Familieraad Mariënhaven eist Zalmsnip LEIDEN REGIO Leiderdorp bidt voor vrede in Irak ïj weten als geen ander wat verlaat verdriet is' WD: Raad weer fout voorgelicht vie snoeit de uit zijn kluiten gegroeide treurwilg? R3 Warmond misbruikt uitkering' maandag lO MAART 2003 icy Ubert hp - De klokken van de Dorpskerk in Lei- "juiden zondagavond even voor half zeven Cndere avonddienst in. Bidden voor de r Jet name voor rust in Irak. Zo'n negentig siwaaronder burgemeester Zonnevylle, het monumentale godshuis aan de it tezamen. De dienst wordt een een- Juist daarom zo mooi", zeggen kerk- tychteraf. ientale Dorpskerk is destijds onder an- ijd aan de heilige Martinus, patroonhei- ildaten, cavaleristen en andere militai- avond wordt in het gebedshuis gehoopt en gesmeekt dat die krijgsmannen de komende tijd niet in actie hoeven te komen. „Laten we de zorg met elkaar delen", begint predikant Pieter van der Ende en hij bidt hardop voor 'een vrede die alle verstand te boven gaat'. Met de dreigende oorlog tussen Amerika en Irak kan de mens niet genoeg bidden, lijken de leden van de hervormde/gereformeerde gemeenschap te denken. Stuk voor stuk zijn ze in diep gebed verzonken. „Helpt dat nu echt", wordt de predi kant na afloop van de dienst gevraagd. „Wie goed heeft geluisterd, hoorde mij zeggen: 'bid en werk'. Met bidden blijf je de machteloosheid de baas en kun je de spanningen van je laten afglijden. Na tuurlijk kan het geen kwaad om de hulp van bo ven in te roepen, maar ik ben de laatste die zegt dat dat genoeg is. Wat ik met dat 'werk' bedoel? Ook hier in Leiderdorp kunnen we een bijdrage leveren aan de vrede. Laten we er met elkaar voor zorgen dat de spanningen tussen de verschillende culturen in onze gemeente niet te hoog oplopen. En laten we allemaal lid worden van een organisa tie die zich inzet voor de wereldvrede of de men senrechten." De dienst wordt vooral bijgewoond door ouderen. Na het drempelgebed ('Heer ontferm U over uw wereld, waarin mensen lijden onder geweld, waarin de taal van wapens angstaanjagend spreekt') zingt de gemeenschap: „Geef vrede, heer, geef vrede." Van der Ende blijkt veel tijd vrij te maken voor bidden en overdenken. „Dat is ge loof ik wel goed geweest", zegt hij na afloop. „Ik ben op zoek geweest naar een balans tussen stilte en woorden. Ik heb in elk geval het gevoel dat we met elkaar de juiste sfeer hebben gecreëerd." Op een 'gewone' avonddienst is de kerk gevuld met een man of dertig. Deze avond is dat aantal verdriedubbeld. „De speciale dienst na de aanslag van 11 september was afgeladen", herinnert Van der Ende zich. „Maar ik ben best tevreden met de ze opkomst." Na ruim een half uur bidden, zwijgen en zingen gaat ieder zijn weg weer. Van der Ende besluit: „Laat u inspireren door deze dienst. Laten we uit eengaan als apostelen van de vrede." iren eindelijk rouwen om de dood van een ouder door Nancy Ubert warmond - De familieraad van de Warmondse zorginstelling Mariënhaven heeft een advocaat in de arm genomen om ervoor te zorgen dat de ouderen over de afgelopen jaren alsnog de Zalm snip uitgekeerd krijgen. De be woners van de Warmondse ver pleeg- en verzorgingshuizen krij gen sinds 2000 geen jaarlijkse lastenverlichting van honderd gulden meer. De familieraad vindt dat de gemeente het snip- geld 'misbruikt'. Twee keer hebben bewoners van tehuizen in Warmond kun nen profiteren van de Zalmsnip, de meevaller die het rijk uitdeelt ter compensatie van de geste gen lokale lasten. Daarna was voor hen de koek op. In 1998 en 1999 heeft Warmond de snip weliswaar niet aan de bewoners van Mariënhaven persoonlijk uitbetaald, toch hadden de pa tiënten profijt van de regeling. In overleg met de familieraad was besloten het geld te gebrui ken voor de inrichting van de gemeenschappelijke ruimte, Atrium, in de nieuwbouw van het psychogeriatrisch centrum. Vanaf 2000 heeft Warmond de Mariënhaven-bewoners op geen enkele manier de Zalmsnip uit betaald. Sinds drie jaar probeert de fami lieraad de gemeente Warmond ertoe te bewegen de Zalmsnip pen toch te storten. Een moei zaam ambtelijk traject werd daarvoor afgelegd. Nu is de maat vol voor de belangenver- dediger van de Mariënhaven- bewoners. De advocaat van de familieraad heeft Warmond ge sommeerd de Zalmsnippen voor 15 maart alsnog over te maken. Zo niet, dan zien de par tijen elkaar voor de rechtbank. Dan eist de familieraad meteen de wettelijke rente op. Warmond heeft aangegeven dat eind 1999 is besloten de Zalm snip voortaan uitsluitend aan zelfstandige huishoudens te be talen. Het geld dat aanvankelijk aan de bewoners van tehuizen werd betaald, gebruikt de ge meente voor haar ouderenbe leid. Volgens de gemeente is dat wettelijk niet verboden. Voorzitter Den Os van de fami lieraad is verbolgen. „Wel eens in een verpleeghuis geweest? Dan ontdek je dat de meeste be woners en hun familieleden zo'n extraatje heel hard nodig hebben. Ik ken mensen die elke eurocent moeten omkeren en maar één keer per week op be zoek kunnen komen bij hun echtgenoot omdat ze de reiskos ten niet kunnen opbrengen." In een brief aan de familieraad schrijft het college dat de niet uitbetaalde snippen van de af gelopen drie jaar met elkaar een bedrag van ruim 75.000 euro vormen. Dat geld gebruikt War mond voor het ouderenbeleid. Bijvoorbeeld 35.235 euro voor het opstellen van de ouderen- nota, 3.500 voor de ontwikkeling van een woonvisie en 4.359 euro voor een internetcafé voor seni oren. .Alsof onze ouderen daar van kunnen profiteren. Zie jij een uitermate verwarde patiënt achter het beeldscherm plaats nemen", proest Den Os. „War mond financiert zijn ouderen beleid over de rug van de de mente bejaarden." De Zalmsnip, indertijd een rond bedrag van honderd gulden, is door het rijk beschikbaar gesteld als tegemoetkoming in gestegen lokale lasten. Gemeenten keren de 45,38 euro uit. Over de Zalm snip is sinds de invoering uitge breid gediscussieerd. Doordat gemeenten het bedrag verreken den met de aanslag van de loka le belastingen, profiteerde niet elk huishouden van de meeval ler. Mensen die niet zelfstandig wonen, kamerhuurders bijvoor beeld, kregen de Zalmsnip niet. In Leiden is dit probleem al eni ge tijd geleden opgelost. Kamer bewoners kunnen de tegemoet koming aanvragen. Bewoners van verpleeg- en verzorgings huizen krijgen deze automatisch gestort. De regering heeft expliciet ge steld dat het bedrag ook is be stemd voor bewoners van niet- zelfstandige woonruimten. Ge meenten beslissen echter zelf hoe ze de Zalmsnip uitkeren aan deze bevolkingsgroep. Nieuwe Poelgeest-blunder door Nancy Ubert vervolg van voorpagina oegstgeest - „Het college heeft de gemeenteraad weer verkeerd voorgelicht", concludeert frac tievoorzitter Huizing van oppo sitiepartij WD. De bodemver ontreiniging in Poelgeest blijkt ernstiger dan B en W de volks vertegenwoordigers aanvanke lijk hebben voorgehouden. De Oegstgeestse politici zijn dit weekeinde over de vervuilingen in de nieuwbouwwijk geïnfor meerd. In Poelgeest volgt de ene blun der de andere op. „Ik word er in ieder geval doodmoe van", zucht Huizing, die vindt dat het raadsleden onmogelijk wordt gemaakt hun werk goed te doen. Zo heeft bouwer Jos Jan sen indertijd aangeboden ver vuilde grond te saneren. De raad besloot in mei 2002 niet in te gaan op dit aanbod, omdat het college had aangegeven dat het wel meeviel met de vervuiling. Door de grond voor een zacht prijsje te kopen en vervolgens zelf de sanering te bekostigen, zou Oegstgeest goedkoper uit zijn. „Deze informatie blijkt dus niet juist te zijn", verwijt Hui zing het college. „Overigens heb ik dergelijke conclusies al eerder getrokken. Het is gewoon het zelfde oude liedje. Dit kan toch niet zonder gevolgen blijven." Ook CDA-fractievoorzitter De Kok betreurt de gang van zaken: „De plannen voor Poelgeest za ten zo strak in elkaar dat Oegst geest zichzelf in een onmogelij ke positie heeft klemgezet. Ach teraf is het ongelukkig dat de ge meente destijds niet kon ontei genen of zich beroepen op de wet Voorkeursrecht Gemeenten. De verontreiniging van het ge bied is door de verantwoordelij ke wethouders en de ambtena ren niet goed ingeschat. Achter af is dat allemaal makkelijk ge zegd. Nu hebben we problemen op te lossen. Daar moet het hui dige college wel de ruimte voor krijgen." Fractievoorzitter Eegd- eman van Leefbaar Oegstgeest laat weten dat hij eerst meer in formatie wil alvorens een oor deel te geven. Klaver, de fractie voorzitter van Progressief Oegst geest, was vanmorgen niet be reikbaar voor commentaar. Op verscheidene plaatsen in de wijk krijgt de grond een fikse schoonmaakbeurt. Naast 'Wel gelegen', dat is verontreinigd met zware metalen, olieresten, moet de gemeente ook aan de slag met het terrein dat is gere serveerd voor de bouwplannen Kwaakboog, Kwaakhaven en Serres. Volgens B en W is ook die grond ernstig vervuild. Oegstgeest moet nog een sane ringsplan opstellen. Het terrein is niet volledig eigendom van de gemeente. Projectontwikkelaar Jos Jansen heeft meer dan de helft van het gebied in zijn bezit. Maar de grond van de bouwer is in veel mindere mate vervuild dan de percelen van Oegstgeest. Met Jos Jansen is het op een ak koordje gegooid. Zestig procent van de saneringskosten komt voor rekening van Oegstgeest. De grond naast het reeds ge bouwde Cornelis van Steentehof blijkt met olie verontreinifl te zijn. In vergelijking met de an dere problemen is deze vervui ling niet groot. Voorlopig vol staat een jaarlijkse bemonste ring en analyse. De grond van de 'achtertuin' van Poelgeest (delen van de Klaas Hennepoelpolder en de Veerpolder) is dankzij alle werk zaamheden die daar al hebben plaatsgevonden, inmiddels vrij van vervuiling, zo veronderstelt het college. Een laatste onder zoek moet dat nog bevestigen. Ook de percelen die de gemeen te van de eigenaar van Jachtha ven Poelgeest heeft gekocht, zijn in meer of mindere mate ver vuild. Ook hier geldt dat B en W nog niet zeker weten of zij de sa neringskosten kunnen verhalen. overkomen." Jens schrijft veel artikelen voor Midi, een tijdschrift voor mid delbare vrouwen. Over de dood van haar moeder heeft ze tot haar spijt nooit mogen schrijven in het blad. Titia Liese, die sa men met Mieke Ankersmid de eerste steen legde voor Verlaat Verdriet, klopte bij Midi aan voor een artikel over rouwver werking. Zo leerde Jens hen kennen. „Dat is nu drie jaar ge leden. Ik rolde in het netwerk en ontmoette Mieke." Toen An kersmid begon aan het boek Verlaat Verdriet, hielp Jens haar met passages en stukken. „De samenwerking bleek een schot in de roos", zegt ze achteraf. In 1996 organiseerde An kersmid, die twaalf was toen haar moeder overleed, de eerste workshop 'Zonder moeder'. De workshop bleek in een behoefte te voorzien en al snel volgden er meer. Ankersmid: „Daarop ging ik met Titia Liese meer activitei ten organiseren en hebben we in 1999 het Netwerk Verlaat Ver driet opgericht." Dit netwerk biedt mensen de mogelijkheid zelf contact met elkaar te leggen. De inmiddels bijna 700 leden kunnen deelnemen aan activi teiten, workshops, themadagen en lezingen. Overigens is het ledenaantal het afgelopen jaar verdubbeld. Vorig jaar april verscheen het boek Verlaat Verdriet. Mede dankzij de publiciteit rond dit boek groeide het netwerk gestaag. Daardoor vonden leden het noodzakelijk de organisatie in goede banen te leiden. Het net werk werd een'stichting. Wat voor mensen komen nu bij de organisatie terecht? „Over het algemeen mannen en vrou wen die door een ingrijpende gebeurtenis in hun volwassen leven erachter komen dat er meer verdriet zit verstopt", legt Ankersmid uit. „Mensen die in hun jeugd een traumatische er varing hebben meegemaakt, ogen vaak als stoere, flinke per soonlijkheden die de hele we reld aankunnen. Als overle vingsstrategie hebben zij zich zelf een 'harnas' aangemeten, ter bescherming voor nog meer verdriet. Door confrontaties la ter in het leven, bijvoorbeeld eindexamen, huwelijk, kinderen krijgen of een nieuw sterfgeval kan het harnas barstjes gaan vertonen. Dan beseffen ze dat ze het vroege verlies niet op de juiste manier hebben verwerkt." In het begin waren de work shops vooral bedoeld voor vrou wen die hun moeder hebben verloren. Maar ook mannen zochten contact met lotgenoten, zodat de initiatiefneemsters de doelgroep verbreedden. „Bij mannen duurt het langer om tot de emoties door te dringen", is de persoonlijke ervaring van An kersmid. „Zij hebben een dikke re muur om zich heen ge bouwd. Maar iedereen, man of vrouw van begin twintig tot over de zeventig, kan de vroege dood dankzij onze activiteiten uitein delijk een plaats geven." Ankersmid heeft in het dagelijks leven een eigen rouwverwer kingspraktijk. Twee jaar geleden begon zij met het schrijven van haar boek. „Het doel is inzicht, erkenning en vooral herken ning. Ik baseer me op de ge sprekken die ik de afgelopen ze ven jaar heb gevoerd met hon derden mensen. Ook mijn eigen ervaringen hebben een duidelij ke rol gespeeld." De verkoop van het boek loopt als een trein, vindt de schrijfster. Inmiddels zijn 4000 exemplaren verkocht en is de derde dmk be steld. Mede dankzij het thema van de Boekenweek (12 tot 22 maart) 'Leven en dood' blijft de vraag groot. Ankersmid en Jens hebben het boek in eigen be heer uitgegeven. „Het was best spannend", bekent Jens. ,Als het boek niet loopt, zijn we im mers ons geld kwijt. Maar we wilden het echt allemaal zelf doen. Bij een uitgever loop je het risico dat je wordt gedwon gen passages te schrappen of te veranderen. Daar hadden we geen trek in. Verlaat verdriet is zoals het is en wij kunnen dat als geen ander weten." Mieke Ankersmid: Verlaat Ver driet, ISBN 90-9015775-1 Mieke Ankersmid (links) en de Oegstgeestste Marjon Jens van Stichting Verlaat Verdriet. Foto: Dick Hogewoning slaan en zij door het getik op hun ramen de slaap maar moeilijk kunnen vatten. Daar naast zorgen vallende bladeren voor verstoppingen van bij voorbeeld de goten van hun schuren, hetgeen weer tot lek kages leidt. Ook brengen de wortels van de boom schade toe aan fundering en tegelpa den. Zelf snoeien is haast on doenlijk omdat er dan een hoogwerker voor nodig is ge zien de hoogte van de boom. Daarom doet de buurt een klemmend beroep op Portaal om de hand over het hart te strijken. Omdat de huurster van Waldeck Pyrmontstraat 21 niet de geldelijke middelen heeft de boom te laten snoeien moet de woningbouwvereniging maar over de brug komen, vinden de omwonenden. Mede gelet op de clausule voor het geval dat 'een bewoner absoluut niet zelf in staat is zijn of haar verplich tingen na te komen'. L. de Boer van Portaal bena drukt nogmaals dat het om een zaak tussen private personen gaat. „Zou het om de openbare ruimte gaan dan ligt het anders, maar we praten over een tuin van een huurder. Er is geen di rect gevaar voor omwonenden, maar lastig is het weL Wij zijn niet van plan de kosten van zo'n 2000 euro voor het snoeien van de boom te gaan betalen. We willen wel tussen de partij en een bemiddelende rol spe len, als ons daarom wordt ge vraagd." Eric-Jan Berendsen rlotte de Meyere 5t -'Hoe oud was jij?' jt iedereen van elkaar wil de bijeenkomsten van ig Verlaat Verdriet. De Ie openingsvraag 'Wat de kost?' wordt hier :eld. De deelnemers «n band: allemaal heb- *ór hun twintigste le- n ouder door de dood irouwd hebben ze jind werden ze geacht men bevatten wat er De andere achterblij- !n hen buiten het Huilen mocht niet len mensen er pas op loment in hun leven ze het vroege verlies juiste manier hebben 'ie kunnen bij Verlaat itferecht, om met begelei- tgenoten dit verlies als- Inwerken. De Oegst- eqarjon Jens weet daar ;en die hun steentje aan de Stichting Ver- „.|]iet, hebben het zelf fvertelt Marjon Is vrijwilliger de web- /erlaatverdriet.nl bij- is verloor haar moeder ren was. Ze had toen il wat er gebeurde. „Ik s maar weer uit lo- wist wel dat mijn moe- t meer was, maar kreeg ins erover te praten, sr hertrouwde een jaar poeders dood en we -puizen. Ik begreep er iniks van." De Oegst- jakte teruggetrokken in n voelde zich thuis en t een buitenstaander. toen zij na de ge- haar derde kind ziek een intens gevoel eid boven. „Je rea- it het bij jou ook in- ipen kan zijn en dat ;ren hetzelfde kan 'n kluiten gegroeide J [houdt een aantal be- /an de Leidse Louise de Jtraat in zijn greep. De Q lat in een tuin achter ling aan de Waldeck Istraat maar ontneemt lU( ners van de Louise de traat (zon)licht en zorgt ;r)last van bladeren en v,c Eigenlijk vinden de ed nden dat de boom 5e' iet worden gekapt. De e vindt dat de treurwilg worden gesnoeid. Het •fj ibleem is echter: wie Jetalen? De huurster ining in wier tuin de boom staat erkent dat de boom overlast veroorzaakt, maar heeft geen geld voor de snoeikosten die al gauw een paar duizend euro bedragen. De kwestie sleept al een tijdje in Noorderkwartier. Het probleem is dat de tuin achter de woning aan de Waldeck Pyrmontstraat van woningbouwvereniging Portaal is. De huizen aan de Louise de Colignystraat zijn van De Sleutels. Kappen van de boom bleek, na samenspraak tussen Portaal en De Sleutels, niet te lukken. In eerste instan tie toonde Portaal zich bereid de boom te snoeien, maar het kwam later op die toezegging terug omdat de woonstichting geen tuinonderhoud verricht. „Bomen maken volgens Portaal deel uit van de tuininrichting. Het beheer en onderhoud hier van is een verplichting van de huurder. Slechts in zeer uitzon derlijke gevallen wordt door ons een boom gerooid of gesnoeid. Het moet hierbij gaan om zeer zware overlast, gevaar voor de omgeving of een bewoner die absoluut niet zelf in staat is zijn of haar verplichtingen inzake het tuinonderhoud na te ko men, zo blijkt uit correspon dentie van Portaal met de Huurdersbelangenvereniging Leiden. „Wij kunnen uw klacht niet voorleggen aan de klach tencommissie omdat het hier om een privaatrechtelijke zaak gaat. De klachtencommissie is niet bevoegd in dit soort zaken een oordeel te vellen. Dit oor deel kan, zo nodig, in een pro cedure bij de kantonrechter worden gevraagd. Voorlopig zitten de bewoners van de Louise de Colignystraat dus met de gebakken peren. De treurwilg is inmiddels zo uit zijn krachten gegroeid dat bij een stevige wind de takken tegen de achterkant van hun huizen Dit is het uitzicht van een aantal bewoners van de Louise de Colignystraat als de treurwilg in een tuin van een woning aan de Waldeck Pyrmontstraat blad draagt. De boom en bladeren houden in ieder ge val het (zon)licht tegen. Particuliere foto De Blauwe Steen, die af700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Erlc-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9