Brard, samen met haar 15 jaar jongere vriend René en haar 19-jarige dochter Priscilla centraal staan, veruit het hoogst 846.000 kij kers. Patty's Posse volgt het, op zijn zachtst gezegd, nogal merk waardige leven van de 'familie Brard'. We zien de kettingroken- de, tierende en schreeuwende René - overigens kan ma daar ook wat van - en dochterlief die met Patty een verstandhouding heeft opgebouwd alsof het de allerbeste vriendinnen zijn van elkaar. Het levert knetterende, weinig verhullende televisie beelden op. Goed voor de kijk cijfers bijgevolg, aldus bereke ningen van de dienst Kijk- en Luisteronderzoek (KLO) Publie ke Omroep. De beelden van de min of meer brave familie Pfaff (AVRO) doen het bij de kijkers aanzienlijk slechter. De ins en outs van de ze Belgische ex-voetbalfamilie met Jean-Marie in de hoofdrol zijn vergelijkbaar met een door snee familie. En dat heeft zich vertaald naar de kijkcijfers: ge middeld niet meer dan 585.000. Patty Brard Foto: HMG Sinds twee weken is bij SBS 6 The Adams Family te zien. Met Patrica Paay en Adam Curry in de hoofdrollen. Weinig schok kende beelden, weinig onder houdend en eveneens nogal vergelijkbaar met een gewoon (rijk) gezin. The Adams Family trekt niet meer dan 524.000 kij kers. The Osbomes tenslotte is in no vember en december door Yorin uitgezonden. Qua sfeer verge lijkbaar met Patty's Posse (een Amerikaans huishouden van Jan Steen), maar met niet meer kij kers dan gemiddeld 205.000. Op MTV trekt The Osbournes niet meer dan 52.000 kijkers. Waar schijnlijk omdat het te ver van ons bed is. nieuws als eerste moet bren gen." Naast Van Hoom bestaat de werkgroep uit EO-directeur An- dries Knevel, mediadirecteur Ton Verlind van de KRO en pro grammaleider Rob Heukels van de NPS. Westerhof is voorzitter van de werkgroep en tevens de initia tiefnemer van de discussie over de snelheid van de nieuwszen der. „Het gaat heel goed met Radio 1, maar het kan beter. Te levisie zendt steeds vaker over dag uit en is een grote concur rent bij calamiteiten. Steeds va ker besteedt de televisie aan dacht aan breaking news en daarom zijn we niet altijd de eerste. Wij moeten de snelheid van radio beter uitbuiten", zegt Westerhof. Het probleem doet zich vooral voor in de daluren. Westerhof „De eindredacteur van het nieuws moet contact krijgen met zijn collega van de omroep die op dat moment uitzendt. Sa men moeten ze een oplossing bedenken en beslissen op welk moment de uitzending wordt onderbroken. Dat er op negen verschillende locaties wordt uit gezonden is ingewikkeld. Je ziet elkaar niet en je kent de draai boeken van elkaar niet. De afge lopen jaren hebben we heel veel tijd besteed aan het ontwikkelen van protocollen en het verbete ren van de overlegstructuren, maar we blijven tegen blokkades oplopen. Ik weet nog maar één oplossing en dat is dat we vanaf één locatie moeten gaan uitzen den. Dat heb ik ook voorgesteld in een notitie aan de Raad van Bestuur." Volgend jaar verhuizen alle NOS-programma's naar het Vi deocentrum op het Media Park. Van Hoom stelt voor een extra ruimte te creëren voor de pre sentatoren van de omroepen. Wat hem betreft blijven de re dacties gewoon gehuisvest bij de verschillende omroepen, net zoals nu het geval is bij het actu aliteitenprogramma Twee Van daag." Westerhof voegt hieraan toe dat de pluriformeit juist een toege voegde waarde is in plaats van een nadeel. Wésterhofs voorstel voor centrale huisvesting stuitte echter op weerstand bij de di recties van de publieke omroe pen. Die willen hun achter grondprogramma's in eigen huis blijven maken om hun ei gen identiteit te kunnen uitdra gen. Westerhof „Ik vind dat het Oorlog in Irak Als de oorlog in Irak uit! wordt dit breaking new waarvoor de programm van Radio 1 die eerste 2 zal wijken voor een mai thonuitzending van het Radio 1 Journaal. Onde sen wordt bij de NOS zamenlijke calainiteite dactie opgericht, waan omroepen zullen same ken. De dag na de eerst bombardementen volg tafette-uitzendingen, v zorgd door de gezamei calamiteitenredactie. journalistieke belang d slag moet geven. Ik wil mankeerde nieuws Westerhof sluit niet uit centrale studio goedkt zijn, hoewel hij daar n inzicht in heeft en ook dat dit niet het motie weest. Begin april werkgroep opnieuw bij te praten over de oplossi KRO volgt jonge mensen in de huid van tegenpool hilversum/mediaredactie - De schoonheidskoningin die haar poederkwast verwisselt met de hooivork van een boerin, de succesvolle yup die zijn gla- mourleventje tijdelijk verlaat om bij het Leger des Heils te wer ken, de macho stratenmaker die de 'softe' homowereld gaat ver kennen. In het zesdelige multimediale programma Weekend een an der, dat de KRO vanaf morgen middag uitzendt, een ander volgt de kijker vijf jonge mensen die extreem gedrag vertonen. Door een paar dagen in het le ven van hun tegenpool te dui ken worden ze aangezet tot be zinning op hun levenshouding. In elke aflevering van het tv-pro- gramma Weekend een ander staat een 'extreem geval' cen traal. Hun vooroordelen worden getoetst door de uitdaging aan te gaan een paar dagen aan het leven van hun tegenpool te proeven. In de laatste aflevering kijken ze terug op hun ervarin gen. De KRO wil met dit programma, gemaakt door producent Eye- works die ook de Spiritualiteits- test én De Norm van Nederland maakte, kijkers aansporen tot enig nadenken. Over de dage lijkse levensstijl en keuzes die dikwijls onbewust worden ge maakt, maar die heel wat gevol gen kunnen hebben. Zo wil de KRO mensen stimuleren de zoektocht naar de bron van hun waarden en normen voort te zetten. In de eerste aflevering wordt de trendy visagiste Siddhartha ge volgd, die zich een paar dagen terugtrekt op het platteland. Het leven van Siddhartha staat totaal in het teken van visagie, als klei ne meid maakte ze haar poppen al op en later haar vriendinnen. Ze heeft een opleiding gevolgd tot visagiste en is dagelijks bezig met het mooi maken van ande ren en natuurlijk van zichzelf. Uiterlijk speelt een grote rol in haar leven dit in tegenstelling tot het leven van boerin Carla. Carla is geboren en getogen op de boerderij waar ze nu nog steeds woont. Samen met haar ouders en vriend Benno bestiert ze een melkveehouderij waar dagelijks zo'n zeventig koeien gemolken worden. Naast het houden van koeien verbouwt de familie ook gras en mais. In dit weekend maken we mee hoe Siddhartha zich staande houdt in het boerenleven, hoe ze voor dag en dauw de koeien leert melken, de stallen schoonmaakt en hoe het haar vergaat in de plaatselijke disco. t De visagiste Siddharta (r.) samen met boerin Carla in de serie Weekend een ander. Foto: GPD/l I In de afleveringen daarna wordt een macho bouwvakker gefilmd, die hoewel hij nooit rechtstreeks homo's veroordeelt, er wel con tinu misplaatste grappen over maakt. Het zijn geen echte man nen in zijn ogen. En hoe vergaat het de succesvolle yup die een paar dagen meedraait bij het Le ger des Heils. Stelt hij zijn me ning dat junks en daklozen zelf verantwoordelijk zijn voor het leven dat ze leiden naderhand bij? Op internet kunnen kijkers na de uitzending via www.kro.nl chatten met de hoofdpersoon. Ook zullen op de site biogra fieën van de hoofdpei lezen zijn en is er mef grondinformatie over gramma te vinden. Weekend een ander, w daag, KRO j

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 10